Vanderaerden bij 'de groten Lauda niet verder dan de 28ste ronde Winst voor McEnroe zonder bal te slaan Alain Prost wint Grote Prijs Brazilië Van Doorn wint drie manches INK 250 CC Connors door rugklachten geveld Zwitsers ongenaakbaar in Hengelo Post-ploeg regeert in Ronde van Vlaanderen Raas zoekt heil elders Toch nieuwe broodheer Maertens Botsing bij motorfestival in Australië Paasraces goede test V.d. Heuvel LMHC buiten de prijzen DINSDAG 9 APRIL 1985 SPORT PAGINA 21 RIO DE JANEIRO (SID) - Titelver dediger Niki Lauda is het wereld kampioenschap formule 1 net als vorig jaar met een mislukking be gonnen. Twaalf maanden geleden haalde de Oostenrijker het einde niet van de eerste race, zondag op hetzelfde Jacarepagua-circuit van Rio de Janeiro kwam hij niet ver der dan de 28e Ronde van de Grote Prijs van Brazilië, gezien de ont wikkelingen in 1984 haast vanzelf sprekend gewonnen door zijn Franse stalgenoot bij McLaren Alain Prost. Het was de derde over winning van de 30-jarige vice-we- reldkampioen in Brazilië. De twee de en derde plaats waren voor Ita lianen. Michele Alboreto werd in een Ferrari tweede, Elio de Angelis in een Lotus derde. Prost had vorig seizoen aan zeven overwinningen niet genoeg voor de wereldtitel. Hij kwam een half punt te kort tegen zijn stalgenoot Niki Lauda, die minder won, maar vaker finishte. leiding van Alboreto over en bleef voorop tot het einde. Hij spreidde dezelfde suprematie ten toon als vorig seizoen toen hij met Lauda vrijwel alles won. Halverwege de wedstrijd had Prost een halve mi nuut voorsprong. In het tweede deel nam hij aanzienlijk minder ri sico, waardoor op de eindstreep het verschil met Alboreto nog geen vijf seconden meer bedroeg. Prost werd echter nimmer bedreigd. De 100.000 toeschouwers zagen in feite een saaie race. In het begin vielen prominente deelnemers uit. Na acht ronden keken twee oud wereldkampioenen vanaf de kant toe. De Fin Keke Rosberg, titel- "W T 1 houder in 1982, kreeg problemen liaan Nelson Piquet, algemeen be schouwd als de voornaamste uitda ger van de McLaren-rijders, gleed in een olievlek van het parkoers en kon met zyn beschadigde bolide niet meer verder. De hitte stelde de meeste rijders voor problemen. Ze moesten allemaal banden wisse- Prost startte in Rio op de zesde plaats. By veertig graden celsius werkte hij zich voor 100.000 kijkers in zestien ronden naar de tweede positie. Een ronde later nam hij de BOEKEL (ANP) - Titelhouder Gert-Jan van Doorn heeft zich bij de twee de wedstrijd uit een serie van acht voor het Nederlands kampioenschap motocross 250 cc op het Bezuidenhout-circuit van Boekei (Noord Bra bant) oppermachtig getoond. Hij won alle drie manches; telkens gevolgd door Henk van Mierlo, die te gespannen was om zijn rol van plaatselijke favoriet geheel waar te maken. Lex Combee uit Woudrichem begon met een vierde plaats, bezeerde vervolgens bij een val in de tweede manche zijn voet en verscheen bij de derde manche niet meer aan de start. Dave Strijbos won gisteren de tweede reeks wedstrijden in de serie om N het Nederlands crosskampioenschap (125 cc). De crosser uit Oss zege vierde in Vriezeveen zowel in de tweede als de derde manche. Tijdens de eerste omloop was Strijbos voor vierduizend kijkers al in de beginfase als gevolg van een massale valpartij achterop geraakt. Strijbos heeft de lei ding in de strijd om de nationale titel. John Hensen uit Soerendonk, die de eerste manche won, is tweede op drie punten. De Belgen Daniel van Bellinghem