Computeronderwij s op de basisscholen 'Erop of eronder' voor Spinneweb Zoeterwoude Meer toeristen in de streek Record deelnemers aan Haaswijk-tocht Gemeente Voorschoten moet 'bijbetalen' Gratis etentje mondt uit in tumulteuze vechtpartij Oud-notaris overleden Dieven slaan toe met pasen PAGINA DINSDAG 9 APRIL 1985 Keukenhof deed ondanks het minder fraaie weer toch goede zaken. Ongeveer 60.000 bezoekers passeerden de hekken. Vanzelfsprekend ging de meeste belanastelling uit naar de bloemen in de verwarmde kassen. (foto Holvast) Mensen tot in Leiden en Alphen ondergebracht REGIO - Beduidend meer toe risten hebben het afgelopen paasweekeinde in de duin- en bollenstreek doorgebracht dan aanvankelijk werd veronder steld. De toch nog grote toeloop van vooral buitenlandse toeris ten wordt vooral toegeschreven aan het fraaie lenteweer eind vo rig week. Vooral in Noordwijk was het volgens VW-dirécteur W. Rovers 'buiten verwachting ge weldig druk'. De medewerksters zijn zaterdag twaalf uur achter een in touw geweest om de toe risten aan een slaapplaats te hel pen. In de loop van Goede Vrij dag werd het in Noordwijk al op vallend druk. Paaszaterdag wa ren alleen in de duurdere hotels nog enkele slaapplaatsen vrij. De Noordwijkse VVV zag zich ge noodzaakt gasten onder te bren gen in Lisse, Leiden en Alphen aan den Rijn. Opvallend was dat de Noord wijkse VW dit jaar meer boe kingen voor logies heeft gemaakt dan het afgelopen jaar, toen de bezoekersrecords op springen stonden. Rovers schrijft dit toe aan een geringer aantal voorbe sprekingen en een groot aantal toeristen dat op het laatste mo ment besloot er alsnog voor en kele dagen op uit te trekken. K. Verplancke. directeur van de Katwijkse VW, omschrijft de paaidagen als 'gezellig druk". Hoewel ook Katwijk 'goed vol' zat konden de toeristen tot op het laatste moment in de bad plaats, dan wel in Rijnsburg wor den ondergebracht. Tevreden Minder tevreden over de paas dagen is T. van Beek van het Wassenaarse Toeristen Informa tiecentrum. Het was niet zo druk in het 'villadorp' als in andere ja ren, weet hij. Weliswaar was een kleine 100 vakantieadressen vol geboekt, maar heel wat toeristen kwamen slechts voor één of twee nachtjes. "En we hebben toch ook met heel wat afzeggingen te maken gehad", aldus Van Beek. Teleurgesteld is ook de direc tie van Wassenaars Dierenpark. Het noodlijdende park kon best wat extra bezoekers gebruiken, "maar door die erbarmelijke weersomstandigheden hadden we een paasdag met maar 1200 mensen", aldus directeur Van Dooyeweert. "Maar we zijn al zo gewend dat we het weer tegen- hebben..." Het is WV-directrice Schip per opgevallen dat er zich de af gelopen dagen vooral jongelui aan de balie hebben gemeld. In Katwijk kregen de medewerkers van de VW gisteren - vermoede lijk wegens het slechte weer - veel dorpsgenoten in het kantoor met vragen wat er zoal te doen was in de regio. 'Te doen' was bijvoorbeeld het Wassenaarse recreatiepark Duirt- rell, dat dit weekeinde in totaal 30.000 man 'over de vloer' had. Daarvan kwamen er 14.000 op de camping slapen, de overigen be zochten het pretpark. Geen re cord, vertelt directeur Van Zuy- len van Nijevelt: pasen vorig jaar leverde een bezoekersaantal van 21.000 op. "Maar als het zo ont- Hoewel de bollenstreek behoorlijk in trek was bij de toeristen, deden de strandtenthouders in Katwijk duidelijk minder goede zaken. De terrasjes vertoonden tijdens de Paasdagen een verlaten beeld. (foto Dick Hogewoninf zettend koud is merken wij dat net zo goed als anderen", aldus de graaf. (Parkeer)problemen de den zich volgens hem niet