Trouw aan nans sterker c [an eon fliet 'Terugkeer naar een allang achterhaald geloof.. Tentoonstelling in 'Het Catharijneconvent' ZATERDAG 13 APRIL 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 De tentoonstelling 'Katho liek Nederland en de paus', die tot 16 juni in het rijks museum 'Het Catharijne convent' in Utrecht wordt gehouden, maakt wel dui delijk, hoe betrekkelijk de opwinding van tegenwoor dig is over de relatie tussen rooms-katholiek Nederland en de paus. Immers, die ver houding is in het verleden meermalen zo geweest dat conflicten hoog konden op lopen, om na verloop van tijd weer weg te vallen in een geest van aanhankelijk heid. 'Katholiek Nederland en de paus', georganiseerd ter gelegenheid van het komende pausbezoek, staat in het teken van trouw aan paus en kerk, een trouw die in ieder geval tussen 1853 en 1953 zo kenmer kend was voor de Nederlandse rooms-katholieken. Niets was voor de makers gemakkelijker geweest dan veel nadruk te leggen op aller lei uitwassen van geloofsbeleving in de loop der eeuwen. Daarvoor waren mogelijkheden te over. Dat hebben ze niet gedaan. Hun bedoe ling was, een algemeen overzicht te geven. Maar de tentoonstelling laat wel zien, hoe gespannen de relatie tot 'Rome' soms was. Conflicten met dit 'machtscentrum' zijn zeker niet nieuw. Al van de zestiende eeuw af heeft rooms Nederland nu en dan danig overhoop gelegen met het centrale gezag. Missiegebied Toen Noord-Nederland een re publiek was geworden, waar het roomse geloof nog slechts werd ge doogd als persoonlijke overtuiging (schuilkerken!), verklaarde Rome dit deel van de kerk als 'missiege bied'. Toch was er hier, ondanks en misschien wel dankzij alle discri minatie, een bloeiend geloofsle- Een apostolisch vicaris echter, aangewezen door Rome, maakte de dienst uit. Velen van deze func tionarissen kregen van de Staten- Generaal niet eens toestemming het land binnen te komen. Maar het Vaticaanse ministerie voor de voortplanting van het geloof hield de touwtjes strak in handen. Dat romeinse gezag duurde nog voort nadat Nederland in 1853 weer 'ech te' eigen bischoppen had gekre gen. Steeds meer bewuste gelovigen gingen zich ongelukkig voelen on der dit centralistische juk, temeer omdat Rome zich niets gelegen liet liggen aan de adviezen van de Ne derlandse geestelijkheid. In de 18- de eeuw deed zich zelfs een schis ma voor, waaruit later de Oud-Ka tholieke Kerk is voortgekomen. Overigens lieten de 'gewone' ge lovigen zich door zulke kerkpoli tieke strubbelingen niet van hun stuk brengen. Uitzonderingen daargelaten bleven zij standvastig geloven in de oppermacht van de paus en wezen ze schismatieke geestelijken resoluut af. Bolwerk Na het herstel van de bisschop pelijke hiërarchie in 1853 be schouwde room6-katholiek Neder land zich als een bolwerk van zui ver geloof en oprechte trouw aan de paus, ondanks het ongenoegen van de geloofsgemeenschap over het pauselijke besluit de aartsbis schoppelijke zetel in Utrecht te vestigen. Alles werd gedaan om het herstelde vertrouwen van de paus in dit deel van de kerk waar te maken. Grootscheepse kerkbouw overal in het land was daarvan een indrukwekkend getuigenis. Samenstelling van deze pagina S.J. de Groot De trouw aan Petrus' opvolger in Rome bleek ook duidelijk, toen in 1861 de paus ter verdediging van zijn eigen landsgrenzen een leger 'zouaven' oprichtte en aan de hele kerk vrijwilligers daarvoor vroeg. Bij elkaar zijn dat er zo'n 10.000 ge weest. Nederland zorgde voor een derde daarvan. In Oudenbosch, het verzamelpunt van de Nederlandse 'zouaven', liet pastoor Hellemans als imponerend aandenken een kleine 'Sint Pieter' bouwen. Door de inspanning om de paus tevreden te stellen kreeg Neder land ook een groot aandeel in de wereldmissie. Duizenden priesters en nonnen trokken naar verre stre ken om het geloof te verbreiden, gesteund door een krachtdadig en offervaardig thuisfront. Het spreekt wel vanzelf, dat de ten toonstelling in Utrecht juist van deze periode veel laat zien. Im mers, nooit is de relatie tussen Ne derland en de paus zo intens ge weest. Het was een rijk en breed georganiseerd rooms leven. Zowel maatschappelijk als kerkelijk. Of aan de kant van Rome dit en thousiasme ook bestond, is nog maar de vraag. Weliswaar werd in Nederland iedere uitspraak van de paus gezien als een uiting van diens bijzondere genegenheid je gens de Nederlandse kerk, maar in stukken van die tijd wordt ons land niet of nauwelijks genoemd. Voorloper Na de oorlog is dat allemaal