'Knoeiwerk heb ik nooit getolereerd' Rembrandt is groen uitgeslagen en dat komt ook door de zure regen J. van den Oever na 32 jaar bij bouw- en woningtoezicht MAANDAG 15 APRIL 1985 LEIDEN LEIDEN - J. van den Oe ver heeft 32 jaar bij bouw en woningtoezicht van de gemeente Leiden gewerkt en wie denkt dat hij geen huis meer kan zien, heeft het mis. Ook nu hij gepen sioneerd is, kan hij geen bouwput passeren zonder even te gluren. Zijn vrouw: "Vertel nou even over Spanje". Van den Oever: "O dét verhaal... wel, we waren op vakantie aan de Costa del Sol, we zaten negen hoog in dat hotel en als we 's ochtends op het balkon zaten te onbijten dan keek ik zo in een bouwput". Zijn vrouw: "De opmerkingen die ik te horen kreeg". Van den Oever: "Ja hoor eens. zoals die Spanjaarden aan het bou wen waren. Een gat en hup bou wen maar. Van grondmechanica hadden ze nog nooit gehoord, als je het mij vraagt". Een gesprek met een opzichter. De omstandigheden zijn optimaal: op de achtergrond klinkt namelijk af en toe geklop, afkomstig van een buurman die in zijn woning in de door Wim Brands Als je uit Katwijk kwam, zoals Van den Oever, had je vroeger twee keuzes: of een baan op zee of één op het land. "En hoewel ik van zwemmen hield, die zee trok mij toch niet. Het vooruitzicht om een paar weken in zo'n bootje te dob beren, nee. Het werd dus in mijn geval de bouw, ook een vak. Want je moet niet vergeten: wij, van de oudere generatie, denken nog in vakken. Toen ik bij de gemeente Leiden in dienst was, merkte je ook gelijk wie van de ambtenaren van de oude garde was. Die zeiden namelijk over de penhoudertjes: jongens, het wordt toch tijd dat jul lie eens een vak gaan leren. Een pen vasthouden, was namelijk in onze ogen geen vak". Voor de oorlog hielp Van den Oe ver mee aan het bouwen van de Professoren wijk. "Vijftien, zestien was ik, de oudste jongen thuis, dus werken. Makkelijk was het niet. Zwaar? Jongen hou op, als ik te rugdenk aan dat werk word ik ter plekke weer moe. Maar ja, wat moest je? Je wist niet beter. En bo vendien: de bouw trok mij hè. Hoe wel ik dus wel snel doorhad dat je hogerop moest komen, opzichter moest worden. Daarom ben ik ook avondstudies gaan doen". Rompslomp Na de oorlog werkte hij een tijdje voor een architect in Katwijk, hielp mee aan de wederopbouw. "Die oorlog probeerde je zo goed moge lijk te verdringen. Nederland moest herrijzen, dat waren de toverwoorden. In Leiden ben ik in '53 door een samenloop van om standigheden terechtgekomen. Ik kende de stad natuurlijk al, dat was m'n voordeel, ik zat immers in Leiden op avondschool. Wat ik bo vendien leuk vond, is dat Leiden een rijke geschiedenis heeft. Een rij huizen is niet zomaar een rij hui zen, maar een geschiedenis". In die begintijd bij bouw- en wo ningtoezicht was er natuurlijk nog geen sprake van een papieren rompslomp, zoals tegenwoordig? Van den Oever: "Nee, we hadden een bouwverordening, nou, dat was dus echt een dun boekje. Tachtig artikelen stonden erin. La ter. in de jaren zestig, toen kreeg je de toevloed van nieuwe voorschrif ten. Neem de modelbouwverorde ning van 1966; daarin stonden maar liefst 400 artikelen! Je kreeg toen echt het gevoel dat je als op zichter in een harnas werd geperst. De bewegingsvrijheid van vroe ger is verdwenen. Jammer zou ik dat overigens niet echt willen noe men: ik ben namelijk altijd een praktisch ingesteld mens geble ven. Zo van: ja, dat kan nou wel zo in het boek staan, maar als we nu dit doen en ervoor zorgen dat we binnen de grenzen blijven, komen we er ook". Vroeger, in de jaren vijftig, had je niet alleen minder voorschriften, er bestond ook nog een echte drempelvrees, vertelt Van den Oe ver. "De mensen waren minder mondig. Kwamen