A-politiek kabinet de beste oplossing Verpauperd Peru strijdend naar stembus Soedanese vakbonden en partijen: VN-secretaris wil opnieuw conferentie over Libanon houden 'Zestien vliegvelden in Spanje gevaarlijk' 'Discovery' de ruimte in met Amerikaanse senator Busramp in Argentinië Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. ZATERDAG 13 APRIL 1985 PAGINA 7 KHARTOEM (AP) - Een zakenka- blemen staat dat alleen heil kan binet van burgers zonder politieke worden verwacht van een regering binding in Soedan biedt op dit mo- die niet partijpolitiek gebonden is. ment de beste oplossing voor de Voor de bonden en partijen staat politieke crisis in dit land. Dat voorop dat de democratie over een heeft gisteren een woordvoerder jaar moet worden hersteld met al- gezegd van de delegatie van vak- gemene verkiezingen die uitmon- bonden en politieke partijen in den in een nieuwe burgerregering. Soedan die met de militaire raad Generaal Swareddahab, die vori- 0 heeft gesproken. Dit zakenkabinet ge week zaterdag de macht greep groepen van de bevolking gehaat lijst met namen overhandigd van mensen die in een zakenkabinet zitting zouden kunnen nemen. Gehaat Nimeiri maakte zich in eigen land met een reeks autoritaire maatregelen tot een door grote moet nieuwe verkiezingen voorbe- en president Nimeiri afzette, heeft reiden waarna het over een jaar de donderdag bij zyn beëdiging als in- macht aan een nieuwe burgerrege ring moet overdragen. o Volgens de delegatie onder- de bonden en partijen geloven dat schrijven de militairen het stand- punt van de bonden en partijen dat diger Soedan voor dermate ernstige pro- doet. Aan de militaire raad Hij verbood vakbonden en politieke oppositiepartijen en hij terimpresident beloofd dat er alge- haalde in navolging van Iran de or- mene verkiezingen komen. Maar thodoxe islamitische wetgeving tonden en partijen geloven dat van stal. Hij verklaarde die boven- dergelijke belofte geloofwaar- dien van toepassing op de zuidelij- als een zakenkabinet die ke regio's van het land, waar geen *De Amerikaanse senator Jake Garn op weg naar het ruimteveer Dis- al een moslim te bekennen is en de bevol king overwegend christen of ani- mist is. Het verzet van het zuiden tegen de moslimregering in Khar toum wakkerde daarmee verder aan tot proporties van een oorlog. hij gistermiddag i Swareddahab, ook een moslim, maakte meteen duidelijk dat af schaffing van de autocratische bin- voomaamstereden vrorzlfrlngrjh CAPE CANAVERAL, (AP) - Het ruimteveer Discovery is gistermiddag Q pen is geweest. Het bewijs daar- MADRID (AP) - Zestien Spaanse vliegvelden zijn volgens de vereni ging van Spaanse verkeersvliegers Een onderzoek dat de vereniging geleverd door in gesprek te treden ij vertrokken met een zevenkoppige bemanning aan boord, onder wie de voor heeft de verlichte militair al Amerikaanse senator Jake Garn, belast met de gelden voor de NASA. De lancering, die al vijf keer eerder was uitgesteld, werd bijna een 1 NEW YORK (DPA) - De secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, Javier Perez de Cuellar, heeft gisteren voorgesteld een nieuwe conferentie te houden over de te rugtrekking van de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon Op die manier zou een einde moeten wor den gemaakt aan de golf van ge weld die het gebied al vele weken teistert. In januari werden besprekingen onder auspiciën van de VN in de Libanese grensplaats Naqoura over de terugtrekking van de Israë lische bezettingstroepen zonder re sultaat afgebroken. Israël begon daarna met de uitvoering van zijn eigen ontruimingsplan. In een gisteren openbaarge maakte brief van Perez de Cuellar aan de Veiligheidsraad over de in Zuid-Libanon gestationeerde vre destroepen van de VN (Unifil) schrijft