eikt Sanitaire stop remt Vriend af Beste loop in breedte Vierde plaats van Schalkers Njord in prijzen op'Head' Ehrens toch in strijd om wereldbeker Boyes maakt einde aan hegemonie Marathon Hiroshima zorgt voor massale verschuiving MAANDAG 15 APRIL 1985 SPORT PAGINA 13 Talen zegeviert in Ster van Bladel LEIDEN - Amateurwielrenner John Talen heeft gedurende het voorbije weekeinde op overtuigen de wijze de driedaagse wedstrijd "de Ster van Bladel" op zijn naam geschreven. De 20-jarige Spijkenis- senaar won vrijdagavond al op overtuigende wijze de proloog en beheerste daarna samen met zijn ploeg de koers. De talentvolle Ta len won gisteren de afsluitende rit, terwijl hij zaterdag onder barre weersomstandigheden attent zit ting had in de beslissende kop groep van een 24-tal renners. Ook Noordwijker Martin Schal kers kwam tijdens deze semi-etap- pewedstrijd uitstekend voor de dag. De Concorde-renner liet reeds tijdens de proloog een goede in druk achter, maar diende vanwege een ongunstige startpositie alsnog met een veertiende positie genoe gen te nemen. Tijdens de zware rit door de Kempen van zaterdag had Schalkers in de eindprint voldoen de energie over om zich in de eind spurt achter winnaar Arnts als tweede te kwalificeren. Ook op zondag reed de Noordwijker een attente wedstrijd. Schalkers nestelde zich tijdens de finale van de rit in de eerste vluchtersgroep van een viertal renners. Tijdens de eindsprint zag Schalkers zich in een slechte positie gemanoeu vreerd, waardoor er voor hem ach ter winnaar Talen, Arnts en Van Dijk, niet meer dan een vierde plaats inzat. De Noordwijker liep daarmee de nodige bonificatiese conden mis. Omdat klassements leider Pierre Raas uiteindelijk pas op ruim twee minuten achterstand als achtste over de meet kwam, greep Talen naar de eindzege. Mar tin Schalkers rukte in het eindklas sement naar een vierde stek op, met slechts geringe achterstand op de nummers twee en drie, Van Adrichem en Raas. De Leidse Du Prie-Spaarbank ploeg stond in het Brabantse Bla del zijn mannetje, al was ook de Riethoven-equipe niet opgewassen tegen het geweld van de winnende Van Aarle-ploeg. Via een negende stek voor Rob Sienders, een der tiende klassering voor Karei van Goethem en een negentiende stek in het eindklassement voor Ad Verplancke sleepte 'de formatie van Leslie Riethoven een derde plaats in het algemeen ploe- genklassement in de wacht. Ook qua dagsuccessen speelde de Du Prie-Spaarbank formatie een dege lijKe rol. In de proloog moest de Leidse formatie nog genoegen ne men met een vijftiende plaats voor Ad erplanqke. Tijdens de zaterdag verreden eerste etappe was de Leidse-équi- pe echter goed in de kopgroep ver tegenwoordigd via Rob Sienders en Onno Antén. Sienders eiste in de eindspurt van deze kopgroep goed een vierde plaats voor zich op, terwijl Westlander Anten als tiende finishte. Ook gisteren bleef het voor de renners in het Brabant se land behelpen met het weer, al was het wat minder bar dan zater dag. Achter een tweetal vluchters- groepen van in totaal zeven ren ners kon Rob Sienders nog beslag leggen op een negende plaats, ter wijl Karei van Goethem als vijf tiende over de meet kwam. Diverse renners staakten tijdens deze slote tappe door de koude bevangen de strijd. De Du Prie-Spaarbank formatie was zaterdag ook in de A-klassie- ker, de ronde van Drenthe, van de partij. De Riethoven-formatie zag kopman Axel Hermans al snel door een valpartij uit de koers ver dwijnen, terwijl een grieperige