De weg is vrij voor 'Akerboem' KH S^J 'Er moet één sterke man worden aangesteld' Van koude kermis thuis LEIDSCH DAGBLAD Toen waren er nog vijf Tiende titel binnen bereik Zes titels gaan mee naar China Vriesekoop in mei al naar Seoel Voetbalrel eist dode Gerard Bakker weigert zich neer te leggen bij Chinese overheersing DINSDAG 9 APRIL 1985 PAGINA 13 GOTHENBURG - Ze hadden vergeten een blik te werpen op de internationale temperatu- rentabel, thuis in Leiden. Ewoud Braggaar en Ronald van der Wal togen nietsvermoe dend met de tent in de auto richting wereldkampioen schappen tafeltennis. Het duo, lid van het Leidse Scylla, kwam dus van een kou de kermis thuis. Het vroor in Gothenburg en de gestaag neervallende sneeuwvlokken wezen uit dat de lente er in de cao spelende Utrechter, bracht uitkomst. De negentienjarige tafeltennisser, die in de veron derstelling verkeerde dat hij het ontbijt in het hotel moest betalen en het hele toernooi nauwelijks had gegeten, lood ste Braggaar en Van der Wal naar zijn éénpersoonskamer. Het personeel kreeg lucht van hun aanwezigheid toen de Lei- denaars zich 's-avonds opval lend aan de hotelbar nestelden. Waarna het tweetal zich voor een nacht weer terugtrok in het washok. kustplaats voorlopig met zat aan te komen. Niettemin werd de shelter op een nabijgelegen camping opgezet. 's-Nachts kreeg het illustere koppel echter spijt van die be slissing. Omdat de financiën ontbraken om zich in een duur hotel te verschansen, werd na dien gekozen voor het washok op de camping. Van slapen kwam in die gelegenheid ook niet veel, nu de temperatuur rond de dertig graden onder nul bedroeg. Rimine Brons, de voor Cura- GOTHENBURG - „Dertien kleine negertjes" telde de afvaardiging van de NTTB bij aanvang van het WK-tafeltennis. De eerste, Bob Potton, viel al na vier dagen af. De tweede, Ron van Spanje, volgde snel. Broer Henk was de derde. Hij blies zondag per auto de aftocht uit Scandinavië. Dat bracht Miriam Kloppenburg op een idee. Zij kwakte als vierde naar beneden, nadat de Lichten- voordse in het vervoermiddel van vader Jan was gestapt. Gistermor gen tuimelden nummer vijf, zes en zeven omver, want de bestuursle den Welsink en Roeten plus Betti- ne Vriesekoop verkozen de och- tendvlucht naar Amsterdam. Op dat moment vertoefde Ge rard Bakker, de achtste, op de boot naar Denemarken. Zodat er 's-mid- dags op weg naar Nederland nog vijf poppetjes over waren: Eric Noor, Rob Turk, Gerdi Keen, Bert van der Helm en Jan Vlieg. Symptomatisch, Nederlands af scheid van het wereldkampioen schap tafeltennis. ZEG MAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions GOTHENBURG (GPD) - Het WK- tafeltennis werd zoals gewoonlijk (het mannendubbel uitgezonderd) door de Aziaten geregeerd. De Zweden Mikael Appelgren en Ulf Carsson raapten in het mannen- dubbel de troostprijs op, die China altijd voor een Europees land be schikbaar stelt. De overige zes ti tels werden meegenomen in het vliegtuig richting Peking. Bij de mannen werd Jiang Jia- liang naar voren geschoven als op volger van de in Zweden afwezige Cuo Yuehua. Binnen tien minuten werd zijn landgenoot Chenlongan van de tafel geslagen. De 21-jarige nieuwe wereldkam pioen is afkomstig uit Canton en heeft in tegenstelling tot zijn land genoten een aantrekkelijk spelty pe. Dat Jiang Jialiang is begiftigd met een uitzonderlijk talent blijkt uit zijn hoeveelheid trainingsuren. Waar de meeste Europeanen per dag zes uur achter de tafel vertoe ven, acht de student de helft van die tijd voldoende. Slechts met in ternationale evenementen in het vooruitzicht wordt het aantal trai ningsuren tot vijf uur opgevoerd. Bij de vrouwen prolongeerde Cao Yanhua haar wereldtitel ten koste van Geng Liyuan. In het vrouwendubbel daarentegen moest de 22-jarige studente, met Ni Xialian haar meerdere erkennen in het duo Dailili-Geng Liyuan. In het gemengd dubbel zegevierden Cai Zhenhua en Cao Yanhua over het