Principe-akkoord in vleesindustrie GOtmxm mms zijn zo gek nog niet. 'Wijkagent verdwijnt in groot team' Grootmetaal bereidt acties voor Protest tegen onderzoek naar houden pelsdieren Vredesdemonstr anten vormen keten Politie Vlagtwedde wil geen radioactief afval 'Paasstorm' eist levens DINSDAG 9 APRIL 1985 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - De acties in de vleesverwerkende industrie zijn tot een einde geko men nu de werkgevers en de vakbonden het gisteravond eens zijn geworden over een nieuwe eenjarige cao. De nieuwe cao, die voor ongeveer 14.000 werknemers geldt, kwam tot stand na 3,5 uur onderhandelen. Beide partijen lieten dat gisteravond weten. Het onderhandelingsresultaat voorziet in een blijvende aanvul ling van het ziektegeld tot honderd procent, een jeugdwerkplan dat 300 permanente banen zal opleve ren, een gemiddelde werkweek van 38 uur door de opvoering van een aantal roostervrije dagen van tien naar twaalf en de handhaving van het systeem van de automati sche prijscompensatie met een ma ximum van 2,25 procent voor het hele contractjaar. De eis van de vakbonden dat er in 1986 een 36-urige werkweek moet komen, is gisteren van tafel verdwenen. De bonden hebben ge noegen genomen met een princi piële toezegging van de werkge vers dat zij bereid zijn aan verder gaande arbeidstijdverkorting mee te werken. Hiertoe zal een commis sie worden ingesteld die, onder lei ding van een onafhankelijke voor zitter, de mogelijkheden daartoe zal bestuderen. Woordvoerder F. Allers van de voedingsbond FNV gaf gisteren toe dat de vakbonden niet alles hebben binnengehaald waarvoor zij zich sterk hebben gemaakt. "Onder de toenemende druk van de werkgevers, die dreigden dat de acties banen zouden kosten, heb ben we ons best gedaan zo snel mo gelijk uit de impasse te komen". Voorzitter Mink van de werkge versorganisatie Vereniging voor de Nederlandse Vleeswarenindustrie toonde zich gisteren tevreden over het behaalde resultaat: "De totale kostenstijging door dit cao-pakket ligt wel iets hoger dan wij aanvan kelijk aanvaardbaar vonden, maar daar kunnen we mee leven", aldus Mink. Metaal De Industriebond FNV is van daag begonnen met het voorberei den van stakingen en andere acties in de grootmetaal. De werkgevers, verenigd in de FME, hebben name lijk niet gereageerd op het ultima tum van de FNV zich voor gister middag twaalf uur bereid te verkla ren over de 36-urige werkweek en andere cao-eisen te praten. Bondsbestuurder D. Rijkse kon digde gisteren aan dat vandaag bij ruim 200 bedrijven ledenvergade ringen worden gehouden als voor bereiding op stakingen. De metaal- BEEKSBERGEN (ANP) - Onge veer 65 actievoerders van het Anti Bont Comité zijn zaterdagmorgen het terrein van het centrum voor onderzoek en voorlichting voor de pluimveehouderij Het Spelderholt in Beekbergen binnengedrongen en werden daar vervolgens wegge- sleeept door de politie. De demon stranten protesteerden tegen de bouw van een onderkomen voor pelsdieren op het terrein, waarmee deze week werd begonnen. De actievoerders werden na eni ge tijd door de politie weggesleept. In eerste instantie werd door actie voerders en politie afgesproken dat de groep een monument voor een miljoen vermoorde pelsdieren mocht aanleggen, maar toen men daarna weigerde te vertrekken, Vernieling ADVERTENTIE Per 1 april zijn enkeltjes en retourtjes zo'n 2'h% goedkoper. Stijgen de abonnementsprijzen slechts met gemiddeld vUX. Is de Dalurenkaart ook geldig op vrijdag v.a. 9.00 uur. En komt er ook een 6o+ kaart voor mannen. Veel leuke nieuwtjes dus bij NS. Lees er alles over in de nieuwe folder'Treinprijzen'. Haal 'm aan het