Onbegonnen Werk Het gaat niet goed tussen Leiden en Oranje-bomen Cursisten: 'Ouders op Herhaling moet zelfstandig blijven' Burgerlijke Stand Songfestival van kinderen kan zonder play-back PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 5 APRIL 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon LEIDEN - Geboren: Mattheus Jo hannes zv. P.A.M. van der Poel en M.M. Hulsebosch: Niels zv. C.N.M. van den Berg en G.M.M. van Bohemen; Joris Robert Maria zv. M.H. Coppes en J.C. Fischer; Jasper Christiaan Maria zv. M.H. Coppes en J.C. Fischer; Govert Hendrikus Christiaan Carolus zv. A.J.M. Buijze en J.A.G.M. Elstgeest; Li- se-Lotte Marianne dv. H.F. Vegter en C.CJ. Schijf; Sarah Elizabeth dv. J. van der Kraan en A.E. Vooijs; Michiel Eduard Raoul zv. P.L. Verhulst en J.H. Spoelstra; Michiel zv. M. Boekhout en M.J. Mussert; George zv. T.P. van Leeu wen en C.J.M. Heemskerk; Angela Eleo- nore Miriam dv. G.N. van Egmond en A.M.M. Coster; Lucinda Joyce dv. W.J. Ooms en S. Star; Kay zv. E.R.J. Bulters en W. van Went; Giovanni Wouter zv. W.P. Smit en C. Velde; Pieter Johannes zv. D.P. Broer en J.C.M. Voeten; Marcel zv. P.L. van der Plas en D. de Lange; Roy Johannes Gerardus Maria zv. J.L.J.G.M. van Nobelen en P.H.M. Waasdorp; Lizzy dv. A. Kuijer en J.A.M. Hermans; Cindy dv. A. van Rooijen en H A. Sjaardema; Eva Sara dv. W.M.C. Vromans en S. Barentsen; Jeriena Mar- garetha dv. J. van Duijn en J.W. van der Waaij; Marvin William zv. A.B. Kok; Comelis zv. C. de Mooij en A.J. van den Eijkel; Gerardus Johannes zv. G.J. Er- nest en A.E. Kruize; Jouke zv. H.J.A. Dessens en P.C.M. Ursem; Cornelis Ja cob zv. K. van der Plas en L.J.W. van Duyvenvoorde; Jacob Robert zv. L. Plug en J.C.J. Vos; Samantha dv. J.C. Roos en M.J. Schouten; Maikel Marinus Christianus zv. C.A.M.. Martens en M.E.A.L. Gorissen; Elisabeth Maria Pe- tronella dv. T.A. Gladon; Asraf zv. M. Lamdini Sanhaji en T. El Mimouni; Je rome Marinus Markus zv. L.T.C. Speet en W.S. van Leeuwen; Carine dv. M. Louw; Maarten zv. R. Dubbeldeman en A.E. van der Burg; Anne Fleur dv. A. Rijlaarsdam en H. Muntendam; Michaël Joel dv. M.C.J. de Groot en H. Greven; John zv. L.C. van der Plas en T.C. Hoek; Julia Catrina dv. A.C. Sterk en W. van Beek; Charlotte Hélène dv. J. Pampurik en S. Zapletal; Valentijn zv. A.C. Nieu- wenhuijzen Kruseman en N.J.M. Smit; Robertus Petrus Johannes zv. T.A.J. Zandvliet en M.J. van Zonneveld; Da niël zv. G.J. van Helden en D.J.M. Ba- doux; Francisca Sophia Petronella Ma ria dv. C.P.E. Westgeest en P.M.M. Westgeest; Stefan zv. P. Hus en W.H. de Bruin; Emmy Martine dv. E.A.T. de Graaf en J.M.M. Righart van Gelder; Bartholomeus zv. J. van Egmond en F. van der Griendt; Bianca Johanna Hen- drika dv. A. van der Tang en J.H. van der Voet. LEIDEN - Overleden: M. Karema- ker, (1908) man; G. van den Heuvel, (1895) vrl. geh. gew. met J Bey; E.C.M. Blankers, (1899) vrL geh. gew. met J.C. van Ginneken; C.J. Vissers. (1913) vrl. geh. gew. met J.H. Choufoer; W. van der Lelie, (1902) vrl. geh. gew. met P. Keij- zer; J.C. van Otten. (1909) vrl. geh. gew. met P.A. Smit; A. Metelka, (1904) vrl. geh. gew. met J.W. Minck; J.M.J. Thuis, (1952) man; B.H. Bakker, (1918) man; (1906) man; B. Gerrits, (1908) i Hartog, (1920) man; J.W. Metselaar. (1891) man; D.P. Uijen, (1949) man; M. Kryger, (1921) vrl. echtg. van