Verona: opium voor fans Voetbal in Italië: vlucht uit grauw bestaan Enorme bedragen Italianen in ban van Briegel en Larsen medewerk(st)ers Rode Kaart MSV blijft optimistisch [ATERDAG 30 MAART 1985 SPORT PAGINA 15 Verona in delirio. De schreeu werige kop op de voorpagina van La Gazette dello Sport straalt eerder verbijstering dan blijd schap uit. Op driekwart van de race naar de Italiaanse voetbalti- tel heeft de trotse en sensationele koploper een gat geslagen van vijf punten en ligt het kampioen schap (voor het eerst sinds de op richting in 1903) binnen bereik. II campionato finito. „Dat denk ik ook", stuwt Preben Elkjaer-Lar- sen de bloeddruk bij de bezeten aanhang van Hellas Verona nog verder omhoog. „Als we kam pioen worden breken ze hier de stad af'. Groot zal dan de ontnuchte ring zijn bij Inter Milan, Juven- tus en AS Roma, de giganten van het Italiaanse clubvoetbal, die tien van de laatste dertien titels onder elkaar verdeelden. Miljar den lires hebben zij geinvesteerd in peperdure buitenlandse ve detten als Rummenigge, Platini en het duo Falcao-Cerezo. Om vervolgens lijdzaam te moeten toezien hoe een nietige provin cieclub, met een anti-vedette als Briegel, de hoofdprijs in de wacht gaat slepen. „Dat zal pijn doen", bekent vier dagen eerder een woordvoerder van AS Roma tandenknarsend. „Maar volgend seizoen slaan wij terug". Topvoetbal in Italië is echter veel meer dan een tweestrijd tus sen de arbeiders van Hellas Ver ona en de multi-nationals uit Mi laan, Turijn en Rome. Voor mil joenen in het land is voetbal een vlucht, die nog enige kleur geeft aan het grauwe en werkloze be staan. Niet per toeval viel de op bloei van het clubvoetbal samen met de economische problemen waarin ook Italië verzeild is ge raakt. Met de verovering van de wereldtitel in 1982 gingen gren zen en de portefeuilles wagen wijd open en in een mum van tijd groeide de hoogste divisie uit tot de boeiendste maar tegelijk meest waanzinnige competitie ter wereld. Kranten, radio, tv en bedrijfsleven haakten er gretig op in, met als gevolg dat de voet baltoto is uitgegroeid tot vijfde industrie van Italië. De euforie bereikt zijn trillen de hoogtepunt op de zondagmid dag, als de voetbalhelden met waanzinnig grote spandoeken, vlaggen en knetterend vuurwerk worden begroet alsof zij zoëven uit de hemel zijn neergedaald. Alle opgekropte emoties worden afgereageerd op de tribunes, die al uren tevoren voor meer dan de helft zijn gevuld. De hysterie mag dan groot zijn, als voetballer moet het verrukkelijk zijn om in zo'n ambiance profvoetbal te spelen. Als nuchtere Hollander gaat het je verstand te boven maar krijg je kippevel bij de ma nier waarop de Italiaan zijn volkssport beleeft en zijn favo riete ploeg tot de laatste minuut opzweept. Zeven dagen in het voetbal mekka van Europa met bezoek aan de duels AS Roma-Bayern München en Hellas Verona-Cre- monese, het Ajax-PEC-Zwolle van de serie A, maar dan wel met bijna 40.000 toeschouwers op de tribunes leidden tot de constate ring dat Jan Peters gelijk had: „Voetbal hier, dat is eigenlijk geen sport meer. Dat is religie". VERONA-ROME (GPD) Zelfs een Italiaan houdt even de pas in en kijkt verbouwereerd achterom. Een hyste- •isch gillende vrouw, naar schatting midden dertig, heeft sich vastgeklampt aan een portier van een Volvo en krijst jnophoudelijk de naam van Fanna. Pas als de conditie laar in de steek laat en alle pogingen om de auto tot stil stand te brengen schipbreuk hebben geleden, geeft ze de moed op. laar dag kan echter niet meer stuk. Zielsgelukkig