Van der Poel: Tk waande me geklopt' Verdienstelijk debuut Jagt Alles of niets-poging resulteert in zege Oranje zet Zwitsers voor schut A Tweedehands bokaal voor kamp wen. Post-ploeg alweer op 24 zeges Volleybalteam heeft 'maldde' MAANDAG 1 APRIL 1985 LEIDEN - Na de fraaie zege van Axel Hermans, vorige week tij dens de omloop van de Veenko loniën, diende de Du Prie/Spaar- bank-wielerploeg gisteren tij dens de volgende klassieker van de KNWU-kalender, de omloop van de Baronie, een toontje lager te zingen. Mede vanwege een groot aan tal lekke banden wist de Rietho ven-brigade ditmaal geen stem pel op de wedstrijd te drukken. Slechts Axel Hermans en Karei van Goethem konden zich in de voorste gelederen gelederen handhaven. Toen een vijftiental renners definitief uit het peloton wegreed, was echter ook dit laat ste tweetal gezien. In de spits van de wedstrijd bleef uiteindelijk een achttal vluchters over, onder wie de voor Batavus rijdende Woubruggenaar Ariejan Jagt. De eerstejaars-amateur reed zijn eer ste klassieker, maar daar viel weinig van te merken. Jagt was uiteindelijk goed voor een ver dienstelijke vijfde plaats. Win naar werd Jan Simons, voor i Van der Steen. Her- en Van Goethem finishten respectievelijk als nummers 25 en 26. Door deze tegenvallende resul* taten diende de Du Prie/Spaar- bank-formatie in het ploe- genklassement een flinke veer te laten. De équipe duikelde van een tweede naar een vierde stek. Zaterdag had de Leid se "bouw- ploeg" echter wel succes in Bel gië. Joost Kouwenhoven won in Harelbeke de amateur-editie van de E3-prijs. De Westlander sprong dichtbij de meet weg uit een kopgroep van 14 renners, om daarna een korte solo winnend af te ronden. Sjaak Sienders zege vierde gisteren bij een criterium in het Zeeuwse Grauw. René Guyt maakte gisteren tij dens de slotrit van de Rijn- en Bollenstreek competitie dank baar gebruik van de afwezigheid van Jan-Hendrik Lagerweij. Op het winderige en natte parkoes van het Alphense Avanti was de Katwijker goed voor een tweede plaats. Die klassering was voor Guyt voldoende om de absente Lagerweij en de enige plaatsen na hem gefinishte Steenvoorden op de eindranglijst te passeren en de eindzege bij de amateurs voor zich op te eisen. Swift-renner Hans van Eg- mond won bij de junioren, met clubgenoten Coen van de Krogt en Paul Robijn als de nummers twee en drie. De totaalzege was eveneens voor Van Egmond. Alex van Veen van Swift kwam bij de nieuwelingen als winnaar over de meet en won eveneens het eindklassement. Bij de lief hebbers verspeelde Pieter Eve- lein door een groot aantal lekke banden de eindzege. Gouwenaar Lexmohd won de spurt van de kopgroep. Avanti-renner Hans Verboom werd tweede, hetgeen hem met nipt verschil voor Bol- lenstreker Meyer de totaalwinst opleverde. Jan Zwaan (Swift)- kwam als beste veteraan voor de dag. Arie Ravensbergen won de spurt bij de achtervolgers, het geen ruim voldoende was voor de eerste plaats in het eindklas sement. SINT GENESIS RODE (ANP) - Op de momenten, dat Adri van der Poel zich kansloos acht, wint hij vaak de koers. Heel vaak echter dicht hij zichzelf kansen toe. Zijn tactisch inzicht is niet zo bijster groot, zodat het in zijn loopbaan meer dan eens mis is gelopen. Zo heeft Van der Poel in alle klassiekers op ereplaatsen gestaan, maar noteerde hij nog geen enkele overwinning. FRIBOURG (GPD) - Het Neder lands ijshockeyteam heeft in het slotduel van het WK gastland Zwit serland een enorme kater bezorgd. Oranje versloeg de gedoodverfde favoriet voor promotie naar de A- groep met 6-2. De Poolse ploeg, het hele