voor in en om Duinrell. Keukenhof Keukenhof trok het afgelopen weekeinde in totaal 60.000 bezoe kers. Vorig jaar waren dat er nog 133.000. "Maar een vergelijking met vorig jaar mag eigenlijk niet worden gemaakt. Toen viel Pa sen veel later in het jaar en stond de bloementuin er beter by", zegt woordvoerder K. van Rhij- nen. Hij kijkt eerder naar de cijfers van 1980 en 1983 toen Pasen eveneens vroeg in het jaar viel er destijds respectievelijk 65.000 en 60.000 bezoekers trok. "We zijn dus zeker tèvreden", resumeeert de voorlichter van de Lissese bloementuin. Tussen de bloemen werd op vallend veel Duits, maar ook Frans en Engels gesproken. Veel Duiters hebben Keukenhof de afgelopen dagen gebeld met de vraag hoe het weer was en hoe de bloementuin er bij stond. "Je moet daarin natuurlijk eerlijk zijn, en we hebben de mensen dan ook aangeraden nog even te wachten. Dan is het weer ver moedelijk beter en staat de tuin er ook mooier bij", aldus Van Rhijnen. De politie heeft nauwelijks eni ge hinder ondervonden van ver keersdrukte. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie was het 'erg rustig' op de wegen in de duin- en bollenstreek. Er is dan ook nergens sprake geweest van enige filevorming. In Noordwijk was het wel druk, maar leidde dit eveneens niet tot een verkeers chaos. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES ABONNEMENTEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe lingenn per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling). NABEZORGING (071) 144941 (071) 123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 345,20 65,70 89,30 22,10 I taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien óón maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718)12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakemaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.FJ. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek; H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.FJ. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Lelden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington. Rome, Madrid, Mexlco-City, Tel Avtv en Beiroet. OEGSTGEEST - Ondanks de barre weersomstandigheden is de vierde Haaswijkloop in Oegstgeest een succes geworden. Storm en regen konden gistermiddag niet verhinderen dat het aantal deelnemers groter was dan bij de vorige editie van de inmiddels befaamd geworden loop. Maar liefst 557 trimmers, honderd meer dan vorige keer, trotseerden windkracht 8 vanaf het moment dat de speciaal hiervoor aangewipte Haaswijk-paashaas het startschot loste. Door de harde wind sneuvelden er geen records op de 2, 5, IOV2 en 16 kilometer die werden gelopen. De winnaars van de (P)Haaswijkloop: 2 km: Menno Jansen, Domenique van Oosten. 5 km: Fred van den Berg, Brigitta Bakker. 10% km: Jan Jansen, Alie Lamboo. 16 km: Bruno 'doet-zijn-naam-geen-eer-aan' Schlock, Carlo Krouwel. (elzen foto) DINSDAG Leiden Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- straat 73, Nederlandse les voor buiten- landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-11 NVSH ir 149987, 16 uur. di ook van 20-21 v Leiderdorp Sportzaal Op Dreef - internationaal bas- ketbaltoernooi, opening, 19 1 Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, thema-avond vrouwentrefpunt over omgaan met geld, 20.15 u Warmond Gemeentehuis raadscommissie be stuurlijke aangelegenheden, 2 Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, raadscom missie financién/ruimtelijke ordening, 20 uur. WOENSDAG Lelden Rijksmuseum v films, 11.30 en ling, 14 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, sport, 15-17 uur. Leiderdorp Sportzaal Op Dreef - internationaal bas ketbal toernooi, hele dag. van ma 8 uur tot vr 12 door: Doeza Apotheek, 5 Meiplein 3-5, Leiden, tel. 315048. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense basisscholen willen begin volgend jaar van start gaan met computeronderwij s. Samen heb ben zij een computer uitgezocht (de Philips 2000). En de Nutsspaar- bank zorgt gaarne voor de pro gramma's. Doel van het nieuwe on derwijs; leerlingen van 11, 12 jaar vertrouwd maken met de compu ter. Voorwaarde is wel dat de ge meente met 40.000 gulden over de brug komt. En dit is nog onzeker. De komende maanden moet de ge meenteraad de uitgave voor com- puteronderwijs afwegen tegen an dere nieuwe uitgaven in de ge meente. En volgens gemeentese cretaris De Graaff kleven er enkele nadelen aan het plan van de scho len. "Je kunt je afvragen of het niet veel interessanter is om één grote microcomputer neer te zetten in de regio en daar alle scholen op aan te sluiten, dan datje alle scholen een eigen micro-computer geeft", al dus De Graaff. De schoolbegelei dingsdienst buigt zich volgens hem op dit moment over deze va riant. Ander nadeel van de P2000 is dat hij "eruit gaat". Toch hoeft dit vol gens de gemeentesecretaris nog niet de doodsteek te betekenen voor de computer: "Het voordeel is weer dat Philips alles in het Neder lands heeft en er heel wat program ma's zijn". W. Steemers van de stichting ka tholiek onderwijs Voorschoten vult hem aan: "je kunt goed onder wijs geven met. de P2000". Een voorbeeld: de onderwijzer stopt een kaart van de provincie Gronin gen in de computer en de leerlin gen moeten vervolgens de plaatsen rangschikken. Of: kinderen maken sommetjes en de computer geeft aan of het goed dan wel fout is. Computereeuw Ook aan de leerkrachten is ge dacht: voor hen zijn speciale pro- WASSENAAR - Wat een gratis schranspartij in het Wassenaarse restaurant De Bijhorst had moeten worden, liep uit op een vechtpartij met aanhouding van drie 'lastige klanten' als gevolg. Een paar rustig dinerende bezoekers moesten gis teravond voorkomen dat de eige naar van het restaurant met een bijl en een moker zou worden be werkt door acht Hagenaars. Uitein delijk zijn drie van de Hagenaars opgepakt. Een Haagse kastelein hoorde gis termiddag van zijn klanten dat ze van plan waren om lekker te gaan eten in De Bijhorst. Op zichzelf niets bijzonders, maar de acht wa ren van plan om zonder te betalen met volle maag het hazepad te kie zen. Collegiaal als hij is, belde de kastelein met het Wassenaarse res taurant om de aanstaande flesse- trekkerij te melden. De kentekens van de twee auto's werden doorge geven. Toen de acht zich in De Bijhorst aan tafel meldden, werd de maal tijd gewoon geserveerd. Nadat de 'heren' genoeg hadden genuttigd ontstond er binnen de groep - ge speelde - onenigheid. De eigenaar van het restaurant ging naar de groep om de ruzie te sussen. De 'gasten' pikten dit niet en raakten slaags met de eigenaar. Deze viel op de grond. Eén van de Hagenaars ging daar op naar zijn wagen en kwam terug met een bijl en een moker. Behulp zame bezoekers voorkwamen dat de man dit gereedschap zou ge bruiken voor andere dan ambach telijke doeleinden. De geplande aanslag op de restaurant-eigenaar werd zodoende verijdeld. De niet- betalende bezoekers namen hierop snel de benen. De Wassenaarse politie seinde collega's van omliggende gemeen ten in om de voertuigen van de Ha genaars te achterhalen. Eén wagen werd om elf uur 's avonds gesigna leerd in Den Haag. Drie verdach ten (30, 23 en 25 jaar oud) konden