on der invloed van snelle ontwikke lingen - maatschappelijk, politiek, cultureel, geestelijk en kerkelijk - ingrijpend veranderd. Van het eens zo paustrouwe kerkvolk lijkt steeds minder over te blijven, al zal volgende maand bij het bezoek de geestdrift van vroeger hier en daar nog wel oplaaien. Het veelsoortige kerkvolk heeft zijn onvoorwaardelijke volgzaam heid tegenover de paus afgelegd. In de hele wereld wordt Neder land, ondanks het terugdraaien van de klok vanuit Rome, gezien als de voorloper in allerlei vernieu wingsprocessen binnen deze kerk. De tentoonstelling en de zeer uit gebreide catalogus geven van dit alles een gedetailleerd beeld. Van de schuilkerken in de 16de en 17de eeuw, waar het oude geloof nauw gezet werd bewaard (wel met de nodige liturgische vrijheden), tot in deze tijd, met zijn ongezouten kritiek op alles wat het hoge gezag in Rome nodig acht voor het wel zijn van de kerk in deze lage lan den. Een geconcentreerd beleid waartegen steeds meer gelovigen (en geestelijken) in opstand komen zij zich voorgoed afke- Belangstellenden zouden eigen lijk eerst de catalogus moeten le zen voordat zij hun rondwandeling over de tentoonstelling beginnen. Alles wat er te zien is heeft zo zijn eigen verhaal. Een passende historische omlij sting van het unieke bezoek dat dit land te wachten staat. Het wassen beeld van paus Johannes XXIII uit het museum 'Madame Tussaud'. Het is te zien op de tentoonstel ling 'Katholiek Nederland en de paus' in het rijksmuseum 'Het Catharijneconvent' in Utrecht. Tot 16 juni. Albert Schweitzer in Emmen verloochend Voor 'principieel-vrijzinnigen' betekent een avondmaalsviering niets meer en niets minder dan een herdenking van Jezus' mar telaarschap voor godsdienstvrij heid en religieuze vernieuwing. De uitleg die nu in de (van oor sprong vrijzinnige) hervormde gemeente van Emmen aan het avondmaal wordt gegeven is voor 'denkende mensen' onaan vaardbaar, schrijft dr. mr. P. D. van Roijen (Assen) in het princi- pieel-vrijzinnige maandblad 'Zwingli' van april, waarvan ook de Odoornse hervormde predi kant A. J. Roodzant redacteur is. Van Roijen (68) is eerst remon strants predikant geweest in Boskoop en Waddinxveen en la ter voorganger van de Neder landse Protestantenbond in Bei- len. In 'Kerk en Wereld', het blad van de Vereniging van Vrijzinni ge Hervormden, las hij een aan kondiging en toelichting bij een avondmaalsviering in Emmen, die hij volkomen in strijd acht met 'een eerlijk vrijzinnig den ken en geloven'. Die toelichting luidde: "In de viering van het avond maal belijden wij, als leden van één gezin rondom de tafel ge schaard, ons geloof in God, die ons liefheeft en ons Zijn heil schenkt: vergeving van onze zon den, kracht tot doen en dragen, de vrede die alle verstand te bo ven gaat. Hij roept ons, als Zijn kinderen, op Hem te vertrouwen en Hem te dienen door met elkaar in eendracht en wederzijds dienstbetoon te leven. God be tuigt ons zijn liefde door Chris tus, die zich voor ons heeft over gegeven, wiens lichaam voor ons verbroken, wiens bloed voor ons vergoten werd. Deze liefde zal eenmaal alle kwaad overwinnen, als het Koninkrijk Gods komt en de gemeenschap van God met de Zijnen volkomen zal zijn. Van dit alles is het avondmaareen teken. Wij worden uitgenodigd om te komen en aan te zitten". Martelaar en illusie Zet Van Roijen al een groot vraagteken bij het 'gezinskarak ter' van het avondmaal - "vooral in een grote gemeente komt men naast mensen te zitten die men niet of nauwelijks kent" -, een uitroepteken heeft hij nodig om te ontkennen dat Christus zich voor ons heeft overgegeven. "Ik geloof daar niets van. Zoals men weet, werd Jezus door het Sanhedrin ter dood veroordeeld wegens godslastering en vervol gens door Pilatus tot de kruis dood veroordeeld als valse mes- sias. Jezus onderging als marte laar voor zijn opvattingen de doodstraf. Latere geslachten za gen in hem een god, die zich voor zijn volgelingen opofferde en al dus een zoenoffer bracht voor hun zonden. Dat is een uitleg die wij als vrijzinnigen onmogelijk kunnen accepteren". Ook de verwachting van een 'Koninkrijk Gods' is het mik punt van de principieel-vrijzinni- ge kritiek van dr. Van Roijen. "Alsof wij dit geloof nog zouden aanhangen!" "Albert Schweitzer heeft dui delijk genoeg uiteengezet, dat dit geloof in de komst van het Ko ninkrijk Gods op een illusie be rust. Van de deelnemers aan het avondmaal in Emmen, onder wie vele vrijzinnigen, werd blijkbaar verwacht, dat zij Schweitzer