Blitz heeft halve rayontitel binnen Katwijker Kuyt sluipt naar Leidse schaaktitel Triest beeld op de handbalvelden Pernix trotseert de elementen én Drachten Grasshoppers in feeststemming Concurrentie komt van koude kermis thuis Na vernedering van BVO: 75:53 Tegenvaller Leiderdorp Zwemjeugd van De Zijl sterk in 'De Thermen' Goud voor Elyahyaoui op open-NK Knap herstel The Bassetts SPORT PAGINA 19 LEIDEN - Niet Michiel Vergeer, Peter Passenier of Joop Piket sleepte zaterdag de titel van de Leidse schaakbond in de wacht, maar Maarten Kuyt. De 22-jarige Katwijker voltooide via een winstpartij op Joop Piket met succes de sluiptocht, die hij gedurende een groot deel van het toernooi had gevoerd. Met een score van 6 uit 7 bleef Kuyt zijn concurrenten uiteindelijk zelfs een heel punt voor. Dat een dergelijke uitslag uit de bus zou rollen, lag vrijdagavond in de Leidse school voor de MEAO nog niet bepaald in de lijn der ver wachtingen. Op dat moment lagen immers de beste papieren nog in handen van Vergeer en Passenier, die respectievelijk 4 en 3'/2 punt uit vier partijen hadden gescoord. Het was vervolgens Passenier die in de vijfde ronde goede zaken deed, door Vergeer in een onderling duei klop te geven. Op zaterdagmorgen stond dan ook de titelhouder met 4»/2 uit 5 aan de leiding, met vier punten gevolgd door Nico Kuijf, Fritschy, Vergeer, Joop Piket en Kuyt. Ook Passenier kon echter de weelde van het koploperschap niet aan. Nico Kuijf hield de voor LSG spelende Alphenaar op remise, waardoor de spanning weer volle dig terug was. Via zeges op respec tievelijk Fritschy en Vergeer kon- LEIDEN - In de veldhandbalcompetitie werd gisteren weer eens duide lijk, dat handbal vandaag de dag alleen overdekt de moeite van het bekij- ken waard is. Balverlies, verkleumende 'wissels', coaches die geen enkele ingestudeerde actie zagen lukken en tenslotte triest rondblikkend hun pupillen alleen nog voorhielden geen onnodige risico's te nemen. Dat was, een uitzondering zoals de wedstrijd in de afdelings eerste klasse vrouwen Saturnus-Foreholte (13-7) daar gelaten, het beeld op de handbal- velden. In de landelijke eerste klasse speelden de vrouwen van Oase met 7-7 gelijk tegen Westlandia. Gladheid negerend scoorde Jannie Jansen de eerste treffer voor Oase uit een breakout. Helma van der Geest, met drie treffers weer topscoorster, zorgde met een doorbraak naar de cirkel voor 2-0, voordat Westlandia iets terug kon doen. Marleen van Stipdonk, Hel ma van der Geest en Gerrie Hoogenboom drukten de veldmeerderheid in treffers uit Westlandia nam na de hervatting het initiatief. Helma van der Geest verkleinde de 5-7 achterstand en Jannie Jansen maakte met een bikkel hard schot gelijk. De mannen van Saturnus verloren met 13-14 van rivaal Rijnstreek. Rijnstreek kwam met 6-2 voor, maar door goals van Klok, Olsen en Blans- jaar was de marge halverwege minimaal: 6-5. In de tweede helft leek Saturnus het heft in handen te zullen nemen en het werd zelfs 7-6 in het voordeel van Saturnus. Rijnstreek vond echter vijf minuten voor tijd de beslissende goal: 14-13. De vrouwen van MMO wonnen in de tweede klasse met 10-7 van een keihard handballend Animo. Het spel van de Rijswijkse ploeg resulteer de in vier gele kaarten, twee tijdstraffen en vier strafworpen, welke allen werden benut. Elly van Leeuwen en Helma Volwater legden van afstand de basis voor de zege, die via 4-5 halverwege in de tweede helft tot stand kwam. De productie bij MMO werd verzorgd door Elly van Leeuwen (4), Helma Volwater (3), Jose Elsgeest (2) en Cora van der Meer. FRANK BONTE den namelijk Joop Piket en Maar ten Kuyt zich naast Passenier op een score van 5 uit 6 nestelen. Wat een spannende finale had kunnen worden, draaide tenslotte op een kleine