FRACTIE Provincie onderzoekt of Vliedand-brug kan Zoeterwoudenaar sloopt illegale stal eigenhandig verschil Voorschoten houdt vinger aan de pols Zoeterwouds 'zwanenlijntje' breekt Drie inbraken in Warmond REGIO LEIDEN MAANDAG 15 APRIL 1985 VOORSCHOTEN Provinciale Waterstaat onderzoekt op dit moment de mogelijkheden van een "eenvoudige beweegbare brug" over de Vliet, in het verlengde van de Voorscho- tense Raadhuislaan. Het onderzoek zal twee tot drie maanden duren en moet aan het licht brengen of op de plek een goede, snelle verbinding mogelijk is met een tweebaans weg en vrij- liggende trottoirs en fietspaden. Ook dient duidelijk te worden hoe veel de brug naar recreatiegebied Vlietland gaat kosten. De provincie hoopt dat de kosten van de verbinding via de brug on der de zes mihoen uitkomen en dat dit alternatief dus goedkoper is dan de ontsluiting die tot nu toe steeds werd genoemd. Het gaat om een weg die vanaf de Europaweg, de weg tussen de rotonde Lam menschans en Zoeterwoude dorp, dicht langs de rijksweg, naar het recreatiegebied zou moeten lopen. Huisschaken Voor de derde maal in successie organiseert schaakvereniging Leiderdorp (SVL) een huisscha- kerstoernooi. Dit toernooi is be doeld om mensen die graag met de stukken schuiven, maar nog nooit op een club zijn geweest, te laten kennismaken met het schaakverenigingsleven. Zij kun nen op twee avonden van de SVL terecht: morgen, 16 april dus, en volgende week dinsdag. Deelna me is gratis. Liefhebbers kunnen zich morgenavond opgeven bij de speelzaal, het Dorpshuis aan de Leiderdorpse Kerklaan. Aanvang half acht. Poppentheater Na een verhuizing gaat het Voorschotens poppentheater 'Wellus-Nietus' weer vrolijk ver der met het geven van voorstel lingen. Aanstaande woensdag kunnen kinderen van 4 tot 10 jaar komen kijken naar 'De brullende brievenbus'. Aanvang half drie in het cultureel centrum aan de Prinses Marijkelaan 4 in Voor schoten. Graag even van tevoren reserveren via telefoonnummer 01717-8361. De aanleg hiervan kost niet al leen een flinke duit. maar laat daar naast lang op zich wachten. De provincie heeft moeite met de ver werving van de benodigde grond en kan niet voor 1987 beginnen met de aanleg. De brug bij Voor schoten kan er mogelijk al in 19Ö6 zijn: zodra het onderzoek is afge rond, praat de provinciale commis sie voor recreatie, natuurbescher ming en landschapszorg erover en formuleren Gedeputeerde Staten een standpunt, dat zy vervolgens aan Voorschoten voorleggen. Veto Op de voorhand tekent Voor schoten aan dat ze een stevige vin ger aan de pols zal houden. Ze moet precies weten hoe breed de brug wordt en wie er gebruik van zullen maken. Geluids- en ver keersoverlast moeten door de pro- worden voorkomen. Zo niet, dan kan de gemeente gaan dwarsliggen, bijvoorbeeld door de benodigde grond niet te verkopen of te weigeren het be stemmingsplan ter plaatse te wijzi gen. Op dit moment heeft de be wuste lap grond de bestemming openbaar groen. Gemeentesecreta ris De Graaff benadrukt echter dat een veto op dit moment nog niet aan de orde is: de gemeente weet nog zeer weinig. Tot haar grote spijt overigens: "het zou ons een lief ding zijn wanneer wij snel ze kerheid zouden krijgen". Immers, de ene na de andere bruger protesteert tegen de komst van de brug. Zo schreef een bewo ner van de Raadhuislaan dat wan neer de provincie zonodig een brug wil aanleggen over de Vliet, ze dat maar moet doen in het verlengde van de ijsbaan. Beweegredenen: de kruising Leidseweg/Koningin Julianalaan/Raadhuislaan kan het linksafslaand verkeer in de rich ting van het centrum niet verwer ken en de Raadhuislaan kan onmo gelijk fungeren als aanvoerroute voor een recreatiegebied. Daar naast