c Bonden en KNOV willen lokale SER Breestraat één dag zonder verkeer Leiden moet helft aantal vakleerkrachten ontslaan Zware kraan valt van vrachtauto af Jongerendag bij de LWH Auto rijdt door wegafzetting SEIZOEN SPECIALITEIT Politie wordt strenger op Haarlemmerstraat DONDERDAG 4 APRIL 1985 LEIOEN Winkeliers houden zaterdag 25 mei braderie LEIDEN - De Breestraat zal zater dag 25 mei het toneel zijn van een braderie. De gehele Breestraat en mogelijk een deel van de Korevaar- straat zal die dag voor alle verkeer zijn afgesloten. De winkeliersvereniging Bree straat had vorig jaar al plannen voor een braderie. Voorzitter C.L.M. van Cleef: "Onze eerste ver zoek werd destijds door de ge meente afgewezen. Toen we na een tweede verzoek wel toestemming kregen, was er onvoldoende tijd voor de organisatie. Besloten werd daarom de braderie uit te stellen tot begin '85. Dat is nu dus mei ge worden". Over opzet en karakter van de braderie kan hij verder nog niet veel vertellen. De winkeliersver eniging zit nog midden in de orga nisatie. Zo weet Van Cleef nog niet precies hoe groot het aantal deel nemers zal zijn. "We moeten de for mulieren nog terug krijgen". Hij is met name niet zeker over de animo onder de winkeliers aan het begin van de Breestraat. "Maar in princi pe is de braderie op de hele Bree- stmat". Ambtenaar G. Aletrino verwacht dat hét verkeer zich die dag wel zal kunnen redden zonder de Bree straat. "Misschien dat het op de Hooigracht druk wordt". Maar hij herinnert aan de rioleringswerk zaamheden destijds op de Bree straat. "Toen was de straat een half jaar afgesloten en is het ook goed gegaan". NZH Directeur Leeuwenburg van de busmaatschappij NZH is iets min der gunstig gestemd. "Ik verwacht eerlijk gezegd nog wel veel klach ten van passagiers". Hoe de bussen omgeleid zullen worden, weet de NZH nog niet precies. "Mogelijk via de Langegracht en Hooigracht, dat hangt er een beeje van af hoe veel drukte er op de Hooigracht wordt verwacht. In dat geval zullen we over de Witte Singel gaan rij den". Welke keuze ook gemaakt wordt, in beide gevallen vreest Leeuwen burg voor klagende klanten. "Gaan we over de Langegracht dan ko men de mensen wel in de buurt van de Korevaarstraat komen, maar niet de Steenstraat. Nemen we de singels, dan is het precies an dersom". Erg enthousiast is de NZH daarom niet over de braderie- plannen. Maar: "We wachten het verloop van dit jaar af en bepalen dan ons standpunt voor volgend Een Breestraat zonder verkeer is niet uniek. Een paar jaar geleden was de straat een halfjaar lang afgesloten wegens riolerings- en asfalterings- werkzaamheden. Waarvan deze foto getuigt. (archieffoto). jaar", aldus Leeuwenburg. LEIDEN - Een 4,5 ton wegende kraan is gistermorgen van een vrachtwagen afgeschoven en op het wegdek van de Lammen- schansweg terecht gekomen. Een nadere inspectie door de politie leerde dat de slagpennen niet wa ren aangebracht. De schade bleef beperkt tot een scheur in het asfalt. Tegen de chauffeur die uit Den Bosch kwam en er dus al een hele rit met de niet vastgemaakte kraan achter de rug had, is een proces-verbaal opge maakt. LEIDEN - Behalve dat 1985 een internationaal muziekjaar is, is 1985 ook het Internationale Jonge- renjaar. In het kader van dit jaar, organiseert de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit op zondag 14 april een dag voor jongeren tot en met 23 jaar met als thema: jong en homoseksueel? De dag begint om 15.30 uur en duurt tot ongeveer 23.00 uur. Men wordt ontvangen met koffie of thee. Vervolgens wordt om 16.15 uur de video 'Aardige jongens' ge draaid, een opname van het gelijk namige theateiprogramma van de Delftse Comedie. Hierin wordt met* behulp van liedjes en sketches een beeld geschetst van een jongen die ontdekt heeft homoseksueel te zijn. Om 17.30 uur volgt een gezamen lijke maaltijd; een uur later vindt een