verrassende Tsjechische duo Hra- chova-Pansky. GOTHENBURG - Bettine Vriese koop zal op 29 en 30 mei in Seoel deelnemen aan het toernooi om de wereldbeker voor dames. Het is de eerste keer, dat dit evenement wordt gehouden. Aan het toernooi zullen twaalf dames deelnemen. Per land kunnen maximaal drie dames ingeschreven worden. Het prijzengeld in Seoel is 15.000 dol lar. Tien dagen daarvoor neemt Vrie sekoop in Breda deel aan de finale van het Europese Grand Prix. Aan dit toernooi nemen acht speelsters deel, onder wie Marie Hrachova, Branka Batinic, Valentina Popova e:i Olga Nemes. De hoofdprijs in Breda bedraagt ruim 8000 gulden. BUENOS AIRES (AFP/ANP) - Relletjes aan het einde van de wed strijd Independiente - Boca Ju niors hebben zondagavond het le ven van een veertien-jarige voet balsupporter geeist. Volgens oog getuigen werd hij door een kogel in de borst getroffen toen hij het sta dion verliet. De politie greep zes minuten voor het einde van de wedstrijd in toen grote groepen supporters van beide clubs met elkaar slaags raak ten. Op dat moment leidde Inde pendiente met 1-0. De wedstrijd werd gestaakt. Meer dan vijftig personen liepen verwondingen op. Tot de zwaargewonden behoren volgens officiële mededelingen vijf leden van de politie. Er werden ruim vierhonderd arrestaties ver richt. Een andere wedstrijd voor het Argentijnse voetbalkampioen schap ging niet eens van start. En kele minuten voor de aanvang van Tiet treffen tussen River Plate en Velez Sarsfield besloot de scheids rechter de ploegen niet in actie te laten komen. Incidenten veroor zaakt door een twintigtal jeugdi gen waren daar de oorzaak van. 'Heet' In eigen land ging het er bij de wedstrijd DS'79-FC Den Haag 'heet' aan toe. Supporters staken ondermeer een jeugdhonk in brand (zie elders in deze krant). Ook na afloop van de wedstrijd FC Twente-Ajax is het gisteren in het NS-station van Enschede onrustig geweest. Supporters gooiden met stenen naar de politie. De Herman dad arresteerde vier fans, onder wie een 18-jarige Katwijker en een 17-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan vernielingen aan het perron en het meubilair van de trein. Bovendien werd regelmatig aan de noodrem getrokken. Het ge volg was dat de trein met een uur vertraging uit Enschede vertrok. Op de supporters wordt snelrecht toegepast. De Utrechtse politie heeft zater dagavond na FC Utrecht-NAC een bus vol aanhangers van de club uit Breda aangehouden. De suppor ters hadden de bus, onderweg van het stadion van FC Utrecht naar het station, voor een groot deel ver nield. Nadat zij een groot aantal ruiten uit de bus hadden geslagen, kon de chauffeur onder escorte van de politie met de inzittenden naar het hoofdbureau rijden, waar alle vijftig supporters werden aan gehouden. Na verhoor sloot de po litie vijf supporters op verdenking van openlijke geweldpleging in. Ook de in Utrecht gearresteerde supporters worden berecht via een snelrechtprocedure. DEN BOSCH/LEIDEN - Op z'n paas-best en met een grijns van oor tot oor nam Kees Akerboom in de bomvolle Vijf Meihal dankbaar de geluk wensen in ontvangst. Het was dubbel feest voor Neerlands beste basketballer aller tijden die gisteren én zijn 34ste ver jaardag vierde én met zijn ploeg Den Bosch zich na twee finale-wedstrijden tegen El- mex Leiden al weer praktisch verzekerd weet van opnieuw een landskampioenschap. Het zou, en dat kan in principe morgen in de Maaspoort al een feit zijn, voor hem de tiende nationale titel betekenen. Eentje met een goud randje dus. "Dit is mooier dan dertig punten scoren", blikte hij, na dat de rust rond zijn persoon was weergekeerd, achterom naar de. zwaarbevochten 81-86 overwinning die de stand op 2- 0 in het voordeel van Den Bosch bracht. De man die voor al door zijn trefzekere schot tot ver buiten de landsgrenzen wordt gevreesd had ditmaal met slechts drie puntjes hoege naamd geen inbreng in de tot standkoming van