Gerrit van Hal en Rob Kleinsman weinig gewicht in de schaal konden werpen. Joost Kou- wenhoven en Peter Hogervorst be reikten tijdens deze zware koers wel de finish, respectievelijk als nummer 21 en 25. De zege ging naar Henk Boeve, die gedurende de gehele koers uitermate actief was. In de finale van de rit zag Boe ve zich na een vlucht met Toon van der Steen door het peloton terug gepakt, maar een ultieme demarra ge tijdens de slotfase bracht de Twentse-coureur, na het afhaken van streekgenoot Henri Dorgelo, alsnog de zege. De Nederlandese renners die deelnemen aan de Westduitse etap pekoers "de ronde van Nedersak- sen" laten daarin tot nu toe, achter het geweld van enkele Oostblok- coureurs, geen slechte indruk ach ter. In de zware zesde etappe van gisteren reikten Jan van Wijk en Gert Jacobs naar een respectieve lijke negende en tiende plaats. In het algemeen klassement bezet Gert Jacobs, die binnenkort pro fessional wordt in de Belgische for matie van Hennie Kuiper en Teun van Vliet, op 54 seconden van de Russische leider Sjdanov nu de vijfde plaats. Van Wijk staat op 1 min 18 op de zevende plaats. AMSTERDAM - De enige eer- ste-divisie-medailles, die naar Leiden gingen na de Head of the River waren voor Hannel- lieke Haasbroek en Piëta van Rhijn van Njord, die in combi natie met Argo en Gyas de acht wonnen voor de ploegen van Triton en Orca. Het verschil na bijna negentien minuten roeien bedroeg zeventiende van een seconde. Zij waren niet de eni ge Njord-vrouwen die met de eerste prijs naar huis gingen. Ook de beginnelingen-acht van de Leidse Studenten-roeiver eniging behaalde, evenals tij dens de vierkamp van vorige week, de eerste plaats. Het ver schil was ook deze keer erg groot: bijna een halve minuut. Ook in de tweede divisie stre den de Leidse roeisters voor aan: Njord werd samen met Skadi tweede, terwijl de acht van Asopos-De Vliet derde werd. In de dubbelvier kwamen Marion Langezaal, Heieen Heckman, Liesbeth van der Veld en Jos Compaan, die deze keer startte voor Willem III, na een goede opening uit op een derde plaats. De eerste twee plaatsen gingen naar ploegen, die louter bestonden uit inter nationals. Van de winnende N ereus-Laga-Orca-combinatie maakte driekwart deel uit van de Olympische Equipe. In de ploeg van de Hunze bezetten de tweevoudige Olympische me daille-winnaressen Greet en Ni- colette Hellemans de slag- en de tweeplaats. Op de Nereus- combinatie verloor het Leidse viertal twaalf seconden, op de Hunze drie. By de mannen-achten eindig de Njord op een goede derde plaats. In de acht van Njord be zette de Varsity-vier de slag plaatsen, de ploeg werd aange vuld met de derde-jaars vier. Alleen voor deze gelegenheid was de ploeg samen en coach Pancras Hoogendoorn had ook niet al te veel tijd aan het roeien in de acht besteed. Na afloop van de race, die gewonnen werd door Aegir/Phocas met RIC op de tweede plaats, was Hoogendoorn niet ontevreden: "Het ging wat wisselvallig. Laat ik zeggen: goed, met hier en daar een bui". Minder te spreken waren de roeiers van Die Leythe met hun vijfde plaats. De Oranjehem den waren goed van start ge gaan en boekten winst in de eerste twee kilometer. In de Grote Bocht raakte de ploeg de cadans kwijt en hervond die niet. Het weinig ingespeelde achttal moest daarna vele se conden prijsgeven. Driekwart van de ploeg bestaat uit skif- feurs, die het bij de skifhead nog eens over mogen doen, maar dan in hun eentje. In de tweede divisie miste de Asopos-De