duel in de buurt van de Hol landse bank, mag het door deze verrassende uitslag het volgend jaar in de A-poule proberen. Nederland (vierde plaats), dat door degradatie van Noorwegen 's middags vrijuit kon spelen, bracht de nerveuze Zwitsers in de voor hen allesbeslissende wedstrijd vooral met hard ijshockey hele maal van de wijs. Via de tussen standen 1-1, 3-1, 2-0 kan de ploeg van coach Wallin toch nog terug zien op een goed toernooi. In Ne derlands laatste ontmoeting, bijge woond door 6500 toeschouwers, speelde doelman Cor Hoogen- doorn een prima duel. De goalie van Amsterdam die het met de Zwitserse aanhang constant aan de stok had door zijn uitdagende hou ding (vuist opsteken naar de tribu nes) was met Bennie Tijnagel, Har ry van Heumen (ieder twee goals) de meest opvallende man in Oran je. Oostenrijk-Nederland. William Kloosterboer laat Giuseppe Mion zijn hielen z Petrik af. Nederland verloor met 4-2. Dat de Brabander gisteren de.se- mi-klassieker Brabantse Pijl naar zich toetrok, kwam omdat hij er vanuit ging dat Laurent Fignon of Phil Anderson wel de sterkste zou zijn. Zijn eigen woorden na afloop waren: „Ik waande me geklopt in de kopgroep. Daarom heb ik twee kilometer voor het einde alles of niets gegokt". Het werd alles voor Van der Poel. Fignon had het even moei lijk. Wampers wachtte af, omdat hij zijn koers op de Fransman af stemde. Anderson, zaterdag al win naar in de E3-prijs in Harelbeke, aarzelde enkele ogenblikken. Met opzet. De Australiër uit de ploeg van Peter Post had nog een oude rekening te vereffenen met Fig non. Vorig jaar, in de finale van de klassieker Luik-Bastenaken-Luik, ontsnapte Anderson. Fignon sprong mee. De Tourwinnaar wei gerde echter ook maar één meter op kop te rijden. Anderson werd ingelopen en een ander, Kelly, ging met de overwinning lopen. In de Brabantse Pijl wilde An derson Van der Poèl wel counte ren, maar hij weigerde beslist om Fignon naar de ontsnapte Neder lander toe te brengen. Anderson wachtte daarom tot de laatste be klimming van de Alsemberg was begonnen en demarreerde toen achter de rug van Fignon vandaan. Hij kwam tot halverwege. Terwijl Van der Poel honderd meter voor de eindstreep haast geen adem meer kreeg, blokkeerden achter, hem de benen van Anderson. Fig non en Wampers reden de Austra liër voorbij, maar ze kregen Van der Poel net niet meer te pakken. Het selecte viertal kwam voorop na een bijzonder levendige koers. Tijdens de eerste omloop van hon derd kilometer ontsnapte een kop groep van zeven renners. Daar wa ren twee Nederlanders bij, Gerard Veldscholten en Henri Manders. De echte kanshebbers kwamen pas in actie bij de eerste van elf be klimmingen van de Alsemberg. Veldscholten viel direct weg uit de kop door een lekke band. Manders behoorde tot de taaiste volhouders. Nico Verhoeven uit de ploeg van Ben van Erp bracht veertig kilome ter voor het einde de hergroepe ring tot stand. Vanaf dat moment ook heeft Laurent Fignon zich weer in al zijn grootheid geopenbaard. De Franse kampioen, pas hersteld van een ontstéking in zijn hiel, reed voort durend hard op kop. Hij kon geen grote groepen velen. Elke keer ver hoogde hij van kop af, staand^ op de pedalen, zoals hij in de laatste Ronde yan Frankrijk in de berge tappes had gedaan, het tempo. Zo halveerde de Parijzenaar steeds de kopgroep. Eerst waren dat zestien man, toen acht en uiteindelijk vier. Deze grootse Fignon probeerde nog meer te selecteren. Hij demar reerde verschillende keren, maar Anderson, Wampers en Van der Poel konden telkens, na uiterste krachtsinspanningen, aansluiting vinden. Omdat