ver loochenden en terugkeerden De hervormer Zwingli, wiens beeltenis is opgenomen in de kop van het naar hem genoemde 'prin- cipieel-vrijzinnige' blad. naar een allang achterhaald ge loof'. Dat de liefde van God eenmaal alle kwaad zal overwinnen, vindt de theoloog-redactiesecretaris van 'Zwingli' wel 'heel gemakke lijk'. "Binnenkort of over lange tijd komt het Koninkrijk Gods en dan zal God alle kwaad te niet doen. Rustig afwachten maar! God zal het wel doen. Wat blijft er over van onze verantwoorde lijkheid? Wij verafschuwen dit lijdelijk afwachten, waarmee in een vrijzinnig blad het avond maal voor denkende mensen on aanvaardbaar wordt gemaakt. Een zinvolle avondmaalsviering is zeer wel mogelijk, wanneer men zich maar losmaakt van de orthodoxe interpretatie en uit gaat van eerlijk vrijzinnig den ken en geloven in de trant van lied 195 in de bundel van de Ne derlandse Protestantenbond: "Tot de taak van hoofd en han den" en "Uw rijk wordt ge bouwd door vrijen, ook uit nood en nacht". Op de bres Het landelijke blad 'Zwingli' is typisch de spreekbuis van de nog altijd bestaande maar wel geslonken - oude vrijzinnigheid. Het werd indertijd opgericht door de hervormde predikanten H. van Lunzen (Odoorn) en Joh. P. van Mullem (Rotterdam), die vanuit dit blad en de gelijknami ge bond ten strijde trokken tegen de nieuwe hervormde kerkorde en tegen 'beginselverzaking' in eigen kring. Onder de kop van het blad staat een uitspraak van Albert Schweitzer: "Op de bres staan voor het Vrijzinnig Chris tendom zijn wij aan het Evange lie verplicht". Elk nummer bevat een lijstje van kerkdiensten ('geloofsbezin- ning') bij geestverwanten. Slechts twee hervormde ge meenten worden hierin ge noemd: Odoorn en Purmer. De andere diensten betreffen de Vrije Gemeente in Amsterdam en een paar afdelingen van de Nederlandse Protestantenbond en verenigingen van vrijzinnige hervormden (Rotterdam en Gie terveen). De hervormde predi kant van Purmer, ds. A. Huys- man (60), gaat ook voor in de Vrije Gemeente van Amsterdam. De principiëlen van 'Zwingli' verwijten de 'nieuwe' vrijzinni gen, dat zij hun beginselen heb ben geofferd op het altaar van de oecumene. Van Roijen noemt twee groepen: "zij die de vrijzin nige organisaties willen uithol len of opheffen, om ongehinderd te kunnen meespelen in het oe cumenisch orkest, dat alleen maar werken uitvoert die zijn ge toonzet op het thema 'Jezus Christus, God en Heiland', én zij die hun partij willen meeblazen in het orkest van de vrijzinnige oecumene". "Dat speelt werken uit het wereldrepertoire, dus ook uit de cultuurwereld van India en Japan". Volgens de 'Zwinglianen' zit het oecumenische orkest in een 'benauwd orthodox-christelijk isolement'. Juist vandaag houdt de Zwinglibond onder voorzitter schap van ds. Roodzant (62) zijn jaarvergadering in Zwolle. Het bestuur zal de leden daar nader informeren over een bijzondere leerstoel van de bond bij de fa culteit der godgeleerdheid aan de Groningse universiteit. De ko ninklijke goedkeuring voor ves tiging van deze leerstoel kwam eind februari af. "Een goede tijding", schrijft Roodzant in 'Zwingli'. "Dit ver blijdende bericht zet de kroon op het voorbereidende werk van het bestuur, waarmee in 1980 een be gin werd gemaakt". LEIDEN: Herv. Gem. ftoogl. kerk 10 ds. Sterringa, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. WüUsch- leger, Den Haag; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 mevr. ds. De Mey en pastoor v. Well, 11.15 mevr. ds. De Mey; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Dronkers, opendeurdienst, mmv Molenwijkkoor; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; voor wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk; jeugdkapel Vredeskerk 10 ds. Eerbeek, gevangenispastor Den Haag; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 F. Ar- noldus. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 ds. Hemmes, el ke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Franken, Zeist, ha, gez. dienst doven en horen den; Oude Vest 10 ds. Koolstra, ha; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. v. Wallinga, L.dorp; Merenwyk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr A. E. Bosch. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Coppoolse, Middelburg. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 hr. J. K. Schendelaar, Den Helder. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Friederich. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Ber- kel. Winschoten. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. avondmaal. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. J. de Leeuw. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 Amerik. gospelformatie 'Reach i. (O. Vest 13) 101 bout. Leger des Heils (hoek- Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. De Christengemeenschap (Beweging tot religieuze vernieuwing) 9.45 men- senwijdingsdienst, in oud-kath. k. Zoe- terw.singel. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; HaarLstraat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke di. 7 tot 7.30 nam. oecum. avondgebed in oud-kath. k. Zoeterw.singel. dienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 kand. v.d. Schans, Utrecht, 7 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 kand. T. Smit, Leiden, 6.30 kand. L. Eigenhuis, Purmerend. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. Hofman, Ouderkerk a.d. Amstel. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds. Moll, met gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. De Jonge; 10 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, ha, 6.30 ds. Verheul, ha; De Bron 9.30 ds. Verheul, ha, 10.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 6.30 ds. Moll, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Buikema, ha; Oudshoornse kerk 10 ds. J. Bakhoven, Leiden; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Schipaanboord, Everdingen, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 kand. P. Baane, 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda; Salv.kerk 10 kand. H. de Haan, Droge- ham, 6.30 ds. v.d. Werf, Voorhout Ned. Geref. Kerk (school WiUemstr.) 9.30 en 4.30 ds. Schelhaas. Zwolle. Chr. Geref. Kerk 9.30 (belijdenis) en 4.30 ds. Slagboom. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. Ramaker, 6.30 dr. Kits. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Jongejan, 6.30 hr. Zuidam. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. v. Putten. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. Raad van Kerken: 5 nam', oecum. dienst kerk. Van Mandersloostr. 36, ds. Mulder. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul, Zoetermeer, 6 ds. Harkema, Zeist. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 kand. v. Walsum, Ede, 6.30 ds. v.d. Hoef, jeugddienst; Salv.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Groe nendijk, Scheveningen; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Schipaanboord, Everdingen. Geref. Kerk 10 drs. R. A. van Kooy (Bo degraven), 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Mey er, Ouderkerk a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk 9.30 knnd. Brienen, 5 ds. Steenbergen, Den Haag. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 jeugdevangelist G. v;d. Bos, Veenendaal. Geref. Kerk 10 ds. Jaspers Focks, O. We tering, 5 ds. Davidse, Zevenhuizen. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 7 ds. Rothfusz. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffe- naar, Voorhout. Rk Kerk zat 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Hen'. Gem. Dorpsk. 10 dr. Meijers, Leiden, 6 ds. v. Niel; Ontm.kerk 10 ds. J. W. v. Swigchum (Leiden), 6.30 kand. Hoekstra, Oud- Loosdrecht. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Bouman, Scheveningen, 6 kand. Den Besten; O. Kerk 10 ds. v.d. Plas, Bergambacht, 6 ds. Eysenga, Zwammerdam; Ichthusk. 10 kand. Den Besten. 5 ds. Driebergen; Pniëlk. 9.30 ds. v. Roon, 6 ds. v.d. Plas; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. De Jong; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au- 33) 9.30. la P. Groen-college) 10 ds. L. C. Riet veld, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 ds. Kerst- NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Kielder, Vianen. Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, Nieuwer- kerk a.d. IJssel, 5 avondgebed. 1. ha; da. Ned. Geref. K. 11 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. K. 10 en 5 kand. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. A. de Reuver. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 ds. J. A. Visser, 7.30 ds. Visser, evangeli- satiedienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Bronsgeest, Leiden, 5 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Veenstra, Leiden, 5 ds. Taselaar, Alphen, opendeurdienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Bom, jeugd dienst, 3 ds. Bovenberg, Leiden, met ge handicapten, belijdenis, 6.30 ds. Does burg; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Brommet. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 br. J. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi. ha. Rk Kerk zat 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 hr. Drijver, Voorschoten. Geref. Kerk 10 ds. v. Veen, Soest, 7 hr. Vercouteren, Voorburg. Geref. K. Vryg. 8.45 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 5 ds. Bouma, Sliedrecht. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Waagmeester, 7 ds. K. T. de Jonge. Geref. Gem. 10 en 4. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Koelewijn, jeugddienst Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, V.scho- ten, 5 ds. v.d. Wal, H.gom. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr. Schram, Abcoude, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds Carlier, A.dam. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Zethof, Kockengen, 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. P. v.d. Kraan, R.dam, 7 hr. M. de Bruin, Drie bergen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. v. Wingerden, Gorinchem; Hoofdstr. (Zee) 10 prof. dr. v. Gennep, Leiden, 5 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 prof. dr. Graaf land, Gouda. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper, 7 ds. v.d. Lee, muzikale vesper; Stichtingskerk 11 da Slofstra; Sole Mio 9 ds. Elgersma. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland; De Zilk 10 ds. v. 't Hof. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11:30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk ds. Oskamp, Doom; Pauluskerk 10 hr. H. J. van Straalen; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. C. Vumee, 7 drs. G. Schwencke. Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg. Geref. Kerk Vryg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wyckerslooth 4 ds. Smaling, Ryns- burg. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. Krispijn, Scheve ningen, 6.30 kand. D. Wursten, jeugd- Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. K. 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel, 5 hr. Goed hart, Nieuwkoop. Geref. Kerk Petrak. 9.30 en 5 ds. Dams- ma, ha; Imm.kerk 8.45,10.30 en 5 ds. Cziria, ha; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Ribberink, ha. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. C. Vork, Heerde. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Achterberg, 7 ds. v. Winterswijk, 't Harde, opendeurdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Ferwerda. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aamoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 dr. Beze- mer, Scheveningen, 6.30 ds. De Graaf, H.woude. Geref. Kerk 9.30 ds. Taselaar, 6.30 ds. Nieuwenhuis, beiden Alphen. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 10 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 kand. Spaans, Katwijk, 6.30 dr. Haitsma, -Bos koop. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Werff, Voor hout, 6.30 ds. Cziria. Geref. K. Vrijg. 9 30 ds. Kamphuis, 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Lentz; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. De Zwart. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 en 4.30 ds. Schaap, Amemuiden. Geref. Kerk 9.30 ds. Blanken, 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 gebedsdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British, school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Cuperus, Nieuwerkerk a.d. LJssel; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maas land; Imm.kerk 9.30 kand. Paap, 7 kand. Wal ton. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. De Moor, 5 ds. Verdoom; Ontm.kerk 10 ds. Buist, Capelle a.d. IJs- WARMOND: Herv. Gem. 10 mevr. ds. Rijken-van den Berg. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 hr. Taal, 4.30 ds. De Fijter, Wagenbor gen; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. J. E. van Veen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk Zyllaan 10 en 5 ds. v.d. Woude, ha; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm. Utrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. Verdoom, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. W. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn. Geref. Kerk 9.30 ds. Bredeveld, Hilver sum, 7 hr. Voogd, Holl. Rading. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Ryndyk zat 7, zo. 9.30

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11