actief in I vrije tijd I Extra geld voor kinder opvang en schuldsanering JUBILEUM-VOORDEEL ■onnJ Nieuwe academie uitgepakt CPN: samenwerking links zo mogelijk nog meer verbreden Jonge mode in grote maten bij De Joffers Toeristische wandel tochten in binnenstad B en W presenteren nieuw beleid voor komende jaren: ZATERDAG 30 MAART 1985 LEIDEN Heempark Omdat het Heempark aan de Oegstgeesterweg 25 jaar be staat, wordt er tot en met okto ber elke laatste zondag van de maand een rondleiding gehou den. De eerste van deze serie ju bileumwandelingen is morgen. Diverse thema's komen in de wandelingen steeds terug: we tenswaardigheden over in heemse planten en diverse land schaptypes waar ze thuishoren en ook de historie en het beheer van dit gemeentelijke park. De wandelingen staan onder lei ding van natuurgidsen. Ze du ren ongeveer anderhalf uur. De aanvang morgen is om twee Afghanistan Het filmprogramma van het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat bevat morgen de film 'De beschilderde vrachtwa gen' (aanvang drie uur, duur twintig minuten, Engelse tekst). De film laat de belangrijke rol van vrachtauto's zien in Afgha nistan, waar geen spoorwegen zijn. Ze dienen zowel voor goe deren- als personenvervoer. De film wordt kort ingeleid door drs. Munneke, conservator van het Islamitisch cultuurgebied en Afrika. Ingenieurs De afdeling Leiden van de Niria (Nederlandse Ingenieurs vereniging) houdt maandag de jaarlijkse algemene ledenver gadering in het gebouw van Energiebedrijf Rijnland aan de Langegracht in Leiden. Naast enkele bestuursmutaties staat een lezing op het programma over stadsverwarming. Ir. C. Ruijterman van het energiebe drijf zal ingaan op de gereali seerde en komende projecten op dat gebied in Leiden. De verga dering begint om kwart over acht. Centraal wonen De vereniging Centraal Wo- nen Leiden en Omstreken CWLOhoudt dinsdagavond haar derde jaarvergadering in café Aniba aan de Herenstraat in Leiden aanvang kwart over acht). Behalve de gebruikelijke huishoudelijke zaken staat op de agenda de instelling van een nieuwe projectgroep. De drie in aanbouw zijnde Leidse projec ten voor centraal wonen blijken bij lange na niet alle belang stellenden te kunnen herbergen. Vooral voor het complex aan de Gerestraat is al een lange wachtlijst. Daarom wordt er nu al met de voorbereiding van een volgend project begonnen. trekken, de PSP zo weinig moge lijk. De CPN heeft met vreugde ken nis genomen van de besluiten van de ledenvergaderingen van PSP en PPR (resp. deze en vorige week) om te streven naar een gezamenlij ke lijst en een gezamenlijk pro gramma bij de gemeenteraadsver kiezingen van volgend jaar. De CPN heeft hier vorig jaar al haar voorkeur voor uitgesproken. PvdA De drie linkse partijen hopen in de volgende raadsperiode een col lege te kunnen vormen met de PvdA, die nu al bijna zeven jaar met de WD samenwerkt. Over de ze PvdA/WD coalitie heeft het PvdA-raadslid De Vreeze zijn twij fel geuit in een artikel in het orgaan van zijn partij, De Partijgenoot. De Vreeze merkt daarin op dat "de fijngevoeligheid van de kiezer over een jaar zwaar op de proef zal wor den gesteld". Hij wijst op het di lemma dat de PvdA in de gemeen teraadsverkiezingen van maart 1986 de kiezer een positief oordeel vraagt over de samenwerking tus sen PvdA en WD in de gemeente politiek en vervolgens in mei, bij de Tweede-Kamerverkiezingen, een vernietigend oordeel van de kiezers wil hebben over de lande lijke samenwerking tussen WD en CDA. De Vreeze