Verzet Cambodja krijgt hulp VS 714% Arafat in Amman U KUNT ER IEDERE MAAND OPREKENEN. LpePejnhbijpPauf „bDe omstreden waarheid van Jenkins Kabinetscrisis in Libanon Belastende onthulling over Kohl sslszzïssls Eurosocialisten zijn verdeeld over SDI Tankauto richt in dorp ravage aan DONDERDAG 11 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Shultz spreekt ook over militaire steun WASHINGTON (UPI/Rtr/DPA) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken - - .r, Shultz heeft de Cambodjaanse verzetsleider Son Sann laten weten dat de VS behalve KaSÏSS d?S«£KS£: DEN HAAG (ANP) - De Westduit- se bondskanselier Helmut Kohl is zijn gehele politieke loopbaan, van afgevaardigde in het deelstaatpar lement in Rijnland-Palts tot aan het fractie-voorzitterschap van de CDU, persoonlijk betrokken ge weest bij de illegale financiële steun aan zijn partij door het be drijfsleven. Dit meldt het Ham- burgse weekblad Stern in zijn edi tie die vandaag verschijnt. Het blad beroept zich op een on derzoek dat het uitvoerde met de Norddeutsche Rundfunk. Volgens Stern heeft de penningmeester van de CDU, Walther Leisier Kiep, in opdracht en met steun van Kohl via omwegen giften van het be drijfsleven voor zijn partij ingeza meld. Kohl heeft zeker in één geval w o'n omweg, via de „Vereniging ter Bonn, die zich bezighoudt met de ciën, Hermann Eicher (FDP) in te grijpen, aldus Stern. Al in 1964 incasseerde de huidige bondskanselier een betaling van 50.000 mark, die hij van de presi dent-directeur van het bedrijf BBC ontving via de belasting-besparen- de omweg van de „stichting Köln/ Koblenz". Dit blijkt uit documen ten van de procureur-generaal Shultz spreekt Gromiko in mei zoek schreef Barmenia 50.000 mark over op de rekening van de „stichting 1954" in Köln en noteer de het tegelijkertijd Kohls naam in zijn lijst van ontvangers. Over de toekomst van de in op- MOSKOU/WASHINGTON (AFP- Knhi Rtr> M™ster van buitenlandse zaken Gromiko van de Sowjet- Kiep en twee vertegenwoordigers TT 14 Wpnpn Jh. van het bedrijfsleven: Hans Merkle van Bosch en de president-direc- ck„u, Wdhe?" ChDUtitSe BDekbIWedlaath heeft het Persbureau TASS mèege- deeld. Hoge Amerikaanse functio- sten heren wilden maar ongaarne hehhen in Washington afzien van de voor hen belasting technisch aantrekkelijke financie ring van de party via de omweg. Terwijl Kiep en talrijke onderne- rolrcnincT mnptnn tegen de Vietnamese bezettingsmacht. Son Sann die gisteren in Washing- den veranderen". Vorige ton met Shulz overlegde, zei dat de bewindsman geen specifieke toe zeggingen heeft gedaan. "De kwes tie is in overweging en ik ben zeer optimistisch". Een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken bevestigde later dat het verlenen van eventuele militaire steun aan het Cambodjaanse ver zet indien nodig, niet langer uitge sloten is. "We zijn ervan overtuigd dat de verzetstroepen op dit moment geen Amerikaanse wapens nodig hebben maar het is niet verstandig om flexibiliteit op dit punt uit te sluiten, mochten de omstandighe- het ministerie nog weten dat het verzet voldoende wapens uit de Khmer-volk (PFNLK). Hij van een verzetscoalitie die met het voormalige Cambodjaanse tingontduikers door persoonlijk de Barmenia-verzekeringsmaat- bij de deelstaatminister van finan- schappij in Wuppertal. Na het be- mers inmiddels rekening moeten houden met strafvervolging we gens de illegale betalingen aan de Westduitse partijen, heeft nog geen officier van justitie een aanklacht ingediend tegen de eveneens in de affaire verstrikte kanselier, aldus Stern. narissen hebben in Washington verklaard dat de ministers zullen praten over de voorwaarden voor topontmoeting tussen