mm RCL: gebrek aan kwaliteit Quick Boys blijft hopen Noordwijk slaat om met het weer Ook RB wijkt voor Kozakken FC Lisse in ademnood Ongelukkige nederlaag in Werkendam Vrees voor degradatie groeit Na zege op Heerjansdam Zwakke vertoning tegen Spijkenisse, sterk spel tegen Barendrecht Moreel SIZO gebroken Zorgen van Ter Leede verlicht DINSDAG 9 APRIL 1985 SPORT PAGINA 17 WERKENDAM/RIJNSBURG - In Werkendam moet momenteel alles wijken voor de verrichtingen van de lokale voetbaltrots. Nu Kozak ken Boys lijstaanvoerder is in de eerste klasse A van het zaterdag voetbal, kan het zelfs gebeuren dat de plaatselijke wieleramateurwed- strijd vijftien kilometer wordt in gekort om de Werkendamse bevol king tijdig op het veld van de Ko zakken te krijgen. De werkzaamheden vooraf loon de, want het publiek kreeg een spectaculaire pot én een overwin ning van Kozakken Boys 'opge diend': 1-0. De conclusie dat de ze ge eigenlijk Rijnsburgse Boys toe kwam, daar wilden de Werkendammers na afloop niets van weten. Toch was het wel dege lijk het elftal van Arie Lagendijk dat in het duel tegen de ranglij staanvoerder de meeste aanspraak op de overwinning mocht maken. Twee dagen eerder had Rijns burgse Boys al een 2-1 zege ge boekt op Zwart Wit '28. De reke naars onder de RB-supporters had den na dat duel al met getallen ge goocheld en waren tot de conclusie gekomen dat een overwinning twee dagen later op Kozakken Boys hun ploeg terug in de strijd om het kampioenschap zou bren gen. Zo ver kwam het niet, omdat Rijnsburgse Boys op de beslissen de momenten geluk ontbeerde. Aan geluk ontbrak het de afde lingskampioen van vorig zaterdag tegen Zwart Wit niet. Vlak voor tijd bij een 2-1 stand leek de thuisclub alsnog met een deling genoegen moeten nemen, toen Jack Manuputty de bal in eigen doel werkte. Scheidsrechter Brus- saart was al op weg naar de mid denstip, maar grensrechter Van der Linden stak zijn stok in de lucht omdat hij een Rotterdammer buitenspel had zien staan toen Ben Apol de bal in het Rijnsburgse doelgebied lepelde. Na overleg met zijn 'grensjager' besloot Brussaart de treffer alsnog te annuleren. Dit tot groot verdriet van Zwart Wit, dat hevig protesteerde. Op zijn tweede beslissing kwam de spellei der evenwel niet terug. Ray Lemmens had de gasten al in de 7de minuut op voorsprong gezet, waarna zich een levendig duel ontspon.met Rijnsburgse kan sen voor Hans Zwaan (2x) en Mar cel van der Blom. Diezelfde Van der Blom was vlak na de rust ver antwoordelijk voor de gelijkma ker, waarna Ton Arroyo met een kopbal in de 63ste minuut voor 2-1 zorgde. Zwart Wit waande zich drie minuten voor tijd alsnog in het be zit van een gelijkspel, maar grens rechter Van der Linden stak daar een stokje voor.. Hoe anders verliep het gisteren in Werkendam, waar de bijna 2500 toeschouwers stil werden van zo veel Rijnsburgs machtsvertoon. Nu Den Haan en Swalm, de be langrijkste spelers van de thuis club, door Fred Arroyo en Arie van Dijk uit de wedstrijd werden ge speeld, kon RB moeiteloos een groot overwicht opbouwen. De Rijnsburgers kregen ook kansen, maar Ton Arroyo, Marcel van der Blom en Hans Zwaan verzuimden dit in doelpunten om te zetten. De verwachte treffer was in de eerste helft uitgebleven, maar ge zien het veldoverwicht 'moest' dat doelpunt in de tweede helft vallen. RB bleek evenwel zo met zijn krachten te hebben gesmeten, dat de ploeg gas terug moest nemen. Dat bood Kozakken Boys de gele genheid iets terug te doen. Na aan geven van Philip den Haan kwam invaller Dick Damen in de 65ste minuut in kansrijke positie en schoot in de richting van het Rijns- burse Boys-doel, waar Johan de Kroon het leder verkeerd raakte