anti-climax uit. Pas senier kreeg als speler met de meeste weerstandspunten een op ponent met een lagere score toebe deeld, te weten de op vier punten staande Christiaan Manniën. Piket en Kuyt dienden daarentegen on derling om de toernooizege te strij den. De met zwart spelende Piket rook zijn kansen tot herovering van de titel en mocht al snel probe ren een licht openingsvoordeel verder uit te bouwen. Daarbij ver slikte de Philidor-routinier zich echter volledig. Piket overzag sim pel stukverlies, een kleinood dat Kuyt uiteraard niet versmaadde. Taai verweer mocht Piket toen niet meer baten, de winst ging naar LSG-er Maarten Kuyt. Van zijn tweede rivaal, Passe nier, was Kuyt daarmee nog niet verlost. Via winst op Manniën kon de Alphenaar een beslissingstwee kamp afdwingen. Ook dat bleef Kuyt echter bespaard. Passenier verslikte zich namelijk volledig in zijn clubgenoot en verloor. Kuyt mocht zich toen de nieuwe kam pioen noemen. Na een nederlaag in de derde ronde tegen Kuijf, had hij zich via overwinningen op Barend- se, Brand, Vergeer en tenslotte ook Joop Piket geruisloos naar de titel gelaveerd. De Katwijker ontving daarvoor niet alleen de wisselbo kaal uit handen van LSB-voorzit- ter Bos, maar verwierf zich tevens het recht tot deelname aan de voor ronden om het nationaal kam pioenschap. De koek met talrijke verrassin gen was daarmee nog niet op. De tweede plaats leek een prooi te zul len worden voor de op 4Vz punt staande Nico Kuijf, die in Swage- makers een op papier niet al te zware opponent trof. Ook Kuijf kwam van een koude kermis thuis: de jeugdige Oegstgeest-speler trak teerde Kuijf op een pijnlijke neder laag. Maar liefst zeven spelers kon den zich daardoor met vijf punten over de tweede plaats ontfermen: Swagemakers, Passenier, Vergeer, Geertsma, Piket, Manniën en Frit schy. Geerten Breedveld (Petnix) gaat afspelen naar de onder de korf vrijgekomen Peter Kuipers (foto Holvast» LEIDEN - Regen en wind voor kwamen dat de veldkorfbalcom pe titie het afgelopen weekeinde weer in volle omvang kon worden her vat. Pernix trotseerde de elemen ten en daarnaast ook koploper Drachten, dat in de tweede helft op een 8-6 achterstand werd gezet. Het voornemen van coach Jas per Engel was ooit, dat Pernix een rol van betekenis zou spelen in de promotieklasse A. Een viertal soms onnodige nederlagen verij delde deze plannen al in de eerste competitiehelft, maar de wens droom sluimerde nog altijd. Reali teit werd zij plotsklaps weer in het treffen tegen Drachten, de trotse koploper. Op een als opdooiende toendra te karakteriseren terrein, knokten zaterdag twee ploegen voor elke meter. Met de wind tegen raakte Pernix in de verdrukking, maar na negen minuten was het toch Carla Kuipers, die de score opende. Nog geen minuut na de gelijkmaker nam Pernix door Kees Hortensius, fraai scorend vanachter de korf, opnieuw de leiding. De Friezen trokken evenwel in het laatste kwartier profijt van het windvoordeel: 2-3. Aanvankelijk leek Pernix, waar de voor de win terstop al langdurig geblesseerde Eelco Koolhaas opnieuw moest uitvallen, daarvan na rust niet te profiteren. Kees Brokaar joeg de gelijkmaker door de korf, maar kort daarna schoot Drachten naar 3-5. Pernix leek terug te vallen, ook na de 4-5 van Denise Smits. Maar Erica Hardam schoot Pernix plots weer langszij: 6-6. De verrassing was volledig toen Peter Kuipers ze ven minuten daarna 7-6 door de korf joeg. Diens echtgenote Carla maakte er tijdens het op balbezit spelen zelfs nog 8-6 van. Met degradatie heeft Ons Eiland zich inmiddels na de lange reeks nederlagen wel verzoend. Alleen de hatelijke 'nul' wegwerken is nog de opzet van de scheidende coach Gé van der Water en in het duel te gen Excelsior was alles daarop ge richt. "We hebben gegokt