en Karei Torfs hebben zondag in Best een internationale motorcross voor zijspannen om de Holland-beker gewonnen. Van Bellinghem en Torfs eindigden in de drie manches als zesde, tweede en eerste. Tony Bens en Jan de Wild uit Reek namen de leiding in het klassement om de Hollandbeker over van de Britse combi natie Good/Thomas. CHICAGO (Reuter) - John McEnroe heeft nooit eerder in zijn loopbaan de finale van een tennistoernooi zo gemakkelijk gewonnen als paaszondag in Chicago. De Newyorker hoefde niet één bal te slaan. Zijn tegenstander Jimmy Connors bleef in de kleedkamer met hevige rugpijn. „Dit is me nooit eerder gebeurd", treurde Connors. „Nooit heb ik voortijdig opgegeven in een toernooi". Na onderzoek kreeg Connors, die volgens de artsen te vaak met pijn doortenniste, een week tot tien dagen rust voorgeschreven. len. Prost deed dat met zijn team het snelst en behoefde van dat mo ment alleen nog domme pech te Desondanks is de Amerikaan ach ter John McEnroe als tweede ge plaatst voor de WCT-finales, die op dinsdag aanvangen. Het tennis toernooi in Dallas heeft 1,75 mil joen gulden aan prijzengeld. In het twaalfmans-toernooi is voor zover mogelijk de ranglijst van de spe lersvakbond (ATP) aangehouden, zoals die op 1 april bestond. De plaatsingslijst: 1. John McEn roe (Vst); 2. Jimmy Connors (Vst); 3. Ivan Lendl (Tsj); 4. Mats Wilan- der (Zwe); 5. Andres Gomes (Ecu); 6. Anders Jarryd (Zwe); 7. Henrik Sundström (Zwe); 8. Aaron Krick- stein (Vst): 9. Eliot Teltscher (Vst); 10. Joakim Nyström (Zwe); 11. Tim Mayotte (Vst): 12. Stefan Edberg (Zwe) HENGELO (ANP) - Egbert Streuer der was Henk van der Mark uit en Bernard Schnieders zijn giste- Moordrecht, die vierde werd. ren tijdens de internationale weg- Het slechte weer was de oorzaak races van Hengelo (Gelderland) in van enkele valpartijen. Vooral in de zijspanklasse als derde geèin- de 250 cc-klasse, die tijdelijk werd digd. Eerste werd het Zwitserse gestaakt, moesten diverse cou- duo Rolf Biland/Kurt Waltisperg, reurs afhaken. Bij een botsing tus- dat na twee manches op drie pun- sen Hennie Boerman, Cees Door ten uitkwam. De 500 cc-klasse akkers en Peter van Dijk bleef al- werd gewonnen door de Westduit- leen de laatste ongedeerd. Boer ser Gustav Reiner. Beste Nederlan- man liep een hersenschudding op en Doorakkers scheurde zijn en kelbanden. In de tweede manche brak Duke Wille een sleutelbeen. Van Dijk, die later weer bij een on geluk was betrokken, eindigde op de derde plaats. De 80 cc-klasse, waarin één manche werd gereden, had een Nederlandse winnaar: Ca- stricummer Hans Spaan. In deze categorie werd Bert Smit met een hersenschudding afgevoerd. De Tsjechoslowaak Ivan Lendl heeft zondag de finale van het in ternationale tennistoernooi van Monte Carlo gewonnen. Op de gra- velbaan versloeg hij de Zweed Mats Wilander in vier sets: 6-1, 6-3, 4-6, 6-4. De partij duurde drieë neenhalf uur. Lendl had het beste uithoudingsvermogen. Zondag ochtend nog moest hij zijn halve- finalepartij tegen de Zweed Henrik Sundström afmaken. Lendl zege vierde in de tie-break. Sundström was vorig jaar winnaar van dit toer nooi, waar dit jaar een prijzengeld was van 405.000 dollar, bijna ander half miljoen gulden. Winst Chris Evert Lloyd is zondag avond winnares geworden van het tennistoernooi van Palm Beach Gardens. De Amerikaanse ver sloeg in de eindstrijd van dit 275.000 dollar-toernooi de Tsjecho- slowaakse Hana Mandlikova met 6-3 6-3. Chris Evert werd door haar zege 100.000 dollar (zo'n 360.000 gulden) rijker. De verliezende fina- liste verdiende de helft. Toen de Amerikaanse op match point stond gaf de lijnrechter een bal van Chris Evert uit. De Tsje- choslowaakse wist de scheidsrech ter te overtuigen dat de bal van de achterlijn geslagen wel degelijk in was. Umpire Stuart Tadlock gaf als MEERBEKE (GPD) - Jonge wielrenners die naar de top willen reiken, komen op hun weg steevast de oude garde tegen, die elk debuut in een ontgroeningstijd zou willen veranderen. Eric Vanderaerden heeft daar zijn portie wel van gehad. Ondanks zijn natio nale trui, zijn Touretappes en andere klinkende overwinningen werd de Belg uit de ploeg van Peter Post nog maar twee weken terug uitgelachen en bespot: behandeld als een kwajongen, toen hij in de Driedaagse van De Panne een foutje maakte en daardoor de leiderstrui verloor. Maar hij liep er mentaal geen schade door op. Op Eerste Paasdag haalde hij zijn gram voor al dat onrecht. Met de grandeur van een ware kampioen won hij onder beestachtig slechte omstandigheden de Ronde van Vlaande- De critici wederom de mond ge snoerd. „Ik werd Belgisch kam pioen in een massasprint en toen werd er gezegd dat ik had geprofi teerd van het werk van mijn ploeg maats. Nu heb ik laten zien dat het ook anders kan", zei hij. En de (Ne derlandse) ploeg-Gisbers, die on langs meende Vanderaerden voor schut te moeten zetten, stond juist daardoor zelf extra lelijk te kijk. Stuurloos zonder kapitein Jan Raas (weer uitgevallen) was het op treden als collectief andermaal on der de maat. Dè enige Nederlander die de nationale eer hoog kon hou den was Hennie Kuiper. De 36-jari- ge winnaar van Milaan-San Remo ging de confrontatie met het supe rieure Post-blok als enige niet uit de weg en werd derde. Terwijl Vanderaerden door zijn MEERBEKE (GPD) - Jan Raas gaat vrijdag naar Frankfurt om zich daar te laten behandelen aan de blessure, die hem het hele voor seizoen al ernstig parten speelt. De Zeeuw wordt gekweld door een be knelde ischias-zenuw, waardoor hij nauwelijks kracht kan zetten met het linker been. Omdat inten sieve massagebehandeling de klachten wel wat vermindert, maar niet veel helpt, hoopt Raas dat de Duitse professoren Hünten en Gross hem kunnen genezen. Via zijn sponsor Joop Steenber gen is Raas met de specialisten in contact gekomen. „Het is met deze blessure zo datje toevallig tegen ie mand aan moet lopen die gespecia liseerd is en je echt kan helpen. Misschien dat dat nu gaat gebeu ren", aldus de kopman van de ploeg Gisbers. Raas denkt dat de blessure al is ontstaan door een tuimeling tij dens de zesdaagse van Parijs begin vorig jaar, maar dat hij er te weinig .acht op heeft geslagen omdat het herstel van de val in Milaan-San Remo al zijn aandacht opeiste. Be gin maart, tijdens de Italiaanse etappe-wedstrijd Tirreno Adriatico besloot hy de stryd voortijdig te staken om in Nederland de aan houdende klachten nader te laten onderzoeken. Pas toen kwam de ischias-blessure aan het licht. Raas maakt het slechtste voor jaar van zijn hele carrière door. Ook zondag tijdens de Ronde van Vlaanderen was hij gedwongen op te geven. Op de top van de beruch te Koppenberg - 70 kilometer voor het einde - ging hy van de fiets. De uitslag van de 69e Ronde van Vlaanderen is: 1. Eric Vanderaerden (Bel) 271 km in 6 uur 11 minuten en 50 seconden, gemid delde snelheid 39,650 km/uur, 2. Phil Anderson (Aus) op 41 seconden, 3. Hen nie Kuiper (Ned) op 1 minuut en 1 se conden, 4. Noel Segers (Bel) op 2 minu ten en 5 seconden, 5. Jef Lieckens (Bel), 6. Claude Criquielion (Bel), 7. Greg Le- mond (VSt), zelfde tijd als Segers, 8. Walter Planckaert (Bel) op 3.46, 9. Jean-Marie Wampers (Bel) op 3.48, 10. Stefan Mutter (Zwi), zelfde tijd, 13. Ni co Verhoeven (Ned), op 4,00, 15. Adri van der Poel (Ned) op 6.10,20. Jan Jon kers (Ned) op 15.09, 21. Martin Kemps (Ned), zelfde tijd als Jonkers. 