keurig met de pet in de hand bij je binnen na eerst even vriendelijk tegen de deur te hebben getikt. Het is in dit verband ook veelzeg gend dat veel mensen in die dagen spraken over de bouwpolitie. Aan dat gegeven ontleenden sommige ambtenaren dan weer een zekere status. Ik heb dat nooit gehad: al tijd heb ik zo vriendelijk mogelijk met de mensen willen omgaan". Koevoet Waarna zijn vrouw zegt dat haar man ook maar zelden moeilijkhe den had met mensen die illegaal aan het bouwen waren. Van den Oever: "Soms kreeg je wel proble men hoor, dan stond er opeens een heethoofd met een koevoet voor je neus. Maar dat gebeurde inder daad hoogstzelden. Ik heb ook al tijd op het standpunt gestaan datje je wijk goed moet kennen, de men- Als ik dan bijvoorbeeld in de krant lees dat het huis van een ou de dame in Groenoord moet wor den gesloopt en dat de gemeente ambtenaren nog niet één keer een gesprek met haar hebben gehad, dan denk ik: hoe kan dat nou ge beuren? Zoiets mag niet voorko- Al die bouwvoorschriften waar over u het had, die toevloed, dat is een teken van de nieuwe tijd. Even als de inspraak. Hoe denkt een ambtenaar van de oude stempel over deze fenomenen? "De dingen zijn niet van de ene op de andere dag veranderd, hoor. Het is allemaal zeer geleidelijk ge gaan. Het ene suppiementje kwam, toen het andere, en op die i groeide de berg langzaam. Maar omdat het zo geleidelijk ging, ben ik als het ware meegegroeid. Met die veranderingen leer je leven. En dat geldt ook voor de inspraak. Vond je het vroeger niet vreemd dat mensen op de deur klopten, te genwoordig is het helemaal niet raar dat mensen zo bij je binnen stormen en zeggen: nou moet je eens goed naar me luisteren! Ik heb met die aanpak trouwens ook niet zoveel moeite. Zoals ik al zei: ik ben altijd een praktisch mens gebleven". Wel iets door de vingers ge- Dat u dacht: ik trek me nu even helemaal niets van de voorschrif ten aan. "Laat ik het maar zo zeggen: soms dacht je bij je zelf: waar moet ik nu de grens trekken? En dat nam je op eigen houtje een besluit dat zou je inderdaad kunnen type ren als: door de vingers zien. Maai knoeiwerk heb ik nooit getole reerd. Dat gaat tegen m'n vakge- voel in". Monument Knoeiwerk, met dat woord zou je volgens Van den Oever ook de be zigheden kunnen kenschetsen van dat zonderlinge heerschap dat dacht dat je mocht afbreken en bouwen zonder daarvoor toestem ming nodig te hebben. "Hij had een Brabantse aanne mer ingeschakeld en dat zegt al wat natuurlijk. Hoe ik dat bedoel? Nou kijk, het is toch wel bekend dat ze het beneden de rivieren wat sommige dingen betreft niet zo nauw nemen! Hoe dan ook, ik zie die man op een gegeven ogenblik bezig, hij was druk in de weer met puin kruien. Bleek-ie zonder toe stemming aan het verbouwen te zijn in dat pand. Ik zeg: kom jij maar eens bij mij langs. Want dat gaat toch zomaar niet. Goed, hij komt langs. Ik vertel hem dat hij zich aan de voorschriften moet houden en hij knikte, zo van: man, je hebt gelijk. Wat gebeurt er een tijdje later? Is-ie aan de overkant bezig! In een monument nota bene! Ik zeg: dit gaat te ver. Uiteindelijk is deze man bij Waal op het matje geroe pen, die moest hem maar ter ver antwoording roepen, want voor ons was -er geen beginnen meer Nu de 7 Waal toch is geval len: toen hij nog wethouder was in Leiden heeft hij het woord deregu lering wel eens laten vallen, met andere woorden: er moest maar eens worden gekapt in het oerwoud van regels. "Ja, dat weet ik en toen hij dat zei, heb ik toch even m'n wenk brauwen gefronst. Regels schrap pen, het zal moeten gebeuren, maar aan de andere kant: deregule ring betekent ook dat er veel verga derd moet worden. Dan word je als het ware weer een ander