Ten jaar fietsersbond: van attie naar overleg voeren wameckel D erse activiteiten in musea en buurthuizen Wervelende show Achalay en Selenka STRA4A- LENCE BADNODE TelevBie-opnamen voor Charmonie 855 MAAN 1 APRIL 1985 LEIDEN ADVEFENTIE Wie verstridig is maakt juist nü al een keze uit de prach tige en vooral kcnplete kollektie badmode van Wtnecke Lingerie (ook. kleine matm met C en D cup). Badmode ran internatio naal befaamde merken met 'n perfekte pasvam Straks, als 't zonnetje écht giat schijnen, komt u verrassend rroo' voor de dag! Welkom Breestraat 126, Leiden. Charta '77 De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia ver toont vanavond per video een do cumentaire over de Tsjecho-slo- waakse mensenrechtenorganisa tie Charta '77. Het programma gaat met name over de Tsjechi sche Zdena Tomin, die na talloze intimidaties gedwongen werd met haar man het land te verla ten. De film begint om acht uur in het Trefcentrum Rapenburg 100. Homeopathie In het kader van de cyclus rond zelfhulp met alternatieve genees middelen houdt het Centrum voor Klassieke Homeopathie dinsdag een avond waarop aan dacht wordt besteed aan homeo pathische geneesmiddelen die zich lenen voor toepassing in ei gen kring. De klassiek homeo- paat en iriscopist J. van Vliet leidt de bijeenkomst, die in de Zaailing (Hooigracht 41) wordt gehouden en om acht uur begint. Kerk en homo's Wat hebben homo's de kerk te bieden? Over dat thema praat ds. W.R. van der Zee dinsdagavond in het gebouw van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18. Van der Zee was secretaris van de commissie die het boekje 'Verwarring en Herkenning' liet uitgeven, na mens de Generale Synode van de Nederlands hervormde kerk. De bijeenkomst begint om acht uur. Rommelmarkt De tethnische school 'C. Sweris' houdt 19 april de jaarlijkse rom melmarkt en fancy fair, van twee tot vijf uur in de school aan de Vondellaan 35. Wie spullen over heeft (radio's, kleren, boeken, pot ten, pannen, enz.) wordt verzocht contact op te nemen via telefoon nummer 071-769252. Coördinator is V. Buma. LEIDEIn deze Paasvakantie heeft ZQet museum van geolo gie en nalogie als het van vol- kenkuniverse speciale activi teiten <2t programma staan. Ook veilende club- en buurt huizen >en hun programma aangepai de vrije dagen die de schooljdieeft. Het Riuseum van Geologie en Mineie aan de Hooglandse- kerkgra«rganiseert tijdens de paasvak verschillende activi teiten. fcren kunnen zowel in de tijde tentoonstelling 'Ne- der-landvater' als in verschil lende afigen van de permanen te tentotlling een speurtocht maken, jn speurtochten over minerale edelstenen, proces sen aan opervlakte van de aar de, foss uit Nederland en planten «eren van vroeger. Kindeian zes tot twaalf jaar kunnen <r begeleiding van vol wassene» 2 tot en met 14 april van elf zier uur een bezoek brengen 'Kijken met de han den'. In tentoonstelling staat geologisch en biologisch materiaal opgesteld, dat op allerlei manieren mag worden aangeraakt. Op woensdag 10, donderdag 11 en vrijdag 12 april zijn bezoekers welkom in de filmzaal, waar van twee tot vijf uur een programma wordt aangeboden van films met een geologisch onderwerp. Die woensdag zullen voornamelijk films over de geologie van Neder land worden vertoond, donderdag wordt aandacht besteed aan ge steenten en edelstenen en vrijdag is het onderwerp de ontwikkeling van het leven op aarde. Op dinsdag 16 april houdt drs. A. Meijer, verbonden aan het Natuur historisch Museum in Maastricht, een lezing over de Maashagedissen uit de Limburgse krijtafzettingen. Deze lezing begint om acht uur 's avonds. Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat vertoont in de week van 9 tot en met 12 april films, die een beeld geven van het dagelijks leven van de Eskimo's van Alaska, Canada, Groenland en de Sowjet-Unie. Aanvang voorstel lingen: 11.30 en 15.00 uur. Op de tentoonstelling over de Poolvolken, die op dit moment in het museum te zien is, zijn speur tochten uitgezet voor leerlingen van lagere scholen en voortgezet onderwijs. Ook is er een tocht door het hele museum te maken aan de hand van een jaarfeestenwijzer. In de week van 9 tot en met 12 april is in dit museum voor kinde ren vanaf zeven jaar en ouderen de mogelijkheid om de Javaanse ga melan te leren spelen. De lessen worden dan dagelijks om twee uur 's middags gegeven door dr. G. van Wengen, hoofd van de educatieve dienst van het museum. Verder geeft de tentoonstelling 'Stencilprenten van de Japanse ontwerper Mori Yoshitoshi' een overzicht van prenten van dorps gezichten en festivals tot onder werpen, ontleend aan het Boedd hisme, de klassieke geschiedenis en de Edo-periode. Kindersongfestival Op donderdag 4 april organiseert het club- en buurthuis 'Mirt-Hon ken' aan de Driftstraat het zestien de kindersongfestival. Kinderen kunnen een bekend liedje zingen en een deskundige jury zal, onder steund door een kinderjury, de winnaars aanwijzen. Het songfesti val wordt in twee delen gehouden, om zoveel mogelijk kinderen een kans te geven, 's Middags om twee uur is het eerste deel; het tweede deel volgt 's avonds om zeven uur. Matilo In de weken voor en na Pasen or ganiseert ook clubhuis Matilo vakantie-activiteiten voor kinde ren van vier tot twaalf jaar. Vanwe ge het tienjarig bestaan zijn boven dien een kindertoneelvoorstelling en een uitstapje naar ponypark Slagharen op het programma ge zet. voor kinderen met een playback- wedstrijd. De kinderen moeten zelf voor een casettebandje met mu ziek of een grammofoonplaat zor gen. Woensdag 3 april wordt om twee uur de film 'Het toverkonijn' ge draaid over een meisje dat voor haar veijaardag een konijntje wil hebben. Donderdag 4 april zijn 's mid dags in de grote zaal van het club huis allerlei spelletjes te doen, zo als tafeltennis, tafelbiljarten, voet balspel, spelcomputer en gezel schapsspelen. Aanvang: twee uur. Op vrijdagmiddag geeft het Ne derlands Jeugdtheater een voor stelling van 'Tom Tippelaar'. Als Tom een brief krijgt van oom Haze- wijn over grote moeilijkheden op Neuseiland, pakt hij onmiddellijk zijn rugzak en vertrekt. Het wordt een spannende reis. Ook deze voor stelling begint om twee uur. Dinsdagmiddag wordt een speurtocht in de Houtkamp in Lei derdorp gehouden. Verzamelen bij het clubhuis om half twee. LEIDEf- "We proberen tegenwdig meer via overleg i met acties onze doelen bereiken. En dat gaat got Een aantal van onze wen zijn ingewil ligd dode gemeente, al heeft zij t altijd even dui delijk lai blijken dat het onze idei zijn geweest", zegt He Francino, be- stuurslidm de Echte Ne derlands' Fietsersbond (ENFB), iden en omstre ken. door Wim Wetan De boncield zaterdag in Anthoniu Clubhuis een goed bezhte Fiets Info markt. Rond vijftienhonderd mensen toonden belangstelling. Daarbij kon het publiek kennismaken met de verschillende mogelijkheden van fietsvakanties. Het is de twee de keer dat deze 'markt' is georga niseerd. Het is overigens niet het enige evenement dat dit jaar door de ENFB wordt gehouden. De - landelijke - fietsersbond herdenkt dit jaar namelijk het feit dat zij tien jaar geleden werd opgericht. De ENFB kwam voort uit de zo genoemde werkgroep 2000. Dat is een club die na de oliecrisis van 1973 de fiets per slot van reke ning een energiebesparend en mi lieuvriendelijk vervoermiddel wat meer onder de aandacht wilde brengen. Aanvankelijk tooide de bond zich met de naam 'Eerste, Echte, Enige Nederlandse Wielrij- dersbond' (ENWB). De Algemene Nederlandse Wielrijdersbond (ANWB) vond echter dat de naam van deze nieuwe organisatie te veel op de hare leek en spande een pro ces aan. John Mierop, eveneens bestuurs lid van de regionale ENFB: "De ANWB bemoeide zich eigenlek niet meer zoveel met de