zal de geluidoverlast toene men en deelt de brug de wijk in tweëen. Bang Bij de Nicolaas Maeskade kent men deze problemen niet, aldus de bezwaarmaker. Er dreigen geen problemen voor linksafslaand ver keer op de kruising Leidseweg Badhuisstraat; het eerste deel van de weg is minder dicht bebouwd en de weg kan "buiten de woonbe bouwing gelegd worden". Ook de vereniging van flateige naren Johan Vermeerplantsoen is in de pen geklommen. Ze is bang dat de garages niet bruikbaar meer zullen zijn wanneer de opgang van de tunnel vlak naast de flat komt te liggen. Ook vraagt de vereniging zich af wat ze moet doen wanneer de recreanten voor overlast zorgen. Zijn de verantwoordelijke politie korpsen, die van Zoeterwoude of Leidschendam, op tijd aanwezig? Kettingbotsing in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een 23-jarige Leidenaar heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Konin- ging Julianalaan in Voorschoten een kettingbotsing veroorzaakt. Drie automobilisten stonden bij het kruispunt met de Wijngaarde laan en de Schoolstraat te wachten voor het rode stoplicht, toen de Leidenaar tegen de achterste auto aanreed, waardoor de andere au to's ook botsten. De Leidenaar, die te diep in het glaasje had gekeken, werd een bloedproef afgenomen. Aan de auto's ontstond lichte ma teriële schade. OEGSTGEEST "Zij maakte een prachtige tekening van een paard", schrijft de Rotterdam se jeugdboekenuitgeverij Lem- niscaat over de zevenjarige Oegstgeestse Salomé Toet. Zij werd eerste in de categorie teke nen bij de wedstrijd die Lem- niscaat ter gelegenheid van het 21-jarige jubileum heeft geor ganiseerd. Een deskundige jury van illustrators, schrijvers en besprekers uit Nederland en België tvees haar getekende paard aan als de mooiste. De bijbehorende prijs, een fiets, werd afgelopen zaterdag uitgereikt in een theehuis in het Utrechtse Bunnik. Behalve het jeugdige Oegstgeestse tekena- resje, wonnen nog twee kinde ren uit deze regio een prijs. Het zijn Wolfert B rederode uit Was senaar en Nathalie Jansen uit Leiden. Zij kregen zaterdag een paar rollerskates. MAANDAG Leiden Stadhuis - gemeenteraad, 20 uur. K&O-gebouw - voordracht Reinier Hei- deman over de Griekse poëzie en proza, 20.15 uur. Speeltuinvereniging Rondom de Mare- I dijk - bingo-avond, 20 uur. SSR - Hogewoerd 108, optreden de Amazing Stroopwafels, 20.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - le zing 'Het Huwelijksritueel der Tobelo op Halmahera', door drs. Platenkamp en drs. Nijland. 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Were the green ants dream' van Werner Herzog, 20 en 22.15 uur. Kantine HCG - 5 Meilaan, ruil-, contact en veilingavond 'De Postzegelvrien den', 19.30 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - gemeenteraads vergadering, 19.15 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, artis tiek café, 21 uur. DINSDAG Leiderdor] Sjelter - en bijstand'. 9.45-11.15 i Eigenaar schakelt VARA-man Dolf Brouwers in ZOETERWOUDE - De stal van Zoetewoudenaar C.M. Vlasveld aan de Gelderswoudse- weg is vanmorgen niet volledig tegen de grond gegaan, zoals de bedoeling was. Op het laatste moment kreeg Vlasveld van de gemeente toestemming om de stal in de loop van deze week eigenhandig te slopen. Dat bespaart de eigenaar van de stal de sloperskosten. Voor het weekeinde zou Vlasveld de kap en de spanten van het dak moeten hebben gehaald. Uit een gemeente lijke controle bleek vanmorgen dat hij woord heeft gehouden. De sloop van de stal is noodzake- ZOETERWOUDE - Een klein deel van de boven grondse elektriciteitsleidingen op de Zoeterwoudse Westeindseweg zal onder de grond worden gelegd. Het gaat om het zogenaamde 'zwanenlijntje', een