GOEDKOPERE KAARTJES ZIJN ZO GEK NOG NIET. 'Minder open operaties aan harten' Dien gaat vrouw in uniform dienen Tamils boos over spreidingsplan Protest tegen proces Z.-Afrika ZATERDAG 30 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Amsterdamse cardioloog Dunning: AMSTERDAM (ANP) - Met het aantal van 9.000 Nederlan ders die jaarlijks een open hartoperatie in Nederland on dergaan, is volgens de Amsterdamse cardioloog prof. dr. Dunning een verzadigingspunt bereikt. Ook al omdat er andere technieken zijn en komen om afgesloten kransva- ten te openen. In de toekomst verwacht hij dan ook hart- luchtbruggen naar Nederland. Dunning sprak gisteren in Amster dam op een symposium over de 'toekomst van het hart'. Voor wat onderzoek en diagnose betreft ver wacht prof. Dunning, dat een nieu we techniek om het stromen van het bloed door het lichaam te me ten (het Doppleronderzoek) in combinatie met twee-dimensiona le echocardiografie een enorme vlucht zal maken. Ook voorziet hij een verdere ont wikkeling van de balloncatheteri- satie, een techniek waarbij een bal lonnetje in het verstopte vat wordt geschoven en opgeblazen zodat het de vernauwing opzij schuift. De kosten hiervan bedragen maar tien procent van die van een hartopera tie waarbij een bloedvat wordt 'omgeleid'. Op het ogenblik wordt AMSTERDAM (ANP) - De Tamil Dutch Solidarity Association (de enige organisatie van Tamils in Ne derland) protesteert 'met klem' te gen de maatregelen die de regering heeft aangekondigd rond deze vluchtelingen uit Sri Lanka. Door de Tamils in groepen van 70 tot 80 personen te verspreiden over veer tig opvangplaatsen in het land is er weliswaar een oplossing gevonden voor het probleem van hun huis vesting, aldus de verklaring, maar tegelijk worden zij gedwongen 'op straffe van geen verdere hulpverle ning' bepaalde ongewenste ge dragsregels te ondertekenen. De Tamil-associatie protesteert Rectificatie In onze krant van donderdag jl. plaatsten wij een ingezonden brief over dé Tamils die geschreven zou zijn door R. Peeters, Lokhorst 145 in Leiderdorp. De heer Koeken- berg die op dit adres woont, verze kert ons dat hij deze brief niet heeft geschreven. We moeten derhalve aannemen dat iemand die kennelijk niet voor zijn mening durfde uit te komen zich van een andere naam en adres heeft bediend. Wij bieden de heer Koekenberg onze excuses aan voor het ondervonden ongemak. Bo vendien betreuren wij het dat de rubriek lezers schrijven op deze 3 misbruikt. ook tegen het stoppen van de bij stand aan die Tamil-vluchtelingen die al zelf huisvesting hebben ge vonden. Het op centrale plaatsen uitdelen van kleding aan Tamils zit de associatie ook niet lekker, aldus haar verklaring. De associatie noemt dit vernederend. Evenmin wordt ingestemd met de verplichting om op alle vragen van Nederlandse ambtenaren ant woord te geven. Het door de rege ring aangekondigde zakgeld van twintig gulden per week beperkt de vrijheid van bewegen, aldus de Tamils. De associatie kondigt verder aan dat de sleep-in aan de Mauritskade in de hoofdstad op 2 april door de gemeente wordt ontruimd. Daar verblijven op dit ogenblik 175 Ta mils, die door de gemeente eerder uit brandgevaarlijke en dure pen sions waren gehaald. De Tamils in de sleep-in zullen ongevraagd en tegen hun zin worden overge bracht naar nog onbekende plaat sen, aldus de verklaring. Een woordvoerder van de ge meente zei desgevraagd dat de sleèp-in inderdaad 2 april wordt ontruimd omdat de sleep-in tijdens het Paasweekend opengesteld wordt voor toeristen. De