en Fransen nieuwe kieswet krijg Disco's Swaziland, poel des vs Gifgasalarm na verkeersongeval Grieken eerder naar stembus Evenredige vertegenwoordiging Tutu leidt protestmars naar het politiebureau DE HUISHOUDBEURS: 'N HELE DAG IN EEN ANDERE WERELD. 11 t|m 21 APRIL 19-22 uur za en zo 10-17 uur. AMSTERDAM RAI DONDERDAG 4 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - De parlementsverkiezingen van volgend jaar maart zullen verlopen volgens een nieuw kiessysteem: het stelsel van evenredige vertegenwoordiging.Minister Joxe van binnenlandse zaken noemde het nieuwe kiesstelsel "onpartijdig, rechtvaardig en eenvoudig". MBABANE - Kinderen, soms niet ouder dan tien jaar, verblijven hele nachten in discotheken; worden dronken; dansen half-naakt en pro beren bezoekers seksueel te verlei den. Aldus senator Mabalizanele Nhlabagsi van Swaziland. De sena tor is een campagne begonnen te gen het moreel verval in dit Zuid- afrikaanse koninkrijk, dat ligt in- door Ruud de Wit Sinds het ontstaan van de Vijfde Republiek gold het systeem dat ook nog in Groot-Brittannië be staat en waarbij het land in kiesdis tricten is verdeeld die ieder hun ei gen kandidaat naar het parlement afvaardigen. Het gevolg van dit systeem is dat kleine partijen in het parlement niet vertegenwoor digd zijn en dat het politieke toneel verdeeld is in twee duidelijke kam pen. Op het ogenblik zijn de socia listen, die in mei '81 niet meer 38 procent van de stemmen op zich verenigden, met 59 procent van de zetels in het parlement vertegen woordigd. door Rudolph Bakker Het plan van de socialisten om het kiessysteem, zoals dat door president de Gaulle was ingevoerd, te wyzigen, stond vermeld in de programmapunten waarmee de partij de verkiezingen van '81 in ging. Sinds de opzienbarende stembusoverwinning van dat jaar hadden de socialisten - en hun aanvankelijke communistische re geringspartners - niet anders dan stembusnederlagen geleden. En terwijl het programmapunt het kiesstelsel te veranderen niet meer aan de orde kwam, werd het kort geleden weer opgegraven in het zicht van de parlementsverkiezin gen van volgend jaar die, naar alge meen wordt verwacht, een eind zullen maken aan de overweldi gende socialistische parlementaire meerderheid. President Mitterrand heeft zijn niet langer wordt gestemd in twee nu bekend gemaakte systeem nog ronden, maar dat de kogel al na de verfijnd door te stellen dat iedere perste ronde door de kerk is. Dit 100.000 Franse kiezers recht heb- betekent dat er - zoals die tot nu ben op één afgevaardigde. Ieder toe bestond - voor de partijen departement zal minstens twee af- eeen kans meer bestaat contracten gevaardigden naar het parlement fe sluiten met kleinere partijen die in Parijs zenden. Deze oplossing bun steun aan de best geplaatste teiten en op het werk. Tijdens een debat in de senaat met de minister van binnenlandse zaken citeerde senator Nhlabagsi een Amerikaan se publikatie, waarin onder meer geklemd tussen Mozambique en wordt gezegd: „Als je makkelijk Zuid Afrika. Hij heeft opgeroepen een vrouw wilt hebben, hoef je al- tot de sluiting van alle discotheken leen maar een disco in Swaziland in het land. binnen te gaan". De senator stelde Volgens de senator zijn de disco- de disco-cultuur in Swaziland ook theken in het land de oorzaak „van verantwoordelijk voor de toename de verwoesting van de nationale van de criminaliteit in het land. zeden" en moedigen ze alcoholge- Swaziland is al jaren een gelief- bruik aan onder de jeugd. De dis- koosde verblijfplaats van zowel cotheken zouden ook de oorzaak blanke als zwarte Zuidafrikaners, zijn