loket of vraag 'm aan via telefoonnummer 030-33 4515. ENKELTJES EN RETOURTJES Z0'N2'/i% GOEDKOPER. Leden van het Anti Bont Comité protesteerden zaterdag op het terrein van het centrum voor onderzoek en voorlichting voor de pluimveehouderij tegen het houden van pelsdieren voor bontmantels. (foto anp> trad de politie op. Daarbij werden enkele rake klappen uitgedeeld, maar er werden geen arrestaties verricht. Het Anti Bont Comité heeft be zwaar tegen de proeven op Het Spelderholt, omdat men meent dat het een vorm van dierenmishande ling betreft. Adjunct-directeur A.R. Kuit van Het Spelderholt zei zich voor te kunnen stellen dat mensen principiële bezwaren heb ben tegen het gebruik van dieren door de mens, maar meent dat een actie als die van deze morgen niet te rechtvaardigen is, omdat daarbij overheidseigendommen worden vernield. Gedetineerde ontsnapt met behulp van mes en vork ALKMAAR (ANP) - Een 25-ja- rige gedetineerde is in de nacht van zaterdag op zondag op uit zonderlijke wijze ontsnapt uit de Alkmaarse gevangenis Schutterswei. De man was in verband met een disciplinaire straf eenzaam opgesloten op de ziekenzaal van de gevangenis omdat de isoleercellen wegens verbou wing buiten gebruik zijn. Met behulp van een mes en een vork is hij er tussen zaterdag avond elf uur en zondagoch tend zeven uur in geslaagd een gat in het dak van de toilet ruimte van de ziekenzaal te ma ken en te ontsnappen. Volgens directeur Boeij getuigen de ga ten in de twee daklagen van vakmanschap. Om ontdekking te voorkomen had de gedeti neerde zijn bed opgemaakt als of hij daarin lag. De uit Heerlen afkomstige gevangene zat een straf van vier jaar uit wegens doodslag. Over een half jaar zou hij voor waardelijk in vrijheid worden gesteld. Van hem ontbreekt elk spoor. De directie zal zich de komende week beraden op maatregelen om de dakcon structie te versterken, aldus ge vangenisdirecteur Boeij. AMERSFOORT (ANP) - Binnen de Evangelische Volkspartij (EVP) is dit weekeinde een bestuurscrisis uitgebroken naar aanleiding van het congresbesluit om te streven naar klein-linkse samenwerking en daarbij de CPN naast PPR en PSP niet bij voorbaatuit te sluiten. Drie bestuursleden hebben zaterdag tij dens een extra bestuursvergade ring hun functie neergelegd. Het zijn coördinator Verschoor, pen ningmeester Schippers, en alge meen secretaris Bruggeman. Ook de vice-voorzitter van de partijraad De Kramer heeft zijn functie neer gelegd. Daarnaast heeft het voltal lige bestuur van de afdeling Gro ningen besloten af te treden. De drie bestuursleden zeggen in een verklaring de keuze van con gres en fractie voor intensieve sa menwerking met de kleine linkse partijen PPR, PSP en CPN af te Bestuursleden EVP treden af vanwege linkse samenwerking wijzen. Ze willen zoeken naar 'an dere wegen' om het progressief christelijk geluid in Nederland te realiseren. Volgens EVP-voorzitter Herstel hebben om dezelfde reden tevens enkele tientallen leden hun lidmaatschap opgezegd. De Basisbeweging voor Vrede en Solidariteit (BVS) rond het kamer lid Scholten en de CNV'er Van Commenee hebben vorige week kort na elkaar gezegd dat de EVP voor hen geen gesprekspartner is om tot bundeling van progressieve christenen te komen vanwege de congreskeuze voor links samen werking. De EVP-voorzitter noem de dit zaterdag voorbarig. Het EVP-bestuur zal het congresbe sluit uitvoeren en verder gaan met streven naar bundeling van pro gressieve christenen voor progres sieve politiek, zo zei Herstel in een reactie. Ook het afdelingsbestuur van Groningen is vanwege de beoogde klein-linkse samenwerking afge treden. Volgens het afdelingsbe stuur komen