Z.-Afrika: meer onrust verwacht El Salvador wordt verkiezingen moe Afkeurende reacties op vergaderverbod Italië eert anarchist en en musicus Jaruzelski dreigt met maatregelen bij acties Top: Star Wars is geen zaak voor EG FINANCIAL TIMES Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. IflCHÏERBRDHB ZATERDAG 30 MAART 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG Het vergaderverbod dat de Zuidafrikaanse regering gistermiddag afkondigde in een aantal districten in het land en dat geldt voor 29 anti-apartheidsgroe- pen, heeft talrijke afkeurende reacties opgeroepen. Dominee Beyers Naudé, secretaris generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, heeft het vergaderverbod rampzalig genoemd: „Dit verbod zal alleen maar leiden tot grotere onrust en spanning. In plaats dat de regering maatregelen neemt die gericht zijn op het oplossen van de oorzaken van de problemen, probeert zij in een soort desperate noodsprong het tij van bevrijding tegen te gaan". Het vergaderverbod voor de 29 or ganisaties, waaronder het Ver enigd Democratisch Front (UDF), de COSAS (het Congres van Zuid afrikaanse studenten) en verschil lende lokale actiegroepen in Uiten- hage, Grahamstown, Tembisa, Port Elizabeth, Fort Beaufort en Cradock, werd al enige dagen ver wacht. Woensdag verklaarde staatspresident Botha in het drie kamer-parlement, dat hij de orde in het land zou handhaven en dat hij reeds maatregelen had geno men om dit te bereiken. door Ruud de Wit Behalve het verbod van min stens drie maanden om te vergade ren of te demonstreren, heeft de verantwoordelijke minister van wet en orde, Louis le Grange, ook een verbod uitgevaardigd op het aansporen tot stakingen of werk onderbreking. Dit verbod geldt evenwel niet voor de erkende vak bonden, die voor een stakingso- proep toch al aan allerlei wettelijke beperkingen zijn gebonden. Dominee Allan Boesak, be schermheer van het UDF, noemde het vergaderverbod „een nieuwe desperate poging van de regering om het protest in het land de mond te snoeren". „Maar het zal de rege ring niet lukken de wetmatige stem van de onderdrukte mensen in Zuid-Afrika tot zwijgen te bren gen". „Als de regering probeert vergaderingen te verbieden, zullen de mensen wel andere manieren vinden om zich te organiseren", al dus de president van de Wereld raad van Hervormde'Kerken. Ook Sheen Duncan, president van de Black Sash, heeft de maat regel van de Zuidafrikaanse rege ring veroordeeld: „Dit is een uiter mate stomme manier van reageren in een situatie die toch al als een crisis kan worden aangemerkt", al dus mevrouw Duncan. De Black Sash is evenals de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) aange sloten bij het UDF. Onlusten De maatregel van de regering- Botha kwam na nieuwe onlusten de afgelopen dagen. Vele van de onlusten omlijsten herdenkings bijeenkomsten voor de 19 slachtof fers, die vorige week donderdag omkwamen tijdens een schietpar tij te Langa, in de Oost-Kaap. Onlusten werden er dondernacht en gisteren gemeld uit Uitenhage, New Brighton, Lamontville en Graaf Reinet. Minstens één per- kwam om het leven door poli- gisteren de politie hard opgetreden tegen het UDF. Minstens 26 perso nen werden gearresteerd in Mdant- sane, bij Oost-Londen. Het proces tegen de 16 UDF-lei- ders, dat gisteren in Durban zou beginnen, is verdaagd tot 20 mei. Acht van de 16, onder wie de presi dente, Albertina Sisulu, vrouw van de tot levenslang veroordeelde Walter Sisulu, verschenen gister ochtend heel even voor de rechter. Een grote menigte gaf de aange klaagden een enthousiaste ont vangst. Veel aanwezigen hadden zich gekleed in het groen, geel en zwart, de kleuren van het ANC. De politie had grote moeite de menig te buiten onder controle te houden. Vlak voordat de rechter in het hof verscheen, stonden de acht be klaagden op en namen aldus deel aan de één minuut stilte voor de doden van de recente onlusten in de Oost-Kaap. VS boycotten herdenking ROME - Liever dan met