FRACTIE Voorschoten krijgt nieuw dorpspleintje verschil OegstgeestWassenaar en Leiderdorp horen bij Leiden Autoverkeer moet straks omrijden 'Troubadours' zorgen voor wervelende show Feest Lenco's druk bezocht PAGINA 3 REGIO LEIDEN MAANDAG 1 APRIL 1985 VOORSCHOTEN Het autoverkeer uit de Voorschotense Schoolstraat moet voortaan via de parkeerplaats bij de gemeenteflat naar de oostkant van het centrum, waar de grote parkeerplaatsen liggen. De huidige doorgang naar de oostzijde, die tussen de School straat en het Treubplein, wordt omgetoverd tot pleintje, alleen toegankelijk voor fiets- en voetverkeer. Aldus B en W in een voorstel aan de gemeenteraad. Voordelen van de keuze: het centrum blijft vanuit alle richtingen goed bereikbaar en auto's die niet per se in de School straat hoeven te zijn, 'sluipen' niet langer door deze winkelstraat. An der voordeel: er kunnen vier laad- en losplekken bijkomen in de Schoolstraat. Midden op het weg dek geparkeerde vrachtauto's zul len dan ook uit het (verkeers)beeld verdwijnen. Aan voetgangers en fietsers wordt eveneens gedacht. Eerstge- noemden krijgen meer loopruimte door het vervangen van "hinderlij ke palen" door bomen. En de fiet sers mogen voortaan in beide rich tingen door de Schoolstraat rijden. Ook krijgen zij de beschikking over "stallingsgelegenheden", aan gelegd op "logische plekken". Daarnaast kunnen zij zich onge stoord voortbewegen op het auto vrije pleintje tussen de School- "Die lustige Witwe" van Léhar, uitge voerd door de operettevereniging "de Troubadours" in Oegstgeest. Gehoord: 30 maart in het Rijnlands Lyceum. Franz Léhar, Hongaar van af komst, componeerde zo'n 30 ope rettes in Weense stijl, waarvan "die lustige Witwe" (1905) uitmunt door melodische rijkdom, knappe in strumentatie en inventieve con structie, en ijzersterk haar plaats op het repertoire weet te behou den. De operettevereniging "de Troubadours" uit Oegstgeest waagde zich zaterdagavond in de aula van het Rijnlands Lyceum al daar aan dit beroemde werk. Door hun tien jaar lange erva ring, door de uitstekende leiding van George Overmeire, pas afge studeerd voor koordirectie aan het Koninklijk Conservatorium Den Haag, én door het zeer pittig en muzikaal spelende orkestje van leerlingen van dit zelfde conserva torium, zongen de Troubadours hun partijen levendig, vrolijk en maakten zij van de hele avond een wervelende show, die zijn hoogte punt vond in het optreden van de "grisettes" met aanstekelijk ver toon van lingerie. Hoewel het volk van Pontevedro zijn zwakke mo menten had, zij zongen nogal eens onder de vereiste hoogte, getuigde de koorzang toch van studie en dis cipline. Jack van Dam als graaf Danilo, die met Toos Cozijn de hoofdrol speelde, blonk niet alleen uit door zijn zang, maar vooral in deze ope rette door zijn komisch acteerta lent, amusant in zijn bewegingen en gelaatsuitdrukkingen. 'Dann geh'ich zu Maxim' kwam guitig over de bühne, terwijl zijn duel met de rijke weduwe 'Lippen schweigen' romantisch smeltend de zaal in dreef. Toos Cozyn, die de regie had naast haar rol als de weduwe Gla- wari, bewoog zich gracieus en zong, o.a. over "das Waldmagde- lein" met een heldere, weinig vi brerende stem, maar nog niet be dreven in modulaties. Ook zij ac teerde leuk, hoewel aan soms ge balde vuisten spanning zichtbaar werd van haar dubbele taak. Méér volume, maar in de hoge registers een wat schelle stem had Dorien Franke als Valencienne, ontrouw gewaande vrouw van de ambassa deur. Maar zij zong en acteerde zo kordaat, ook in het duet 'In einem kleinen Pavilion' met Camille de Rosillon, dat ook zij een spranke lend aandeel in de show leverde. De balletgroep Pavlova uit Leiden gaf deze uitvoering een extra ro mantisch tintje. Een boordevolle, bij wijlen meezingende zaal kon