Leiden blaast weer in bus Mannenteam ruziende ldeuterldas Vrouwenploeg schrijft geschiedenis Ook Den Bosch slaat terug LEIDSCH DAGBLAD Ondanks pech onder weg langs Haaksbergen Op WK tafeltennis Brons wacht vergeefs op zijn ploeggenoten AMSTERDAM - Op vrijwel identieke wijze als Leiden dat deed, voorkwam ook Den Bosch zaterdag dat de start van de play-offs basketbal direct een sensatio neel verloop zou krijgen. Na de onverwachte neder laag van woensdag in Maaspoort, trok de landskam pioen in de Apollohal de zaken in de mini-serie tegen Amsterdam weer recht: 74-87. Ook hier is woensdag een derde wedstrijd (in Den Bosch) noodzakelijk. De Bosschenaren, die in thuiswedstrijd de rekening gepresenteerd kregen voor laks en slordig spel, vatten nu uitschakeling dreigde de zaken aanmerkelijk se rieuzer op. Dat kwam vooral tot uiting in de werklust die de ploeg in verdedigend opzicht demonstreerde. Daarnaast herstelde met name de Amerikaan Fields zich van zijn uitgesproken zwakke optreden in de Maaspoort. Toen wd» net in eeisie ni»iaiiue guuu-oiu Kees Akerboom die er voor moest zorgen dat het fanatieke Amsterdam, onder leiding van uitblinker Jimmy Moore, niet verder dan een paar puntjes kon uitlopen. Hoogstpersoonlijk tilde hij zijn ploeg voor rust voor het eerst naar een 35-38 voorsprong. Na de pauze kreeg Den Bosch Toon naar werken. Met Fields (24 rebounds) voorop liep de ploeg van 46- 49 ineens naar 55-71. Akerboom, met 32 punten top scorer, kon gewoon niet i 5DT Gibson 7, Pieterse 2. Arbiters: Rolvink/Van der Voorst Toeschouwers: 2200. t springt,r „ww. Philip Thomas heen. Den Bosch hield Amsterdam gemakkelijk onder zich. (foto ANP) HAAKSBERGEN - Op grond van de dikke nederlaag vorige week woensdag in eigen huis te gen Haaksbergen dichtte Toon van Helfteren zijn ploeg Elmex Leiden nog hooguit 25% kans toe voor het bereiken van de finale van de basketbalplay-offs. Daar mee zat hij, vond hij zelf, nog aan de hoge kant want diep in zijn hart gaf hij geen stuiver meer voor de overlevingskansen in de eerste ronde. Maar die berekening moest hij zaterdagavond, op last van zijn teamgenoten, toch maar even herzien. Dankzij een opzienba rende 64-67 overwinning in vij andige omgeving zette Leiden de zaak onverwacht nog op zijn kop. En peurde er zodoende, voor woensdagavond toch nog een derde wedstrijd uit. Op nieuw thuis, in de Vijf Meihal. Dé pessimistische vooruitblik van Van Helfteren, hem ingege ven door het lauwe en ongeïnspi reerde spel van de laatste weken, werd de routinier in de kleedka mer voorafgaande aan de tweede wedstrijd niet in dank afgeno men. Niet dat hij openlijk werd bekritiseerd, maar wel grepen aanvoerder Hagens en coach Harrewijn de uitspraken van de reserve-center aan om daar de nodige inspiratie uit te putten. Ze werden gebruikt als een soort handvat om het tegendeel dan maar eens te bewijzen. Waardoor er, op de valreep, zowaar nog een geladen sfeertje ontstond. Snelweg Dat werd nog in de hand ge werkt door een onvrijwillig ver blijf van bijna een uur langs de kant van de snelweg ter hoogte van Amstelveen. Daar was de spelersbus, op weg naar het land van 'Normaal', blijven steken. De vervanging van het onwillige materiaal liet op zich wachten, zodat besloten werd om dan maar per taxi verder te reizen. Hoewel de ergernis die al dat ongemak met zich meebracht net zo gemakkelijk verkeerd had kunnen vallen, werkte het ge dwongen oponthoud ditmaal po sitief uit. In die zin dat Leiden, getergd tot in de tenen de stamp volle sporthal De Els betrad. Dat men daar blijkbaar bloed rook kwam goed uit. Toevallig had Leiden een ontstellende honger gekregen. Dat hieraan en aan de opmer kelijke winstpartij de conclusie kan worden verbonden dat Lei den zaterdagavond de vorm van Kerst plotseling weer te pakken kreeg is geenszins het geval. Maar het grote verschil met de eerste