die score, maar daar maalde het Bossche kanon helemaal niet om. "Vroeger lag ik daar misschien wakker van. Nu niet meer. Met z'n allen hier in Leiden winnen is belangrijker dan of ik wel of niet een doorslaggevende rol kan spelen", aldus de jubilaris. Die trouwens in dat opzicht al genoegdoening had gekre gen in het eerste duel. De 66-62 zege waarmee de Bosschena ren zaterdag de eerste stap naar prolongatie van de titel zetten kon namelijk voor een groot deel op het conto van de Aker boom worden bijgeschreven. Met een drietal ontstellende goed getimede driepunters zorgde hij er hoogstpersoonlijk voor dat die toch al bizarre ver toning in de half gevulde Maaspoort niet ook nog een verrassende ontknoping kreeg, in die zin dat Leiden er met de punten vandoor ging. Schutter Het tekende opnieuw de even beruchte als befaamde ei genzinnigheid van de vorig jaar vanwege een knieblessure te vroeg afgeschreven schutter. Die zich, in het onbegrijpelijke foutenfestival waarin de eerste finale-partij van meet af aan verzandde, lange tijd schuil hield. Maar die zich precies op tijd present meldde om na rust het aandringende Leiden van repliek te dienen. Met drie koelbloedige kogels van af stand loodste hij het hyperner veuze Den Bosch nog net in veilige haven. Dat gebeurde op momenten dat het ook al overgeconcen treerde Leiden zichzelf na die belachelijk zwakke eerste helft (34-22 met schotpercentages van respectievelijk 27 voor Lei den en 31 voor Den Bosch) enigszins hervond. Via twaalf ontbeantwoordde punten kwam de ploeg terug tot 38-35 om daar Akerboom op zijn weg te vinden. Die stapte nogmaals uit toen Lockhart het voortouw had genomen en Leiden tot op Eindelijk ruimte voor Jerry Beck om aan te leggen. Esveldt, Fields, Lockhart en Akerboom wachten af of het schot al dan niet doel zal treffen (foto Holvast» drie punten (55-52) van Den Bosch bracht. En deed dat voor de derde maal toen wederom Lockhart - zaterdag de enige Leidse speler van formaat - de spanning opschroefde met twee aansluitingstreffers (62- 60) vlak voor tijd. 'Boem', zei Kees Akerboem en dat was 1-0. Maar gisteren zweeg het ka non. Althans in aanvallend op zicht. Want hoewel van hem meermalen is gezegd, en waar door hij door sommige coaches ook openijk is bekritiseerd, als zou hij een broertje dood heb ben aan verdedigen, vatte Akerboom die taak gisteren op zijn geboortedag blijmoedig op. In een nu wel door beide partijen knap gespeelde wed strijd, werkte Akerboom zich in het zweet. Het ondankbare, maar o zo noodzakelijke loop werk, leverde uiteindelijk het volle rendement op. Het minieme verschil aan de finish van zowel de eerste als de tweede wedstrijd is daarmee te verklaren. Hoewel de aartsri valen van weleer elkaar ook dit maal nauwelijks een duim breed toegaven had Leiden over de twee avonden gezien zichtbaar meer moeite met het ontrafelen van de 1-3-1 zóne van Den Bosch dan andersom de gasten dat hadden met de man-tegen-man verdediging van de thuisclub. Gevoed door een beheerst spelende John Franken kwamen in eerste in stantie Fields en Akerboom op vallend gemakkelijk in de dub bele cijfers. In tweede instantie nam Jelle Esveldt de honneurs waar voor Kees Akerboom. Toch was Leiden gisteren, net als zaterdag, en ondanks dat optische overwicht van de Bossche luchtmacht zeker niet kansloos voor de zege. Maar na een volledig gelijkopgaande beginfase eenmaal op stoom gekomen door een eindelijk weer eens ontketende Randy Wiel kwam de machine even abrupt weer tot stilstand. Een dol geworden Bossche 'suppor ter' meende arbiter Ruessink Eerste wedstrijd Den Bosch - Leiden 66-62 (34-22) LEIDEN - Lockhart 21 (11), Beek 18 (6), Wiel 11, Heijdeman 5, Kragt- wijk 2 (8),. Van Heifteren en Van Dam 2, Hagens 1 (10 assists). Schot- percentage 39, rebounds 37, balver lies 8. DEN BOSCH - Fields 20, Aker boom 16, Franken 14, Pieterse 8, Esveldt, Gibson, Van der Steen en Bottse 2. Schotpercentage 