om met de wind mee een forse voorsprong te nemen. Maar we misten het zelf vertrouwen om ook veel van af stand te schieten", luidde zijn re laas. De tot degradatie gedoemde Leidse eersteklasser kreeg zeker alle kansen, maar verder dan een gemiste strafworp en goals van Jan Boon en Cobie Deegenaars kwam het niet. Na rust (2-3) kreeg Excel sior de wind pas na twintig minu ten echt in de zeilen, maar was toen ook snel vertrokken naar 2-7. Rou tinier Cobie Deegenaars zorgde voor een laatste tegentreffer: 3-7. Het veld aan de Saffierstraat was prima bespeelbaar, maar het spel van Crescendo beoordeelde coach Ruud Niesing niettemin als 'bag ger'. De vele plaatsfouten waren er na rust (5-3) debet aan, dat hekke- sluiter ONDO terug kon komen en na een half uur zelfs met 6-7 aan de leiding ging. Carolien van Noort en Marlies Brouwers zorgden er voor dat Crescendo met nog vier minuten te spelen met 8-7 weer aan de positie ve kant van de score kwam, maar de Leidenaars "bleven niet bij de les": 8-8. De overige doelpunten waren van de uitblinkende Joke Geijer (2), Anita Alberts, Tessy Burghouwt, Wilfred Comelisse en John Huigsioot. BRAM VAN GENT VOORSCHOTEN - Blitz heeft er zaterdagavond in de streekderby tegen BVO Alphen geen twijfel over laten bestaan wie de sterkste is: 75-53. De Voorschotenaren herstelden zich uitstekend van de nederlagen tegen AMVJ en Leiderdorp en veroverden alvast een halve rayontitel. De andere helft (met de daaraan verbonden promotie naar de eerste divisie) moet over twee weken bin nengehaald worden in de slotwed strijd tegen MSV. Bij verlies moet Blitz een beslissingswedstrijd spe len tegen Lokomotief, dat daar voor dan wel het slotduel bij OSG moet winnen. Enkele minuten voor de ontmoe ting met BVO was men in sporthal 'de Vliethorst' druk in de weer met het aanbrengen van een driepunts- lijn. Coach Krauwel had er bij zijn bestuur al het hele seizoen op aan- LEIDERDORP - De organisa toren van het vierde interna tionale McDonald's basketbal- toernooi van Leiderdorp heb ben een fikse tegenvaller moe ten incasseren. Het als groot ste trekpleister geafficheerde Florida AAU All Stars heeft zich een week voor het begin van het driedaagse evenement afgemeld. De Amerikanen zou den volgens het gestuurde te lex-bericht geen sterk genoeg team op de been kunnen bren gen. De juniorenploeg van El- mex Leiden, uitkomend met de eerste team spelers Henk Jan Piket (vorig jaar MVP in Leiderdorp) en Richard van Poelgeest, is bereid gevonden de plotseling opengevallen plaats in te nemen. De overige deelnemers zijn naast Leiden en Leiderdorp, Rainbow Bir mingham, SSV Hagen, Racing Antwerp en Black Velvet Ca nadians. Het toernooi begint op 9 april in sportzaal 'Op Dreef. gedrongen om die lijn, dit seizoen voor het eerst wordt ge speeld, neer te leggen. De gemeen te wilde daarmee wachten tot vol gend jaar, omdat het verzoek van de basketbalbond te laat was bin nengekomen. Bij het kersttoernooi lagen de (met tape aangebracht) lij nen er wel, maar in de competitie moest Blitz het zonder stellen. Een nadeel, want guards Wil Moerer en Ton Kallenberg schroeien juist van die afstand de netjes. In de thuiswedstrijd tegen AMVJ hadden enkele driepunters Blitz kunnen redden, maar zater dag hoefde van de noodverziening geen enkele keer gebruik gemaakt te worden. BVO werd ook zo wel opgerold. De Alphenaren presen teerden zich geheel in de geest van de tijd als willig paaslam voor het geconcentreerd en gecontroleerd spelende Blitz. Spelmaker Moerer kon op zijn 29ste veijaardag de cri tici er weliswaar niet van overtui gen dat hij de beste guard van het rayon is (7 punten, en 2 gemiste lay-ups waren daarvoor een te ma gere bijdrage), maar de routinier had desondanks de touwtjes stevig in handen. John