Draagbare computer sterk in opkomst Wie het kleine niet eert, zal nooit een beroemde kok worden Vensterraam om zelf te gieten heel decoratief HOBBY HobbyHand nieuw blad vol ideeën Hoe werkt de flitser? Voorrangsschakelaar Computer woorden boek Gezond wonen PAGINA 16 ZATERDAG 30 MAART 1 De computer staat zowel bij kleine bedrijven als bij parti culieren compleet op door breken: 1984 sloeg wat de verkoop van Personal Com puters betreft ook alle re cords. Naar schatting ver kocht de industrie alleen al in Nederland 35.000 serieuze, kleinere machines voor zake lijk gebruik. Geen wonder dat computerfabrikanten er als de kippen bij zijn om met nieuwe modellen op de markt te komen. Het centrale thema daarbij is draagbaar heid. Wie immers een com puter op zijn werk gebruikt, zal graag een draagbare ver sie daarvan naar huis of naar een vergadering willen mee nemen. Drie merken introduceerden enige tijd geleden tegelijk hun nieuwe loten. Twee daarvan zijn in min- of meerdere mate draag baar. Ze komen van Hewlett Pac kard en Texas Instruments. In een geval gaat het om een tafel model. Kaypro brengt met 'Ro- bie' een kantoor- en huiscompu ter. De Robie van Kaypro Europe is een compacte tafelmachine. Het geheel bestaat uit het beeld scherm met daarin alle elektroni ca en los toetsenbord. Er worden allerhande programma's bijgele verd. Robie kan direct communi ceren met de draagbare broertjes van Kaypro, maar hij is ook in een uitvoering te krijgen waarbij een zeer compacte de opslag van gegevens mogelijk is. Door het gebruik van speciale schijven, met een extra grote capaciteit, wordt het zakelijke gebruik van de computer aanzienlijk aantrek kelijker. De nieuwe Kaypro be hoort niet tot de modernste gene ratie computers, maar wel tot de groep die het bekende, wijdver breide CPM-systeem benut, wat bü uitwisseling van zakelijke gegevens een voordeel is. De prijs: ruim f8300 tot ongeveer f9600 exclusief voor de twee uit voeringen. Tafelmodel Hewlett Packard brengt ook een tafelmodel, maar omdat er een handvat aan zit, spreekt men van 'portable'. In veel opzichten is de 'Integral Personal Compu ter', zoals hij voluit heet, een op merkelijk apparaat. Ten eerste is hij voorzien van de modernste chips, die hem tot 16/32 bits-com puter bestempelen, snel werkend en met vele mogelijk heden. Dan is er om ruimte te be sparen, ook een erg kleine schijf eenheid voor de opslag van pro gramma's en gegevens inge bouwd. Desondanks kan men op het acht centimeter grote schijfje bijna driekwart miljoen tekens kwijt. Het kleine scherm, is van een totaal nieuwe constructie. Het is een elektro luminicentiescherm (EL) dat helder verlicht is en toch weinig ruimte inneemt om dat ook het plat is aan de achter zijde. Het scherm laat 80 tekens op een regel zien en omvat 25 re gels, is 22,5 centimeter breed en ongeveer 10 centimeter hoog. Heel bijzonder is dat de ver plaatsbare computer ook een in gebouwde printer heeft. Dit is een nieuwe inkt-spuit-afdruk- eenheid, die een fraaie letter paart aan een geruisloze en snel le werking. De printer is inge bouwd aan de bovenzijde van de computer, die een los toetsen bord heeft. Ondanks de vele mogelijkhe den - ook het interne geheugen is buitengewoon groot - weegt het apparaat maar 11 kilo. De prijs: f22.500. Op batterijen Tenslotte de Pro-lite van Texas Instruments. Bij het concipiëren van deze draagbare computer is men ervan uitgegaan dat de com puter ook totaal onafhankelijk van het lichtnet, dus op batterij en, moet kunnen functioneren. De Pro-lite kent eveneens een scherm van 80 karakters bij 25 te kens. Maar dit scherm is wel op gebouwd uit stroomsparende LCD-kristallen, zoals ze in de meeste horloges worden ge bruikt. Het interne geheugen van de Texas omvat een kwart miljoen tekens en de diskdrive (schijf