41, re bounds 47, balverlies 15. Vijf fouten: Gibson. Arbiters: Woudstra/Kleersnijder. Toeschou wers: 2000. Tweede wedstrijd Leiden - Den Bosch 81-86 (41-45) LEIDEN - Wiel 21, Beek 18 (10), Kragtwijk 11 (9), Hagens 7 (11 as sists), Lockhart 10, Heijdeman 8 (6), Van Helfteren 0, Van Dam 0. Schot percentage 46, rebounds 37, balver lies 11. DEN BOSCH - Fields 24 (9), Es veldt 22, Gibson 16 (10), Franken 11, Bottse 6, Van der Steen 3, Aker boom 3. Schotpercentage 51, re bounds 41, balverlies 15. Vijf fouten: Kragtwijk. Arbiters: Van Rhenen/Ruessink. Toeschou wers: 2200 (uitverkocht). na een fout tegen Henk Pieter se een 'gooi' te moeten geven waarop de Leidse politie met een charge een rel in de kiem diende te smoren. "Een breek punt", noemde verliezend coach Ruud Harrewijn die on derbreking bij de stand 32-26 later. "We kwamen namelijk net in ons ritme. Het liep als een trein en zij waren duidelijk even van de kaart. Pak je dan tien, twaalf punten dan kunnen er nog gek ke dingen gebeuren. Nu waren we door die gedwongen rustpe riode meteen van slag af." Routine En dat zijn dingen die Kees Akerboom, met al zijn routine, haarfijn weet aan te voelen. Hij gooide er, nadat het veld was schoongeveegd, meteen een driepunter tegenaan. Zijn enige wapenfeit in aanvallend op zicht, maar opnieuw wel weer perfect getimed. Want in de al gemene verwarring die er bij Leiden ontstond glipte Den Bosch via Fields en Bottse naar een voordelige 41-45 ruststand. "Dat gaf', vertelde de Bos sche coach Jan Dekker na af loop, "vertrouwen. De zenu wen, die vanaf zaterdag bij sommigen door de keel gier den, waren vanaf dat moment onder controle. Ze voelden dat ook hier winnen tot de moge lijkheden behoorde. Ik geloof ook niet, dat we na rust nog achterkwamen." Wel een keer gelijk (75-75) en nog een keer praktisch gelijk toen de fraaie tweede rondgang mede dankzij drie driepunters van de af en toe weer ouder wetse Hagens in de beslissende fase kwam. Bij 79-82 miste Kees Akerboom op een cru ciaal moment een korte jumper waarvan Jerry Beck profiteer de, 81-82. Omdat Akerbooms' stand-in Esveldt vervolgens koelbloedig de plaats van de meester innam (81-84) moest Leiden, om een verlenging uit het vuur te slepen met nog tien seconden te spelen, noodge dwongen een driepunter fabri- :eren. Noch Hagens, noch Beek bleek daartoe in staat. Daarvoor moet je blijkbaar Akerboem heten... AD VAN KAAM ADVERTENTIE GOTHENBURG - Is de Chinese tafeltennismuur nog wel te slech ten? Twee inwoners van Europa geloven van wel, de overige spor- tievelingen hebben het hoofd al moedeloos in de schoot gelegd en het schrikbewind van de Aziati sche goochelaars geaccepteerd. Bettine Vriesekoop en Gerard Bakker zijn vooralsnog een andere mening toegedaan. Ook al werd de Hazerswoudse bij de wereldkam pioenschappen pingpong door de Chinezen in alle categorieën geëli- mineerd, toch blijft het onafschei delijke duo in een coup geloven. Een jaar lang kadaverdiscipline had Bettine Vriesekoop zichzelf opgelegd om het gapende gat met de Aziatische vrouwen te dichten. Uitgezonderd de wedstrijd tegen Ni Xialian, vielen slechts kansloze nederlagen haar ten deel. Niette min constateerden de Chinezen een opgaande lijn bij de speelster van Avanti. Zij reikte evenwel niet hoog genoeg om de opponenten uit het Verre Oosten te verontrusten. Wat hebben de Chinezen wat Bettine Vriesekoop niet heeft? „Al lereerst", ontvouwt Gerard Bak ker, „kunnen zij daar putten uit een grote groep topspelers. Dat krikt het niveau uiteraard omhoog. Zweden heeft bijvoorbeeld twintig' toppers, in China lopen er 500 van die klasse rond". „De trainingsmogelijkheden zijn daardoor automatisch beter", weet Bakker. „Het kader is geschoold. Oud-wereldkampioenen onderwij zen het tafeltennis aan de jeugd. In Gothenburg heeft Bettine op eigen verzoek met Geng Liyuan ge traind. In Nederland moet zij het stellen met heel wat mindere spar