en de bal via de paal en het lichaam van Manuputty in de goal beland de: 1-0. Met Wim Driebergen in de punt van de aanval probeerden de Rijns- burgers de achterstand in het laat ste kwartier goed te maken. Kozak ken Boys hield echter stand. LEIDERDORP De wonderen zijn de wereld nog niet uit, maar afgaande op de verrichtingen van zaterdag staat RCL met één been in de tweede klasse. KATWIJK - Quick Boys mag zich zelf nog in de race wanen om het kampioenschap van de zaterda- geersteklasse. Op paaszaterdag schudden de Katwijkers Heeijans- dam, de overwinnaar van FC Gro ningen in het bekertoernooi, van zich af en mag op gepaste afstand van Kozakken Boys nog een beetje hoop op de titel koesteren. De ambiance was zaterdagmid dag ideaal; veel publiek (bijna 2000) en een lekker voorjaarszon netje. Bovendien bleek Heerjans dam nauwelijks in staat om de thuisploeg een strobreed in de weg te leggen. Via de flanken werden de gasten bestookt met voorzetten op maat. Linkerspits Marco van der Plas had er duidelijk zin in en penetreerde keer op keer met lan ge rushes tot op de achterlijn. Aan de andere kant was het Leen van der Plas die veel onrust teweeg bracht. Maar Heerjansdam-doelihan Bogdan Kopanecki had alle gele genheid om warm te draaien en on derscheidde zich bij enkele gevaar lijke kopballen van Gerard Zuy- derduyn. Van achteruit mocht Jo han Jonker soms ongehinderd op rukken en hij bestookte Kopanec ki met een aantal harde schoten. In de verdediging kende Quick Boys weinig problemen. Doelman Kees de Best kon zich naar harte lust uitleven in het met verre uit trappen bedienen van zijn voor- waartsen en hielp dan ook mee aan de verhoging van de druk op het doel van Heerjansdam. Eén van die 'dieptepasses' van De Best beland de in de twintigste minuut bij spits Marco van der plas, die bij het uit spelen van de Heeijansdam-libero neerging in het strafschopgebied. Hoewel 'heel' Katwijk een penalty claimde, liet arbiter Van der Velde doorspelen. Na dit incident zette Quick Boys Heeijansdam de duimschroeven nóg vaster aan en er volgden kan sen voor Teun van der Plas, die net naast kopte, en voor verdediger Fred Eijsberg, die met een hard schot Kopanecki nog verder in de wedstrijd liet groeien. Toch kwam Heeijansdam op slag van rust even onverdiend als onverwacht op voorsprong. Een af zwaaiend schot van Martin Beek belandde voor de voeten van de zwaargebouwde van der Neut. Op vier meter voor het doel en volgens Quick Boys-speaker Nico Kulk in buitenspelpositie, miste de spits dit buitenkansje niet: 0-1. Kulk deelde zijn gehoor vervolgens mee "dat het 0-1 was geworden door een buitenspeldoelpunt". Na de pauze bood het treffen eenzelfde beeld als in ae eerste helft. Nieuw in de spits was Mart van der Plas (in het veld gekomen voor Gerard Zuyderduyn), die al na vijf minuten door Floor van Duyn in kansrijke positie werd ge- Op aangeven van Leo van Delft kopt Leen i ;oor Qiiick Boys achter Bogdan Kopanecki manouvreerd. Zijn inzet werd in eerste instantie nog gestopt, maar toen Van der Plas zich zelf over de 'terugkaatser' wilde ontfermen, werd hij door Kopanecki foutief af gestopt en belastte zich vervolgens zelf met het vonnis. Weer vijf minuten later kopte Leen van der Plas schitterend in na een fraaie voorzet van Leo van Delft, waarna de Katwijkers een gewonnen partij .speelden. In hoog tempo creeërde de thuisploeg kans na kans, maar kon de wedstrijd niet beslissen. Fred Eijsberg kopte alleen voor Kopanecki net mis, ter wijl Martin van der Plas zijn scho ten door de doelman van Poolse af komst zag gekeerd. Aan de overzijde kant kende Kees de Best een rustige middag. Heerjansdam kwam in de tweede