fietsers. Deze bond richt zich meer op het toerisme. En de verwarring met de ENWB viel eerlijk gezegd wel mee. Bij ons is niemand ooit komen vra gen om een Autokampioen. Maar ja, de ENWB verloor het proces dat de ANWB tegen haar had aange spannen en veranderde haar naam toen maar in ENFB". Uitvaart In Leiden is de ENFB voortgeko men uit de - eveneens in 1975 op gerichte - werkgroep 'Fiets'; een groep biologen die in grote lijnen dezelfde doelen had als de landelij ke werkgroep 2000. Tussen 1979 en 1980 hield de ENFB in Leiden een aantal grote acties, zoals de 'uit vaart van de laatste veilige fietser'. Deze actie was bedoeld om de aan dacht te vestigen op het gevaar dat de fietsers lopen door het drukke autoverkeer in de Leidse binnen stad. Een andere actie van de Leid se bond was het 'openbreken' van de Zijlpoort voor fietsers, waar door een veiligere route voor het langzame verkeer ontstond. Geleidelijk aan richtte de ENFB zich meer op overleg met onder meer de gemeente Leiden. Franci no: "We kregen op den duur prima contacten met wethouder Waal van verkeer en, nadat Waal naar De venter was vertrokken, wethouder Peters". De ENFB probeert nu onder meer overleg te voeren met de ge meente in de raad van advies voor verkeerszaken, een organisatie waarin bijvoorbeeld ook midden standsverenigingen en de ver keerspolitie zitting hebben. De bond tracht bovendien problemen onder de aandacht te brengen door middel van het schrijven van no ta's. Zo heeft de ENFB nota's het licht doen laten zien over de moei lijkheden voor voetgangers en fiet sers rond het Stationsplein en over het openbaar vervoer. "In die nota over het openbaar vervoer werd onder meer voorge steld een stadsdienst met kleine bussen in te voeren en een snel tramverbinding naar Katwijk te verwezenlijken. De NZH heeft tot dusver echter nog geen reactie ge geven. Dat vinden we spijtig om dat we veel werk in die nota heb bezoekers kennismaken met het verschijnsel fietsvakantie en alles wat daarmee samenhangt. ben gestoken", aldus Francino. Leidenaar De ENFB heeft in de regio Lei den en omstreken ongeveer 750 le den. In de praktijk blijkt echter maar een klein deel van die leden actief te zijn in de organisatie. "We hebben ongeveer 25 vrijwilligers", zegt Mierop. "Het werk komt dus in feite neer op een vrij kleine kern, waarvan een groot deel uit Leidse studenten bestaat. In de nabije toe komst zijn we van plan meer vrij willigers te werven. Daarbij willen we ons, via buurthuizen en derge lijke tevens meer gaan richten op de gemiddelde Leidenaar". De landelijke ENFB viert haar tienjarig bestaan onder meer met het uitgeven van een jubileum boek en een fietsronde door Neder land op 6 mei. Tijdens deze fiets ronde, waaraan in principe ieder een kan deelnemen, vestigen de verschillende afdelingen de aan dacht op verkeersproblemen in hun regio. In de regio Leiden wordt onder meer gewezen op het ontbreken van een fietsersbrug over het Rijn- en Schiekanaal tus sen de Wilhelminabrug en de Lam- mebrug. Speciaal voor deze gele genheid haalt de ENFB een pontje van stal waarmee fietsers en voet gangers het kanaal kunnen over steken. Verder is er een fotowedstrijd en worden er landelijk prijzen uitge reikt aan iemand die zich heeft in gezet voor de belangen van fietsers en openbaar vervoer en aan ie mand die deze belangen juist heeft benadeeld. LEIDEN DelCRV heeft zaterdagavond in de Gr oenoor dhallen opnamen gemaakt voor het televisiepro gramma 'Chamnie 85'. Dit is gebeurd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de NCRV en het 50-jarig bestaan van de iristelijke Muziekbond NFCM. Aan het programma werkten onder meer mee de groep Fourty Four Degrees uiLeiden, de Sea Starsde Klinkertjes en Generique uit Katwijk, de' Florinettes uit Rijnsburg Advendo uit Sne: en Seven Sources uit Dordrecht. Het programma wordt op 10 mei