Vliet-Leythe-Rijn land-combinatie op tweetiende seconde de overwinning. Het achttal van Koos Lubbe, dat aanzienlijk beter voor de dag kwam, dan vorige week, moest wederom Aegir voor laten gaan. Njords eerstejaars-acht werd derde, achter Nereus en Skadi. JAN KLERKS. Uitslag mannen acht: 1. Aegir/Phocas, 2. RIC, 3. Njord, 4. La- ga, 5. Die Leythe, 6. Nereus. Vrouwen acht: 1. Njord/Argo/Gyas, 2. Triton, 3. Orca. Vrouwen vier: 1. Nereus/Orca/Laga, 2. Hunze, 3. Die Leythe/Willem III, 4. Okeanos/RIC, 5. Orca, 6. Phocas. Gemakkelijke thuiszege van Velstra DEURNE (ANP) - Tjeerd Velstra heeft de internationale vierspan- wedstrijd in Deurne op zijn naam gebracht. De oud-wereldkampioen legde zaterdag in de marathon op de terreinen van het hippische cen trum, waar hij directeur is, de basis voor de zege. Hij nam de hindernis sen als geen ander en bouwde een voorsprong op van ruim 25 punten. In het afsluitende „kegeltjesrij den" bleef Velstra foutloos, zoals trouwens de meeste deelnemers. De Pool Andrzejewski eindigde als tweede en de Westduitser Duen greep de derde prijs. Bij de pony's won de Nederland se Mieke van Tergouw. - De eindstanden zijn: vierspannen, paarden: 1. Velstra (Ned) 94,2 strafpunten, 2. Andrzejewski (Pol) 125, 3. Duen (Brd), 4. Pahlson (Zwe), 5. Fauth (Brd) 133,8,6. Chardon (Ned) 136,7. Freund (Brd) 136,8, 8. Kraayen- brink (Ned) 137,2. 9. Mils (Brd) 142,8, 10. Deplanche (Fra) 166,0, 21. Prins Philip (Eng) 354,2. GOTHENBURG (SID/DPA) - Rob Ehrens heeft zich nog juist gekwa lificeerd voor de finale van de strijd om de wereldbeker, die aan het einde van de week in West-Ber- lijn wordt gehouden. De ruiter uit Weert is na de laatste voorwed strijd voor het Europese circuit in Gothenburg weliswaar als 22ste geëindigd, hij mag bij de beste twintig Europeanen starten omdat de Australiër Jeff McVean eri de Braziliaan Nelson Pessoa, die voor hem staan in het klassement, bui ten beschouwing blijven. Ehrens vergaarde zaterdagavond in het Scandinavium één puntje en bracht zijn totaal op 37. Rob Ehrens verraste gisteren wel door het hoofdnummer, de Grand Prix over twee ronden, te winnen. De Limburger was de enige van vier combinaties, die in de barrage foutloos bleef. Met Oscar Drum legde Ehrens het parkoers, met en kele hindernissen van 1,60 meter hoogte, af in 54,11 seconden. Het leverde hem de eerste prijs van 23.000 kronen (ongeveer 9.000 gul den) op. De Oostenrijker Hugo Si mon, die zaterdagavond zegevier de in de Europese finalewedstrijd van de strijd om de wereldbeker en verder in de Zweedse havenstad ook bijzonder succesvol was, was weliswaar met een tijd van 47,46 seconden beduidend sneller dan Ehrens, hij moest echter met The Freak wegens één springfout te vreden zijn met de tweede plaats en een bedrag van 18.000 kronen (ongeveer 7.000 gulden). Derde werd de Britse amazone Liz Edgar, die met For Ever acht strafpunten opliep. De twaalfde Europese Grand Prix leverde een zege op voor de Oostenrijker Hugo Simon, in 1979 eveneens in Gothenburg de eerste winnaar van de wereldbeker. Met The Freak bleef hij in de barrage foutloos in 32,93 seconden. De Westduitser Paul Schockemöhle kwam met So Long slechts drie honderdste van een seconde te kort om eerste te worden. Hierdoor verspeelde de Europese kampioen •tevens de eerste positie in het slot- klassement van het Europese cir cuit. Hij verzamelde weliswaar net als de Franse ruiter Frederic Cot tier 94 punten, maar Cottier werd eerste geplaatst omdat hij dit win