Werklozen: elke baan goed genoeg Stakingen dreigen in de bouw Grontmij ziet goudmijn in riool Wetsvoorstel treft vooral wao'er Bureau raadt sluiting Schimmelpenninck af Huisvrouw is korter gaan werken VRIJDAG 12 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 WAGENINGEN (ANP) - De finan ciële positie van Schimmelpen- ninck Sigarenfabrieken BV in Wa- geningen geeft geën aanleiding tot zeer ingrijpende operaties zoals sluiting van het bedrijf en onder brenging van de produktie bij zus terbedrijven in België. De resulta ten over 1984 en de eerste maanden dit jaar geven zelfs een lichte daarmee samenhangende sluiting verbetering te 2 Dat concludeert het bedrijfsad viesbureau Andersson, Elffers en Felix uit Utrecht in een rapport over de situatie bij de Wageningse sigarenfabriek. Volgens het rap port is het zinvol om eerst de resul taten van verhoogde marktinspan- ningen af te wachten voordat be- DEN HAAG (ANP) - Werklozen en arbeidsongeschikten die ten dele nog kunnen lo^a^o^cht1 ^^kostbSe^e werken zullen na 1 januari ook werk buiten hun eigen regio moeten aanvaarden als huizing van de produktie en de dat in de eigen of naburige plaats niet voorhanden is. Ook zal een baan die niet aan- sluit bij de opleiding of het vroegere loon niet langer geweigerd kunnen worden. van de fabriek in Wageningen. Rothmans International, waar van Schimmelpenninck een onder deel is, wil de fabrieken in Wage ningen sluiten en de produktie van sigaren onderbrengen bij dochter Tabacofina in België. Dat zal in Wageningen leiden tot het verlies van 128 arbeidsplaatsen. Volgens Rothmans is dat nodig omdat er in Wageningen sprake is van onvol doende rendement, omzetdaling üe. KlpUSi- Door onderbrenging van de pro duktie bij twee vestigingen van Ta bacofina in België zal de rende mentspositie van Schimmelpen ninck Sigaren volgens Rothmans sterk vooruit gaan, hetgeen een forse marketinginspanning moge lijk maakt met omzetstimulerende projecten. Een en ander zal de tota le positie van Schimmelpenninck volgens Rothmans ook op langere termijn verbeteren. Volgens het bedrijfsadviesbu reau zijn er in Wageningen in de loop der tijd nieuwe produkten ontwikkeld, waarvan er enkele veelbelovend zijn. Financiële mo gelijkheden om behoorlijke markt- inspanningen te leveren, ten einde deze produkten te promoten, zijn de afgelopen jaren volgens het bu reau echter niet geboden. Met ver hoogde marktinspanningen is vol gens het adviesbureau wellicht omzetgroei te realiseren. De Kamerleden Tazelaar (PvdA), Van Ierssel (CDA) en Tommei (D'66), die zitting hebben in de vas te kamercommissie voor economi sche zaken, hebben laten weten dat zy zich niet kunnen en niet wil len bemoeien met de sluitingsplan nen, omdat die plannen primair een zaak van het bedrijf zelf zijn. Dat staat in concept-wetsontwer pen van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) over de herziening van het stelsel van sociale zeker heid. Daarin valt de bescherming die het begrip 'passende arbeid' de werkloze tot nu toe biedt voor een groopt deel weg. Zo mag het feit dat betrokkene voor een nieuwe functie naar een ander deel van Nederland moet verhuizen de passendheid van die functie niet langer in de weg staan, aldus De Graaf. Alleen als dit tot gevolg heeft dat het gezinsleven van de betrokkene wordt ont wricht kan dit een reden van socia le aard zijn waardoor de arbeid als niet passend kan worden be schouwd. De hoogte van het loon, de plaats van het werk of een afwijking van opleiding en vroeger beroep kun nen