uitgezonden. (foto Holvast» Folkloristisch dansensemble Achalay m.m.v. het Volksmuziekorkest Selenka, met een gevarieerd programma van volksdansen en liedjes uit ver schillende delen van Europa. Artistieke leiding Josef Vodovoz. Gehoord en gezien op zaterdag 30 maart in de Leidse Stadsschouwburg. LEIDEN - Het bekende Leidse folkloris tisch dansensemble Achalay met muzikale omlijsting van het volksmuziekorkest Selen ka heeft zaterdagavond weer zijn beste been tje voortgezet in een wervelende voorjaar show. Waarin onder artistieke leiding van Jo sef Vodovoz naast de inmiddels bekende Ita liaanse, Joegoslavische en Hongaarse volks dansen bovendien drie nieuwe dansen ten doop werden gehouden, afkomstig uit Ne derland, Rusland en Roemenië. Geestig van choreografie was daarbij de Nederlandse première van de dans 'Mei blom'. Dit keer eens niet op klompen maar een slofjesdans gebaseerd op het zogeheten Luilak (Noord-Holland), waar vroeg in de morgen meisjes en jongens in kleurrijke Oud hollandse dracht proberen de brave burgers de schrik op het lijf te jagen. Eén meisje heeft zich echter verslapen en mist het feest. Ge lukkig sloven de jongens zich voor haar nog eens extra uit en krijgt ook haar dag een gou den randje. Totaal anders van sfeer was de première van de karakteristieke 'Quadrille'. Een Russi sche hofdans waarbij hooghartige mannen de veel kleinere vrouwen proberen te impo neren terwijl daartegenover een rijzige ma trone weer een kleine dikzak probeert onder uit te halen met haar blikken. Leuk geac teerd en met verve gebracht. Bijzonder charmant was het optreden van het volksmuziekorkest Sedenka tijdens de omvangrijke verkleedpartijen tussen de se ries. Jammer was wel dat de tekst van de meeste Joegoslavische, Servische en Roe meense volksliedjes niet even kort in het Ne derlands uit de doeken werd gedaan. Al wer den de liederen door zanger Sevket Useinov zo expressief gebracht dat het bijna te begrij pen was, het was toch spijtig dat door de taal barrière de pointe het publiek vaak net ont ging. Ook bij Achalay haperde er zaterdag avond soms te veel aan de communicatie, waardoor men vaak moest gissen waarover de voorstelling ging om achteraf te vernemen dat de dans iets totaal anders om het lijf had. Het hield de spanning er wel in. Ogen en oren kwam men te kort tijdens de schitterende presentatie van zang en dans in het rijk gekostumeerde 'Trakya' van Bul gaarse origine. Terwijl het eeuwenoude spel van aantrekken en afstoten tussen de seksen centraal stond in de derde en laatste premiè re van deze avond, Brlul pe-opt. Een finale vol traditionele Roemeense dansen waar het gehele corps de ballet zich kon uitleven in veel geklap en gestamp om te eindigen in een ritmisch wervelende stokkendans. ANNEKE VAN VLIET 'Kijken met de handen' in het museum voor geologie en mineralogie. Op deze tentoonstelling kunnen kinderen biologisch en geologisch materiaal betasten. (foto pr» Woensdag 10 april wordt een uit stapje naar Slagharen gemaakt. De bus vertrekt 's morgens om acht uur en de reis terug wordt om streeks half zes aanvaard. Donderdagmiddag 11 april wordt er in 'De Does' in Leider dorp een waterinstuif georgani seerd. Om één uur verzamelen bij Matilo. Vrijdag 12 april, de laatste vakan tiedag, is er een kinderbingo. Er worden vanaf twee uur vier rondes gespeeld. Gevel waait om LEIDEN - Door de harde wind is zaterdagmiddag een deel van een gevel aan de Papengracht omge waaid. De omgewaaide gevel, waarvan een deel al door een aan nemer was gesloopt, veroorzaakte schade aan muren en vloerbedek king van een pand ernaast. Man beroofd en mishandeld LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is een 37-jarige man door drie jongens achternagezeten en tegen de grond geslagen. De man en de jongens hadden daar voor in een café gezeten, maar ze hadden volgens de politie niet met elkaar