bloemen, zegt men het in Italië graag met nu eenmaal duurzamere standbeel den. Deze week bracht daarvan twee verrassende voorbeelden. De gemeenteraad van de marmerstad Carrara besloot een monument op te richten voor Gaetano Bresci, de anarchist die op 29 juli 1900 koning Umberto I vermoordde. Nu heeft Carrara een lange anarchistische traditie en was de koning ook bij door Hein ten Kortenaar zijn leven niet bepaald geliefd (in 1898 had hij zijn generaal Bava Beccaris in Milaan met kanonnen op een protesterende menigte la ten schieten), maar om nu in het land van de Rode Brigades een standbeeld op te richten voor de pleger van wat ook achteraf moet worden gezien als een terreurdaad, was ook een deel van de Carrarese gemeenteraad, en de communisti sche burgemeester zelf, wat te gor tig. Van de 27 aanwezige raadsle den stemden ten slotte 16 voor het voorstel en 10 tegen, met een ont houding. Daarmee was het wel aangeno men, en er wordt nu uitgezien naar een beeldhouwer aan wie de op dracht voor het monument kan worden gegeven. Sergio Boschie- ro, voorzitter van een monarchisti sche vereniging diende intussen een aanklacht in tegen de voor stemmers wegens „openlijke ver dediging van misdaad". SalieriMinder omstreden is het plan van de Noorditaliaanse ge meente Legnago om hun stadge noot Antonio Salieri in een stand beeld te vereeuwigen, bij wijze van eerherstel na de „lasterlijke aantij gingen" van Milos Forman, de ma ker van de met acht Oscars be kroonde film Amadeus. Hierin wordt de eeuwenoude en herhaal delijk ontzenuwde legende, als zou Salieri zijn rivaal Mozart uit af gunst vergiftigd hebben, weer eens opgehaald, en nu zijn zijn stadge noten het beu. „Salieri mag dan niet zo groot zijn geweest als Mo zart, hij was een belangrijk musi cus", zegt burgemeester Gianfran- co Buoso, die overigens bekent nog nooit een noot van de meester gehoord te hebben, maar er wel met trots op wijst, dat de Scala in Milaan in 1778 met een opera van Salieri werd geopend. „Hij was alom geëerd en had het heus niet nodig om Mozart uit de weg te rui men". Behalve het standbeeld, droomt Legnago ook van een re gelmatig terugkerend Salieri-festi- val, maar erkent de moeilijkheid om het daarvoor benodigde geld bij elkaar te krijgen. Een gelukkig gevolg van de ver toning van Amadeus is, dat platen winkels in het hele land bestormd worden om Mozartplaten, in het bijzonder zijn requiem, waarvan Polygram geen exemplaar meer in het magazijn heeft. „Mozart vliegt over de toonbank als Duran-Du- ran", zei een verkoper bij Ricordi, een van de grootste muziekwinkels van Rome. En een troost voor de burgers van Legnago: er is ook een plotselinge vraag naar Salieri. Leger Honduras verhoogd paraat TEGUCIGALPA (AP) - De Hoo- durese wetgevende vergadering heeft gisteren vijf nieuwe opper rechters beëdigd, geheel in strijd met de wens van president Rober to Suazo Cordova. De kwestie is uitgelopen op de ernstigste crisis in het driejarige bewind van Suazo Cordova. Volgens een militaire woordvoerder is het leger in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht. Tijdens de installatie van de vijf rechters was er echter geen sprake van militair machtsvertoon. De voorzitter van de wetgevende ver gadering, Efrain Bu Giron, ver daagde direct na de beëdiging de vergadering tot vanmorgen. De wetgevende vergadering had besloten vijf van de negen opper rechters in het land te ontslaan we gens corruptie. President Suazo Cordova noemde het besluit in een toespraak voor de televisie 'een verstoring van de constitutionele orde' en 'een technische coup d'é- tat'. BONN (AFP) - De Amerikaanse re gering zal de plechtigheden ter ge legenheid van de herdenking van rde ontmoeting van Sowjet- en tiekogels. Het aantal doden door Amerikaanse troepen aan de Elbe, politiekogels sinds vorige week donderdag is hiermee gestegen tot zeker 37. Ook in het thuisland Ciskei is WARSCHAU (UPI/AFP) - De Pool se autoriteiten zullen „strenge maatregelen" nemen tegen