helft tot slechts drie schotpogin gen. In de slotminuteri trokken 'de Boys' zich massaal voor eigen doel terug, om de winst definitief veilig te stellen. Het zonnetje bleef op sportpark Nieuw-Zuid schijnen voor de thuisploeg, die in Floor van Duyn dé uitblinker had en door de magere, maar uitermate verdiende overwinning nog mag dromen over de al zo lang verwach te titel. FRANS KALES Natuurlijk was het waar dat de Ra cing in de eerste helft weer eens geen greintje geluk had. Boven dien had de ploeg de pech dat te genstander Kozakken Boys de twee kansen die het in het eerste half uur kreeg meteen in goals om zette. In aanvallend opzicht toon den de Leiderdorpers in de tweede helft echter zoveel gebrek aan kwa liteit, dat het ergste gevreesd moet worden. Trainer Mouter wenste niettemin het hoofd nog lang niet in de schoot te leggen. Hij: "Op 20 april moeten we tegen SSS en een week later tegen Excelsior. In die wed strijden moeten we laten zien wie de sterkste is van de degradatie kandidaten. Desnoods maar weer met twee man voor en de rest achterin. Als dat ons laatste red middel is, dan zal ik niet nalaten daar gebruik van te maken. Hoe zeer ik ook een voorstander ben van aanvallend voetbal." Mouter heeft kennelijk ingezien dat RCL het met voetbal op basis van gelijk heid niet redt. Ook zaterdag trad zijn ploeg lijstaanvoerder Kozak ken Boys met open vizier tege moet. Maar waar de Werkendam mers succesvol waren, daar faalde RCL. Daartoe in staat gesteld door Pierre van Gemerden, die profi teerde van nonchalance in de Werkendamse defensie, kon Erik van Doezelaar, met alleen doelman Ottevanger voor zich, niet tot sco ren komen. Later in deze helft zag Van Doezelaar een schot via een Kozak en de paal terug in het veld caramboleren. Andere doelpogin gen, van Ruud Boendermaker, Sie- to Schalkers en René Kammenga, leverden eveneens geen succes op. Kozakken Boys, momenteel een LEIDEN - Hoewel het doek of ficieel voor SIZO nog niét ge vallen is, heeft de zo weinig succesvolle dubutant in de tweede klasse de handdoek al wel in de ring gegooid. De ploeg uit Hillegom speelde te gen Scherpenzeel met een vol ledig herzienene achterhoede, waarin Dick van der Waal weer in was teruggekeerd. De eerste helft werd de in de hoogste regionen geklasseerde tegenstander uitstekend partij gegeven. Tot tweemaal toe nam SIZO voor rust zelfs een voor sprong. Gert Kardol zorgde na een kwartier voor 1-0 en na de gelijkmaker van Donselaar, vanaf elf meter na hands van een SlZO-verdediger, rondde •Stephan Schotman een lange solo af met een doelpunt: 2-1. Onduidelijkheid in de Hille- gomse verdediging over een vrije schop stelde Van Dam in staat om na zes minuten in de tweede helft de gelijkmaker te scoren. Die tegengoal, waaraan het warrig optreden van de scheidsrechter mede debet was, betekende de doodsklap voor SIZO. Scherpenzeel rolde de moreel gebroken tegenstan der daarna moeiteloos op, waarbij Donselaar nog twee maal als scherprechter fungeer de: 4-2. NOORDWIJK - Net zo wis selvallig als het weer. Zo laat zich het paasoptreden van Noordwijk het best om schrijven. Zaterdag leek de kampioenskandidaat zich zelf in Spijkenisse (3-2 ne derlaag) uit de titelrace met Kozakken Boys te werpen, maar gistermiddag (2-0 zege op Barendrecht) kwam Noordwijk weer in beeld als achtervolger van de Werkendamse koploper. werden in hun slaap(wandeling) ruw gestoord door vreugdekreten, niet van hun ploeggenoten, maar van tegenstanders. Na een misver stand tussen beide Noordwijkers wist Van Beveren niets anders te doen dan de bal in zijn eigen doel te mikken. Een voorbeeld dat drie minuten voor tijd aan de overzijde werd ge