met recht genieten van een ama teurgezelschap dat als slot uitgela ten inhoud gaf aan 'Ja, das Stu dium der Weiber. LIDY VAN DER SPEK straat en Treubplein, dat een "een sociale functie voor het dorpsge- beuren gaat vervullen". B en W willen er enkele bomen, banken en bloembakken bijzetten en een aan tal obstakels verwijderen. Op vrij dagen en zaterdagen kunnen er vis- of bloemenkramen komen. De v komst van een muziektent wordt toegejuicht. De plaatselijke middenstand heeft deze 'plein-variant' bedacht. B en W hebben het idee overgeno men om de middenstand te vriend te houden én de politieke partijen te paaien. Volgens de bestuurders staan dezen er niet "onwelwillend tegenover". Dit laatste zal overi gens de komende maand nog moe ten blijken, bij de behandeling in de raadscommissies. Als de partijen dan inderdaad ak koord gaan, duurt het nog zeker tot het najaar totdat met de werkzaam heden kan worden begonnen. De klus kost namelijk tussen de 50.000 en 115.000 gulden. Dit geld is er eenvoudig niet en de partijen zul len dus tijdens de opstelling van de prioriteitenlijst in mei/juni duide lijk moeten maken of zij deze op knapbeurt hoog genoeg op hun verlanglijstjes zetten. Op de voor hand vinden B en W dat eigenlijk niet op geld mag worden gelet bij deze operatie: de plannen zijn "be palend is voor de toekomst van het Voorschotende centrum". Brede stoep Naast maatregelen voor de Schoolstraat en het nieuw te vor men pleintje wordt namelijk ook gesleuteld aan de Voorstraat, het Treubplein en de Treubstraat. De ze laatste straat krijgt over de hele lengte een stoep, die vooral wordt gewenst door invaliden, moeders met kinderen en ouderen. En aan de noordzijde van het Treubplein komen tien extra par keerplaatsen, op de plek waar nu nog een brede stoep is. Voorts kun nen achter mini-winkelcentrum 'De Voorhof enkele parkeerplaat sen worden gewonnen. Hier tegen over staat dat in de Voorstraat weer enkele parkeerplaatsen verlo ren gaan. Het Kerkplein wordt na melijk afgesloten voor autover keer. Redenen: het wegdek holt achteruit en de parkeerplaats kan "best gemist worden". OEGSTGEEST (gemeente Leiden) - Een 1 april-grap waarbij de be drieger wordt bedrogen. Heel aar dig bedacht van het Leidse ge meentebestuur. De stedelingen voelden 'op hun klompen' aan dat het geen toeval was dat Oegstgeest juist vandaag wilde praten over de annexatie van de Raadsheren- buurt. Daarom stond het voltallige gemeentebestuur van Leiden van morgen vroeg op om in het geniep het bord te veranderen dat de ge meentegrens aangeeft. Ambtenaren van de dienst ge meentewerken hingen een keurig geschilderd bord op met als op schrift 'Oegstgeest (gemeente Lei den)'. Lachende Leidse bestuur ders genoten van hun grap. Burge meester Goekoop, de slaap nog maar net uit de ogen gewreven: "Dat is onze wraak als ze aan de Raadsherenbuurt komen". Wet houder Tesselaar: "Straks denken ze dat het een grap is". Het had allemaal heel anders moeten gaan. Oegstgeest wilde Leiden om vier uur vanmiddag spreken over 'de noodzaak de terri toriale begrenzingen het verloop van de maatschappelijke structu- De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat hebben ze de laatste jaren nu eigenlijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trek ken? Vragen die in deze (weke lijkse) rubriek worden beant woord. Raadsleden doen - per fractie - een boekje open over hun hobby/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet-politiek geïn teresseerde streekbewoner vaak denkt. Want die plaatse lijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. De WD is in Leiderdorp de 'machtigste' partij. Immers, de li beralen beschikken over zeven van de negentien zetels. (Overi gens scheelde het maar een haar tje of het waren er acht geweest). Ruwweg