bos inge stuurd. Maar ach, om eerlijk te zijn: ik ben me ervan bewust dat een en ander simpeler moet worden, maar tegelijkertijd denk ik: jongens, zoe ken jullie het nu maar uit". Jongeren op 'oorlogspad' in binnenstad LEIDEN - Een groepje van drie of vier'jongeren is zaterdagnacht op pad geweest in Leiden om voorbij gangers zonder enige aanleiding af te rossen. Een Leidse man werd hiervan omstreeks een uur het slachtoffer, toen hij in de Donker- steeg liep, vergezeld door een vriend. Beiden kregen klappen, waarbij de verwondingen beperkt bleven tot schaafwonden en een gezwollen hand. Een kwartier later was een 24-ja- rige Leidenaar, die samen met zijn vriendin op de Kippenbrug fietste, het doelwit. Volgens de politie kreeg deze man hetzelfde groepje op zijn dak. De vriendin werd ove rigens gespaard. Twee jeugdige Leidse vechters bazen, van 15 en 19 jaar, zijn dezelf de avond op de Steenschuur opge pakt, omdat zij een man uit Zoeter- woude hadden afgedroogd. Deze man poogde op de Papengracht een ruzie te sussen waarbij een vriend van hem was betrokken. Het knokkende duo verlegde zijn 'werkterrein' toen naar de Zoeter- woudenaar, die een bloedneus aan het treffen overhield. Dank zij ge tuigen kon de politie dit stel in de kraag grijpen. Bejaarde met mes bedreigd LEIDEN Een 68-jarige Leidse man is zaterdagavond, onder be dreiging met een van een mes, een luttel aantal guldens afhandig ge maakt. Volgens de politie werd de man om ongeveer half tien op de hoek van Haven en de Haarlem merstraat door twee jongens, bei den naar schatting achttien jaar oud, een mes onder de neus gehou den en gesommeerd zijn geld af te geven. Dat ging dus om een bedrag van enkele guldens. ILLEGAAL - Een eethuis aan de Steenstraat heeft zondagochtend bezoek gehad van de politie toen de inhoud van een aantal vuilnis zakken uit die uitspanning afkom stig, op straat verspreid was gevon den. Toen de dienders binnen een kijkje namen ontmoetten zij daar een 24-jarige, illegaal in Nederland verblijvende, buitenlander. LEIDEN - "De meeste mensen denken niet na over de zure regen, of ze zijn zich schijnbewust van het probleem. Ze laten het maar op zich neerkomen. Letterlijk en fi guurlijk". H. v.d. Keur heeft in elk geval wel zo zijn gedachten over de zure regen, evenals de andere le den van de NJN die zaterdag in Leiden een actie hielden, die voor afging aan de landelijke actieweek die gisteren in het gehele land be gon. Eerst iets over de NJN, de Ne derlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie. Het is een vereniging die onder jongeren niet zo'n grote bekendheid geniet. Van der Keur: "Hoe dat komt? Ik denk dat we meer in de publiciteit moeten ko men; we zullen wel moeten trou wens". "We hebben volgens mij nog steeds een beetje een geitewolleh- sokken-imago; misschien dat ook daardoor mensen geen lid worden. Overigens hebben we vooral actie ve leden nodig, jongeren die mee gaan op excursies bijvoorbeeld. Wat dat betreft - excursies enzo - laten veel leden het namelijk nogal eens afweten". De opkomst zaterdag viel in elk geval mee: voor het station te Lei den hadden zich meer dan twintig Standbeeld jongeren verzameld. Veel waren niet ouder dan een jaar of twaalf, "en dat geeft toch hoop". Het was overigens niet alleen de Leidse af deling die protesterend door de stad struinde. Er waren ook verte genwoordigers uit andere gemeen ten. Omstreeks twaalf uur begon de actie, het uitdelen van bonnen aan automobilisten. Het begin werd ge registreerd door Het Jeugdjour naal dat twee mensen had ge stuurd om de jongeren gade te slaan. Over de bonnen zegt Van der Keur: "Het zijn een soort parkeer bonnen. De automobilisten zijn na melijk in overtreding wegens het