en helemaal in trance staart ze de auto na die even later op de hoek van het stadionplein ver dwijnt. Veertig, vijftig meter lang heeft ze de kalende international van Hellas Verona recht in de ogen kunnen kijken. Wie kan haar dat nazeg gen? „Daar kijkt een Hollander van op hè", zegt Preben Elkjaer Larsen met een brede grijns op zijn gezicht. „In de eerste weken", bekent de Deen, die het perfecte staaltje van heldenverering op afstand heeft gevolgd, „wist ik ook niet wat me over kwam. Maar zo zijn die mensen in dit land nu eenmaal. Voetbal betekent alles voor ze, dat is hun leven. Zo'n wedstrijd als vandaag, daar kijken ze veertien dagen naar uit. Nu vind ik het allemaal prachtig; want het bete kent toch dat ze je als voetballer appreciëren". Compleet gekkenhuis Bijna twee uur na afloop van de door de koploper met 3—0 gewonnen wedstrijd tegen hekkesluiter Cremonese is het nog een compleet gekken huis rond het stadion. Op veilige afstand gehouden door de Caribinieri verdringen de Tifosi zich met honderden achter de dranghekken om toch vooral geen glimp te missen van hun voetbalhelden. Van iedere speler die uit de streng bewaakte catacomben tevoorschijn komt wordt de achter naam net zolang gescandeerd tot hij in de gereedstaande auto verdwijnt. Ook Hans-Peter Briegel, de tweede buitenlander van Hellas Verona, ontkomt niet aan het eerbetoon. Tegen de wil van zijn uit Kaiserslautern overgekomen familie in moet hij eerst tientallen handtekeningen uitde len alvorens hij op weg kan gaan naar de Bondsrepubliek, waar hij zich de volgende dag moet melden bij Franz Beckenbauer. Zijn krabbel heeft in Verona de hoogste koerswaarde. Bijna unaniem wordt het „loopwon- der uit de bundesliga" beschouwd als de verlosser, als de aanstichter van de roes waarin heel Verona nu al maandenlang verkeert. In hem, de ge blokte Duitser, zien de Tifosi de leider van Hellas Verona, dat er toch in geslaagd is om het traditionele voetbalbolwerk omver te stoten. Preben Elkjaer-Larsen: 'Twee, drie goede acties, of een doelpunt en je zit De bedragen die in het Italiaan se voetbal omgaan zijn enorm. Ter illustratie een paar cijfers op een rijtje. Met de 32 buitenlanders die momenteel in de serie A spelen was een totale investering ge moeid van rond de 150 miljoen gulden. De wekelijkse omzet van de voetbaltoto bedraagt gemid deld 30 miljoen gulden, met on langs een record van bijna 36 miljoen. De shirtsponsors betalen in totaal per seizoen zo'n 45 mil joen gulden aan de zestien clubs. Op basis van Europese bekerwedstrijden komt daar nog eens 8 miljoen bij. De staatstelevisie heeft een contract afgesloten voor 45 mil joen gulden, in ruil waarvoor zij op de zondagavond flitsen brengen van alle wedstrijden in de serie A en alle doelpunten laten zien van de serie B. In vergelijking met het sei zoen 1980-'81 trekken de com petitieduels dit seizoen gemid deld 12.000 bezoekers meer: 28.000 tegen bijna 40.000 nu. Het vorige seizoen werd afge sloten met een moyenne van 36.500. „Briegel über alles". De in hane- poten gekalkte tekst op de muur onder het door roest aangevreten hekwerk van hetStadio Commu nale Bentegodi moet de ongeken-„ de populariteit van de Duitser be vestigen. Die verafgoding heeft wat Briegel betreft echter wel zijn grenzen. „Je moet oppassen dat je hier niet geleefd wordt. Dat gevaar ligt elke dag op de loer. Voor je het weet staan de mensen bij je thuis op de stoep. Maar ik ben oud ge noeg om me niet gek te laten ma ken". Een Duits sprekende vrouw maakt vervolgens met succes een