wedstrijd was, dat ditmaal de hele ploeg, niemand uitgezon derd, de bereidheid toonde om tot de bodem te gaan. Over die instelling sprak Van Helfteren toen'hij het had over: "positief de beuk er in gooien". Welaan, dat advies was niet aan dovemanso ren gericht. Het kwam vooral tot uiting in de verdediging. De stelling: 'Loopt het niet, dat kan je nog al tijd keihard verdedigen', wordt in basketballand als een axioma beschouwd en werd door Leiden zaterdag als zodanig opnieuw on derschreven. Waar de spelers plotseling de energie, die toch helemaal weggevloeid leek, van daan haalden zal wel een raadsel blijven, feit is dat er van de aller eerste tot de allerlaatste seconde werd geknokt.Waarbij niemand. te beroerd was om naast het ver dedigen van de eigen man ook nog vuil werk voor een ander op te knappen. Vuren Dat alles dus met r ls doel om het Haaksbergse scoringskanon het nauwgericht vuren te be moeilijken en eventueel zelfs he lemaal het zwijgen op te leggen. Het schot is het meest gevreesde wapen van de Tukkers, bij wie waarlijk iedereen op commando kan vuren, zoals eerder in de Vijf Meihal nog eens bleek uit het percentage van 63 voor de hele ploeg. Weliswaar heeft men in Gaddy en Richardson evenzeer sterke rebounders, maar het grootste gevaar komt toch van buiten de bucket waar spelers als Faber, Kruidhof, Ridderhof en De Vries staan te popelen om aan te leggen. De taktiek van Leiden was er op gericht om vooral dat viertal geen open schoten te gunnen. Op de openingsfase na (8-2, 12-7, 16- 9) lukte dat perfect. Toen ieder een zijn mannetje kende, kreeg niemand nog een centimeter ruimte en eenmaal in het nauw gedreven kwam de wisselvallig heid die in het spel van Haaks bergen zit opgesloten vrij snel naar voren. De ploeg van inte rim-coach Sybe Melis leunt iets te zwaar op zijn schutters en als die een keer hun dag niet heb ben, dan wel dat een tegenstan der de boel 'koud' kan zetten - zoals nu gebeurde - verschijnen direkt de eerste nerveuze trekjes. Souplesse maakt plaats voor ver kramping. Leiden kende dat gevoel de laatste weken maar aT te goed, onderkende dat nu onmiddellijk bij de tegenstander en besprong als een tijger zijn prooi. Met puur werkbasketbal kwam de ploeg onder leiding van Emill Hagens bij 19-19 langszij en liep meteen door naar 25-31 en een 33-40 rust stand. Hagens rol daarbij was opval lend en typerend tegelijk. Domi neren, zoals een maand of wat te rug, is er nog niet bij, net zo min als hij zijn schot heeft hervon den. Maar in vergelijking met vo rige week waj de controle terug, het overzicht daar en hield hij zijn tegenstanders Ardon in Rid derhof in een ijzeren greep. Hij was na afloop compleet kapot. Trok zich, voldaan maar grim mig, terug in de reserve-bus. Tom Lockhart - Sterke partij - (foto Holvast) Leeg Maar niet alleen htf was volle dig leeggespeeld. Dat gold ook voor ook Wiel (niet op schot, maar ijzersterk in de verdedi ging), Beek (goed), Lockhart (sterk) en Kragtwijk (overtui- gendi die er na de pauze nog een schepje bovenop gooiden en daarbij vooral het oog hadden gericht op Faber en Gaddy die in Leiden niet kouden missen. Vooral Faber had het er moeilijk mee. Hij produceerde onder die zware druk uitsluitend 'puddin gen' en met het verbleken van zijn ster trok de hemel voor Haaksbergen grijs dicht. Dat veranderde zelfs in lood- Scores Haaksbergen - Leiden 64-67 (33-40) LEIDEN - Beek 21 (6), Lockhart 15 (5), Hagens 13 (5), Kragtwijk 8. Wiel 5, Heijdeman 3, Van Helfteren 2, Van Dam 0. Schotpercentage 51, rebounds 28, balverlies 10. HAAKSBERGEN - Gaddy 20, Ri- zwart toen de oostelijke forma tie, die nu constant achter Lei den aan moest rennen, het ook nog moest stellen zonder Andre Gaddy. Gefrustreerd door het fy sieke spel van Van Helfteren en het feit dat Leiden er gezien de tussenstanden (39-50, 50-62) se rieus werk van maakte om