Voorstel Moskou Voor Nederland' WIEL Verdeeldheid heerst in Soedan O-MFFOTSFi 'Soedan wordt democratie' contactlenzen, das pas fijn. van der Perez de Cuellar bezocht Iran/Irak Bevriezing van plaatsing SS-20's Vonnis in Salem-zaak Israël doet mee aan Star Wars Nimeiri overleegde lang met zigzagkoers DINSDAG 9 APRIL 1985 mmw (Vervolg van pagina 1) Het *?esIuit van de Russische partijleider Gorbatsjov om de plaatsing van bb-20 s tot 1 november te bevriezen is algemeen in verband gebracht met het bezoek dat minister Van den Broek vandaag en morgen aan Moskou brengt. Nederland heeft in het zgn. 1 juni-besluit vastgelegd dat tot plaatsing van kruisraketten wordt overgegaan als op 1 november van dit jaar blijkt dat de Sowjet-Unie meer dan 378 SS-20's heeft opgesteld. ATHENE - Een 'Syrische connec tie' in de hasj-toevoer naar Neder land begint hilariteit te veroorza ken in de Griekse pers. Opnieuw is een grote hoeveelheid hasj door de twee uit West-Duitsland afkomsti ge snuffelhonden (Boto en Lido) door Frans van Hasselt opgespoord in een Nederlands voertuig dat in de Griekse haven stad Volos aankwam op de veer- punt uit Latakya in Syrië. Ditmaal gold het 400 kg, verborgen in een Grieken rollen hasj-lijn naar Nederland op caravan, waarvan de eigenaren, een 38-jarige Rotterdammer en zijn 48-jarige vriendin uit Utrecht, wer den gearresteerd. Precies een maand geleden von den dezelfde honden in dezelfde stad 1424 kg in een lege vrachtauto, bestuurd door een man uit Tilburg. In beide gevallen hebben de hon den zich niet op een dwaalspoor la ten brengen door peper en parfum- poeder waarmee de pakken hasj waren bedekt. In beide gevallen ook verklaarden de verdachten dat het spul er buiten hun medeweten was ingebracht. Vorig jaar werd, ook weer in Volos, een Nederlandse chauffeur gear resteerd met ruim 500 kg. Deze is reeds tot 12 jaar veroordeeld maar in hoger beroep gegaan. Er zijn aanwijzingen dat er een wijdver takte mafia aan het werk is, waar van de leiders er niet voor terug deinzen in Nederland te dreigen met wraakneming op familieleden van de gearresteerden om te ver hinderen dat deze namen noemen. Gorbatsjovs plan is een voortzet ting van Russisch beleid van oude re datum. Breqnjev stelde ook een bevriezing van het kernwapen be stand voor de midden-afstand in, maar dat werd opgeheven toen de besprekingen in Geneve werden afgebroken. door Henk Kolb Sedert december 1983 heeft de Sowjet Unie volgens Amerikaanse gegevens 'in snel tempo' meer SS- 20's met drie kernkoppen in stel ling gebracht. Het totaal zou nu 414 zijn, waarvan omstreeks tweeder de op Europa is gericht. De NAVO heeft sinds de herfst van 1983 ongeveer 125 Pershing II-ra- ketten en kruisvluchtwapens op gesteld in West Duitsland, Groot- Brittannie, Italië en Belgie. De Russen hebben bovendien oudere wapens vervangen door nieuwere als de SS-12 en SS-23 in Oost Duitsland en Tsjeclioslowakije. Woorvoerders van president Rea gan hebben laten weten dat een be vriezing op het huidige niveau, de Russen een voordeel zou geven van tien tegen een. De VS willen een vermindering van de bewape ning, een 'freeze' is niet genoeg. De Russen behoren in Genève over vermindering van bewapening te praten, in plaats van een bevrie- NICOSIA (AP/AFP/UPI/DPA)- De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Javier Perez de Cuellar heeft dit weekeinde in Teheran en Bagdad geprobeerd een staak-het- vuren te bereiken in de slepende Golfoorlog tussen Iran en Irak. Van enig resultaat is tot dusver niets gebleken. Perez de Cuellar zei bij aankomst in Teheran dat hij geen specifieke voorstellen zou doen. Perez de Cuellar maakt een rond^pis door het Golfgebied, waar hij bezoeken bracht aan Saoedi-Arabië, Oman, Bahrain en Qatar alvorens af te rei zen naar Teheran. Vrijdag zei hij nog dat hij niet naar Irak en Iran zou gaan, omdat Iran weigert over 'alle aspecten' van het conflict te praten. Zaterdag gaf de VN echter een officiële verklaring uit dat de secretaris-generaal na overleg met vertegenwoordigers van de twee