op zich de passendheid van het werk evenmin in de weg staan. Werk kan alleen worden geweigerd als het verrichten ervan om licha melijke, geestelijke of sociale rede nen niet van de werknemer kan worden gevergd, aldus de staatsse cretaris. Arbeidsongeschikten ongeschikt zijn verklaard in hun 'oude' baan, maar die wel (gedeel telijk) in staat zijn ander werk te doen, kan dit gevolgen hebben. Voor hen geldt nu nog dat arbeid alleen passend is als zij voorkomt in de eigen plaats of de plaats waar men het laatst gewerkt heeft. Die regel verdwijnt. Bovendien stelt De Graaf dat bij de vaststelling van de mate van arbeidsongeschikt- leenstaanden verandert de situatie niet. Zoals bekend komt er een Toeslagenwet die voor mensen die anderen moeten onderhouden de uitkering tot veau aanvult. Jongeren Jongeren tussen 18 en 22 jaar die M'StüBSE als^tpl^/o^^glnS - - - jaar aanzienlijk minder. Thans lig gen hun aaw-uitkeringen nog aan zienlijk hoger dan de vergelijkbare werkloosheidsuitkeringen. Dat verschil wordt ongedaan gemaakt. Dat kost een 22-jarige aaw-er per maand netto 167 gulden, een 21-ja- rige 287 gulden, een 20-jarige 285 gulden, een 19-jarige 251 gulden en een 18-jarige 225 gulden. De staatssecretaris geeft nog niet aan wat de kosten en besparingen zijn van de hele operatie zijn. Eerst wil hij de adviezen afwachten die hij over zijn plannen vraagt aan de Sociale Verzekeringsraad, het Col lege Algemene Bijstandswet en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De plannen moeten op 1 januari 1986 ingaan. Brillen De Consumentenbond waar schuwt op te letten bij het kopen van briljeglazen. Men kan soms tientallen guldens besparen. De prijzen lopen per opticiën sterk uit een. Er zijn verschillen geconsta teerd van twee tientjes tot f75. Men zou eerst een montuur kunnen ko pen en dan in diverse winkels prij zen van glazen kunnen vragen, zo luidt het advies. Afval De Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in Rozenburg, de grootste huisvuilverwerker in Nederland, heeft in 1984 een winst van 22 mil joen gulden gemaakt. Dat is bijna een verdubbeling van het resultaat in 1983 (12,9 miljoen). Het gunstige exploitatie-resultaat is volgens het bedrijf een gevolg van de hogere opbrengsten van de elektriciteits- produktie, afvoer en verkoop van restprodukten en een verdere ver betering van de bedrijfsvoering. Hotels De Nederlandse hotels hebben in 1984 13,4 miljoen overnachtin gen genoteerd. Dat is anderhalf procent meer dan in 1983. De lichte stijging komt voor rekening van buitenlandse gasten, die vijf pro cent meer overnachtingen boek ten. Dit blijkt uit het gisteren gepu bliceerde onderzoek "Hotelbezet ting 1984" van het Bedrijfschap Horeca. Het aantal overnachtingen van Nederlanders daalde met drie procent. Amaco Onder de vlag van de Luchtha ven Schiphol zijn zes bedrijven een samenwerking aangegaan in de nieuwe maatschappij Amaco. Deze Amsterdam Airport Maintenance and Operations Company gaat zich bezighouden met het beheer en on derhoud van luchthavens in de he le wereld. Een belangrijk werkter rein zal het Midden-Oosten zijn. In Amaco werkt Schiphol samen met KLM, Van Swaay International Contracting, Croon Electrotech- niek, Ballast Nedam en Hodon Group (V en D-concern). Stakingen Het spoorwegverkeer in Italië is sinds gisteren danig in de war en zal dat waarschijnlijk tot zondag- avond blijven door een reeks regio nale stakingen van treinbestuur ders die lid zijn van de autonome vakbond FISAFS. Volgens een mededeling van het ministerie