5 D T Nijboer traint, Ten Cate wint de Molenloop Fides Pacta helpt koploper Asko Basketbalteams wachten op titel Vrouwenvier Die Leythe dicht bij verrassing Turmnaiiifestatie valt zeer goed ia de smaak DIOK weerstaat Engelse invasie Top en Zuiderkwartier behouden titelkansen Winst en verlies Bassets DINSDAG 9 APRIL 1985 RIJPWETERING - Marti ten Cate heeft zaterdag de Zilve ren Molenloop gewonnen. De atleet van Fortis uit Ensche de had op de eindstreep in Rijpwetering een voorsprong van 1 minuut en 27 seconden op Gerard Nijboer, die de streep als tweede passeerde. Ruud Stigter van Clythoneus uit Woerden werd derde. Van dit drietal, dat met grote tus senpozen achter elkaar finishte, trok Nijboer als vanzelfsprekend veel aandacht. De nationale mara thoncrack liet er geen twijfel over bestaan, dat hij deze 20 kilometer slechts als training beschouwde. Ondanks de dragelijke tempera tuur liep hij demonstratief in trai ningspak, wat hem niet verhinder de een behoorlijke tijd neer te zet ten: 1.02.54. Iets meer dan drie minuten later wist Jaap Duivenvoorde van de or ganiserende vereniging De Bata ven een fraaie vierde plaats in de wacht te slepen. Achter hem be haalden zijn clubgenoten Guus Sloos en Henk Verboon respectie velijk de 12e en 28e plaats in een deelnemersveld, dat behalve Nij boer en ten Cate geen internationa le toppers bezat. Van de deelnemers, die in de open polders alleen last van de wind kunnen hebben gehad, ein digde Karin van der Berg (Bata ven) als derde dame in de tijd van 1 uur 17.04. Haar clubgenoot Willem Ravensbergen moest bij de vetera nen slechts zes man voor zich dul den, terwijl hij de snelste in zijn ei gen leeftijdsklasse (50 tot 60 jaar) De Zilveren Molenloop is de klassieke openingswedstrijd van het wegseizoen. Om verkeerstech nische en financiële redenen was het parkoers van de wedstrijd, waarvan vroeger de start en finish altijd in Leiden waren, gewijzigd. De organisatoren spaarden daar mee onder meer de huurkosten van de Groenoordhal uit. De loop over 20 kilometer eindigde nu op het sportpark van de voetbalver eniging ROAC in Rijpwetering. De uitslag is: 1. Marti ten Cate (Fortis, Enschede), 20 km in 1.01.27, 2. Gerard Nijboer (Daventria, Deventer) 1.02.54,3. Ruud Stigter (Clytoneus, Woerden) 1.04.36, 4. Jaap Duivenvoorde (De Bata ven, Leiden) 1.05.45, 5. Paul Vos (Altis, Amersfoort) 1.05.55, 6. Wim Edam (Edam) 1.06.00, 12. Guus Sloos (Bata ven) 1.07.55, 28. Henk Verboon (Bata ven) 1.09.56. Dames: 1. EeQe van Wissen (Hollandia, Hoorn) 1.13.28,2. Caroline Lucas (Sagit- ta, Amsterdam) 1.14.11,3. Karin van der Berg (Bataven, Leiden) 1.17.04. Vrouwen LUSV en Sleutels en Blitz Ruud Stigter rechts) en de latere meters worden zij gevolgd door Gerard Nijboer, die als tweede zoueindigen LEIDEN - De basketbalsters van LUSV kunnen zaterdag bij winst in de thuiswedstrijd tegen OSG de kampioensvlag hijsen. Naaste ach tervolgster Lisse werd afgelopen zaterdag met 66-53 gedecideerd te ruggewezen. De rolstoelbasketbal lers van Sleutels moeten na de 54- 41 zege op titelconcurrent Animo wachten op het resultaat van de laatste wedstrijd van Animo, don derdag tegen IJmondrollers. Bij verlies van de Gelderse ploeg is Sleutels kampioen van de eerste divisie, anders volgt er nog een be slissingswedstrijd. LUSV heeft zich goed hersteld van terugval die in februari gestal- té kreeg. Gemotiveerd door de ver wikkelingen rond Annette Maas- sen en gebruikmakend van een in zinking bij Lisse kan bij LUSV de ze week de vlag in top. Lisse had in de Universitaire sporthal niets in te brengen tegen LUSV, dat in de eer ste helft met name door Connie van Stralen onhoudbaar was. De Leidse .ploeg toonde zich agressie ver en sneller dan de Broekhof-for- matie, die halverwege de eerste helft al tegen een 21-10 achterstand aankeek. Na de hervatting (rust 34- 23) liep LUSV door het goede schutterswerk van Carrie Stoops (9 de Zilveren Molenloop Marti ten Cate samen aan kop. Op enige punten op rij) zelfs uit naar 50-29, (foto Holvast), alvorens Lisse langs Lida van der 5 L»~'.»w -ju., V'j?