het geplande feestje in Haaksbergen te verstoren maakte de center, liggend op de grond na weer een misser, een trappende beweging naar de goed leidende arbiter Van Dishoeck. Die stuurde hem eerst zonder pardon weg, be dacht zich en gaf hem over de ge wone persoonlijke fout een tech nische. Dat betekende zijn vijfde en daarmee leek het lot van Haaksbergen definitief bezegeld. Zover was het nog niet, want aan het slot betaalde Leiden toch tol voor de zware inspanningen. De enige driepunter van Ridder hof, Leids balverlies en missers vanaf de vrije worplij n brachten Haaksbergen nog tot 62-65, maar fouten van Faber en een treffer van Hagens bepaalden tenslotte, typerend genoeg, het verschil. Het laatste woord was natuur lijk aan Van Helfteren. "Als het helpt, zoals vanavond klaarblij kelijk het geval was, blijf ik pes simistisch. Maar dat is niet hele maal reëel. Voor woensdag heb ben we gelukkig weer vijftig pro cent kans." AD VAN KAAM GOTHENBURG (GPD) - Ruzies, achterklap en slechte prestaties. Het zijn al jarenlang de elementen die het gezicht van het Nederlands mannenteam bepalen. Ook tijdens het wereldkampioenschap tafeltennis in Zweden hield de zich als een kleuterklas gedragen de formatie van Bert van der Helm de twijfelachtige eer op geslaagde wijze hoog. Op sportief gebied werd er niet aan de verwachtingen voldaan. Na de nederlagen tegen België, Taiwan en West-Duitsland heeft Oranje uitzicht op een klassering tussen de 26e en 30e plaats. Zaterdag avond al ontnam België, onder be zielende leiding van ex-NTTB- functionaris Milan Stencel, Oranje de illusie om de prestatie van twee jaar geleden in Tokio, toen een 23e plaats werd behaald, te evenaren. In die interland deukte Bob Pot toni het geschonden imago van de NTTB-ploeg nog verder in. In de partij tegen Remo de Prophetis misdroeg de Brit zich in woord en gebaar en werd direct na afloop van de wedstrijd gesanctioneerd. Potton, die al in een eerder sta dium een gebrek aan inzet en men taliteit voor de voeten kreeg ge worpen, werd door een boze Van der Helm onmiddellijk uit het lan denteam gezet. De Amstelveense trainer overwoog voorts de rebelle rende pingponger op het vliegtuig, naar Nederland te zetten. Zo ver kwam het echter niet. Potton mocht blijven, maar hij diende zich wel te houden aan de door Van der Helm vastgestelde strakke gedragsregels. Alsof er niet genoeg herrie in de tent was, kreeg de geplaagde coach gistermorgen te maken met nóg een opstande ling. Ron van Spanje confronteer de zijn trainer na de met 5-1 verlo ren wedstrijd tegen West-Duits land met de mededeling dat hij „niet meer wilde spelen". In plaats van de schuld van zijn slechte spel (winstpercentage slechts 27 procent) koos Van Span je zijn collega's uit als zondebok ken. Hoewel daar geen enkele aan leiding toe was, hadden Rob Turk en Eric Noor voor de acties van Van Spanje's moeten applaudisse ren, in plaats van te grijnzen. De speler van De Veluwe veronder stelde dat hij werd uitgelachen en maakte daarvan zijn gewag in de nabespreking. Daarin vlogen de verwijten over en weer over de ta fel. De jongelingen, van wie Rob Turk gisteravond zijn internatio naal debuut met twee zeges om lijstte, lieten zich de scheldkanon nades niet welgevallen en verwe ten Van Spanje daarop een onge disciplineerde houding en gebrek aan instelling. Wijselijk koos Ron vai. Spapje een uur na de ploegconferentie. waaruit Henk van Spanje kwaad wegliep, eieren voor zijn geld en stelde zich voor de wedstrijd tegen Zwitserland (5-4-winst) weer be schikbaar. Op dat moment maakte de aanwezigheid van de tafelten nisser niet veel meer uit, omdat de nederlagen tegen België (5-3) en West-Duitsland (5-1) Oranje uit de race om promotie naar de A-cate- gorie hadden geworpen. Niet verwonderlijk, nu de ge brouilleerde onderlinge verhou dingen de sfeer grondig hadden verpest. Voor