van de slechte prestaties van die proberen de apartheidsbepalin- de jeugd op school, op de universi- gen en de strenge seksuele wetten te ontlopen. In Zuid-Afrika is het dan ook een gezegde dat, als je ge slachtsziekten wilt oplopen, je naar Swaziland moet gaan. Volgens een recent onderzoek van de Wereld Gezondheids Organisatie dreigt er wat geslachtsziekten betreft een regelrechte ramp in Swaziland. Al leen vorig jaar al werden er ruim 54.000 mensen officieel behandeld voor geslachtsziekten. Dat is 10 procent van de bevolking. Het feitelijke aantal mensen dat aan geslachtsziekten lijdt, moet echter veel hoger worden geschat. Volgens de Wereld Gezondheids Organisatie zijn veel mensen die dat het parle- kandidaat willen geven zetels zal wor- De rechtse oppositie heeft al luid protest aangetekend tegen de gang van zaken. Oud-president Giscard d'Estaing noemde woensdag „een trieste dag voor de Vijfde Repu bliek. Oud-premier Barre liet we ten dat hij de nieuwe ontwikkeling brengt met zich ment met 86 nie den uitgebreid tot 577 zetels. Toestanden Bij een recent opinieonderzoek had 59 procent van de ondervraag den zich tegen verandering van het kiessysteem uitgesproken en ook binnen de socialistische partij zelf stand is er oppositie tegen het systeem basis geuit, vooral van de kant van even tuele presidentskandidaten in de toekomst, zoals de minister voor landbouw Rocard en die voor on derwijs, Chevenement. Zy vrezen dat het nieuwe systeem het land zal terugvoeren naar de toestanden in de Vierde Republiek, dat is de tijd voor de komst van De Gaulle, toen de ene regering na de andere de laan uitvloog by gebrek aan een parlementaire basis. Onafhankelijke commentatoren en grondwet-experts vrezen dat het land ofwel zal terugglijden in de chaos van de Vierde Republiek, dan wel dat er straks sprake zal zijn van een Zesde Republiek, waarin het politieke toneel na de parle mentsverkiezingen van maart vol gend jaar grondig veranderd zal zijn. Een nieuw element in de plan nen van de president is ook dat er bestrijden met alle krachten waarover hij beschikt. De tegen- het parlement - waar op o het nu door de socialis ten gewraakte systeem de socialis ten nog over een overtuigende meerderheid beschikken - zal neerkomen op juridische haarkloverijen. De overwegend rechtse senaat zal alle ter beschik king staande middelen gebruiken de voortgang van de nieuwe kies wet tegen te houden. Het meest onverwachte aspect aan het plan-Mitterrand is de uit breiding van het parlement met 86 zetels. Politici noch commentato ren hadden ook maar een moment op deze mogelijkheid gerekend. Het is op dit punt dat de oppositie de meeste kansen maakt zijn te genstand uit te buiten. Voor de uit breiding van het aantal zetels in het parlement is een organieke wet nodig, zoals artikel 25 van de grondwet die voorschrijft. Een der gelijke wet kan door de senaat ein deloos worden tegengehouden. Buitenland kort JOHANNESBURG - Nobelprijs- voordat naam en adres waren ge- WapenS IF BK winnaar bisschop Desmond Tutu noteerd. Vervolgens kreeg Tutu Irak staat na hot mat «on en twee medestanders zijn gister- toestemming om de petitie per- tract te tekewn voor de aanschaf middaS ,°P ,hat hoofdbureau van soonhjk bij een van de officieren te van 60 Franse Miraee 2000 ee- P°hhe te Johannesburg op de overhandigen, vechtsvlieetuieen Dat heeft het thee' geweest, toen ze demon- De eredienst en de optocht wer- vakblad Jane's Defense Weekly ge- streerden legende gevangenhou- den gehouden voor pater Geoff meld. Frankrijk zou Irak ook ver- dln§van ee5 Anglicaanse priester. Moselane, die