Yamleraenlen ontnuchterd Marcel Piket onttroont broer Jeroen Golfbal met spijkers nieuw wapen in strijd 'Verlenging' competitie van amateurs Marco van der Plas in amateurselectie LEIDSCH DAGBLAD Heldentocht Madiot Raas: acupunctuur MAANDAG 15 APRIL 1985 PAGINA 9 Als schaakkampioen LEIDEN - Quick Boys-speler Marco van der Plas (foto links) is geselecteerd voor de Nederlandse amateurselectie, waaruit een ploeg wordt samengesteld die in juni deelneemt aan een vier landen-- toernooi in Utrecht. Deze week spelen de 32 gekozen amateurs een onderling duel om uit te maken wie doordringen tot de uiteindelij ke selectie. Johan de Kroon, Jack Manuputty en Marcel van der Blom (allen Rijnsburgse Boys), die de trip met het amateurteam naar Singapore meemaakten, zijn hiet uitgenodigd. Een andere voetballer van Quick Boys, Leen van der Plas, is samen met de ARC-tweeling Rini en Ar- dy Oostelee uitgenodigd voor een wedstrijd van het Nederlands jeugdelftal voor spelers die na 1 au gustus 1965 zijn geboren. Deze week spelen zij een oefenwedstrijd in Zeist. De voetballers die over blijven vormen in Pinksteren een elftal dat deelneemt aan het Eu ro-toernooi van FC Groningen. HILVERSUM - De nationale jeugdschaaktitel blijft voorlopig in handen van de familie Piket. Hoe wel Jeroen Piket er in Hilversum niet in slaagde zijn vorig jaar be haalde kampioenschap te prolon geren, werd daar in huize Piket in Leiderdorp niet lang om getreurd. Broer Marcel namelijk liet zich za terdagmiddag als de nieuwe kam pioen huldigen. Bepalend voor de eindzege van de 19-jarige atheneum eindexa menkandidaat was de zege van vrijdag op zijn drie jaar jongere broer Jeroen. De oude kampioen, die als de meest getalenteerde schaker van de.twee geldt, werd in deze vier uur durende partij in ver legenheid gebracht door door de nieuwe kampioen, die scherp opende en een iets betere stelling op het bord wist te brengen. Door zijn zege op Jeroen sleepte Marcel Piket, die in de slotronde voldoen de had aan een remise, zijn derde nationale jeugdtitel in de wacht (eerder werd hij kampioen bij de dertien- en de zestienjarigen). Volgens vader Joop Piket heeft Jeroen zijn titel verloren omdat de meeste tegenstanders een uiterst verdedigende stelling innamen te gen de kampioen van vorig jaar. Overigens had Jeroen Piket tot aan de 'broederstrijd' van vrijdag nog een kleine kans op de eindzege. Uiteindelijk moest hij genoegen nemen met een gedeelde zesde plaats. Marcel Piket finishte in Hilver sum met een half punt voorsprong op Henk Bruin, Fitzgerald Krudde en Liafbern Riemersma. Door zijn toernooizege weet Piket zich verze kerd van deelname aan het WK jeugdschaken dat in december in Saoedi Arabië wordt gehouden. Ook staat zijn deelname vast aan het EK jeugd in Groningen, dat vermoedelijk in september wordt afgewerkt. Ook Jeroen Piket, die dit jaar op het Hoogovenstoernooi zijn eerste meesterresultaat boek te, zal zo goed als zeker worden in geschreven voor het EK-toernooi waaraan drie Nederlanders mogen meedoen. ZURICH (SID) - De speciaal uit Amerika overgekomen Daphne Jongejans heeft dit weekeinde in Zürich bij de Europa-cupwedstrij den beslag gelegd op de zesde plaats bij het springen van de drie meterplank. Zij was daarmee de best geplaatste Westeuropese springster. De wedstrijd werd be heerst door de Oostduitse deel neemsters, van wie Kathrin Ben- zing de Europese kampioene Brit- ta Baldus verrassend naar de twee de plaats drukte. Eindklassement: 1. DDR 370 pnt, 2. Sowjet-Unie 358, 3. BRD 348. Onder de modder, maar met een verbeten trek om de mond, ploegt Mare Madiot voort in de Hel van het Noorden. De zege vergoedde uiteindelijk veel, zo niet alles. (foto anpi ROUBAIX (GPD) Na de boeiende marteltocht door de Hel van het