Draaiboek FNV voor 200 acties WERELDBEKEND AROMA NU OOK IN GOUD 4J5 Beursweek Dollar verblijdt Ruding en VS Computer gaat ook piloot Vervangen' Als cao-overleg vastloopt: Indonesische marine bestelt mijnenjager Lubbers: geen stijging van waarde guldèn Arrestaties wegens fraude Commissie positief over plan regeling visvangst Mexico tekent akkoord over terugbetaling schuldenlast 25 stuks ZATERDAG 30 MAART 1985 EINDHOVEN/ROTTER DAM (ANP) De Indus triebond FNV heeft een draaiboek klaar liggen om vanaf 22 april acties te gaan voeren in 200 Nederlandse bedrijven. Dat heeft dis trictshoofd N. Broers giste ren in Eindhoven bekend gemaakt. Volgens hem is het draaiboek opgesteld omdat het cao-overleg niet overal tot resultaat zal lei den. Het gaat om stakingen van één tot twee dagen, die in een periode van vier weken gehouden zullen wor den. Het draaiboek voorziet in de mogelijkheid de acties uit te brei den. Doelwit zijn met name me taalbedrijven en vestigingen van grote concerns. De bondsraad van de FNV besloot donderdag al for meel om de stakingskas open te stellen voor eventuele acties. Shell Nederland is in elk geval niet van plan in te gaan op een van de FNV-eisen: het invoeren van een 36-urige werkweek. Voor het op grote schaal doorvoeren van ar beidstijdverkorting is volgens di recteur personele zaken C.J. Meij- ers van Shell Nederland geen geld. Bovendien zou de invoering van ALBLASSERDAM (ANP) - De Indonesische marine heeft een po lyester mijnenjager besteld bij Van der Giessen-De Noord, Marine- bouw BV (GNM). Het contract is gisteren ondertekend. Met deze op dracht zijn 100 miljoen gulden en 450 manjaren werk in Nederland gemoeid. Een aanzienlijk deel van het werk komt ten goede aan Ne derlandse onderaannemers en toe leveranciers. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft gisteravond ont kend dat er plannen zouden zijn om de waarde van de gulden een zijdig te verhogen. Hij reageerde daarmee op een bericht in NRC- Handelsblad dat de-president van De Nederlandsche Bank NV, dr W. Duisenberg, het kabinet zou heb ben voorgesteld om de gulden in waarde te laten toenemen. Lubbers verklaarde in Brussel dat een eenzijdig Nederland s op treden de afspraken die zijn ge maakt binnen het Europees Mone tair Systeem zou doorbreken. Bin nen het EMS wordt gestreefd naar stabiele koersverhoudingen. Begin augustus wordt met de bouw begonnen en in oktober 1987 dient het schip te worden opgele verd. Het ligt in de bedoeling dat Indonesische officieren en man schappen voor een groot deel in Nederland worden opgeleid. Naar verwachting zal over enke le weken een contract voor nog een mijnenjager voor oplevering in maart 1988 worden ondertekend. De levering van deze twee mijnen- bestrijdingsvaartuigen vormt de eerste exportorder die GNM voor dit type schip, een aangepast ont werp van de tripartite-klasse, heeft geboekt. Uit hoeveel schepen de Indone sische mijnenbestrijdingsvloot zal bestaan, is nog niet bekend maar GNM acht de mogelijkheid van vervolgorders aanwezig. HARDINXVELD-GIESSENDAM (ANP) - De politie heeft acht men sen aangehouden op verdenking van het plegen van fraude, vernie lingen en milieu-overtredingen bij het inmiddels failliete staalsnijbe- drijf Balpom BV in Hardinxveld- Giessendam. Het bedrijf is eind vo rig jaar op de fles gegaan. een 36-urige werkweek bij dit be drijf eerder tot vernietiging van produktiecapaciteit leiden dan tot nieuwe werkgelegenheid omdat voor veel van de nieuwe banen niet voldoende mensen zijn te krijgen. Shell wil wel de mogelijkheden van arbeidstijdverkorting per on derneming en per afdeling bekij ken. Meijers wijst erop, dat het Shell-standpunt volledig aansluit op het Centraal Akkoord dat werk gevers en werknemers in novem ber 1982 in de Stichting van de Ar beid sloten. Meijers ziet meer heil in het uit breiden van de werkgelegenheid door het doen van investeringen. Daarnaast zal Shell het jeugdplan sterk uitbreiden, door jaarlijks 1000 plaatsen beschikbaar te stel len in opleidingsprogramma's, praktijkervaringsplaatsen en spon- soring-programma's. De Industriebond FNV is woe dend over de uitlatingen van Meij ers. "Door enkele dagen voor het begin van de cao-onderhandelin gen op deze manier naar buiten te treden, frustreert Shell bij voor baat elk reëel overleg. De suggestie wordt gewekt dat er niet echt valt te onderhandelen, omdat de