in andere partijpro gramma's zaken voor die naar hun gevoel haaks staan op het evange lie. De EVP had zich bovendien sterker moeten richten op de iden titeit van haar eigen programma, als zijnde een christelijke partij, zo menen de afgetreden Groningers. cao geldt voor 290.000 werknemers en is daarmee de grootste cao in Nederland. Volgens Rijkse zullen de acties in de metaalindustrie in de tweede helft van april losbarsten als de werkgevers niet vóór die tijd een opening bieden voor nieuwe on derhandelingen. Over dat laatste bestaat nog enig optimisme in het vakbondskamp. "Verschillende in dividuele bedrijven, belangrijke le den van de FME, hebben laten blij ken dat zij zich niet zo star tegen de door ons gevraagde 36-urige werk week opstellen", aldus Rijkse. De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft de FME eveneens een laatste kans gegeven op de vak bondsverlangens in te gaan. Dat ul timatum loopt vanavond om twaalf uur af. Daarna zal ook deze bond in actie komen. Volgens bestuurder P. de Haan van de CNV-bond heeft zijn organisatie uit zorgvuldig heidsoverwegingen besloten de FME iets meer tijd te geven dan de Industriebond FNV heeft gedaan. Bij Philips en in de bouw gaan de cao-onderhandelingen deze week verder. GRONINGEN (ANP) - Circa 4500 Duitsers en Nederlanders hebben gisteren over de grens heen een menselijke keten gevormd om te protesteren tegen de plaatsing van kruisraketten in Europa. De deel nemers vormden een ketting van vijf kilometer lengte tussen Nieu- weschans en Bunde. Voorzitster van het Komitee Kruisraketten Nee Sienie Strikwer- da noemde na afloop de vredesbe weging 'de belangrijkste maat schappelijke kracht van dit mo ment'. Het komende volkspetition nement is volgens haar 'het beste en laatste politieke drukmiddel om de plaatsing van kruisraketten in ons land tegen te houden'. Het petition nement bestaat uit een grootscheep se kaartenactie, waarbij vijf mil joen adressen in ons land worden aangeschreven voor het sturen van een kaart naar de Tweede Kamer. De bevriezing van kernwapens zo als die zaterdag door de Russische president werd aangekondigd, noemde ze een stap in de goede richting 'maar we moeten de Rus sen niet onderschatten', zo voegde ze eraan toe. Op diverse plaatsen in Neder land, zijn tijdens de paasdagen ac ties tegen kernbewapening gehou- VLAGTWEDDE (ANP/GPD) - Le den van het politiekorps van de ge meente Vlagtwedde willen geen opslag van radio-actief afval in Ter Apel. In een verklaring zeggen de politieambtenaren te betreuren dat Ter Apel, dat in de gemeente Vlagt wedde ligt, door de commissie- Geertsema nog steeds als mogelij ke locatie voor opslag van afval wordt beschouwd. Ter Apel is één van de vier Groninger plaatsen die op het lijstje van twaalf van de commissie-Geertsema voorkomen. De politieambtenaren die lid zijn van de Algemene Christelijke Poli tiebond en van de Nederlandse Po litiebond vinden dat de politiebon den zich niet alleen met arbeids omstandigheden maar ook met het welzijn van de leden moet bezig houden. "En dit betreft ons wel zijn", aldus woordvoerder Van Vel- zen. De politiemannen uit Vlagt wedde zijn tegen opslag zolang problemen rond het afvalnog niet zijn opgelost. Het is niet duidelijk of de beide politiebonden hun le den bij het Vlagtwedder korps in de toekomst zullen oproepen om dienst te weigeren tegen demon stranten. Korpschef Dolfing is verbaasd en ongelukkig met de uitspraak van de politiebonden. "Ik weet er niets van en had dit liever eerst in tern willen bespreken. Ik ben niet gelukkig met het feit dat men na mens het koips zo naar buiten treedt. Meer wil ik er niet over