hij zich vorig jaar in Luik- Bastenaken-Luik onsympathiek had opgesteld tegenover Anderson kon Adri van der Poel succes boe ken met zijn alles-of-niets-poging. Fignon, derde, was zo boos, dat hij geen woord uitbracht. Wie te dicht bij hem in de buurt kwam, kon re kenen op een por tegen de ribben. Fignon was woest. In deze conditie en zo op wraak belust is hy paas zondag een van de voornaamste fa vorieten voor de Ronde van Vlaan deren. FRIBOURG (GPD) Dankzij het onberekenbare Italië speelt het Nederlands ijshockey team ook het volgend jaar in de B-groep. De 'Azzurri', voor wie in hun slotwedstrijd van het WK in Fribourg niets meer op het spel stond, zette Noorwegen onverwachts een hak: 6-2. Noorwegen bleef aldus op 4 punten steken, hetzelfde aantal dat Nederland met de wedstrijd tegen Zwitserland gisteravond nog voor de boeg ook op zak had. Maar omdat Oranje de Noren afgelopen woensdag met 8-2 de oren had gewassen, handhaafde de ploeg van coach Claus Wallin zich op het een na hoogste ijshockey-niveau. Toen het resultaat van de ontmoe ting tussen de Italianen en Noor- HILVERSUM (GPD) - De Hui- zense marathonschaatser Cees Moolenaar werd onlangs pijn lijk vérrast toen hij in het bezit kwam van de beker voor zijn eerste plaats in de vetera- nenklasse van de marathon- sport. Achterop de bokaal was namelijk nog vaag het opschrift 'Ennia Cup' te lezen. Die cup was enige jaren geleden te ver dienen door de beste kunstrij ders van het land. Bij nader onderzoek vond Moolenaar uit dat de beker die hem was uitgereikt dezelfde was als die van toen. Hoofd sponsor van de KNSB Aegon. had niet de moeite genomen een nieuwe bokaal te kopen voor de winnaar in de veteranenklasse. Daarnaast had men zich ook niet bijzonder ingespannen om de tekst 'Ennia Cup' van de ou de beker af te krassen. Moole naar heeft er eigenlijk geen woorden voor. „Ik heb persoonlijk niets te gen de sponsor, maar je voelt je wel afgedankt op deze manier", aldus de Huizenaar. „Als je ziet hoeveel publiciteit Aegon heeft gekregen via het marathon- schaatsen, dan is het toch werkelijk onvoorstelbaar dat je een beker in je handen krijgt die ze nog over hadden. Ik hecht nu niet bepaald aan die.beker, maar als je kampioen wordt is dat toch een hele eer". Inmiddels heeft Moolenaar zijn grieven over de telefoon kenbaar gemaakt. Hij heeft een brief teruggekregen waarin staat dat hij de beker per abuis uitgereikt heeft gekregen en dat hij de bokaal zo snel mogelijk dient terug te bezorgen bij de Utrechtse Jaarbeurs. Vervol gens zou hij spoedig een nieuwe beker krijgen. „En dat kunnen ze natuurlijk vergeten", aldus Cees Moole naar. „Dat is nog wel het bela chelijkste van de hele zaak. De sponsor scheept mij op met een oude beker, en ik kan hem zelf gaan terugbrengen!". wegen in Murten, de plaats waar de nationale ploeg de afgelopen der tien dagen verbleef, bekend werd, was hotel Krone te klein. Spelers en begeleiders vlogen elkaar in de armen. Voor het eerst, tijdens het toernooi in Fribourg liet Claus Wal lin blijken dat hem het lachen nog niet is vergaan. De Zweed, die zijn spelers door enkele onfortuinlijk verloren wedstrijden constant te gen degradatie had zien aanhik- ken, reageerde op de onverwachte stunt van Italië alsof hij met zijn ijshockeyers het kampioenschap in de poule had behaald. Voor Wallin betekende de opris ping van Italië een geschenk uit de hemel. Immers: de coach heeft het in de korte tijd dat hij bij de Neder landse IJshockey Bond werkzaam is, voortreffelijk naar zijn zin. Zo zelfs, dat hij met de technisch-di- recteur van de bond, Dummy