de secretaris-generaal dat hij en zijn medewerkers zich de af gelopen dagen hebben ingespan nen om de standpunten van de Is raëlische en Libanese regering na- der tot elkaar te brengen. "Indien zabeth.' dat ons niet lukt, ben ik zeer be zorgd over de situatie die kan ont staan. Een situatie waarin het ge weld vermoedelijk nog zal voort duren en zal toenemen". Het belangrijkste probleem is de Israëlische Spaanse piloten heeft inge steld naar de veiligheid met de door Nimeiri verboden par- opgehouden omdat een vrachtschip zich bevond in de verboden zone Sepia gevaarlijk. Acht daarvan zijn Spaanse burgerluchtvaart, is al tijen en vakorganisaties. te creëren "waarin de internationa le vrede en veiligheid worden ge- door defecte instrumenten zelfs bijzonder gevaarlijk en sommige zouden gesloten moeten worden. Sepia-woordvoerder José Antonio Silva heeft dat tegenover het Spaanse weekblad Tiempo ver klaard. lange tijd een punt van felle discus sie tussen het ministerie van ver keer, de burgerluchtvaartdienst en de nationale luchtvaartmaatschap pij Iberia enerzijds en de Sepia en de Spaanse luchtverkeersleiders anderzijds. Eerder deze week dreigde de Sinds november 1983 zijn bij Spaanse vereniging van verkeers- vliegtuigongelukken in Spanje 421 leiders Aceca al met een staking als mensen om het leven gekomen, het ministerie van verkeer weigert Het laatste ongeluk gebeurde op 19 in te gaan op de eis het vliegver- februari toen een toestel van Iberia keer op gevaarlijke luchthavens in bij Bilbao tegen een heuvel vloog aantal te beperken. Tevens drong en alle 148 inzittenden de dood de Aceca aan op het ontslag van de vonden. Behalve Bilbao worden als voor de kust waar de brandstoftanks van het ruimteveer terecht moeten komen. Ook de meteorologische omstandigheden, met name een dicht Het openbare leven in Soedan is wolkendek op 4500 meter, baarden de technici van NASA zorgen, weer vrijwel normaal. De luchtha- De bemanning van het ruimteveer brengt twee satellieten in een baan ven van Khartoum is gisteren om de aarde, een commerciële satelliet en een kunstmaan die zal worden opengegaan. Eind vorige week, gebruikt door het Amerikaanse ministerie van defensie. Zij zal voorts nog voor de staatsgreep, ging het werken met een toestel dat farmaceutische middelen fabriceert, de oor- personeel van de luchthaven in sta- zaak van ruimteziekte bestuderen en 36 experimenten doen met de king tegen de door de regering-Ni- kweek van proteïne-kristallen die wellicht kunnen bijdragen aan de ont- meiri doorgevoerde verhoging van wikkeling van geneesmiddelen tegen ziekten als kanker en hoge bloed- BUENOS AIRES (AP) - Tenmin- de voedselprijzen. Ook in andere druk. sectoren waar tegen de prijsverho- In verband met een onderzoek naar de reactie gingen en andere onderdelen van chaam op gewichtloosheid zijn op het lichaam van senator Garn vijf het beleid van Nimeiri werd ge- soren geplaatst staakt is het werk weer hervat. worden gevolgd, ste 16 personen zijn gisterochtend het menselijk li- om bet leven gekomen en 10 men- -tor Garn vijf sen- sen zijn gewond geraakt toen de zijn lichaamsfuncties op een monitor kunnen bus waarin zij zaten op een spoor- LIMA (AFP/Reufer) - De angst uitbarsting van guerrilla- W ater opnemers staken tegen hondebeten ADELAIDE (Reuter) - Waterme- teropnemers in Australië zijn in staking gegaan omdat zij, naar zij zeggen, meer aan beten van hon den bloot te staan dan hun colle ga's die de gas- en elektriciteitsme ter opnemen. De wateropnemers zijn kwets baarder vanwege de plaats van de meters, menen ze. Ze moeten diep er bukken, waardoor ze blijkbaar een onweerstaanbare aantrek kingskracht uitoefenen op bijtgra- ge honden. En een eenmaal gebe ten wateropnemer doet zijn