Glansrol Rijkaard Reker gelooft er nu weer in Het geluk lacht Everton toe Neeskens bijt door 'Makkie' voor Ajax Monsterzege PSV Sterker Luton in verlenging geklopt Complete achterhoede staat op non-actief Onderzoek omkoping PAGINA 10 MAANDAG 15 APRIL 1985 EREDIVISIE PSV - Haarlem 7-1 (4-0). 2. Thoresen 1-0. 14. Van der Gyp 2-0, 16. Van de Kerkhof 3-0. 38. Thoresen 4-0. 50. Val- ke 5 0. 60. Keur 5-1, 82. Brylle 6-1. 89. Brylle 7-1. Scheidsrechter: Van Ette- koven, toeschouwers: 13.500. Fortuna S. - NAC 7-2 (6-1). 7., 23. en 24 Hoyer 1-0, 2-0 en 3-0, 33. Koevermans 4-0,43. Boessen 5-0, 44. Linford 5-1, 45. Hoyer 6-1, 57. De Schepper 6-2, 72. FC Groningen Excelsior 2-0 (1-0). 25. schouwers: 6000. Volendam PEC Zwolle 2-1 (1-1). 22. Van der Hengst 0-1,38. Blanker 1-1, 68. Meijer 2-1. Scheidsrechter Bosman, toeschouwers: 2300. Gele kaart: Wilco van Buuren (PEC). Go Ahead Eagles Ajax 0-2 (0-1). 11. Bosman 0-1. 71. De Wit 0-2. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwers: 11.000. Gele kaart: De Wit (Ajax). Roda JC - FC Twente 5-1 (3-1). 11. Van Geel 1-0, 28. Calderwood 2-0,33. Koop man 2-1 (strafschop), 45. Hofman 3-1, 69. Hofman 4-1, 77. Van Geel 5-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouu- wers: 4.000. Gele kaart voor Koopman (FC Twente). EERSTE DIVISIE FC VW - RKC 4-1 (1-0). 33. Smulders 1-0, 67. Verbeek 2-0, 76. Köpp 3-0, 81. Verbeek 4-0, 87. Bruurmijn (straf schop) 4-1. Scheidsrechter: Blanken- ter: Kempers. toeschouwers: 4.000. Ge- buur). Telstar Veendam 3-0 (1-0). 38. Nan 1- Nan 2-0, 90. Nan 3-0 (strafschop). (Veendam), rood: Wever (Veendam, twee maal geel) Heracles - Helmond Sport 3-0 (1-0). 31. Krusen 1-0, 51. Dams 2-0, 61. Schulte 3-0. Scheidsrechter: Pen, toeschou wers: 2500. Gele kaart: Van Tilburg (Helmond Sport) De Uraarschap - NEC 1-1 (1-0). 44. Leeuwerik 1-0, 66. A. Jansen 1-1. Scheidsrechter: De Schepper. GRONINGEN (GPD) - Elf hechtingen in het voorhoofd hebben Johan Neeskens er niet van weerhouden met FC Gronin gen aan te treden tegen Excel sior. Neeskens, die eerder met gekneusde ribben kampte, kon onmogelijk spelen, besliste club- arts Peter Hut nadat de ex-inter national donderdag met een fik se hoofdwond het trainingsveld had verlaten. Neeskens weigerde zich hierbij neer te leggen, werd gistermorgen nogmaals door Hut in het ziekenhuis behandeld en speelde zeer verdienstelijk. Clubarts en chirurg Peter Hut: „De wond was goed beschermd. Ik heb een stukje uit een zakje geknipt dat voor een kunstmati ge zij-uitgang van het lichaam wordt gebruikt en dat op de wond geplakt. Na de wedstrijd bleek alles nog in orde". Johan Neeskens: „Dat ik op een zwaar veld de 90 minuten vol kon maken, geeft me veel ver trouwen, al kan het allemaal nog beter. We staan nu voor een zwa re week. Woensdag naar Utrecht en zondag naar Ajax, dat altijd mijn eluppie is gebleven. Het wordt een bijzondere wedstrijd voor mij in De Meer. Ik kijk er al naar uit sinds ik weer in Neder land terug ben". DEVENTER (GPD) Het is nog niet zo gek lang geleden dat Frank Rijkaard zich vertwijfeld afvroeg of het voor zijn ontwikkeling als voetballer niet beter zou zijn als hij er gens anders helemaal opnieuw zou beginnen. Ook Ajax had daar toen kennelijk wel oren naar, zodat de naam van Rijkaard ook steeds vaker werd gefluisterd als ruilobject voor de komst van Erwin Koeman naar de Meer. "Maar ik neem aan", greep Henk Wullems gistermiddag na afloop van Go Ahead Eagles-Ajax (0-2) terug op de glansrol van