eenheid) kan driekwart miljoen tekens bergen op een schijfje van acht bij acht centimeter. Het compacte apparaat weegt bijna vijf kilo en is gemakkelijk in een aktentas mee te nemen. Wil men ook de batterij-houder (de batte rijen zijn niet in het apparaat op genomen) meenemen en nog een printer (die ook op batterijen werkt) dan wordt het toch nog een hele sjouw: tesamen bijna 10 kilo. Het apparaat heeft geen afzon derlijk toetsenbord. Hij kan met de overige Texas-computers ver bonden worden en zonodig de programmatuur, nodig voor het uitvoeren van zijn taak, overne men. Er is heel veel kant en klare programmatuur voor deze nieu we computer, omdat hij gebruik maakt van het zogenaamde 16 bits-Microsoft besturingssys teem, dat over de hele linie (ook IBM, Philips en Olivetti gebrui ken het) goed verkrijgbaar is. Een probleem kan daarbij alleen het gebruik van kleur vormen, dat natuurlijk niet mogelijk is met het stroomsparende LCD- beeldscherm. Afhankelijk van het benodigde werkgeheugen en andere bijkomende apparatuur kost de Pro-lite f12.600 of f 18.800 exclusief. Het Hewlett Packard-systeem, waarbij de printer is ingebouwd. Nederlanders hebben over het algemeen een gezonde eetlust. Als ze aan tafel gaan, zijn ze best bereid een behoorlijke hoeveel heid voedel naar binnen te werken. In het gemiddelde res taurant wordt daar dan ook uit drukkelijk rekening mee gehou den. Een echte fijnproever gaat er gewoonlijk van uit dat „fijn" ook „klein" betekent. Zijn maaltijd laat hij dan ook bij voorkeur be staan uit een reeks van exquise hapjes. Een toprestaurant streeft altijd naar het beste. Alleen de hoogste kwaliteit ingrediënten wordt ver werkt, van een optimale ver sheid. En de kok is steeds op zoek naar nieuwe dingen, waar hij zijn gasten mee kan verwen nen. De kosten spelen daarbij niet zo'n grote rol, want schraal hans is beslist geen keukenmees ter in dit opzicht. Die kosten worden bovendien over een groot aantal porties verdeeld, veel meer porties dan u thuis ge wend bent te maken. Neem nu een koud voorge recht. Een heel mooie salade bij voorbeeld. Die krijgt de gast ge serveerd op een prachtig klein bordje. De compositie is een lust voor het oog. Een schitterende combinatie van kleuren en struc turen, en vanzelfsprekend heel harmonieus, verrassend en ge raffineerd van smaak. Maar waaruit bestaat dit gerecht nu ei genlijk? Een taKje van dit, een klein blaadje van dat, en nog wat stukjes van het een of ander. Vanzelfsprekend heel arbeidsin tensief om dat uit te denken en te maken, maar dat is die kok zijn vak dan ook. Hoe kostbaar de in grediënten op zich ook zijn, de prijs die u ervoor moet betalen overtreft vele malen de werkelij ke waarde. In de huishouding zijn we blij als de groenteman ons flink gro te, rijpe tomaten kan leveren voor een redelijk bedrag. In de keuken van het toprestaurant hèeft men een voorliefde voor die exclusieve maar minuscule kerstomaatjes, twintig keer zo klein als hun grote broer, en per stuk vele malen duurder. De gast krijgt er op zijn bordje dan ook slechts ééntje van, of soms maar een halve. Bijzonder exclusief zijn ook de eetbare bloemen van de courgette-plant. Die kunnen, geraffineerd gevuld met een fraaie compositie, als heel apart voorgerecht worden geserveerd. U kunt ze niet kopen bij de groenteman, de restaurateur heeft er een speciaal kwekertje voor, en die rekent voor één bloem zowat evenveel als voor een volwassen en volgroeide courgette. De gasten van het toprestau rant willen steeds iets nieuws, iets anders. Ze zijn uitge keken op ossehaas of verse zee tong. Ze verlangen nu struisvo gelvlees of speciaal gekweekte meerval, een Oosteuropese ri- viervis. De smaak daarvan is een (Tekening GPD) ware sensatie, vertellen ze hun vrienden en hun zakenrelaties. Het geheim van de