Contadora weer eens over vrede Enver Hodzja, de ongenaakbare Akkoord verwacht over M.-Amerika Nazi-symbolen geweerd van nummerplaten Veto treft Spaanse abortuswet Soedan krijgt tijdelijk burger/militair bewind Israël uit roerig deel Z.-Libanon Overleden Albanese leider regeerde met ijzeren vuist VRIJDAG 12 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 hn BONN y In de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen mogen geen autonummers meer worden uitge geven met lettercombinaties die herinneren aan nationaal-socialis- tische instellingen en organisaties. De minister van economische za ken en verkeer in Düsseldorf, Hel- door Hans Amesz zoals een woordvoerder van het ministerie desgevraagd meedeelt, omdat er per jaar altijd een paar brieven binnenkwamen waarin mensen op het bestaan van afkor tingen als KZ, SS of SA in auto nummers wezen en zich daardoor diep gegriefd en beledigd voelden. Ten tweede omdat er toch 'idio ten' of 'onverbeterlijke nazi's' zijn die vragen om zulke kentekens. En ten derde omdat er in het buiten- mut Jochimsen, heeft de verkeers- afdelingen van de steden en ge meenten opdracht gegeven de tweelettercombinaties KZ (Kon- zentrationslager), SS (Schutzstaf- tv/ttpvtpa om a t-n i fel), SA (Sturmabteilung) en HJ MhiXlLü bTAD - De leiders van de Contadora-landen zijn vandaag in Panama hoopvol (Hitlerjugend) op de kentekenbe- gestemd begonnen aan een nieuwe gespreksronde die een vredesregeling voor Midden- w*gen *e vermijden. Amerika moet opleveren. Verwacht wordt dat de deelnemende landen (Mexico, Venezue- Jin la, Colombia en Panama) het dezer dagen eens worden over een definitieve versie van het 0f meerdere letters die aangeven vredesakkoord. Daarin is onder meer, op aandrin gen van Honduras, El Salvador en Costa Rica, de verificatie en con trole van de in de vredesakte ge maakte afspraken overgelaten aan door Rob Sprenkels derde landen. Verder doet de Con- tadora-groep nieuwe voorstellen inzake het wegsturen van de buite- landse militaire adviseurs en in stallaties en het bevriezen van de wapenimporten. In de versie van vorig jaar september, die in eerste instantie door alle vijf de Middena- merikaanse landen werd geaccep teerd, werd voor die zaken een tijdslimiet gesteld van maximaal één maand na de ondertekening. Tijdens de voorbereidingen van de top in Panama, die de afgelopen dagen plaats hadden in de Venezo laanse hoofdstad Caracas, hebben Colombia en zijn Venezolaanse de Contadora-landen besloten dat ambtsgenoot Jaime Lusinshi wel het vorige week door de Ameri- dat het op zichzelf een goede zaak kaanse president Ronald Reagan zou zijn als het tot een dialoog genomen initiatief voor Nicaragua komt tussen de Sandinisten en de niet in Panama op de agenda zal contro-revolutionairen. Panama en staan. Ondanks diplomatieke druk Mexico lijken vooralsnog directe uit Washington - Reagan belde gesprekken tussen Washington en maandag persoonlijk de presiden- Managua belangrijker te vinden, ten van Mexico en Venezuela op - vinden de Contadora-bemidde- Toen vorig jaar plotseling ook laars dat het Amerikaanse plan Nicaragua ja" zei tegen de getem- aangeven uit welke stad of streek het voer tuig komt (bijv. BN is Bonn, D is Düsseldorf. HH is Hanzestad Ham burg), dan één of twee letters en vervolgens één of meerdere cijfers. Officieel kunnen automobilisten land nijdig is gereageerd, niet zelf de middelste letters bepa len, maar onofficieel is het heel goed mogelijk om via de autohan delaar, die vrijwel elke dag op de betreffende uitgifte-instantie van kentekenbewijzen komt, bepaalde wensen vervuld te krijgen, bijvoor beeld de initialen van de eigenaar, maar kennelijk ook afkortingen als KZ of SS, die met de meest gruwe lijke misdaden van het nazi-regime in verband worden gebracht. In Noordrijn-Westfalen is hier nu een eind aan gemaakt. Ten eerste. In Düsseldorf wordt ontkend dat het besluit van de minister iets te maken heeft met de komende