Smit, voor de definitieve afloop van het toernooi al een gesprek had over verlenging van zijn (part- time-)contract in Zoetermeer. Wallin: „Ik voel er veel voor om. langer als coach van het Neder lands team in dienst te blijven. Voor mijn part voor een periode van drie jaar. Dan kan ik aan een ploeg bouwen die echt goed kan meekomen. Ik heb in de paar we ken dat ik dit seizoen met de selec tie heb getraind niet veel eigen ideeën kunnen realiseren. Neder land kan beter dan het dit WK heeft laten zien, maar daar is tijd voor nodig. De basis om dat te be reiken is er mijns inziens. Er be staat tussen mij en de selectie we derzijds vertrouwen. Dat is een goed uitgangspunt. Ik zou hetzelf de hebben gezegd als we waren ge degradeerd". Wallins aanblijven als parttime- coach (de Zweed: „Van die formu le zal om financiële redenen wel niet worden afgeweken") wordt ook binnen de NIJB als de meest voor de hand liggende gezien, Dummy Smit: „Maar we zoeken wel naar een mogelijkheid om Wal lin in het geval van verlenging van zijn contract meer armslag te ge ven. De voorbereiding van Neder land op dit WK is niet ideaal ge weest. Wallin zal, als we tot een ak koord komen, 's winters een paar- weken langer in Nederland moeten zijn. Om competitiewedstrijden te bezoeken en om het nationale team onder zijn hoede te nemen. We zou den het uiteraard toejuichen als Wallin fulltime-coach wordt, maar wil het ooit zover komen, dan zul len we diep in de beurs moeten tas ten. Wallin coacht de Zweedse ijs- hockey-jeugd en heeft daarnaast een job als sportleraar. Als wij hem willen losweken den in Zweden zullen cieel over de brug moeten komen". Claus Wallin beaamt dat. „Ik wil in dat geval zekerheid voor mijn gezin. Het wordt met de Neder landse bond waarschijnlijk een zelfde contract als de afgelopen maanden, of een vaste baan, maar dan stel ik eisen. Wil ik ruimte heb ben voor zomertrainingen, toer nooien, oefenwedstrijden en noem maar op. Ja, wil ik in samenspraak met de bond ook bekijken of de Nederlandse competitie aantrek kelijker gemaakt kan worden. Ik put mijn materiaal nu uit, zeg maar, vier clubs. In Zweden wor den internationals uit zo'n tien clubs gerecruteerd. De tie tussen de spelers onderling is veel groter. Iedereen vreest voor zijn plaats. In Nederland, heb ik in middels begrepen, zijn bepaaldè ijshockeyers zeker van hun uitver kiezing voor het nationale team. Daar wil ik van af'. Wallin kijkt enigszins verrast als hij verneemt dat de spelers uit zijn selectie zonder uitzondering een zijn bezighe- hoge pet op hebben van zijn bena- finan- dering van het ijshockey. „Ik weet dat we elkaar liggen, maar het doet me werkelijk deugd dat de spelers kennelijk veel vertrouwen in me hebben. Het kan een eventuele sa menwerking alleen maar verge makkelijken. Maar pas op hè: ik heb in de voorbereiding öp het WK alleen aan details kunnen schaven. Ik eis straks meer van de spelers groep. Dan wil ik mijn systeêm in voeren. En hoe reageren de spelers dan? Ik hoop dat ze naar me blij ven luisteren. Ik bied iedereen, met wie ik werk, de gelegenheid te praten over het hoe en waarom, maar, het is logisch dat ik met een dienstverband van een paar jaar Nederland een speelwijze wil op leggen die op lange duur tot resul taat leidt". Leo Koopmans, een van oranjes steunpilaren: „Het is een goede zaak voor het Nederlands ijshoc key als Wallin coach blijft. En ze ker nu we in de B-poule zijn geble ven. Nederland kan veel plezier aan hem beleven. Het volgend jaar als het kampioenschap, ondanks de nu bestaande problemen, bij ons wordt gehouden., Wallin