van verkeer zullen de treinen op de grote baanvakken naar alle waar schijnlijkheid sterke vertraging ondervinden en zullen bepaalde plaatselijke reizigers- en goederen treinen in het geheel niet rijden. Deli De omzet van de tabakson derneming Deli-Maatschappij is vorig jaar met bijna dertig procent gestegen tot 2,35 miljard gulden en het resultaat voor belastingen ging ruim twintig procent omhoog tot 52,57 miljoen gulden, zo heeft Deli gisteren bekendgemaakt. Deli heeft de stijging van het resultaat behaald door verbetering van de uitkomsten in de tabak en de pro- duktenhandel. De houtactiviteiten lieten nog in belangrijke mate ver lies. De bewindsman geeft daarvoor twee argumenten. In de eerste plaats voorkomt dat regionale ver schillen bij de beoordeling van de mate van arbeidsongeschiktheid en in de tweede plaats is het vol gens De Graaf niet in het belang van de betrokkene te snel het stempel van invaliditeit opgedrukt te krijgen als betrokkene best nog tot arbeid in staat is. De 'herwaardering' van de ar beidsongeschiktheid kan echter ook gevolgen hebben voor de hoogte van de uitkering. Een wa o'er die gedeeltelijk in staat tot werken wordt geacht, moet im mers ook een deel van zijn wao of aaw inruilen voor een werkloos heidsuitkering. In tegenstelling tot de uitkeringen bij arbeidsonge schiktheid worden werkloosheids uitkeringen in enkele jaren tijds af gebouwd tot het sociale minimum. Volgens De Graaf is in de helft van de wao-gevallen sprake van ge deeltelijke werkloosheid. Uit de toelichting bij de concept-werkloosheidswet blijkt verder dat een een-ouder-gezin op het minimumniveau er netto per maand 118 gulden op achteruit gaat. Dat geldt niet voor alleen staande ouders die op 31 december dit jaar onder de bestaande rege ling vallen. Zij houden een uitke ring die gelijk is aan het minimum loon. Jongere alleenstaanden tus sen 23 en 27 jaar gaan er netto per maand 23 gulden op vooruit. Voor de overige alleenverdieners en al- Breuk tussen Fong Leng en textielgroep AMSTERDAM (ANP) - Het be drijf van de mode-ontwerpster Fong Leng is weer zelfstandig. Textielgroep Twenthe, die de Studio Fong Leng ruim een jaar geleden heeft overgeno men, heeft dat gisteren bekend gemaakt. Volgens mevrouw G. Bosma, directeur van Studio Fong Leng, is de scheiding ver oorzaakt door een mentaliteits- verschil. Mode is toch iets anders dan textiel. Maar we zijn als goede vrienden uit elkaar gegaan en Textielgroep Twenthe heeft ons financieel heel goed achter gelaten. Onze balansverhou dingen zijn goed, zo zei zij. Ook een woordvoerder van Textiel groep Twenthe geeft aan dat het onder meer mentaliteitsver- schillen zijn geweest die de sa menwerking hebben doen beëindigen. Fong Leng wilde mode ontwerpen die het tex- tielconcern te ver ging, zo er kent hij. Een woordvoerder van Fong Leng verklaarde indertijd bij de overneming dat het belang dat Fong Leng daarbij had vooral de rust was die rond haar bedrijf zou ontstaan. De mode-ontwerpster was in die tijd het onderwerp van geruch ten over de moeilijke financiële situatie waarin de studio zou verkeren. Fong Leng is vooral bekend geworden door de kle ding die zij ontwierp voor wij len Mathilde Willink. Opleving in seizoenwerk voor mannen DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid is in maart ten opzichte van eind februari gedaald met 28.400 tot 773.500. Ook voor seizoen ge corrigeerd trad een daling op en wel met 4600 tot 778.500, aldus ge gevens van het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid. De