afspraak bij hem thuis. De charme waarmee zij het vraagt maakt Brie gel toch weker dan zijn postuur doet vermoeden. Als Elkjaer-Larsen voor een keer de moeite zou nemen van de ge bruikelijke route naar het trai ningsveld af te wijken zal hij ont dekken dat de Tifosi hem beter vinden dan Maradona. Overdre ven, misschien. Maar even ten zuiden van het Gardameer kan het koningskoppel geen kwaad meer doen nu Hellas Verona al vanaf de eerste dag de ranglijst aanvoert. „Twee, drie goede acties óf een doelpunt", gniffelt de geslepen Deen, „en je zit hier de hele week goed". Wat dat betreft heeft het duo deze middag geen klagen. Bei den hebben tegen Cremonese ge scoord en brachten daarmee hun totaalproduktie op 14, acht voor Briegel, zes voor Elkjaer-Larsen. „Pas op, dat is niet slecht in Italië hè", prijst de Deen zichzelf, als je zeven wedstrijden door een kwets uur heb moeten missen". Gemor Zo'n 800 km zuidwaarts huist AS Roma. Niet alleen een van de fi nancieel meest machtige clubs in het Italiaanse voetbal maar qua in wonertal ook tien keer groter dan het voor Italiaanse begrippen nieti ge Verona met 270.000 inwoners. De morrende aanhang heeft het steeds minder begrepen op zijn door luxe en rijkdom verwende Braziliaanse vedetten Cerezo en Falcao, van wie de laatste door een slepende knieblessure al bijna in de vergetelheid is geraakt. „Op 8 mei", verklapt een woord voerder van AS Roma, „komt de Amerikaanse professor Andrew naar Rome. Dat is de man die Fal- Briegel: „Ik loop dertig tot veertig procent minder, mijn werk is veel groter" cao heeft geopereerd. Dan valt de beslissing of hij zijn voetballoop baan kan voortzetten of dat hij te rugkeert naar Brazilië". Maar of de Romeinen hun Koning de Achtste, zoals de bijnaam van Falcao in Ro me luidt, erg zullen missen mag onderhand worden betwijfeld. Tussen beide clubs gaapt in de competitie inmiddels al een kloop van tien punten. In lires uitgedrukt is dat zo ongeveer het onderscheid in de begroting tussen Hellas Vero na en AS Roma. Met een fiks aantal nullen achter de komma wel te ver staan. Het verschil in salariëring tussen de verwende Brazilianen en de twee relatief goedkope arbeids krachten van Hellas Verona is na venant. Maar met hetzelfde gemak als waarmee een taxi-chauffeur de klant een dag eerder tilt voor hon derd gulden, goochelt de woord voerder van AS Roma handig met getallen. De ene keer heet het overdreven dat Falcao anderhalf miljoen netto verdient, vijf minuten later heet hij ineens de best betaalde voetballer van Italië te zijn. Plots is de trots in het geding, die wil dat de bomen in Rome financieel hoger reiken dan die in Milaan of Turijn. In Verona moeten Briegel en Larsen het met „slechts" de helft doen, hetgeen nog altijd neerkomt op een netto bedrag van tussen de zes en zeven ton, exclusief een door de club be schikbaar gesteld huis en een auto. Het rendement van Briegel-Lar- sen blijkt echter een stuk hoger dan de inbreng van de Zuidameri kanen, van wie alleen Junior (AC Torino) dit seizoen een voldoende scoort. „Wij ondervinden sympa thie in het hele land", laat Verona- manager Emiliano Mascetti niet zonder trots weten. Het verhaal van David en Goliath, dat niet al leen in Italië maar tot ver buiten de eigen landsgrenzen enorm tot de verbeelding spreekt. Het enthou siasme in de stad is enorm, de be langstelling voor de thuiswedstrij den ligt in het verlengde daarvan. Uren tevoren zijn ze al in het sta dion, de harde supporterskern van Hellas Verona. Om even over half vier, als het echt zover