Bisschoppen: géén dodelijke ingreep Euthanasie en christelijk geloof (H) Twee visies op euthanasie ZATERDAG 30 MAART 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA II Als een stervende niet wil dat er nog iéts wordt gedaan om zijn sterven te verlengen, dan zal de kerk tegen zo'n beslissing geen bezwaar maken. Maar wél als om een dodelijke injectie wordt gevraagd. "Zo'n ingreep is niet geoorloofd, om dat mensen niet zo definitief mogen beschikken over leven en sterven van een mens". "Voortgekomen uit de hand van God, behoren wij niet onszelf toe. Daarom voelen gelovigen zich aan Hem verplicht, hun leven te aanvaar den in al zijn facetten, in vreugde en leed, in zijn groei en zijn neergang, tot het einde toe. Ook het sterven hoort daar wezenlijk bij, al blijft het duister waarom het dikwijls met zoveel leed ge paard moet gaan". Vele mogelijkheden zijn de mens gegeven om het leed te verzachten. "Maar zich onttrekken aan het leven door het zelf definitief te beëindi gen of te laten beëindigen, is een tekort aan eer bied jegens Hem die het heeft geschonken. Het is niet toegestaan, de dood op een dergelijke wij ze te zoeken of een stervende op zijn verzoek uit medelijden te doden. Eerbied ook voor het ge schonden menselijk leven is een fundamenteel element van menselijke en christelijke bescha ving". Deze visie op het mens-zijn hebben de Neder landse rooms-katholieke bisschoppen neerge legd in een 'Herderlijk schrijven over lijden en sterven van zieken'. Tekening van Riet Zegers uit 'Kerkinformatie' De bisschoppen vinden het on juist, als het sterven koste wat het kost wordt verlengd. "Als de dood onherroepelijk na der komt, verdere behandelingen het lijden alleen maar ondragelij ker kunnen maken en de zieke geen levenstaken meer moet of kan afronden, dan moet men terug treden en de stervende de dood gunnen". Dan is er geen sprake van 'pas sieve euthanasie' maar van een 'na tuurlijk sterven'. "Wij zien geen re den om dat euthanasie te noemen. Deze mens sterft immers aan zijn eigen ziekte. Zijn dood wordt niet beoogd of veroorzaakt, maar niets wordt meer gedaan om deze uit te stellen". Van 'euthanasie' willen de bis schoppen alleen spreken bij 'opzet telijke beëindiging van het leven in een stervensproces'. Dat wordt dan 'actieve euthanasie' genoemd: een stervende doden op verzoek of in diens belang. Zware lasten Door de enorme toeneming van de mogelijkheden voor artsen om zieken met goed resultaat te be handelen zijn, hoe vreemd het ook LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Sterringa, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, belijdenis, 5 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer en ds. Koolstra, belijdenis; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) vanavond 7 vormselviering, zo. 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, mmv can to rij; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. Terlouw-Sterk; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. Achter berg, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. W. Bakker, Amstelveen, 10.30 dovendienst, hr. C. Terpstra; Oude Vest 10 dr. v.d. Zwaan; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. N. v. Leeuwen; Merenwijk zie herv. gem. Wyk Stevenshof, gebouwtje 'Dykhof (Ryndyk) 10 kand. P. R. Middelkoop. Geref. K. Vryg. (Herengr.) 10 en 5 stud, v.d. Velde. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Ryn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. uruistr.j li.ju en o.^u. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek, mmv kerkkoor. Baptistengem. (O. Ryn 3) 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. br. H. B. Siebesma uit België. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. Schreuder. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 evangelisatiedienst, Irene Park uit Flo rida, wo. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi-stichting 11 mr. Baron Bentinck over 'Soefisme in het dage Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot mag klinken, de problemen rond het levenseinde eerder groter dan kleiner geworden, stellen de bis schoppen vast. "Soms moet een medische overwinning worden be taald met zware lasten. Het ge beurt, dat zieken nog alleen met bepaalde behandelingsmethoden in leven kunnen blijven". De bisschoppen pleiten voor een hechte samenwerking tussen be handeling, verpleging en verzor ging. "Aan menselijk meeleven en meevoelen heeft een zieke min stens zoveel behoefte als aan des kundige behandeling". Pijnbestrijding is niet alleen een zaak van medicijnen toedienen. "Niet zelden merkt een zieke na een gesprek of zelfs na een zwij gend aanwezig-zijn, dat de pijn veel minder is geworden. De zieke moet vooral menswaardig kunnen sterven. Lichamelijke aftakeling hoeft nog niet mensonwaardig te zijn. Ook verdriet en een gevoel van hopeloosheid niet. Mensón- lijks leven' (Pieterskerk). Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Ryndyk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Ryndyk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke dinsdag 7 tot 7.30 oecum. avondgebed in oud-kath. k. Zoeterw.singel. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. v. Achterberg, Leiden. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Modderaar, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.30 ds. Rietveld, Maarssen. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge, belijde nis, 6.30 ds. De Jong, Leiden; Kruiskerk 10 ds. v.d. Heiden; Opstandingskerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. v.d. Heiden, cantatedienst; Naby 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, 6.30 ds. Nieuwenhuis, zangdienst; De Bron 9.30 ds. Moll, 10.15 ds. Nieu wenhuis, belijdenis, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Verheul; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 (belij denis) en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. WUschut, 6.30 ds. Verdoorn; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 3 ds. Stolk, af scheid. Geref. K. Vryg. (aula chr. techn. school) 9.30 ds. De Kimpe, 5 ds. Room, intrede. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Janse, 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.30 ds. De Romph. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkoveyw. 62) 10 prof. dr. Reiling, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Sipkema. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Hoek, Alblasserdam, 6 ds. Exalto. waardig wordt het, als familie en vrienden de stervende als een last gaan beschouwen of als de sterven de min of meer vereenzaamd ligt te wachten op de dood". Vraag van de bisschoppen: "Zou de vraag naar euthanasie niet min der worden als men in deze samen leving méér vertrouwd zou zijn met lijden en dood, en meer in staat zou zijn goede hulp te verle nen aan stervenden en hun nabe staanden?" Aan het adres van de artsen mer ken de bisschoppen op, dat som migen geen weerstand kunnen bie den aan de verleiding om het leven 'bijna eindeloos' te rekken. "Dan wordt de grens van verant woorde geneeskunde uit het oog verloren. Moet dan niet gesproken worden van misbruik van medi sche macht? Als er geen hoop op verbetering meer is en de dood on afwendbaar naderbij komt, is ver lenging van het stervensproces al leen verantwoord als dat werkelijk ten dienste van de stervende is". Doe iets.... Bij de vraag om euthanasie moet vóór alles duidelijk worden, wat de stervende en zijn nabestaanden werkelijk bedoelen. Dat kén een Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Sweepe, Scheveningen. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 6 stud. v. Ruitenburg, Zevenhuizen. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, belijdenis, 6.30 ds. Moli, Alphen; Salv.kerk 10 ds. Richter, belijdenis, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef, belijdenis, 6.30 ds. Geluk, Woerden. Geref. Kerk 10 ds. Elderman en ds. v.d. Berg, belijdenis, 6.30 ds. v. Stam, Leid- schendam. Geref. K. Vryg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Mouissie, 4.30 ds. Buitendijk. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol en ds. Vlasblom, belijdenis, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Aalders, Woubrugge. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Bruin, Gouda. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Elshout. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. Haeck, Hoevela ken. Geref. Kerk 10 ds. Brink, Amersfoort, 5 ds. Los, Pijnacker. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Ryndyk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 7 ds. Rothfusz. Geref. Kerk zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. De Vree, Leimuiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Ger- Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, belijdenis, 6 ds. Romein, R.dam; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, belijdenis, 6.30 ds. v. Niel. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindewey, ha, G ds. Sliedregt, ha; Ichthusk. 10 ds. v. Roon, ha, 5 ds. De Jong; dodelijke injectie zijn, maar vaak is het een uiting van: ik kan het niet meer aan, doe iets om het draaglij ker te maken. "Dan vraagt de ster vende in feite om betere stervens hulp". Wel hebben de bisschoppen de indruk dat stervenden tegenwoor dig meer om euthanasie vragen en dat ook werkelijk bedoelen. Het verzoek tot zo'n dodelijke in greep kan, naar hun overtuiging, nooit door een ander worden ge daan. "Het vertrouwen tussen arts en zieke zou daardoor ten diepste worden aangetast. De hele gezond heidszorg zou erdoor worden on dergraven. Geen zieke of stervende zou zich meer veilig voelen". Maar ook als de zieke zelf zijn le ven beëindigd wil zien, zijn er nog mogelijkheden om hem van dat be sluit te doen terugkomen. De bis schoppen denken dan aan een ge sprek, dat de zieke het gevoel geeft niet te zijn afgeschreven, en aan de Pniëlk. 