hierop worden ingerekend. Ze zit ten nog steeds vast. Volgens de Wassenaarse politie kunnen ze gaan als ze hun portemonnee trek ken. Het hangt van een eventuele aanklacht van De Bijhorst af of er verdere strafvervolging tegen de hongerige Hagenaars wordt inge- gramma's. Een bijscholingscurus is niet nodig. "Bovendien kunnen veel onderwijzers al aardig over weg met de computer", verklaart hij. Wethouder Marselis ziet dat an ders. Volgens hem hebben veel leerkrachten het al zeer druk met de omvorming van kleuter- en la ger onderwijs tot basisonderwijs. En kan daarom dus beter nog even worden gewacht met het compu- teronderwijs. Andere overweging van de wethouder: als je begint, is het einde niet in zicht. Daar staat volgens hem tegen over dat de computereeuw al is be gonnen. Op bijna iedere school wordt over floppy-discs, soft-ware en informatica gesproken en som mige scholen hebben zelfs al com puters binnengehaald. Zoals de Leiderdorpse 'Regenboogschool' en de Oegstgeester 'Joris de Witte- school'. Piet Alblas van de Pedagogische Academie voor het Basisonderwijs (pabo) is niet ontevreden met de keus voor Philips. "Je kunt kinde ren op deze manier aardig laten kennismaken met een computer. Ze kunnen bijvoorbeeld grofweg iets tekenen of een brief opstel len", zegt hij vanuit Oegstgeest. Bovendien vindt hij het een dege lijk model dat gemakkelijk te be dienen valt. De computer heeft echter ook nadelen. Hij voldoet slechts aan een van de vier eisen die de pabo stelt aan schoolcompu- ters. Zélf programma's maken of een eigen administratie bijhouden kan op de P2000 "niet zo best, terwijl dat toch zeer belangrijk is". Ook vindt hij in de computerprogram ma's) te weinig leerstofoefeningen terug. Alleen de zogeheten 'burger- informatica' komt goed uit de verf, stipt hij aan: "Leerlingen wordt goed bijgebracht wat de computer aanricht in de maatschappij. Ze zien dat door de komst van dat ap paraat veel verandert op fabrieken en kantoren. De computer heeft gevolgen voor het arbeidsklimaat, de werkloosheid en de privacy. En hetis belangrijk als de kinderen dat zien". VOOORSCHOTEN - Een zeven tienjarige bromfietser uit Leid- schendam is zondagochtend bij een aanrijding met een automobi list op de Veurseweg in Voorscho ten gewond geraakt. De jongeman kreeg geen voorrang van de Haag se automobilist, die rechtsaf de Laan van Duivenvoorde inreed en daarby de bromfietser over het hoofd zag. Leiderdorper in bar bedreigd LEIDERDORP/LEIDEN Een 21-jarige jongeman uit Lei den heeft in de nacht van zon dag op maandag in Wik's bar aan de Hoofdstaat in Leider dorp een jongen uit die plaats met een gasdrukpistool be dreigd. De Leidenaar had eer der op de avond elders al een woordenwisseling gehad met een aantal jongens uit Leider dorp. Zij kwamen elkaar later op de avond toevallig weer te gen. Na aangifte bij de politie is de Leidenaar bij zijn woning in Leiden aangehouden. Dat ging overigens niet zonder proble men. De jongen probeerde na melijk te ontkomen door het dak van zijn huis op te vluch ten. Daar werd hij echter later door enige agenten in. zijn kraag gegrepen. In de woning van de Leide naar trof de politie een doosje met kogeltjes voor een gas drukpistool aan. Het wapen zelf bleek te zijn afgegeven aan een porteir van een Leider- dorpse bar. Komende maanden bepalend voor voortbestaan ZOETERWOUDE - De komende maanden is het een kwestie van 'erop of eronder' voor de Zoeter woudse stichting 't Spinneweb. Als de vakantie-activiteiten van de stichting floppen, zal het 26 jaar oude Spinneweb vrijwel zeker op houden te bestaan. Niets wijst