dissi denten en aanhangers van het ver boden vakverbond Solidariteit, als die hun oppositie tegen het com munistische bewind niet staken. Dit heeft president Jaruzelski ge zegd in een rede tot het landelijke bestuur van de (communistische) verenigde arbeiderspartij (PVAP), die alle kranten gisteren groot af drukken. De generaal zei dat de regering nog steeds streeft naar nationale verzoening met de critici van het bewind en tot nu toe geen drasti sche maatregelen tegen hen heeft genomen. „Maar als ons geduld en onze goede wil nog veel langer on derschat worden, zullen wij niet aarzelen de zwaarste beslissingen te nemen die de wet mogelijk maakt", aldus de Poolse leider. Zijn rede komt na een serie op roepen van de ondergrondse lei ding van Sblidariteit, op 1 april te demonstreren tegen de prijsverho gingen die tot een gemiddeld ver lies aan koopkracht leiden van 10 procent. De arbeiders zouden ko mende maandag op de bedrijven waar ze werken vergaderingen moeten beleggen en een compen- Weer politieman doodgeschoten in Noord-Ierland BELFAST (DPA) - Een Noordierse politieman is gisteren door leden van het Ierse Republikeinse Leger neergeschoten. De 34-jarige man was hd van de paramilitaire politie macht RUC (Royal Ulster Consta bulary). Hij is de twaalfde politie man die dit jaar in Noord-Ierland het slachtoffer van een IRA-aan- slag is geworden. De aanslag werd uitgevoerd door enkele IRA-leden in Rathfriland in het graafschap Down. Het slachtof fer werd voor de ogen van zijn klanten van een benzinestation neergeschoten. De daders wisten te ontkomen. ADVERTENTIE serende loonsverhoging eisen moeten vragen. Zowel Lech Wale sa, de voorzitter van het verboden Solidariteit, als de leiders van de 3,5 miljoen tellende loyale vakbon den hebben tegen de prijsverho gingen geprotesteerd. Jaruzelski veroordeelde de op roep tot protest tegen de prijsver hogingen. „De economie is nu het belangrijkste slagveld. Ondermij nende acties op dat gebied zijn bui tengewoon schadelijk en anti- Pools". Hij wees er op dat Polen een periode doormaakt waarin de moeilijkheden zich opstapelen door de ernstige verliezen als ge volg van de winter, de „onaangena me" prijsverhogingen en de „stuip trekkingen van de anti-socialisti sche avonturiers" (zoals de autori teiten de aanhangers van Solidari teit noemen). 40 jaar geleden, op 25 april staande niet bijwonen. Washington heeft dit besloten naar aanleiding van het doodschieten in de DDR van de Amerikaanse majoor Ar thur Nicholson op 24 maart. Dit is gisteren uit goedingelichte bron nen in Bonn vernomen. De VS zouden aanvankelijk en kele diplomaten naar Torgau stu ren, alsmede militairen van de Amerikaanse missie van Potsdam, waarvan Nicholson deel uitmaak te. Hoewel er geen officiële Ameri kaanse vertegenwoordigers in Tor gau aanwezig zullen zijn, wordt wel verwacht dat Amerikaanse ve teranen-organisaties aan de plech tigheid zullen deelnemen. ADVERTENTIE Europe's Business Newspaper operates an early morning delivery service in LEIDEN. LEIDERDORP. DELFT. OEGSTGEEST 12 other Dutch towns/cities) Fore r details MIDDLETON (AP) - Kroonprins Charles van Groot-Brittannie (links) ontpopte zich als een ware disco-koning tijdens een bezoek dat hij bracht aan een discotheek in Middleton aan Zee. Charles stelde zich in de zee plaats op de hoogte van een cursus voor 300 werkloze jongeren. (foto ap> Onrust om Griekse verkiezing ATHENE (DPA/UPI) - Christos Sartzetakis neemt zijn verkiezing tot pre sident van Griekenland aan. Dit heeft de 56-jarige rechter in het Hoogge rechtshof gisteravond verklaard tegenover een delegatie van het presi dium van het parlement. De conservatieve partij 'Nieuwe Democratie', die Sartzetakis niet er kent, is van plan de verkiezing van Sartzetakis voor het constitutitonele gerechtshof aan te vechten. Aanleiding hiervoor is het feit dat de enige kandidaat voor de opvolging van Constantin Karamanlis met precies 180 stemmen (die hij minimaal nodig had) is gekozen. De