volgd, maar Noordwijk geen enkel punt opleverde omdat direct op de 2-1 van Van Beveren een derde doelpunt van Spijkenisse was ge volgd. Zaterdag stevenden Spijkenisse en Noordwijk in een veredeld potje 'zomeravondvoetbal' regelrecht op een deling af. Voorstopper Siem van Beveren hield halverwege de eerste helft zijn hoofd bij een voor zet van Geert Jan Bakker en zette zijn ploeg op voorsprong. Na de ge lijkmaker van Spijkenisse, die nog voor de rust viel, deden beide teams een geslaagde poging elkaar in slaap te sussen. Siem van Beve ren en doelman Dick Dortmundt Counterploeg Na de ongelukkige, maar peper dure nederlaag van zaterdag restte Noordwijk in het treffen met mid denmoter Barendrecht slechts één ding: volledig op de winst spelen. En zie, in een onvervalste zuid wester storm die bij vlagen met slagregens gepaard ging, kromden de 'mooi-weer-voetballers' van de Duinwetering de ruggen. Linker spits Ivan Hermans en middenvel der Jos Smits gingen voor in de strijd die op basis van kwaliteit en inzet wel gewonnen moést worden. Barendrecht-trainer Jan Rab be schikt al jaren over aardig mate riaal waar hij dit seizoen wel eens een hoofdprijs mee in de wacht wilde slepen, maar na een vlotte seizoenstart is de de counterploeg flink achterop geraakt in de eerste klasse A. En eigenlijk is dat maar goed ook, want Rab en zijn kornui ten hebben absoluut geen gevoel voor amusementswaarde. Het twee-spitsen-systeem is er bij Barendrecht kennelijk inge ramd, want zelfs bij een achter- LEIDEN - In een matig duel heeft FC Lisse (zaterdag) de punten za terdag bij 's-Gravenzandse SV moeten achterlaten: 1-0. De ploeg van coach Eilander, zaterdag overi gens afwezig wegens het volgen van een cursus, blijft derhalve de hete adem van de degradatiekandi daten in de nek voelen. Tot tien minuten voor het einde leek het duel 's Gravenzandse SV- FC Lisse gedoemd doelpuntloos te eindigen. De twee ploegen tikten de bal zonder veel offensieve be doelingen rond, voornamelijk op het middenveld. Voor enige op winding in de strijd zorgde in de zeventigste minuut nog een afge keurde treffer van 's Gravenzandse SV-aanvaller André Dijkhuizen. Even later werd de impasse toch doorbroken. Na een afgeslagen aanval ontstond er op de helft van FC Lisse een 3 tegen 2 situatie, waarbij op links Hans Spies door brak. Via Aad van der Vlist beland de de bal bij de volgens velen, uit gezonderd arbiter Bouwmeester, buitenspel staande Mari Veltman, die de Lisse-doelman kansloos liet. FC Lisse zocht na deze tegentref fer wel met man en macht de aan val op, in een vertwijfelde poging terug te komen. Kansen op de ge lijkmaker waren er voor Walter Schoone, die een inzet weggetikt zag door de keeper, en Arie Schalk, die de bal vervolgens in het zijnet kopte. stand heeft de ploeg de allergroot ste moeite om op een wat offensie- vere speelwijze over te schakelen. Sterker nog, na de rust en bij een 1-0 achterstand, stond gistermid dag invaller Ad Kooyman vaak moederziel alleen in de spits. Dat was niet alleen het gevolg van gebrek aan lef bij de gasten, maar ook een bewijs van de aan houdende Noordwijkse druk waar Barendrecht niet tegen bestand bleek. Tussen de zestigste en tach tigste minuut was die druk zo he vig dat Barendrecht niets anders restte dan 'alle hens aan dek' te verzamelen in de hoop dat een tweede Noordwijkse treffer zou uitblijven. Die hoop bleek dus ij del want een kwartier voor tijd had Ivan Hermans de 2-0 slechts voor het in tikken nadat Klaas Vink, libero Andries Wendt en Jos Smits .in eendrachtige samenwerking de Barendrecht-defensie het uitverde digen volstrekt onmogelijk hadden gemaakt en doelman Pierre Schef- fers