presi- partijleider Gor- batsjov. gio krijgt en dat mogelijke Ameri- staatshoofd prins Norodom Siha- kaanse wapensteun afbreuk zou noek en de leider doen aan de kansen op vrede. nistische Rode Khmer Pol Pot, e Een commissie van het Huis van guerrilla voeren tegen de 150.000 Afgevaardigden keurde vorige tot 170.000 man sterke Vietnamese week evenwel een voorstel goed troepenmacht die sinds eind 1979 om voor vijf miljoen dollar wapens Cambodja bezet, aan het verzet te leveren. China is De VS zijn voorstander van te- op het moment de belangrijkste rugtrekking van de Vietnamese wapenleverancier van het verzet, militairen en verkiezingen voor Son Sann wil ook Amerikaanse een onafhankelijke regering onder wapensteun omdat "we niet onaf- internationaal toezicht. hankelijk kunnen zijn als we alleen steun krijgen van China". Son Sann is leider van het Natio nale Bevrijdingsfront van het Junta Soedan wijst ultimatum van de hand KHARTOEM (UPI/DPA/Rtr/AFP) De militaire raad in Soedan heeft het ultimatum van de zuidelijke :etsgroepering SPLA afgewe- om binnen een week „de macht aan het volk over te dra- kerde hem dat hy voor het akkoord gen". In een communiqué van de van Amman het Jordaans-Pale- raad) dat gisteren in de hoofdstad styns vredesinitiatief - de steun Khartoem werd gepubliceerd, heeft van 70 prominente Palestij- staat dat guerrillaleider John Ga- nen binnen de PLO. Vandaag zal rang iiniet het recht heeft namens de PLO-leider met de Jordaanse het Soedanese volk te spreken", vorst een onderhoud hebben. De ieider van de militaire raad, Inmiddels zijn de politieke ont- generaal Abdoel Rahman Swar el- r het Mid- wikkelingen 'n het Midden-Oosten Dahab, zei gisteren op een pers- lerzoeken a'e verband houden met het ™- conferentie dat de spoedige terug- TEL AVIV - Jasser Arafat, leider ling hiervan is erkenning van d< van de Palestijnse bevrijdingsorga- PLO in Washington af te dwingen nisatie (PLO) is gistermiddag in de Direct na aankomst had Arafat ir Jordaanse hoofdstad Amman aan- Amman al een bespreking met de verzetsgroepering SPLA afgewe- gekomen om samen met koning nieuwe premier van het Jordaanse Hoessein de. ontmoeting met de kabinet, Zaid Rifai. Arafat Amerikaanse gezant Richard Mur phy voor te bereiden. Murphy door Taco Slagter komt volgende week r ure vciuoiiu ituuucn mei nci vie- contf welke rol de VS kunnen spelen desproces in een versnelling ge- keer naar de democratie" en hit het vredesproces. iel vreuesDroces raakt Volkomen onverwacht trad overdragen van de macht i. D^H stSt voorop de dringen, vorige week donderdag de Jor- burgerregering „absolute voor de wens vin zowel DreridentMot- daan,se.regSnn,g af' Konlnf Roes" rang" hebben. El-Dahab heeft de barak van Egypte als het duo Ara- ya" d„c door; gehele dag gesprekken gevoerd fat-Hoessein, voorafgaande aan Palestijnse afkomst werden opge- nomen. Een aantal van hen heeft deeld of op de door Israël bezette westelijke Jordaan-oever of Oost-Jeruzalem gewoond. Deze bewindslieden zul len namens Jordanië bij vredeson derhandelingen met Israël zeker van de partij zijn. Israël, een ontmoeting te arrange ren tussen een Jordaans»Palestijn- se delegatie en de Amerikaanse re gering. De vooropgezette bedoe- Buitenland kort met vertegenwoordigers vakbonden en van politieke partij en. Bijzonderheden zijn niet be kend gemaakt. Evenmin is meege deeld of er een tijdschema is voor het houden van verkiezingen. De situatie in Khartoem was nog onduidelijk. Alle communicatie met het buitenland werd weer ver broken en ook het vliegveld bleef gesloten. Bradley blijft Tom Bradley, de eerste zwarte burgemeester van Los Angeles, is gisteren herkozen voor een vierde