is, wordt het geel-blauw volledig aan het oog onttrokken als naar Braziliaans voorbeeld een halve vuurwerkwin kel de lucht ingaat. Tot de laatste minuut zullen ze achter de ploeg blijven staan. Onbewust dringt zich de vergelijking op met Neder land, waar Ajax op zo'n stralende voorjaarsdag tegen PEC-Zwolle hooguit 8000 bezoekers zou trek ken. Maar Cremonese, het PEC van de serie A, blijkt goed voor een nagenoeg volle bak, ofwel bijna 40.000 toeschouwers. „We zitten nu op een gemiddelde van 39.000", heeft Mascetti twee dagen eerder voorgerekend. „Dat zijn er gemiddeld zo'n 7000 meer dan vorig seizoen, toen we het ze ker niet slecht deden en uiteinde lijk als zesde eindigden". De mana ger van Hellas Verona is de hoffe lijkheid zelve en doet alles wat in zijn vermogen ligt om zijn club te „verkopen". Wat een verschil met vier dagen eerder in Rome, waar de stinkendrijke president Dino Viola „niet aanspreekbaar is" en de ver zoeker voor een kort interview wordt aangestaard alsof hij om een audiëntie bij de paus heeft ge vraagd. Gemoedelijk Nee, dan liever terug naar Hellas Verona, een club die (nog) gemoe delijkheid uitstraalt en waar het kantoor van de manager normale afmetingen heeft, een stalen bu reau en op de vloer geen kamer breed tapijt maar ordinair vinyl. Het is ook een club, waar vice- voorzitter Fernando Chiampan an nex importeur van Canon en sa men met twee broers voor 70 pro cent bezitter van Hellas' aandelen pakket zich na afloop schaterend onder de supporters beweegt. Ziet u het al voor zich dat Ajax' Ton Harmsen op de parkeerplaats van de Meer op de achterklep van de auto samen met supporters brood jes smeert? Ook dat kan in Verona. „Dit is echt een fantastische club", hebben acht maanden Vero na Elkjaer-Larsen geleerd. „Alleen dat voetballen hè, dat doet ge hier niet voor uw plezier". Verbazing, maar het antwoord komt als van zelf. „Zou u het leuk vinden als ge 90 minuten lang een hijgende ver dediger in uw nek hebt, die van al les doet om u het voetballen onmo gelijk te maken? In Lokeren speel de ik voor mijn plezier, hier voor het geld. Op het middenveld moogt ge doen wat u wilt, maar op 30 meter is het gedaan. Dan is het constant oorlog. Ge moet elke wed strijd van de eerste tot de laatste minuut honderd procent gecon centreerd blijven. Want als ge rela xed op het plein komt gaat het niet. Italianen zijn de beste verdedigers ter wereld, ge voelt u ook nooit al leen. Met de paar ballen die u krijgt moet u iets goed doen, anders kunt u het bij de supporters vergeten". Twee dagen eerder heeft Mascet ti vergeefs geprobeerd de inter views met de twee buitenlanders te voorkomen. Bevreesd als hij is dat de aandacht zich te veel gaat con centreren op het import-duo wor den de internationals Fanna, Di Gennaro en Tricella bij wijze van spreken op een presenteerblad aangedragen. Samen met Osvaldo Bagnoli, de trainer, waakt de voor malige speler van Verona als een kloek over zijn hennen. De eenheid binnen de spelersgroep mag onder geen beding verstoord worden. Dat is immers de basis van het suc ces in Verona. Vechten „In deze ploeg", geeft Briegel het panklare recept, „vecht iedereen voor iedereen. Dat is de kracht van deze ploeg". „Wij zijn", vult Elk jaer-Larsen later op de avond aan, „zeker niet de grootste en de beste buitenlanders. Maar wij spelen al lebei wel in dienst van de ploeg en zijn niet uit op eigen roem. De vriendschap onder de spelers is ook erg groot". „En dat is de verdienste van Bag noli", prijst Mascetti zijn trainer. „Vier jaar geleden is hij