stuk leiding ter hoogte van de Oude Hofweg waar regelma tig zwanen tegenaan vliegen. Dit gedeelte van de bo vengrondse bekabeling gaat op kosten van het Ener giebedrijf Rijnland de grond in. Of ook de rest van de bovengrondse leidingen aan het oog onttrokken zal worden, hangt van de directie van het EBR af. Zij krijgt een voorstel om tegelijk met de aansluiting op de riolering en het aardgasnet, de elektriciteit in de eenmaal gegraven sleuf te leggen. De bekabeling in het Westeinde is nog goed. Waar schijnlijk moet de gemeente Zoeterwoude een deel van de aanlegkosten betalen. Hiervoor is geen geld gereserveerd. Het hangt van het voorstel van het EBR en de hoogte van de kosten af wat Zoeterwoude zal doen. Voor het einde van deze week wordt een beslissing óver de vervanging van de bovengrondse leidingen verwacht. Woensdag weet de gemeente Zoeterwoude of er sowieso riolering en aardgas naar de Westeindse huizen en boerderijen gaat. Dan moeten de bewoners positief hebben gereageerd op een schrijven van de gemeente. Gemeentesecretaris Kruithof: "Het is alles of niets". De leden der gemeenteraden in deze regio: hoe werken zij? Nemen zij de beslissingen werkelijk in de raads- en com missievergaderingen? Of wordt er zaken gedaan buiten dit openbare circuit om? Kort om: hoe staat het met de de mocratie in de gemeenten? We namen de proef op de som in Voorschoten, na klach ten van D'66-raadslid Aikens. Hij suggereerde enige weken geleden in deze rubriek dat zijn gemeente vanaf een plekje bij de open haard wordt be stuurd. Collega Visser (PvdA/ PPR) neemt hem dat niet in dank af, maar beaamt dat ook achter de politieke schermen het nodige gebeurt. Een ver haal over 'het web'. Het web, het communicatiecir cuit, de informele contacten. Ve le namen, één - heel belangrijk - verschijnsel in de Voorscho- tense politiek. Brandende plaat selijke kwesties komen in het web. Én in dit web willen de par tijen nogal eehs opschuiven met hun ideëen. Zo omschrijft J. Visser, een van de web-leden, het althans. Visser is fractievoorzitter van de PvdA/PPR-fractie en noemt het web een "onmisbaar onderdeel van het hoogwaardige politieke spel. Je moet het ook künnen, in het web zitten. Je moet echt per soonlijke contacten kunnen op bouwen". Waarmee Visser niet wil zeg gen dat 'webbers' altijd aardig te gen elkaar zyn. PvdA/PPR- raadslid Both noemde WD-frac- tievoorzitter Willemsen bijvoor beeld "onbeschofte vlerk" tóen de laatste CDA'er Valkenburg tijdens een betoog stoorde met de vraag: "Zeg, geef mij de sui ker eens even aan". PvdAIPPR-fractievoorzitter J. Visser: 'Het web onderdeel van het hoogwaardig politieke spel'. "Je moet met elkaar de straat kunnen aanvegen, zonder ruzie achteraf', zegt hij. "Je moet ook integer zijn -men moetje kunnen vertrouwen als het nodig is. En willen weten waarom de ander dat standpunt inneemt. Als die ander daarop vraagt waarom ik een bepaald standpunt inneem, moet ik daarop goed antwoord geven en niet dogmatisch hande len". Herensociëteit Onbelangrijke, bange raadsle den, die ook in het openbaar wei nig inbrengen, kunnen dan ook nooit in het web komen. Web-le den willen zéken doen, als de zaak daarom vraagt. Dus: alleen fractievoorzitters en -woordvoer ders doen mee. Ook die van D'66, de enige oppositiepartij. Deze eenmansfractie heeft een buiten- draadje, dat vrij sterk is in de richting van de radicaal-socialis ten. Hoe de 'webbers' elkaar bena deren? Op vele manieren. Ze or ganiseren gezellige avondjes, zien elkaar in de Herensociëteit (waar de échte 'webbers' ko men), en voeren, meermalen per maand, telefonisch overleg. Voor Visser is het zakelijke overleg het belangrijkst. Bij gezellige avondjes praat hij het