veer tigjarige herdenking van de capitu latie van het nazi-rijk. Het besluit was al in januari van dit jaar geno men. Dat het nu pas openbaar is geworden, komt omdat Noordrijn- Westfalen zelf daartoe geen aanlei ding zag. In plaats van de deelstaat heeft de ADAC (de Duitse ANWB) een persverklaring over het auto- nummerbsluit uitgegeven. niet binnen het raam van hun be middeling past de versie kwamen Honduras, El Salvador en Costa Rica op aandrin gen van Washington met tegen voorstellen. Daarin werd gesteld niet-interventie. Het dat er voor het verminderen van de Reagan om de Sandi- buitenlandse militaire aanwezig- iuwe verkiezingen te heid en de wapenimporten pas ka- gesprekken met de lenders zouden moeten worden op gesteld na de ondertekening van het vredesakkoord en geheel bui ten de Contadora-bemiddelaars Contadora baseert zich op het principe initiatief v nisten tot dwingen contrarevolutionairen betekent daarentegen juist een inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van Nicaragua, zo luidt de al- om. Die plannen werden door Ni- gemene noemer. Niettemin vinden caragua afgewezen. Vandaar dat president Belisario Betancour nieuw akkoord nodig MADRID - Een uitspraak van het Spaanse grondwettribunaal, waar bij de in 1983 door het parlement aangenomen abortuswet in strijd door Gerrit-Jan Hoek met de grondwet is verklaard, heeft gisteren in Spanje grote poli tieke deining veroorzaakt. Bijna anderhalf jaar heeft het grondwettribunaal, de hoogste Buitenland kort Vreemd object De Zweedse marine heeft diepte bommen afgeworpen naar „het ob ject" dat ze gisteren in de loop van de dag op ongeveer 500 meter van de ingang van de haven van Karls- hamn in het zuidoosten van het land heeft ontdekt. Het gaat ver moedelijk om een buitenlandse on derzeeër. Giffabriek dicht Het chemieconcern Union Carbi de heeft meegedeeld dat zijn pesti- cidenfabriek in de Indiase stad Bhopal zal worden gesloten omdat de autoriteiten geen toestemming willen geven voor het weer openen van de fabriek. De produktie ligt stil sinds in december meer dan 2.000 mensen om het leven kwa men door gifgas dat uit de fabriek was ontsnapt. Waarom Vietnam? Tien jaar na het einde van de oor log in Vietnam weet een derde van de Amerikanen niet meer met welk doel het Amerikaanse leger zich in de strijd in Indochina had ge mengd. Dit blijkt uit een onder zoek dat de omroep ABC en de krant Washington Post onder ruim 1500 volwassenen in de VS. Inte ressanter nog zijn de uitkomsten van een op 24 maart afgesloten on derzoek onder 1250 militairen, die in de periode 1964 tot 1975 dienst deden en van wie tweederde actief bij de strijd in Vietnam betrokken is geweest. Van die groep gewezen Vietnamstrijders en militairen zei maar liefst 37 procent 'geen helder idee te hebben van wat de inzet van de Vietnam-oorlog was'. Aids bij peuter In een Londens ziekenhuis is donderdag een 18 maanden oud jongetje, dat kort na zijn geboorte een bloedtransfusie in de VS kreeg, gestorven aan de ziekte aids. Aldus artsen van het ziekenhuis. Het is in Groot-Brittannié het eer ste kind dat aan aids is gestorven en in totaal het 89ste aids-slachtof- fer. De ziekte, die het afweersys teem tegen infectie in het lichaam afbreekt, kan onder meer via bloedtransfusie worden overgeda- gèn. ABM-verdrag Als de Sowjet-Unie weigert een groot radarstation in Krasnojarsk te ontmantelen zal de Amerikaanse regering later dit jaar misschien het uit 1972 stammende verdrag op Anti-ballistische Raketten, het ABM-verdrag, schenden. De Ame rikanen beschouwen het radarsta tion ook als een schending van dat verdrag. Dit najaar zal de VS een Trident kernonderzeeër te water laten die zal worden uitgerust met 24 meerkoppige atoomraketten. Als dat gebeurt zal de VS de in het ABM-verdrag bepaalde grens van 12.000 kernkoppen overschrijden, tenzij andere raketten worden ont manteld. De beslissing over dat laatste wordt nu afhankelijk ge steld van de Russische reactie