Noorden, staat Eric Vanderaerden weer met twee be nen op de grond. De gedoodverf de favoriet voor de overwinning in Parijs-Roubaix wilde in de reusachtige modderpoel een mooi nummertje opvoeren dat zou moeten leiden tot het derde grote succes binnen een week. Maar deze keer kwam de de laat ste dagen zo succesvolle Panaso- nic-coureur zichzelf in de finale een keer tegen. Aan zijn solo, waarmee hij 35 ki lometer voor de wielerbaan in Roubaix begon, kwam twaalf ki lometer verderop een einde en keerde het tij plotseling in het voordeel van de uiteindelijke winnaar Mare Madiot. Een naam die gezien zijn verleden in Parijs- Roubaix trouwens ook niet misstaat op de erelijst, waarop al leen maar de grote kampioenen voorkomen. Ruim vijf minuten nadat Madiot zijn heldentocht door het verzo pen Franse landschap had vol tooid, draaide de door de modder bijna onherkenbaar geworden Eric Vanderaerden de wieler baan op. In het gezelschap van Francesco Moser, die het tempo na een lange ontsnapping met Theo de Rooij op de laatste stro ken kasseien ook niet meer kon volgen. „Ik ben volledig inge stort", zei Vanderaerden ont daan. „Ver voor de finish voelde ik me al geen honderd procent meer, maar ik wilde zelf toch nog wat ondernemen. Als ik gewoon was blijven zitten, weet ik zeker dat ze me in een veel eerder sta dium hadden gelost". Van een gevoelige nederlaag wil de de winnaar van de Ronde van Vlaanderen en van Gent-Wevel- gem niets weten. „Nee, want ik heb nu tenminste het gevoel dat ik heb verloren op een manier waarvan ik voor mezelf de over tuiging heb dat ik er alles aan heb gedaan. Het is wel jammer dat niemand anders van ons het heeft kunnen afmaken, want on ze ploeg heeft de wedstrijd weer heel lang gecontroleerd". Daarvoor was onder andere Theo de Rooij verantwoordelijk. De Limburger hield zich het langst staande in een vlucht van 13 ren ners, die stuk voor stuk moest lossen in het beruchte bos van Wallers. Alleen De Rooij en Mare Madiot (die later weer terugviel) gingen door. Pas toen De Rooij met Moser verder moest trapte hij niet meer door. „Moser riep telkens dat ik op kop moest ko men, maar dat verdomde ik in mijn positie als knecht natuur lijk", vertelde De Rooij, die met opvallend gemak over de kas seien fietste. „Ik zit niet ver krampt op de fiets. Je moet ge woon achter op het zadel gaan zitten en dan maar duwen met de benen. Dat is volgens mij de juis te houding, want anders had ik nu vast en zeker wel wat in mijn polsen gevoeld". Na het wegvallen van De Rooij was er verder voor de Nederland se renners geen hoofdrol meer weggelegd. Met een achtste plaats schaarde Hennie Kuiper, de winnaar van twee jaar gele den, zich toch weer bij de top tien, maar daarmee was hij ei genlijk helemaal niet tevreden. „Er zat meer in", vertelde Kui per, „maar ik ben opgehouden toen Guido van Calster niet een lekke band langs de kant van de weg stond. Er stonden wat foto grafen omheen, en die kon ik niet meer ontwijken. Ik viel en verloor daardoor de aansluiting met de groep-Kelly", aldus Kui per, voor wie Parijs-Roubaix nog steeds een van de mooiste klas siekers blijft. „Ondanks alle te genslag en ellende die je kunt te genkomen, blijf ik van deze wed strijd houden. Je leeft hier op een heel speciale manier naartoe. Anders dan naar de andere klas siekers". Dat vindt ook Adrie van der Poel, die onderweg nog door Hennie Kuiper werd ingehaald en negende werd. „Als ik een gat dicht moest rijden, dan deed ik dat steeds op de gladde stukken, en dan zie je onderweg wie van de renners op zo'n parkoers tot de sukkelaars behoren", aldus Van der Poel, die dit keer niet zover reikte als vorig jaar, toen hij vijfde werd. „Meestal heb ik aan het begin van de kasseien nog van die rare benen. Na een