gemeente heeft- evenwel een toezegging van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur (WVC) dat WVC voor vervangende opvang zorgt voor de Tamils. ADVERTENTIE Per 1 april zijn enkeltjes en retourtjes zo'n 2'/j96 goedkoper. Stijgen de abonnementsprijzen slechts met gemiddeld i'/2%. Is de Dalurenkaart ook geldig op vrijdag v.a. 9.00 uur. En komt er ook een 60+ kaart voor mannen. Veel leuke nieuwtjes dus bij NS. Lees er alles over in de nieuwe folder'Treinprijzen'. Haal 'm aan het loket of vraag 'm aan via telefoonnummer 030-33 4515. ENKELTJES EN RETOURTJES ZON 2'/?% GOEDKOPER. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Ongeveer 150.000 mensen in ons land ondervinden nog geestelijk last van hun ervaringen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Per huis artspraktijk komt dit neer op 25 pa tiënten. Dat heeft dr. G. Hendriks, voormalige topambtenaar van het ministerie van CRM, gisteren ge- zeegd op een medisch congres in Noordwijkerhout. Na de oorlog telde ons land bijna tien miljoen inwoners, van wie twee miljoen meer dan de gemid delde Nederlander door de oorlog waren getroffen. Ongeveer 50.000 van hen ontvangen een gehele of gedeeltelijke uitkering voor hun le vensonderhoud. Cijfers tweede generatie v troffenen zoals kinderen zetsmensen, van vervolgden en van ex-NSB'ers, zijn niet bekend. De psychische gevolgen voor deze categorie worden trouwens maar ten dele onderkend. In ons land is de hulpverlening voor oorlogsgetroffenen laat op gang gekomen. De wijze waarop en het tempo waarin de financiële re gelingen tot stand kwamen, laat dit duidelijk zien: het laatste wetsont werp is veertig jaar na de bevrij ding, in januari van dit jaar, inge diend. Deze regeling is bedoeld Herdenking rijt wonden open 'Te weinig aandacht voor veel oorlogsgetroffenen' voor hier wonende Nederlanders die als gevolg van het verzet in het voormalige Nederlands-Indië inva lide zijn geworden. Ook weduwen van verzetsstrijders, en in sommi ge gevallen minderjarige wezen, kunnen om een uitkering verzoe ken. De regering wil er vijftien mil joen gulden voor uittrekken. Herkennen Het is voor hulpverleners die met psychische en psychosomati sche klachten in aanraking komen lang niet altijd eenvoudig het even tuele verband met het oorlogsver leden te onderkennen. Vele hulp verleners, en zeker (huis)artsen, zullen vooral rond de herdenking van de bevrijding in 1945, worden geconfronteerd met talrijke hulp vragen. Door publikaties, manifestaties en herdenkingen zal veel oorlogs leed opnieuw naar boven komen. Het is zinvol de doden te herden ken en te waarschuwen tegen de gevaren die de wereld opnieuw be dreigen. De keerzijde hiervan is evenwel, dat menige oorlogsgetrof fene de doorgemaakte verschrik kingen opnieuw beleeft. Daarvan getuigde ook de zenuwarts dr. H. Keilson, die de oorlogsgevolgen in een medisch kader plaatste. Hij werkte jarenlang met Joodse wees kinderen, 'toevallig overlevenden van een vervolgingsgebeuren dat ook hun planmatige uitroeiing tot doel had. Hun overleven was de niet voorziene uitzondering'. Vol- al 20 procent van de patiënten met een verstopt kransvat op deze ma nier geholpen. Gezien de vergrijzing van Neder land zullen er volgens Dunning in de toekomst ook vaker hartklep pen worden vervangen door kunst- kleppen. Hij gelooft niet, dat de transplantatie van donor- en kunst harten een grote vlucht zal nemen: "Er kunnen maar enkele tientallen patiënten mee worden geholpen". Voor de preventie van hartziek ten is een gezonde levensstijl