terseizoen in tegenstelling tot Schockemöhle één Grote Prijs won. Verder plaatsten zich voor de fi nale: Pyrah (Gbr), Sloothaak (Brd), Smith (Gbr), Ligges (Brd), Luther (Brd), Schewe (Brd), Pierre Du- rand (Fra), Robert Smith (Gbr) en Peter Eriksson (Zwe). MAASSLUIS (GPD) Aardige tijden en af en toe 'nieu we' namen; het zijn de ingrediënten van de Westland-ma- rathon. Op het eerste gezicht lijkt een dergelijke constate ring enigszins bezijden de waarheid, omdat Cor Vriend de laatste jaren het patent op de eindzege had. Achter hem vielen echter vaak persoonlijke records en kleine doorbra ken te noteren. Dat gebeurde afgelopen zaterdag opnieuw, al eindigden deze keer liefst vier van de jonge garde voor de met een onberekenbare stoelgang kampende Vriend. De 26-jarige postbesteller John Boyes uit het Engelse Bor- nemouth werd de winnaar na Vriends behoeftige duik in de bosjes. John Boyes is blij. Hij wint de Westland-marathon en wil dat De 2 uur 13 minuten en 20 secon den, die Boyes nodig had, spreken niet direct tot de verbeelding, maar gezien de extreme omstandighe den (eerst hevige wind en regen, la ter een stralend zonnetje) was het goede tijd. De Engelsman ver beterde zelfs zijn persoonlijke re cord (2.14,54) en toonde daarmee opnieuw aan dat het kronkelende pad tussen de Westlandse broei kassen door het begin kan zijn van een doorbraak. De Nederlanders Richard Vol lenbroek en Max van Wersch on dervonden dat een zesde en eer traden zij ook ee grond. „En daar i doen, als we de lopers vastleggen", aldus Peter van Dijk, die het deel nemersveld contracteert. „De atle ten hoeven hier geen toptijden te lopen en de grote groep lopers van tussen de tweeëneenhalf en vier uur is minstehs zo belangrijk voor De in vergelijking met Rotter dam (811.000 gulden) met een karig budget werkende organisatie uit want via achtste positie is op de voor- Maassluis (65.000 gulden) heeft geen pretenties het evenement ver der uit te bouwen. „We proberen een aantal mensen van tussen de 2.12 en 2.15 te krijgen en dan is een loper van 2.13 uit Engeland voor ons goedkoper dan een van 2.13 uit Japan", zegt Van Dijk, die 35.000 gulden heeft om atleten aan te trekken en daarom onlangs op ei gen kosten naar Polen trok. „We willen best groter worden, maar dan in de breedte. Dit moet een marathon blijven voor die lopers, die een doorbraak willen. Boven dien, je kunt er wel kapitalen te genaan gooien, maar wat schiet je ermee op? Kijk naar Rotterdam. Daar halen ze Lopes voor veel geld en vervolgens wil niemand er te gen lopen, of blijft er te weinig over om goed te kunnen concurreren met de andere steden". Vriend was in de huidige uitgave van de Westland-marathon de ge doodverfde winnaar, maar na lan ge tijd achterin de kopgroep te hebben meegesukkeld moest hij afhaken op het moment dat het zonnetje begon door te breken. Rond de 22ste kilometer kon hij HIROSHIMA (ANP) - De strijd om de wereldbeker marathon in Hiros hima, die bij zijn première weinig kans van slagen had omdat vele toplopers forse startgelden bij stadmarathons als die van Boston, Rotterdam en Londen van komen de week prefereerden, heeft zon dag bij de heren een geweldige ver schuiving op de wereldranglijst al ler tijden veroorzaakt. Een nieuwe generatie marathonlopers diende zich aan in de Japanse stad, die veertig jaar geleden door een atoombom vrijwel volledig werd verwoest. Met meer dan dertig lopers bin nen de grens van twee uur en 15 minuten werd de premiere van de strijd om de