Rijkaard, "dat jullie daar nu nog weinig behoefte aan heb ben". Aad de Mos veerde recht overeind, mompelde iets van „geen sprake van" en stak vervolgens de lof trompet op de herboren midden velder, die ook gistermiddag bijna in z'n eentje de tegenstander de baas bleef. "Dat wij achterin geen problemen hebben gekend", verte kende Ajax-trainer ietwat de waar heid, "was vooral de verdienste van Rijkaard. Hij is op dit moment de grote man bij Ajax en het grote voorbeeld voor de jongeren. Niet alleen met zijn voeten maar ook met de mond. Dit is natuurlijk pri ma voor Ajax maar ook voor het Nederlands elftal". In werkelijkheid had Ajax, be houdens de openingsminuten, ech ter geen kind aan de thuisclub. Ook een vracht aan blessures (Meeuws, Spelbos, Boeve, Reij- nink) en een schorsing (Silooy), waardoor de verdediging voor driekwart uit middenvelders (Rij kaard, Koeman, Schoenaker) be stond, kon Go Ahead Eagles er na de onverwachte en snelle tegen- goal niet toe bewegen de aspirant- kampioen stevig aan de tand te voelen. Dat slappe verweer werd voor rust nog het best geillustreerd door het aantal overtredingen: 2 voor Go Ahead Eagles tegen 10 voor Ajax. "In de eerste tien minuten", refe reerde Henk Wullems later kribbig aan de opgelegde scoringskansen voor Smit en Eykelkamp. "zag het er nog naar uit dat wij voor een ver rassing zouden kunnen zorgen". Maar de snel daaropvolgende tref fer van John Bosman, die een voor zet van Van 't Schip simpel met het hoofd mocht verlengen, haalde de thuisclub volledig uit z'n even wicht. En dat was des te merk waardiger omdat De Mos drie mi nuten eerder had moeten besluiten tot een groot aantal omzettingen in de ploeg, doordat Boeve al na acht minuten met een verrekte spier naar de kant verdween. Schoena ker verhuisde daardoor naar de verdediging en ruilde van positie met Ophof, in de spits van de aan val nam Bosman de plaats over van Van Basten, die een rol op het mid denveld kreeg toebedeeld. "In dat eerste kwartier", legde De Mos zich naderhand simpel bij de feiten neer, "was Go Ahead Eagles duidelijk sterker. Daarna hadden ze nog wel een dag door kunnen spelen zonder dat ze een doelpunt hadden gemaakt". Tege lijk legde de Ajax-trainer daarmee onbarmhartig de zwakte bloot bij de thuisclub, dat na de 0-1 angstig in zijn schulp kroop en de Amster dammers vanaf dat moment ook alle gelegenheid bood zijn favorie te spelletje te spelen. In tegenstel ling tot zes dagen eerder bij FC Twente verkoos Ajax dit keer de trage opbouw van achteruit, zon der dat het daarbij ook maar een strobreed in de weg werd gelegd. Met de aanhoudende regen verloor het zo sprankelend begonnen duel daardoor ook al snel aan attractivi teit en deden zich voor de rust nog nauwelijks opwindende momen ten voor. "Maar dat is nou het verschil tus sen Go Ahead en Ajax". nam Wul lems naderhand zijn ploeg in be scherming. "Na dat doelpunt hol den wij achter de feiten aan. En Ajax is dan professioneel genoeg om alles rustig op zich af te laten komen". "Toch was het halverwege nog niet gelopen", sprak De Mos tegen beter weten in, "en moest ik in de rust Vanenburg en Van Basten EINDHOVEN (GPD) - Er kon weer een glimlach af bij PSV-trainer Jan Reker. PSV had zojuist Haarlem met 7-1 afgedroogd en Reker constateerde tevreden dat de trein weer op de rails stond. Toch is de monsterzege van PSV op het arme Haarlem vermoedelijk niet meer dan een vlag op een modderschuit. In een bijna rampzalig Paasweekeinde, waarin de