daling was het grootst bij de mannen. Eind maart lag de werk loosheid bij deze groep 22.600 lager dan een maand eerder en kwam daarmee op 519.900. Het aantal werkloze vrouwen liep afgelopen maand tereug met 5800 tot 253.600. Het aantal bij de arbeidsbureaus openstaande vacatures groeide met 1800 tot 23.300. Voor seizoen gecorrigeerd daal de het aantal werkloze mannen met 4700 tot 513.200. Rekening houdend met deze correctie steeg de werkloosheid onder vrouwen met 100 tot 265.300. De daling van de voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid bij mannen doet zich vooral voor bij bouwvakkers en metaalbewerkers, aldus het depar tement. Prinses Juliana opende gisteren de veertigste huishoudbeurs aard bood haar speelgoed aan dat de prinses op haar beurt weer 1 de Amsterdamse RAI. hoesje 1 an het Leger des Heils schonk. AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse huisvrouw werkt per dag gemiddeld een half uur kor ter en brengt een half uur langer in bed door dan twintig jaar gele den. In 1964 werkte zij acht en een half uur en sliep acht uur. In 1984 was dat precies omgekeerd. Dit blijkt uit een onderzoek on der 1800 huisvrouwen verricht door het bureau Aselect in op dracht van Philips. De eerste re sultaten daarvan werden giste ren in het kader van de Huis houdbeurs gepresenteerd. In 1964 werd een onderzoek naar de tijdsbesteding van de huisvrouw gehouden en dat is vorig jaar her haald. De huisvrouw besteedt nu meer tijd dan twintig jaar gele den aan boodschappen doen en winkelen (een uur per dag tegen veertig minuten in 1964). Zorg voor man, kinderen en huisdie ren kost nu 75 minuten per dag. Dat is maar vijf minuten minder dan in 1964, terwijl het aantal kleine gezinnen sterk is toegeno- De onderzoekers zijn verder tot de conclusie gekomen dat zwabberen in onbruik is geraakt: in 1964 zei vijftien procent van de huisvrouwen dat nooit te doen, terwijl dat in 1984 al was opgelo pen tot zeventig procent. Het be zit van elektrische huishoudelij ke apparaten is uiteraard in die twintig jaar sterk gestegen. Mede door de toename van het bezit van wasmachines is ook "de was de deur uitdoen" uit de mode geraakt. "Maandag was dag" is nu wat minder uitgespro ken het geval dan toen, maar ver houdingsgewijs wordt er nog steeds veel op maandag gewas sen. In 1984 had zestig procent van de huisvrouwen nog nooit sokken gestopt, terwijl slechts twintig procent dat in 1964 nog nooit had gedaan. Verstellen, breien en naaien doet de huis vrouw nu vaker dan twintig jaar geleden. Leuker is de huisvrouw haar werk in twintig jaar bepaald niet gaan vinden. Over vrijwel alle werkzaamheden oordeelt ze nu minder positief. Koken is op de lijst van leuk naar minder prettig van de eerste plaats gezakt naar de vierde. Bovenaan staan nu koffie en thee zetten. Als meest vervelende werk komt afwassen van potten en pannen uit de bus. Veertig procent van de huisvrou wen beschouwt dat als minder prettig tegen dertig in 1964. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat de man wat meer is gaan doen in het huishouden, met als meest voorkomende werkje het buitenzetten van de vuilnisbak. Dat doet 45 procent vaak, overigens hetzelfde per centage als in 1964. Pogingen tot nieuw overleg bij Akzo en metaal DEN HAAG (GPD) - De Hout- en Bouwbond van het CNV dreigt met (stakings)acties in de bouw nu de onderhandelingen over een nieuwe cao ook gisteren geen uit zicht boden op een akkoord. On dertussen worden pogingen onder nomen om in de 'groot-metaal' (een