H. Kluiw- stra; J. Zoutenbier, (1940) man; B. van der Klaauw, (1915) man; J.A. van Bee- len. (1963) man; H.B.A.M. Verbeme, (1907) vrl. geh. gew. met A. Bloemendal; P. Heikens, (1894) vrl. geh. gew. met M. Schotema; E. van Baarlen, (1938) vrl. echtg. van F. Oort; P.C. Witte, (1924) man; C. van der Plas, (1909) man; IJ. Ros, (1911) vrl. geh. gew. met K. Kuijt; G.J. Gans, (1903) man; M.T.C. Verhoef, (1916) vrl.; T.J. van der Laan, (1919) man; K. de Vries. (1896) man; J.W.P. Burgwas, (1918) man. LEIDEN - Gehuwd: P.E. Hugen- holtz en A. Tas; J.G.M. Kerstens en R. van der Burg; G. van Zeist en C.J.H. le Mair; A. Kwestroo en L.M. van der Hoe ven; R.J. van Polanen en C.Y. Bekker; T.N.M.J. Broens en M.T. Devilee; L. Fie- lemon en M. de Rooy; R. Ligtvoet en H.W.C. Bronk; H.T. Le Fever en A.P. Meyer; A.J. van der Weel en A.M. van Steijn; M. Brok en M.E. Stam. Zomeracademie Zomeracademie Ramses, ge vestigd aan het Rapenburg, or ganiseert van 29 juli tot en met 6 augustus creatieve cursussen in Frankrijk, te weten keramiek en fotografie. Opgeven én informa tie onder tel. nummers 149577 en 143331. Koffieochtend Het 'Vrouwen Alleen Samen- project' heeft aanstaande dins dag geen koffieochtend in het Volkshuis. De koffiedraad wordt de dinsdag daarna weer opge vat. Van negen tot twaalf uur, Middelstegracht 5-7. Gastgezinnen Onder de verantwoordelijk heid van AFS Interculturele Jon- gerenuitwisseling komen dit jaar weer zo'n honderd buitenlandse jongeren naar Nederland om hier voor enige tijd te verblijven. Voor hen zoekt AFS gastgezin nen, want, aldus de non-profit organisatie, als lid van een gezin leert de buitenlander de Neder landse cultuur het beste kennen. Wie informatie wil hebben, kan contact opnemen met AFS, Kei zersgracht 722, Amsterdam (020- 269481). Bloemschikken In het Dienstencentrum Meren- wijk is afgelopen maandag een bloemschikcursus voor mensen ouder dan 55 jaar begonnen. Er volgen nog drie dagen: 15, 22 en 29 april. De cursus wordt 's mid dags van 14.00 tot 15.30 uur ge houden in de grote zaal van het buurtcentrum Op Eigen Wieken, Valkenpad 2, en staat onder lei ding van mevrouw W. van Rijns- wou. Geïnteresseerden kunnen zich dinsdag-, woensdag en don derdagmorgen tussen negen en tien uur opgeven (214808). Boten De Leidse modelbotenclub op tweede paasdag een de- ratie in het water aan de Mendelsohnkade, tussen twee en drie uur 's middags. Er zal een namaak-booreiland. in de brand worden gestoken, waarna men met blus- en sleepboten uitrukt om de brand te blussen. Swingen In het vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 is zaterdag een swingavond. De avond begint om 22.00 uur. Goalball In Zoetermeer is in de afgelo pen week de zesde en tevens laat ste ronde gespeeld om het goal- ballkampioenschap van Zuid- Holland. De eindstand van deze competitie: eerste werd het Haag se Kameleon, tweede gastheer Doing en derde het Leidse team: De Sleutels. Na afloop trok bondscoach Henriëtte Gudde van het Nederlandse goalballteam de lootjes voor de bekerfinale. De Sleutels moeten het in poule A op nemen tegen de Peperbus (Zwol le), BSV (Zeist) en Amersfoort. 