zeg gen, omdat ik de verklaringen niet ken", aldus Dolfing. Burgemeester Roskam Abbing was onbereikbaar voor commentaar. den. Bij de vliegbasis Soesterberg bivakkeerden 35 vredesactivisten van vrijdagavond tot gisteravond bij wijze van paaswake. Op de vliegbasis Woensdrecht werden za terdag acht demonstranten aange houden die op het terrein waren binnengedrongen. Zij zijn na ver hoor vrijgelaten. Zondag trof de luchtmachtbeveiligingsdienst op de startbaan, geschaard rond een kaarsje, weer een stuk of 10 christe nen aan, die daar een paasdienst opdroegen. Op zaterdagmiddag betoogden ruim vierhonderd leden van vre desgroepen uit de Euregio Maas- Rijn (Zuid-Limburg en het aan grenzende Belgische en Westduitse gebied) hebben op vreedzame wijze betoogd tegen het opdringend mili tarisme in dit gebied. Hoofddoel van de Paasvredesmars was de in gang van het NAVO-hoofdkwartier Afcent in Brunssum waar met spandoeken en protestliederen mu zikaal ondersteund door een har moniekorps even betoogd werd. (foto ANP) MOORD (ANP) - Het Arnhemse gerechtshof heeft vanmorgen een 43-jarige Arnhemmer wegens moord veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf. De verdacht schoot vorig jaar april zijn 48-jarige land genoot Kantemir dood na een ru zie. De man zou daarmee de eer van zijn familie hebben willen red den. De Arnhemse rechtbank veroor deelde de Arnhemmer in septem ber vorig jaar tot acht jaar cel. De uitspraak in hoger beroep was in overeenstemming met de eis. De Arnhemmer schoot vijf keer op zijn landgenoot. Hij verklaarde voor de rechtbank dat hij de moord niet van te voren beraamd had. KORTGENE (ANP) - De harde wind heeft in het paasweekeinde twee mensen het leven gekost. In Moerkapelle raakte de 56-jarige mevrouw C. Reijneveld bedolven onder het puin, toen een schuur naast de boerderij instortte en een muur terecht kwam op het dak van de keuken, waar de vrouw zich op dat moment bevond. Nabij het Zeeuwse Kortgene be landde de 26-jarige automobilist J.D. Christiaans uit Geersdijk in een sloot, nadat zijn voertuig in ëen bocht was gegrepen door een windvlaag. De auto belandde op de kop enkele meters lager in een sloot, waardoor het slachtoffer ver dronk. Bij een frontale botsing tussen een motor en een personenauto op de Nieuwe Deventerweg in Raalte zijn gisteravond twee mannen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een 29-jarige inwoner van Mus- selkanaal, die de motor bestuurde, en de 64-jarige G. Jansen uit De venter, bestuurder van de perso nenauto. In het Drentse Hijken kwam in de nacht van vrijdag op zaterdag de 20-jarige S. Bunicich uit Hollum (Ameland) om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak raakte de man met zijn motor in een flauwe bocht van de weg en botste hij te gen een boom. Nieuwe Russische ambassadeur Blatov aangekomen SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is zaterdag de nieuwe Russische ambassadeur in ons land, Anatoli Blatov, gearriveerd. Hij verklaarde kort na aankomst geen officiële ontmoeting te hebben met minis ter Van den Broek van buitenland se zaken, voordat die naar Moskou vertrekt om met zijn collega Gro- myko te praten over kernwapens. Ik onthoud mij van elk officieel contact in Nederland totdat ik mijn geloofsbrieven heb aangeboden aan de koningin, aldus Blatov (70). Wanneer dat zal zijn weet de Russi sche ambassadeur nog niet. Van den Broek is vandaag naar Moskou afgereisd. Blatov volgt als ambassadeur Viktor Beletski op, die na drie jaar in Den Haag om gezondheidsrede nen naar zijn land terugkeerde. De nieuwe ambassadeur is sinds 1954 in Russische diplomatieke dienst. Hij is sinds 1972 lid