wereldbeker de in de breedte gezien beste loop over 42 kilometer en 1985 meter, diejooit is gehouden. Ook het officieuze we reldrecord had in Hiroshima kun nen sneuvelen wannneer Ahmed Saleh uit Djibouti in de laatste me ters voluit had doorgesprint en zijn triomf niet wat extra luister had bijgezet door naar het publiek te wuiven. De 29-jarige militair uit het Afrikaanse dwergstaatje aan de Rode Zee finishte na 2 uur 8 minu ten en 9 seconden, waarmee hij slechts vier seconden verwijderd bleef van het officieuze wereldre cord van Steve Jones uit Wales, die op 21 oktober van het vorig jaar in Chicago 2.08.05 liep. De Oostduitse Katrin Dorre veroverde een dag eerder in Hiroshima de wereldbe ker bij de dames in 2.33.30. Djibou ti (heren) en Italië, (dames) wonnen de landenklassementen. In Hiroshima ontbraken bij de De uitslag van de marathon van Hiroshima by de mannen is: 1. Ahmed Salah (Dji) 2.08.09, 2. Takeyuki Nakayama (Jap) 2.08.15, 3. Djama Robleh (Dji) 2.08.26, 4. Michael Heilmann (DDR) 2.09.03, 5. Abebe Mekonen (Eth) 2.09.05, 6. Orlando Pizzolato (Ita) 2.10.23, 7. Charmarke Abdillahi (Dji) 2.10.33, 8. Takeshi Soh (Jap) 2.11.01. 9. Massima Magnani (Ita) 2.11.02, 10. Juma Ikangaa (Tan) 2.11.06, 11. Kebede Balcha (Eth) 2,11.19,12. Gelindo Bordin (Ita) 2.11.27,13. Dean Matthews (VSt) 2.11.48,14. Herbert Steff- ny (BRD) 2.11.49,15. Aldo Fantoni (Ita) 2.12.09. Landenklassement: 1. Djibouti 6.27.08, 2. Japan 6.31.43, 3. Ethiopië 6.32.46. Vrouwen: 1. Katrin Dorre (DDR) 2 uur, 33 minuten en 30 seconden. 2. Zoya Ivanova (Sov) 2.34,17, 3. Carolina Szaüo (Hon) 2.34.57,4. Laura Fogli (Ita) 2.34,45,5. Kirsti Jacobsen (Den) 2.35,57,6. Landenklassement: 1. Italië (Fogli. March nova) 7.53,22, 3. DDR (Dorre, Weinhold, Martins) 78.00,02. heren wereldrecordhouder Jones, die komende zondag in Londen loopt, waar hem bijna 300.000 gul den aan prijsgeld wacht wanneer hij voor een nieuw wereldrecord zorgt, Olympisch kampioen Carlos Lopes, die zaterdag in de marathon van Rotterdam start en wereld kampioen Robert de Castella uit Australië. Achter Saleh werd de Japanner Takeyuki Nakayama in de nieuwe nationale recordtijd van 2.08.15, de vierde tijd ooit gelopen tweede en eindigde een tweede lo per uit Djibouti, Djama Robleh die in Los AÏigeles als achtste eindig de, derde in 2.08.26, waarmee hij de vijfde plaats op de wereldranglist aller tijden inneemt. Twee andere lopers, de Oostduitser Michael Heilmann (2.09.03, nationaal re cord) en de Ethiopiër Abebe Me- konnè (2.09.05, nationaal record) zorgden voor tijden, die vrijwel el ke andere marathon goed zouden zijn geweest voor een overwinning. De kracht van Djibouti, het vroe gere Frans Somalië, een nog geen 22.000 vierkante kilometer vrijwel geheel met zand bedekte vlek op het Afrikaanse continent met 150.000 inwoners, als marathon- land werd bevestigd door de vol strekt oinbekende Charmarke Ab dillahi die in 2.10.33 als zevende eindigde. Voor Ahmed Saleh was het niet de eerste overwinning, die hij boekte in een marathon. Saleh, die met zijn landgenoot Robleh, de laatste drie jaar regelmatig trai ningsstages heeft afgewerkt in Frankrijk onder leiding van Jacky Foumier, won vorig jaar de mara thon van Parijs. Hij had een per soonlijk beste tijd staan van 2.11.58. Direct na de start zag het er al naar uit, dat het officieuze wereld record van Steve Jones gevaar liep. Het tempo lag zeer hoog. Rond de dertig kilometer kwam de wed strijd in een beslissende fase. Er was een kopgroep van