Eindhovenaren in twee duels drie punten ver speelden, slonken de vooruitzichten op het behalen van de landstitel imers als sneeuw voor de zon. "We hebben de competitie verloren", stelde Reker toen timide vast. Na de zege op Haarlem meende de PSV-trainer echter: "De com petitie is nog niet gedaan". Ajacied Robbie de Wit gaat tegen Ophof zou vanaf elf meter missen. duidelijk maken dat ze beter voor en met elkaar moesten spelen". De klasse van Ajax is echter ook dat de ploeg dit seizoen te allen tijde de rust bewaard en kalm de mo menten afwacht waarop de tegen stander in de fout gaat. Die momenten deden zich in het tweede part regelmatig voor, door dat het nu wat feller maar zonder overtuiging aandringende Go Ahead Eagles de opponent een zee van ruimte bood om te counteren. De bijna kinderlijke manier waar op de thuisclub Van Basten en Rij- kaard (tegen de paal) al vroeg in de tweede helft in staat stelde de ont- Jan Reker dong de afgelopen week met succes naar de eerst plaats in de populariteitspoll van de PSV- selectie. In plaats van harde maat regelen, na de tegenvallende com petitieresultaten, gaf de PSV-trai ner zijn spelers twee dagen vrijaf om tot bezinning te komen. Het waakvlammetje wakkerde in die periode weer aan tot heilig vuur en Haarlem werd daar zaterdagavond het slachtoffer van. "De rust is te- het gras nadat Eagles-doelman Jongbloed hem bij de enkels heeft gepakt, rug. Dat is het belangrijkste. Die (foto ANP) twee vrije dagen hebben de ploeg goed gedaan. We geven het nog niet op", aldus Reker, die na de overwinning zaterdagavond draai de als een blad aan een boom. Van de grafstemming die na het Paasweekeinde heerste, was bij Reker niets meer te bekennen. Me de dank zij de welwillendheid van Haarlem demonstreerde PSV bij vlagen ineens weer de moeting te beslissen, gaf tevens aan dat de degradatiezorgen in De venter nog lang niet geweken zijn. Toch duurde het nog tot halverwe ge alvorens Rob de Wit met een ju weel van een doelpunt de strijd de finitief besliste. Vijf minuten voor afloop verzuimde Ophof vanaf elf 'landstitel binnenhaalt en het be stuur uit goed fatsoen wel met hem verder zal moeten gaan. Want waar het er een paar weken geleden nog naar uitzag dat PSV eindelijk weer eens met het kampioenschap zou gaan strijken, heeft Ajax de titel nu bijna voor het oprapen. „En dat meter het krachtsverschil nog dui- komt", liet De Mos zich een verge- delijker tot uitdrukking te bren- lijking met PSV opdringen, "om- enkele weken terug, toen de posi- de Eindhovense ploeg op gen, toen hij een door Jongbloed dat wij gelijkmatiger presteren dan veroorzaakte strafschop niet kon VOrig seizoen, wij gemakkelijker verzilveren en de bal tegen het li- scoren en geen punten laten liggen chaam van de veteraan-doelman tegen de kleintjes. Een voordeel joeg. voor ons is bovendien dat PSV op De vreugde bij De Mos was er de zaterdagavond speelt, zodat wij niet minder om. Reikhalzend ziet ons daar steeds op kunnen richten, hii uit naar de dag waarop Ajax de En dat werkt mentaal door". de ranglijst nog een stuk rooskleu riger was. "We moeten scherp blij ven", aldus Reker. "We zijn in de competitie afhankelijk geworden van anderen, maar ook die clubs kunnen nog in de fout gaan", zei hij, doelend op bijvoorbeeld het LONDEN (Rtr) - Zelden zullen de wedstrijden voor de halve finales van het toernooi om de FA-Cup zo spannend zijn geweest als die van afgelopen zaterdag. Zowel bij Lu- ton Town - Everton als Manchester