werk in voortdurende angst en span ning. Bomauto in Libanon maakt slachtoffers meest gevaarlijk genoemd de geweld door de maoïstische bewe- luchthavens van Madrid, Malaga, 8m8 Sendero Luminoso (Lichtend San Sebastian, Melilla (een enclave Pad> 1S aan de vooravond van de aan de kust van Noord-Afrika) en algemene verkiezingen in Peru de vliegvelden van Hierro, Las Pal- met geweken. De Senderistas, die mas en Los Rodeos op de Canari- herhaaldelijk te kennen hebben sche eilanden. Op Los Rodeos ver- gegeven de verkiezingen van zon- loren in 1977 585 mensen het leven dag in het bloed te zullen smoren, bij een botsing tussen twee Boeing hebben de afgelopen dagen diver- 747's van de KLM en Pan Am. se malen de daad bij het woord ge- Sindsdien landen de meeste vlieg- voegd. Als waarschuwing aan de tuigen op Tenerife op het nieuwe bewoners van een dorp in de An- vliegveld Koningin Sofia, dat bij des niet te gaan stemmen, werden de SEPLA als uitstekend te boek de vingers van twee jonge i ADVERTENTIE [DEVERPlEGlNGl Ziektekostenverzekeringsmij. zonder winstoogmerk. 01718*29881 Na kantoortijd 01718-15534 afgehakt, zo is van militaire zijde bekendgemaakt. De verzetsstrijders bezetten voorts een universiteitsgebouw in Ayacucho en riepen de studenten op de verkiezingen te boycotten. De afgelopen weken hebben de Senderistas, die de verkiezingen als een "farce" bestempelden, ge dreigd boeren uit het bergachtige gebied rond Ayacucho met de dood te zullen straffen als zij hun stem gaan uitbrengen. Geen van de politieke partijen vindt genade bij de guerrillastrijders, ook niet de communisten die zij als opportu nisten en demagogen bestempe len. Hoewel volgens president Fer- Angst voor geweld van guerrilla's bij Peruaanse verkiezingen militairen te posten en alle paden die door het 2000 km lange Andes- gebergte lopen te controlleren, zo verluidt in Lima. Mariniers Om de orde te handhaven zijn 6000 mariniers ingezet in Ayacu cho, het gebied waar de guerrilla het sterkst is. Enkele duizenden militairen zijn verspreid over de overige 25 provincies waar de noodtoestand van kracht is als ge volg van het geweld. In het hele land zyn in totaal 100.000 leden van leger en politie onder andere ge- plaast bij ambassades en openbare nando Belaünde Terry het verkie- gebouwen, die doelwit van terro- zingsproces geen enkel gevaar ristische aanslagen kunnen zijn. loopt is men er zelfs in zijn omge ving zeer goed van bewust dat het onmogelijk is bij ieder kieslokaal Terwijl het leger de rust terug heeft weten te brengen in de grote en middelgrote steden in de An des, blijven de bergdorpen en het platteland in de departementen Ayacucho, Apurimac en Huanca- velica de centra van het opstan dig geweld - het domein van Sen dero. De guerrillabeweging heeft haar acties in alle richtingen uitgebreid. Volgens omstreden cijfers telt Sen dero 6000 militanten en evenveel aanhangers en jonge guerrilleros, wier leeftijd varieert tussen de 12 en 16 jaar. Vuile oorlog Sendero Luminoso, die zich een marxistisch-leninistische en maoï stisch beweging noemt, deed voor het eerst van zich horen tijdens de verkiezingen van 1980. Zij ver brandden toen de kiesregisters en -lokalen in het kleine dorpje Chu- chi, in Ayacucho. Sindsdien heeft de "Peruaanse vuile oorlog" aan duizenden men sen het leven gekost. De slachtof fers vielen zowel als gevolg van het guerrillageweld als van de reactie van de "comuneros", de door het leger gevormde paramilitaire zelf- verdedigingsgroepen. Niet-officië- le dodencijfers variëren van 5000 tot meer dan 6000, onder wie ruim 2500 guerrillastrijders, 130 politie mannen en militairen, 76 burge meesters, gemeenteraadsleden en gouverneurs. De overige slachtof fers zijn boeren, vrouwen en kinde- wegovergang