prijst de wijze waarop de PSP/PPR-fractie deze periode oppositie voert (in tegenstelling, volgens hem, tot het CDA) en schrijft verderop: "Bij de gemeen teraadsverkiezingen zal duidelijk moeten worden dat progressief be leid in de periode 1986-1990 voor Leiden noodzakelijk is, met name het zoveel mogelijk tegengaan van de afbraak van vele met moeite op gebouwde welzijnsinstellingen". De Vreeze citeert instemmend uitlatingen die PSP-raadslid De la Mar heeft gedaan: "Als we met links een meerderheid behalen, heeft de PvdA haar leden heel wat uit te leggen, als ze opnieuw voor de WD kiest". DE HELE MAAND,VANAF 2 APRIL LEIDEN - Moet leuke mode aan je neus voorbij gaan, alleen maar om dat je net wat forser bent uitgeval len dan maat 42? De meeste con fectionairs hebben op deze vraag geen rechtstreeks antwoord. 'We willen wel, maar de markt is zo klein'. 'Het is zo moeilijke leuke kleding in grote maten te maken'. Dit zijn steevast de antwoorden die je dan krijgt. Misschien hebben ze in het eerste geval wel gelijk. Maar dan vraag je je ook af hoeveel grote maten zich in te kleine kleding per sen, alleen maar om er óók eens modieus uit te zien. Dat het helemaal niet zo moeilijk is leuke kleding met veel modische details voor grote maten te maken, bewezen 'De Joffers' van het Kort Rapenburg gisteravond met hun show in de Stadsgehoorzaal. Bij De Joffers is hoofdzakelijk kleding van de jonge Leidse ontwerpster Miijam van der Veen te koop, maar ze hebben ook enkele andere mer ken. En wie deze show heeft ge zien, moet tot de conclusie komen dat er wel degelijk mode is voor een jonge maat 44. Er zijn dan wel een paar dingen die ze van zich af moet zetten. Ze moet er niet slan ker willen uitzien dan ze is, en ze Mode voor grotere maten, gisteravond gepresenteerd in de Stadsgehoorzaal. moet zich niets aantrekken van haar omgeving. En als je dan eens goed kijkt, zie je dat het heus niet altijd 'tenten' hoeven zijn. Een rechte vrij lange rok met opgezette zakken, grote splitten voor en ach ter, daarop een wijd overhemd of een ruime blazer in leuke heldere kleuren, staat heus goed als je wat forser bent. In de collectie ook veel pantalons. Voel je je goed in een jogging-pak, ook dat hebben De Joffers heel leuk en modieus in grote maten. En wie de prachtige (foto Holvast) ruimvallende lakjassen ziet, be treurt het bijna geen grote maat te hebben. Het blijkt dus wel te kunnen, die mode voor grote maten, en ook nog tegen een redelijke prijs. HENRIETTE V.D. HOEVEN Onder leiding van VW-gids LEIDEN - De VW gaat dit jaar opnieuw toeristische rondleidin gen door de binnenstad organise ren, onder leiding van een VW- gids. De stadswandelingen worden met ingang van 6 april iedere zater dag gehouden, tot en met 31 augus tus. De start is steeds om half elf bij het VW-kantoor aan het Stations plein. De wandeling wordt beslo ten met een rondleiding door het stadhuis. Met uitzondering van de laatste zaterdag van elke maand: dan zijn er speciale thema-wande lingen. Op 27 april is dat een zg. hofjestocht, met een bezoek aan tien Leidse hofjes. Andere 'thema- tochten' zijn een universiteitswan deling (25 mei), een kerkenwande- ling (29 juni), een lakenwandeling (27 juli) en een wandeling langs punten die herinneren aan Leidens Ontzet (31 augustus). Het is het tweede jaar dat de VW de stadswandelingen organi seert. De deelnameprijs is drie gul den per persoon. LEIDEN - De CPN wil onderzoe ken welke organisaties nog meer kunnen worden betrokken bij de beoogde samenwerking