van het centra le comité van de communistische partij in de Sovjetunie. Blatov zei in zijn nieuwe functie de „traditie" te willen voortzetten van „vriendschap en wederzijdse sympathie" tussen het Nederland se volk en het volk van de Sowjetu- lussische ambassa deur Anatoli Blatov (70), die dit weekeinde in Nederland arriveer de. (foto ANP) Amsterdamse wijkagenten zien vorming wijkteams niet zitten AMSTERDAM (GPD) - De vor ming van wijkteams is een van de onderdelen van een groot reorgani satieplan voor het Amsterdamse politiekorps. Het wordt met de no dige scepsis in het korps ontvan gen. Centralisatie heette het recept in de jaren zestig en de Amster damse politie werd het korps van de specialismen. Decentralisatie is door Huub Klompenhouwer het nieuwe sleutelwoord. De agent moet meer de straat op. In wijk teams waarin een rechercheur ook surveillance moet lopen en de ad ministratief medewerker de scha de van een inbraak kan opnemen. Het instituut van de wijkagent staat op afsterven. Bij Madame Tussaud hebben ze de maat al ge nomen om hem bij te laten zetten in het historisch prentenkabinet van Amsterdam, zo wordt er spot tend gezegd. Maar de zeventig wijkagenten van Amsterdam zijn niet van zins om zonder slag of stoot hun vrijheid op te geven. Joep de Groot en Theo Lam- mertsma zijn beiden wijkagent in het district van het bureau War moesstraat. De Groot mag de Wal len en de Zeedijk tot zijn terrein rekenen, Lammertsma is vooral ac tief in de Nieuwmarktbuurt. "Het is een publiek geheim dat de men taliteit van het Amsterdamse korps beter kan. Anderzijds kan er ook best veel aan de organisatie veran deren, waardoor het korps veel ef fectiever werkt. Maar als een beter contact met het publiek voorop staat, dan moet er niet de fout ge maakt worden te verwachten datje door een organisatie de mentaliteit van de politieman kan veranderen. Zet zeventig man in een wijkteam, dan zul je zien dat ze binnen de kortste keren weer achter de groot ste zaken aangaan. En dat ze in hun wijk de neus weer ophalen voor een dreigende burenruzie of een baldadig groepje jongens. En dat nu juist zijn zo dikwijls de wrevels van de burger. Nee, twintig keer liever zullen ze achter een ver meende gestolen auto aangaan". De wijkagent is een heel eigen instituut binnen het Amsterdamse politiekorps. Opgezet, toen aan alle kanten de pogingen mislukten om het contact met het publiek te ver beteren. De wijkagent werd de ver trouwensman bij het publiek. Een soort uithuil- en regelneef. Niet dat hij zijn werk als politieman niet deed, maar hij kreeg daarnaast ook een verantwoordelijkheid om zelf kwesties in zijn wijk te regelen. "De meesten van ons hebben rede lijk vaste werktijden, maar je be trokkenheid bij het gebeuren in je wijk is toch zo groot dat je zelfs op de meest ongelegen momenten wel zorgt dat je er bent, ook al heb je toevallig geen dienst. En als er een buurtvergadering is, waarbij de hoofdcommissaris vindt dat het voor hem te heet is om er naar toe te gaan, dan is de wijkagent er wel aanwezig". Wijkzuster Er klinkt wat vennijn door. De wijkagent heeft het niet makkelijk in het Amsterdamse korps. 