kennismakingsspel plaats. Vervolgens veel muziek. De dag wordt gehouden in de soosruimte van de L.W.H. aan de Caeciliastraat te Leiden. (Achter de Leidse Schouwburg) Voor meer informatie kan men bellen met: Martin (071-314725) of Maxim (070- 654807). LEIDEN - Een 30-jarige Leide- naar is gisternacht door een wegaf zetting op de IJsselmeerlaan gere den. De auto liep daarbij zware schade op. De wegafzetting was aangegeven door borden en straat verlichting. De automobilist die wel in bezit was van een rijbewijs, had volgens de politie teveel alcohol in zijn bloed. Korendag 25 april LEIDEN - De jaarlijkse koren- en activiteitendag van de Leidse dien stencentra is ditmaal op 25 april in de Stadsgehoorzaal. Om kwart voor tien verricht burgemeester Goekoop de opening van de bij eenkomst, die tot half vijf zal du ren. Er worden 1100 bezoekers ver wacht, onder wie 600 zangers. Ver der is er volksdansen, gymnastiek en toneel. Het dienstencentrum Noord zorgt voor de organisatie. Ragout de langoustines met kreeft, krab coquilles LEIDEN - De Leidse afdelingen van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV), het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) en het Koninklijk Nederlands Ondernemers- verbond (KNOV) hebben het Leidse college van B en W een voorstel gedaan om te komen tot een structureel overleg over sociaal-economische aangelegenheden in de gemeente Leiden, een soort lokale SER. De Gijselaarsbank keert langzaam maar zeker terug LEIDEN - Eem omstreden karwei is in volle gang: de herbouw van de De Gijselaarsbank. Dit karakteristieke bouwwerk aan het begin van het Rapenburg is vorig jaar steen voor steen afgebroken in verband met de vernieuwing van de overkluizing over het Kort Rapenburg en de daarop volgende reconstructie van deze straat. Binnen de gemeente gingen toen stemmen op de bank niet op zijn oude plek te laten terugkeren, vanwege het fraaiere uitzicht op het Rapenburg dat hierdoor ?ou ontstaan. Na veel discussie besloot een meerderheid van de gemeenteraad de stenen bank, genoemd naar de populaire burgemeester De Gijselaar, toch terug te laten keren. Hetgeen nu gebeurt, steen voor steen. (foto Holvast) Wethouder protesteert tegen bezuinigingen LEIDEN - De gemeente Leiden ziet zich voor de vraag gesteld hoe moet worden gehandeld in de de maatregel er per 1 mei aan- kwestie van overtollige vakleer- komt". krachten. Van het ministerie van onderwijs moet vóór 1 mei worden gereageerd op een maatregel die het aantal vakleerkrachten, dat zijn voornamelijk docenten gymnas tiek en handenarbeid aan basis scholen, voor Leiden halveert. Reageert de gemeente by monde van wethouder Van Dongen (on derwijs) niet vóór 1 mei, dan ko- de kosten Van der Nat (WD) wees op de noodzaak om ook de juridische as pecten van de zaak te bekijken. Hij vond het vreemd dat een dergelij ke maatregel per 1 mei zou moeten ingaan, terwijl de gemeente er nog niet eens officieel van op de hoogte is gesteld. Over de kwestie zal vóór 1 mei garantiere- een ingelaste vergadering raadscommissie plaats hebben, j Foto's geling (wachtgeld) volledig rekening van de gemeente. Per jaar werd gisteravond besloten, zal dat bedrag drieëneenhalve ton bedragen. Reageert zy in de vorm van een ontslagaanzegging voor de betreffende leerkrachten, dan komt de wachtgeldregeling nog grotendeels voor kosten van het rijk. De wethouder zei gisteravond tij dens een vergadering van de raads commissie van onderwijs een krachtig protest tegen deze drasti sche bezuinigingsmaatregel in Den Haag te willen laten horen. Boven dien zei zij te verwachten binnen kort vervelende aankondigingen te moeten doen."De onderwijsbegro ting zit al helemaal knel. Zeggen wij de overtollige vakleerkrachten niet vóór 1 mei ontslag aan, dan draait de gemeente Leiden geheel voor de kosten op". Het raadslid Van Meijgaarden (PvdA) zei zich door de maatregel