kwart miljoen werknemers) en bij Akzo (ruim 20.000 mensen) het overleg over een nieuwe cao weer op gang te brengen. In de bouw (ruim 200.000 werk nemers) liggen de standpunten over invoering van een 36-urige werkweek, het vakantiegeld en de aanvulling van het ziekengeld tot het normale netto-loon nog te ver uiteen om het erover eens te wor den. Waar het de werktijd betreft, moet men het zelfs nog eens wor den over de wijze waarop de af spraak over een (gemiddeld) 38- urige werkweek wordt ingevuld. Onenigheid bestaat ook over het vakantiegeld. Bij Akzo is vanmorgen een infor meel overleg begonnen met de vakbonden over voortzetting van het cao-overleg. Dit "technisch be raad" zal moeten uitwijzen of er voldoende ruimte zit in de stand punten van partijen om de cao-on derhandelingen mogelijk vandaag al af te ronden. FNV en CNV, die vorige week de onderhandelingen afbraken, hebben vanochtend ver klaard nieuwe onderhandelingen alleen zinvol te achten wahneer de directie van te voren laar wteen dat een akkoord over atv mogelijk is. Mede met het oog op het resul taat bij Philips heeft de Unie BLHP erop aangedrongen zo snel mogelijk ook weer om de tafel te gaan zitten in de 'groot-metaal'. Uit ledenvergaderingen na het misluk ken van de vorige onderhande lingsronde heeft de Unie een alge mene wens opgepikt om tot een eenjarige cao te komen met een in tentieverklaring over een onder zoek naar mogelijkheden voor ver dere arbeidstijd verkorting. Ondertussen gaan de Industrie bonden van FNV en CNV verder met het voorbereiden van stakin gen en andere acties die maandag ochtend vroeg moeten beginnen. Die gelden niet alleen de 'groot- metaal' maar ook de metaalnijver heid (de 'klein-metaal' met ruim 200.000 werknemers). Machinisten Het overleg van de onderne mingsraad van de Nederlandse Spoorwegen met de NS-directie over het omstreden plan om vanaf 1986 by wijze van proef in de regio Amsterdam machinisten nog slechts op regionale vaste trajecten in te zetten, heeft gisteren niets op geleverd. De or heeft, met uitzon dering van de fractie van de Ver eniging Hoger Spoorwegpersoneel (VHS), een negatief advies uitge bracht over het plan van de direc tie. Het rijdend personeel in de regio Amsterdam onderbrak gisterochr tend tussen vijf en acht uur het werk om druk uit te oefenen op het overleg. Het personeel is bang voor eentonig werk en verminderde promotiekansen. 'Noodsituatie dreigt voor milieu' DE BILT (ANP) - "Het Nederland se rioleringsstelsel is hard aan ver vanging toe. Wij schatten dat hier mee een bedrag is gemoeid van om en nabij f 50 miljard. In de komen de decennia rekenen we per jaar op f 1 a f 1,5 miljard aan vernieuwin gen op dit gebied". Dit heeft de directie van de Grontmij, gisteren gezegd tijdens de presentatie van het jaarverslag. „Wij hijsen echt de stormbal, want de rioleringen in ons land liggen er ovpr het algemeen beroerd bij en hier en daar dreigt er gevaar voor de volksgezondheid omdat de kans groot is op vervuiling van het op pervlaktewater", aldus directeur C. de Waal. "Wij zijn met een aantal beleidsnota's bezig en het rijk zal financieel moeten bijspringen, want er is echt sprake van dreigen de noodsituaties waarvoor een ge coördineerde aanpak noodzakelijk is". Vorig jaar heeft Grontmij sterk kunnen profiteren van de aanslui ting van 20.000 woningen op de rio lering. Hiermee was een bedrag ge moeid van f 170 miljoen of een-der de deel van de totale bouwsom die Grontmij vorig jaar bereikte. In het lopende jaar komen nog eens 15.000 