weliswaar een voorzet stijlvol onderschepte, maar verzuimde de bal tot hoekschop te verwerken. Het showmannetje Scheffers, die het zichzelf al een paar keer eerder onnodig moeilijk had gemaakt, tik te de bal voor de voeten van de overijverige Hermans die zijn noeste arbeid met de beslissende treffer zag beloond. Koelbloedig Aanvankelijk zag het er aller minst naar uit dat Noordwijk de volle winst zou opstrijken. Het Ba- rendrechtse middenveld-kwartet controleerde in de beginfase de wedstrijd en de thuisploeg had de grootste moeite de weg naar Pierre Scheffers in te slaan. Maar na een half uur bood de nonchalant spe lende libero Bas Hokke de rappe spits Klaas Vink vrije doortocht. De Barendrecht-aanvoerder ver slikte zich bij een dieptepass en de op volle snelheid liggende Vink rondde vrij voor Scheffers de eer ste echte Noordwijk-kans koel bloedig af. Na de doelwisseling kreeg Noordwijk steeds meer grip op de wedstrijd en met name Jos Smits en Ivan Hermans troefden hun di recte tegenstanders (Han v.d. Walle en Jack v.d. Berg) herhaaldelijk af. Na een kwartier in de tweede helft mocht Barendrecht van geluk spreken dat arbiter Bot weigerde de bal op de stip te leggen toen Hokke de bal in zijn eigen straf schopgebied met de hand beroerde na een voorzet van Klaas Vink, die zichzelf op de linkervleugel met een verukkelyke schijnbeweging had vrijgespeeld. Maar luttele minuten later be zweek de defensie van de gasten toch onder de zware Noordwijkse druk, toen Scheffers een helpende hand uitstak in de richting van Ivan Hermans. Zijn treffer bete kende de genadeklap voor Baren drecht dat bij doelpogingen van Ti- mo Gerlof met de schrik vrij kwam. Eerst leek Gerlof een fraaie Noordwijk-aanval met een schui ver af te ronden, maar Scheffers KATWIJK - De doelstellingen wa ren gelijk, maar de uitgangsposi ties volledig verschillend. Ter Leede had de punten gisteren hard nodig in het kader van de strijd te gen de degradatie in de zaterdag- derdeklasse; Katwijk kon een overwinning zéér goed gebruiken met het oog op het kampioen schap. Eerstgenoemde ploeg had zaterdag al een zéér belangrijke ze ge geboekt tegen 's-Gravenzande, terwijl Katwijk die dag niet verder kwam dan een 1-1 gelijkspel bij Hoekse Boys. Gisteren won Ter Leede verrassend met 0-2 van Kat wijk. Door deze resultaten wegen de degradatiezorgen een stuk lich ter voor de ploeg van de scheiden de trainer Jan Faas. Ter Leede, kortom, beleefde een lucratief paasweekeinde. Katwijk maakte aanvankelijk de indruk snel af te willen rekenen met Ter Leede. De aanvallers bun delden hun krachten en schiepen meerdere doelrijpe kansen, die echter niet werden benut; Ter Leede-keeper Jan Blankenspoor stond een vroege treffer met enke le spectaculaire reddingen in de weg. Nadat het offensief van de formatie van trainer Peter Ciere was geluwd, konden de gasten en kele tegenstoten plaatsen. Dat maakte het wedstrijdbeeld in elk geval interessanter. Van voetbal redde en in de laatste minuut kop te de middenvelder bij een open doelkans in het luchtledige. Scheidsrechter Bot boekte in die eenzijdige slotfase Bas Hokke, die de spurtende Ivan Hermans onder uit tikte en Andries Wendt, die de doorgebroken Ad Kooyman tegen de grasmat werkte. Voor Wendt be tekent dat waarschijnlijk dat hij voorlopig moet afhaken in de jacht van Noordwijk op koploper Ko zakken Boys, waarin trainer John Eelman nog altijd perspectieven ziet voor zijn wisselvallige elftal. JAAP VISSER team boordevol zelfvertrouwen, liet daarentegen in eerste instantie geen mogelijkheid onbenut. Fout Al na twaalf minuten werd een fout van Peter Siera door Klop on middellijk afgestraft. Siera wilde het leder