landen besloten had toch naar Te heran en de Iraakse hoofdstad Bagdad te reizen. Volgens het Iraakse persbureau INA heeft Irak de bereidheid uitge sproken met de VN te willen sa menwerken voor het vinden van een „eerlijke en eervolle regeling van het conflict en het bereiken van een alomvattende vrede". De eerste vice-premier van Irak, Taha Yassin Ramadan, had eerder op de dag verklaard dat Irak tegen stander is van „deeloplossingen" voor het beëindigen van de nu al vier en een half jaar durende oor log met Iran. Irak, zo zei hij, is slechts voorstander van een alge hele vredesregeling. Iran heeft steeds te kennen gege ven dat het in eerste instantie een eind wenst te zien aan de Iraakse aanvallen op burgerdoelen en op het scheepvaartverkeer in de Per zische Golf. Van Irak wordt geëist dat het het gebruik van chemische strijdgassen staakt en dat het uit roepen van het Iraanse luchtruim tot oorlogszone wordt ingetrok ken. Of Iran blijft vasthouden aan de eis dat de Iraakse machthebber Sad dam Hoessein aftreedt, was dit paasweekeind niet duidelijk. Zon dagochtend nog was Perez de Cuellar te verstaan gegeven dat het aftreden van Sadam Hoessein voorwaarde voor Iran was maar bij het vertrek van de secretaris-gene raal werd die eis door de voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsan- jani, niet langer herhaald. zing van het arsenaal op hét huidi ge niveau, aldus woordvoerder Larry Speakes. De VS zijn al enkele weken op de hoogte geweest van Gorbatsjovs opdracht om het opstellen van SS 20's voorlopig te staken. (Uit zijn woorden in de Prawda blijkt, dat hij een voortzetting van dit beleid na 1 november afhankelijk maakt van de vraag of de VS het opstellen van wapens in NAVO-landen stil zetten). Al een dag of tien verwachtten de Amerikanen dat de nieuwe Sowjet- leider zijn bedoelingen openbaar, zou maken. Vandaar dan ook dat de functionarissen die Reagan naar Californië heeft meegenomen on gebruikelijk snel met een reactie voor de draad konden komen. Die reactie is overigens harder van toon dan de zeer gematigde be woordingen waarin Reagan zich sedert Gorbatsjovs aantreden over het Sowjet-beleid heeft uitgelaten. Prawda In zijn eerste interview met de Prawda sinds zijn ambtsaanvaar ding op 11 maart zei Gorbatsjov dat het eenzijdig moratorium zou duren tot november en gezien dient te worden als een gebaar van goede wil. „Wat wij daarna beslui ten, hangt af van het feit of de Ver enigde Staten ons voorbeeld zullen volgen". Over een mogelijke topontmoeting met president Reagan zei Gorbats jov: „Ik kan zeggen dat een positie ve houding ten aanzien van een dergelijke ontmoeting door beide zijden tot uitdrukkiing is gebracht. Over tijd en plaats zal nader over leg worden gevoerd", aldus de Sowjet-leider. Gorbatsjov zei dat hij kortgeleden in een brief aan president Reagan ook de kwestie heeft aangesneden van „het zoeken naar gezamenlijke wegen om de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten te verbeteren en hen stabie ler en constructiever te maken". Gorbatsjov benadrukte er van „overtuigd te zijn dat er een serieu ze impuls moet worden gegeven aan de Sowjet-Amerikaanse be trekkingen op hoog politiek ni- ^DARBEIT ms T«?t - A'f&EP' Op tal van plaatsen in Europa is dit weekeinde gedemonstreerd tegen kernwapens en voor een vreedzaam gebruik van de ruimte. In West-Duitsland waren in totaal 500.000 mensen op de been, een deel daarvan tijdens een traditionele paas-demonstratie in Duisberg (foto). In Engeland trotseerden 12.000 mensen de koude bij de basis in Molesworth, waar vanaf 1988 kruisraketten zullen staan. (foto: AP) Weer doden in Kaapprovincie JOHANNESBURG/MORLA STAD (Rtr.) - Met de dood van een jonge zwarte man als gevolg van een bot sing, in de nacht van zaterdag op zondag, tussen politie en betogers, is het dodental in het weekeinde in de door onlusten geteisterde Zuid- afrikaanse Kaapprovincie geste gen tot vijf. De politie in de woonstad New Brighton maakte gebruik van traangas en geweren toen een me nigte van ongeveer 20 