van het grootste belang. Maar de moge lijkheden tot gedragsbeïnvloeding zijn beperkt. Dunning denkt dat het beste kan worden gemikt op 'de cultuur van het narcisme': jong zyn en gezond, aan sport doen, minder roken en kieskeurig waar het de keus van de voeding betreft. PvdA-voorzitter Van den Berg voert het woord bij de Zuid-Afrikaanse ambassade. Links van hem staat PSP-Kamerlid Van der Spek, die zich met vijftien anderen aan het hek van de ambassade had vastgeketend (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Voor de Zuid- afrikaanse ambassade in Den Haag is gisteren geprotesteerd tegen de zogenoemde hoogverraad-proces- sen die de regering van Zuid-Afri- ka wil voeren tegen zestien leiders van onder meer het United Demo cratie Front (UDF) en vakbonden. De zestien en hun organisaties ver zetten zich tegen het apartheids-re gime. Zestien mensen, onder wie Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP), hadden zich met een ketting vastgeketend aan het hek van de ambassade, en hadden op hun borst een bord met de naam van één van de zestien gearresteerde Zuidafrikanen. De politie knipte na een uur de ketting door. Aan de demonstratie namen nog eens vijftig mensen deel. Zij luis terden naar toespraken van onder anderen het Tweede-Kamerlid Scholten en PvdA-voorzitter Van den Berg. De laatste deed een be- róep op het CDA zich nu uit te spreken voor economische sanc ties tegen Zuid-Afrika. DEN HAAG - Nog voor het einde van dit jaar is het plan Waterman - het plan voor een kustuitbreiding tussen Hoek van Holland en Sche- veningen - zover klaar dat er een bestuurlijke uitspraak over kan worden gedaan. Dat zei gedepu teerde Borgman gisteren op een studiedag over de kustuitbrei- dingsplannen in Den Haag. Hij zelf maakte er geen geheim het plan- Waterman al voor het jaar 2000 ge realiseerd te willen zien. De stuurgroep Kustuitbreiding, die alle facetten van het plan op dit moment onder de loep neemt, zal eind juni met een tussentijds rap port komen. Het eindrapport van het inmiddels tot stuurgroep Borg man gedoopte onderzoekteam Plannen voor kustuitbreiding worden concreet moet begin van het volgende jaar verschijnen. Ir. M. in 't Anker van de Rijks Planologische Dienst betwijfelde gisteren dat het plan Waterman al voor 2000 zal zijn gerealiseerd. En over realisering daarna is hij ook niet enthousiast. Hij zei dat er nog veel onzeker is over de behoefte er aan en verder onderzoek daarom noodzakelijk. In 't Anker meent verder dat er voor de belangrijkste functie die de kustuitbreiding moet gaan bieden, mogelijkheden genoeg zijn elders in de regio. De projectleider van de stuur groep Borgman, ir. A. Hartman, wees op de ruimtebehoefte die er met name voor de Haagse agglo meratie en het Westland ontstaat na het jaar 2000. Zo'n 1500 ha. zal er. dan nodig zijn voor glastuinbouw, bedrijfsterreinen en de bouw van 20.000 woningen. Dat er zo gelonkt wordt naar de kustuitbreiding ligt volgens hem aan het feit dat er zo moeilijk andere uitbreidingsplaat sen meer te vinden zijn. Hij heeft het exploitietekort van een kust- uitbreidingsplan van 3500 ha. bere kend op 1,5 tot 1,8 miljard, hetgeen neerkomt op een benodigde over heidssubsidie van 200 mihoen gul den per jaar. gens hem was er de eerste jaren na de oorlog sprake van onwil bij ve len om naar oorlogsgetroffenen te luisteren: "Niet zeuren. Opnieuw beginnen. Aanpakken". Keilson wees erop dat het heel anders is je familie te verliezen door een natuurramp of een ver keersongeluk, dan door het afvoe ren van