een derde van de Lei derdorpers stemt op de 'roodge kleurde' partij. Toch ademt Leiderdorp op het oog een progressieve geest: voet gangers hebben er bij raadsbe sluit voorrang boven auto's, het wemelt er van De hele VVD-fractie van Leiderdorp. Op de voorgrond v.l.n.r. fractievoorzitter mevrouw C. A. Huigen, raadslid R. Klerks en wethouder I. Gehner. Daarachter de raadsleden J. de Waard (met pijp), W. Kruide nier, W. Scheffer en Th. Stuivenberg (foto Holvast» Hoe zit dat, slaapt de i Verwarring en een beetje ver bijstering in de groep. Hoezo progressief, wil men weten. En wat die voetgangers betreft: daar was de WD destijds geen voor stander van. Maar woonerven zijn helemaal niet links, weet fractievoorzitter mevrouw Hui gen. Die z(jn er destijds in grote getalen gekomen omdat ze 'in' Mevrouw Huigen: "Kijk, als WD kun je je in een aantal za ken goed herkennen, maar er blijven natuurlijk zaken waar je het niet mee eens bent. Overi gens werken we gewoon goed sa men met de andere fracties. Maar we maken onze eigen keuzes. De ene keer zal die keuze met die van het CDA overeen komen, de andere keer zal er bij ons een links accent te bespeuren zijn. Maar in het algemeen zitten we aardig op de wip". "Vergeet ook niet dat onze fractie zelf ook zeer verdeeld was over de komst van het kinder dagverblijf. Twee leden hebben ook tegengestemd. Dat kan bij ons. Zoiets respecteren we van elkaar". Dat moge zo zijn, maar uit de jaarlijkse scoringslijst (waar cij fers gegeven worden aan onver vulde Leiderdorpse zaken) ge ven alle leden praktisch steeds braaf hetzelfde cijfer aan een be paald project. "Maar dat ligt an ders", legt raadslid Scheffer uit. "Als je gaat scoren en je wilt eni ge invloed uitoefenen, dan is de merediaan bepalend voor wat er gaat gebeuren. Als je met z'n ze venen bent is het tactisch van be lang om gezamenlijk tot een be paald cijfer te komen. Andere partijen komen daar nu ook ach ter". Homogeen Het zevental noemt zichzelf een vrij homogene groep, die een pittige discussie niet uit de weg gaat, maar die aan het eind van de rit verdacht vaak op eenzelfde gedachtengang uitkomt. "Onver togen woorden vallen hier niet", meldt De Waard en inderdaad, het moet worden toegegeven, de sfeer tijdens het gesprek is die van 'ouwe jongens krenten brood'. Over één opvatting hoeft zelfs helemaal niet te worden gepraat. "Vrijheid waar mogelijk, ingrij pen waar nodig", verwoordt De Waard onder instemmend ge- knik de bekende liberale gedach te nog maar eens. Een gedachte die bijvoorbeeld zit ingevlochten bij de VVD-uit- gangspunten over het verkeers beleid in Leiderdorp. Als foren sengemeente tussen de grote ste den krijgt Leiderdorp dagelijks een flinke hoeveelheid auto's te verwerken. Zoals bekend heeft een onafhankelijk bureau een onderzoek gedaan naar de knel punten en mogelijke oplossin gen daarvoor. De liberalen zien de uitkomst van dat rapport vol vertrouwen tegemoet. Verkeersspecialist De Waard: "Je kunt nu wel allerlei ad-hoc beslissingen nemen, maar het kan best zijn dat je dan dingen over het hoofd ziet. Uiter aard zijn wij voor een grotere doorstroming van het verkeer. Sluipverkeer -er zijn voorbeel den van- moet uit die wijken worden geweerd. Maar je zult voorzichtig moeten zijn. Als er in het verleden fouten zijn ge maakt, moet je niet per definitie met een simpele oplossing ko men als het afsnijden van een weg". Concreter: "Ik kan me voor stellen dat de bewoners van de Van der Valk Boumanweg na twee jaar actievoeren boos zijn omdat er nog niets is gebeurd. Maar ad-hoc iets beslissen, nee. Je moet het allemaal in een gro ter verband zien. Het afsluiten van zo'n weg heeft immers weer allerlei gevolgen voor de overige wegen". Onderwijs Ander aandachtsveld bij de WD is het onderwijs. De