LEIDSCH DAGBLAD Omroep-technici in actie A 'Russen besparen miljarden door bedrijfsspionage' 769313 Mooi meegenomen: Nü 4.50 PROVESTE MODEH Reiswereld ligt niet wakker van stunt Bex Brinkman: te weinig ingeleverd voor kortere werkweek MAGAZIJN VERKOOP 575 4 Voedsel komt voor Mozambique te laat 0MR0EP-CA0 WOENSDAG 3 APRIL 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37669 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: dra. J.W.E. Metselaar Adj. hootdredacteur: R.D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Snelrecht voor voetbalaanhang GRONINGEN (GPD) - Balda dige voetbalfans van FC Gro ningen en Feyenoord kunnen vanavond op snelle behande ling rekenen van de officier van justitie. In het Oosterparksta- dion en stationsgebouw zijn aparte kamers vrijgehouden voor eventuele verhoren van aangehouden supporters. De officier van justitie zal bij de wedstrijd aanwezig zijn en kan bij ongeregeldheden ter plekke beslissen wat er, afhan kelijk van de aard van het de lict, met de schuldigen moet gebeuren. (Van onze verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Bex Reizen heeft een nieuwe bom on der het reiswereldje gelegd. De Al- phense touroperator begint zater dag een actie met stuntreizen naar Benidorm. Op de goedkoopste door andere reisorganisaties naar Benidorm aangeboden hotelreizen gaat Bex forse kortingen geven die kunnen oplopen tot 150 gulden per persoon. De Alphenaar veroorzaakte be gin dit jaar al de nodige opschud ding in de wereld van de tourope rators door hotelreizen uit hun reisgidsen naar Mallorca goedko per aan te bieden. Alleen voor de reizen van Holland International lukte het niet, omdat deze organi satie met sommige hotels een ex clusief contract heeft. Voor de nieuwe stunt-actie moet in april worden geboekt. Bex Rei zen geeft voor een hotel met vol- pension naar Benidorm in mei een korting van 65 gulden per persoon, in juni 85 gulden, in juli en augus tus 150 gulden, in september 85 en in oktober 65 gulden. De vertrek dag is woensdag, dan heeft Bex Reizen een eigen chartervlucht met Martinair naar Benidorm. Andere touroperators zijn niet bang voor de nieuwe actie van Bex. Neckermann-woordvoerder Klaver: "Ik lig er absoluut niet wakker van. Wij hebben goede, scherpe prijzen. Als Bex denkt dat hij zulke kortingen kan geven moet hij dat maar doen. Dan gaat hij gauw op z'n bex zogezegd". En reisorganisatie Hotelplan: "We kennen het verschijnsel Bex zo langzamerhand wel. Het is geble ken dat de klant uiteindelijk de du pe wordt van al te goedkope prij zen. De kwaliteit is niet gegaran deerd". Deze week kwam Bex Reizen overigens weer in het nieuws, om dat 58 reizigers afgelopen zondag op Schiphol tevergeefs op het vliegtuig wachtten. Dat bleek uren eerder al richting Mallorca vertrok ken te zijn. De verandering in de vertrektijd had Bex Reizen verge ten door te geven aan de vakantie gangers. (Zie verder pagina 17) HILVERSUM/UTRECHT (GPD) - Verontwaardigde om roep-technici hebben gisteravond de televisie-uitzending op Nederland 1 en de radioprogramma's op de vijf Hilver- sumse zenders vijf minuten onderbroken. Zij protesteer den hiermee tegen het besluit van minister Brinkman (WVC) om de omroep-cao af te keuren. Voor morgenmiddag twee uur is een demonstratieve vergadering uitgeschreven. Tot dat tijdstip wor den geen nieuwe acties verwacht, al zeggen de bonden dat 'spontane acties' altijd mogelijk zijn. De NOS-technicus wacht tot de klok bovenin vijf over acht aanwijst. Dan kan de protesttekst verdwijnen en het tv-programma beginnen. Zo protesteerde het omroeppersoneel gisteravond tegen minister Brinkman, (foto anp> Brinkman liet gisteren weten dat hij, na overleg met minister De Ko ning (sociale zaken), had besloten de overeengekomen arbeidstijd verkorting voor de 6.000 werkne mers bij de omroep per 1 juli niet te laten doorgaan. Hij meent dat voor de arbeidstijdverkorting tot 36 uur te weinig geld is ingeleverd. De minister wijst de omroep er op dat hij al in 1983 heeft laten we ten dat ook voor de omroep de ont wikkeling van de lonen in de col lectieve sector 'als referentiekader' moet dienen. De nieuwe cao over schrijdt volgens Brinkman en De Koning in aanzienlijke