'De wijkzusters' worden ze door de col lega's ook wel. genoemd. Hun werkresultaten laten zich ook niet zo makkelijk meten als de aantal len processen-verbaal, of het aantal aanhoudingen dat hun collega's kunnen staven. Het werk van de wijkagent is veelal preventief. Een knallende caféruzie, waarna buurt bewoners met geweldadige wraak gevoelens rondlopen, wordt bij voorbeeld uitgepraat. Zou het tot een tweede veldslag gekomen zijn, dan hadden de collega's wel kun nen scoren, nadat het kwaad ge schied is. Het plan om in Amsterdam in de districten met wijkteams te gaan werken, betekent een aantasting van die rol als wijkagent. In Haar lem werd geroepen: "Wat, wijk agent weg? Jullie krijgen er tien keer zoveel voor terug!' Vijftig tot zeventig politiemensen die een wijkteam vormen. Die het district tot 'hun' wijk moeten maken. Alle voorkomende werkzaamheden verrichten. Van recherchewerk tot surveillance. De agent moet van achter zijn bureau vandaan en de straat weer op. Op zich geen slecht plan, menen De Groot en Lam mertsma. Maar daarmee heb je de rol van de wijkagent nog niet over genomen. Joep de Groot: "Voor je als wijk agent het vertrouwen van een groot deel van je wijk gewonnen hebt, ben je zeker een jaar bezig. En daarbij is de ene wijkagent niet inwisselbaar voor de andere. Als ik het Tehuis voor Onbehuisden in de wijk van Theo binnen zou komen, zou de helft van die gasten de be nen nemen. Wat er gebeuren gaat is, dat ze juist de kwaliteit van de wijkagent straks onderstoppen in zo'n groot team, waarin je nacht diensten en alles mee moet draai en. Ze willen je dan nog wel wat tijd gunnen, maar dat is in het ka der van het andere werk natuurlijk te verwaarlozen". Theo Lammertsma: "Een van de voordelen van de wijkagent is dat hij alleen de straat op gaat. Ik zelf heb er enorm aan moeten wennen, aan dat idee. Maar in de praktijk bleek bijvoorbeeld dat mensen je veel eerder aanschoten. Je geniet het vertrouwen en ze schieten je- aan. Maar wat denk je hoe men zou reageren als je de ene keer met de wapenstok op ze in moet slaan om ze dan de volgende dag weer aan te spreken?" "We vrezen als wijkagenten dat die wijkteams zich binnen de kort ste keren op het recherchewerk zullen storten. Maar het preventie ve werk, de straatsurveillance te voet? Daar is een mentaliteitsve randering voor nodig. Dan moet je iets van een prestatiedrang over boord zetten". Thermometer De Groot, Lammertsma en hun collega's zien overigens ook moge lijkheden om de rol van de wijk agent positief in te passen in de te vormen wijkteams. Joep de Groot: "Wij zouden in zo'n team prima kunnen werken als een soort ther mometer van de ontwikkeling. Vergeet niet dat wij door ons kon- takt met de buurt, ook snel kunnen reageren op ontwikkelingen in het team die minder positief zijn. In ie der team zul je secreten van agen ten vinden, of jongens die alle be grip van takt kwijt zijn. Als ver- trouwensfiguur naar de buurt toe hoor je de klachten daarover veel eerder. Dan valt er met een ge sprek binnenskamers dikwijls nog heel wat ellende te voorkomen. Ik denk ook dat het goed zou zijn als wij als wijkagent in zo'n team toch heel dicht onder de leiding zouden kunnen werken. Zelfstandig, om dat juist die zelfstandigheid bepa lend is voor een optimale vertrou- wensrol en hulpverlenende rol tus sen publiek en politie". Voorlopig voeren de wijkagen ten nog een vrij eenzame strijd voor het behoud van hun functie. Steun in het korps is er zeker in de kantines van de districtsbureaus niet te vinden. Of het moeten wat rechercheurs zijn. Maar dat is meer een bondgenootschap van lotgeno ten, want bij de recherche is de ani mo voor de wijkteams het kleinste. Vandaar dat de wijkagenten zelf al les in het werk stellen om de bevol king te mobiliseren. In Amster dam-West heeft Amsterdammer Koning, beter bekend als Ome Frans, zich als coördinator van een protestactie tegen de opheffing van het instituut van wijkagent op geworpen. Via protestbrieven en briefkaarten voor de burgemeester of de korpsleiding kunnen Amster dammer voor 'hun' wijkagent op komen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5