partij zegt er niet genoeg op te kunnen hameren dat dat beter moet aan sluiten op de maatschappij. In eerste instantie zijn ouders zelf verantwoordelijk (vrijheid waar mogelijk..) maar, stelt onderwijs man Klerks: "Als een kind met basisvakken als rekenen, taal, aardrijkskunde en geschiedenis een achterstand oploopt is die nog maar nauwelijks in te halen. Vandaar dat wij op onze hoede blijven. De zogeheten zachte vakken mogen niet teveel aan dacht krijgen". Het zwembad is ook zo'n be langrijke kwestie. Momenteel buigt een speciale commissie zich over het noodlijdende De Does, dat de gemeente jaarlijks een half miljoen kost, terwijl een forse verbouwing onafwendbaar Tot grote verrassing van de fractie kreeg een idee van WD- raadslid Stuivenberg om binnen- en buitenbad te integreren veel bijval. Voordeel van die samen voeging: er komt grond vrij, er is minder personeel nodig en de energiekosten zullen slinken. Het idee is aangedragen; de frac tie wacht nu op de uitspraken die de speciaal ingestelde commissie over het zwembad zal doen. Het wachten is nu ook op een woningbehoefte-onderzoek in Leiderdorp. De liberalen hebben er jarenlang voor gepleit: men wil nu wel eens precies weten aan wat voor soort huizen de meeste behoefte is. Zo'n onder zoek zit er volgens Stuivenberg nu eindelijk aan te komen. Tarieven Tevreden is fractievoorzitter Huigen als ze kijkt wat er tot op heden van het verkiezingspro gramma is terechtgekomen. "Toevallig hebben we laatst de balans opgemaakt. Onze conclu sie was dat er aardig was gereali seerd is. De gemeentelijke tarie ven en belastingen bijvoorbeeld zijn niet verhoogd. De WD heeft jaren een voortrekkersfunctie vervuld om dat voor elkaar te krijgen. Als het aan ons ligt, zul len die tarieven ook volgend jaar gelijk blijven". Scheffer vult haar aan: "Ik denk zelfs dat er een kleine verla ging in zit. Het moet mogelijk zijn om het huidige voorzienin genniveau te handhaven, terwijl de tarieven van de onroerend goed-belastingen nog zakken. Dat kan volgens mij, omdat Lei derdorp nog steeds uitbreidt". Verder wil de WD jaarlijks zo'n 200.000 gulden opzijleggen voor de sportvelden in De Bloe- merd. Niet alleen voor de hoc keyvelden ("maar die liggen wel het ongunstigst", gelooft me vrouw Huigen), juist ook voor het groot onderhoud van het hele terrein. Vergeet de gemeente dat, dan breekt het haar op, denkt Aandacht is er ook voor de ou deren. Kruidenier: "De groep bo ven de 55 jaar is niet onbelang rijk. Voor die mensen moet je iets doen. Niet alleen wat wo ningbouw betreft, maar ook als het op voorzieningen aankomt. Een buurtwinkel, waar wij altijd al voor pleiten, is voor ouderen heel belangrijk". "Verder lykt het ons heel be langrijk om in nieuwe wijken buurtklusters te creëren. Woon- pleinen met iets van een gemeen schappelijke voorziening, zoiets. En dan moet er natuurlijk ge coördineerd bejaardenwerk ko men, want Leiderdorp is wat dat betreft een grote witte vlek". MIEP HOENSON MAANDAG Leiden Gebouw Energiebedrijf Rijnland, Lan- gegracht - Algemene ledenvergadering afd. Leiden van de Nederlandse Inge nieursvereniging, 20.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat Film The big sleep', 20 en 22.15 uur. Zaal Lage Morsweg 14a - Paaswijding Spiritistisch Genootschap Leiden, 20 Leiderdorp Gemeentehuis, Statendaalder - gemeen teraadsvergadering, 20 uur. Warmond Gemeentehuis, Herenweg - Raadscom missie maatschappelijk welzijn, 20.30 LEIDERDORP - De Leiderdorp- se Lenco's vierden zaterdagavond hun 12V2-jarig bestaan als duo in een bomvolle gymnastiekzaal van het Zijlkwartier in Leiderdorp. Burgemeester Van der Have van Leiderdorp, feliciteerde Nico de Jong en Rinus Wesselink met hun jubileum en overhandigde het duo het boek 'Aan Jaagpad en snel weg'. De moeder van