zwarte jon geren een politiepatrouille met ste nen bekogelde, zich verspreidde en daarna weer samenkwam, aldus een politiewoordvoerder in Preto ria. Een man werd gedood en een gewond. Hij voegde daaraan toe dat een groep die barricades wilde opwerpen en een benzinebom in de richting van de politie gooide, werd uiteengedreven met behulp van traangas. Ook in een ander woongebied voor zwarten werd door de politie ge bruik gemaakt van traangas, even eens omdat politiepatrouilles wer den bekogeld met stenen. Volgens de woordvoerder werd hierbij een 19-jarige stenengooier gearres teerd. Bij de onlusten in de woongebie den zijn tot nog toe dit jaar meer dan 100 mensen gedood. De mees te slachtoffers vielen in de oostelij ke Kaapprovincie, een gebied dat ernstig is getroffen door de econo mische recessie. De regering heeft laten weten dat ze, waar nodig, de hulp van het le ger zal inroepen om de politie te assisteren bij het indammen van de ongereldhedén. Maar bewegin gen voor de burgerrechten hebben erop aangedrongen de veiligheids troepen terug te trekken, omdat zij de situatie alleen maar doen ver slechteren. ATHENE (UPI/DPA) - Een rechtbank in Athene heeft gis teren de Griekse reder Nikola- os Mitakis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 11 jaar. Mi takis werd schuldig bevonden aan medeplichtigheid bij het tot zinken brengen van de su pertanker „Salem" en aan ver zekeringsfraude. In totaal stonden in Athene acht verdachten terecht; naast de reder allen bemanningsle den van de „Salem". Het tot zinken brengen van de super tanker staat bekend als de „grootste scheepsfraude aller tijden". De in Koeweit inge kochte ruwe olie (193.000 ton) werd vijf jaar geleden op zee verkocht aan Shell maar even wel nimmer in Europa afgele verd. In plaats daarvan werd de lading gelost in de Zuidafri- kaanse havenplaats Durban. Om de diefstal te markeren werden de tanks met water ge vuld waarna de „Salem" voor de kust van Senegal tot zinken werd gebracht. TEL AVTV/TOKIO (GPD) - Israël is zonder meer bereid met de Ver enigde Staten samen te werken bij de technologische ontwikkeling van Star Wars. Premier Peres en minister van defensie Rabin heb ben de uitnodiging van Amerika ook een bijdrage aan de produktie van ruimtewapens te leveren zelfs met enthousiasme begroet. „We zijn daar erg dankbaar voor", aldus Rabin in een gisteravond door zijn ministerie uitgegeven verklaring. Inmiddels is een Israëlische mili taire adviseur naar de Verenigde Staten afgereisd om met de Ameri kaanse generaal Abrahamson te bespreken hoe Israël kan meewer ken aan het project. Verwacht wordt dat het Israëlische kabinet over twee maanden voldoende in formatie over het project heeft om formeel over de samenwerking te kunnen beslissen. Maar de linkse oppositiepartijen in de Knesset hebben al van Peres geëist de me dewerking eerst in het parlement ter discussie te stellen alvorens be sluiten te nemen. De Japanse regering wil rustig de tijd nemen alvorens te antwoorden op de uitnodiging van de Verenig de Staten om mee te doen aan het onderzoek. Een hoge ambtenaar gaf zondag te kennen dat Japan zich niet perse zal houden aan de termijn van zestig dagen, binnen welke Washington een reactie ver wacht De Japanse regering vreest dat een snelle positieve reactie grote weer stand zou oproepen in de binnen landse politiek. Dat zou weliswaar het besluit niet wezenlijk beinvloe- den, maar de oppositie zou kunnen terugvallen op de veelgebruikte taktiek om het parlement te boy cotten, waardoor de parlementaire behandeling van andere, meer ur gente, zaken in gevaar komt Herrenberg onderzoekt crisis praten die niet bij een centrale zijn aangesloten. Het aantal van deze vakbonden is overigens klein en hun omvang ge ring. Het overleg met niet-aange- sloten bonden wijst er volgens waarnemers op, dat rekening moet worden gehouden met een oplos sing zonder de drie vakcentrales die uit het kabinet zijn gestapt Al eerder was het lijmen van de breuk in Paramaribo als „moeilijk" om schreven. Vorige week