mate die van de rest van de collectieve sec tor. Bovendien brengt de cao een verhoging van de omroepbijdrage van enkele guldens met zich mee. De omroepwerkgevers (besturen van NOS en omroeporganisaties) zeggen dat de afgesloten cao juist wel in overeenstemming was met de doelstellingen van de Stichting van de Arbeid en met het werkge legenheidsbeleid van de regering zelf. De omroepen hebben het af gelopen jaar de basis gelegd voor bezuinigingen van 40 miljoen per jaar en de cao doet daar niets aan af, aldus de werkgevers. De opmerking van de minister dat de arbeidstijdverkorting een extra verhoging van de omroepbij drage tot gevolg zou hebben, wij zen de omroepwerkgevers veront waardigd van de hand. „De ar- beidsrust bij de omroep wordt door de minister weer volledig ver stoord", aldus een woordvoerder. (Zie verder pagina 9) SER-voorzitter prof. Que- né meent dat er niet meer werk zal ontstaan door verlaging van de lonen. PAGINA 9 Tamils blijven in de Nico- laaskerk. PAGINA 5 Volgens Amerikaanse mi nister Weinberger zijn de Russen al 'heel ver' met ruimtewapens. PAGINA 7 De oranje-vrouwen zijn verguld, de mannen mok ken na de titelstrijd tafel tennis in Gothenburg. PAGINA 15 i 'De Peetvader' (verhaal van een mafia-familie): vanavond eerste van acht delen op tv. PAGINA 29 PARIJS (A?) - De Sowjet-Unie heeft in de jaren 1976 tot 1980 een bedrag van rond drie miljard gul den op onderzoek bespaard door met bedrijfsspionage in het Westen geavanceerde technologie te ver werven. Dit meldde gisteren de Franse krant Le Monde. Le Monde baseert zich by deze becijfering op documentatie van de Russische geheime dienst die in handen van Franse geheime agen ten was gevallen. Vorige week schreef de krant dat informatie over de omvang van de Russische bedrijfsspionage in april 1983 voor GIFWOLK BIJ BOTSING - Bij een botsing tussen twee vrachtau to's op de autobahn Freiburg-Bazel is vanochtend een gaswolk ont staan. Vervolgens botste een per sonenauto op de vrachtwagens en vloog in brand. De twee inzitten den kwamen om het leven. Een van de twee vrachtauto's vervoerde chemicaliën voor Hoechst. Van de specialisten en de brandweer van het chemieconcern Ciba-Geigy die te hulp schoten moesten er 90 worden behandeld wegens inademing van giftige dampen. president Mitterrand aanleiding was 47 Russen Frankrijk uit te wij zen. De Russische reactie op die uitwijzing was volgens Le Monde betrekkelijk gematigd, omdat het Kremlin wist dat de Franse gehei me dienst tot in de details op de hoogte was van de werkelijke om vang van bedrijfsspionage door de Russen. In het artikel van gisteren schrijft Le Monde dat uit de stuk ken van de Russische geheime dienst blijkt dat de Russische be drijfsspionage zich voor 61,5 pro cent afspeelt in de VS, 10,5 procent in de Bondsrepubliek, 8 procent in Frankrijk, 7,5 procent in Groot- Brittannië, en voor 3 procent in Ja pan. Het merendeel van de infor matie-uit bedrijfsspionage zou ten goede komen aan de sectoren elek tronica en vliegtuigbouw voor de defensie. De Russische ambassade in Pa rijs heeft verklaard dat de docu menten niet echt zijn en de Franse regering verzocht verdere publika- ties daarover te verhinderen. De ar tikelen in Le Monde werpen een schaduw over het vierdaagse be zoek dat een Russische handelsde legatie maandag in Frankrijk be gon. vondellaan 80, Leiden. Zacht Eerst mogelijk wat regen. Morgen overdag perioden met ton en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtempera- tuur van 12 graden op de Wadden tot 20 graden in het zuidoosten van het land. Matige wind uit zuidelijke richtingen. 4 april 1985 Zon op: 07.08 uur, zon onder: 20.19 uur. Maan op: 19.00 uur, maan onder: 07.09 uur. Israël: Unifil kan vertrekken HAIFA (AP) - Wat Israël betreft kan het Unifil-detachement in Zuid-Libanon in zijn huidige vorm worden opgeheven. De Israëlische minister Rabin (defensie) zei giste ren dat zijn land geen reden ziet waarom Uinifil nog langer in Zuid- Libanon zou moeten blijven. Israël voelt er niets voor om Uni fil het hele grensgebied te laten be waken. 'Als de Verenigde Naties daartoe besluit, zal Israël ermee Te ven,' zei Rabin. 