*-'4 4 LEIDEN - Voor de Leidse rol- stoelatleet André Moedig was de Zilveren Molenloop een laat ste training voor de marathon van Rotterdam. Hij legde de twintig kilometer af in 1.19.03 en daarmee was hy zes minu ten langzamer dan Johan Ree kers uit Enschede. Deze tweede rolstoelatleet in het deelnemersveld reed de tocht uit in 1.13.00 en arriveer de derhalve eerder aan de fi nish in Rijpwetering dan de snelste dame. AMSTERDAM - Een complete ver rassing zat er net niet in, maar de vrouwen dubbelvier van Die Ley- the kwam er zondag bij de Heine- ken-Roeivierkamp wel heel dicht bij. De overwinning zou bij de ope ning van het roeiseizoen het afgelo pen weekend op de Amstel zeker gaan naar de ploeg, die door de Coachraad van de Roeibond naar voren werd geschoven als dè dub belvier voor de wereldkampioen schappen. Zaterdag versloeg de Leidse ploeg met slagroeister Jos Com- paan, Liesbeth van der Veld, He- leen Heckman en de verrassende debutante Marion Langezaal de fa voriete Nereus-Hunze-Orca-combi- natie op de sprint. Door een over winning van dë "bondsploeg" op de vijfentwintighonderd meter be gonnen Van Ettekhoven, Penten- ga, Van Droogenbroek en Cornet tenlandse achten zich superieur met voorsprong aan de laatste af- aan hun Nederlandse collega's. Om stand, de vijf kilometer (de dames de strijd wat aantrekkelijker te - - slechts drie afstanden), ken had organisator Nereus beslo- Aanvankelijk werd de eerder ge- ten in principe geen combinatie- starte Leythe-vier ingelopen, ploegen toe te laten. Braaf zochten anderhalve kilometw lagen de "e Nederlandse toproeiers c.ubge- 'en weer ecliik Vervoleens kon nootJes op om een ploeg mee te for- het Leidse Viertal door technisch "eren. Hier en daar werd echter beter roeien op het woelige Am- dispensatie verleend, zoals bi] de stelwater een geringe voorsprong damesdubbelvier, hetgeen alom opbouwen. Bij de Rozenoordbrug by de verenigingsploegen wrevel waren de Leythe-roeisters ge dwongen buitenom te passeren en werd de voorsprong teniet gedaan. Het favoriete kwartet wist in de laatste kilometer met vier secon den haar reputatie te redden. De bezorgde blikken na afloop van coach en tevens Coachraadlid Rob bert van Aalst spraken echter voor zich. Bij de heren toonden twee bui- opwekte. Nog bonter maakte Nereus het door bij de herenachten twee bui tenlandse ploegen uit te nodigen, die zo sterk waren, dat de Neder landse roeiers in verenigingsver band nooit in staat konden zijn eni ge tegenstand te bieden. Dat ge beurde dan ook niet. Een West-Duitse combinatie- ploeg van niet minder dan zes ver enigingen toonde weergaloze klas se, won met overmacht drie afstan den en zou wellicht ook de vierde hebben gewonnen, als de voorin- liggende stuurman zich niet zo vre selijk had verkeken op de Grote Bocht. Maar verder was het roeien van de oosterburen, met aan boord drie roeiers uit de gouden vier zonder stuurman van 1983, een lust voor het oog. De andere buitenlandse ploeg, de Londense Universiteits- acht, kon de Westduitsters niet ver slaan, maar eindigde wel r Douwe Atsma, Arold de Vries, Vol- kert Post, Peter Bongers en stuur man Joep Têske had slechts één maal als acht kunnen trainen en dat was te weinig om RIC echt te bedreigen. Naarmate het toernooi vorderde ging het Leidse achttal steeds beter draaien. Volgend weekend tijdens de Head of the Ri ver treffen de ploegen elkaar weer, dan zonder buitenlandse concurr- rentie. Bij de lichte achten ging de to taalzege naar Nereus, maar ontfut selde de Njord-Skadi-combinatie de beste Nederlandse ploeg. Dat de Amsterdammers de was verrassend de acht van burger- vereniging RIC. Daarachter finish te Die Leythe, ook al een niet-stu- dentenvereniging. De Leidse ploeg, met Ronald Florijn, Steven