173 vertrekkers, 24 renners geklas seerd. supporters de 'galerij der groten' werd binnengedragen en de onver mijdelijke vergelijking met Eddy Merckx werd gemaakt, relativeer de Kuiper - balend van zijn derde plaats - de persoonsverheerlijking van die jonge Belg. Met respect voor zijn verrichting van zondag, merkte hij koeltjes op: „Als ik niet de pech heb bij een valpartij, waar door mijn pedaal scheef was. en toeclip werd verbogen, zou ik op de Muur van Geraardsbergen nooit met mijn voet uit de teenhaak zijn geschoten. Wanneer dat niet ge beurt, demarreer ik mee met Van deraerden en ry ik in elk geval met de winnaar naar de streep". Met andere woorden: de Belg is zeker geen nieuwe wielergod. „Want An derson en hij hebben flink moeten rijden om mij terug te pakken", zei Kuiper. Schandaal „Zonder dat accident op de Kop penberg, word ik misschien wel winnaar", dacht Kuiper. „Want wat daar gebeurde was een schandaal. De Koppenberg staat toch al lange tijd ter discussie maar ditmaal was het echt ongelooflijk. Ik reed als tiende naar boven en ineens zag ik iemand voor mij de weg opsprin gen. Nou ben ik niet gauw maar hem heb ik wel voor z'n ge zicht geslagen. Het is toch zeker een wielerklassieker en geen ker mis. Ik moest van de fiets, ver speelde een minuut en verlies er mogelijk de koers door". Natuurlijk was het optreden van Kuiper, in 1981 winnaar van de Ronde van Vlaanderen, impone rend maar de eerlijkheid gebied te zeggen dat winnen er ditmaal ge woon niet in zat. Daarvoor was het regiem van de Panasonic-equipe te onderdrukkend. Niet alleen Van deraerden zelf - een lekke band op twee kilometer voor de verraderlij ke Koppenberg en desondanks de top van die zeephelling fietsend bereiken, verdient een eervolle vermelding - was ijzersterk, ook zijn ploegmaats blonken uit. Voor al Phil Anderson, wiens positie binnen de ploeg ter discussie was gesteld nadat hij Adrie van der Poel uit de rivaliserende Kwan tum-ploeg een week eerder opval lend weinig in de weg had gelegd tijdens de Brabantse Pijl, groeide uit tot superknecht. Maar anderen zoals Eddy en Walter Planckaert en Ludo de Keulenaer stonden ook pal in de Vlaamse hel van spekgladde kasseien, venijnige heuveltjes en bemodderde landwe gen. De machine mag dan af en toe wel eens haperen, het stempel dat Peter Post er op zet is een garantie bewijs voor degelijk vakwerk in een peloton vol ploegen, die de dis cipline overboord hebben gegooid als overtollige ballast uit het etens- zakje in de aanloop naar een finale. Post heerst weer op alle fronten en i de aanval op de beruchte Koppenberg. De veteraan t Zelfs de ploeg van Jan Raas, die vorig jaar aantrad als een serieuze verzetsbeweging op de fiets, komt momenteel niet veel verder dan een dwaze guerrilla met woorden. Bitse taal De bitse taal van de verliezers, die via de media Post te lijf gaan, bewijzen alleen dat de druiven erg zuur zijn. Want de antwoorden worden klip en klaar in de wed strijd gegeven. Zoals dit weekein de tijdens de 271 kilometer barre tocht van Sint Niklaas naar Meer- beke met een finale door de Vlaam se Ardennen, zoals de