hier geko men en heeft hij in alle rust een ploeg opgebouwd rond spelers, die bij andere clubs bijna allemaal op de bank zaten". Iorio en Jordon gingen, Briegel en Elkjaer-Larsen kwamen. „Nu hebben wij een elftal", was de bewuste keuze van Bagnoli, „zonder een uitgesproken vedette. Óp Briegel en Larsen heb ik ook heel bewust aangedrongen. Vorig seizoen ontbrak het ons op beslis sende momenten aan een stuk weerbaarheid. Met die twee heb ben we het ideale evenwicht ge vonden". Aan balgoochelaars", zegt Mascetti, hadden we geen behoefte. Die hebben we al genoeg in Italië. Als je aan de top wilt mee draaien heb je meer nodig dan al leen techniek. De ranglijst bewijst dat Briegel en Elkjaer een ideaal al ternatief zijn voor de Zuidamerika nen. Briegel heeft hier bovendien bewezen dat hij niet alleen over kracht en snelheid beschikt maar dat hij ook nog goed kan voetbal len". Kracht En dat kan Ulli Hoeness in zijn zak steken", reageert Briegel venij nig op de uitlating van de Bayern- manager dat hij pas in Italië leerde voetballen. „Dat moet uitgerekend hij zeggen, die nooit iets anders kon dan rennen. Hij weet kennelijk ook niet dat ik al 57 interlands heb gespeeld, zo slecht was ik in de bundesliga dus ook niet. Het pro bleem bij Kaiserslautern was ech ter dat iedereen van mij verwacht te dat ik continu op en neer rende. Dat kost kracht en dat gaat ten kos te van de techniek. Nu loop ik 30 tot 40 procent minder maar het ein deffect van mijn werk is daardoor veel groter". Voor Briegel is de lol van het in terview eraf. Haastig verdwijnt hij naar buiten, waar hij wordt opge wacht door een horde handteke ningjagers. Twee dagen eerder bij de training was dat al niet anders. „Snap je dat nou", wijst hij naar de pakweg duizend Tifosi, die in het spoor van hun helden op weg gaan naar het trainingsveld. Wij inmid dels wel, maar ook een slimme middenstander, die zijn rijdende snackbar zo strategisch heeft opge steld dat niemand er meer omheen kan. Over klandizie heeft hij niet te klagen. Op de zondagmiddag gaat de liefde de Italiaan niet meer door de maag, maar laat hij zich weldadig voeden door de voetbalhysterie die tussen half vier en kwart over vijf zijn hoogtepunt beleeft In Milaan, Turijn en Rome, maar ook in Vero na, waar bij belangrijke uitwed strijden het wereldberoemde Piaz za Bra volstroomt met supporters die daar luisteren naar de opwin dende stem van de verslaggever die tot in de verre omtrek via luid sprekers te horen is. Met daarbij opmerkelijk veel jeugd. Want voet bal als opium voor het volk heeft er in Verona, het Bangkok van Italië, toe geleid dat het aantal verslaafde jongeren in de stad de laatste maanden sterk is afgenomen. Enorm Hellas Verona mag ook daar te recht prat op gaan. „Van kinderen tot bejaarden", glimt Mascetti van trots, „is het enthousiasme enorm". Daarom steekt de vijftiger zijn borst ook trots vooruit, maar meer nog zijn buik die opbolt on der het geel-blauwe shirt van Hel las Verona. Sjaal, pet en vlag zijn vanzelfsprekend ook in de kleuren van Hellas Verona. Nu het lands kampioenschap nog en de „sensa tie van Italië" is compleet. ADVERTENTIE De sportredactie van het Leidsch/Alphens Dagblad zoekt op korte termijn die in het weekeinde sportverslagen willen verzorgen. Het gaat met name om voetbalwedstrijden. Telefonisch aanmelden op maandagmorgen bij chef sportredactie Paul de Tombe, telefoon 071-142005. De uitslag van de derde en laatste etappe i de Ronde van de Midi-Pyreneeèn ir 2. Dominique Garde (Fra) z.t. (met bonifi- 5. Dominique