op de Amerikaanse klachten over Krasnojarsk. rechterlijke instantie (te vergelij ken met de Hoge Raad bij ons) die wetten aan de grondwet moet toet sen, nodig gehad om een oordeel te vellen over de gematigde abortus wet. De stemming van het 12 rechters tellende tribunaal staakten (zes voor en zes tegen) waarmee de af wijzende opinie van president Gar- garanties is voldoende om abortus wel in overeenstemming met de grondwet te brengen) betekent het vonnis een gevoelige klap voor de socialistische regering. Minister van justitie Ledesma, wiens ontslag gisteren werd geëist door de Conservatieve Volksallian tie, probeerde tijdens een perscon ferentie zijn irritatie te verbloemen cia Pelayo de doorslag gaf. Merk- door de nadruk te leggen op het waardig genoeg achtte het tribu naal de drie gevallen waarin vol gens de abortuswet de strafbaar heid van abortus wordt opgeheven in beginsel niet in strijd met de grondwet. De abortuswet bevat volgens het tribunaal onvoldoende garanties voor het in de grondwet veranker de recht op leven. Zo verlangt het tribunaal dat de vrouw die haar zwangerschap wil laten onderbre ken omdat haar eigen gezondheid gevaar loopt, ook nog een andere arts raadpleegt dan die de abortu singreep uitvoert. In het geval van onderbreking van de zwangerschap na verkrach ting, eist het tribunaal bovendien dat een aanklacht wegens ver krachting is ingediend. Dit laatste waarschijnlijk om oneigenlijke toepassing van de abortuswet te voorkomen. Ondanks het feit dat het tribu naal met zijn uitspraak feitelijk de deur op een kier heeft gelaten (uit breiding van de wet met luttele element dat het tribunaal in princi pe drie abortusgevallen niet in strijd met de grondwet had ver klaard. Verder ging echter de socialisti sche parlementariër Pablo Castel- lanos. Hij beschuldigde het grond wettribunaal ervan een politieke uitspraak gedaan te hebben. Heftig protesteerden ook ander partijen. De communisten noemden de uitspraak een stap terug en een on rechtvaardigheid voor de ongeveer 300.000 vrouwen die jaarlijks in Spanje hun toevlucht nemen tot clandestine abortus en die nog steeds een gevangenisstraf varië rend van zes maanden tot zes jaar boven het hoofd hangt. Vice-premier Alfonso Göerra liet twee weken geleden al doorsche meren, als laatste pressiemiddel op het grondwettribunaal, dat de re gering naar alle waarschijnlijkheid alle wegens abortus veroordeelde vrouwen gratie zou verlenen in dien het tribunaal negatief over de abortuswet zou beschikken. Heilige koeien door India gered NEW DELHI (AP) - Het Indiase ministerie van landbouw heeft de import van 20.000 Westduit- se koeien goedgekeurd om hun te redden van het abattoir, zo meldde vandaag het Indiase dagblad The Statesman. De koeien worden geïmporteerd door de streng religieuze Hin doe-beweging Jain. Koeien worden door Hindoes als heilig beschouwd en gezien als symbool van het moeder schap. Het slachten van een koe is een doodzonde. De leider van de Jain-bewe- ging, Muni Sushil Kumar, ver telde onlangs op een persconfe rentie dat afgezien van het red den van de koeien hun 40 kilo melk per dag een zegen zou zijn voor India. Kumar is bezig fondsen te werven onder rijke Hindoes en volgelingen om een kwart miljoen Europese koeien van de slacht te redden. Het gaat om koeien die door de EG- superheffing overbodig zijn ge worden. De nieuwe machthebber in Soedan, generaal Abdul Raham al-Dahab gaf gisteren een persconferentie, waarop hij de voorlopige regering be kend maakte. (foto ap> KHARTOEM (UPI/Rtr) - Een presidentiële raad en een kabinet gaan in Soedan het komende jaar de macht delen. De presidentiële raad zal wor den geleid door generaal Abdul Rahman Swar al-Dahab en het kabinet door een burger. Over die constructie is een akkoord bereikt met de militairen die vorige week de macht grepen en president Nimeiri afzet ten. De overeenkomst op basis van een voorstel van de alliantie kwam giste ren tot stand na