tussen de ze partij en de PSP en PPR. Dat kunnen politieke bewegingen zijn (Groen Leiden bijv.), maar ook an dere organisaties. Hoe ver deze samenwerking zou moeten gaan en welke organisaties "een effectieve bijdrage" kunnen leveren aan de inbreng van CPN/ PPR/PSP is iets wat nader onder zocht moet worden. De ledenvergadering van de CPN heeft zich door middel van een motie voor deze onderzoeken uitgesproken. CPN-secretaris Hans van Wirdum licht toe dat zijn partij een middenpositie inneemt tussen de standpunten van PPR enerzijds en PSP anderzijds over de samenwerking. Het komt er vol gens Van Wirdum op neer dat de Studenten maakten in een speciale voorstelling, waar geen woord aan te pas kwam, duidelijk wat voor hen PPR daar zoveel mogelijk andere samenwerking betkent: een gezamelijk eerste jaar, gevolgd door specialisaties. Dit alles in perfecte harmonie, partijen of organisaties bij wil be- Al 80 jaar lang een pak van ons hart Timmerman viert dit feest met een verrassing voor U. Timmerman Breestraat 90 Leiden Telefoon 071 -12.05.36 LEIDEN - Een schoolgebouw in cadeauverpakking. Zo zag de nieu we academie voor gezondheids zorg en fysiotherapie aan de Ende- geesterwatering er gistermiddag even uit voor de officiële opening. Pas toen burgemeester Goekoop het lint had doorgeknipt, bleek het om meer te gaan dan alleen een omhulsel en werden de poreuze betonstenen, die het gebouw aan de buitenkant sieren, pas goed zichtbaar. Meer dan vijfhonderd dagstudenten en ook nog eens zo veel avondstudenten volgen in dit drie verdiepingen tellende gebouw onderwijs. Maar voordat dat al dat versiersel was verwijderd, had de burgerva der al uitgeroepen zich een beetje als de veel geroemde burgemeester Van der Werf te voelen, die zijn le dematen aanbood aan de arme, hongerige mensen van zijn stad. Goekoop vroeg zich af of hij hier ook zo'n poging kon wagen. "Is het juist dat ik hier mijn ledematen kan aanbieden aan hongerige ver pleegkundigen en fysiotherapeu ten?". Hilariteit gevolgd door ge paste stilte. Niemand nam zijn aan bod serieus. Dat zal waarschijnlijk niet het geval zijn met zijn aanbod dat de gemeente te allen tijde bereid is om deze drie verdiepingen tellende school voor het Hoger Beroeps On derwijs (HBO), die ligt ingeklemd tussen het academisch ziekenhuis en de laboratoria van de universi teit, te steunen. Hij beloofde zelfs een poging in het werk te stellen om een pad over het AZL-terrein te krijgen, waardoor het station voor de studenten vlugger te bereiken Goede buur Ook de tweede spreker, mr. K.J. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse univer siteit, was de academie terwille. Hij sloot samenwerking tussen de uni versiteit en de academie niet uit. "Een goede buur is beter dan een verre vriend. De universiteit ziet de samenwerking tussen wetenschap pelijk onderwijs en hoger beroeps onderwijs als twee handen van het zelfde lichaam, die niet als eikaars rivaal hun gang moeten gaan". Voorzitter Out van het bestuur van de Stichting Samenwerkende Akademies voor Gezondheidszorg ging hier gretig op in, want de school heeft nog heel wat plannen in petto, waarbij steun van beide partijen onontbeerlijk kan zijn. De stichting heeft net de domper ge had dat de opleiding voor logope die niet aan het studieprogramma mag worden toegevoegd. De mi nister heeft deze opleiding vanwe ge bezuinigingsmaatregelen van het scholenplan geschrapt. Overi gens gaat de school, die hiertegen een kort geding had aangespan nen, waarvan de uitslag