Raan, dit seizoen vaak het 'ontvangststation' van de ongezou ten en zeer luide kritiek van coach Krauwel, neutraliseerde in de eer ste helft van de wedstrijd de in breng van Alphens langste man Je roen van Leeuwen. De drie gebroe ders Van Leeuwen (Jeroen 13, Theo 11, Josef 10) waren samen goed voor 34 van de 53 Alphense punten, die tegen een beschamend schotpercentage van 35 percent bijeen gesprokkeld werden. Het was de verdienste van met name R'aan en Rolf van Oort dat het te leurstellende BVO ondanks ook het buffelen van Arno Filippo (2 raak uit 11 pogingen) geen gevaar kon stichten. BVO kon tot 8-8 meekomen, maar daarna was de wedstrijd snel beslist. Wim van Niekerk (20 pun ten) raakte op drift en halverwege zat Blitz op rozen: 34-22. In de tweede helft kon Krauwel naar hartelust wisselen zonder dat zijn ploeg verzwakt werd. Blitz liep re gelmatig verder uit (42-28, 65-38, 73-45) en putte moed uit het goede spel van wisselspelers Evert van der Plas (11) en Peter Verkerk. Blitz nam in de slotminuten gas te rug, waardoor de Alphenaren de eindstand nog een dragelijker aan zien konden geven (75-53). In de komende twee weken, waarin Blitz onder andere uitkomt in het Run- i Blitz door BVO's center Jeroen i ners-Up toernooi van Lokomotief, De spelers van MSV, die vorig moet Krauwel zijn ploeg klaarsto- )«*ai nog geleid werden door Krau- i de kroon op het werk te wel, is e legen c ieder geval alles aange- l het Blitz zo moeilijk mo gelijk te maken. Of de Noordwij- kers ook een kans hebben moet op grond van het Voorschotense her stel echter betwijfeld worden. LEIDEN- De zwemploeg van de Zijl/LGB beschikt op dit moment in de kring Gouwe/Rijnstreek over de meest uitgebalanceerde zwem ploeg. Dat werd gistermiddag dui delijk in het Alphense zwembad 'De Thermen' de estafettekam pioenschappen van de kring afge werkt. Door met name in de jeugdcate- gorie sterk te scoren kon de Zijl/ LGB een puntenvoorsprong op (jeugd)concurrent LZ'86 opbou wen. Na de seniorennummers bleek de Leidse ploeg nog vol doende voorsprong te hebben op nummer twee AZC (Alphen) en nummer drie LZ'86. Tijdens kringwedstrijden zater dag in het zwembad De Does in Leiderdorp werden drie eerste plaatsen bij winter-langebaanwed- strijden door leden van de Zijl/ LGB behaald. Op de 400 meter wisselslag voor jongens jonger dan 12 jaar werd Laurens van Kampen eerste. Hij zwom een tijd van 5.40.0. In de leef- tijdskategorie jonger dan 14 jaar was Marco Blokpoel de snelste. Hij had 5.17.9. nodig om de 400 meter wisselslag af te leggen. Bij de meisjes jonger dan 12 jaar wist Maaike Parrel op de 400 meter vrije slag beslag te leggen op een eerste plaats. Met 5.17.5. was zij haar concurrentes te snel af. LZ'86 werd zaterdag eerste in een vijfkamp in Zoetermeer. Karin Stastra viel met twee overwinnin gen het meeste op. Bij de meisjes jonger dan 10 jaar zwom Stastra op de 100 meter wisselslag 1.27.3. (liefst 13 seconden voor clubgenote Bianca Hoeks) en op de 50 meter vrije slag 34.4. Overige uitslagen: zie scorebord. LEIDEN - Mohammed Elyahyaoui is zatermiddag in Oss Open Neder lands Kampioen Taekwon-do ge worden in de klasse tot 60 kg. Naast een gouden behaalden de leerlingen (tot en met bruine band) van sportschool Aad van der Luit nog drie medailles tijdens hun eer ste optreden op nationaal niveau. Soelish Ramdas en Gert Jan de Jong wonnen respectievelijk de zilveren en de bronzen plak in de klasse tot 54 kg, terwijl Rob Koster zilver haalde in de klasse tot 70 kg. Het toernooi in Oss telde totaal 412 deelnemers uit zeven landen. De 13-jarige Leiderdorpse judo ka Boudewijn Caspari is gistermid dag in de Haarlemse Spaarnehal jeugdkampioen geworden van het district Noordholland. De Leider- dorpse lichtgewicht had in zijn poule