besprekingen tussen vertegenwoordigers van de alliantie en de militaire raad. De presidentiële raad zal verder bestaan uit een vertegenwoordiger uit het voornamelijke christelijke en animistische zuiden, en drie burgers die door de militairen, vakbonden en politieke partijen zullen worden aange wezen. De persoon van de minister-president moet voor alle partijen aan vaardbaar zijn, aldus een verklaring van de alliantie. Het kabinet krijgt verder twee ministers voor zuidelijke aangelegenhe den. Burgers bezetten alle andere ministersposten, behalve die van de fensie. Verder komt er eén commissie die een grondwet moet opstellen en een parlement vormen voor een zittingsperiode van vier jaar. Hoeveel leden deze commissie zal tellen en wie deze zal benoemen, is onduidelijk. Vandaag zal de internationale luchthaven van Khartoum, die sinds 4 april was gesloten, weer worden opengesteld voor alle vluchten. De luchthaven werd gesloten toen de luchtverkeersleiders zich aansloten bij een stakingsactie van verschillende beroepsgroepen tegen het bewind van president Nimeiri. Zij beëindigden hun actie maandag maar op bevel van generaal al-Dahab bleef de luchthaven gesloten. TEL AVIV - De Israëlische bezet tingstroepen hebben zich gisteren in de loop van de dag uit een in velerlei opzichten bijzonder gebied in Zuid-Libanon teruggetrokken. door Taco Slagter Het ging daarbij om de zogenaam de Nabatiye-driehoek, een dichtbe volkte regio met hoofdzakelijk sji- 'iten die zich zeer vijandig tegen de Israëlische militaire aanwezigheid opstelden. Bij het begin van de Libanese- oorlog was de stad Nabatiye een bolwerk van strijders van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). De evacuatie van man schappen en materieel verliep zon der incidenten. Zonder dat de Is raëlische legerleiding er om had gevraagd of had bevolen, hadden de inwoners van Nabatiye en de zes omliggende dorpen zichzelf huisarrest opgelegd. De tanks en andere pantservoertuigen rolden door lege straten. Het versterkte het effect van het spookbeeld dat de woonoorden uitstraalden. Een deel van de bevolking uit de ze 'driehoek' had de afgelopen da gen de te ontruimen streek al verla ten, uit angst voor de te verwach ten gevechten tussen de lokale ri valiserende groeperingen. Maar tot nog toe is er geen schot gevallen. Voor de Israëlische soldaten die snakken naar de dag dat ze weer op eigen grondgebied terug zijn, was de terugtrekking uit met name Na batiye een grote opluchting. De stad herinnerde hen aan bittere ge vechten met de PLO in de eerste dagen van de oorlog en aan de in deze stad beraamde verraderlijke guerilla-aanvallen die menig Israë lische patrouille dodelijk verraste. Volgens gegevens van het Israë lische leger vallen er met deze fase van de terugtrekking 60 tot 70.000 sji'iten buiten de invloedssfeer van de bezettingsmacht. Israël heeft nog de controle over naar schatting 19 procent van het Libanese grond gebied waaruit volgens een uit spraak van premier Peres uiterlijk half juni alle legereenheden zijn te ruggetrokken. Aan deze krasse woorden wordt door politieke waarnemers en mili taire deskundigen in Jeruzalem ernstig getwijfeld. Nog steeds is het niet duidelijk hoe de uiteinde lijke versie zal luiden voor de vei ligheidszone van ruim tien kilome ter langs de Israëlische noord grens. Het gaat er steeds meer op lijken dat de generale staf en de po litieke leiding er Israëlische troe pen gestationeerd willen houden. „Het Albanese volk en zijn partij zullen, als het nodig is, ook gras eten, maar zij zullen zich nooit ofte nimmer voor dertig zilverlingen verkopen. Zij sterven liever oprecht en eervol dan als slaven in smaad ten onder te gaan". (Enver Hodzja) Voor de meesten in Albanië was hij een held en een bekwaam leider, voor anderen in de volksrepubliek en tallozen daarbuiten een despoot en een machtswellusteling zonder weerga, wiens weg naar de top rij kelijk geplaveid was met geliqui deerde rivalen en