ech ter in die richting omdat de tot op heden in de herfst- en kerstvakan tie georganiseerde activiteiten vol gens de organisatoren "redelijk •succesvol" waren. Vooral voor het zomerkamp zijn de verwachtingen hoog gespannen. Een aantal maanden geleden hielden de Vrije Clubs van 't Spin neweb op te bestaan. Tevens werd het gebouw aan de Zuidbuurtse- weg (naast de kerk) verlaten. In dit gebouw ontmoetten kinderen el kaar om te worden beziggehouden met allerlei spelletjes, handenar beid, theater en creativiteitsont- wikkeling. Ook cursussen en een soos hadden plaats in dit gebouw tje. 't Spinneweb heeft het pand verlaten "omdat het te duur werd" en "wegens verminderde belang stelling van kinderen". Na het vertrek uit het clubge bouw ging de stichting door met zogenaamde 'vakantie-activitei ten'. Elke lagere schoolvakantie moest er iets gebeuren voor de jeugd, zo vonden de vrijwilligers van 't Spinneweb. Voor de herfst-, kerst-, paas-, en zomervakantie werd iets gepland. Daarnaast zou den de activiteiten op Koninginne dag gewoon doorgaan. Voor deze paasvakantie hebben de organisatoren een 'Freggle- tocht' op het programma staan. Deelnemende kinderen trekken door Zoeterwoude en verkleden zich in zes fases tot 'Freggle'. De tocht eindigt in zalencentrum Don Bosco waar een groot festijn zal plaatshebben. Opgeven voor de tocht kan om half twee in dit ge bouw. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense oud-notaris G.J. Boom is gis teren onverwacht overleden. Hij was 77 jaar. Zes jaar geleden droeg hij zijn praktijk over aan zijn zoon H.C.A. Boom. In 1955 werd hij no taris in Voorschoten. Vrijdag 5 april is een tweede vooraanstaande Voorschotense overleden, mevrouw M.S.J. van Geest (93). Zij was van 1 januari 1954 tot haar pensionering op 1 april 1957 gemeenteontvanger. Sa men met 3 tot 4 assistenten inde zij gemeentelijke belastingen, deed zij betalingen aan de gemeentekas en hield zij de boeken bij. Een taak die nu in handen is van de centrale boekhouding en een comptabele, de directeur van de afdeling finan ciën. Het is er de organisatoren veel aan gelegen om van het zomer kamp een succes te maken. Het kamp wordt dit jaar een week ge houden in het Brabantse Overloon. Geslapen wordt in een kampeer boerderij, terwijl er de hele week spelletjes en sporten worden geor ganiseerd. Liefhebbers en geïnte resseerden kunnen bij Anneke de Jong (tel. 01715 -1275) terecht voor informatie. Het welslagen van ge noemde activiteiten zal bepalend zijn voor de toekomst van 't Spin neweb. VOORSCHOTEN/ZOETERWOU- DE - Op een flink aantal plaatsen in Voorschoten zijn tijdens het af gelopen paasweekeinde inbraken gepleegd en pogingen tot inbraak gedaan. Uit restaurant 'De Knip' aan de Kniplaan in Voorschoten werd in de nacht van vrijdag op zaterdag het fooienkistje met vierhonderd- vijftig gulden weggenomen. De in breker kwam binnen door een ge wapende ruit van de toegangsdeur te vernielen. Bij een inbraak in een hoekwo ning aan de Molenlaan is gister avond honderdnegentig gulden ontvreemd. De dader kwam bin nen door een raam aan de zijkant van de woning te forceren. Bij inbraken in woningen aan de Hooghkamer en aan het Burge meester de Koolplantsoen is niet bekend of iets vermist wordt, aan gezien de bewoners met vakantie Bij een inbraak in een woning aan de Burgemeester van Outeren- straat in Zoeterwoude zijn zondag een video-recorder en twee huis- computers gestolen. De dieven kwamen binnen door de met drie sloten beveiligde achterdeur te for ceren. De bewoners waren met vakantie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2