uitstoten van stikstofoxiden, één van. de grote veroorzakers van zure regen. We verzoeken de automobi listen ook om in de toekomst min der hard te rijden en hun auto goed te laten afstellen". De meeste bonnen werden uitge deeld op de Garenmarkt. Op weg naar dit parkeerterrein moesten enkele jonge leden af en toe tot de orde worden geroepen omdat ze iets te kwistig waren met het uitde len van bonnen. "Zeg figuren, zorg dat jullie wat overhouden ja!" Het einde van de actie was in het Van der Werf-park. Aanvankelijk was het de bedoeling om het stand beeld van Van der Werf in te pak ken. maar dat feest ging niet door: het standbeeld is immers wegge haald om opgeknapt te worden. "Toen hebben we maar iets anders bedacht", vertelt Van der Keur. "We gaan met een spandoek voor de sokkel staan". Op dat spandoek stond: de zure regen heeft lang genoeg geduurd, zelfs Van der Werf is verzuurd. "Ja, die zure regen tast standbeelden ADVERTENTIE WIJ VERPLAATSEN ONZE AKTIVITEITEN VAN LEIDEN NAAR DEN HAAG Per 15 april 1985 worden de aktiviteiten van ons kan toor te Leiden voortgezet door onze vestiging in Den Haag. Dit adres luidt: Buitenhof 51, 2513 AH Den Haag. Telefoon: 070 - 469454. West land Utrecht Hypotheekbank SPAARAGENTSCHAP WESTLAND/UTRECHT HYPOTHEEKBANK DATA MAKELAARDIJ BV TE LEIDEN Vanaf 15 april 1985 bent u voor alle spaar- en beleg- gingsprodukten van Westland/Utrecht Hypotheekbank van harte welkom bij Data Makelaardij bv te Leiden, die als spaaragent voor ons zal optreden. Ook voor de verzilvering van uw pandbrieven, pand briefbiljetten e.d. kunt u hier voortaan terecht. Het volle- dige adres luidt: Data Makelaardij bv, Breestraat 106, 2311 CW Leiden. Telefoon: 071 - 12 16 45. 0Westland Utrecht Hypotheekbank enorm aan. Kijk maar eens naar het beeld van Rembrandt op de Witte Singel. Hij is groen uitgesla gen en dat komt ook door de zure regen". Ondertussen deden sommige voorbijgangers alsof hun neus bloedde. Zo is het niet te hopen dat elke Nederlander reageert als dat binkie op het Rapenburg dat ponti ficaal voor de wagen van zijn vader stond om pappies bezit te bescher men. "Hier geen bon; dat vind ik namelijk tamelijk asociaal", aldus vaders geweten. Of zoals die vrouw op de Garen- markt die zag dat het geen parkeer bon was, achter haar ruitenwisser, en wegreed. Was het een parkeer bon geweest, ze had ongetwijfeld aan de aardas gerukt. Niet lang na de actie werd het probleem overi gens zeer actueel: uit dé hemel daalde een miezerige regen neer, Ruim tienduizend mensen hebben gisteren deelgenomen aan vijfhon derd 'zure-regenwandelingen' die op honderd plaatsen in Nederland werd gehouden. Althans volgens een schatting van Bosalarm, het sa menwerkingsverband van zestien natuur- en milieuorganisaties. On der de deelnemers waren ook politici, zoals de verantwoordelijke mi nister voor milieu, Winsemius. De acties tegen zure regen duren de hele week. Leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie bij de sokkel t Het beeld zeifis uit het park, omdat het een opknapbeurt moet ondergaan. Informatie systeem voor huisartsen LEIDEN 7- De vakgroep Huisartsengeneeskunde van de universiteit ontwikkelt een infor matiesysteem om de praktijk voe ring van huisartsen te automatise ren. Vijf huisartsenpraktijken in Leiden en Noordwijk en omgeving werken mee aan dit projekt. Deze praktijken bestaan uit twee ge zondheidscentra, één praktijk met apotheek aan huis en twee kleinere praktijken. Eenmaal klaar zal het informatie systeem bestaan uit een basissys teem en een aantal aanvullende deelsystemen. Met het systeem wil men de praktijk- en apotheekvoe- ring en de medische registratie van huisartsen automatiseren. Over zes maanden hoopt men het basissys teem, dat wordt ontwikkeld in sa menwerking met de vakgroep Me dische Informatica en twee com puter fabrikanten, klaar te hebb- ben. BOTSING - Twee auto's bleken zaterdagnacht rijp voor de schroot hoop, nadat zij om een uur of drie met elkaar in botsing waren geko men. Volgens de politie gebeurde dit op de kruising Churchilllaan/ Haagweg, waar een 33-jarige dame uit Voorschoten geen voorrang verleende aan een 21-jarige Leidse chauffeur. De dame liep enkele verwondingen op als gevolg van het rondvliegende glas. De man bleef ongedeerd. 