sinds oktober vorig schillende raketten, waaronder 5erdf °f d? da« had een jaar vast wordt gehouden, toen po- Exocets en lasergestuurde lucht- dienst gehouden.inde Anglicaanse htie- en legereenheden de zwarte h Ravage op de autoweg Freiburg'Bazel. otuutuc iuv.uk- i. „11, .iT. ni doelraketten, en een luchtverdedi- kathedraal gingssysteem gaan verkopen. Met Johannesburg. woonwijken rond Johannesburg binnenvielen. Pater Moselane wordt er van beschuldigd kerk ruimten ter beschikking te hebben gesteld voor protestvergaderingen tegen huurverhogingen in de Vaal- driehoek. Vorster Plein waar het hoofdbu- om het leven kwamen, hun oor- politie is gevestigd. Circa vonden in deze huurverhogin gen. Na de onlusten maakte de die aankoop zou de Iraakse lucht- Hrinr macht enorm worden versterkt. Westerse militaire bronnen hebben RllUd de Wit verder gezegd dat Irak dit jaar uit MiS;23'5 30 Tijdens deze dienst, die werd bij- Unie. Dierenmoord Twee 18-jarige werkloze jongens zijn gisteren in de Australische stad Adelaide aangehouden op ver denking van het aanrichten van de massaslachting onder dieren in de plaatselijke dierentuin. Volgens de politie heeft het tweetal bekend in de nacht van 24 op 25 maart 64 die- ATHENE - De Grieken gaan dit ren afgemaakt. Opdetwee jaar vervroegd naar de stembus dachten werden verdovende mid- Jvoor de parlementsverkiezingen. w Dit kan worden afgeleid uit de aan- kondiging dat premier Andreas itigd. Circa 50 mensen vergezelden Tutu naar w uiuuowii het hoofdbureau. Daar werd^de Zuidafrikaanse regering de huur- - verhoging overigens weer onge- ■oep omsingeld door agenten. v„ iemand mocht het plein verlaten, daan Ju weiendie ven op herhaling LONDEN (UPI) - „Graffs", de befaamde Londense juweliers in Knightsbridge, is gisteren door drie onbekenden beroofd van diamanten en robijnen tot een bedrag ruim zes mihoen gulden. Een bewaker, een taxichauf feur en-een voorbijganger zet ten de achtervolging in, maar de daders ontkwamen. De overval was een kopie van de overval van zes maanden gele den op Graffs, toen de buit 4 miljoen gulden bedroeg. De dieven waren gekleed in visgraatkostuums, sloegen de winkelruit aan diggelen en graaiden wat ze graaien kon den. Een winkelbediende naast de zaak begon de achtervol ging, maar hij kreeg de voorha mer in zyn richting waarmee de ruit was kapot geslagen. tweetal voor hun eigen veiligheid tot aan zijn berechting in de gevan genis blijft Chemicaliën Papandreou vandaag de pas geko zen president Sartzetakis zal advi seren tot vervroegde ontbinding van het parlement, na de behande ling van de voorstellen tot grond wetswijziging die de regering heeft ingediend. In een Nederlandse vrachtauto is gisteravond op de autobahn tussen Keulen en Koblenz een vat met 200 liter gevaarlijke chemicaliën ge barsten. De vloeistof belandde op het wegdek en verspreidde daar aHpmhaiinffRmnmiiikhpHAn nnHpr len, die een vermindering machtspositie van de president ademhalingsmoeilijkheden onder doktersbehandeling stellen. door door Frans Hasselt De behandeling van die voorstel de Apartheid Democratische leden van het Huis van Afgevaardigden hebben gisteren eenstemming een resolu tie bekrachtigd waarin wordt opge roepen tot verheviging van de druk op de Zuidafrikaanse regering, on der andere door middel van econo mische sancties, totdat zij zich be reid verklaart een begin te maken met de beëindiging van haar apart- heidsbeleid. Suriname In Suriname zyn sinds 25 februa ri (de vijfde veijaardag van de coup) dertig militairen gearres teerd. Een aantal van hen is inmid dels vrijgelaten. Dat heeft de voor zitter van