anderssoortige door Frits Schils politieke dwarsliggers. Inderdaad, controversiëler kan het niet! Enver k^:^nsgeiëgënErca.Da"a; legde hij voor de eerste maal m zijn ja's boezemvriend en nauwste met gezel in de bikkelharde partizanen strijd. In november 1981 heette het plotseling dat Sjehoe zelfmoord had gepleegd, nadat hij ontmas kerd was als 'verrader' van volk en partij, die in dienst stond van de Amerikaanse CIA en de Joegosla vische UDBA. Enver Hodzja werd op 16 okto ber 1908 als zoon van een islamiti sche apotheker in de Zuidalbanese bergstad Gjirokaster geboren. De middelbare school doorliep hij aan het Franse lyceum in het tegen de nistische heerser op het Europese continent, die gisteren overleed. Ruim veertig jaar heeft Hodzja de scepter gezwaaid in een land dat aan het begin van de communisti sche machtsovername in 1944 op de onderste trede van de onderont- ~dë zijn naaste omgeving een wat ijdel leven contacten met communisti sche cellen. Met een beurs van de regering op zak toog hij op 22-jari- ge leeftijd naar het Zuidfranse Montpellier om er natuurweten schappen te studeren. Maar het ding heeft het koppige Balkan staatje zich losgewrongen uit de gg"* s Dro ne^aar^wren mocht heid. De sprong naar voren mocht m, belandde hy in Brussel, Besmettelijke ziekten als malaria en syfilis behoren tot het verleden, lokale, vaak in bloedwraak culmi nerende vetes idem dito, het anal fabetisme dat zich voor de oorlog- over zowat negentig procent van de verpauperde bevolking uit strekte, is overwonnen, en land bouw en industrie stellen thans, met erkenning van de nodige be perkingen, werkelijk iets voor. Evenals in Frankrijk het geval was geweest, zocht Hodzja ook in België communistisch gezelschap. Hij slaagde er zelfs in onder het pseudoniem Lulo Malesori galbit tere beschouwingen te slijten in het Franse CP-orgaan l'Humanité. Daarin moest het in 't bijzonder de toenmalige Albanese koning Zog ontgelden. Hodzja typeerde hem als een 'kapitalistische uitbuiter'. fotografen van hem zijn gertomen. i de schaarse foto's die de laatste jaren door Westerse Dat Hodzja erin geslaagd is tot voor korte tijd als los zand elkaar hangende Albanië tot zelfbewuste naüe op te werken, is ^tï5ch-ten"nisÜKhr^to5ê' Hodzja gewijd zijn, ontbreken In de biografieën zoals die tot dat gebleken dusver in het hedendaagse, mar- lair beambte zonder meer een grote prestatie. Maar de manier waarop de bikkel harde nationalist en ex-partizanen leider zijn wil tot wet heeft verhe ven en het gemak waarmee hij las tige tegenstanders uit de weg ruim de, was vaak ronduit huivering wekkend en crimineel. Rivaal Zijn laatste grote rivaal die er aan geloven moest, was de ex-premier Mehmet Sjehoe, jarenlang Hodz- genoeg alle details die aan zijn 'bourgeois verleden' herinneren. Verzwegen wordt in de levensbe schrijvingen dat Hodzja's vader een 'welgestelde' farmaceut was en hijzelf als jonge jongen een 'deftig' en 'duur' Frans lyceum bezocht. Ook onvermeld blijft dat invloed rijke lieden hem aan een niet slecht gehonoreerde baan aan het Alba nese consulaat in Brussel hielpen, en dat hij zijn baantje verloor, na- 5 dat hij als consu- het koninkrijk Al banië niet alleen communistisch actief was, maar tegelijkertijd van uit de anonimiteit ook nog vuile ar tikeltjes over zijn eigen staats hoofd ventileerde. Na terugkeer in Albanië werd Hodzja leraar Frans, eerst aan een lyceym te Tirana, vervolgens aan zijn oude school in Korea. Driejaar later - Mussolini was toen net Al banië binnengevallen - werd hij door de pro-Italiaanse Albanese autoriteiten als leraar aan de dijk gezet. Eerzuchtig Geleidelijk aan versterkte de eer zuchtige Hodzja de 'anti-fascisti sche strijd' en ontpopte hij zich als de centrale figuur binnen de aan vankelijk ordeloos naast elkaar opererende revolutionaire stro mingen. Hij was tevens de drijven de kracht achter de clandestiene oprichting van de Albanese Com munistische partij (PPSH) in Tira na