ringpartners. Als Bettine twee jaar met Chinezen kan oefenen, wordt zij zomaar wereldkampioen". Het verschil in mentaliteit somt Bakker als tweede oorzaak op van de niet kleiner wordende kloof tus sen Azië en Europa. „De instelling van tafeltennissers uit de westerse landen is gewoon slecht. Een jon gen als Waldner is niet gewend om zich volledig in te spannen. Hij vangt die twee ton die hij in Duits land verdient toch wel. In China hebben alleen de grote jongens biefstuk op hun brood. Als je weet dat anderen slechts komkommer kunnen eten, is het logisch dat de Aziaten zich kapot vechten. Dat is maatgevend. Het gegoochel met rubber heeft daar verder niets mee te maken". Aan de andere kant kan Bakker zich verplaatsen in het zieleleven van de Europese tafeltennisser, die bij elk WK tegen een overmacht van Chinezen moeten opboksen. „Dat is om gek van te worden. Als de internationale tafeltennisfede- ratie acht Chinezen per categorie blijft toelaten, is het de doodsteek voor de sport. Ze moeten er niet meer dan vier opstellen, net als elk ander land. Nu worden ze in de ge legenheid gesteld mattenkloppers op te stellen, zoals een Ni Xialian. Er lopen daar veel betere rond. Omdat Bettine slecht tegen haar speelt, wordt zij meegenomen". Andrej Grubba en Marie Hracho va, de dubbelspelpartners van Vriesekoop, raakten van de Chine se overheersing mentaal zo onder de indruk, dat zij bij voorbaai al niet meer in een zege geloofden. „Hun coaches kwamen nog voor de wedstrijden naar mij toe, 'hallo Gerard, zal wel niets worden, hè' begonnen ze. Dan gaat het natuur lijk fout", oordeelt de Leidenaar. Vanaf 1965, toen hij als speler voor het eerst op een mondiaal toernooi verscheen, vecht Gerard Bakker tegen de Chinezen. Hij zal dat blijven doen, totdat hij er bij neervalt. „De enige speelster van Europa die van de Chinezen kan winnen, is Bettine. Allebei geloven we er in. Als zij nog drie keer tegen Ni Xialian speelt wint ze onherroe pelijk. En dan volgen er meer. De afstand is kleiner geworden. Bij het volgende WK moeten we aan haken en bij de Olympische Spe- Dat is echter niet alleen afhanke lijk van de ontwikkeling van Betti ne Vriesekoop. De sparringpart ners dienen daarbij in kwalitatief opzicht vooruit te gaan. „En ook in de competitie moet zij in elke wed strijd tot de bodem kunnen gaan. Dat is nu niet het geval. Want met het mannen-tafeltennis gaat het in Nederland helemaal verkeerd. Er wordt in de breedte niet goed op geleid. Ik loop hier met mijn neus steeds tussen de Chinezen omdat ik veel van die mensen kan opste ken. Later pas ik mijn opgedane er varingen toe op de trainingen". „En wat gebeurt er in Neder land?", aldus Bakker, „daar wor den teams bijeen gekocht en de mannen langs de kant durven dan te beweren dat ze trainer zijn. Laat me niet lachen. Er is in ons land te weinig kennis. Mensen die met jeugd bezig zijn, hadden hier moe ten zijn. Ik heb er weinig gezien". De Chinezen hebben Gerard Bakker het gereedschap aange reikt om het niveau van het natio naal tafeltennis op te krikken. „Er moet een sterke man worden aan gesteld, die zowel bij de mannen en vrouwen zeggenschap heeft. Of ik dat moet wezen, laat ik in het midden. Het moet wel iemand zijn met kennis van zaken. Belangrijk ste taak is overleg met de vereni gingen. Gaat Pietje Puk naar het buitenland, dan reist de clubman mee, omdat de speler zich dan ge rust voelt en de trainer in het bui tenland zijn licht kan opsteken. Op zo'n manier komen we aan een sterk kader en is Nederland niet al leen afhankelijk van een paar gek ken uit Hazerswoude en Lichten voorde. Zo werkt het bij de Chine zen. Iedere speler heeft hier zijn clubcoach bij zich en wordt tijdens de wedstrijd bijgestaan". De kakelende meute bij de NTTB doet er goed aan zijn licht op te steken bij Gerard Bakker, ook al is hij niet de gemakkelijkste man om mee samen te werken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13