'Maar ik zie in de aanwezigheid van Unifil geen en kel veiligheidsbelang van Israël'. Het mandaat van Unifil loopt op 19 april af en Libanon heeft de Vei ligheidsraad gevraagd om een ver lenging met zes maanden. Het land benadrukte daarbij dat het man daatgebied van Uunifil officieel loopt tot aan de Israëlische grens. Wij moeten het Mostert complex ontruimen, daarom enorme koopjes Zie onze adv. op pag. 10 Toiletten vaak erg vervuild AMSTELVEEN (ANP) - Slechts eenderde van de open bare toiletten is goed schoon. Bij 33 procent bestaat er gevaar voor besmetting. Dit blijkt uit een onderzoek door het vak blad voor interne en civiele diensten Bedrijfshuishouding Uit het onderzoek van 100 toiletten bleek dat in bedryven 54 procent van de toiletten schoon waren. Tweede was de sector vervoer met 42 procent. Daarna volgden gezondheids zorg (38), gemeentelijke instel lingen (25), horeca (24) en sport accommodaties (23). Onderaan de lijst staan de toiletten in de warenhuizen: maar 18 procent was schoon. Opvallend was dat in 25 ge vallen de kraan veel viezer was dan de toiletbril. "Je kunt dus beter de kraan met een papie ren handdoekje dichtdraaien", aldus een van de onderzoekers. Beroep justitie tegen uitspraak euthanasiezaak ROTTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr. Gerding gaat in hoger beroep tegen het ontslag van rechtsvervolging voor een 34-jarige arts die euthanasie pleegde. De Rotterdamse rechtbank vond dat de arts bij de beëindiging van het leven van een ongeneeslijk zieke patiënte de nodige zorgvuldigheid wel in acht had genomen. Het besluit tot hoger beroep is genomen in het overleg van de pro cureurs-generaal, waarin ook de minister van justitie vertegenwoor digd is. Gerding verweet de arts tijdens de behandeling van de zaak dat hij bij zyn beslissing geen andere arts had geraadpleegd. De rechtbank was echter van mening dat hij vol doende overleg had gevoerd, door met een hoofdverpleegkundige, een humanistisch raadsvrouw en de gezaghebbende Delftse anes thesist Admiraal over het te ge bruiken middel te overleggen. Reorganisatie Filmnet DEN HAAG (GPD) - Binnen de abonnee-tv-organisatie Filmnet- ATN is een reorganisatie doorge voerd. Rob Houwer en Cees Wol zak verdwenen uit de directie en zijn benoemd tot commissarissen. Afgelopen vrijdag verzorgde de fir ma het eerste programma op het Haagse kabelnet. Volgens Filmnet-ATN is er geen sprake van dat het tweetal 'een zin kend schip' verlaat. „Ze blijven zich met de dagelijkse gang van za ken bezighouden. De wisseling was al eerder afgesproken". Hun plaatsen worden ingeno men door J. Nilsson en H. Melzer, die al deel uitmaakten van de di rectie. Valma kruipolie, spuitbus 400 ml Valma spuit plamuur R 96, spuitbus 400 ml ft95 NÜ7.95 fy* Motorolie, SdU supermultigrade 15W50, can 5 liter 1*75 Nü 15.49 (SCHUIN TEGENOVER DE HEMA, NAAST BLOKKER) EIGENTIJDSE MANNENMODE ri49 A MAPUTO/MOZAMBIQUE (GPD) Een groot deel van de Neder landse noodvoedselhulp voor Mo zambique is nog altijd niet op de plaats van bestemming aangeko men. De vertraging is ontstaan doordat zowel het ministerie van ontwikkelingssamenwerking als het Rotterdamse graanbedrijf Che- mimex, dat opdracht kreeg de voedselhulp te verzorgen, de situa tie in Mozambique verkeerd heb ben ingeschat. Op 12 juli 1984 bood minister Schoo in de hoofdstad van Mozam bique Maputo persoonlijk extra voedselhulp aan voor een bedrag van 25 miljoen gulden. Tot op he den is van de toegezegde 15.000 ton mais slechts 910 ton geleverd. Eerst probeerde Chemimex zo veel mogelijk mais in Mozambique op te kopen om de pryzen te druk ken, ondanks het feit dat er in het land nauwelijks mais op te kopen viel. Het ministerie werd hierover ingelicht door de ambassade in Maputo maar greep niet in. Met als gevolg dat in de periode waarin de nood het hoogst was er niets ge beurde. Er waren ook andere tegensla gen. Een aangekochte Argentijnse lading kwam niet verder dan de Zuidafrikaanse haven Durban. De daarna in Malawi en in Zimbabwe aangekochte mais is tot op heden niet op de plaats van bestemming aangekomen. De noodsituatie in Mozambique is inmiddels van karakter veran derd. Door de grote regenval van de afgelopen maanden zouden ze nu uitstekend zelf voedsel kunnen verbouwen. Maar het