kok is - be halve zijn begenadigde talent en grote vakmanschap - dat hij de op zichzelf heel forse inkoopprijs van dergelijke levensmiddelen over een heel groot aantal porties weet uit te smeren. Het zal de oplettende hobbyisten en creatieve knutselaars beslist niet ontgaan zijn: de beurs Krea- tief is niet meer. Vanaf nu géén Kreatief meer, dus. Jammer, maar geen onover komelijke zaak, want er hebben zich de laatste tijd andere manie ren aangediend om als creatieve hobbyist aan nieuws, informatie of inspiratie te komen. In de eerste plaats denken we dan aan het nieuwe vrijetijds- blad HobbyHandig, dat eind vo- rig jaar verscheen. Het voor een groot deel in kleur uitgevoerde tijdschrift heeft het „handige" formaat A5, is 48 pagina's dik, verschijnt vier keer per jaar en kost in handenarbeidzaken of boekwinkels f2,45. Een abonne ment (vier nummers) kost f 8,95. In het blad informatie over o.a. beurzen, manifestaties en ten toonstellingen, boekbesprekin gen en aandacht voor nieuwe materialen, gereedschappen en technieken, veel zelf-maak- ideeën, toepassingen en voor beelden. Het maken van de werkstukken wordt steeds dui delijk beschreven en gaat waar nodig vergezeld van werkfoto's, maatschetsen of werktekenin gen. Inlichtingen over Hobby- Handig krijgt u door een brief kaartje te sturen naar Postbus 84, 5384 ZH Heesch, ofte bellen naar 04125-2331. Manfestaties Een andere, positieve bijdrage aan een zinvolle en prettige vrije tijdsbesteding levert het even eens vorig jaar gestarte project Handige Handen. Dit is een in stelling, die onder dezelfde naam overal in Nederland manifesta- ties organiseert» waarop (gevor derde) hobbyisten hun werk stukken aan derden kunnen la ten zien en zelfs kunnen verko pen. Vooral dat laatste is erg prettig, want sommige hobby's zijn best prijzig en op die manier verdient zo'n hobby zichzelf een beetje terug. Voorwaarde voor deelnemen aan zo'n Amateur- kunstenaar-manifestatie is, dat u de werkstukken zelf heeft ver vaardigd en er geen bedrijf mee voert. Deelname kost f 12,50 per meter tafel, met een minimum van 2 meter. Bezoekers betalen f5,- per persoon, de toegangs prijs voor kinderen is f 2,50. Voor inlichtingen kunt u bellen naar Anneke Claassen van Handige Handen, tel: 04163-77639. Aan het afgieten van rubber- of hardpiastic mallen met gips of gietpoeder is over het algemeen weinig 'creatiefs' te beleven. Met de afwerking van de gegoten produkten is dat anders, hoewel het meestal niet veel meer in- Automatische lichtschakelaar Een schakelaar waar je alleen maar langs hoeft te lopen om de lamp(en) te laten branden: zo'n ding bestaat sinds kort. In don kere ruimten hoef je nu niet meer te zoeken naar de schake laar. Als je beide handel vol hebt (boodschappen, een ladder enz.) hoef je niet eerst de spullen neer te zetten. Deze schakelaar werkt op de warmte die het menselijk lichaam uitstraalt... maar hij is niet zo onhandig om het licht ook in te schakelen als er genoeg (dag)licht is. Een uitkomst in de wc, de ga rage, het schuurtje, de dhz-werk- plaats en ook voor de buitenver lichting. De Automatic Light kan bovendien als anti-inbraakvoor ziening werken. Een insluiper schakelt ongeweten de verlich ting in en de schrik zal hem meestal wel snel de aftocht doen blazen. De schakelaar wordt geïmporteerd door Ardomij in Breda, tel. 076-876550. De prijs ligt rond de 120 gulden. In de serie poly-techni-. sche zakboekjes heeft* de Ko ninklijke PBNA in Arnhem een verklarend Engels-Nederlands 'Woordenboek automatisering' uitgegeven. Het boekje telt 960 pagina's en geeft de verklaring van achtduizend Engelstalige be grippen op het gebied van com puters, telecommunicatie en kantoorautomatisering. Het 'woordenboek automatise ring' kost bijna f 60 en werd ge maakt door Henk Biemond, me dewerker