ambtstermijn. Een enthousiaste MADRID (GPD) - Tijdens hun tweedaagse congres in Madrid legden de Bradley zei tot zijn aanhangers: socialistische partijen van de EG een opmerkelijke unanimiteit aan de „Los Angeles heeft geschiedenis dag. Alleen aan het slot bleken de meningen ernstig verdeeld over het gemaakt. Deze stad kiest zijn leider formuleren van een gemeenschappelijk Europees standpunt ten aanzien niet op grond van huidskleur of van het Amerikaanse SDI-project, beter bekend als de Star Wars. sekse. Los Angeles is de stad van In de slotresolutie werd na urenlang intern gestoei uiteindelijk een de hoop en de kans, en ik ben het uiterst gematigde tekst opgenomen waarin slechts de aandacht werd ge- levende voorbeeld van dit uit- trokken voor het destabiliserende effect van het Amerikaanse program- gangspunt". ma om geavanceerde ruimtewapens te ontwikkelen. De Belgische socialisten en de Duitse SPD trachtten tevergeefs om een Mortier hardere veroordeling van het SDI-programma opgenomen te krijgen in dj/-.., j rm. u de slotresolutie. Een voorstel om de alternatieve tekst afzonderlijk in By de Griekse stad TTiebe zyn stemming te brengen trokken zij evenwel later in toen voorzitter Joop gisteren vijf kinderen gedood toen den Uyl toezegde deze zaak in de nabije toekomst nader te bekijken, een mortiergranaat die zy hadden In de slotverklaring werd wel als doelstelling opgenomen het streven gevonden ontplofte. Eén land liep naar een grotere autonomie ten opzichte van de supermachten en de zware verwondingen op. De politie noodzaak om een eigen veiligheidsbeleid te definiëren. Diverse gedele- neWdampebu!ten het ge6rden Uitten °ng"OUte kri"ek °P NAVO-bondgenoot de VS. raki speelden, op ongeveer 500 me- militair schietterrein Amerikaans laserwapen ingewijd LOS ANGELES (AP) - Ameri kaanse geleerden hebben van daag te Livermore, nabij San Francisco, het krachtigste la ser-apparaat van de wereld met de roepnaam 'Nova' ingewijd. Het apparaat is tweeënhalf maal zo sterk als het tot nu toe sterkste apparaat, de Gekko XII, dat in Osaka te Japan staat. De geleerden hopen met de Nova die 176 miljoen dollar ge kost heeft en waarvan de bouw acht jaar geduurd heeft, de ruimtewapens te kunnen ver beteren en het apparaat aan te wenden voor research over kernfusie. De Nova is in staat een laserstraal te creëren die al dus een geleerde 'een triljoen maal helderder is dan het licht van de zon.' Een laser-apparaat concen treert electromagnetische stra ling zoals lichtgolven en rönt genstralen tot een smalle inten se straal. In het geval van Nova gaat het om infraroodstralen die omgezet worden in 10 krachtige stralen van groen of blauw licht. De combinaties van deze stralen kunnen onge kende hoge drukken en tempe raturen oproepen. W.-Duitsland ziet niets in 'bevriezing' BONN/MOSKOU (AP/DPA/AFP/ Rtr./UPI) - De Westduitse rege ring heeft afwijzend gereageerd op het voorstel van de Russische par tijleider Gorbatsjov om het aantal kernraketten voor de middellange afstand in Europa te bevriezen.Mi- nister Genscher (buitenlandse za ken) zei dat de Sowjet-Unie met een wederzijdse bevriezing van de kernraketten een aanzienlijke voorsprong zal hebben op het wes terse bondgenootschap. Hij toonde zich echter verheugd over de bereidheid van de Russi sche partijleider om het aantal Russische SS-20raketten te bevrie zen en om de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan te ontmoeten, aldus woordvoerder Bönisch. De Bondsrepubliek hoopt dat de Sow jet-Unie nog verder gaat dan be vriezing van het aantal raketten, zei Bönisch. Verder sprak Gen scher de hoop uit dat het Geneefse wapenoverleg leidt tot 'drastische vermindering' van de