9.30 ds. v. Sliedregt, ha, 6 ds. Driebergen, ha; aula Bestevaer-mavo (Rynsoever) 10 kand Spaans; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 ds. Huting, R.dam. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster. Geref. K. Vryg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hei- da. Ned. Geref. K. 8.45 ds. De Jong, Alphen, 7 ds. Janse. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrye Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 hr. N. v.d. Want. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 4 stud. v. Ruitenburg. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5 leesdienst Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, belijdenis, 7 mevr. ds. Attema-Roosjen, Nieuwerbrug. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, belijdenis, 6-30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet Bapt.gem. (wykgeb. Zijlkw.) 10 hr. De Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. De Korte en pastoor Har ding, oecum. dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 7 zie herv. gem. toezegging dat het sterven niet on nodig zal worden verlengd. Blijft de zieke bij zijn verzoek, dan komt de hulpverlener voor een ernstig probleem te staan. "De arts kan een zieke niet te- gens diens wil nog verder behan delen, kan in zo'n situatie alleen nog de bijkomende verschijnselen van de ziekte bestrijden. Maar een arts of verpleegkundige kan door de beslissing van een stervende nooit worden verplicht tot iets waarmee hij zich in geweten niet kan verenigen. Dan zou de hulp verlener instrument worden van een 'dwalend geweten'. Ten on rechte zou dafi niet de eerbied voor het leven maar het vermeende zelf beschikkingsrecht doorslagge vend zijn". "De ervaring wijst echter uit, dat de dodelijk zieke bijna altijd vrede heeft met de beslissing om geen euthanasie toe te passen als hem dat op fijngevoelige wijze wordt gezegd, en hem ook oprecht wordt beloofd, dat zijn sterven zoveel mo gelijk zal worden verlicht, zodat hij rustig kan heengaan als het ogen blik gekomen is". Lijden als straf De bisschoppen gaan ook in op de oer-menselijke vraag naar het 'waarom'. Bij velen leeft het gevoel dat ziekte, pijn of welk leed ook een straf van God moet zijn. Verwijzend naar uitspraken van Job en Jezus zelf zeggen de bis schoppen, dat de gedachte van ziekte en lijden als straf van een rechtvaardig God moet worden losgelaten. "Natuurlijk is er veel leed tengevolge van onze zondig heid en ons menselijk falen, maar er is ook veel lijden waarvoor geen mens verantwoordelijk kan wor den gesteld, lijden dat onschuldi- gen overkomt". "Toch is er voor gelovige christe nen een begin van antwoord moge lijk. Zoekend naar enige zin van het lijden dat ons overkomt, kun nen wij allereerst het oog richten op de Heer. Hij is de Weg en nodigt ons uit zijn weg te gaan". De bis schoppen hopen, dat die weg velen die in duisternis verkeren mag be moedigen en enig licht mag geven. "In de stervende kan de wonder lijke mogelijkheid van aanvaar ding en overgave de overhand krij gen boven gevoelens van opstan digheid en verzet, omdat er on danks alles tóch toekomst blijft. Hij is geroepen tot verrijzenis en eeuwig leven bij God". Automatiek. De gereformeerde predikant van Enter in Overijssel, ds. E. Overeem (36), heeft de in druk dat van het gemeenschappe lijke in de kerk steeds minder over blijft. "Het lichaam is de optelsom geworden van de verschillende de len", schrijft hij in 'Centraal Week blad' van deze week. "De gemeente verandert in een automatiek. Tussen de uitgestalde lekkernijen moet ik kunnen vin den wat voor mij verteerbaar is. De kerk wordt supermarkt, de kerke- raad een vereniging van inkopers. Voor elck wat wils". "Het zal wel helemaal bij deze tijd horen. Maar hoe frustrerend moet het zijn voor kerkeraden, dat hun werk, waar zij zoveel tijd en inzet in steken, een winkel is ge worden met teruglopende omzet. Levenskracht In het slot van hun 'herderlijk schrijven' wijzen de bisschoppen de nog altijd bestaande opvatting af dat de ziekenzalving uitsluitend voor stervenden zou zijn bedoeld. "Bediend-wórden roept nog al te zeer de gedachte op van een nade rende dood". "In de ziekenzalving legt de Heer zijn hand op de zieke en schenkt hem innerlijke vrede. Zo kan hij nieuwe levenskracht ontvangen om zijn ziekte te aanvaarden, hoe deze ook verlopen mag. Een le venskracht die ook tot herstel kan bijdragen. Deze zalving is geen angstwekkend teken van een nade rend einde, maar juist een her nieuwd aangeraakt worden door de kracht van de Heer". De bisschoppen raden dan ook af, de zalving uit te stellen tot men selijkerwijs geen genezing meer mogelijk is. (Waar de bisschoppen in hun ge schrift spreken over 'zieke', 'arts', 'ver pleegkundige' of 'geestelijke verzorger', bedoelen zy - 'uiteraard' - zowel vrou wen als mannen. Dat geldt ook voor het gebruik van mannelijke