woningen aan de beurt. Al met al rekent Grontmij er op in de komende tientallen jaren flink brood op de plank te hebben, al leen al via de rioleringsmarkt. Maar ook op andere gebieden ziet Grontmij als cultuur- en civieltech nisch ingenieursbureau tal van mogelijkheden en kansen. Zo heeft de maatschappij een groot aantal milieuplannen ingediend en zijn er tal van studies gaande naar bodem saneringen, afvalverwerking en dergelijke. Gezien de recordhoge bouwsom van f 509 miljoen ziet de directie 1984 duidelijk als een oogstjaar. Volgens directeur De Waal gaat het Grontmij ook in het buitenland voor de wind. Dichtbij het Londen- se vliegveld Heathrow ligt een vuil opslagplaats van 130 hectare waar voor een groot bouwplan is inge diend. Daar moet drie miljoen ku bieke meter afval worden wegge haald hoe. Verder gaat Grontmij een on derzoek instellen naar bodemsane ring op het terrein van de onlangs gesloten gesloten Lagos-raffinade- rij op Aruba. Ook heeft Grontmij via de deel neming Euroconsult een voet tus sen de deur gekregen in China. „Weliswaar een klein voetje, maar ze hebben daar ook kleine voetjes", zo grapt Westerhof. Toch zegt de directie er erg trots op te zijn het eerste buitenlandse inge nieurs-adviesbureau te zijn dat een Chinese opdracht heeft ontvangen. Het gaat om adviezen voor enkele drainageprojecten in het noorden van China. Zowel de NS-directie als de or hielden gisteren vast aan hun standpunten en zullen zich intern gaan beraden op de patstelling. Nog deze maand zullen directie en or zich in een extra overlegverga dering buigen over de "decompli- cering" van de treindienst. Presi dent-directeur Ploeger stelde na af loop van het overleg dat het "op basis van het gezond verstand" mogelijk moet zijn tot een verge lijk te komen, al gaf hij toe op dit moment niet veel mogelijkheden te zien. Douwe Egberts De directie en de vakbonden bij het koffie-, thee- en tabaksconcern Douwe Egberts (3500 werknemers) hebben afgelopen nacht na twaalf uur onderhandelen een principe akkoord bereikt over een twee-jari ge cao. De Industriebond FNV en de Industrie; en Voedingsbond CNV hebben dit meegedeeld. Hoofdpunten van het akkoord zijn invoering van een 36-urige werkweek per 1 januari 1986 in de vorm van 23 roostervrije dagen en geen uitbetaling van de automati sche prijscompensatie tijdens de contractperiode. In plaats van dit laatste komt er met terugwerkende kracht een strucurele loonverho- ging van 1 procent per 1 januari 1985, een uitkering ineens van 3/4 procent per 1 juli van dit jaar en nog eens een structurele loonsver hoging van 1,5 procent per 1 janua ri 1986. Volgens bondsbestuurder A. La- kerveld van de Industriebond FNV voorziet de nieuwe cao verder in handhaving van de toeslag voor de 2- en 3-ploegendiensten, aanvul ling van het ziekengeld tot hon derd procent en een aanvulling van de wao tot honderd procent gedu rende twee jaar. Waar roostervrije dagen niet kunnen worden doorge voerd zal gezocht worden naar ar beidstijdverkorting per dag. Directie en bonden zijn het er daarnaast over eens geworden dat er in het kader van de herbezetting twintig nieuwe arbeidsplaatsen ko men en dat 66 arbeidsplaatsen zul len blijven die anders door een reorganisatie bij het bedrijf had den moeten verdwijnen. OESO-landen opnieuw in de slag voor vrije handel PARIJS (ANP) - De 24 westerse in dustrielanden, verenigd in de OE SO, zijn zonder uitzondering van mening dat er een nieuwe ge spreksronde moet komen om han delsbelemmeringen weg te nemen. Het