ning op de sprint. Njord won ver der de vrouwen-beginnelingen acht met ruime voorsprong op alle afstanden. De vrouwen-nieuwelin- genacht van Asopos-de Vliet werd Voort (19 punten) de nederlaag nog dragelijker aanzien kon geven: 66- 53. Voor Lisse zal het nu moeilijk worden om de tweede plaats, dié recht geeft op deelname aan de na- competitie om twee plaatsen in de promotiedivisie, vast te houden. Sleutels besloot de competitie in de eerste divisie met een knappe overwinning op naaste belager Animo. De Leidenaars hebben op de ranglijst nu twee punten voor sprong. De Geldserse ploeg kan deze week nog gelijk komen. Sleu tels kende een moeizame start (0- 7), maar herstelde zich snel (14-12). Bij rust mocht de ploeg uit Vee- nendaal nog even aan de winst rui ken (22-23), maar toen Sleutels de zenuwen definitief de baas was, werd Animo overspeeld: 54-41. Jaap van Beelen en Danny Groene- veld (beiden 9) waren de topsco rers voor Sleutels, dat over de eventuele promotie naar de eredi visie nog geen beslissing heeft ge nomen. Blitz bereidde zich in Rijswijk voor op het kampioensduel van za terdag tegen MSV. Een hoge klas sering in het Runners-Up toernooi was kennelijk niet het uitgangs punt van coach Krauwel, die het goed op dreef zijnde tweetal Van Niekerk - Moerer in de openings wedstrijd van het toernooi tegen Argus na de rust aan de kant liet. Argus speelde zich naar de finale, waarin het uiteindelijk met 73-56 afgetekend verloor van de kersver se eerste divisiekampioen Voor burg. Blitz eindigde op de zesde en laatste plaats, met drie nederlagen op rij: Argus (73-64), Racing Bever wijk (74-61) en de Nederlandse Joe- goslaven (117-97). HANS JACOBS Rob Robbers, Hein Wiersinga. Groningen, tweede achter Nereus. JAN KLERKS LEIDEN - De rugbyvelden aan de Mors hadden zaterdag veel weg van een Britse enclave. Temidden van de zeven ploegen van over het Kanaal leek DIOK een gast op ei gen terrein, waar de voertaal En gels was. In de strijd om de hoofd prijs van het Paastoemooi, natuur lijk Easter Trophee genaamd, was DIOK echter nadrukkelijk aanwe zig. Het haalde de eindstrijd, waar in het door Old Leamingtonians werd geklopt. Puur Nederlands waren ook de aandenkens: in DIOK-kleuren gespoten klompen. Tijdens trips heeft DIOK ook aan de overzijde van het Kanaal naam gemaakt. Daarmee steeg het jaar lijkse Paastoemooi in Leiden even eens in aanzien by de geregeld naar het vasteland overkomende Britse rugbyploegen. Het bijeen brengen van een sterk deelnemers veld voor de achtste editie van dit evenement was dan ook geen en kel probleem. De acht ingeschre ven ploegen, alle spelend in de Britse districtscompetitie, zouden in de Nederlandse ereklasse beslist niet misstaan. Eén ervan, Old Kingsburians, liet verstek gaan, maar het meren deel van de ploegen kon vrijdag al welkom worden geheten. Het zo belangrijke sociale aspect van de rugbysport, de 'nulde'-helft, eiste de ochtend erna wel haar tol. De start was stroef, al bleef de routine van de Britten natuurlijk onaange tast. Prima rugby derhalve, fel en open, want de speeltijd was te overzien. Gastheer DIOK, in de eerste ron de met 7-6 geklopt door Old Lea mingtonians, haalde de finale. Het vijftiental van trainer Patrick zette daarvoor Hayes RFC opzij, 18-4 met twee conversies van Richard Huisman over de ballevangers van het Docos-bijveld richting rijks weg, London Transport RFC (13-0) en vervolgens in de kruisfinale ook Westoe. Verrassend was ook het optre den van Harlequints, een pas kort serieus spelende Leidse studenten- ploeg. In een poule van drie was ALPHEN AAN DEN RIJN - De internationale turnmanifestatie in sporthal De Arena is gisteren een zeer geslaagde happening geworden. Het favoriete Engelse Heathrow Gym nastics moest na veel spanning toestaan dat de nationale A-selectie van de NKGB de winst voor zich opeiste. Veel toeschouwers zagen de plaatselijke selectie van