beslissende stem was van parlementsvoorzitter Jannis Alevras, die sinds het aftreden van Karamanlis op 10 maart als waarnemend staatshoofd fungeert. Veel juri disch deskundigen twijfelen aan de rechtmatigheid van de stem van Ale- (Zie voor een portret van Sartzetaki pagina 17) BRUSSEL (GPD) - De meeste EG-landen vinden dat de Gemeen schap zich niet moet bemoeien met de Europese deelname aan het Amerikaanse ruimtewapenpro gramma ('Star Wars'). Zij vinden de West-Europese Unie een veel geëigender kader voor Europese samenwerking op dit punt. Op de eerste dag van de Europe se topconferentie in Brussel, bleek gisteren dat het idee van voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie door de tien regerings leiders onder tafel zal worden ge veegd. Delors wil dat de EG de Europe se deelname aan het omstreden 'Star Wars'-project op technolo gisch gebied coördineert en daar eventueel zelfs geld voor beschik baar stelt. Maar onder anderen de Britse premier Margaret Thatcher en haar Nederlandse collega Lub bers lieten gisteren duidelijk blij ken daar niets voor te voelen. Lubbers zei dat de regeringslei- Papandreou dreigt opnieuw BRUSSEL (GPD) - De Griekse premier Papandreou heeft op de topconferentie van de EG-rege- ringschefs in Brussel zijn dreige ment herhaald de toetreding van Spanje en Portugal te zullen tegen houden als Griekenland niet meer geld uit de EG-pot krijgt. Volgens premier Lubbers heeft zijn Griekse collega een bevredi gende regeling van de steunmaat regelen voor de zwakke regio's aan de Middellandse Zee 'wezenlijk' genoemd voor de instemming van Griekenland met de uitbreiding van de Gemeenschap, waarover gistermorgen vroeg een akkoord werd bereikt. Deze kwestie hangt als een don kere wolk boven de Europese top conferentie. Toch had Lubbers de indruk dat voor het probleem van de steun aan Griekenland een op lossing niet onmogelijk is. Papand reou heeft de zaak immers 'be spreekbaar' genoemd. Vandaag zou men hierover verder praten. ders weliswaar over Delors' idee zouden praten, maar verder wilde hij niet gaan. „Het is zeer voor de hand liggend de politieke compo nent hiervan in de West-Europese Unie te bespreken. En op technolo gisch gebied hebben we al het Eu ropese Ruimte Agentschap (ESA), waar weer andere landen deel van uitmaken". Lubbers zei er geen moeite mee te hebben als de EG in het kader van het technologiebeleid „ook het ruimte-aspect in de gaten houdt". Maar politiek ligt een EG-deelna- me aan 'Star Wars' veel te gevoelig. De Britse premier Thatcher wees al op de positie van EG-lid Ierland, dat geen lid van de NAVO is. Bo vendien zijn de EG- en NAVO-le- den Denemarken en Griekenland fel tegen het Amerikaanse ruimte- wapenprogramma gekant. In de West-Europese Unie zitten Groot-Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de Benelux- landen. Over drie weken komen de ministers van defensie en buiten landse zaken van de Unie in Bonn bijeen om zich over een gezamen lijk antwoord op de Amerikaanse plannen te beraden. In kringen rond de Euro-top werd bevreemding uitgesproken over het initiatief van Delors. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, dient zich verre te houden van defensie-aangele genheden, zo werd gezegd. [DE VERPLEGING] Ziektekostenverzekeringsmij. zonder winstoogmerk. 01718*29881 Na kantoortijd 01718-15534 25 JAAR VASTENAKTIE 180 miljoen gulden voor kleinschalige projekten van de zwaksten in Afrika, Azië en Latijns Amerika. Blijf helpen a.u.b.f Giro 5850 te Zeist. Banknummer 70.70.70.147 t.g.v. Vastenaktie-Nederland MEXICO-STAD „Marines, you saved Grenada, save us now". In El Salvador heeft de ultra-rechtse vrouwenbeweging „Voor vrede en werk" er een gebruik van gemaakt om aan het slot van elke verkie zingscampagne de straat op te trekken, compleet met spijker broeken, hoge hakken en een flin ke scheut parfum. door Rob Sprenkels Dit keer, afgelopen dinsdag, wa ren het zo'n 2000 vrouwen die, om ringd door een 20-tal veiligheids