voornaam woorden als 'hij' en 'zijn'. Het 'herderlijk schryven' (f. 2,50) is te bestellen bij het secretariaat van het Rooms-Katholieke Kerkgenootschap, postbus 13049, 3507 LA Utrecht, tele foon 030-334244. Vorige week zaterdag gaf deze pagina een reformatorische visie op dit onder werp met een weergave van het ge schrift 'Euthanasie en pastoraat', een gereformeerde uitgave, die instemming kreeg van hervormde kant). Moeten we dan maar afzien van duidelijke keuzes en het assorti ment van artikelen zo breed moge lijk maken terwille van de klanten binding? Lopen wij dan niet onder het evangelie vandaan?" "Hoeveel goed recht mijn eigen ervaring, beleving, keuzes en ge weten ook mogen hebben, ze kun nen niet zonder aanvulling. Niet zonder de verkondiging, die van de 'andere kant' komt, en ook niet zonder correctie van de kant van mijn medechristenen, dichtbij en ver. Want in een religieuze super markt zie ik toch niet zoveel heil als (ondanks alles) in de kerk". Positief. De FNV is 'redelijk positief over de visie van de Ne derlandse bisschoppen op de werkloosheid, die eerder deze week werd gepubliceerd. "Veel van wat in deze herderlijke brief naar voren wordt gebracht ervaart de FNV als een ondersteuning van haar eigen beleid", zegt de vakcen trale in een reactie. Wel vraagt de FNV zich af, of de bisschoppen zich voldoende reali seren, dat voor veel mensen met een uitkering het 'dagelijks brood' een luxe dreigt te worden door het verlies van koopkracht in de laat ste jaren. China. De Wereldbond van Bij belgenootschappen gaat zich sa men met de kerken van China in zetten voor de oprichting van een complete drukkerij in China. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. Kamme- raat, Leersum, 4 ds. v. Rossem, Waarder. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vryg. (Bachiaan) 10 en 3.30 ds. Hordijk. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 woorddienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. F. v. Roest; Bethelk. 9.30 ds. v. Vuuren, Kamerik, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk Kruisk. 10 hr. Beijersber- gen, R.dam, 5 ds. Noordam, Bleiswijk; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. De Jonge, Gouda. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. ltt ds. Steenstra, 4.30 ds. De Reuver, Delft; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen;" Mfessiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 5 ds. Couvee, Voorburg; Zuid (Bloemcamplaan) zie herv. Kie- vietkerk. Ned. Prot Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewyn, belijdenis, 6.30 ds. Kempe naar, Werkendam. Geref. Kerk 9.30 kand. De Bruin, Nieuwveen, 6.30 ds. Dronkert, Gouda. Ned. Prot. Bond (De Wyk) 10.30 dr. Meijering. Rk Kerk zat. 7, zo..l0. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Drijver, Voorschoten, 7 hr. Karstens, Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 kand. Smits, Leiden, 7 zie herv. gem. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 (belij denis) en 6.30 ds. Eysenga. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Broer. Wie van de twee kerkelijke ge schriften over euthanasie (gere formeerd - met hervormde in stemming - en rooms-katholiek) enige duidelijkheid verwacht, wordt niet teleurgesteld. De ver schillende standpunten worden in heldere taal uiteengezet, en dat kan niet van elk kerkelijk stuk worden gezegd. Er zijn raakpunten tussen bei de visies - frappant is soms het gebruik van dezelfde woorden -, maar ook momenten waarop ze duidelijk uiteengaan. De ver schillen komen in hoofdzaak hierop neer, dat de bisschoppen elke vorm van actieve euthanasie onder alle omstandigheden af wijzen, terwijl de gereformeerde synodale werkgroep een verzoek om euthanasie niet bij voorbaat afwijzend of misprijzend tege moet treedt. De bisschoppen vermijden be wust de term 'passieve' euthana sie. Als de dood dichtbij is en be handeling geen enkele zin meer heeft, is dat een 'natuurlijk ster- ven'. Het gereformeerde rapport noemt wél beide vormen van eu thanasie passief en actief - maar ziet er in ethisch opzicht geen verschil tussen. Iets niét (meer) doen is evengoed een be slissing als iets wél doen. Het ver schil is alleen emotioneel. 