trokken drie van de vier vakcentrales hun ministers te rug na een ruzie rond minister Dankerlui (arbeid) die teveel aan de leiband zou lopen van bevelheb ber Bouterse. DEN HAAG (ANP) De voormali ge Surinaamse ambassadeur in Ne derland H. Herrenberg is dit week einde in Paramaribo begonnen met het zoeken naar een oplossing van de kabinetscrisis, die vorige week ontstond toen drie (vak- bonds)ministers de regering-Uden- hout verlieten. Herrenberg verklaarde tegenover de Surinaamse media dat hij de meningen wil peilen en wil nagaan welke „patriottische krachten" het revolutionaire proces verder willen ondersteunen en regeringsverant woordelijkheid willen dragen. Hij zei ook met vakbonden te willen Buitenland kort Aanslag tegen NAVO Onbekenden hebben gisteren een aanslag gepleegd op twee militaire installaties in West-Duitsland. In Ostalbkreis in de deelstaat Baden- Württemberg was een oliepijplei ding van de NAVO het doelwit. Volgens mededelingen van de plaatselijke autoriteiten ontplofte in een vyf meter diepe kuil een ex plosief waardoor schade werd toe gebracht aan enkele vitale delen van de leiding. De pijpleiding zelf bleef grotendeels intakt. In Ham burg ontplofte een bom bij de „Forschungsgesellschaft Marine- technik GmbH". In een anoniem telefoontje was de explosie aange kondigd. Bij de aanslagen hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Aardbeving Chili Een zware aardbeving heeft van morgen vroeg (Ned. tijd) Chili ge troffen. In de hoofdstad Santiago en de havenstad Valparaiso wer den stroom- en telefoonverbindin gen tijdelijk onderbroken. Uit pa niek renden duizenden mensen de straat op. Over slachtoffers is nog niets bekend. Het epicentrum lag bij de kustplaats Curacavi op 80 ki lometer ten noordwesten van San tiago waar de beving een kracht van 7,2 op de schaal van Richter had. In de steden Valparaiso en Vi na del Mar, waar op 3 maart bij een beving 177 doden en 2.000 gewon den vielen, was dat vyf. Sindsdien zfjn in Chili zeker 5.000 van licht tot zeer lichte bevingen gevoeld die weliswaar geen schade aan richtten maar wel leidden tot grote paniek onder de bevolking. Libische moord Een Libiêr die met een pistool ge wapend was heeft zaterdag op de drukke Münsterplatz van Bonn een verbannen landgenoot en te genstander van kolonel Moammar Gaddafi, de 30-jarige Gebril Dena- li, met schoten in hoofd en lichaam zo zwaar gewond, dat hij in een zie kenhuis overleed. De 29-jarige da der werd ter plaatse met het vuur wapen nog in de hand gearres teerd. Voor Gaafar Al-Nimeiri kwam za terdag het eind van zestien jaar po litiek geluk. De zelf in 1969 via een militaire staatsgreep aan de macht gekomen Nimeiri, komt nu op de zelfde manier aan de kant te staan. Een koorddanser van het zuiverste water is daarmee van het interna tionale toneel verdwenen. Zestien jaar zigzaggen tussen links en rechts, Moskou en Washington, Egypte en Libië, islam en christen dom, hebben Soedan in opperste verwarring achtergelaten. Niets wijst erop dat het intens verdeelde en in grote problemen verkerende land, snel weer zichzelf zal zijn. door Jan Geert Majoor Kenmerkend voor de situatie die Nimeiri achterlaat is het feit dat de laatste en fatale stoot die zijn al maanden wankelende bewind kreeg, afkomstig was van dokto ren, advokaten, ingenieurs, ambte naren en hoogleraren. Twee op het oog weinig revolutionaire punten bracht hen op dat moment samen: allereerst hun diepe frustratie over de neergang van het eens veelbelo vende Soedan en op de tweede plaats de afwezigheid van Nimeiri. Om met dat laatste te beginnen. Het lijkt erop dat Nimeiri een fata le fout heeft gemaakt door onder de huidige omstandigheden naar de VS te vertrekken. Zijn afwezig heid heeft hoe dan ook bijgedragen tot een snelle escalatie van het ver zet tegen zijn regime. De gevaren voor Nimeiri leken aanvankelijk van heel andere kan ten te komen. Niemand had bij voorbeeld vreemd opgekeken als kolonel John Garang, de leider van het SPLA (Sudanese People's Li beration Army) ineens boven was komen