van IBM-Nederland en beédigd tolk-vertaler. «ti houdt dan het gietstuk van een of meerdere kleurtjes te voor zien. Een uitzondering op dit al les zijn de hierbij afgebeelde ven sterraampjes: daarbij begint het allemaal pas goed na het giet- en schilderwerk. U kunt de raampjes helemaal naar eigen fantasie 'inrichten': op 100-en-l verschillende manieren, zodat er niet een hetzelfde hoeft te zijn. De hardpiastic mallen voor de vensterraampjes kosten onge veer een tientje. De afmetingen van zo'n raampje zijn 14 x 22 cm. Gebruik voor het gieten geen ge wone (modelleer)gips, maar de extra harde Keramin-S gietpoe der. Een kiloverpakking kost on geveer f 7,50 en u giet daar onge veer 4 5 raampjes van. Omdat de raamsponningen nogal dun zijn, dient u bij het lossen van de raampjes uit de mal heel voor zichtig en behoedzaam te werk te gaan. De kans op breuk is name lijk aanwezig, zeker wanneer u gewone gips gebruikt. Bij het veel hardere Keramin-S gaat het in negen van de tien gevallen goed. Overigens gaat het 'lossen' veel makkelijker wanneer u een spe- 'Met minder energie toch be haaglijk wonen' is de titel van een onlangs verschenen boek- (je). Het boekje, samengesteld door de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN) en uitgegeven door Kluwer Technische Boeken, is bestemd voor leken die echt het fijne willen weten van isola tie en energiebesparing. Geen 'hapklare brokken' voor luie le zers, maar wel heel begrijpelijk voor iedereen die de moeite neemt zich in deze niet zo mak kelijke materie te verdiepen. Er is een wetmatige samen hang tussen energieverbruik en behaaglijkheid en leefkli maat. Alles wat daarmee te ma ken heeft komt in het boekje aan de orde: isolatie, ventilatie, verwarmingssystemen en hun eigenschappen, warmwaterin stallaties, huishoudelijke appa raten, verlichting enz. in de boekhandel te koop voor f 19,90. betrekkelijk eenvoudige techniek Het gieten ciaal losmiddel op Teflon-basis gebruikt, het is verkrijgbaar in spuitbussen of tubes bij hobby winkels of gereedschapzaken. Breng het losmiddel in een ge lijkmatige, dunne laag op de kunststofmal aan en vergeet vooral de moeilijke hoekjes niet. Het gietpoeder moet in de juiste verhouding met water worden aangemaakt. Na intensief roeren (het liefst met de blote hand, zo dat u eventuele klonters tussen de vingers fijn kunt wrijven) het mengsel even laten staan, terwijl u tegen de buitenkant van de kom of emmer tikt. Op die ma nier kunnen de luchtbelletjes, die tijdens het roeren in het mengsel 'geslagen' zijn, omhoog komen en aan de oppervlakte open springen. Om dezelfde re den dient u direct na het gieten voorzichtig tegen de mal te tik ken. Bij Keramin-S duurt het uit harden ongeveer een half uur. Daarna mag u het gietstuk uit de vorm halen. Eventuele gipsres- tanten uit de mal verwijderen en het geheel goed schoonspoelen; hierna kan opnieuw worden ge goten. Laat de gegoten raampjes eerst 24 uur drogen. Leg ze op een klein latje zodat er tij- &VR^ETIJD Na het gieten kan het raam naar eigen idee worden ingevuld. dens het drogen ook lucht van onderaf bij kan komen. Verf de raampjes aan zowel de voor- als achterkant in een rusti ge, bij voorkeur lichte kleur, die met de rest van het decoratiema teriaal harmonieert. Gebruik een watervaste hobbyverf. Plakkaat verfkan ook, maar dient ten min ste twee maal met (matte) vernis te worden afgewerkt. De laatste - en tevens leukste - fase is het 'inrichten' van de vensterraampjes. Dat kan met droogbloemetjes, plakplaatjes foto's of grote transparant-dia's, gordijntjes van stof of restjes kant, miniatuurtjes e.d. Op de bij de plasticmal geleverde ge bruiksaanwijzing staan nog een aantal voorbeelden afgebeeld, dus wat de inrichting betreft vindt u inspiratie genoeg. Trou wens, als u er eenmaal aan be gonnen