ontbreekt aan kleding, behuizing en vooral zaaigoed en gereedschap om het land te bewerken. Situatie verkeerd ingeschat aitk/ü 'n Hilversum is verontwaar- digd gereageerd op het be- sluit van minister Brinkman (WVC) om de onlangs tot stand geko men omroep-cao af te keuren. Die verontwaardiging valt alleszins te be grijpen. Nog afgezien van de feitelijke en minder feitelijke argumenten die de minister heeft gebruikt, moet wor den vastgesteld dat de regering ten onrechte ingrijpt in de arbeidsvoor waarden van werknemers die (nog) niet tot de collectieve sector behoren. Omroepwerknemers zijn geen trendvolgers voor wie de loongrenzen in navolging van de ambtenaren wor den aangegeven door de overheid. Hun arbeidsvoorwaarden worden, net als in het particuliere bedrijfsle ven, vastgesteld in het vrije overleg tussen werkgevers en vakbeweging. Alleen al om die reden is het besluit van de minister aanvechtbaar. Brinkman en zijn ambtgenoot De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) willen het omroeppersoneel wel graag inlijven bij het corps van de trendvolgers om de loonkosten in die sector binnen de perken te houden. Maar de Tweede Kamer heeft zich daar in meerderheid al meermalen te gen uitgesproken. Er is voorlopig dus geen wettelijke grondslag die het be sluit van Brinkman zou kunnen schra gen. Het besluit van de minister bete kent dan ook niet meer en niet minder dan een loonmaatregel voor een be perkte groep die veeleer voortkomt uit een ordinaire bezuinigingsdrang dan uit een evenwichtig inkomensbe leid. Het is daarom des te merkwaardi ger dat de minister de ontwikkeling van de arbeidsvoorwaarden in de col lectieve sector niettemin als uitgangs punt neemt voor de omroep-cao. Zijn redenering komt er op neer dat het omroeppersoneel te weinig loon heeft ingeleverd voorde per 1 juli in te voe ren 36-urige werkweek: ze hadden ei genlijk net als de ambtenaren en trendvolgers vorig jaar januari al 3 procent loon moeten inleveren; dat is toen niet gebeurd, daarom moet dat alsnog gebeuren. Het valt niet te ontkennen dat het besluit van Brinkman van lef getuigt. Het kabinet is er zelf nauwelijks in ge slaagd de arbeidstijdverkorting voor de collectieve sector van de grond te krijgen. Maar het weet wel precies voor andere sectoren aan te geven aan welke voorwaarden een kortere werkweek moet voldoen, terwijl het daar formeel buiten behoort te blij- Als het kabinet op het omroepper soneel wil bezuinigen, dan kan dat op een andere, evenwichtiger manier. Het kan bijvoorbeeld grenzen stellen aan de voorzieningen in omroepland. Daarvan kan dan een matigende wer king uitgaan naar de personele uitga ven, die vervolgens aan de orde ko men in het vrije overleg tussen werk gevers en vakbeweging. Met een dergelijk beleid schept het kabinet duidelijkheid en maakt het zich in elk geval niet schuldig aan op portunisme. Bovendien kan er mis schien mee worden voorkomen dat overspannen omroep-technici in een onbesuisde actie misbruik maken van hun macht ten koste van de kijker en luisteraar. PARIJS (AFP) - Voortaan geldt bij verkiezingen voor het Franse parlement het stelsel van evenre dige vertegenwoordiging. Dit heeft de ministerraad vandaag besloten. De socialistische minis ter van binnenlandse zaken Pier re Joxe noemde het systeem „ge lijk, rechtvaardig en eenvoudig". De afschaffing van het distric tenstelsel vergroot de kans dat kleine partijen, zoals het ultra rechtse Nationale Front, in het parlement worden vertegenwoor digd. Waarnemers zien er een han dige zet van de socialisten in, die op deze manier gebruik kunnen maken van de verdeeldheid van rechts. De hele krant voor de Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts f 9,80 ontvang ik vier weken lang het teidsch Dagblad vrijblijvend ic de bus. Mijn voordeel/ 9,80. □Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vódr het abonnement ingaat ontvang ikhetLeidschDagblad14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9.80. Naam. Adres .Tel.. Plaats U kunt den bon opsturen naar het Leldach Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plants van dn Pon op ra sturnn, kunt u ook even bnllan 1071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1