agenten in burger, naar de streng bewaakte en door hoge muren om ringde Amerikaanse ambassade in de hoofdstad San Salvador trok ken. De meesten droegen de rood- wit-blauwe petjes van de ultra rechtse Arena-partij van Roberto d'Aubuisson en door die partij ge fabriceerde kartonnen protestbor den: tegen de buitenlandse inter ventie in El Salvador; voor vrede met waardigheid; met 'felle be schuldigingen tegen de vertrek kende ambassadeur Thomas Pic kering die vorig jaar de christen democraat José Napoleon Duarte aan het presidentschap zou heb ben geholpen; maar ook met de openlijke uitnodiging aan de mari niers om na het Caribische Grena da nu El Salvador van het commu nisme te redden. Een van de belangrijkste kandi daten bij de verkiezingen, zondag, voor een nieuw parlement en 262 burgemeesters is een vrouw, Julia Castillo. Zij nam vorig jaar het voorzitterschap van de Grondwet gevende Raad over van Roberto d'Aubuisson, toen die moest aftre den om zich in de strijd om het pre sidentschap te kunnen mengen. Nu is Julia Castillo één van de trek pleisters van ultra-rechts, de kan didate voor het burgemeester schap van San Salvador. Haar belangrijkste tegenstander is Antonio Morales Erlich, een christen-democraat van het eerste Een commandant van de Salvadoraanse strijdkrachten geeft een ver- kiezings-official instructies. (foto afp> uur, die deel uitmaakte van de re geringsjunta van Duarte uit het be gin van de jaren '80. Eigenlijk had niet Morales Erlich de christen-de mocratische kandidaat moeten zijn voor het burgemeesterschap van de Salvadoraanse hoofdstad, maar Duartes zoon Alejandro. Dat dat nu niet zo is komt door de door ul tra-rechts overheerste Grondwet gevende Raad, die het afgelopen jaar als parlement heeft gefun geerd. De parlementariërs stelden eind vorig jaar een nieuwe verkiezings wetgeving zo op dat er geen naaste familieleden van de president kon den staan. Duarte sprak ten gunste van zijn zoon een veto uit over de len van die wet. Maar ultra-rechts kwam onmiddellijk in het geweer, beschuldigde de christen-demo cratische president van dictato riaal optreden en dreigde met een rechtszaak. Om de kwestie enigs zins te kunnen sussen besloot Duarte uiteindelijk om niet zijn zoon Alejandro, die op het ogen blik de burgemeester van San Sal- Moe Het Salvadoraanse volk begint duidelijk moe te worden van de golf van stembusslagen. In maart 1982 voor een Grondwetgevende Raad. Vorig jaar maart en mei voor het presidentschap. Nu, zondag 31 maart, weer voor een parlement en burgemeesters. Dat de verkiezin gen een oplossing zullen brengen voor de bloedige en vernietigende burgeroorlog, geloven steeds min der mensen. Er wordt deze keer dan ook een lage kiezersopkomst verwacht. In 1982 hoopten heel wat kiezers dat Roberto d'Aubuisson zijn be lofte waar zou maken om de oorlog binnen een half jaar op te lossen, het deed hem er niet zoveel toe hoe. Maar D'Aubuisson faalde. Vo rig jaar hoopte men dat Duarte ver zoening zou kunnen brengen, mo gelijk zelfs een vreedzaam akkoord met de gewapende oppositie. Maar ondanks de vorig jaar oktober be gonnen vredesdialoog met de guer rilla blijkt ook de christen-demo craat te falen. De oorlog gaat mee dogenloos verder en het einde van het geweld is nog niet in zicht. Duarte heeft in feite nog maar één krediet. Sinds hij tien maan den geleden aan de macht is geko men is met name in de hoofdstad San Salvador de sfeer verbeterd. Er heerst weer wat meer vrijheid. Er zijn minder militairen die op straat naar identiteitspapieren vra gen. Sommige kranten en radiosta tions hebben weer de moed gekre gen om advertentieruimte af te staan aan progressieve organisa ties, moeders van vermisten en ge vangenen, vakbonden. Maar president Duarte heeft zijn beloftes inzake sociale verbeterin gen niet waar kunnen maken. De kosten van het levensonderhoud zijn de afgelopen maanden flink gestegen, volgens sommige schat tingen meer dan 20 procent, terwijl de meeste lonen zijn bevroren