Shell- directie zich al in haar stellingen heeft ingegraven", vindt districts bestuurder Piet Scheele. De industnebond is bereid met Shell te onderhandelen over het geleidelijk invoeren van arbeids tijdverkorting. Die moet echter wel worden betaald uit een stijging van de produktiviteit bij Shell en niet door het inleveren van loon. Voorzitter H. Eversdijk van de vaste Kamercommissie voor de visserij (midden) krijgt van voorlichting over verschillende vissoorten tijdens een bezoek van de commissie aan Urk. (foto anp) URK (ANP) - De vaste Kamer commissie voor de visserij heeft zich gisteren tijdens een bezoek aan Urk positief uitgelaten over een plan van de visserijsector om de problemen met de quotering van visvangst op te lossen. Het plan komt erop neer dat de visserij met de overheid afspraken maakt over een regeling om het hele jaar visvangst mogelijk te maken. Komt zo'n regeling er niet, dan dreigt het vissen in augustus van dit jaar te worden stopgezet waar door vissers in ernstige moeilijkhe den komen. Voorzitter H. Eversdijk van de Kamercommissie vindt dat aan het plan van de visserijsector nog wel wat haken en ogen zitten, maar dat het toch van voldoende werkelijk heidszin getuigt om als bedrijfsle ven en overheid zo snel mogelijk over de mogelijkheden van uitvoe ring te gaan praten. NEW YORK (AP) - Mexico heeft gisteren een akkoord ondertekend met westerse over de terugbetaling van een deel van zijn buitenlandse schuld. Verwacht wordt dat het ak koord model zal staan voor andere Derde Wereldlanden die onder een zware schuldenlast gebukt gaan. William Rhodes, hoofd van het coordinatie-comite van dertien banken dat over het akkoord heeft onderhandeld, zei dat de herfinan ciering 'een nieuwe fase inluidt van het schuldenprobleem in de wereld.' Het is het omvangrijkste terugbetalingsprogramma dat ooit met commerciële banken is aange gaan. Mexico's totale schuldenlast bedraagt naar schatting 96 miljard dollar (336 miljard gulden). Het zo juist ondertekende akkoord be helst een bedrag van 28,6 miljard dollar. Voor nog eens 20,1 miijard dollar wordt later dit jaar een apar te overeenkomst getekend. Voorwaarde voor de overeen komst met de banken was de on dertekening van een akkoord met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) over invoering van strenge bezuinigingsmaatregelen. De mexicaanse minister van finan ciën Jesus Silva Herzog benadruk te echter dat die besnoeiingspro gramma's van het IMF op zichzelf geen oplossing bieden. Daarvoor is groei op de lange termijn vereist, zei hij. De Mexicaanse schuldenlast wordt verlicht door spreiding van de betalingen over een periode van veertien jaar en verlaging van de rentetarieven. Nieuwe leningen worden niet verstrekt. Voorts krij gen de banken toestemming een deel van de dollarschuld om te zet ten in tien andere vreemde valu ta's. Silva Herzog vindt dat het onder tekenen van dit akkoord nog geen oplossing is van het Mexicaanse schuldenprobleem. "Maar het is echter wel een grote stap in de goe de richting.' SCHIPHOL (GPD) - Piloot van de Swissair Fokker-100 krijgt op weg naar Zurich van de ver keersleiding te horen dat de luchthaven daar 'dicht zit'. Hij roept het vluchtplan op zijn beeldscherm en toetst als alter natieve luchthaven Geneve in. De computer toont een fractie la ter het 'alternate' vluchtplan. De piloot kan bij wijze van spreken weer achterover gaan zitten om een boek te lezen. De piloot van de Alitalia DC-9 die ook op weg is naar Zurich en ook uit moet wijken, zit voorlopig nog te pas- door Rien Floris sen, meten en puzzelen met navi- gatiekaarten om een route uit te stippelen naar Genevé. De DC-9 komt ook veilig aan de grond maar de piloot van de Fokker- 100 had het gemakkelijker, was sneller (dus economischer) en heeft misschien ook nog een gro tere kans om ongeschonden zijn pensioen te halen. De Fokker-100 die bij de vlieg tuigfabriek in de maak is, zit 'vol gestouwd' met computers en elektronica, een Airbus en Boeing waardig. Het Flight Ma nagement System (FMS) waar de Swissair-piloot een beroep op kon doen is één van de voorbeel den. In principe heeft de Fokker- 100 straks een compleet compu terpark aan boord zodat de ver gelijkingen met de boordappara tuur van de F-28 niet meer zijn te trekken. Henk de Groot, ontwer per van cockpit en boordsyste men bij Fokker, spreekt over een evolutie in de cockpit. "Het