Arnaud (Fra) Eduardo Chozas (Spa) op 28 sec.; 7. Robert Millar (Gbr) op 30 sec.; 8:> Frederic Vichot (Fra) z.t.; 9. Stephen Roche (Ier) op 31 sec.; 10. Pascal Simon (Fra) z.t.; 11. Laurent Fig- non (Fra) op 33 sec.; 17. Claude Criquielion (WK) op 35 sec. Het eindklassement van de Ronde van de Midi-Pyreneeën is: 1. Stephen Roche (Ier) 16.15.47; 2. Laurent Fignon (Fra) op 45 sec. Ik wilde even reageren op het ge krakeel binnen de COVS. Het komt mij tussen de regels lezend voor, dat men de heer Van der De heer Van der Leek is tenslotte Leek niet capabel vond en dat men maar een gewone jongen. Maar be- nu zo nodig een drs. moet nemen, grijpen de zittenblijvers in het be stuur dan niet dat zij, door dit alle maal zo laat naar voren te brengen, in feite ook vier jaar slecht hebben gefunctioneerd. Cozijn mag. Maar dan wel met een hele nieuwe ploeg. E.Molenaar Ger. Brandtstraat 4 Leiden 3. Frederic Vichot (Fra) op 1.04; 4. Pascal Simon (Fra) op 1.24; 5. Eric Boyer (Fra) op Uitslagen tweede speeldag WK tafeltennis in Gotenburg (landentoernooi) Vrouwen Eerste categorie Roemenië 3-0; Tsjechoslowakije - Hong kong 3-2; Nederland - Hong Kong 3-0; Ja pan - West Duitsland 3-0. Groep B: China - Hongarije 3-0; Sowjet- Unie - Joegoslavië 3-1; Zuid-Korea - Zwe den 3-0; Engeland - België 3-2, China - Joe goslavië 3-0; Sowjet-Unie - België 3-0. Mannen Eerste categorie Groep A: Hongkong - Hongarije 5-4; Tsje choslowakije - Noord-Korea 5-1; China - Verenigde Staten 5-0, Polen - Zuid Korea 5-2; Noord-Korea - Hongkong 5-2; Zuid- Korea - Hongarije 5-2; China - Polen 5-1; Tsjechoslowakije - Verenigde Staten 5-4. Groep B: Zweden - Denemarken 5-2; Frankrijk - Italië 5-0; Japan - Joegoslavië 5-0; Engeland - India 5-2; Zweden - Joego slavië 5-1; Engeland - Denemarken 5-1; Ja pan - Iatlië 5-1; Frankrijk - India 5-3. Tweede categorie Groep C: Nederland - Schotland 5-4; West- Duitsland - Taiwan 2-5; Noorwegen - Zwit serland 5-4; Belgie - Pakistan 5-0, Taiwan - Schotland 5-1, Noorwegen - België 5-4, Pa- LEIDEN - Een oude traditie werd gistermiddag in de Vijf Meihal hersteld. Het jongensbasketbal team van Bonaventura won na een onderbreking van twee jaar weerde finale van het schoolkampioens- chap. Onder aanvoering van Marcel Huybens en Carl Hugens werd MTS-MSG van de winst afgehouden: 47-46 (23-21). (zie foto Holvast). Bij de meisjes bleef het tot de laatste minuten spamiend, maar toen liep Boshuizen onder aanvoering van Helen LaCruz weg naar een verrassende 39-29 (15-9) overwinning op het favoriete Bonaventura. VOORSCHOTEN - "We hebben een driepuntslijn aangevraagd, maar of die er vanavond zal liggen weet- ik niet", vertelde Blitz-speler Ton Kallenberg voorafgaand aan het voor het kampioenschap in het rayon beslissende basketbalduel met streekgenoot BVO Alphen. "Ik denk dat we dit seizoen te vroeg op een grote voorsprong zijn gekomen, waardoor er een zekere laksheid in de ploeg is geslopen. Als we tegen BVO en volgende week tegen MSV gewoon ons ei gen spelletje spelen dan winnen we die laatste twee wedstrijden", aldus een optimistische Kallen berg, die samen met spelmaker Moerer ("Hij zal laten zien wie nu echt de beste guard van het rayon is") juist vanachter de in de Voor- schotense Vliethorst nog niet aan gebrachte driepuntslijn succesvol is. Blitz moet minstens nog één duel winnen om eventueel een be slissingswedstrijd met Lokomotief af te dwingen. Twee maal winst be tekent dat de titel (en promotie) zonder meer in Voorschoten te recht komt".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15