'Zestig jaar Raadsherenbuurt' LEIDEN - Het boek 'Zestig jaar Raadsherenbuurt' zal 27* april officieel worden gepresenteerd. Geïnteresseerden die het verenigingsbestuur naar aanleiding van het verhaal in deze krant afgelopen zaterdag daar over vragen stelden, zullen tot dan geduld moeten hebben. Schrijver Jan Wolkers heeft toegezegd bij de presentatie van het boek in de showroom van de LAG-garage in de Van Oldenbarneveltstraat 37 aanwezig te zijn. De aanvang is 20.30 uur. Markt naar Stadhuisplein LEIDEN - Het Stadhuisplein fungeert de komende maanden op zater dag als standplaats voor kramen van de Leidse warenmarkt. Afgelopen zaterdag was dat voor het eerst het geval. Tegelijkertijd lag de Hoogland se Kerkgracht er voor zaterdagse begrippen verlaten bij. Deze straat, ja renlang de verzamelplaats van de groente- en fruitkramen, wordt danig onder handen genomen. De eeuwen geleden gedempte gracht krijgt een riolering en een andere indeling. De groente- en fruitkramen waren zater dag op de Botermarkt te vinden; dat is de definitieve plek voor dit onder deel van de markt. De Hooglandse Kerkgracht zal in de toekomst nog wel plaats bieden aan andere kramen, zodat het Stadhuisplein dan weer be schikbaar komt voor allerlei evenementen. Deze zomer worden daarvoor het Vrouwenkerkplein en het Van der Werfpark gebruikt. (foto Holvast) Zomerkledingbeurs De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers organiseert op dinsdag en woensdag de Leidse Zomerkledingbeurs. Op dinsdag kan men kleding, schoenen, laar zen en tassen aanbrengen van tien tot vier uur. Van zeven tot negen uur 's avonds is er een avondverkoop. De verkoop op woensdag begint om tien uur en eindigt om twee uur. het adres is Caecïliastraat 18. Voor inlichtin gen tel.: 132920,155568,131335 en 210314. Griekse slotavond. K&O In de Leidse Schouwburg treedt woensdagavond kwart over acht de Griekse volksdans groep Artemis op. Na de voorstel ling kan men in de foyer van het K&O-gebouw genieten van Griekse hapjes en een glas Griek se wijn. Tevens zijn er stands met oude Griekse voorwerpen van zil ver, sieraden, weefwerk en Griek se kleding te bezichtigen. Voor meer inlichtingen: Oude Vest 45, tel. 141141. Overleg Leidse hofjes Het dagelijks bestuur van het Bewoners Overleg Leidse Hofjes organiseert donderdag een bij eenkomst aan het Rapenburg 100. Aan de orde komen onder andere een ontwerp-reglement Leidse Hofjes en de stand van za ken rond het Jeruzalemhof, het Bethanienhof en het Annahofje. De bijeenkomst begint 's middags om twee uur. Slapstick bij K&O De kinderfilmmiddag die op woensdag 17 april om half drie in het K&O-gebouw wordt gege ven, bestaat uit een komische film en een serie tekenfilms. Kaarten zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O, Oude Vest 45. Antïlleu-lezing Op uitnodiging van Societas Iuridica Antiliana houden twee kamerleden van de VVD een le zing met de titel: Staatkundige en sociaal-economische perspec tieven voor de Antillen. De lezing vindt plaats woensdagavond om kwart voor acht in het Graven steen. Jeugdige actievoerders delen bonnen uit aan automobilisten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3