1 april (1) De 1 april-grappen waren niet van de lucht, dit jaar. Het jeugdjournaal kwam met het nieuws dat ook zakgeld voor kinderen fiscaal belast zal wor den. Menigeen tuinde er in en de NRC schreef daarom streng dat het vertrouwen in het huidige ka binet kennelijk al zo diep gezon ken is. Een dominee in Rijnsburg vul de zijn kerkbode met een artikel over een te stichten leefboerderij waar leden van zijn gemeente el kaar zouden kunnen ontmoeten voor meditatie en bezinning. Kortom: datgene wat ze ook al in elk kerkgebouw kunnen doen. Het informatie- en opinieblad Centrum van het academisch zie kenhuis bracht het opmerkelijke 'nieuws' dat het nieuwe complex van het AZL mogelijk een hon derd meter hoge schoorsteen krijgt voor uitstoot van stralings- afval. In het artikel, compleet met tekening, komt ir. Jan de Tombe, 'inspecteur van het Leid se Stralenveiligheidscentrum van de universiteit' aan het woord, die tot de volgende volzin nen komt: "Het grote probleem voor zowel het ziekenhuis als de universiteit was onze vrees voor negatieve publiciteit. Het kan germakkelijk ongunstig geïnter preteerd worden als een zieken huis schadelijke stoffen de atmo sfeer instuurt, ook al is dat een factor duizend of een miljoen minder dan een kerncentrale". En aan het slot van het stukje wordt opgemerkt: "Om de kosten van de afvalverwerking nog ver der te drukken wordt overwogen om van de toren een uitkijktoren voor patiënten te maken. Volgens De Tombe is dat volstrekt onge vaarlijk". Of een manier om te voorko men dat er in het ziekenhuis te veel bedden leeg blijven staan. Dan was er nog de poging tot inlijving van Oegstgeest bij Lei den, waarvoor vrijwel het voltal lige Leidse college van B en W, vergezeld van enkele ambtena ren, maandagochtend naar de Warmonderweg was getogen. Daar werd het spel 'bedrieger be driegt bedrieger' opgevoerd. Want het college van Oegstgeest had het Leidse gezelschap juist uit genodigd om die dag eens te komen praten over de Raadshe- renbuurt. Of deze zestigjarige Leidse buitenwijk niet van ge op het plein zijn gehandhaafd met uitzondering van een boom op de plek van het plateautje en de zg. Beatrixlinde". Uit het ont werp van W. Smits: "De aanwezi ge bomen zijn gehandhaafd met uitzondering van de Beatrixlin de". Uit het ontwerp van H. Rie- de: "De bestaande bomen worden verwijderd". Het ontwerp waar voor de raadsleden kozen, van J. Piret, rept over het "verplaatsen van de Beatrixlinde". Wat heeft deze boom, die vijf jaar geleden werd geplant en ge noemd is naar een prominent oud-studente uit Leiden, toch misdaan? Dit: de linde neemt het uitzicht op het Gravensteen voor een deel weg Kennelijk werd er bij het plan ten geen rekening mee gehouden dat veel bomen de gewoonte heb ben ontwikkeld om te groeien. Toegegeven: de linde staat er wat troosteloos bij. Tussen scheef gere den paaltjes en verder lijkt het net (zie links op de foto in deze rubriek) of de spaden die bij het planten zijn gebruikt, bij die ge legenheid in de grond zijn ach tergebleven. Een slordig gezicht. Of is er toch iets anders aan de hand? In 1983 trok de vereniging Oud-Leiden aan de bel bij de ge meente, omdat van het hekwerk rond de Wilhelminalinde in het Plantsoen niet veel meer dan een stuk schroot over was en van de tekst op de natuursteen voor de boom was bijna niets meer te le zen. Bij die gelegenheid bleek bo vendien dat de Julianalinde op het terrein bij de voormalige Zee vaartschool aan