tijdje kom ik pas op gang. Van daag ben ik ook een paar keer opgehouden door op de grond liggende motoren en renners, maar dat is geen excuus. Je weet van tevoren dat zulke dingen in deze wedstrijd kunnen gebeu ren. Op het laatst zat ik gewoon door", vervolgde Van der Poel, die zich ook nog altijd tot de spe cialisten van Parijs-Roubaix mag rekenen. Dat geldt zeker voor Mare Ma diot (een ploeggenoot van Lau rent Fignon), die deze klassieker in 1979 al eens won als amateur en twee jaar geleden derde werd achter Hennie Kuiper. De Frans man, die in januari tweede werd bij de Franse kampioenschap pen veldrijden, maakte aan het tot nu toe zo succesvolle seizoen van de ploeg-Post een voorlopig einde. De ploeg van Madiot sloeg toe op de manier zoals tot nu toe alle klassiekers zijn verlopen. Want ook de Renault-ploeg pak te met de tweede plaats van de Pool Bruno Wojtinek ïnet een dubbel succes uit. ADVERTENTIE ZEG MAAR (SF) TEGEN 'K—S KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions [KTES Ów"v^"^CAfcmê£G"zeMRHËlD!j FRANKFORT (AFP) - Jail Raas is in Frankfort in het zie kenhuis opgenomen. De Zeeuwse profrenner wordt in de Westduitse stad behandeld met acupunctuur. Hij wordt dit jaar gehinderd door een be knelde zenuw. De oud-wereld kampioen kwam dan ook geen enkele keer voor in de uitsla gen van belangrijke wedstrij den. Meestal stapte hij voortij dig af. In Frankfort kreeg Raas een rustperiode van minimaal twee weken voorgeschreven. Het voorseizoen is voor hem verloren. Na zijn herstel zal hij zich speciaal voorbereiden op de Ronde van Frankrijk. LAS VEGAS - 'Kom maar, pa. Als je tegen mij op kunt, is die Marvin Hagler vanavond een fluitje van èen cent', lijkt Tasha, zijn twee-jarige dochtertje haar vader Thomas Hearns toe te Voegen. 'Het gevecht van de eeuw' tussen de twee beste middengewic hten vindt vanavond plaats in Caesars Palace, Las Vegas. (fotoAP) ZEIST (GPD) Hoofdklassers (zondag) en clubs die uitkomen in de hoogste afdeling van het zaterdagama- teurvoetbal moeten er rekening mee houden dat de competitie pas kan worden beëindigd in het weekein de van 18 en 19 mei. Dat althans voorziet competitie- leider Herman Feringa van het zondagamateurvoetbal na de vele afgelastingen van het afgelopen weekeinde. „Tot zaterdag", aldus Feringa, „zag het er naar uit dat we de competitie voor de hoofdklassers en de eerste klassers van het zaterdagvoetbal op 16 mei (Hemel vaartsdag) konden afsluiten. Nu er echter opnieuw een fiks aantal wedstrijden is uitgevallen als gevolg van de vele regen denk ik dat we wel haast moéten uitwijken naar het weekeinde van 19 mei. Ik heb daar over weliswaar nog geen contact gehad met de compe titieleider van het zaterdagvoetbal (Schotting), maar er rest ons bijna geen andere keus". „Uiteraard besef ik", aldus Feringa, „dat.dit op enige, weerstand zal stuiten met name bij de clubs die zich plaatsen voor de strijd om het kampioenschap van Ne derland. Want die strijd dreigt door de vele afgelastin gen een beetje in het gedrang te komen, vooral ook gelet op het feit dat van 10 tot 16 juni in Nederland het Vierlandentoernooi zal worden afgewerkt. Het is na melijk te verwachten dat het Nederlands elftal dat hieraan meedoet voor een belangrijk deel zal worden gevormd door spelers uit de top van het zaterdag- en zondagamateurvoetbal. Dus voor die tijd moet be kend wie zich landskampioen mag noemen". „Dat op zich", aldus Feringa, „zal al een hfele klus wor den worden". Maar de competitie afwerken op door deweekse dagen is volgens hem doodeenvoudig geen haalbare kaart. „Want", zo stelt hij, „dat levert enorm veel problemen op in verband met de vaak niet gerin ge reisafstanden. Kijk, in het uiterste geval zal dit wel moeten en het gebeurt zelfs al maar