op 8 november 1941 en nam de leiding op zich van de succesvolle partizanenstrijd tegen de troepen van de 'Fuhrer' en de 'Duce'. Nog tijdens de Duits-Italiaanse bezetting van Albanië bereikte Hodzja de top van de ladder. De partij koos hem namelijk in 1943 tot secretaris-generaal van de PPSH. Hodzja was nu de sterkste man in de communistische gelede ren. Die positie heeft hij nooit meer prijsgegeven. Integendeel, hij bouwde zijn machtspositie stelsel matig uit. Oppositie tegen zijn be wind bleef natuurlijk niet uit, maar de sluwe, geraffineerde Enver overleefde zijn rivalen in de mar- xistisch-leninistische 'heilstaat' stuk voor stuk. Vriendschap De destalinisering in Oost-Euro pa onder het bewind van Nikita Chroesjtsjov leidde ertoe dat Hodz ja zich openlijk van de Sowjet- Unie afkeerde en een 'onverbreke lijke vriendschap' sloot met het China van Mao Zedong. Na de dood van de Chinese leider en de liquidering van de 'bende van vier' kwam echter ook het einde van de as Tirana-Peking in zicht. Vooral de Chinees-Amerikaanse toenade ring kon Hodzja niet verkroppen. Hodzja's socialisme droeg een zeer geprononceerd nationalistisch karakter. Bovendien volhardde hij door dik en dun in zijn isolationis tische politiek. Het wegvallen van de Chinese miljardensteun en de alsmaar groter wordende technolo gische kloof tussen Albanië en het geindustrialiseerde buitenland noopten Hodzja sinds enige tijd van meër realistische contacten met landen in het westen, waaron der ook Nederland. Van enige zichtbare gods- dienstbeoefening in Albanië is geen sprake meer, sinds Hodzja in 1967 zijn meedogenloze anti-reli gieuze tornado ontketende aan het einde waarvan Albanië officieel tot atheistische staat werd uitgeroe pen. Ruim 2100 kerken, kloosters en kapellen vielen in dat jaar aan de slopershamer ten offer of wer den omgevormd tot cultuurpalei zen, musea en fabrieken. Priesters en kloosterlingen belandden in een van de 16 concentratiekampen of werden gedwongen op het land te gaan werken. Opvolging Hodzja's waarschijnlijke opvol ger heet Ramiz Alia, die sinds 1982 het hoofdzakelijk ceremoniële ambt van staatshoofd vervult. Alia trad de laatste jaren al herhaalde lijk op de voorgrond bij gelegenhe den, waarop Hodzja wegens zijn suikerziekte verstek moest laten gaan. Van Ramiz Alia wordt ge zegd dat hij economisch deskun dig is en pragmatisch in de aanpak van vraagstukken. Niet helemaal kansloos voor de opvolging is Adil Carcani, de huidige premier, dien door Albanië-kenners als een 'rea listisch denkend politicus' wordt omschreven. Of de dood van Hodzja een machtsstrijd in de top van partij en staat tot gevolg zal hebben, is een moeilijk te beantwoorden vraag. Minder in Albanië maar des te meer in het buitenland wordt ge wezen op de mogelijkheid dat thans opnieuw pro-Sowjet elemen ten in Albanië - zoals rond 1960 - de overhand zouden kunnen krij gen, vooral in kringen van politie en strijdkrachten. Van haar kant blijft Moskou na tuurlijk geinteresseerd in een her nieuwde toegang tot Albanië. En het ligt bijna in de lijn van de logi ca dat het Kremlin onder de nieuw komer Gorbatsjov in die zin con tact zal zoeken met Hodzja's opvol ger. Reacties In het buitenland is terughou dend gereageerd op het overlijden van Hodzja.Het is onwaarschijnlijk dat belangrijke buitenlandse lei ders naar Tirana zullen reizen om maandag zijn begrafenis bij te wo nen. Het ziet er naar uit dat slechts in Albanië gestationeerde diploma ten acte de présence* zullen geven. Het centrale comité van de Rus sische communistische partij heeft een condoleancetelegram gestuurd aan het centraal comité van de Al banese zusterpartij. Het laat daarin weten de dood van de partijleider 'diep te betreuren'. Het rouwbe klag, waarvan het officiële persbu reau Tass melding maakte, wordt gezien als een aanwijzing dat Mos kou streeft naar een herstel van de betrekkingen met Albanië.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7