opeenvol ging van doorgaans slordige gepla veide hellingen wordt genoemd. Een gevecht dat ontbrande op de Koppenberg, waar nota bene de jeugdige Nico Verhoeven uit de nog weinig presterende Skala- ploeg van Ben van Erp als eerste BRUSSEL (ANP) - De Belgische wielerprof Freddy Maertens heeft na zijn ontslag bij de Ne derlandse ploeg van Jos Elen toch weer onderdak gevonden. Maertens keert terug bij een van zijn eerste sponsors, André Ollevier. De Belgische zaken man is nu sponsor van de Euro Soap-ploeg van Jean Pierre Eg- germont. Maertens heeft een verbinte nis tot het eind van het seizoen De Belgische wielerbond (BWtij verleent echter slechts medewer king aan een nieuwe start voor Maertens, wanneer hij met gun stig gevolg een medisch onder zoek ondergaat bij dr. Dierickx in Sint Niklaas. De BWB is hui verig voor een nieuwe proble men met de wereldkampioen van 1976 en 1981, die onlangs na een wanvertoning in Mi- laan-Sanremo zijn ontslag kreeg. Eggermont heeft zich wel be reid verklaard in afwachting van het doktersonderzoek de so ciale zekérheid van Maertens voor het komend kwartaal'al vast te betalen. Als het contract van Maertens geldig wordt, dan is de Belg ploegmaat van de beroepsrenners De Saever, Van Haerens, De Vos en Teir- linck. over kwam. Verhoeven had het niet gemakkelijk gehad. Een val partij - waarbij Laurant Fignon, die de stryd ook staakte, betrokken was - noodzaakte hem een andere fiets te nemen. „Bovendien kende ik de Kop penberg alleen van de televisie", vertelde de Brabander, die als een van de weinigen in zijn equipe tot nog toe een voldoende scoort. „Maar ik wist datje aan de voet van voren moest zitten om valpartijen te ontwijken". Het brutaaltje uit Nederlands derde profploeg kwam op de top voor Eddy Planckaert, Phil Anderson, Adrie van der Poel (in de slotfase nog verbijsterend ver teruggeslagen), Sean Kelly en Greg Lemond. Hy bleef bij dë eer sten als was er geen echte hoofdrol voor hem weggelegd toen Kuiper het gevecht om de ereplaatsen met een aantal demarrages inluidde. „Dat was myn enige kans", legde Kuiper zyn aanvalsdrift uit. „An ders zouden de renners van Post om beurt zyn gaan wegspringen en was ik de aangewezen man ge weest om het gat te dichten". Hij kwam weg en het duurde meer dan twintig kilometer voor dat hy werd achterhaald. Vande raerden zetten als eerste de tegen aanval in en hij kreeg steun van zyn ploegmaat Anderson. „Die be wees meteen by ons in de ploeg thuis te horen", zei Vanderaerden. Gedrieën hadden ze vervolgens naar de eindstreep kunnen rijden, waar Vanderaerden vervolgens moeiteloos de sprint zou hebben gewonnen. De Belg echter koos voor een andere weg. Op de Muur van Geraardsbergen, waar hy eer der twee keer hulpeloos ter aarde was gestort, koos hij ditmaal voor de aanval. „Bij de training had ik gezien dat een wielertoerist langs de rechter kant naar boven reed en dat heb ik nu ook gedaan", onthulde Vande raerden zijn strategie. Kuiper, die door het scheve pedaal toch al last had van pijn in zijn been, kon die kloof onmogelijk meer dicht krij gen. Maar hij kon wel met opgehe ven hoofd het erepodium beklim men, waar Vanderaerden stond te glimmen van trots. Want hoe mooi zijn erelijst ook is; een grote voor jaarsklassieker ontbrak er nog op en hield hem steeds buiten het rij tje prominenten dat in de wieler sport wordt aangeduid als 'de gro ten'. commentaar op de inverventie van de Tsjechoslo waakse: „Van mijn positie was het verschil tussen „uit" en „in" te kléin