kernwape narsenalen van beide grootmach ten. Vier leden van het Amerikaanse Congres hebben gisteren geduren de bijna vier uur gesproken met Gorbatsjov. De leider van de dele gatie, Thomas (Tip) O'Neill die voorzitter van het Huis van Af gevaardigden is, noemde het ge sprek naderhand „open en direct". Verder wilde hy geen details open baar maken over opmerkingen van de Sowjetleider over een eventuele ontmoeting met president Reagan. ter van een militair schietterrein. ~w t 9 1 ~W 1 Paus Johannes Paulus IT heeft Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een kort onderhoud gehad met 16 extreem rechtse leden van LONDEN - Nog niet zo lang gele- het Europee? Parlement, onder den werden Anglicaanse bisschop- pen zelden prominent in de Britse wie Jean-Marie Le Pen, de voorzit ter van het Franse Nationale Front. De Vaticaanse veiligheidsdienst hield fotografen en verslaggevers weg bij de ontmoeting, die plaats vond na de wekelijkse pauselijke audiëntie vanaf het balkon op het Sint Pietersplein. Wel was te zien hoe de paus na het verlaten van het balkon zijn be zoekers de hand schudde. Behalve Le Pen waren onder hen Giorgio Almirante van de neo-fascistische Italiaanse Sociale Beweging (MSI) en Chrysanthos Dimitriadis van de Nationale Polkitieke Unie (EPEN) van Griekenland. Volgens het Nationale Front had de paus tegen Le Pen gezegd dat de 'decadentie in Europa krachti ger moet worden bestreden.' Bom Sri Lanka Op een station in de buurt van de luchthaven van Sri Lanka is giste ren een bom ontploft, waarbij één dode en drie gewonden zijn geval len en omvangrijke schade is aan gericht, zo heeft de politie bekend gemaakt. De Britse premier Marga ret Thatcher komt vandaag aan op het vliegveld van Colombo voor een driedaags bezoek aan Sri Lan ka. FP-25 Bij een schietpartij in de buurt van de Portugese havenstad Opor to heeft de politie gisteren een ver meend lid van de radicaal linkse beweging FP-25 gedood en twee gewond. De mannen hadden een bank overvallen in Esposende waar ze ruim 3500 gulden buit- maakten. Op de vlucht werden ze door de politie onderschept die het vuur op hen opende. Volgens de politie is FP-25 ook betrokken bij een eerdere bomexplosie in Opor to, waarbij enkele overheidsgebou wen schade opliepen. pers aangetroffen. Religieu2 gelegenheden werden onder de kop 'kerkelijk nieuws' verstopt en daar bleef het bij. David Jenkins heeft daar definitief een einde aan gemaakt. Sinds zijn benoeming tot bisschop van Durham is hij op de voorpagina van The Times een even vertrouwd verschijnsel als prinses Diana of de minister van binnenlandse zaken. door Lia van Bekhoven den' waren. Als professor in de theologie kon Jenkins ongestraft dergelijke opmerkingen maken, nooit gezegd dat de stakende mijn- maar als te benoemen bisschop werkers gelijk hadden. Maar ik niet. Bovendien bleef het niet bij vind dat de regering en het welva rende zuidoosten van dit land zich hij ge- nooit hebben afgevraagd wat het sluiten van de mijnen voor die betekent". Deze en andere deze observaties. In een radio-interview zegd hebben dat de verrijzenis goocheltruc met botten was'. Jen kins ontkent deze uitspraak echter opmerkingen van Jenkins worden en zegt dat hij desgevraagd geant- hem door de regering niet in dank woord had dat de verrijzenis 'veel afgenomen, meer was dan een goocheltruc met botten'. Maar het kwaad was al ge schied en het was de eerste Het begon er op te lijken dat de bisschop van Durham op z'n eentje die de Britten de volgende ochtend P?ud?ke oppositie voerde tegen de De opmars van de bisschop in de Britse pers begon in juli vorig jaar. Twee dagen na zijn benoeming in York vatte deze kerk op mysterieu