Wilskracht in het sterke veld op een verwachtte laatste plaats belanden. Tijdens het goedbezochte turngala vielen vooral de prestaties van Wilskracht-turnster Daisy van der Werff op. Dit elfjarige Alphense ta lent scoorde maar liefst 28 punten over de vier onderdelen. Vooral op de balk was zij goed op dreef. Zij behaalde daarop een jurynotering van 7.25. Op dit onderdeel waren de meisjes van Wilkracht toch pri ma bezig, want Leonie van Tienen scoorde met 6.75 ook hoog. Op de paardoefening viel de prestatie van Irma Burgmeyer op. Haar 8.35 be tekende een zeer goede prestatie. DIOK's scrumhalfJan de Mul wordt op de huid gezeten door twee spelers van Westoe RFC. Hij krijgt steun van beste Pieter Korver en Rob Vermeer een try van Kees Verheijen goed voor een 4-0 overwinning op Bed ford Athletics en een tweede plaats. De kruisfinale tegen Old Leamingtonians werd een duidelij ke nederlaag (19-0), maar van Wes toe werd dankzij een try van Leo van der Spek met 4-0 gewonnen. Een derde plaats derhalve voor de ploeg, die dacht uitgenodigd te zijn om te voorkomen, dat DIOK als laatste zou eindigen. DIOK zelf eindigde echter als tweede achter Old Leamingto nians, dat in de finale duidelijk te sterk bleek. Na een kwartier werd het door een dropkick 3-0 en een fout in de lijn kwam de Leidse for matie in de slotfase op 0-9 te staan. WIELRENNEN - Herman Snoeyink en Arie Hassink, op 33- en 35-jarige leeftijd, twee van de meest geroutineerde wielerama- teurs, hebben zondag een crite rium in Keulen gedomineerd. Snoeyink toonde zich de ijverigste puntenverzamelaar. De winnende onderwijzer riskeerde onderweg diskwalificatie. Hij kreeg voor ge vaarlijk sprinten een ernstige waarschuwing. (foto Holvast). Op beide onderdelen was de En gelse Laura Thomas, EK-gangster naar Boedapest, de beste. Op de balk was haar prestatie in de ogen van de jury 9.45 waard, terwijl haar paardoefening 9.35 op het score bord bracht. Tijdens de vloeroefe ning viel Daisy van der Werff ook in positieve zin op. Met haar oefe ning scoorde zij 7.10, waarbij zij Leonie van Tienen met 6.15 ver achter zich liet. Ondanks de prima prestaties van Wilskracht moest de Alphense vereniging toch genoe gen nemen met de laatste plaats. Derde werd de Engelse junioren- ploeg, terwijl de senioren van die club tweede werden. Op de eerste plaats eindigde de nationale selec tie van de NKGB, hetgeen in dit sterk bezette toernooi een prima resultaat mag heten. Weiten In de individuele eindrangschik king werd Erna Weiten van de NKGB eerste. Daisy van der Werff eindigde als beste van Wilskracht op een dertiende plaats. Omdat op dit toernooi niet naar leeftijd werd gekeken en de meisjes van met na me de Engelse ploeg ruim zeven jaar ouder waren dan de elfjarige Daisy van der Werff, was dit de hoogst denkbare notering en der halve een uitstekend resultaat. LEIDEN - Een maand na het einde van de zaalcompetitie kwam Fides Pacta voor het eerst in actie op het veld. De ploeg van coach Matty Baart slaagde er niettemin in de topper bij Sténfries met 4-7 win nend af te sluiten. Succes was er ook voor eersteklassers TOP en Zuiderkwartier, die beide mee blij ven doen in de titelrace. Na het behalen van de zaaltitel is het seizoen voor Fides Pacta nu in feite over. De titelkansen op het veld werden al in de eerste compe titiehelft vergooid en zelfs een overwinning op koploper Asko heeft alleen nog morele waarde. De Assenaren hebben na het afgelo pen inhaalweekeinde eRn onaan tastbare voorsprong van vijf pun ten. Voor twee daarvan was Fides aansprakelijk, want de Leidse pro- SASSENHEIM - Rugbyclub The Bassets ontving het afgelopen paas weekeinde een aantal Engelse clubs voor het spelen van vriendschappe lijk duels. Het team van Briden kon vrijdagavond vanwege de staking in België geen partij geven, maar de ploeg uit Eccles trad zaterdag wel aan tegen The Bassets, dat de wedstrijd met 17-9 won. Zondag tegen