sinds 1982. De afgelopen weken is er gestaakt door verschillende tak ken van het overheidspersoneel, en ook de onderwijzers en bouw vakkers. En al twee keer heeft de bond van coöperatieve arbeiders, in feite een van de belangrijkste achterbannen van de christen-de mocraten, in de straten van San Salvador gedemontreerd tegen het sociaal-economische beleid van de regering. Macht Ook nu weer, evenals toen hij lei der was van de regeringsjunta, legt Duarte zijn mislukkingen met de verontschuldiging dat hij niet over voldoende macht bezit. Het feit dat het niet tot onderzoeken komt in moord- en martelpraktijken wordt toegeschreven aan de overmacht van ultra-rechts binnen de juridi sche macht. Het afbreken van de door de Salvadoraanse bevolking zo bejubelde vredesbesprekingen met de gewapende oppositie wordt verklaard met de invloed van ultra rechts binnen de legertop. Heeft Duarte werkelijk zo weinig grip op de gang van zaken, zo vra gen steeds meer waarnemers zich af. Duarte heeft persoonlijk ultra rechtse militairen als generaal Eu- genio Vides Casanova en kolonel Sigfrido Ochoa op sleutelposities gezet en in rang gepromoveerd. En als het moet blijkt Duarte wel con trole te hebben. Een voorbeeld: In oktober van het vorig jaar ver zette generaal Eugenio Vides Casa nova, de minister van defensie, zich fel tegen het voorgenomen ge sprek met de guerrilla. Aan de vooravond kondigde hij aan dat hij desalniettemin bereid was om Duarte tijdens de ontmoeting te Militair begeleiden. „Maar als burger, niet als militair", zo zei hij heel nadruk kelijk. Desalniettemin arriveerde Vides Casanova op de afspraak in La Palma toch in zijn militaire uni form. Oorspronkelijk werd verwacht dat het Duarte-regime bij de parle mentsverkiezingen de ultra rechtse last zou kunnen afschud den. Maar niets blijkt minder waar. Bijna niemand gelooft nu nog dat de ultra-rechtse meerderheid in het parlement zal worden doorbro ken. De christen-democraten heb ben namelijk een opmerkelijk tam me verkiezingscampagne gevoerd. En zij konden niet, zoals vorig jaar, rekenen op financiële steun uit Washington. De Amerikaanse regering lijkt tevreden met het voortbestaan van een ultra-rechtse meerderheid in het Salvadoraanse parlement. „Dat houdt de politieke situatie in even wicht", zo legde onlangs een hoge functionaris van de Amerikaanse ambassade in San Salvador uit. Het politieke evenwicht. Als ultra rechts overheerst, dan behoudt Duarte zijn excuus. Mochten de christen-democraten echter on danks alles toch een meerderheid behalen, dan zal Duarte zijn res pect voor de mensenrechten moe- ten waarmaken en ook zijn streven naar een serieuze vredesdialoog met de guerrilla. En dat past blijk- Speelt Duarte het spelletje be wust mee? Hij heeft geprobeerd om met de guerrilla te praten, maar dat betekent niet dat hij de militai re oplossing overboord heeft gezet. Integendeel. Onder Duarte heeft de strategie om de guerrilla op al lerlei manieren van de burgerbe volking te isoleren gestalte gekre gen. Voedselzendingen naar dor pen in conflictieve gebieden zijn verhinderd. Er is melding van een toename van terreuracties en luchtbombardementen. Op som mige plaatsen is zelfs een officieel vrijwillige, maar in de praktijk zo goed als verplichte burgerwacht ingesteld. Desalniettemin heeft Duarte voor de burgerwereld nog altijd het imago van de president die te gen wil en dank en ook tegen ultra rechts in probeert om tot een vreedzame vrede te komen. En dat heeft de weg vrijgemaakt voor een verdere inmenging van Washing ton in El Salvador. Maar de miljoe nenhulp, de nieuwe helikopters en de voor Midden-Amerika ultra-mo derne anti-guerrillavliegtuigen lij ken juist de basis te moeten vor men voor een militaire beslissing van de burgeroorlog. Militaire ex perts van de Amerikaanse regering voorspellen dat er voor het einde van volgend jaar vrijwel geen guer rillero meer in El Salvador zal be staan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7