de Raad voor de Bevrij ding van Suriname, ex-president Chin a Sen, gisteren verklaard tij dens een persconferentie in Rotter dam. Volgens Chin a Sen zyn on der de gearresteerde militairen personen die zich wel eens kritisch over het regime hebben uitgelaten. de afronding van een „volledig par lementaire democratie" inhouden, is gisteren begonnen. Twee stem mingen zyn vereist, waar een maand tussen moet liggen. Ver wacht wordt dat de verkiezingen op zondag 9 juni kunnen worden gehouden, vier maanden eerder dan de voorgeschreven datum. De Griekse grondwet voorziet in de mogelijkheid van vervroegde parlementsontbinding, onder an dere in geval van „de noodzaak tot trotsering van de nationale kwestie van byzondere betekenis". Als zo danig dient zich nu, zo liet de rege ringswoordvoerder gisteren weten - maar de premier zelf had er op een persconferentie de dag tevoren al op gezinspeeld - de kwestie-Cy- prus zich aan. Details werden nog niet verstrekt, doch vermoedelijk heeft het vooral te maken met de grote tweedracht onder de Grieks- Cyprioten, die in het voordeel moet werken van Turkije en de Turks-Cyprioten. Het nieuwe parlement zal zich andermaal moeten uitspreken over de gewijzigde grondwet. Wanneer het zittende parlement daarvoor een drievyfde meerderheid heeft opgebracht, zal een gewone meer derheid voldoende zijn. Wanneer het zittende parlement niet aan zo'n drievyfde meerderheid toe komt, moet die in het volgende worden verkregen. De vervroeging van de parle mentsverkiezingen werd reeds en kele weken verwacht en ook geëist door de rechtse oppositiepartij Nieuwe Democratie; reeds had die partij voor morgenavond een grote bijeenkomst op Athenes Centrale Plein van de Grondwet uitgeschre ven, onder de leus „Het grondwets plein voor de grondwet", die nu een geheel verkiezingskarakter zal dragen. Bizar Het is de vraag of de Cyprus- kwestie, waar de Grieken zich in wezen niet sterk voor interesseren, een grote rol zal spelen in de ver kiezingsstrijd. Maar ook de grond wetswijziging zal waarschijnlijk niet op de voorgrond staan. De rechtse oppositiepartij, die sinds de in haar ogen ongrondwet tige verkiezing van Sartzetakis tot president verkiezingen eist, zal ze zoveel mogelijk ophangen aan de bizarre facetten van die presidents verkiezing, en de manier waarop, in de ogen van de meeste Grieken, de vorige president Karamanlis door premier Papandreou voor de gek is gehouden inzake de vooruit zichten op zyn herverkiezing. De verkiezingsstrijd zal dus ver moedelijk worden opgehangen aan de kwestie van het presidentschap, al is het de vraag of Karamanlis zich er persoonlijk in zal mengen (zowel Papandreou als oppositie leider Mitzotakis hebben verklaard de indruk te hebben dat hij zich uit de politiek wil terugtrekken). Zijn schaduw, na de manier waarop hij is uitgeschakeld, zal er zeker over heen hangen, waarbij meteen moet worden opgemerkt dat de nieuwe president Sartzetakis in de eerste dagen van zijn ambtsperiode uit stekend is „overgekomen". De laatste dagen is Mitzotakis ook al wat teruggekomen van zijn strikte niet-erkenning van het staatshoofd. „De heer Sart zetakis i heeft hij gisteren op e FREIBURG (AP) - Na een ver keersongeluk op de autobahn Frei- burg-Bazel in West-Duitsland is gisteren gifgasalarm gegeven, toen een gaswolk ontstaan was waarvan .de chemische samenstelling aan- (vankelijk onbekend was. De fa briek van herkomst van de in brand gevlogen chemicaliën verze kerde echter later dat het beslist niet om giftige stoffen ging. Desalniettemin werd het risico van geïrriteerde luchtwegen niet uitgesloten en meer dan 