ze wijze vlam. De brandweer weet de oorzaak van de brand aan een blikseminslag, veroorzaakt door een uitzonderlijke temperatuur wisseling, maar een aantal gelovi gen wist beter. Zij wees de brand rechtstreeks aan God toe. God had hiermee de benoeming van bis schop Jenkins willen afkeuren om dat de kersverse bisschop openlijk getwijfeld had aan de maagdelijke geboorte en de verrijzenis. Sindsdien haalt de bisschop re gelmatig de voorpagina's en het journaal. Sommigen noemen hem 'de Arthur Scargill van de Angli caanse kerk', anderen vergelijken hem met een profeet. Maar ieder- een noemt hem 'controversieel'. Er Durham i straat naar hem genoemd en bied. En de Thatcher-regering wiens maatrege len hij 'immoreel' noemde. In het verleden hebben de conservatieve partij en de Anglicaanse kerk het Een maand later, tijdens de jaar- stee,ds goed ™et e'kaar kunnen Irc» cvnnHp van Ha AnffünaansA vinden. Sinds de party onder pre- Thatchers leiding een ruk de ontbijttafel te zien kregen. Thatcher lijkse synode van de Anglicaanse kerk deed de bisschop een politie ke duit in het zakje toen hij uithaal de nai beleid EPINAL (AP) - Een met benzine geladen tankauto is gisteren in het dorp Belval in de Franse Vogezen op een huis ingereden. Daarbij vond de chauffeur de dood en vlogen ongeveer 12 huizen in brand. Voorzover be kend waren er geen verdere slachtoffers. Een ooggetuige vertelde dat de vrachtwagen op het huis inreed toen hij yt- bij een afdaling uit de bocht vloog. De politie zei dat de chauffeur in de daarop volgende explosie en vuurzee dermate was verminkt, dat de man ^an Iff Si!'P f 1 f niet kon worden geïdentificeerd. poUtlek 1ïe?ft Bij Lyon ging gisteren een tankauto met 17 tan vloeibaar propaangas 1 geen '^azenUlke over de kop, waardoor omwonenden moest worden geëvacueerd. De d?,= n-N i?6" chauffeur van de wagen raakte licht gewond. Bij Narbonne werd de ?",s, Nf'niaar beide partyen de strijd in Sidon een halt toe te roepen. Karami, de 64 jaar oude soeniti- sche moslimleider uit het noorden van Libanon die sinds vorig jaar april premier is, verklaarde na af loop van de wekelijkse kabinetszit ting dat de situatie in Sidon 'kri tiek' was. Volgens hem is het voor het hele land essentieel dat de zuidelijke havenstad 'gered' wordt. Maar gezien het feit dat alles wat de regering in de afgelopen drie weken besloten heeft niet in het minst geholpen heeft om de strijd in Sidon te beëindigen, zei Karami zich verplicht te zien verdere kabi netszittingen te boycotten. Al ruim drie weken wordt er in de zuidelijke havenstad gevochten tussen enerzijds de rechtse, door Israël gesteunde, christelijke mili tie en anderzijds het Libanese le ger ondersteund door de verschil lende moslimmilities. Gisteren laaiden de gevechten, na enige re latief rustige dagen met Pasen, weer op - door beide partijen werd er driftig gebruik gemaakt van ar tillerie en zware mortieren. Twee andere ministers, de shi'iti- sche leider Berri en de druzenlei- der Joemblatt, hadden al eerder besloten de kabinetszittingen niet meer bij te wonen en het besluit van premier Karami betekent dat de Libanese regering in feite volle dig verlamd is. De boycot van Karami is een po ging om president Gemayel en de andere gevestigde christelijke lei ders onder druk te zetten om actie te nemen tegen de rebellen van de BEIROET - Een nieuwe uitbar sting van de al drie weken oude strijd rond de zuidelijke Libanese haven Sidon heeft er gisteren toe door Aernout van Lynden geleid dat de Libanese premier Rashid Karami besloten heeft ver dere kabinetszittingen te boycot ten. Karami nam zijn besluit nadat de regering het gisteren niet eens kon worden over maatregelen om