twaalf lo pers ontstaan met de grote favoriet Juma Ikangaa uit Tanzania. Ikanga was een van de eerste lo pers die moest lossen toen Saleh en de Japannner Nakayama, die vorig jaar december de marathon van Fukuoka in 2.10.00 won, het tempo rond de 35 e kilometer plot seling verhoogden. Het tweetal nam een voorsprong en streed zij aan zij tot zo'n 600 meter voor de eindstreep. Nakayama gaf zich op een gegeven moment gewonnen en Saleh ging niet meer voluit door, wat hem uiteindelijk het wereldre cord kostte. In tegenstelling tot de heren, die bij koel weer en een lichte regen liepen, hadden de dames het daags Cor Vriend: onttroond, (foto anp> zijn darmstoornissen niet langer de baas blijven. „Altijd als ik aange past voedsel neem, en dat doe ik alleen op de marathons, heb ik er De Brabander, die vorig jaar irt zijn persoonlijke toptijd van 2.11,41 won, zette na zijn sanitaire stop een ogenschijnlijk succesvol le achtervolgingsrace in, maar met de kopgroep enkele tientallen me ters voor zich versnelden Boyes, dé Pool Misiewisz en de Belg Pauwe lij n. Dat gebeurde na ongeveer 28 kilometer. Alleen de Engelsman slaagde erin het tempo tot de finish, vol te houden, terwijl achter hem het veld verder versnipperde, last van", vertelde de 35-jarige Eindhovenaar. „Nu had ik van KNAU-arts Vergouwen een, naar hij zei, perfect middel gekregen, dat de maag- en darmwerking zou stoppen, maar daar bleek dus niets „Toen Boyes en dié anderen de- marrereerden, had ik even de ge-1 dachte om uit te stappen", beken de Vriend, die zich vervolgens voornam om in ieder geval als bes te Nederlander te eindigen ^n daar- Ahmed Saleh: Te hlij om record te lopen. (foto afp) tevoren heel wat moeilijker. Het was vochtig warm en er stond een stevige wind. De 23-jarige Oost duitse Katrin Dorre boekte haar zesde overwinning in zeven mara thons. De Oostduitse finishte in in 2.34.17, ruim boven haar persoon lijk record van 2.26.52, dat zij vorig jaar juli in Oost-Berlijn liep. Twee de werd Zoja Ivanova een Russi sche loopster met vees-tig seconden achterstand. De derde plaats was voor de Hongaarse Karolina Szabo (2.34.45). Richard Vollenbroek (tot dan 2.18,09), de onderwijzer van het Hengelose MPM, bracht zijn re cord terug tot 2.15,04 en Max van Wersch (tot dan 2.16,47), van het Kerkraadse Achilles Top, kwam nu tot 2.15,49. Talenten, volgens Vriend, maar „ze lopen nu rond de 2.15 en denken dat ze er zijn". De Eindhovenaar lichtte dat nog toe: „Al die nieuwe jongens lopen een goeie halve marathon en stemmen hun training daar ook op af. Ze moeten zich echter helemaal op de marathon richten, want dit werk vereist een heel andere instelling". Vollenbroek beaamde dat. „Het is vooral lichamelijk anders, maar dat neemt niet weg, dat 2.11 er voor mij in moet zitten", zei hij. „Ik moet alleen meer inhoud krijgen en dan is Vriend van de nationale top de te kloppen man". De uitslag van de Westlandmarathon is: 1. John Boyes (Eng) 2 uur, 13 minuten en 20 seconden, 2. Ryszard Misiewicz (Pol) 2.13,56, 3. Pawel Lorens (Pol) 2.14,25, 4: Wieslaw Dubiel (Pol) 2.14,38, 5. Cor Vriend (PSV, Eindhoven) 2.14,50, 6. Richard Vol' Breda) 2.20,31, 15. Henk Mentink (Daven- tria, Deventer) 2.20,47. 2.41,10 (80e in het totaalklassement), 2. Eef- je van Wissen (Hollandia, Hoorn) 2.43,17 (94e), 3. Oddrun Hovsengen (Noo) 2.43,22 (95e), 4. Ann Rindt (PSV, Eindhoven) 2/19,17 (139e), 5. Viviane van Buggenhout (Bel) 2.49,53 (145e).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13