overvallen te voelen. "Er zitten heel wat principiële kanten aan de kwestie. Het is niet leuk mensen te moeten ontslaan, maar als gemeen te kunnen we niet alle lasten van de bezuinigingsmaatregelen van dit kabinet op onze nek nemen. Ik vind dat over deze zaak een terug koppeling naar de fracties nodig is". De CDA'er Vink vroeg zich af om hoeveel mensen het gaat. Van Don gen: "Dat is moeilijk te zeggen. Het gaat voornamelijk om mensen die voor een paar uur een baantje heb ben. We zouden ontslag voor 70 les uren moeten aanzeggen. Je kunt dus stellen dat het om veel mensen gaat". Van Dongen zei nog niet eens schriftelijk door het ministerie van de maatregel op de hoogte te zijn Winkelgebied moet verkeersvrij blijven LEIDEN - De politie is gisteren begonnen met het verkeersvrij maken van de Haarlemmerstraat. Alle winkeliers zijn gewaarschuwd dat het niet meer is toegestaan om na elf uur 's ochtends te laden en te lossen. Na Pasen gaat deze maatregel in. Volgens voorlichter Graveland zullen ook fietsers, bromfietsers, automobilisten die zich in Haarlemmerstraat bege ven zonder pardon op de bon worden geslingerd. De politie is tot deze actie overgegaan omdat er steeds vaker klachten binnenkwamen van boze voetgangers. Van 'een kilometer loopplezier' was geen sprake meer. "De emmer die de druppel deed overlopen was trouwens een automobilist die de politie opbelde dat hij met zy n automo biel klem zat tussen twee andere voertuigen", aldus Graveland. Het college van burgemeester en wethouders zal positief op dit ver zoek van werkgevers en werkne mers reageren. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) deelt desgevraagd mee dat het col lege heeft besloten het overleg in de plaats te laten komen van het overleg met de Stichting Leidse Binnenstad (SLB). De wethouder bevestigt dat de SLB als belangrij ke overlegpartner voor de gemeen te heeft afgedaan. Het college van B en W heeft deze week definitief besloten de subsidie aan de Stichting Leid se Binnenstad stop te zetten. Bij de begrotingsbehandeling eind vorig jaar had de gemeenteraad al de jaarlijkse subsidie van 15.000 gul den op losse schroeven gezet. De stichting is destijds opgericht om als overkoepelende organisatie te dienen voor het bedrijfsleven in de binnenstad. Een serieuze ge sprekspartner voor het gemeente bestuur is de stichting zeker de laatste jaren niet meer geweest. De stichting kampt met interne moei lijkheden en heeft al een aantal maanden geen voorzitter meer. Bij de organisaties van werkge vers en werknemers in Leiden be staat, volgens FNV, CNV en KNOV, al geruime tijd de wens om in een vroeger stadium dan thans gebruikelijk over zowel beleids voornemens als concrete knelpun ten van gedachten te wisselen en aanwijzingen te geven over de ge wenste richting van het beleid. Doel van het overleg zou ook moe ten zijn het Leidse bedrijfsleven in staat te stellen over afgeronde be leidsvoornemens een oordeel te ge ven. "We hebben als werkgevers- en werknemersorganisaties het ge voel de afgelopen jaren teveel ach ter de feiten aangelopen te heb ben", verklaart voorzitter Van Vel- zen van het KNOV het gezamenlijk initiatief. "Uiteraard zullen er za ken zyn waarin FNV en CNV ener zijds en KNOV anderzijds elkaar niet kunnen vinden. Maar, er is denk ik meer dat ons bindt dan ons scheidt", aldus de KNOV-voorzit- ter. FNV-bestuurder Van Iersel be vestigt het gezamenlijk ongenoe gen van wergevers- en werkne mersorganisaties. "Bij ons bestaat ook het gevoel dat we aan de zijlijn staan en dat de gemeente gewoon maar haar gang gaat. De bedoeling van de nieuwe overleg-structuur is om in de toekomst meer invloed op het gemeentelijk beleid uit te oefe- Hele stad Volgens de Leidse afdelingen van FNV, CNV en KNOV zou het overleg gericht moeten zijn op het hele gebied van de gemeente Lei den en op alle onderwerpen van so ciaal-economisch