negatief uitpakte, tegen deze beslissing in beroep. Er zijn zelfs 'woestere' plannen op komst. Voorzitter Out had het niet alleen over het binnenhalen van logopedie, maar ook over op leidingen als ergotherapie, mana gement in de gezondheidzorg en gezondheidsmedewerker in ont wikkelingslanden. LEIDEN - Een half miljoen extra per jaar voor kinderop vang, een kwart miljoen voor een regeling voor mensen met een minimum-inkomen die diep in de schuld zitten en nog eens een kwart miljoen voor diverse uitgaven in voor namelijk de sociaal-culturele sfeer. Dat is in het kort het 'nieuwe be leid' dat het college van B en W gis termiddag heeft gepresenteerd voor de periode 1986-1989. Deze nieuwe uitgaven moeten worden mogelijk gemaakt door voor een even hoog bedrag, één miljoen in totaal, op andere posten te bezuini gen, naast een bedrag van even eens één miljoen dat ook zonder nieuw beleid bezuinigd moet wor den. Het is de bedoeling dat een aan tal peuterspeelzalen er een tweede leidster in vaste dienst bij krijgt. De erkende peuterspeelzalen heb ben op dit moment maar één ge subsidieerde leidster voor twintig uur per week en moeten daarnaast bij ziekte e.d. "een nauwelijks te verantwoorden beroep" doen, al dus B en W, op vrijwilligers en tij delijke krachten. Het is wel de be doeling aan de uitbreiding de voor waarde te verbinden dat de peuter speelzalen hun openingstijden ver ruimen. Het extra geld voor de kin deropvang is daarnaast nodig om voorzieningen te kunnen treffen in de nieuwbouwwijk Stevenshof. Steunfonds Er komt een hulpverlenings fonds van de gemeente voor men sen met de laagste inkomens, die diep in de schuld zitten. "Ons be leid is er op gericht waar mogelijk voor de zogenoemde minima in de samenleving de lasten te verlich ten en waar mogelijk effectieve hulp te verlenen", zeggen B en W. De mogelijkheden daartoe zijn door het rijk beperkt (al gauw dreigt het gevaar dat extra steun voor minima weer van hun uitke ring wordt afgetrokken). Het is niettemin wel mogelijk een ge meentelijk steunfonds in het leven te roepen. Er wordt 250.000 gulden in het fonds gestort. De gedachten van B en W gaan voor de besteding daarvan uit naar drie mogelijkhe den. De gemeente draagt bij aan de sanering van de schuld van iemand die zich tot de gemeentelijke kre dietbank heeft gewend. Voorwaar de is dat zonder deze steun geen reëel bod mogelijk is aan de schuldeisers. Verder willen B en W de mogelijkheden voor de krediet bank om geld uit te lenen verrui men en hetzelfde geldt voor de bij dragen uit het Leidse Studiefonds. Verdeling De resterende 250.000 gulden voor 'nieuw beleid' worden door B en W als volgt verdeeld. Discriminatie. Er wordt een an- ti-discriminatiepunt ingesteld voor het bestrijden van discriminatie kosten 40.000 gulden). Fietsenstallingen. Om het ves tigen van bewaakte fietsenstallin gen te bevorderen wordt er 40.000 gulden per jaar in het fietsenstal lingsfonds gestort. Verhuizingen. Voor het oplos sen van knelpunten bij speciale huisvestingsproblemen, waar geen rijksregeling voor bestaat wordt 15.000 gulden in het fonds sociale sanering bij verhuizing gestopt. Schouwburg. Voor het verster ken van activiteiten op het gebied van voorlichting en public rela tions van de schouwburg wordt 25.000 gulden uitgetrokken. "Die heeft een impuls nodig", zegt cul tuur-wethouder Kuijers. Sociale dienst. Aan de verbete ring van de voorlichting aan cliën ten van de sociale dienst wordt 25.000 gulden besteed. Amateuristische kunst. Om subsidiëring