liefst niet (de hele tijd) over politiek. Hij vindt ook dat de politici over an dere dingen moeten kunnen spreken. Toch zegt hij: "Helaas kom ik er niet altijd onderuit". Heel anders ligt het bij de "za kelijke telefoongesprekken". Ze worden gevoerd op de meest on mogelijke momenten (ook 's nachts), leiden nogal eens tot ge haast overleg onder vier, zes of acht ogen of worden tijdelijk on derbroken door de mededeling: dat moet ik nog even in mijn fractie bespreken. Na zo'n onder breking wordt het gesprek snel weer opgepakt en blijkt dat de standpunten "duidelijker wor den". Koehandel En regelmatig rolt er een "in formele afspraak" uit. Met de na druk op informeel, zo van: "laten we het nu eens op die manier doen. Een echte koehandel wordt er niet bedreven. Het is niet zo van: 'als jij mij hiér mijn zin geeft, krijg jij daar je zin". De zaken worden er ook niet be klonken: dat zou ook niet goed zijn, dat moet in de raadszaal ge beuren". "Én", zo brengt Visser na een pauze uit, je kunt er nooit hele maal op vertrouwen dat anderen zich aan de afspraak houden. Ze kunnen per slot van rekening door de rest van de fractie wor den teruggefloten. Al is wel de afspraak dat je in zulke gevallen de zaak nog even in het web brengt". Bewust misbruiken doen de 'webbers' de informatie niet, vindt de fractievoorzitter. "Als iemand in de raadscommissie iets anders zegt dan in het web, zullen we nooit zeggen: Hé, dat heb je me anders verteld". Even peinst Visser, dan zegt hij: "Het web is redelijk betrouwbaar. Maar je moet wel weten wat je erin stopt. En wónneer je dat doet". Gekonkelefoes Op zich kan het web pp ieder moment in werking treden: vóór dat en nadat B en W met een voorstel komen over een bepaal de kwestie. Ook wordt 'gewebt' voor en nadat het voorstel in de raadscommissies is geweest. Vroeger werd zelfs nog wel eens 'gewebt' tijdens de raadsverga dering, vlak voordat de besluiten werden genomen. Visser knoop te dan met verschillende 'webge noten' praatjes aan. Hij is hier echter mee gestopt omdat partij leden grote moeite hadden met dat "gekonkelefoes". Vorige week, tijdens de verga dering van de raadscommissie voor financiën, bleek dat 'web ben' in het openbaar toch nog niet was uitgeroeid. Zo verklapte mevrouw Hulscher (WD), voor dat ze vergadering begon, dat ze in de rondvraag zou beginnen over de woningbouwplannen bij de Molenlaan. Als Visser wilde, kon hij daar op inspringen. Het was niet nodig, ze waren het al goed eens, hadden er ook al goed over gepraat. Anders ligt het bij de School straat-affaire. De te nemen ver keersmaatregelen in deze win kelstraat waren niet in het web gekomen. Waarom niet? Visser: "Wat mij betreft was het intuïtie. Ik had gewoon het idee dat de WD-fractie de situatie wilde houden zoals het is. Het B en W- voorstel, om het autoverkeer te rug te dringen, zou haar te ver gaan. Van het CDA wist ik het standpunt niet. Maar ik had het idee dat ik daar toch geen in vloed op kon uitoefenen". Sterkeren Altijd houdt hij in zijn achter hoofd dat de collegepartners CDA en VVD (samen 15 van de 19 zetels) "in feite aansluiten op hetgeen de krachtigsten in deze samenleving willen en weinig oog hebben voor de zwakkeren". Concreet: "voetgangers (in de Schoolstraat) worden vergeten; voor de laagste inkomens heeft men weinig oog; over het jonge- renprobleem wordt moeilijk ge daan; huisvesting voor ouderen scoort laag en het buurtwerk moet zich behelpen". Toch vindt de fractievoorzitter dat geen redenen om uit B en W te stappen. "Van tevoren hebben we ons dan ook lange tijd afge vraagd of het zinvol is om in het college te gaan zitten waarin we weinig van onszelf dreigen te herkennen". Het antwoord werd ja, en Visser