gaat niet om een computerrevolutie in de cockpit want het is een con tinue lijn. Wat er was, is veilig en voldoet uitstekend maar alles streeft nu eenmaal naar een ver betering". Routeplanning Omdat luchtvaartmaatschap pijen hoge eisen stellen aan een vliegtuig dat in de strijd om de DC-9-vervanging wil concurre ren, moet de Fokker-100 aan de zelfde eisen voldoen als Airbus sen en Boeings. Daarnaast zijn de computers in het drukke Eu ropese luchtverkeer nodig om de piloot meer tijd te geven voor het nemen van beslissingen. De computer neemt werk als tijdro vende routeplanning uit handen. "Het luchtverkeer is steeds in tensiever geworden. De werkbe lasting van piloten zit hem ook niet in het vliegen maar in het verkeer. Er is een voortdurend gebrek aan tijd omdat de piloot steeds andere opdrachten krijgt van bijvoorbeeld de verkeerslei ding. Met een videocamera heb ben we een NLM-bemanning ge volgd en dan weet je niet wat je ziet. Die zitten de hele vlucht overal met handen en armen aan ADVERTENTIE de instrumenten", aldus Henk de Groot. Als voorbeeld noemt hij een standaard vertrek op instrumen ten (standard instrumental de parture) de piloot roept in de computer het vluchtplan op en toetst de baan en uitvliegproce dure in. De computer projecteert dan alle gegevens die nodig zijn. Als de piloot plotseling de kans krijgt om eerder te vertrekken maar van een andere baan, dan is het een kwestie van een paar toetsen indrukken. Via een ra diobaken wordt de positie be paald en de kist kan wegvliegen. De piloot zonder computer moet opnieuw beginnen met zijn 'pa pieren' vluchtplan. Horizon De grote verandering in de cockpit is het beeldscherm waar allerlei zaken zichtbaar op wor den gemaakt. Het horizonnetje dat de positie toont van het vlieg tuig ten opzichte van de aarde (of het wel recht vliegt) en snelheid en hoogte staan op het beeld scherm. Vroeger waren dit drie aparte instrumenten die de pi loot nu in 'één blik' voor zijn neus ziet. De Airbus heeft alleen de horizon en snelheid by elkaar op het beeldscherm dus hier is Fokker een stapje verder. Intoetsen van snelheden en hoogte van het vliegtuig, gaat niet via een toetsenbord dat aan de gemiddelde tekstverwerker zit. "Dat zou heel onverstandig zijn. Een terminal van een secre taresse is totaal ongeschikt voor een vliegtuig. Alles wat hier di rect met de besturing te maken heeft, moet via draaiknoppen worden ingezet. Dat is nauwkeu riger want bij een toetsenbord kun je veel te gemakkelijk mis tikken.", zegt De Groot. De Fokker-100 wordt overi gens niet door één computer ge leid maar door drie computers. "Die zijn aan elkaar geschakeld en kunnen met elkaar 'praten'. Als één van de computers af wijkt dan nemen de andere twee de beslissing. Dat is allemaal voor de veiligheid". De Fokker-50 krijgt niet zo'n indrukwekkend computercen trum aan boord. "Een klein vliegtuig kan een dergelijke in vestering niet opbrengen. Bo vendien heeft de Fokker-50 een lagere snelheid waardoor er meer tijd is om beslissingen te nemen. De Fokker-50 zit ook in veel rustiger vervoersstromen dan de Fokker-100", aldus Henk de Groot. Niet onfeilbaar De computerapparatuur van de Fokker-100 wordt geleverd door gespecialiseerde computer firma's als Sperry en Rockwell- Collins. Met de hulp van piloten worden de beeldschermen voor zien van een horizon en wordt een type meter gekozen om snel heid en hoogte te meten. Vliegers van Swissair, de Fok ker-piloten en de gezagvoerders van KLM, testen de apparatuur op hun bruikbaarheid. Hoewel in de cockpit het sum mum van techniek wordt ge bouwd, blijven er in het paneel voor de gezagvoerder een ouder wetse 'elektromechanische' hori zon en nog meer andere (verou derde) apparatuur. Ook een com puter is niet onfeilbaar. "De vlieger moet die oude appara tuur ook kunnen bedienen. Als de elektriciteit uitvalt in een vliegtuig moet je overschakelen op een batterij en dan moet je op de oude instrumenten thuis ko men". door C. Wagenaar AMSTERDAM Het beurswe- zen voor effecten kwam deze week traag op gang. Overal ble ven de omzetten op een laag pitje en brokkelden de koersen af. De houding van afwachten en aan zien overheerste. Pas toen er weer beweging kwam in de dol lar en deze woensdag met een nieuwe val begon, fleurde Wall Street wat op, zij het niet voor lang. Voor Amsterdam bracht de dalende dollar echter verder ver lies