wordt verweten verdeeldheid bin nen de kerk te zaaien. Aan de bis schop van Canterbury, het hoofd van de kerk, werd een petitie met 20.000 handtekeningen overhan digd en het verzoek geen bisschop pen met ketterse standpunten meer te benoemen. Premier That cher liet tegelijkertijd weten niet van Jenkins' kritiek wakker te lig gen. De premier zei in een toe spraak politieke beschouwingen van bisschoppen te zien als 'het ge luid van een niet te vaak verschij nende koekoek'. Als antwoord hierop zijn ook de voorstanders van Jenkins zich aan het hergroe peren. Hun eerste actie was het vervaardigen van buttons met de woorden 'Wij houden van koekoe ken'. Karamai: boycot (foto AP) militie. De andere moslimleiders hebben al eerder geprotesteerd te gen de weigering van president Gemayel om de opstand de kop in te drukken. Ook Syrië, dat een groot deel van Libanon bezet houdt, heeft gedreigd actie te zul len nemen. Tot nu toe heeft Da mascus een dergelijke beslissing uitgesteld - het zou een militaire ingreep inhouden die waarschijn lijk slechts de rebellen meer steun zou opleveren. Maar als Karami zijn boycot voortzet en Gemayel niet ingrijpt zullen de Syriërs wei nig keuze hebben indien zij hun plan voor een politieke oplossing van het conflict in Libanon nog willen doorzetten. ...v. rechts gemaakt heeft, heeft het strenge economische een deel van de Anglicanen zich in de regrfng-Thatcher. a?hter van de Tomes ge- ADVERTENTIE Jenkins citeerde spraak het geval van een geprobeerd had oj plegen omdat zijn moede gedwongen distantieerd. Op de vraag of toe- bisschop zich met politieke aange- n die legenheden bemoeien mag, zegt zelfmoord te Jenkins: "Juist de kerk heeft de door ar- plicht en het recht om vragen te met stellen aan mensen die de macht 'n tweeën een paar schoenen te hebben en aan mensen die de r delen. Behalve de orthodoxe gelo- gelijkheid hebben om de politiek vigen viel ditmaal ook de rechtse te beïnvloeden", pers over de bisschop heen. Vooral toen de bisschop weigerde de TCnpkripk- naam van de bewuste famiüe te noemen. De bisschoppelijke zetel van Durham in noordoost Enge land is van oudsher de vierde be langrijkste in de Anglicaanse kerk. mijnge- ijnstaking verzwij- De bisschop die er in zijn hele carrière steeds naar heeft gestreefd om het evangelie te ontdoen 'van de laag mythen die er omheen zit', herhaalde met Pasen zyn twijfels over de wederopstanding. In Vaste Termijn Spaarrekening met maandrente. Vanaf f 10.000,-, 5 jaar vast. de duizenden brieven die de gen, vond de bisschop destijds, kerk die sinds zijn komst bisschop krijgt zijn er driemaal i veel die hem steunen als die hem aanvallen. De bisschop sprak een jaar geleden voor het eerst r vol s zei hij 'dat er geen bewijs voor is dat Jezus uit de doden is opge staan'. "Ik persoonlijk weet niet of zijn bijbelse twijfels i 5 net zoiets als de apartheid geren als je op bezoek bent in Zuid-Afrika'. En dus waagde de bisschop het het graf leeg was of niet", zei de televisieprogramma. Hy vroeg zich daar af of de geboorte van Jezus uit i BBC- om de mijnstaking te i toe te voegen dat de stakende nijnwerkers wat hem betreft goeie de maagd Maria en zijn verrijzenis reden voor hun actie hadden. "Ik uit het graf wel 'letterlijke waarhe- ben altijd heel voorzichtig ge- bisschop. Inmiddels begint de anti-Jen- kins-campagne vaste grond onder de voeten te krijgen. Jenkins Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan ten minste f 10.000,- van uw spaargeld 1,3 of 5 jaar vast Zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Praat er eens over bij een NMB NMBBANK kantoor. DE NMB DENKT MET U MEE.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7