bent, komen de ideeën vanzelf. De HobbyTime vensterraam- mallen zijn zijn te koop bij hob by- en handenarbeidwinkels. Mocht u ze bij u in de buurt niet kunnen vinden, bel dan voor het dichtstbijzijnde adres naar de importeur, de firma Kars Co te Ochten, telefoon: 03444-2864. Veel compactcamera's zijn te genwoordig uitgerust met een in gebouwde flitser. Ook bij andere camera's is de flitser of het flits- lampje een veelgebruikt hulp middel. Maar hoe werkt dit han dige accessoire nou eigenlijk en wat kunt u er allemaal mee doen? Vroeger werd magnesiumpoe der gebruikt om een lichtflits op te wekken. In oude films is dat nog wel eens te zien. De foto graaf liet het poeder min of meer ontploffen, wat vaak tot ongeluk ken leidde. Daarom was het zaak snel iets anders te vinden; de flitslamp deed zijn intrede. Een dunne laag magnesiumdraad op gerold in een stevig glazen om hulsel, dat is in feite alles. Met behulp van een batterijtje wordt deze draad ontstoken op het mo ment dat u afdrukt. zacht gepiep en een controle- lampje gaat branden het opladen ten einde is. Computer meet licht De moderne computerflitser heeft een meetoog waarmee het weerkaatste licht gemeten wordt. Is dat voldoende, dan kapt de computer de flits af. Bij korte afstanden bijvoorbeeld hoeft er niet zo sterk geflitst te worden als bij grotere. De flits is minder sterk; dat spaart stroom en verkort de oplaadtijd. U heeft ook elke keer een goed belichte foto. De bij camera's ingebouwde flitser kan tot ongeveer vier me ter flitsen. Dat is in de meeste ge vallen voldoende. Wilt u ook on derwerpen op grotere afstanden De flitslamp geeft veel licht, u goed kunnen verlichten dan kunt er een grote kamer geheel mee uitlichten. Er zijn diverse ty pen verkrijgbaar. De elektronenflitser Het nadeel van flitslampjes is dat ze maar één keer kunnen worden gebruikt. Met de komst de elektronenflitser is het sterkere flitser nodig. De sterkte daarvan wordt aangege ven met het zogenaamde richtge tal. Een gemiddelde sterkte (flits- bereik tot ongeveer tien meter) geeft richtgetal 28. Verlichtingstips Tot slot nog twee verlichtings- mogelijk geworden om vele ma- tips. Wie het flitslicht wil zachten kan dat op twee manie- ren doen. Wanneer de flitskop i de elektronenflitser zijn de kantelbaar is kunt u indirect flit- flitsbuis en de condensator. De condensator slaat de stroom uit de batterijen op en kan deze in één klap loslaten. De stroom (elektronen) loopt door de met zachter, een edelgas gevulde flitsbuis. Dit Een andere methode gas wordt daarbij geioniseerd zo dat veel licht vrijkomt: de flits. Zodra de condensator weer op geladen is kunt u weer flitsen. Dat opladen is hoorbaar als een de schaduwen. U richt de flitser dan i een wit plafond of een witte muur. Zo wordt het licht meer verspreid en zijn schaduwen het ge bruik van een diffuser, een klein plaatje dat u op de flitser plaatst. Het is een soort reflector die ook een verzachtend effect heeft op Het is niet meer nodig om een gasleiding in zwaardere uitvoe ring (dikke pijp) te laten aanleg gen als een ge\vone gasboiler wordt vervangen door een veel comfortabeler en sneller werkende grote bad- of thermo- geiser. Junkers heeft een „voorrangs schakelaar" ontwikkeld die de c.v.-ketel even buiten werking stelt als de geiser in bedrijf moet voor een douchebeurt of om het bad te vullen. Deze schakeling wordt in het regelcircuit van de c.v.-ketel op genomen (moet uiteraard wel door een installateur gebeuren) en aan de leiding naar de kamer thermostaat worden gekoppeld. Deze ingreep voorkomt de (veel duurdere) aanleg van een zwaardere gasleiding. Bü Mebro BV in Amstelveen, tel. 020-464841 is nadere informa- Voorrangsschakelaar, veel goedkoper dan nieuwe gaslei ding. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16