hen in een goederenwa gon. Hendriks had eerder gecon stateerd dat de samenleving krampachtig en vertraagd heeft ge reageerd op verlies en leed bij landgenoten en het bepalen van een houding tegenover oorlogs slachtoffers. In de tweede helft van de jaren zestig en in de jaren zeven tig werd men zich het oorlogsge beuren sterk bewust. Dit valt ook uit feiten af te leiden. Hendriks noemde er een reeks. Het comité Nationale viering bevrij ding is in 1981 ingesteld. De vijfde mei is pas sinds 1981 een jaarlijkse nationale feestdag; voordien was er om de vijf jaar zo'n feest. Neder land kwam als laatste land met een herinneringscentrum in Auschwitz voor zijn omgekomen inwoners. Eerst in 1983 kwam het Herinne ringscentrum in Westerbork tot stand, waar de Joodse groep al veel eerder een gedenkteken had opge richt. KKN organiseert volkspetitie tegen raketten AMSTERDAM (GPD) - Rond 5,5 miljoen brieven tegen de plaatsing van kruisraketten worden begin september huis-aan-huis in Neder land bezorgd. Afzender: het Komi- tee Kruisraketten Nee, dat met de ze grootschalige actie handteke ningen tegen de kruisraketten wil verzamelen. Die zullen 26 oktober in Den Haag aan kabinet en Twee de Kamer worden aangeboden. De kosten van dit 'volkspetitionne ment' worden door het KKN ge schat op rond 1 miljoen gulden. Het kabinet-Lubbers besluit 1 november, zoals 1 juni vorig jaar aangekondigd, of kruisraketten in. Nederland (luchtmachtbasis Woensdrecht) worden geplaatst. Het KKN wil het daarop volgende parlementaire debat beïnvloeden door het inl.everen van miljoenen handtekeningen op 26 oktober. Het ligt voor de hand dat daarbij vooral gekeken wordt naar het CDA, dat intern verdeeld is over de stationering van de raketten en voor de val van het kabinet-Lub bers kan zorgen. Binnen de vredesbeweging zijn er overigens velen die menen dat het volkspetionnement neerkomt op verspilling van geld en man kracht. Radicale groepen, zoals BONK, gaan er van uit dat acties als deze de raketten niet tegen kun nen houden. In het KKN kijkt men enigszins angstig naar deze 'hard liners'. Over de te ondertekenen tekst is binnen het KKN lang gebakkeleid. Uiteindelijk kwam de volgende tekst uit de bus: "Aan de regering, aan de Staten-Generaal. Ik keer mij tegen de kernbewapening. U zult rond 1 november een besluit nemen over plaatsing van kruisra ketten op Nederlands grondge bied. Ik verzoek u dan nee tegen zeggen tegen plaatsing". GEDEPUTEERDE (ANP) - Het WD-statenlid S. Overwater uit Strijen is donderdag benoemd tot gedeputeerde in de provincie Zuid-Holland. Overwater (WD) volgt J. Noorland op, die per 1 april benoemd is tot burgemeester van Dordrecht. Hij is sinds 1978 lid van provinciale staten. Noorland had onder meer het streekplan Zuid-Holland Zuid, ge- meentefinanciën en agrarische za ken in zijn portefeuille. PvdA blijft populair bij de keizers KORTENHOEF (ANP) Half maart gaf veertig procent van de Nederlandse kiezers de voorkeur aan de PvdA (60 zetels) tegen 39,1 procent half februari. CDA en WD kunnen rekenen op 43 pro cent, tegen 44,4 procent half fe bruari, zo blijkt uit de jongste TROS/NIPO-enquête. Bij de Kamerverkiezingen van 1982 kregen de regeringspartijen nog 52,4 procent van de stemmen (81 zetels). Het CDA staat thans omgerekend op 41 Kamerzetels (in 1982 45) en de WD op 26 zetels (in 1982 36). De enquête kent drie ze tels toe aan D'66, zes aan de PSP. twee aan de CPN, drie aan het SGP, twee aan de PPR, één aan de RPF, twee aan het GPV en één aan de Centrumpartij. De EVP zou uit de