Rinus Wesselink schetste de 'levensloop' van de Lenco's als duo door middel van een gedicht. Op de avond werd, be halve door de Lenco's zelf, opge treden door Corry Konings, Arne Jansen, Frank Mirella, Henny Langeveld en het orkest Herman Lippinkhof. Leidse 'raadsheren' konden vanmorgen hun lol niet op na de 'overval' op Oegstgeests grondgebied, (foto Holvast» Grappende gemeentebestuurders aan de gang ren te doen volgen'. Bewoners van de Leidse Raadsherenbuurt zijn volgens Oegstgeest sterk met de Oegstgeestse samenleving verbon den via school, kerk, verenigings leven, bibliotheek en winkelvoor zieningen. Leiden antwoordde veelbelo vend op de uitnodiging van Oegst geest. "Het stemt tot voldoening dat de tijd is aangebroken waarop de veelal als heilig beschouwde ge meentegrenzen in het kader van de gemeentelijke herindeling be spreekbaar zijn geworden". Het Leidse gemeentebestuur wilde om negen uur vanmorgen praten in de Jelgersmakliniek, Leids eigendom op Oegstgeester grondgebied. "Het is dan tevens mogelijk het vraag stuk van de toekomst van dat ge bouw eens te bespreken", aldus de Leidse brief. In werkelijkheid kwamen de bei de grappende gemeentebesturen vanmorgen samen in kasteel Ende geest. Leiden kreeg een taart aan geboden waarop suikerzoet de ver vagende gemeentegrenzen waren gespoten. Oegstgeest kreeg een ex emplaar van het bord dat de ge meente bij Leiden inlijft. In goed overleg, waarbij de grappen over en weer gingen, besloten de buur gemeenten vanmorgen een tele gram te sturen naar het ministerie van binnenlandse zaken. Hierin vragen ze om de gemeen ten Leiderdorp, Wassenaar en Oegstgeest bij Leiden te voegen. Zodoende ontstaat één grote regio gemeente. Argument voor het ver zoek om samenvoeging: de nieuwe burgemeester van Wassenaar heeft toch al historische bestuurlijke bindingen met Leiden. De vacatu re voor een nieuwe Leiderdorpse burgemeester zou volgens het tele gram nog maar even open moeten blijven. Zo grappen gemeentebestuur ders dus op 1 april 1985. Vindt u het leuk? 'Jeugdcaravan' al vernield OEGSTGEEST - De onlangs neergezette caravan op de par keerplaats aan de Lijtweg in Oegstgeest is dit weekeinde vernield. Inbrekers hebben vermoedelijk in de nacht van zaterdag op zondag de caravan betreden. Er was niets om te ontvreemden. Omtrent de iden titeit van de daders is niets be kend. Het gaat om een proef dat de caravan op het parkeer terrein staat. De bedoeling van de caravan was dat jongeren die voor overlast zorgden in winkelcentrum de Lange Voort hier rustig bij elkaar konden zitten. Auto in slip: botsing volgt WASSENAAR - Op de Rijks straatweg in Wassenaar heeft zich zaterdagmiddag ter hoogte van het viaduct een ernstig on geluk voorgedaan. Een uit de richting Den Haag komende 38-jarige Hagenaar wilde een pardoes invoegende 49-jarige automobilist uit Curacao ont wijken en raakte daardoor in de slip. Hij kwam op de andere weghelft terecht en botste fron taal met een gezin uit Veldho- Beide auto's waren total-loss. De vrouw van de Hagenaar moest met een gebroken rib en een beenfractuur naar het Haagse ziekenhuis Bronovo worden vervoerd. Het Veldho- vense gezin raakte licht ge wond. Veel auto's vernield ZOETERWOUDE - Waar schijnlijk jeugdige vandalen hebben in de nacht van zater dag op zondag zestien auto's vernield in de 'nieuwe buurt' van Zoeterwoude. Vooral de antennes en de ruitenwissers moesten het ontgelden. De po litie zal naar aanleiding van de vernielingen een verscherpte, onopvallende controle uitvoe ren. LEIDSCH&Ë DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 345.20 65,70 89,30 22,10 ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl7Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington. Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2