om een oor deel te kunnen geven. Hana hield echter vol dat de bal goed geslagen was. En zij stond er van ons allen het dichtst bij." Chris Evert deed het voorstel opnieuw te strijden om het punt. Die suggestie werd overgenomen waarna de Ameri kaanse de partij uitmaakte. Mand likova miste een backhandvolley. In de halve finales won Hana Mandlikova zaterdag van de Ame rikaanse Pam Shriver met 7-6 (7-5) 7-6 (7-1) en Chris Evert Lloyd van de Canadese Carling Bassett met 6- 2 6-2. In de eindstrijd van het dames dubbelspel versloeg de Zuidafri- kaanse-Amerikaanse combinatie liana Kloss/Billie Jean King Rosa- lyn Fairbank (ZAf) en Joanne Rus sell (VSt) met 4-6 6-4 6-3. De Amerikaans-Australische combinatie Kathy Jordan - Eliza beth Sayers Smylie is zondag win naar geworden van het 175.000 dol lar dames dubbelspeltoernooi in Tokio. In de eindstrijd versloeg het tweetal het Amerikaanse dubbel Betsy Nagelsen - Anne White met 4-6 7-5 6-2. BATHURST (RTR) -Zevenenvijf tig politieagenten werden verwond en 74 raddraaiers gearresteerd tij dens langdurige ongeregeldheden rond het Paas motorfestival op het Mount Panorama circuit te Ba- thurst, dat 200 kilometer westelijk van Sydney is gelegen. Zeven uur lang hebben oproerkraaiers elkaar en de politie bestookt met stenen, benzinebommen en andere projec tielen. Ruim 30.000 motorsportliefheb bers en 250 politiemannen waren in Bathurst waar het jaarlijkse Paasfestival werd gehouden. De strijd brak zaterdagavond rond acht los en duurde tot drie uur in de morgen. ZANDVOORT (ANP) - Autocou reur Lammy van de Heuvel begon Paasmaandag de verdediging van zyn Nederlandse titel in de formu le Ford 2000 met een maximale score. De 26-jarige Eindhovenaar moest op het door stormwind ge geselde circuit van Zandvoort wel iswaar de hoogste tree van het ere podium aan Hendrik Larsen laten, maar de Deen dingt (uiteraard) niet mee naar de nationale titel. Voor Van de Heuvel zyn de races om het Nederlands kampioen schap FF2000 overigens ook bij zaak. De kampioen heeft zyn sei zoen afgestemd op.de Europese ti tel in die categorie. Half mei wordt op Zolder de eerste van tien races gereden. De Paasraces in Zand voort waren voor de ambitieuze Van de Heuvel een uitstekende test voor zijn nieuwe racemate riaal. De koude opening van het auto- rensportseizoen, die 3500 kijkers trok, dwong in enkele klassen de verschillen in honderdsten van een seconde te klokken. In de Sports 2000 was Huib Onderstal over twee manches vier-honderdste sneller dan Charles Zwolsman. By de klei ne Metro's die op het rechte eind naar ongekende snelheden werden geblazen, klopte de Zaankanter Alex Post zyn broer Eric met een verschil van 0,07 seconden. Bij de Toyota's versloeg de Zandvoorter Oeberius Kapteyn zijn concurrent Van der Ende met het „riante" ver schil van twee-tiende seconde. BLOEMENDAAL (ANP) - LMHC is gisteren op de vierde plaats geëindigd op het internationale hockeytoernooi-van Bloemendaal. In de strijd om het brons verloren de Leidenaars met 2-0 van het En gelse Surbiton. Kampong legde be slag op de eerste prijs. In de finale wonnen de Utrechters met 5-3 van de thuisclub. Bij de vrouwen slaag de Kampong er niet in de prestatie van de mannen te evenaren. Het Schotse nationale team, uitko mend onder de naam Caledonians, zegevierde in de eindstrijd met 3-1. UHC Hamburg werd derde door Groningen te verslaan na strafbal- len. De vrouwen van Amsterdam eindigden als vijfde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21