heeft daar geen spijt van: "We hebben toch maar mooi een aantal dingen gerealiseerd. Zoals sociale woningbouw: we hebben er uitgehaald wat erin zit. Nee, ik geloof niet dat onze invloed in het college nihil is. Er vallen best nog zaken te doen: in het college, in de raad én daar buiten (het web)". En dan, na drukkelijk articulerend: "Er is meer overleg met PvdA/PPR dart je uit de getalsverhoudingen zou zeggen. Je moet ook niet denken dat VVD en CDA altijd op een lijn zitten". PAUL VAN DER KOOIJ lijk omdat er geen bouwvergun ning voor is gegeven. Als niet-agra- riër mag Vlasveld niet uitbreiden op zijn terrein omdat het bestem mingsplan Landelijk Gebied op dat punt zeer stringent werkt. De pony's van Vlasveld hebben dit weekeinde dakloos doorge bracht. "Ik heb ze maar met de kens afgedekt", aldus Vlasveld. Als voorlopig onderdak voor de dieren heeft Vlasveld zijn garage op het oog. Hy zal pogingen onder nemen om een hooitas op zijn ter rein te bouwen. Dit is volgens het bestemmingsplan de enige bebou wing die op zijn erf is toegestaan. Vlasveld gaat overigens vragen of hij iets langer over de sloop van de stal mag doen. "Het is niet zo maar een stal, dat ding sloopt één man niet in een week. Ik heb er minstens drie weken voor nodig. En wat maakt het de gemeente nou uit of ik er wat langer over doe"? Vlasveld heeft inmiddels contact gehad met de VARA-radio om aan- Exhibitionist in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 16-jarige jongen uit Voorhout is gisteravond in Oegstgeest door de politie aan gehouden wegens schending van de openbare orde. De jongen had zijn geslachtsdelen getoond aan een veertigjarige inwoonster van Oegstgeest, die wandelde op de Rhijngeesterstraatweg. De jongen is na verhoor door de politie heen gezonden. dacht aan zijn 'zaak' te besteden. Vlasveld voelt zich min of meer een slachtoffer van de bureaucra tie. Vandaar dat hy VAR A-mede werker Felix Meurders heeft ge vraagd Dolf Brouwers, de parle mentaire verslaggever van de VA RA, op de zaak te zetten. Voorschotenaar vijf kilometer 'spookrijder' OEGSTGEEST Een 83-jarige inwoner van Voorschoten heeft zaterdagavond rond half tien vijf kilometer lang op de ver keerde rijbaan van Rijksweg 44 richting Amsterdam gereden. De man was bij Holiday Inn in Leiden de kluts kwijtgeraakt en de baan richting Den Haag opgereden, maar dan wel rij dend in de richting Amster dam. De man werd bij de afslag Voorhout/Noordwijk door de politie van Sassenheim tot stoppen gedwongen. De ANWB, die door een automobi list was gewaarschuwd via een praatpaal, had de spookrijder aan de politie gemeld. De Voorschotenaar is naar het politiebureau in Sassen heim gebracht. Tegen hem wordt een vordering ingesteld voor inbeslagname van zijn rij bewijs. WARMOND - De Warmondse Herenweg was dit weekeinde buiteng- woon populair bij inbrekers. Maar liefst drie keer zijn er pogingen tot inbraak gedaan. In twee van de gevallen konden de inbrekers waardevol le spullen meenemen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd uit een woning aan de Herenweg een portefeuille gestolen met geld, cheques en persoonlijke papieren. De dader kwam binnen door een openstaand raam in de berging. Aan de Herenweg werd een nacht later bij twee belendende panden een poging tot inbraak gedaan. Slechts in één geval slaagde de dief in zijn opzet. Door de ruit van een achterdeur in te slaan kon de ongenode gast de sleutel omdraaien die nog in het slot stak. De dader nam de benen met een kleurentelevisie en foto-apparatuur. De waarde hiervan bedroeg on geveer 2500 gulden. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 6.90-17.00 uur (071) 144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2