100 men sen in het gebied meldden zich bij ziekenhuizen voor observatie en behandeling van ademha lingsklachten. Bij het ongeluk kwamen drie mensen om het le- De autobahn was acht uur lang, tot gistermiddag, in beide richtin gen gestremd. Volgens de politie was het ongeluk om kwart over een 's nachts ontstaan toen een vrachtwagen inreed op een andere vrachtauto, \iie door onbekende de afrit de hulp ingeroepen van specialis ten uit Zwitserland en de bedrijfs brandweer van het chemieconcern Ciba-Geigy in Bazel. lijden aan geslachtsziekten in Swa ziland immuum geworden voor de gangbare geneesmiddelen. Rond de internationale, met Zuidafrikaans kapitaal gebouwde hotels in de buurt van de hoofd stad Mbabane kunnen dag en nacht vrouwen en vooral zeer jeug dige meisjes worden opgepikt. Ta- xi-chaffeurs spelen hierbij een be langrijke rol. Als zij een klant op pikken van het vliegveld of bij een hotel, vragen ze heel 'onschuldig' of de geachte cliënt er bezwaar te gen heeft als 'zyn' vriendin mee rijdt, aangezien ze de bus heeft ge mist. Deze dame blijkt dan al snel een prostituée te zijn. Discotheken in Swaziland lijken overigens in het geheel niet op die in het Westen. Het zyn animeerge- legenheden, waarin overal monito ren zijn opgesteld die pornofilms vertonen. Het hoeft dan ook geen verbazing te wekken dat een van de belangrijkste bronnen van in komsten voor Swaziland het sek stoerisme vanuit Zuid-Afrika is. Rheumamedicijn uit de handel BAZEL (AP) - Ciba-Geigy, de Zwitserse producent van over de gehele wereld veel voorgeschreven rheumamedicijnen, heeft de ver koop van twee van zijn produkten sterk beperkt. De farmaceutische gigant nam dit besluit naar aanlei ding van herhaalde waarschuwin gen over ernstige, mogelijk dode lijke bijverschijnselen van de pre paraten. Het gaat om de produkten Buta- zolidin en Tanderil. Voor Butazoli- din zijn nieuwe voorwaarden op het gebruik ervan uitgevaardigd, en Tanderil zal, in de voor oraal ge bruik bestemde vorm, in zijn ge heel van de markt worden geno men. Ruim een jaar lang zyn de twee produkten het onderwerp van scherpe kritiek uit de Verenig de Staten en Zweden geweest. Ze ker 10.000 mensen zouden aan de bijverschijnselen zyn overleden. Het gevaarlijkste bijverschijnsel zou ernstige aantasting van de aan maak van bloedcellen zijn. Twee doden bij aanslag IRA LONDEN (GPD) - Twee mannen zijn gisteren om het leven geko- (foto AP) men bÜ de ontploffing van een au tobom buiten het gerechtsgebouw van de Noordierse stad Newry. De verantwoordelijkheid voor de aan slag is opgeëist door het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). De bom ging af op het moment dat een veiligheidsagent de poort die toegang geeft tot het terrein van het gerechtsgebouw, wilde openen om een politieauto door te laten. Hy werd daarbij geholpen door een van de inzittenden van de auto, die net als de veiligheidsman werd gedood. De bom bevond zich in een ge parkeerde auto, en werd vanuit een huis in de omgeving draadloos tot rentie verklaard. „Inclusief het feit dat hy in het presidentiële paleis woont en de functies van president waarneemt". Mitzotakis zal er ook geen bezwaar tegen hebben be sprekingen met Sartzetakis te voe ren en nog minder, zich na een eventuele verkiezingsoverwinning ten overstaan van hem te laten beë digen. Hy kon daarbij verwijzen naar het precedent van juli 1974, toen Karamanlis als premier werd beëdigd in aanwezigheid van de junta-president Gizikis, zonder dat dit erkenning van diens wettigheid inhield. i realiteit", zo i persconfe- oorzaak stilstond Neuenburg. Vervolgens reed personenauto