op zijn borst opvangen, miste de bal volledig, waarop Klop vernietigend uithaalde. Ook de tweede scoringskans werd door de Werkendammers zonder aarzelen verzilverd. Schouten kopte de bal na een voorzet van rechts naar Van Rijn, die, ook al koppend, Peter van der Heijden voor de tweede keer liet vissen. Door deze goals werd RCL weer gedwongen het spel te spelen zoals het dit seizoen zo vaak heeft gedaan. Achter werd er één tegen één verdedigd, en het hoofd van laatste man Kees Ruis moest in de voorste lijn voor de no dige paniek zorgen. Net als bij voorgaande gelegen heden leverde deze strijdwijze RCL alleen maar meer tegengoals op. De formatie bezit namelijk niet de verdedigers die het aankunnen één tegen één te spelen. In de twee de helft werden Ab Braat en de uit het derde teruggehaalde Koos Ha- neveld opgezadeld met de op dracht de spitsen Van Rijn en Schouten te bewaken. Dat lukte niet al te best. In de beginfase van de tweede helft viel het allemaal nog wel mee, omdat het toen RCL was dat aandrong, en Kozakken Boys zich vooralsnog beperkte tot het consolideren van de voor sprong. Daarbij moesten de Werkendammers tot twee keer toe staan dat Kees Ruis luchtduels won. De eerste keer kopte op zijn aangeven Erik van Doezelaar via de handen van Ottevanger over en de tweede keer zocht de Leider- dorpse verdediger zelf het doel te hoog. Halverwege de tweede helft be sloot Kozakken Boys RCL uit z'n lijden te verlossen, daarbij gehol pen door de Racing-defensie. De buitenspelval werd door Schouten en Den Haan omzeild, waarna laatstgenoemde de stand simpel naar 0-3 tilde. Schouten, die eerder nog had getoond niet het onderste uit de kan te willen (hij schoot in vrije positie tegen van der Heijden aan), profiteerde een kwartier voor tijd nog van kortademigheid van Haneveld. De bebaarde invaller (Dick van der Bijl was geblesseerd) kon het tempo duidelijk niet meer bijsloffen, en bood Schouten alle gelegenheid 0-4 op het scorebord te brengen. Daarbij bleef het, alle goede be doelingen van RCL ten spijt. Mou ter: "Ons probleem is het aanspe len van de vrije man. Hebben wij een man meer dan is het meteen een goal. Maar dat is niet het enige. Ook andere, echt essentiële dingen gaan te vaak verkeerd." CHRIS HARTMAN Pieter van der Plas (nummer twee) snelt toe om de in gevaar gebrachte defensie van Ter Leede te ontzetten (foto Holvast) dat redelijkerwijs van derdeklas sers mag worden verwacht, was evenwel geen sprake. Vooral titel- pretendent Katwijk kon zijn goede bedoelingen niet waarmaken. De tweede helft leek in het begin van de tweede helft een gipsafdruk te zullen worden van het eerste part. Althans, de thuisploeg open de weer furieus om vervolgens te rug te vallen. Ter Leede profiteer de optimaal, al had de ploeg wel de hulp van de opponent nodig. In de 49ste minuut kreeg Adrie Nijgh de bal verkeerd op zijn schoen en ver raste daarmee zijn doelman Jaap van Duyvenbode: 0-1. Zes minuten later gebeurde aan de andere kant bijna hetzelfde toen Jan Blankenspoor de bal bij een uittrap tegen het hoofd van één van zijn verdedigers schoot. Dit in cident had evenwel net geen nade lige gevolgen voor de Sassenheim- se formatie, omdat de goalie de te- ruspringende bal juist voor de doellijn kon weghalen. Katwijk zette in het laatste kwar tier alles-op-alles op de achter stand weg te werken. Maar, zoals zo vaak, viel het doelpunt aan de andere kant. In de 77ste minuut be kroonde Sassenheimer Vonk een solo met het tweede Ter Leede- doelpunt. In de resterende minu ten probeerde Katwijk nog het één en ander recht te zetten, maar Ter Leede hield stand.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17