met zich mee. De Newyorkse effectenbeurs wacht op dit moment met enige zorg de cijfers over het eerste kwartaal af. Het lage cijfer van 2,1 procent dat voor de economi sche groei wordt verwacht is aanmerkelijk lager dan de 4,7 procent van het vierde kwartaal van vorig jaar. Daarbij hebben diverse grote ondernemingen al meegedeeld over de eerste drie maanden van dit jaar geen winst stijging meer te verwachten. Voorts waren er geruchten dat na de staat Ohio nu ook in de staat Texas moeilijkheden bin nen het bankwezen zijn ont staan. Duidelijk is in elk geval dat de Amerikaanse boeren mo menteel een uiterst moeilijke tijd doormaken, die in vele opzichten vergelijkbaar is met de beruchte jaren '30. Veel landbouwers drei gen failliet te gaan, nu president Reagan heeft geweigerd hen vol doende te steunen en dat zou een aantal banken mee kunnen sle pen. Geen wonder dat op grond van al deze factoren de dollar niet in staat was aan een herstelfase te beginnen. De week zette voor de Amerikaanse munt weliswaar positief in en liet in guldens uit gedrukt prijzen tot stand komen tot f 3,66, maar later zakte de koers in tot f 3,45. In valutakrin gen wordt niet uitgesloten dat op korte termijn de dollar terug zal vallen tot f 3,30. Een ontwikke ling die Wall Street positief bein- vloedde. Maar niet iedereen is blij met de dalende dollar. Zo blijkt de president van de Westduitse cen trale bank voor zowel Amerika zelf als voor de wereldeconomie het juist wel gunstig te vinden als de dollar hoog blijft staan. Ook voor president-directeur Dekker van Philips moet de dol lar niet te veel wegzakken, wil Philips er geen schade van on dervinden. Tot een niveau van f 3,20 zou Philips nog zo ongeveer buiten de gevarenzone kunnen blijven. En met het Akzo-con- cern, Hoogovens en vele wat kleinere ondernemingen zal het zeker niet anders zijn gesteld. Wie deze week wel bijzonder profiteerde van de dollarval was Vadertje Staat, want de nieuwe 8,25 procent-staatslening werd een grandioos succes. Het per centage bleek zelfs te hoog en had best 8 procent kunnen zijn, want de beleggers waren bereid 5,25 miljard gulden aan te bieden tegen een inschrijfkoers van 101,8 procent. Maar het ministe rie zou op 8 procent ongetwijfeld aanzienlijk minder hebben bin nengekregen en minister Ruding kon, door enige misslagen bij voorgaande emissies, best een fors bedrag gebruiken. Dat de dalende dollar tot een lagere rente leidt, bleek deze week ook uit de obligatiemarkt, die gestadig opliep, en uit de ver hoging van de afgifteprijzen voor bank- en spaarbrieven. Het wachten is op een duidelijke ren tedaling in Amerika, waar de obligatiemarkt nog aarzelde, door omvangrijke overheidsope- raties op de kapitaalmarkt. Nu in Amerika echter duide lijk sprake is van een nieuwe ver traging in de economische ex pansie, lijkt een rentestijging in elk geval moeilijk uitvoerbaar. Evenals in Wall Street overheer ste ook in Amsterdam een sfeer van afwachten. Nu de meeste jaarcijfers bekend zijn, kunnen op korte termijn de jaarverslagen worden verwacht en, samen met de toelichting daarop, de progno ses voor het lopende jaar. Gezien het historisch hoge koerspeil op onze beurs is het be grijpelijk dat vele beleggers eerst wel eens willen weten waar zij aan toe zijn. Door de doorgaans zeer fraaie prestaties van vorig jaar willen aandeelhouders aan de vooravond van de dividend ontvangsten hun stukken ook weer niet kwijt. Daarom worstelt ook Amsterdam momenteel met relatief kleine omzetten, weinig kopers, maar ook geen verko pers. Alleen waar de noteringen de laatste paar weken erg omhoog zijn gejaagd, deden zich winstne mingen voor, met name waar de fraaie resultaten of prognoses toch niet helemaal aan de ver wachtingen hebben beantwoord, zoals bij Nutricia, Philips en Friesch-Groningsche Hypo theekbank. De grootste verliezen deden zich voor bij de textiel- groep Twenthe, Verenigde Bre- dero en Audet. De grootste win sten bij Holec, Ceteco en Rom- menhöller. De Europese Optiebeurs kwam met een totale omzet van 118.000 contracten even beneden de 122.000 van de vorige werkpe riode uit. Op vier van de vijf da gen was Akzo nummer één. Don derdag trok Philips echter met 6000 contracten de grootste om zet tot zich. Daarnaast was er re gelmatig veel belangstelling voor valuta- en staatsfondsenopties.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9