Midlandbank behaalde de ploeg eveneens een zege, maar gisteren tegen het sterke Reddingsensians ging het mis (24-3 nederlaag). motieKlasser klopte gistermiddag namelijk nummer twee Stênfries. De subtopper in het Friese Roor- dahuizum werd in belangrijke ma te beïnvloed door de harde, pal over het terrein waaiende wind. De thuisploeg verkoos het windvoor- deel in de tweede helft, maar wist daar nauwelijks raad mee. Werd voor rust nog driemaal gescoord, na de hervatting scoorde Sténfries welgeteld éénmaal. Fides Pacta had in de eerste helft eveneens een overwicht, kwam tot tweemaal toe voor, maar slaagde er evenmin in afstand te nemen. Goals van Ronald van der Vel den, een strafworp nadat Kitty Dool onreglementair was gestuit, en Nico Pikaar werden nog in de zelfde minuut beantwoord. Kort voor rust nivelleerde Robin Som- meling op identieke wyze Stan- fries' 3-2. De ene Friese goal viel al na drie minuten, maar kreeg dankzij tac tisch spel van de Leidenaren geen vervolg. In de verdediging werd de schutters geen ruimte gegund, ter wijl het middenvak- en aanvalsspel erg breed werd opgezet. Met een slimme goal maakte Dick Onderwater gelijk en kort daarna ging Fides de Friezen defi nitief voorbij. Wim Steenbeek, in valler voor de geblesseerde Henny Piket, werd geblokeerd en Nico Pi- kaar benutte de resulterende straf worp. Pikaar, de uitblinker bij de Leidenaren, tekende ook voor de zesde goal, terwijl Robin Somme- ling de laatste voor zyn rekening nam: 4-7. Open De competitie in IB ligt na de ze ge van TOP op het leidende Swift(M) weer helemaal open. Ge handicapt door het ontbreken van vier basisspelers en coach Hans Oele wist TOP niettemin het duel naar haar hand te zetten. Na 1-0 na men de Sassenheimers, gecoached door oud-speler Wim Kerkum, het initiatief, hoewel zy pas na 4-4 af stand konden nemen. Gert Jan Natzijl en Sjoerd van der Klaauw zorgden voor een 4-6 ruststand, waarna Egbert Dijkstra periode weg en via 7-9 (Sjoerd der Klaauw) kwamen de Zeeuwen in de slotfase weer langszij. Gerco Langelaan ontpopte zich echter in de slotfase als 'matchwin ner' en scoorde anderhalve minuut voor het einde de tiende TOP-goal, een actie die de Sassenheimer met een koprol afsloot. De overige tref fers kwamen op naam van Barbara Romsom, Sjoerd van der Klaauw, Egbert Dijkstra en invaller Anne van der Zaag. Ook Zuiderkwartier hield na een 6-7 overwinning op De Bermen haar kansen op de titel in eigen hand, al blijven er in IA nog vyf kanshebbers. De keihard werkende ploeg van coach Wim Niesing, met invallers Tineke Ho- man, Ineke de Hertog en Aldo Spa don kwam ondanks het windna- deel door Els- en Erik van Lunte- ren op 0-2. Kort voor rust (3-2) ging deze voorsprong echter weer verloren. De Bermen kwam na de hervatting zelfs op 4-2, voordat Zuiderkwar tier weer greep op het spel kreeg. Tien minuten voor tiid zorgde Charles Stijger voor 5-5, nadat eer der Erik van Lunteren en Dirk Jan de Kreek de korf al hadden gevon den. Door een afstandstreffer van Theo van Leeuwen kwam Zuiderkwartier op voórdeel, maar dat duurde slechts een minuut. Een toegekende strafworp zou de beslissing kunnen brengen, maar specialist Erik van Lunteren aarzelde te lang en werd afgefloten wegens tijdrekken. Vlak voor tyd kreeg hij opnieuw een strafworp te nemen en nu had hy beduidend minder tijd nodig: 6-7. Een tweetal* strafworpen, waar van de tweede in tweede instantie werd benut, bracht eveneens de beslissing by Velocitas-KOAG. De thuisclub kwam zo van 6-4 op 8-4 en speelde vervolgens moeiteloos naar een 10-6 overwinning. By rust ging de ploeg van coach Piet 1'Ami al met 4-2 aan de leiding door doel punten van Jetske Goudsmit, Mar jolein Zaagman, Steven de Ronde en Ron Goudsmit. Na de hervat ting scoorden Rien van Poelgeest (2), Ron Goudsmi (2), Trudy van Osnabruggen en Jeroen van Driel. BRAM VAN GENT

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19