in de zuidelijke stad Llavallol bij Buenos Aires werd gegrepen door een lege per sonentrein. Volgens de politie was een van- de spoorbomen niet dicht gegaan en had de chauffeur van de bus kennelijk niet voor de aanko mende trein gewacht. waarborgd en stap voor stap nor male verhoudingen kunnen wor den geschapen". Om dit te berei ken, stelt Perez de Cuellar voor troepen van Unifil en eenheden van het geregelde Libanese leger te stationeren in de door de Israëliërs ontruimde gebieden. Later zou dan de volledige soevereiniteit van de Libanese regering en het Libanese leger over het gebied moeten wor den hersteld. Opnieuw doden bij rellen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (AP) - Bij rel len tussen zwarte demonstranten en zwarte ovehreidsfunctionaris- sen zijn gisteren opnieuw twee mensen om het leven gekomen. Een woordvoerder zei dat de ern stigste ongeregeldheden zich voor deden rond de havenstad Port Eli- Een man werd gedood toen een zwarte menigte probeerde het huis van een zwarte politieman te be stormen, waarna deze het vuur opende. De politiewoordvoerder zei verder dat een dode was geval len toen de politie het vuur opende op een menigte die met stenen en flessen zou hebben gegooid. Intussen was gisteren een grote politiemacht op de been bij de zwarte gemeenschap Kwanobuhle waar de slachtoffers van eerdere rellen zouden worden begraven. Bij die rellen waren minstens 19 mensen omgekomen. Het officiële onderzoek naar de toedracht van de rellen bij Uiten- hage begint er steeds meer op te wijzen dat de politie in eerste in stantie onjuiste verklaringen heeft afgelegd. Getuigen hebben ver klaard dat de politie, zonder dat een waarschuwing was gegeven, op de menigte bij Uitenhage had geschoten. Een van de gewonden, de 48-jari- ge Eric Tembani, verklaarde dat hij een politieman opdracht had horen geven de gewonden af te maken, om te voorkomen dat zij later hun verhaal zouden kunnen vertellen. ADVERTENTIE Brand-produkten van topkwaliteit. Kleurkeus in overvloed. De allerbeste materialen. Zeer aantrekkelijke korting. Tot en met perfect maatwerk. Dat levert Braber. Daarom, kom eens praten over de vele mogelijkheden.rr~ BEIROET (AP) - Bij een gezamen lijke legerpost van Israëlische troe pen en de 'Zuid-Libanese Strijd- krachten'-militie bij het Zuidliba- nese dorp Qaliaa is gisteren een MEXICO STAD - Waar je ook met h.elb™ m 66 UbaneSe vinger op Peru drukt, de etter dlOfhet'ï.Snf12'n1ai'itnhnm »in» nf spuit eruitEen oud dronkemans- S' t£ Zuidamerikaanse Peru is inmid dels totaal verpauperd. En tot over maat van ramp lijkt het Peruaanse trof, is nog niet duidelijk. De radio stations gaven hierover uiteenlo pende berichten. Beide stations De etter spuit eruit. De kroegen in de hoofdstad Lima waar het mopje vroeger werd verteld zijn te genwoordig zo goed als uitgestor ven. Na het vallen van de duister nis is het niet meer veilig op straat. Zwaarbewapende militairen op strategische punten. Aanslagen van de guerrilla. Regelmatige raz- waarbij duizenden mensen te- raakten°tw1*anderen eewondtoen Het vootoptee'Taldo'ïoïooododen gelijk worden opgepakt! «frenj~^fmeTedxX 6000 Maar dat is niet alla sieven geladen auto tot ontploffing bracht bij een Israëlisch konvooi. Bezoek Reagan aan Duitsland aangepast aan gevoeligheden door Rob Sprenkels Desalniettemin is Peru nog een democratie. Aanstaande zondag 14 april moeten de acht miljoen Pe ruaanse kiezers naar de stembus om een nieuwe president te kiezen i ook een nieuw parlement. Hoe- niet alles. Ook de misdaad is schrikbarend toegeno men. Honger doet stelen. De gor del van krottenwijken op de troosteloze woestijnvlakte rond Li ma blijft verder uitdijen. Volgens sommige schattingen is al meer dan tweederde van de totale