je kunt dat natuurlijk niet te veel doen, want dan jaag de clubs tegen je in het harnas. Het wordt natuurlijk anders als we de komende weken opnieuw worden geconfron teerd met massale afgelastingen. Want als dat gebeurt, dan komen we pas echt goed in de problemen. Dat wil zeggen: daar waar het de hoofdklassers en zaterdag eersteklassers betreft. In de lagere afdelingen kunnen ze natuurlijk nog wel wat langer doorgaan of mid- weekse wedstrijden spelen". In supporters-oorlogen LONDEN (DPA) - Bij de halve fi nales van het toernooi om de En gelse voetbalbeker is het zaterdag opnieuw tot ernstige ongeregeld heden gekomen. De balans van het voetbalmiddagje was vijf door messteken verwonde toeschou wers en 126 arrestaties. De ernstigste ontsporing had plaats in Birmingham, waar Ever- ton met 2-1 won van Luton Town. Honderd mensen werden aange houden. Het was al de tweede keer binnen een maand, dat Luton-fans alle perken te buiten gingen. In maart ontaardde het duel bij Mil- wall in Londen ook al in een veld slag. Bij de wedstrijd Liverpool - Man chester United (2-2) was het even min rustig. De politie arresteerde 26 personen en zette 35 toeschou wers uit het stadion. Aanhangers van beide clubs stonden "elkaar naar het leven met vuurpijlen en met spijkers uitgeruste golfballen. Al voor aanvang moesten twee mensen met steekwonden naar het ziekenhuis worden gebracht. Argentinië De Argentijnse voetbalcompetitie zal morgen na een onderbreking van negen dagen worden hervat. De onderbreking was een gevolg van de rellen, die vorig weekeinde ontstonden. Een 14-jarige jongen vond de dood bij de wedstrijd tus sen de eerste-divisieteams Boca Juniors en Indepiente. Een speciale commissie, heeft na een week vergaderen vrijdag 24 aanbevelingen gedaan om de on rustbarende situatie rond de voet balvelden te verbeterend De wed strijd tussen River Plate en Velez Sarsfield zal morgen worden ge speeld als de veiligheidsvoorzie ningen in orde worden bevonden. Vorige week zondag besloot de scheidsrechter de wedstrijd af te lasten toen supporters voor het be gin de hekken omver hadden ge haald. Eieren Een aantal supporters van Ein- tracht Braunschweig heeft zater dagavond de nederlaag tegen Le- verkusen (0-2) maar moeilijk kun nen verkroppen. Voor aanvang van het duel was het al onrustig en na afloop kwam het in de binnenstad tot ongeregeldheden, waarbij en kele arrestaties werden verricht. Twee jeugdige fans moeten zelfs met een aanklacht rekening hou den wegens het opzettelijk toe brengen wan lichamelijk letsel. Volgens de politie worden zij be schuldigd van het gooien met fles sen en vuurwerk. Eén Eintracht- aanhanger werd opgepakt wegens vernielingen aan een tramstel en het gooien van rotte eieren. In bil Een 21-jarige supporter van Ajax is gisteren voor het begin van de voetbalwedstrijd Go Ahead Eagles-Ajax in Deventer met een mes in zijn bil gestoken. De ver- wondingén van de Amsterdammer moesten in de polikliniek van een ziekenhuis worden behandeld. Dit heeft de politie van 'Deventer gis teravond meegedeeld. Op dat mo ment was zij nog op zoek naar, de dader van de steekpartij. De Amsterdammer liep met een groep aanhangers van Ajax naar het Deventer stadion. Hij wond zich op over het gedrag van Go Ahead-supporters, die de Amster dammers uitdaagden. De man maakte zich los van de groep en ging op de Deventenaren af. Er ontstond een vechtpartij. Toen hij later zag dat zijn broek onder het bloed zat merkte de Amsterdam mer pas dat hij tijdens de vechtpar tij was gestoken. Verder hebben zich voor, tijdens en na het voetbalduel geen moei lijkheden voorgedaan. Om die pro blemen overigens te voorkomen had de politie 146 mensen op de been gebracht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9