het Noordeinde er in treurniswekkende toestand bij stond. Het gaat dus niet goed tussen Leiden en de gemiddelde Oranje boom. Het voert ver om te denken dat de aanwezigheid van Heine- ken in de directe nabijheid hier iets mee te maken heeft, maar het is wel verdacht. De vroegere voorzitter van de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk, Van Cruijsen, heeft samen met de toenmalige wethouder Waal in 1980 de Beatrixlinde nog op het Pieterskerkhof geplant. Hij is in middels WD-raadslid en schijnt intern ten stadhuize wel zijn on genoegen over de verplaatsing te hebben uitgesproken. Maar van de WD, met haar koningsgezinde traditie, zou toch zwaarder politiek weerwerk mo gen worden verwacht. Waar is de eerbied voor de nazaten van Wil lem van Oranje? Hier dient met portefeuilles te worden ge zwaaid. Waar heeft dat ontzet van Leiden anders toe gediend? Nu reeds moet er een Willem Alexander-stekkie worden ge poot op een plek waar niets op aan te merken valt. Zodat er bij diens kroning tenminste een on verwoestbare eik staat. LEIDEN - 'Geen play-back, maar zelf zingen'. De enige eis die werd gesteld door de organisatie van het 16e kindersongfestival in Leiden- Noord. En dat de kinderen uit De Kooi en de Zeeheldenbuurt daar niet voor terugdeinsen, bleek giste ren uit het grote aantal aanmeldin gen. Maar liefst 28 zangers en zan geressen traden op in het club- en buurthuis 'Mirt-Honken', waar ze er zowel 's middags als 's avonds tot groot genoegen van ouders, vrienden en bekenden een werve lende show van maakten. Pater de Ponti is twintig jaar ge leden, lang voordat 'Kinderen voor Kinderen' op televisie zo populair werd, met dit initiatief gekomen. Het eerste songfestival werd door hem georganiseerd op 24 juni 1965. Als winnares werd toen uitgeroe pen: Nolleke van Brugge. Binnen enkele jaren was het Leidse kin- dersongfesival uitgegroeid tot een hoogtepunt in het bestaan van een kinderleven en vatte clubhuis de Honken, later club- en buurthuis Mirt-Honken aan de Drifstraat het op als een traditie. In die jaren die na 24 juni volgde, viel het maar vier keer uit. Ook dit keer was de jury over het verloop van de dag weer zeer tevre den. "We hebben echt met goede stemmen te maken", meldt Isanne Wijsman. Bij de 'kleintjes', 6 tot 10 jaar, won Mireille Noordhoek met het liedje 'Alleen'; zij werd op de meente zou kunnen wisselen. In de gemeenteraad van Oegstgeest is daar ook in alle ernst over ge praat; desondanks trapten de Leidse gemeentebestuurders niet in de val; zij zetten er zelf een uit. De stadsbestuurders verander den op de gemeentegrens het bord 'Oegstgeest' in 'Oegstgeest, gem. Leiden'. Pas daarna togen ze naar kasteel Endegeest (eigen dom van Leiden, al staat het op Oegstgeester grondgebied), om daar hun collega's uit Oegstgeest uit te lachen. 