Kamer verdwijnen. De PvdA boekt voornamelijk winst bij CDA en WD, en heeft het grootste deel van de D'66-aan- hang opgeslokt. Bijna de helft van de PvdA-winst komt uit de groep kiezers die in 1982 niet hebben ge stemd. Het WD-verlies gaat voorname lijk en in gelijke mate naar CDA en PvdA. Twee derde van de spijtop tanten van de WD zegt nog niet te weten waarop men zal gaan stem men, dan wel de stembus te zullen mijden. Amnesty is tevreden met actieweek AMSTERDAM (ANP) - Amnesty International is erg tevreden over haar actie deze week onder het motto 'toegang tot gevangenen'. Tienduizenden Nederlanders heb ben kaarten ingevuld, waarop de regeringen van de Sowjet-Unie, Iran, Chili, Zaïre en Turkije wor den gevraagd politieke gevange nen vrij te laten en niet langer te martelen of te mishandelen. Deze kaarten zijn en worden naar deze doellanden verstuurd, aldus vrij dag Amnesty in Amsterdam. De actieweek eindigt vandaag met een manifestatie op de Dam in de hoofdstad. De mensenrechteor ganisatie is ook goed te spreken over de stille wachten die zijn ge houden bij de ambassades in Den Haag van de vijf doellanden. Giste ren was de laatste wacht bij de am bassade van Zaïre. Aan de stille wachten werd deel genomen door organisaties als de Nederlandse Vrouwenraad, het Humanistisch Verbond, de Neder lands Hervormde Synode, de Gere formeerde Kerken, FNV en CNV, de Nederlandse Orde van Advoca ten-, de Nederlandse Politiebond en tal van politici. HASJ - Een Nederlandse foto graaf uit Amsterdam, die vorig jaar december op een Franse autosnel weg was aangehouden met 99,5 ki lo hasjisj in zijn auto, is vrijdag door een rechtbank in Bordeaux tot 2 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Verder is hem voor altijd de toegang tot Frankrijk ontzegd. De in beslag genomen hoeveel heid hasjisj is verbeurd verklaard. Ook legde de rechter B. een boete van ruim 900.000 gulden op (de waarde van het verdovende middel op de zwarte markt) en bepaalde hij dat de gevangenisstraf met een jaar wordt verlengd, als de Neder lander de boete niet betaalt. DEN HAAG - Dien, de naam komt van dienen en diender, maar ook van Dien Sanson, de eerste vrouwelijke agent die zo'n zeventig jaar geleden bij de Rotterdamse politie kwam werken. Dien was toen de eer ste, maar vrouwen zijn nog steeds sterk in de minderheid. Landelijk zijn zes van de hon derd agenten vrouwen, terwijl in dertig gemeenten helemaal geen vrouwen in het korps zit ten. Vrouwelijke officieren zijn er nog veel minder: 55 op de in totaal 1200. door Runa Hellinga Dien, zo heet het deze week offi cieel uitgekomen, tweemaandelijk se blad voor vrouwen in geünifor meerde diensten. Het wordt uitge geven door de Stichting Vrouw en Uniform, waarvan de Amsterdam se hoofdinspectrice van politie Ma- riëtte Christophe voorzitter is. Zij is als personeelsfunctionaris ver antwoordelijk voor de campagne die ervoor moet zorgen dat het Am sterdamse korps in 1990 voor een kwart uit vrouwen en voor 10 pro cent uit etnische minderheden be staat. Ze kwam in 1971 op de Neder landse Politie Academie (de offi ciersopleiding) en was daarmee, net als Dien Sanson, een pionier. Ze werd samen met nog drie vrou wen als eerste tot de opleiding toe gelaten: „Er waren wel vrouwelij ke officieren, maar die waren via andere opleidingen, universitaire studies, bij de politie gekomen en zaten vooral by de zeden- en kin derpolitie". Dien is niet alleen voor politie vrouwen bedoeld. Het blad richt zich op alle vrouwen in geünifor meerde overheidsdiensten: de brandweer, de