de aftocht naar Scan dinavië was het binnen de NTTB- équipe al geen pais en vree. Bob Potton en de gebroeders Van Spanje hadden voor de buiten wacht met elkaar vrede gesloten, maar achter de schermen lagen de partijen voortdurend met elkaar overhoop. In de door de aanwezigheid van ex-Oranje-coach Milan Stencel be laden interland tegen België kwam het tot de langverwachte woede uitbarsting. Geirriteerd omdat hij bij 19-11-voordeel in de beslissen de game een gewonnen wedstrijd tegen Remo de Prophetis uit han den liet ,glippen, voegde Potton zijn opponent én coach Van der Helm onwelvoeglijke taal toe. „Ik zat met kromme tenen aan de kant", ontvouwde de coach. „Zijn gedrag was beneden alle peil". Zo ver zelfs dat Van der Helm in een vlaag van woede de Brit linea recta naar huis wilde sturen. Noor en Turk hadden met rode oortjes kennis genomen van de vocabulair en het met obscene handgebaren verrijkte optreden van hun team genoot en trokken zich meteen te rug van de langs het centercourt opgestelde stoelen. „Dit is een schande voor het Nederlandse ta feltennis. Hier wil ik niks meer mee te maken hebben", stelde Eric Noor zich duidelijk op. „Om zijn sportieve carrière niet in gevaar te brengen", besloot Bert van der Helm het dreigement Potton van verdere WK-deelname uit te slui ten, in te trekken. „Uit menselijke overweging heb ik hem die afgang bespaard. Het is natuurlijk wel dui delijk dat ik mijn buik van hem vol heb. Ik weet vrijwel zeker dat ik in de toekomst geen gebruik meer maak van zijn diensten", nam Van der Helm duidelijk stelling. Aan de andere kant had de 38- jarige Amstelvener moeten besef fen, dat hij met Potton geen 'ja knikker' in zijn ploeg had gehaald. Van der Helm had vooraf echter gehoopt dat de 27-jarige Brit een streep onder zijn verleden zou trekken. „Dat is mij dus tegenge vallen. Het kleine beetje krediet Ron van Spanje: 'uitgelachen' speeld", oordeelde de coach. Pot ton zelf waste zijn handen in on schuld. Ondanks een door de NTTB-bestuurders Welsink en Roeten opgelegd spreekverbod, kwalificeerde hij de sancties als 'belachelijk'. „Ik word", weerlegde hü, „de laatste tijd steeds vaker als zondebok aangewezen. Daar word ik doodziek van. Ik zou een gebrek aan zelfbeheersing hebben? Bela chelijk. Goed, ik was kwaad, maar voornamelijk op mijzelf, omdat ik GOTHENBURG (GPD) - Met vlinders in zijn buik was Riminé Brons naar het hoge noorden afgereisd. De 19-jarige Culemborger, spelend in de tweede divisie bij Gispen, wist zich namens Curasao ingeschreven voor de wereldkampioenschappen tafeltennis in Zweden, maar dat was ook de enige wetenschap. Zijn ploeggenoten uit de overzeese gebiedsdelen had hij nog nooit gezien. Hij zou ze in Gothenburg ook niet onder ogen krijgen. De afvaardiging van Curasao kwam niet opdagen. Brons had zich weliswaar op donder dagmorgen richting Zweden begeven, maar kon zijn trainingspak aan houden, omdat taal noch teken van zijn landgenoten werd vernomen. „Zeker het vliegtuig gemist", reageerde Brons laconiek. Het was voor hem overigens geen teleurstelling dat hij zich weer in zijn burgerkloffie op de tribunes in gezelschap van een handvol meegekomen supporters kon begeven. „Nu kan ik kijken hoe het tafeltennis echt ge speeld moet worden", verplaatste hij de aandacht naar de Chinese tove naars. Brons heeft de door hemzelf betaalde reis echter niet voor niets onder nomen. Donderdag mag de uit Curagaose ouders geboren pingponger aan het individuele toernooi meedoen. geen punten meer maakte. Van der Helm moet niet over mij zeuren. Hij maakt zelf ook fouten". Waarmee een gebrek aan zelfkri tiek bij de Nederlandse tafeltennis sers wederom aan het licht kwam. Waar Rob van Spanje, die tegen België een schoen op tafel smeet, zich zogenaamd ergerde aan de op de bank vertoevende spelers, duw de Potton de zwarte piet in handen van de