gepraat noch was er ruzie geweest. Toen de man het café ver liet, kwam het drietal hem achter na, sloeg hem tegen de grond en griste een zilveren halsketting van hem weg. De man liep letsel aan zijn hoofd op. Kooilaan Een 67-jarige man heeft aangifte gedaan van een poging tot afper sing met geweld. In de nacht van vrijdag op zaterdag fietste hij op de Kooilaan, waar hij vijf a zes jon gens zag aankomen. Een van hen dwong hem te stoppen en eiste zijn geld. Daarbij werd de man van de fiets getrokken en door de jongen geslagen. Toen de man om hulp be gon te roepen, zetten de jongen en zijn kornuiten het op een lopen. Daarop rende de man naar een te lefooncel aan de Kooilaan om de politie te bellen. Maar die cel was vernield, zodat de man pas bij thuiskomst de politie op de hoogte kon stellen. De dader is nog spoor loos. Belangstelling rommelmarkt Leidse ijshal valt ook tegen LEIDEN Ook de rommelmarkt in de ijshal aan de Vondellaan is slechts matig bezocht. Deze rom melmarkt, die het afgelopen week einde is gehouden, telde in totaal 3300 bezoekers, 1500 op zaterdag en 1800 gisteren. T. Bouman, medewerker van het organisatiebureau Van Schaijk dat dit evenement op touw heeft gezet, zei op aanzienlijk meer bezoekers te hebben gerekend. Hij voerde als verklaring voor de lage bezoeker stallen het feit aan dat in de Pie terskerk in Leiden en in de Hou- trusthallen in Den Haag eveneens rommelmarkten werden gehou den. Vooral de rommelmarkt in Den Haag heeft volgens het organisatie bureau de nodige belangstellenden uit Leiden weggetrokken. "In de Leidse ijshal stonden ruim 100 kraampjes, terwijl in de Houtrus- thallen niet minder dan 500 stands aanwezig waren. Ik kan me daar om voorstellen dat veel mensen de voorkeur aan Den Haag hebben ge geven", aldus Bouman. Hij voegt er aan toe dat de markt in de Houtrusthallen voor het orga nisatiebureau vrij onverwacht werd aangekondigd. "Als we eer der hadden geweten dat die werd gehouden, hadden we de vlooien markt in Leiden op een andere da tum gehouden". Volgens hem is de markt voor dergelijke evenemen ten nog niet verzadigd. "In de meeste delen van Nederland zie je juist een toenemend aantal rom melmarkten". In de ijshal konden Leidse ver- De rommelmarkt in de ijshal, die te lijden had onder concurrentie van markten in de Pieterskerk en in Den Haag. (foto Holvast» enigingen gratis een stand huren om tweedehands goederen en zelf gemaakte artikelen te verkopen, waarmee ze in de gelegenheid wer den gesteld hun clubkas te spek ken. Volgens Bouman heeft echter geen enkele vereniging van dit aanbod gebruik gemaakt. Overi gens waren veel Leidse verenigin gen ruim een week geleden pre sent op de zogenoemde 'Sport-In' in de Groenoordhallen. Ook dit evenement werd maar matig be zocht. Het was de eerste keer dat Van Schaijk in de ijshal een rommel markt hield. Het bureau be schouwt de markt niet als een mis lukking omdat het in elk geval de onkosten heeft terugverdiend. "En de handelaren waren tevreden over hun eigen omzetten", stelt Bouman. Volgens hem is het de be doeling dat in het najaar weer een vlooienmarkt wordt georganiseerd in de ijshal. LEIDEN - Bij een vechtpartij za terdagnacht in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat zijn bij een 19-jarige Leidenaar vier voor tanden afgebroken. De Leidenaar botste bij het dansen per ongeluk tegen een 22-jarige Voorschotenaar aan. Die werd volgens de politie zo kwaad dat hij er op los sloeg. Bulgaars koor LEIDEN - Het Bulgaarse kamer koor 'Angeloglasnij' treedt dins dagavond op in de Lokthorstkerk (Pieterskerkstraat 1). Het koor is in Nederland in verband met een symposium dat de vakgroep Sla visch van de Leidse universiteit morgen organiseert, onder de titel 'Methodius, de Verlichter der Sla- Het optreden van het koor begint om acht uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3