be roepsbevolking in meer of mindere mate werkloos. Inflatie wel De koopkracht van de het presidentschap die nog wel werk hebben is onder waarschijnlijk een tweede ronde nodig zal zijn twijfelt niemand het bewind van president Fernan do Belaunde Terry met meer dan SANTA BARBARA (AP) - Mede werkers van president Reagan hebben gezegd dat het programma van de president tijdens diens be zoek aan de Bondsrepubliek moge lijk herzien zal worden, nu blijkt hoe heftig gereageerd wordt op de SpalnsepVemler Felipe Reagans voornemen eer te bewij- iez. Jong, altijd vriendelijk zen aan Duitse oorlogsslachtoffers. mend, progressief gezind de uiteindelijke overwinnaar: de 40 procent verminderd. En onder- 36-jarige Alan Garcia Perez van wijl begint het jaarlijkse inflatierit- de partij van de Amerikaanse Re volutionaire Volksalliantie, beter seren. bekend als de APRA. de grens van 200 procent te pas- Alan Garcia is in feite een soort Zuidamerikaanse versie van Gonza- In Joodse kringen is geschokt en teleurgesteld gereageerd op de aankondiging dat de president op 5 mei samen met bondskanselier Helmut Kohl de begraafplaats van Bitburg wil bezoeken, waar de Duitse slachtoffers van het Arden nenoffensief uit de Tweede We reldoorlog begraven liggen. De te leurstelling was des te groter om dat Reagan eerder weigerde een bezoek te brengen aan het voon lige concentratiekamp. Dachau. gelijkertijd behoudend, flexibel en realiteitsbewust. De jonge advo caat heeft een nieuw gezicht gege ven aan de APRA, die ten onder leek te gaan aan de interne ruzies die volgden op het overlijden, in 1979, van Victor Raul Haya de la Torre, de legendarische oprichter. De meeste Peruanen, of ze nu links gezind zyn of rechts, lijken het er over eens dat Garcia op het ogen blik de meest geschikte figuur is om de overweldigende Peruaanse, problemen te lijf te gaan. Belaunde Terry won de verkie zingen van 1980 verrassend genoeg in de eerste ronde. Naderhand is gebleken dat zijn doorslaggevende verkiezingscampagne werd be taald door het Peruaanse leger dat Belaunde notabene twaalf jaar eer der als president had afgezet. Maai in 1980 was er weinig meer over van de in 1968 begonnen nationa listische revolutie onder leiding van generaal Juan Velasco Alvara- do. Peru was inmiddels totaal over geleverd aan de wil van het Inter nationale Monetaire Fonds. En de meest conservatieve kliek van het Peruaanse leger was als de dood voor een mogelijke overwinning van de door een interne chaos ge teisterde APRA. Alan Garcia Perez: favoriet. (foto AFP) Belaunde deed vervolgens wat in buurlanden als Argentinië en Chili door de militaire dictators was be werkstelligd. Terwijl de Peruaanse militairen er een super protectio nisme voor het behoud van de na tionale industrie op na hadden ge houden, gooide Belaunde stapsge wijs de grenzen open. De gegoede burgerij kon weer nieuwe Toyota's kopen, Arrow-overhemden en uit eindelijk ook videorecorders en Marlboro-sigaretten. Als gevolg van het toch al chronische gebrek aan deviezen begon de Peruaanse sol steeds verder te devalueren. Nu is de crisis compleet. De bui tenlandse schuld is opgejaagd tot 14 miljard dollar. De nationale pro- duktie zakte vorig jaar met 13 pro cent. Tientallen fabrieken hebben hun poorten moeten sluiten. De Peruaanse sol, die vijf jaar geleden nog een tegenwaarde had van 300 per dollar is inmiddels geen 8000 per dollar meer waard. Belaunde heeft de klok in Lima en andere grote steden in de kust streek in feite zo'n dertig jaar te ruggezet. Steeds meer mensen wo nen in krotten, er zijn bijna geen medische voorzieningen meer en als er wat te eten is, dan is dat vaak niet meer dan kippevoer. Sendero Luminoso Hoog in het imponerende Andes- gebergte staat de klok al eeuwen