op de twee vracht wagens in, waardoor brand uit brak. De slachtoffers waren inzit tenden van de personenauto. Een van de vrachtwagens vervoerde va ten met chemicaliën voor het che mieconcern Hoechst. De inhoud kwam gedeeltelijk vry en vloog in brand. Uren na het ongeluk was nog steeds niet bekend om wat voor vloeistof het ging, omdat de vrachtpapieren verbrand waren. Uit de wyde omgeving werden brandweerkorpsen en rampbestrij- dingsploegen aangerukt. Ook werd Pas tegen het middaguur maakte explosie gebracht. Het dodental Hoechst bekend dat de vrachtwa- "ad makkelijker veel hoger kun- gen zes ton droge chloranil en ze- nen ztin, want zes agenten die in de ven ton gele Novoperm vervoerde. zwaar bepantserde - politieauto Chloranil wordt gebruikt in verf, waren blyven zitten, liepen slechts Novoperm is een kleurstof. Geen "chte verwondingen op. van beide produkten valt in de ca- De aanslag vond op maar enkele tegorie 'gevaarlijke stoffen', maar honderden meters afstand plaats ze zijn wel hoogst brandbaar. By van het politiebureau van Newry ontbranding kan chloorwaterstof dat °P 28 februari door een mor- vrijkomen, dat bij inademing tieraanval getroffen werd. Daarbij luchtwegirritaties kan veroorza- kwamen negen agenten om het le ken. ven- Israël laat sji'iten vrij NMAIRIYEH (UPI/Rtr) - Israël heeft gisteren de laatste van de 752 ge vangenen uit het Zuidlibanese kamp Ansar vrijgelaten. De gevangenen werden onder luid gejuich door de plaatselijke bevolking ingehaald. Sloopploegen begonnen ondertussen met de ontmanteling van het kamp, waarin voornamelijk sji'iten, verdacht van terrorsime, gevangen werden gehouden. De overplaatsing van een deel van de sji'iten naar strafinrichtingen in Israël heeft gisteren en vandaag tot grote kritiek aanleiding gegeven. Volgens de Verenigde Staten schendt Israël daarmee de Geneefse con ventie over krijgsgevangenen. Die zegt dat gevangenen in bezet gebied moeten blijven en niet naar andere landen mogen worden overgebracht. In Israël verluidt dat de sji'iten snel vrij zullen komen, als zij verklaren van verder geweld té zullen afzien. Hun leiders hebben echter laten we ten dat daarop geen kans is. Een Israëlische eenheid van 200 soldaten heeft gisteren in een dorp in Zuid-Libanon meer dan 300 mensen voor ondervraging opgepakt. Functionarissen van de Verenigde Naties hebben de zoekactie beves tigd. Zij zeiden dat de Israëliërs kort na 06.30 uur onze tyd het dorp Chehabiyeh binnentrokken, alle mannen bijeendreven en huizen en win kels begonnen te doorzoeken. Er zyn geen berichten van geweld of slachtoffers. ADVERTENTIE De 40e Internationale Huishoudbeurs wordt dit jaar een spektakel. Opperste verbazing gaat hand in hand met vertrouwde gezelligheid. China als gastland De Volksrepubliek China presen teert zich met haar cultuur en een keur van produkten. Wij noemen kunstnijverheids- en huishoudelijke artikelen, porcelein en aardewerk, kleden, zijde en natuurlijk levensmiddelen en wijnen. De badkamer- en de keukenshow Nog nooit zag u zoveel inspire rende combinaties en verrassende nouveauté's bij elkaar. Een overweldigende modeshow van grote modemerken in ons land, Een huis vol van alles waar de doe-het-zelver mee te maken heeft Leerzame demonstraties en toepas singen van de nieuwste produkten. Vakantievoorpret op z"n best dooreen uitgebreide presentatie van toerisme en produkten uit zowel bin nen- als buitenland. Interieur ,RAl£85S-r^£fr ,w me,-designmeubelen als I, I middelpunt Voordelige Trein-Toegang-biljetten verkrijgbaar bij vele NS-stations.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7