belang, ongeacht de portefeuille-verdeling in het col lege van B en W. De onderwerpen die in het overleg met het gemeen tebestuur aan bod zouden moeten komen, liggen volgens de drie or ganisaties op het terrein van het economisch beleid, het midden en klein bedrijf, ruimtelijke ordening, verkeer en parkeren, stadsvernieu wing, beroepsgericht onderwijs voor jongeren en volwassenen, woonlasten, behoud en werving van bedrijvigheid, bedrijfshuisves ting en het gemeentelijk beleid, met inbegrip van de uitvoering, ten aanzien van sociale zekerheid en het werken .met behoud van uitke ring. De werkgevers- werknemersor ganisaties stellen zich voor het overleg eenmaal per twee maan den te voeren. Het college van B en W zou, aan de hand van de agenda, de delegatie voor de vergadering moeten bepalen. Van de zijde van het Leidse bedrijfsleven wordt door de organisaties van werkne mers en het KNOV aan het overleg deelgenomen. De bedoeling is dat aan het overleg met de gemeente een onderling beraad van werkge vers- en werknemersorganisaties vooraf gaat ter voorbereiding van gezamenlijke initiatieven. Het bestuur van de LVI heeft het college van B en W intussen laten weten sterk afwijzend te staan te genover het voorstel van de drie. Het bestuur beschouwt de voorge stelde 'locale SER' als een doublu re ten opzichte van bestaande in stellingen, zoals met name de Ka mer van Koophandel en de Stich ting Leidse Binnenstad, alsmede de winkelierorganisaties, dé Stich ting Werkgelegenheid, de Commis sie van Advies voor de Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau en die voor de directeur van het Centrum Vakopleiding voor Volwassenen, de Begeleidings commissie Sociale Werkvoorzie ning en de betrokken gemeente raadscommissies. De LVI vreest dat de voorgestelde zware overleg structuur in geen enkele verhou ding zal staan tot (Je beoogde of delijkerwys bereikbare resultaten. Volgens het LVI-bestuur zouden de besturen van VNO-Zuid Hol land en NCW-West een standpunt innemen, dat in grote lijnen met dat van de LVI overeenstemt. "Het college van B en W dient er derhal ve ernstig rekening mee te houden dat van de overgrote meerderheid van de werkgeversorganisaties geen medewerking is te verwach ten op dit punt", aldus de Leidse Vereniging voor Industrie. Mede-organisator VW had op zo'n duizend deelnemers gere kend, maar het echtpaar Bernsen was eigenlijk al lang blij met de 81 die op kwamen dagen. "Zo was het ook net leuk". Van die 81 waren er 63 die hun foto's op het daarvoor bestemde karton inleverden. Bernsen en andere leden van de Leidse ver eniging voor amateurfotografen hebben zich er afgelopen maan dag over gebogen en een aantal prijswinnaars verkozen. Dat viel niet mee, "want de kwaliteit was hoog", aldus de restaurant-eige naar aan de Breestraat. "Er is heel veel werk van gemaakt". Die 81 mensen trokken zondag 17 maart door de Leidse binnen stad met een foto-toestel in de aanslag. Als deelnemers van een foto-puzzeltocht hadden ze van Bernsen en de zijnen opdracht een aantal objecten in de stad vast te leggen en bovendien een serie vragen te beantwoorden. De tocht was vooral bedoeld om de L.A.F.V. aan leden te helpen. Heeft dat geholpen? "Nee, nog niet. Maar we hopen dat op de tentoonstelling nog leden kun nen worden geworven". Die tra ditionele tentoonstelling wordt zaterdag in De Waag geopend door wethouder Kuyers en duurt tot 20 april. De werkstukken van de winnen de deelnemers zullen daar te zien zijn, plus zo'n tweehonderd fo to's van LAFV-ers en een bijdra ge van Tsjechische 'collega's' van de amateurfotografen. Café (1) Is het u opgevallen dat het café De Gouden Leeuw aan het Noordeinde al een tijdje leeg staat? Hoe dat zo komt, werd gis terochtend uit de doeken gedaan in het Haagse paleis van justitie. Voor de president mr. Portheine verschenen de strijdende partij en, te weten: de huurder