drijven. Hij is de personifi catie van het rebellerende zuiden en de man die beschouwd kan wor den als Nimeiri's vijand bij uitstek. Maar hij, noch andere zuidelijke elementen bleken bij de staats greep betrokken. Ook de Moslim Broederschap, een fundamentalistische islamitische groepering, bleek zaterdag niet van de partij. Deze groepering, die veel steun heeft onder de studenten, was recent door Nimeiri op een zij spoor gezet. De leider van de Broe derschap en naaste adviseur van de president, Hassan Turabi, werd ontslagen. Kopstukken van de be weging werden gevangen gezet en de universiteit van Khartoem werd voor onbepaalde tijd gesloten. Wetgeving De president had geprobeerd in 1983 de Moslim Broederschap te vreden te stellen door het invoeren van de Sharia-wetgeving in Soe dan. Deze strenge, op fundamenta listische islamitische regels geba seerde wetgeving, leidde in Soe dan echter tot een ware slachting. In een jaar tijd werden in Soedan meer dieven-handen afgehakt dan Saoedi-Arabië in 25 jaar deed. De Moslim Broederschap werd juist daarvoor door de bevolking van Soedan gehaat. Toen de presi dent echter overging tot het arres teren van de kopstukken van de beweging en de wetgeving ver zachtte, was het echter te laat. Het leek er zelfs op dat de politieke ge loofwaardigheid van de beweging erdoor toenam. Ook de hongerende bevolking heeft niet de definitieve stoot gege ven. Zij waren vorige week de straat opgekomen om te proteste ren tegen het verhogen van de broodprijzen, maar deze demon straties leken weg te ebben na de aankondiging dat die prijsverho gingen weer werden ingetrokken. De algemene staking waartoe door doktoren van het ziekenhuis van Khartoem werd opgeroepen, moet de doorslag hebben gegeven. Zij kwamen met verhalen over de bar baarse manier waarop de politie had geprobeerd de rellen in de hand te houden. Deze verontwaar diging sloeg over op andere verte genwoordigers van hogere inko mensgroepen. Iedereen die zicht had op de ont wikkelingen in Soedan voorspelde dat het leger de enige factor was die de macht in Soedan zou kun nen overnemen. Dat dat zou ge beuren leek echter minder logisch. Nimeiri scheen het leger behoor lijk onder controle te hebben. Het belangrijkste ijzer dat hij daarvoor in het vuur had was de gehate Nimeiri: fatale fout. <ioto ap> staatsveiligheidspolitie. Alleen in Khartoem al 60.000 man sterk. Vei ligheidspolitie en leger hielden el kaar nauwlettend in de gaten. Binnen het leger zorgde Nimeiri ervoor dat jonge officieren niet de kans kregen een al te onafhankelij ke geest te ontwikkelen. De oudere officieren waren al helemaal geen bedreigende factor voor Nimeiri. Zij bleven liever wachten tot het eind van hun carrière in het leger was aangebroken, omdat er dan al lerlei aantrekkelijke baantjes lagen te wachten bij semi-overheidsin- stellingen. Baantjes die ook grote rijkdom konden brengen. Uitzichtloos Dat de staf-chef van het Soedanese leger, generaal Abdul-Rahman So war al-Dahab, die pas twee weken geleden door president Nimeiri ook benoemd was tot minister van defensie, toch heeft besloten om in te grijpen, wijst op een volstrekt uitzichtloze situatie. De eerste geluiden van de mach thebbers wijzen ook niet op een doelbewuste greep naar de macht. De generaal staat niet bekend om een persoonlijke politieke ambitie en zijn belofte dat het leger na een interim-periode de macht weer zal overdragen op het volk, wordt dan ook vooralsnog serieus genomen. Uit het voorgaande mag duidelijk zijn geworden dat de oppositie te gen Nimeiri hopeloos verdeeld was en is. Iedereen had hem wel iets te verwijten, maar de verwijten wa ren vaak tegengesteld. Nimeiri heeft het zestien jaar uitgehouden omdat hij er steeds in slaagde staande te blijven in dat veld van tegengestelde krachten. Dan weer eens koos hij voor ene groep, dan weer eens voor de ande re groep. Dat nu ineens de druk aan een kant te groot is geworden kan voor een deel aan het toeval geweten worden. Als de euforie van het verdwijnen van de ge meenschappelijke