economisch herstel in de we reld heeft de bescherming van ei gen markten en industrieën niet verminderd en staat zelfs een ver breding van dit herstel in de weg. Dat is de voornaamste conclusie van de eerste dag van de jaarlijkse OESO-ministersconferentie, die gisteren en vandaag in Parijs werd gehouden. Nog geen overeenstem ming is er over de voorwaarden waaronder zo'n nieuwe GATT-ron- de (Algemene Overeenkomst inza ke Tarieven en Handel) moet plaatsvinden en vooral wanneer. De Amerikanen willen zo snel mogelijk om de tafel gaan zitten en denken daarbij aan begin 1986 maar de EG-landen zijn wat terug houdender. De Nederlandse minis ter Van Aardenne (economische zaken) sprak van een nieuwe GATT-ronde in de loop van 1986. In de tussentijd zouden de OESO- landen een actieprogramma moe ten starten om de bestaande han delsbeperkingen verder terug te dringen (de zogenoemde roll back) en moeten afzien van nieuwe re stricties. EG-commissaris De Clercq be nadrukte dat parallel met de han delsbesprekingen een gesprek moet starten over stabielere wissel koersverhoudingen. Hij wees met een verwijtende vinger naar het hoge Amerikaanse overheidste kort en de daarmee samenhangen de schommelingen van de dollar. Stabiele wisselkoersen zijn mede voorwaarde voor een vrije handel, zei hij. Ook Van Aardenne pleitte voor een hernieuwde poging om finan ciële en monetaire problemen op te lossen. Voor de Fransen is een sys teem van stabielere wisselkoersen zelfs een eerste voorwaarde, aldus de Franse minister van buitenland se zaken Dumas tijdens de OESO- bijeenkomst in Parijs. Van alle zijden is gisteren bena drukt dat zoveel mogelijk ontwik kelingslanden betrokken moeten worden bij een nieuwe GATT-ron- de. Minister Van Aardenne meen de dat het lopende GATT-werkpro gramma met nadruk moet worden uitgevoerd, in het bijzonder om ontwikkelingslanden er van te •overtuigen dat de GATT geen "rij- keluisclub" is en dat deze landen ook belang hebben bij een sterke en vooruitziende GATT. Nedlloyd had goed jaar* dankzij olie ROTTERDAM (ANP) - Nedlloyd Groep heeft vorig jaar een winst behaald van f 155,4 miljoen tegen een verlies in 1983 van f 94,4 mil joen. Voorgesteld wordt een divi dend van veertien gulden per aan deel. In 1983 werd geen dividend uitgekeerd, in 1982 5,50. Nedlloyd houdt zich vooral bezig met transport over zee en in de lucht (Transavia), maar is op de Noordzee ook actief in de oliewin ning. Door een aantal onzekere fac toren in de lijnvaartsector en door de teruglopende olieproduktie meent het bestuur, dat de resulta ten in 1985 een teruggang zullen vertonen. In 1984 bereikte de olieproduktie op de Noordzee haar hoogtepunt. De opbrengsten leverden een be langrijke bijdrage aan het jaarre sultaat van Nedlloyd. De gang van zaken in de buiksector bleef slecht. De uitkomsten van Neddrill (boor- activiteiten voor derden) waren, ze ker gezien de huidige marktom standigheden, bevredigend. Mammoet had in de sector zwaar transport over zee te kampen met een slechte markt, naijlend op de economische recessie. De resulta ten van Transavia toonden enige vooruitgang. Furness Het Rotterdamse haven- en transportbedrijf Furness heeft de omzet vorig jaar zien stijgen van f 706 miljoen tot f 853 miljoen. Van de omzetgroei is circa de helft het gevolg van het in de cijfers verwer ken van het stuwadoorsbedrijf in Houston in de VS, waarin vorig jaar de meerderheid in werd ver kregen. De nettowinst daalde van f 6,8 miljoen tot f 5,9 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9