van het pand, een Leidse ondernemer, die zelf geen gebruik maakt van het gebouw, en een man en een vrouw die van plan waren ge weest om in De Gouden Leeuw een café te beginnen. Zij waren dus de kandidaat-onderhuur ders. Ook de eigenaar, directeur van een in Amsterdam gevestig de bv, was aanwezig. Hij stond de huurder terzijde. Wat was er gebeurd? De vorige café-man verliet De Gouden Leeuw begin dit jaar. De huurder kwam vervolgens in contact met twee mensen die wel opnieuw een café wilden begin nen in De Gouden Leeuw. Tij dens de onderhandelingen ont stonden er evenwel moeilijkhe den: het tweetal, de man en de vrouw dus, weigerden het con tract te tekenen. Volgens hen waren ze beduveld door de huurder. Deze had over het gebeurde weer heel andere gedachten: volgens hem was hij beduveld. En daarom spande hij een kort geding aan tegen het tweetal, met als eis: alsnog het contract ondertekenen. Inzet van het conflict: een achterzaal. Over de gang van zaken bestaan twee versies. Laten we beginnen met het verhaal van de huurder, verteld door zijn advocaat mr. Vogel. Tijdens de gesprekken met de kandidaat-onderhuur ders was er op gewezen dat de achterzaal niet gehuurd kon wor den. Die zaal was immers al ver huurd aan het Indonesische res taurant naast De Gouden Leeuw. Dat had niet alleen de huurder benadrukt, ook de eigenaar van het pand had dat tegen de man en de vrouw gezegd. Aldus Vo- Eén van de fotografische opdrachten die de L.A.F.V. boven de ingang van De Burcht. i de puzzelaars had opgegeven. Het is de leeuw (foto pr) "Maar ze vonden het niet erg dat ze de achterzaal er niet bij kre gen. Het was wel jammer, maar goed: ze wilden het café in elk geval huren". Groot was dan ook de verbazing, aldus Vogel, toen later werd gezegd dat het con tract niet zou worden onderte kend. "Dat ging tegen alle af spraken in". Café (2) En nu het verhaal van het di^o, verteld door hun advocaat mr. Karstens. Zo was het dus hele maal niet gegaan! De huurder en de eigenaar hadden verzwegen dat de achterzaal niet gehuurd kon worden. Toen dat op een be paald moment wel duidelijk werd, kon het tweetal dan ook maar één ding doen: niet tot hu ren overgaan. En de 18.000 gul den die ze al hadden gestort op de rekening van de huurder wil den ze graag terughebben. Wordt uit zo'n zaak maar eens wijs. "Is er echt geen opening te vinden...een mogelijkheid waar door beide partijen het alsnog met elkaar eens kunnen wor den?" President Portheine vroeg dit nadat beide advocaten aan het woord waren geweest. "Pro beert u het toch maar, dan schors ik de zitting even". Onnodig. Want elke aanwezige voelde natuurlijk op z'n klompen aan dat gemompel op de gang niets zou opleveren. De partijen hadden zich verschanst in hun loopgraven en waren niet van zins daar uit te komen. En ja hoor, toen na verloop van tijd de zitting werd hervat en Portheine vroeg wat het onderhoud had op geleverd, luidde het antwoord: niks. De huurder wilde nu nog wel wat zeggen. Het was helemaal niet nodig geweest voor het tweetal om het café te bezichtigen. De vrouw was immers een zuster van de vorige café-gebruiker! De vrouw knikte, maar bleef erbij: dat die achterzaal niet gehuurd kon worden, had ze niet gewe ten. En zo bleef men over en weer de bekende standpunten uitwisse len. Het gedrag van beide advo caten was aan het einde van de zitting overigens beslist komisch te Toen bijvoorbeeld Vogel tot de orde werd geroepen door de pre sident omdat hij op juridisch on verantwoorde wijze vragen stel de, kon Karstens het niet nalaten om even gemeen te lachen. Vo gel - op zijn beurt - vertrok zyn mond toen Karstens nog even een en ander op een rijtje zette. Alsof Vogel wilde zeggen: ge zwets. Wie er gelijk kreeg? Uitspraak op 12 april. De Gouden Leeuw staat dus nog een tijdje leeg. Het is maar dat u het weet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3