stil, in feite sinds de Spaanse ver overing van het eens zo roemruch te Inoa-rijk. De boerengemeen schappen op de gure hoogvlakten houden nog altijd vast aan de my the van hun voorouders en leven nog bijna onder dezelfde omstan digheden als ten tijde van de Spaanse overheersing. Veel boe rengemeenschappen zien zichzelf nog altijd als een zelfstandige na tie. De autoriteiten uit Lima zijn voor hen eigenlijk buitenlandse in dringers. Deze in mysterie gehulde hoog vlakten hebben de wieg gevormd door Sendero Luminoso, het Lich tend Pad, de meeste brute guerril labeweging die latijns-Amerika ooit heeft gekend. Na jaren van in tensieve voorbereiding onder de indiaanse bevolking van de provin cie Ayacucho verklaarde Sendero Luminoso de oorlog vlak voor de officiële beëindiging van president Belaunde, in juli 1980. In eerste instantie probeerde Be launde de guerrillabeweging te ne geren. Maar de maoïstisch geïnspi reerde strijdgroep bleek zich door middel van terreur steeds verder te verspreiden. Eind 1982 zag Belaun de zich daarom gedwongen om het leger op de guerrilleros af te stu- Sindsdien zijn de gebeurtenissen verward geworden. Sendero werd vrij snel geïsoleerd omdat het Pe ruaanse leger kans zag om ver schillende boerengemeenschap pen tegen elkaar op te zetten. Maar de terreur bleef toenemen, het ene bloedbad volgde het andere op. Volgens de officiële versies was al tijd Sendero Luminoso de schuldi ge. Maar bijna elke keer als de Pe ruaanse pers op onderzoek uittrok bleken de moordpartijen het werk te zijn geweest van de officiële troepen. Sommige waarnemers geloven dat het Peruaanse leger de Sende- ro-terreur zelf heeft voortgezet om op die manier elk mogelijk verzet Rechts heeft geheel afgedaan bij de Peruaanse kiezers. Voor Be- UH SL*. „.„6^ vc,ra 'aun,de's Volksactie Partij wordt in de toekomst te kunnen ontwor- li.^erluezmgen van zondag telen. In ieder geval waaide het ge weld vanuit het Andes-gebergte de grote steden hoogstens 5 procent voorspeld! Luis Bedoya Reyes, Belaunde's vroegere coalitiegenoot die r kuststreek waar het georganiseerd conservatief blok leidt, hikt tegen protest tegen de rampzalige eco- 20 proc™taa"' Voor Alan Gar- nomsiche pohtiek van president cia en zijn APRA wordt minstens Belaunde steeds massaler begon te pr0,cenj v0°rsPelf te™t]l z«n worden tegenstander by de tweede ronde waarschijnlijk de kandidaat van Unie van Links zal zyn, Alfonso Barrantes, de ex-burgemeester van Lima die op iets meer dan 20 pro cent van de stemmen zou mogen rekenen. Wellicht zag Bedoya Barrantes alsnog voorbij streven. Desalniet temin staat de overwinning van Garcia in de tweede ronde volgens iedereen al by voorbaat vast. Waar de Peruanen zich nu al meer zor gen over maken is de toenemende golf van geruchten over een mil- tiaire staatsgreep. Het leger zou na melijk maar weinig voelen voor de ideëen van Garcia om het Andes- gebergte te demilitariseren. En een probleem apart vormt de eventuele berechting van de verantwoordelij ken voor de gruwelijke staatster reur en de mensenrechtenschen dingen. Tupao Amaru Het afgelopen jaar heeft de staatsterreur nieuwe hoogtepun ten bereikt. Het dodental over 1984 zou boven de 5000 liggen. Sendero Luminoso heeft na de grote crisis van begin 1983 een nieuwe bloei doorgemaakt, mede dank zy de staatsterreur. En inmiddels is er ook een tweede guerrilla-beweging opgestaan, Tupac Amaru, ge noemd naar de indiaanse held die twee eeuwen geleden meer dan 200.000 bewoners van de Andes- hoogvlakte in opstand bracht te gen de Spaanse overheersers. De Tupax Amaru-guerrilla blijkt ech ter vooral een stadsguerrilla te zijn, opgestaan vanuit de misère die heerst in de sloppenwijken rond Lima.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7