1 april (2) Oegstgeest wil, 1-aprilgrap of niet, die Raadsherenbuurt er na tuurlijk best bij hebben. Er wo nen over het algemeen keurige lieden, de wc's trekken er nog riniers uit Valkenburg. Maar de meerjarenramingen van beide gemeenten zijn zoda nig opgesteld dat er voor een paar flinke veldslagen financieel voorlopig geen ruimte is. De eni ge oplossing die nog rest is dan een mooi, ouderwets en allesbe- slissend duel met het zwaard tus sen de burgemeesters Goekoop en Scheenstra in de Leidse Hout. 1 april (3) De 1 -aprilgrap was zes jaar ge leden nog een Sinterklaassurpri se. Op 5 december 1979 was het de PSP-afdeling Oegstgeest die de borden 'Oegstgeest' op de grens met Leiden overplakte met de volgende tekst: 'Rijk Oegstgeest is er geweest. Betere tijden voor 't arme Leiden', en 'In Oegstgeest geen woningnood? Leidse noden ning is nooit betaald en er kraai de verder geen haan naar. Alleen deed de PSP bij de eerst volgende gemeenteraadsverkie zingen in Oegstgeest niet mee. 1 april (4) Oegstgeest bij Leiden trekken heeft natuurlijk onmiskenbaar voordelen. Wie nu de gemeente grens tussen beide gemeenten overschrijdt, merkt dat aan bij na niets, behalve dat de straat naambordjes van kleur verande ren. Voordatje echt beseft Leiden uit te zijn, ben je al weer in Rijns burg. Het aantal Oegstgeestena- ren dat in Leiden werkt (AZL, universiteit) is omvangrijk. Voeg de gemeenten samen en je bent van heel wat forensenverkeer af! In Leiden is het vooral de PvdA geweest die in de loop van de ja ren met gulzige blikken naar Oegstgeest heeft gekeken. Als dat toch eens bij Leiden kon worden getrokken.... Wat dat niet aan on- roerend-goedbelasting zou kun nen opbrengen.... Beschouwing van de gemeente raadsverkiezingen van 1982 in beide gemeenten anderzijds leert dat vooral CDA en WD wel zou den varen bij een dergelijke an nexatie. Tel de resultaten van de uitslag in Oegstgeest bij die in Leiden en WD en CDA zouden in de gemeenteraad van groot- Leiden over een meerderheid be schikken. De PvdA zou zetels moeten inleveren. En uit het colle ge van B en W worden geknik kerd. Zou PvdA-wethouder èn Raadsherenbuurtbewoner Tesse- laar daar wel eens over hebben nagedacht? Oranje boom De Beatrixlinde zal niet op haar huidige plek op het Pieters kerkhof blijven staan. Dat is wel zeker nu raadsleden hun keuze hebben gemaakt voor de toekom stige inrichting van dit plein. De kansen van deze koninklij ke boom waren toch al klein. Wie de verschillende ontwerpen leest die waren ingestuurd voor de herindeling van het straks auto vrije Pieterskerkhof, kreeg het ge voel met een republikeinse sa menzwering van doen te hebben. Uit het ontwérp van A.A. Schouten: "De bestaande bomen aren ontzettend zenuwachtig", vertelden Renate Freeke, Chantal Heymans, Daphne Teske, Bianca x Heieen Verver na afloop. Ze behaalden desondanks met het liedje 'Afwas' de tweede plaats. voet gevolgd door Diana Lagas en het trio Claire Nachtegaal, Soraya van de Berg en Liesbeth Nonkes moest een derde plaats delen met Patrick Ravensbergen. hore bracht. Jeroen Bergman sloot Bij de ouderen (tot 13 jaar) won de rij winnaars met het levenslied Monique le Puta, gevolgd door de van Koos Alberts: 'Ik verscheurde groep die het liedje 'Afwas' ten ge- je foto'. LEIDEN Enkele cursisten van 'Ouders op Herhaling' hebben gis teravond tijdens het vragenuurtje van de PvdA geproteteerd tegen de voorgenomen plannen van de ge meente om een centrale stichting voor basiseducatie op te richten. Het vormingscentrum voor jong volwassenen Troef, de Stichting Ouders op Herhaling en een deel van het volwassenenwerk van het Leidse Volkshuis zouden daarin moeten opgaan. "Wij willen niet dat Ouders op Herhaling verdwijnt", zegt initia tiefneemster tot de protestactie, Sari Provily. "Ze doen het erg