United - Liverpool werd in de slotfase een verlenging afgedwongen. Liverpool kwam op Goodisonpark met nog drie minuten te spelen op 1-1 door een treffer van Ronnie Whelan. In de verlenging slaagde Liverpool er in de slotminuut in de score te verdubbelen, zodat de wedstrijd op woensdag 17 april moet worden overgespeeld. Beker houder Everton, dat nu een grote kans heeft op de "dubbel", kwam in Villa Park met nog slechts zestig seconden te spelen door Kevin Sheedy op gelijke hoogte en maak te vijf minuten voor tijd in de ver lenging door verdediger Derek Mountfield het loodzwaar geble ken karwei af: 2-1. Zo kwam Ever ton met veel geluk voor de negen- de keer in de finale van dit toer- de 37e minuut nooi. Luton Town zal met zeer ge mengde gevoelens terugdenken aan de gemiste kansen in het duel met het sterk favoriete Everton. Als Luton, dat in de stand van de toln Mountfield eerste divisie op de twee na laatste - - p -het terrein AMSTERDAM (GPD) - Aad de zijn centrale verdedigers Walter fra^t Mos gaat er vanuit dat Ajax het Meeuws en Ronald Spelbos, en dat voorlopig zal moeten doen zonder hij in deze competitie plaats staat en in groot degradatie- gevaar verkeert, ooit een kans had de finale van de strijd om de F.A.- beker voor het eerst sinds 1959 te bereiken was dat nu wel. Er was in feite slechts één ploeg, die de wed strijd dicteerde, en dat was verras send genoeg Luton Town. Op het veld van Aston Villa trok Luton zich niets aan van de reputa tie van de tegenstanders, die na de 0-0 bij Bayern ook nog een goede kans hebben zich te plaatsen voor de finale van de strijd om de Euro pacup voor bekerhouders. Het overwicht van Luton werd echter te magertjes tot uitdrukking ge bracht in slechts één doelpunt, in nuut van oud-internatio nal Ricky Hill. Die te kleine marge brak de club later op. In de 89e mi nuut dwong Sheedy de verlenging af en de bliksem sloeg voor Luton de tweede keer in de 115e minuut 2-1 van maakte, an Everton leek Manchester United recht op zyn tiende finaleplaats af te stevenen toen de aanvoerder van het natio nale team, Bryan Robson, de score opende in de 69e minuut. Liver pool dacht daar echter anders over. Met nog slechts drie minuten te spelen stokte het jubelende gezang de supporters van Manchester Uni ted ("Wembley, here we....") in de keel toen de Ier Ronnie Whelan op Het massale koor liet zich echter in alle hevigheid horen in de beroep kan doen op 98eminuut nieuwkomer Rob Reijnink (gebro- wintig meter van een andere Ier, ken rib). Als reactie op de wed- Fran* Stapleton. De aanhangers strijd tegen FC Twente, waarin Yar}. °e Mancunians moesten de Spelbos na de rust als invaller in festiviteiten andermaal staken, het veld kwam, heeft de verdediger Met oog slechts een handvol se- weer last gekregen van een blessu- g"1?®" spelen hield invaller re die hem nu al wekenlang parten Faul Wal,sh de hoop van Liverpool speelt. Meeuws heeft tegen Twente elndstryd toch een knieband beschadigd, en zal, nog levendlg' als het niet meer in actie komen „Doordat hij de hele voorberei ding heeft gemist, valt Meeuws de ene blessure moet nu eerst rr procent fit zijn, beroep op hem doe". In de thuis- .D^°us"gl'„voorlopig West-Duitsland Bayern München blijft het voet- al in de Bondsrepubliek Duits- de andere. Hij land controleren. De bekerfinalist honderd handhaafde zaterdag de leidende ositie in de Bundesliga door ichalke'04 met een nederlaag 1 Peter Boeve in ziekenboeg - wedstrijd" van woensdagavond