vijand over is, zal de verdeeldheid terugkomen. Want al die groeperingen zullen een stuk van de koek willen die Ni meiri nu heeft achtergelaten. Hoe de toekomst er politiek ook uit zal zien, er zal rekening moeten worden gehouden met kolonel John Garang, de leider van het in het zuiden zeer invloedrijke SPLA. Hij heeft met geld en wapens van de Libische leider Khadaffi een groot deel van het voornamelijk christelijke en animistische zuiden onder controle. Saoedi-Arabië, dat ook flink wat geld heeft gestoken in Soedan, lijkt sterk te leunen op de Soedanese oud-premier Sadiq Al-Mahdi. Mah di was de eerste bekende politicus die zich in het openbaar heeft ver zet tegen het invoeren van de strenge islamitische wetgeving in Soedan. Hij wordt in Soedan zeer gerespecteerd, maar zijn politiek- religieuze Ansar-beweging schijnt zeer slecht georganiseerd te zijn. De Moslim Broederschap tenslot te, lijkt over de beste organisatie te beschikken. Maar de haat die deze groepering onder de bevolking heeft opgeroepen met de islamiti sche wetgeving, lijkt een brede steun in de weg te staan. Voorts zal kolonel John Garang nooit toe staan dat een dergelijke fundamen talistische islamitische groepering de macht in Soedan overneemt. Dat zou een directe bedreiging zijn van het door hem gecontroleerde christelijke zuiden. Het lijkt er daarom op dat het leger voorlopig de touwtjes in handen zal moeten houden. (Vervolg van pag. 1) KHARTOEM (AP/DPA/UPI/Rtr.) - Een dag na de, zonder bloedver gieten verlopen, machtsovername in Soedan heeft het leger de hoofd lijnen van de in de toekomst te voe ren politiek uiteengezet. In een communiqué dat werd uitgezon den door staatsradio-Omdurman, werd door het opperbevelhebber- schap van de strijdkrachten een 'nationaal programma' aangekon digd, waarin de nadruk zal komen te liggen op het herstel van de vre de en de stabiliteit. Kernpunt in het programma is de erkenning van de „grondwettelijke rechten van het individu", zoals de vrijheid van meningsuiting. Het doel is een „democratisch Soe dan". Bovendien zal de „onafhan kelijkheid van de rechterlijke macht" worden hersteld. De afge zette president Ja'afar Nimeiri, die zich momenteel in Egypte bevindt, had in september 1983 het islamiti sche recht (Sharia) ingevoerd. Tegelijkertijd maakten de nieuwe machthebbers, onder leiding van de minister van defensie en opper bevelhebber van de krijgsmacht, generaal Abdoel Rahman Swar el- Dahab, hun voornemen bekend om een einde te maken aan de ja renlange spanningen tussen het is lamitische noorden en het christe lijke zuiden. Om de isolatie van het zuiden, dat rijk is aan delfstoffen, op te heffen zullen wegen en brug gen worden gebouwd en andere communicatieverbindingen wor den hersteld. Deze verbindingen zijn verbroken als gevolg van een al sinds jaren in het zuiden aan de gang zijnde guerrilla-oorlog tegen het bewind van de afgezette presi dent Nimeiri. Na de invoering van de islamitische wetgeving nam de ze oorlog in hevigheid toe. Opnieuw werd in het communiqué onderstreept dat de macht na „een interim-periode weer in handen van het volk" en een burgerrege ring zou worden gegeven. Over de duur van deze overgangsperiode en de wijze waarop een toekomsti ge burgerregering zal worden ge kozen, werden geen nadere mede delingen gedaan. Het semi-officië- le Egyptische dagblad „Al Ahram" haalde zondag de nieuwe sterke man, generaal El-Dahab, aan, die zei te denken aan een overgangspe riode van zes maanden. Saoedi-Arabië heeft de nieuwe mi litaire leiding in Soedan succes toegewenst en zich uitgesproken voor voortzetting van de politieke en economische betrekkingen tus sen beide landen, zo heeft het offi ciële Saoedische persbureau zon dag gemeld. Saoedi-Arabië be-' schouwt de machtsovername in het grootste land van Afrika als „een interne aangelegenheid be trekking hebbend op de wil van het Soedanese volk", zo zegt het persbureau uit officiële bron te hebben vernomen. ADVERTENTIE maar dan wet van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7