onschuldige coach. De spe lers weigeren kennelijk te accepte ren dat zij thuishoren in de grauwe middelmaat: de tweede categorie. De krachtmetingen in het afgelo pen weekeinde maakten voor de zoveelste maal duidelijk, dat Ne derland in deze samenstelling niets in de A-klasse heeft te zoeken. De gene, die zich in de toekomst wél met de absolute top kan meten, onthield zich verstandig van com mentaar en trok zich niets aan van zijn ruziënde medespelers. Henk van Spapje speelde koelbloedig en won de meeste potjes. Dat kon niet worden gezegd van Eric Noor, Rob Turk, Ron van Spanje en Bob Potton. Het eerstge noemde duo valt gezien het gebrek aan ervaring, niets te verwijten, maar de laatstgenoemden des te meer. Met hen zat Bert van der Helm de laatste drie maanden meer aan de onderhandelingstafel, in plaats van achter de groene tafel. Een bij de NTTB gebruikelijke gang van zaken. GOTENBURG (GPD) - De Neder landse tafeltennisters hebben tij dens de wereldkampioenschappen in Zweden geschiedenis geschre ven. Voor het eerst in het bestaan van de bijna 50-jarige NTTB bere- reikte een nationale afvaardiging de finaleronde in een mondiaal toernooi. Na de uiterst moeizaam behaalde 3-2 zege op Tsjechoslo- wakije, is de ploeg van coach Jan Vlieg inmiddels verzekerd van een bronzen medaille. Dat Oranje vanavond in de hal- ve-eindstrijd tegenover titelhouder China staat, was niet de verdienste van Bettine Vriesekoop. In een bloedstollende krachtmeting met Alice Pelikonova zorgde Mirjam Kloppenburg voor het beslissende punt: 3-2. In de openingspartij was de 19- jarige Lichtenvoordse al overtui gend van start gegaan. Waar zij in eerdere confrontaties tekort was geschoten (zoals in februari tijdens het Superliga-duel), bleef Klop penburg de nummer twee van Eu ropa, Mari Hrachova, nu overtui gend de baas. Nadat Vriesekoop de tweede Tsjechische Pelikonova terzijde had geschoven en dus een 2-0 stand liet noteren, leek een Hol landse overwinning slechts een kwestie van tijd. De schijn bedroog evenwel, want het dubbel moest worden ingeleverd, waarna Vriese koop zelf door haar dubbelpartner Hrachova beentje werd gelicht. Zelfs enige door haar privé-coach Gerard Bakker vanaf de tribune geslaakte krachttermen mochten niet baten. „Ik had lood in mijn be nen", verklaarde Vriesekoop na derhand. Zodat Nederland afhankelijk werd van de verrichtingen van Mir jam Kloppenburg. Tijdens de Open Westduitse Kampioenschap pen moest zij onlangs de felicita ties overbrengen aan haar 24-jarige opponente. Gisteravond echter draaide Kloppenburg de rollen om. Zij onderstreepte met èen vooral in de derde game uitstekend gespeel de partij haar progressie, wat zij in de met 3-0 gewonnen wedstrijd te gen Japan al eerder had gedemon streerd. In die confrontatie had de verba le ingreep van Gerard Bakker op de tribune wel succes, toen Vriese koop tegen de Japanse topspeel- ster Mika Hoshido regelrecht op een nederlaag leek af te stevenen. De Leidenaar kon het niet meer aanzien, stormde naar beneden en voorzag Vriesekoop van enkele raadgevingen. De Hazerswoudse nam de advie zen ter harte en walste uiteindelijk met gemak over de nummer 36 van de wereldranglijst heen. Kloppen burg deed het daarna door Ishida te verslaan nog eens dunnetjes over. Het dubbel werd daarna pro bleemloos binnengesleept: 3-0. Enkele uren later tegen Frank rijk bleek dat het sterke Neder landse tandem al het kruit had ver schoten. De energiebronnen van de tafeltennissende vrouwen ston den zichtbaar droog, wat met een 1-3 nederlaag werd onderstreept. Een dag later bleken Vriesekoop en vooral Kloppenburg weer vol doende bijgetankt om de binnen kort jarige NTTB alvast van een passend cadeau te voorzien. ADVERTENTIE ZEG MAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions KIES OOK VOOR KAMSTEEG

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13