te- 3-0 naar Gelsenkirchen terug te gen FC Den Bosch rekent De Mos sturen. Bayern bleef op zeven wed- evenmin op Peter Boeve, die zich strijden van het einde drie punten gistermiddag bij Go Ahead Eagles voorstaan op Werder Bremen, dat al na acht minuten verstapte daarbij een spier verrekte. Grote vreugde bij Everton en diepe droefenis bij Luton na de treffer i uit Liverpool op 2-1 en in de finale van de FA-Cup. Van de loodzware duels tegen Borussia Mönchengladbach voor de beker en tegen Everton voor de UEFA-Cup was zaterdag in het spel van Bayern tegen Schalke'04 niets te merken. Zonder doelman Pfaff (geblesseerd) en Augenthaler (geschorst) werd het 27ste compe titieduel met overmacht gewon nen. Nachtweih, Willmer en Wohl- fahrth maakten de doelpunten. Werder Bremen bleef vrijdag in de achtervolging door Borussia Mönchengladbach te verslaan door treffers van Volleren Meier. Borus sia kwam zeven punten achter de koploper en kan na zaterdag de kampioensaspiraties opbergen. 1FC Köln deed goede zaken voor een plaatsje in het UEFA-be- kertoernooi door thuis met 2-0 van Eintracht Frankfurt te winnen. Slechts 8000 toeschouwers zagen doelpunten van Bein en Engels. Trainer Löhr had ex-international Strack na een harde woordenwis seling uit het elftal gezet. Ook de dure aankopen Hartwig en Geils (kosten 1.7 miljoen gulden) speel den niet mee. De jeugdspelers Mennie en Gielchen kregen een kans tegen de door blessures danig verzwakte ploeg uit Frankfort. Juventus, Inter Mi- „Juve" met 3-2 van het met Zico aan tredende Udinese. Inter Milaan won thuis dankzij een treffer van Rummmenige in de 40ste minuut met 1-0 van Fiorentina. achtervolgend viertal: Torino, Sampdoria en Bordeaux heeft echter nog altijd laan. Europa-cup een comfortabele voorsprong op Nantes, dat vrijdag met 3-1 won bij Strasbourg. De marge na 32 wed strijden is vijf punten. Er staan nog zes duels op het programma. Italië Ondanks de zevende seizoentref fer van de Duitse international Hans-Peter Briegel heeft lijstaan voerder Hellas Verona op de 25ste competitie-zondag van het Ita liaanse voetbal de eerste thuisne- derlaag geleden. Het op bezoek "vocht België Aan de hand van de competitie stand was al te voorspellen, dat de topper in de eerste voetbalklasse van de België een matige vertoning zou worden. Anderlecht, de onbe dreigde leider, maakte zich dan ook niet zo druk tegen Club Brug- lastige programma dat Ajax nog te wachten staat met onder meer duels tegen Feyenoord, Groningen en - op de laatste competitiedag - PSV. De forse overwinning betekende daarom een opsteker voor PSV. Haarlem had het voor een groot deel aan zichzelf te wijten dat het met de grootste competitieneder laag werd geconfronteerd sinds het seizoen '76-'77 toen Feyenoord in de Kuip met 7-0 won. De nummer 7 uit de eredivisie vierde van meet af aan de teugels en PSV kon in volle galop het duel moeiteloos beslis sen. Valke, de weer fitte Lokhoff en Thoresen demonstreerden in de eerste fase hoe onmisbaar hun in breng is by PSV. Haarlem liet zich al vroeg in de wedstrijd naar de slachtbank voe ren en kreeg in eerste instantie geen enkele greep op de beweeglij ke Eindhovenaren. Na amper een kwartier zat PSV al op rozen. Tho resen, Van der Gijp en Van de Kerkhof zorgden al snel voor een ruime 3-0 voorsprong. "PSV speelde goed", gaf Haar lem-trainer Hans van Doorneveld later toe, "maar wy hebben de deur ook wagenwijd open gezet. Ste vens en Brandts laten geen men sen door en by ons