marechaussee, douane, land- en luchtmacht, de marine en het gevangeniswezen. Volgens Mariëtte steekt de positie van vrouwen bij de politie waar schijnlijk nog gunstig af bij andere diensten. Bij de hele Nederlandse brandweer werken bijvoorbeeld maar dertig vrouwen. Libelle In de wervingscampagne voor de Amsterdamse politie zijn haar een paar dingen opgevallen: „Het is moeilijk om bij vrouwen belang stelling te wekken voor het politie werk. Als je in de Margriet of de Libelle adverteert, zijn het vooral mannen die reageren. Waarschijn lijk leest moeder de advertentie en knipt hem uit voor haar zoon". In de praktijk blijken meisjes vaak ook niet de juiste opleiding te heb ben. In het pakket moet een vreemde taal en wis- of natuurkun de zitten. De taal is meestal geen probleem, maar het exacte vak wel. Waarom dat geëist wordt, is Mariëtte ook niet duidelijk. De meeste problemen bij de wer ving en ook daarna komen volgens haar voort uit de vaak verre van vrouwvriendelijke houding die binnen de meeste geüniformeerde diensten heerst: „Neem zo'n kwes tie met de Zuiderkruis, dat schip bij de marine waar vrouwen mee voeren. Dat leidde toen tot onder linge spanningen en de oplossing is dan om de vrouwen maar weer weg te sturen. Zo hoeven de man nen niets te leren". Ook uit eigen ervaring weet ze dat mannen vaak moeilijk reage ren als ze van een vrouw bevelen moeten aannemen: „Als ik bij de surveillancedienst nachtdienst had, zag je agenten vaak twijfelend kijken, zo van: is dat de baas". Carrière maken binnen een geü De presentatie van Dien, afgelopen donderdag, met vr< op de trappen van de Ridderzaal in Den Haag. tweede i wen van politiebrandweer, douane en marechaussee i links, vooraan, Mariëtte Christophe. (foto anp> niformeerde dienst is voor vrou wen vaak moeilijker: „Maar vrou wen zelf zijn ook niet zo ambitieus. Wil je brigadier worden, dan moet ije veel meer uren maken, hard stu deren. Bij politie-echtparen zie je vaak dat de man aan zijn carrière werkt, terwijl de vrouw het huis houden doet. Vrouwen en carrière maken, dat hoort niet. Ze zijn ook niet zo goed in staat om het infor mele circuit te volgen en het wordt zelden van bovenaf gestimuleerd". Dien, waarvan het eerste num mer deze maand onder zoveel mo- gelijk vrouwelijke geüniformeer- den wordt verspreid, moet een soort kanaal worden waarin vrou wen uit alle diensten hun i gen kunnen uitwisselen. De kopij komt voor een groot deel uit de diensten zelf. Voor de eindredactie is een ervaren journalist aange trokken. Onderwerpen die aan de orde zullen komen, zijn de rechts positie van vrouwen, deeltijdar beid, cursussen, bondswerk. Het eerste nummer is gratis, daarna is het de bedoeling dat mensen een abonnement nemen. In het eerste nummer staat een interview met een Japanse politie vrouw, een artikel over twee vrou wen die de brandweeracademie volgen en een interview met staats secretaris Kappeyne van de Cop- pello (emancipatiezaken). Mariëtte hoopt overigens dat ook mannnen het blad gaan lezen. Daarom is er ook de steeds terugkerende ru briek 'Man van de maand', waarin een man die wel aandacht voor de positie van vrouwen heeft, wordt belicht. „Er zijn natuurlijk mannen die zich afvragen waarom zo'n apart tijdschrift nodig is. Maar die den ken ook dat ik heel feministisch ben. En natuurlijk ben ik geëman cipeerd, maar ik ben echt niet zo radicaal als ze denken. Ik hoop dat leidinggevende mannen Dien le zen om te zien dat onze niet zo gek zyn."

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5