weinig moeite met Loman (armklem), Hekking (utchimata) en Akkermans (wazari). In de fina le stond hij tegenover Holthuysen uit Zaandam, die binnen een mi nuut stevig in een houdgreep geno- men was. LEIDEN - The Bassetts hebben zich gisteren in de uitwedstrijd te gen Eemland goed hersteld van de fikse nederlaag van vorige week. De Sassenheimse rugbyers hielden door de 3-13 zege op Eemland de titelkansén in eigen hand. In de resterende drie wedstrijden tegen Eemland, Ascrum en DIOK 2 moet de twee punten voorsprong ten minste vastgehouden kunnen wor den. Bassetts startte tegen Eemland met twee nieuwe gezichten. Jan Heemskerk speelde op de center- plaats en Frank Beer fungeerde als 'prop'. De wijzigingen waren door gevoerd na het debacle van vorige week. Martin Groeneveld bracht de Sassenheimers in het waterbal let met een penaltykick aan de lei ding (0-3). Peter Vreeswijk bouwde de voorsprong na de pauze uit tot 0-7 met een try, waarna Eemland door middel van een goed afgeron de penalty-kick terugkwam tot 3-7. Echt gevaarlijk werd het echter niet en een break van winger Ruud Vos bracht Bassetts buiten bereik van de concurrent: 3-13. KATWIJK/LEIDEN - De vrou wen van Grasshoppers veroverden zaterdagavond de rayontitel. In de eredivisie is de lijdensweg van MSV bijna ten einde, terwijl de Noordwijkse mannen streekge noot Trotters met enige hulp van de arbiters versloegen (100-85). Grasshoppers kan dit seizoen grossieren in titels. Over twee we ken speelt het naar de eerste divi sie promoverende team van Ed Zaal in de bekerfinale tegen het Groningse Celeritas. Daarmee is de koek voor de Katwijkse club nog niet op, want de mannenploeg kan zich morgen verzekeren van pro motie naar hoogste rayonklasse, terwijl een kampioenschap ook nog mogelijk is. Tegen Dunckers konden de Kat- wijksen het met zes speelsters af, die na een 20-49 ruststand naar een 44-81 zege stoomden. Petra van der Oever (28) en Ada Hoek (16) waren de topscoorsters. MSV had in de degradatiepoule van de eredivisie niets in te bren gen bij Hoofddorp: 62-42 (34-25). "Uitblinksters en topscoorsters had ik niet" aldus coach Vogelaar, die met zijn ploeg verlangt naar het competitie-einde. Lisse handhaafde dankzij een 68- 56 (33-25) overwinning op JRC Boxtel de promotiekansen. Lisse profiteerde met name van het ster ke spel van Marieke Strobbe (18), Helene Broekhof (12) en Lida van der Voort (12). JRC werd na rust nog even gevaarlijk (48-46), maar werd knap gepareerd (65-46). Bij Trotters debuteerde oudge diende Tony Lamping. De Leide- naar speelde een goede partij,maar kon niet verhinderen dat MSV al voor rust achter Rick Driessen en Peter Goossen (31) afstand nam: 46-39. Na de pauze raakte Trotters, dat Monkhorst in de foutenregen naar de kant zag gaan, vanaf de vrije worplijn steeds verder achter op. MSV won met 110-85. Leiderdorp had het even lastig bij het taaie Dunckers, dat na een 32-40 achterstand bij rust nog even goed terug kwam. Leiderdorp, dat volgend seizoen weer geleid zal worden door de bij Lokomotief vertrekkende Hans van Rooijen, had de winst echter al veilig ge steld: 72-78. Lisse speelde een aantrekkelijke wedstrijd tegen titelkandidaat DSS, dat na een 44-51 ruststand uiteindelijk met 81-95 ruim won. Lisse kwam kracht en lengte te kort om de Haarlemmers te ver schalken. SDO kwam tegen Flamingo's in iets meer dan anderhalve minuut van 72-79 op een (onverdiende) 80- 79 zege. Hillegom lukte het niet meer om na een 57-74 achterstand aansluiting te krijgen met Epibra- tos (71-79). LUSV, met 29 punten van Drijver, won afgetekend van Red Stars: 70-95. Sleutels is nog één duel verwij derd van het kampioenschap. Za terdag won de rolstoelploeg met 60-45 van Arnhem.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19