ging dat vrese lijk simpel. Ik ben blij dat ik een doelverdediger had die de boel nog een beetje gered heeft. Als het dan 7-1 wordt, kun je wel nagaan hoe de rest het gedaan heeft". Zelfs de talentvolle Ricardo Mo- niz (Haarlem is nog steeds op zoek naar anderhalve ton om hem defi nitief van Eindhoven over te ne men) kon zijn creativiteit niet bot vieren. De donkere aanvaller liet zich voortdurend op het midden veld zien, maar verloor daar prak tisch alle duels van Willy van de Kerkhof, die zich andermaal een ideale "vuilnisman" toonde bij PSV. Dank zy doelman Edward Metgod bleeft de schade by Haar lem voor rust beperkt tot vier te gendoelpunten (de laatste kwam de voet van Thoresen). Bij PSV was Kenneth Brylle de enige dissonant. De blonde Deen bleef in het duel met Haarlem lang een twijfelgeval en vooral in het tweede deel van de wedstrijd miste hij legio kansen. Reker: "Ik heb hem in de rust gezegd dat hy de hele wedstrijd zou uitspelen. Hij heeft al weken pech met scoren en daar moet hij toch eens doorheen. Ik ben blij dat hij de achtste en de negende kans die hij kreeg benut- Dat gebeurde overigens pas in de slotfase van de wedstrijd. Michel Valke (met een schitterende vrije trap) en Piet Keur hadden de stand inmiddels op 5-1 bepaald, waarna Brylle eindelijk twee keer het doel vond. Hans van Doorneveld: "Wij missen de juiste instelling in dit soort wedstrijden. Zo'n deceptie had ik niet verwacht. Wat dat be treft kan ik niet best tegen mijn verlies". BRUSSEL (ANP) - Het uitvoerend comité van de Belgische voetbal bond heeft zaterdag in een verga dering besloten een onderzoek in te stellen naar mogelijke omko ping bij de vorig weekeinde ge- zijnde Torino zegevierde 45.000 toeschouwers met 2-1 door doelpunten van Serena (53) en Schachner (65). Briegel scoorde i plaats. De enige verdienste Brugge was, dat de ploeg Ander lecht voor ruim 27.000 toeschou- het eerste verliespunt op ei- de 77ste minuut tegen en moest gen veld toebracht: 1-1 vijf minuten voor tijd geblesseerd Trainer Henk Houwaart het veld verlaten. De verwonding Ciub Brugge reageerde gelaten op ters meldde dit bij het bestuur [echelen. Daar werd sterk op e de tweede gedrongen door het bestuur van Sint Niklaas, met Beerschot degra datiekandidaat. Mechelens doelman Kusters werd via de telefoon benaderd om tegen een behoorlijke vergoeding enkele ballen door te laten. Kus- bleek ernstig dat de 29j-jange de j.j tegen Anderlecht: "Aan het karnpjoengchap denk ik al lang niet meer. De tweede plaats moet voor ons wel haalbaar zijn". Ander lecht leek rechtstreeks op Westduitser woensdag niet zal kunnen aantreden in de vriend schappelijke interland Bondsrepu bliek - Bulgarije. Vijf minuten na het begin zag Verona's aanvaller mönstêrscörê~ï"te"stevenen. Na Frankrijk Girondins Bordeaux verspeelde Galderisi een strafschop door Tori- een Wein half uur maakte Vanden- lo-doelman Martini gestopt. bergh 1-0. Omdat de aanvalsmachi- ne daarna abrupt stopte, kon Willie In de stand leidt Verona met een Wellens nog voor de pauze voor 1-1 'erschil van vier punten voor een zorgen. de Belgische pers. Hij liet geen en kele bal door en Mechelen won de wedstrijd met 2-0. Later verschenen berichten als zou de poging tot omkoping een grap zijn geweest. Toch heeft de Belgische voetbalbond, die pas het omkopingsschandaal met Stan dard Luik en Waterschei achter de rug heeft, gemeend een onderzoek te moeten instellen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10