goed, het gaat leuk en er wordt he- VAKANTIE VOOR OUDEREN. Het Stedelijk Volwassenenwerk van het Leidse Volkshuis organi seert een vakantie voor ouderen in Valkenburg (Zuid-Limburg). Ver trekdatum is 18 mei. Dagtochten naar o.m. De Eifel, de Belgische Ardennen, Mergelland en Maas tricht staan op het programma. Voor meer informatie; tel. 149180 lemaal niet klassikaal lesgegeven. Als we dat zouden willen, gingen we wel naar de avondschool". Toen zij de plannen van B en W in de krant las, heeft zij een stuk of vijftien mede-cursisten opgebeld. "Die plannen gaan óns aan. Het zijn wel mooi geschreven stukken, maar niet allemaal even begrijpe lijk. Dus besloten we er nu alvast tegen te protesteren". Virginia Guillèn van 'Ouders op Herhaling' heeft geen goed woord over voor de plannen van B en W. "In een tijd waarin decentralisatie een sleutelwoord is, willen ze nu drie verschillende zwaartepunten gaan centraliseren. Dat kan ge woon niet, de medewerkers voelen er niets voor. Iedereen heeft zo zijn eigen specialiteit: Troef richt zich meer op buitenlanders, Ouders op Herhaling op Nederlanders. Juist in dit werk is die centralisatie een heel slechte zaak". Ook bij Troef voelt men weinig voor de plannen, zoals die in de discussienota over basiseducatie staan verwoord. Nè de paasvakan tie zal men daar een officieel stand punt gaan bepalen. goed door, dus ingrijpende riole ringswerkzaamheden kunnen achterwege blijven, er is geen buurthuis om kritische wijkbe- tooners tot lastige acties aan te zetten, de WD is er de grootste partij, kortom, het lijkt Oegst geest wel. Maar om nu zonder slag of stoot Leiden daarvan te beroven, dat gééft geen pas. Vroeger werd er om gebiedsuitbreidingen nog gewoon oorlog gevoerd. Helaas schijnt dat er niet meer af te kun nen. Leiden zou op die manier nog eens kunnen profiteren van de ervaringen van kolonel Wes- sels. Deze vroegere commandant van wat eens het Leidse garni zoen was, weet als voormalig ge meenteraadslid van Leiden wat zijn plicht is, woont vlakbij de Raadsherenbuurt, kent het ge bied op zijn duimpje en zou van grote strategische waarde kun nen zijn. Na jaren vechten zou er dan eindelijk een bestand kun nen komen tussen Leiden en Oegstgeest, met voor alle zeker heid een Unifil-taak voor de ma dubbel groot'. De overige gemeen teborden van Oegstgeest werden simpelweg met het woord 'Lei den' afgedekt. Het verraad in eigen kring werd door de gemeente Oegst geest allerminst op prijs gesteld. (De Oegstgeester Courant schreef de actie overigens gemakshalve toe aan de Leidse PSP). De secre taresse van de PSP-afdeling Oegstgeest kreeg letterlijk de re kening gepresenteerd: een nota van f 198,20 voor het schoonma ken van de plaatsnaamborden 'Oegstgeest'. Omdat betaling uit bleef, stuurde de gemeente Oegst geest zelfs een gerechtsdeurwaar der op de PSP af, met een reke ning die dank zij de incassokos ten inmiddels tot 221,59 was op gelopen. Aardig is natuurlijk dat Oegstgeest daarvoor het Léidse deurwaarderskantoor Van Vliet inschakelde. Volgens J. van Raalte, be stuurslid van de PSP-Leiden (maar woonachtig in Oegst geest...) heeft ook de deurwaar der geen succes gehad. De reke- jan onderen gefotografeerd op het Pieterskerkhof. De Koningin Beatrixlinde

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4