is in staat om bij een goede werksfeer een knappe ploeg op het ijs te zet ten". Ook Tonny Collard, topscorer van het WK in Fribourg, denkt dat de NIJB met een verlenging van het contract met Wallin goede sier maakt. De aanvaller, die aanvanke lijk dit weekeinde met de Oosten rijkse kampioen Klagenfurt zou rondkomen, maar door afwezig heid van de voorzitter van de club nog een weekje op zijn contract moet wachten, zegt: „Ik heb de af gelopenjaren onder nogal wat coa ches gespeeld. Wallin is de beste. Ik hoop dat de bond hem een paar jaar kan vastleggen". HARELBEKE (ANP) - In het twee de jaar gestuwd door Japans kapi taal houdt de wielerploeg van Pe ter Post een razzia in de vooijaars- wedstrijden. Zaterdag schreef de Australiër Phil Anderson de E3- prijs, een Vlaamse semi-klassieker, op zijn naam. Het was de 24ste overwinning van Panasonic dit sei- De oogst van het totale sei- 1985 bedroeg 88 overwinnin gen. In Harelbeke profiteerde Phil Anderson van Belgische rivaliteit in de kopgroep van vijf. Anderson was in de E3-prijs gestart om wed strijdritme op te doen voor de Ron de van Vlaanderen van Paaszon dag, de eerste, klassieker in de april-reeks. ,,Als ze achter me gere den hadden, zouden ze me hebben teruggepakt", erkende de Austra liër na de huldiging. Twee kilome ter voor het einde stortte Anderson zich als een kamikaze-piloot door de glibberige bocht.Hem wachtte voor de finish onder andere nog een halve kilometer met harde te genwind. Geen van de drie Belgen, Lieckens-Tackaert-De Wilde, uit concurrerende ploegen reageerde op de uitval van de Australiër; zijn ploeggenoot Eddy Planckaert ui teraard ook niet. Wie het zou doen kon zijn kansen in de eindsprint wel vergeten. Bij de achterblijvers Phil Anderson wint de E3-prijs. (foto Belga) werd het oude bekende Vlaamse liedje gezongen. Iedereen mocht winnen, als het maar niet Vande- raerden of Planckaert zou zijn. Zo kwam het dat Anderson op twee kilometer afstand met bijna een halve minuut voorsprong de eind streep bereikte. KOPENHAGEN (ANP) - De Nederlandse mannenploeg heeft gisteren in de eerste wedstrijd voor het toernooi om de Lentebeker tegen Oostenrijk slechts drie kwartier in de speelhal in Kopenhagen gestaan. Toen was het karwei, dat niet meer dan een formaliteit was, geklaard. De zwakke Oos tenrijkers konden niet meer dan vijf puntjes bijeenschrapen: 15-2, 15-0, 15-3. De basisploeg bestond uit Jan Clardijn, Pirn Raterink, Henry Brouwhuis, Ad van de Velden, Teun Buis en Bert Goedkoop. Laatstge noemde maakte in de tweede set indruk door met een sprongservice zeven punten achtereen te scoren. Vandaag speelt Nederland voor groep C tegen Portugal, dat het toernooi begon met een nederlaag van 2-3 tegen Noorwegen. ADVERTENTIE Geld lenen doe je niet iedere dag. Als je 't doet doe 't dan via postgiro. Dat is wel zo voordelig. En je doet 't gewoon thuis. Via een folder, waarin ook het aanvraagformulier zit. U vindt onze leenfolders op elk postkantoor. Maar u kunt ze ook thuisgestuurd krijgen. Via de coupon hiernaast of (ma. t/m vrij. tot 21.00 uur) een telefoontje met 06-0400. En. mocht u daarna nog meer informatie willen, u kunt ons ook elke werkdag tot 21.00 uur bellen op.058 - 95 8001. Stuurt u mij de folders'Persoonlijke lening' Deze bon in een envelop zonder postzegel i 'Doorlopend Krediet'. versturen naar: Administratiekantoor postgjro/ rijkspostspaarbank, afdeling Consumptief krediet, I Naam: Postbus 22000,8900 KA LEEUWARDEN. Adres: I I I Postcode/Plaats: I postgiro rijkspostspaarbank

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17