'Pas sief is minder cru. Opzettelijke beëindiging van het leven in een stervensproces mogen en kunnen wij niet goed keuren, zeggen de bisschoppen. Naar hun overtuiging is het ge weten dat ruimte laat voor een verzoek om euthanasie een 'dwa lend geweten'. Daartegenover ziet het gereformeerde geschrift ook binnen de christelijke ge meente de mogelijkheid om zo'n verzoek rustig en open onder ogen te zien en te bespreken. Er kan een einde komen aan de menselijke draagkracht. En le vensduur heeft toch niet de hoog ste waarde. Tegenspraak Het zal duidelijk zijn, dat met het verschijnen van beide ge schriften over dit wel zeer moei lijke en gevoelige vraagstuk het laatste woord voorlopig niet is gezegd. Het actuele gesprek er over is nauwelijks begonnen. De uitdrukkelijke bedoeling van het gereformeerde stuk is, dat het in de plaatselijke kerken grondig wordt behandeld, alvo rens de synode er na 1 maart vol gend jaar mogelijk een uit spraak over zou doen. De 'herder lijke brief van de bisschoppen heeft meteen al de allure van: zó is het en wij hopen op gelovige aanvaarding van dit standpunt. Maar zo gemakkelijk ligt het toch niet. Op een studiedag in Nijmegen van de Katholieke Artsenvereni ging - nd de verschijning van de bisschoppelijke brief bleek een eensluidend standpunt inzake euthanasie niet mogelijk. Noch de artsen, noch de ethici, noch de pastores wilden zóver gaan, dat ze euthanasie onder alle omstan digheden afwezen. Met het document van de bis schoppen zijn de vragen rond dit onderwerp niet 'automatisch' beantwoord. Het roept zelfs nieu we op. De discussie zal dan ook voorlopig wel doorgaan. Maar niet alleen daar. Ook het ruimere gereformeerde stand punt kan de nodige tegenspraak verwachten. Dat bleek wel op een congres van de reformatorische Stichting Schuilplaats, zaterdag in Utrecht, dat speciaal aan dit on derwerp was gewijd. Het gerefor meerde protestantisme in de lijn van Calvijn erkent de verant woordelijkheid van de mens, maar dan wel onderworpen aan Gods recht en wet, zo werd daar beklemtoond. "En dié zeggen on omwonden 'nee' op de vraag of de mens leven mag beëindigen, dat God zelf niét beëindigt". Het is al goed, dat de kerken in hun meedenken hierover niet achteraan komen en dat ze hun - al dan niet voorlopige - stand punten verstaanbaar argumen teren, zoals nu van gereformeer de en rooms-katholieke kant in deze geschriften is gedaan. Dat kan mensen die hiermee op welke manier ook - te maken krijgen helpen om zelf positie te kiezen. Want als ergens de per soonlijke verantwoordelijkheid zwaar weegt en toetsing behoeft, dan wel hier. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, belijdenis-. Geref. Kerk 10 ds. Baas, 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vryg. 8.45 ds. De Putter, 4.30 stud. J. Boersma. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10.45 ds. Schuurman, Dronten, 5 ds. Schuurman, gez. dienst met Heemstede. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dyken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30,10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Taselaar, Alphen. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v. Leeu wen, Driebergen. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Gelder, gezins- dienst. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33)9.30. r- Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Hagen, Westen dorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. De Lange, Aalsmeer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat 7, zo. 10 en 11.15. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, belijdenis, 7 kand. Graafland, Gouda. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. Kat Ouderkerk a.d. Amstel, 7 ds. Breder- veld, Soest NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. C. v.d. Plas, Zwijndrecht, 7 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keunihg, belijde nis; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v.d. Velden, Woerden. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 5 ds. Keuning; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Wolthuis, Heem stede. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat 7, zo. 8 enb 10. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg; De Zilk 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. Pauluskerk 10 drs. G. Schwencke; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. M. de Jonge, 7 hr. W. J. Schot. Geref. Kerk 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 br. A. Tieleman, 4 br. S. H. Attema. Van Wyckerslooth 4 ds. Hemmes. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. 7, zo. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 dienst in 'De Spreng'. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, Leiden, 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling, ha; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling, belijdenis. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 (belijdenis) ds. Baayen, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Den Hartog, SASSENHEIM: Herv. (?em. 9 en 10.30 ds. Koldewyn, De Kaag, 7 ds. Baas. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Plantinga, Leeuwarden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Hery. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, belijdenis, 6.30 dr. De Graaff, Hattem. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Jas pers Focks. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Geref. Kerk 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. K. Vryg. 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Roth fusz. Hillegom. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11