van meer gezelschap pen op het gebied van de amateu ristische kunst mogelijk te maken (met name op het gebied van expe rimenteel theater) wordt deze post met 25.000 gulden verhoogd. Basiseducatie. Cursussen voor volwassenen met weinig opleiding, gevat onder de noemer 'basisedu catie', worden uitgebreid met les sen Engels. Het rijk betaalt dit straks niet meer; de gemeente trekt er 30.000 gulden voor uit. Wethouder Bordewijk: "Een mil joen is natuurlijk altijd arbitrair". (archieffoto) Migranten. Het fonds migran ten, waaruit incidenteel bijdragen voor activiteiten van buitenlanders worden betaald, krijgt een vaste jaarlijkse storting van 25.000 gul den. Emancipatie. Activiteiten op het gebied van de emancipatie worden gesubsidieerd uit het fonds emancipatie, dat voortaan jaarlijks met eveneens 25.000 gul den wordt gevuld. Bezuinigingen In hoeverre deze uitgaven daad werkelijk worden gedaan hangt af van de bereidheid tot bezuinigin gen bij de gemeenteraad. Het colle ge heeft nog geen bezuinigings voorstellen gedaan; die worden wel voor de zomer verwacht. Het college doet wel al nu de uitspraak dat de bezuinigingen niet mogen leiden tot lastenverhogingen voor de burgers. Het is aan de gemeen teraad om de bezuinigingen af te wegen tegen het nieuwe beleid; een afweging die met name bij de begrotingsbehandeling aan het einde van dit jaar zal plaats heb ben. Daarnaast hoopt de gemeente op nog twee terreinen geld extra te kunnen uitgeven, zonder dat er voor bezuinigd hoeft te worden. Het is de bedoeling dat het basis onderwijs meer geld per leerling ontvangt van de gemeente, die op haar beurt hoopt dat het rijk zijn aandeel daarin verhoogt. Is dat laatste niet het geval, dan zal de ge meenteraad een eventuele hogere bijdrage aan het basisonderwijs moeten afwegen tegen ander nieuw beleid. Verder wil de gemeente een daadwerkelijk begin maken met het oprichten van een ontwikke lingsmaatschappij, om de komst van bedrijven naar Leiden actief te stimuleren. Met zo'n maatschappij wordt het mogelijk dat de gemeen te bepaalde financiële risico's draagt, bijvoorbeeld door garant te staan voor leningen die (aan te trekken) bedrijven doen. Het hier voor benodigde geld wordt ge haald uit het zg. fonds voor boven- wijkse voorzieningen, waarin al een bedrag voor bedrijfseconomi sche activiteiten in was opgeno- Ingrijpend De gemeente Leiden heeft drie jaar lang ingrijpende bezuinigings operaties moeten doorvoeren. Vo rig jaar was het voor het eerst niet nodig op de uitgaven te beknibbe len, maar was er ook geen financië le ruimte voor nieuw beleid. De ge meenteraad sprak door middel van een motie, eind vorig jaar uit, dat naar die ruimte voor de komende jaren wel moest worden gezocht. Wethouder Bordewijk zegt dat het bedrag van één miljoen voor nieuw beleid, waarvoor B en W hebben gekozen, "natuurlijk altijd arbitrair is. Het is een beetje op het handje wegen hoe flexibel je uitgaven zijn, hoeveel je nog verantwoord vindt om te bezuinigen". Verder kunnen sommige ge meentelijke afdelingen worden uit gebreid dank zij de zg. herbezet- tingsgelden, die door arbeidstijd verkorting vrijkomen. Er is 605.000 gulden te besteden, goed voor zo'n 91/2 formatieplaats, verspreid over elf afdelingen. De financiële voorstellen zijn door B en W besproken met de fractieleiders van PvdA en WD, de twee partijen die het college en een meerderheid in de gemeente raad vormen. Zij zijn met deze voorstellen akkoord gegaan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3