Kok: uitzicht op 36 uur blijft eis Afscheiden Aruba zou ramp zijn Akzo verhoogt researchuitgaven fors 'Niet meer dan één pauzejaar' Zanussi: 4800 banen weg Kabinet 'leugenachtig' over prijs kernenergie Japanse auto-export opgevoerd: VS boos L ago Smit-Kroes zwicht voor spreidingswensen Kamer 'Dollar niet bepalend voor winst in '85' Swissair Schiphol winnaars bij reispubliek VRIJDAG 29 MAART 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ARNHEM (ANP/GPD) - Voor de FNV zijn eenjarige cao's bespreekbaar, op voorwaarde dat daarin het uitzicht wordt vastgelegd op invoering van een werkweek van gemiddeld 36 uur in de loop van 1986 en de financiering hiervan. In de cao's voor 1985 zal ook al iets aan arbeidstijdverkorting moeten worden gedaan, bij voorbeeld voor jongeren, naast tenminste handhaving van de koopkracht en het volledige ziektegeld. 'M ft»:' p- "itt» Dit zei FNV-voorzitter W. Kok gis teravond op een vakbondsbijeen komst in Arnhem. „Als FNV-bon- den een eenjarig contract afsluiten, dan moet daarin het bedje voor de 36-urige werkweek in 1986 zijn ge spreid", aldus Kok. De werkgevers zullen moeten toezeggen dat er in de tweede helft van 1985 reëel over de invoering van de 36 uur kan worden onderhandeld. Kok: „Waar nodig zitten we vanaf de zomer al weer aan de onderhandelingstafel om de technische en organisatori sche problemen met de werkge vers op te lossen". De FN V-bonden zijn bereid om flexibiliteit en maatwerk te leveren bij de vorm waarin het korter werken per bedrijf moet worden gegoten, zo betoogde de FNV- voorzitter. „We hebben ons nooit zo onredelijk opgesteld, dat er e e n eenvormige frigide methode van atv moet worden doorgevoerd. Daarvoor zijn de situaties in bedrij ven te verschillend. Wat telt is het resultaat: arbeidstijdverkorting die zichtbaar de werkgelegenheid ver betert". Kok zei dat ondanks 2,5 jaar „no- nonsene-politiek" Nederland nog steeds achteraan komt in de rij van landen met een economisch her stel. Ook de bestrijding van de ho ge werkloosheid schiet zo weinig op, aldus Kok, het laatste rapport van het Centraal Planbureau aan halend. De harde bezuinigings hand van het kabinet heeft de las ten oneerlijk verdeeld, de over heidsinvesteringen in onder meer de bouw op een onaanvaardbaar laag peil gebracht en de koop- ROME (RTR) - De Italiaanse Zanussi, waarin de Zweedse Electrolux vo rig jaar december een belang van 49 procent heeft genomen, wil 4800 van de 18.800 arbeidsplaatsen kwijt. Dit heeft de topman van vrijwel de groot ste witgoedfabrikant in Italië, Gianmario Rossignolo, gisteren verklaard. Rossignolo heeft een reorganisatieplan voor de komende drie jaar be sproken met de regering en de vakbonden. Eerder was gemeld dat Za nussi zesduizend arbeidsplaatsen wilde schrappen, waarvan vijfduizend nog dit jaar. Rossignolo liet weten dat Zanussi technisch gesproken nog steeds in solvent is, ondanks het belang dat Electrolux heeft genomen en ondanks diverse financiële ipjecties. Het afgelopen jaar werd afgesloten met een schuld van 500 miljoen dollar. Directeur Carlo Verri verklaarde dat het niet de bedoeling is werkne mers te ontslaan. Hij hoopt dat de regering een wet zal goedkeuren waar mee de pensioengerechtigde leeftijd wordt verlaagd van 55 tot 50 jaar. De overkoepelende vakbondsorganisatie FLM noemt de vermindering van het aantal banen onbegrijpelijk en onaanvaardbaar. Ze wil eerst meer duidelijkheid hebben over hoe de verhouding tussen Zanussi en Electro lux in de praktijk werkt. kracht en daarmee de afzetmoge lijkheden voor bedrijven te veel af geknepen. „Het kabinetsbeleid faalt, en VVD en CDA verdraaien de feiten. De heren leven kennelijk in een an- derè wereld, of ze zijn zo benauwd voor de onvoldoende die ze vol gend jaar mei van de kiezers krij gen dat ze zich overschreeuwen zo betoogde de FNV-voorzitter. Werkgevers, die hard nee blijven zeggen tegen de bonden, zullen volgens Kok de komende weken op steeds bredere schaal met acties worden geconfronteerd. De Indus triebond van de FNV liet gisteren weten dat in het hoofdkantoor van de bond in Amsterdam vanaf maandag het landelijke actiecen trum zal worden ingericht, van waaruit eventuele acties zullen worden gecoördineerd. Ook zal de weerstandskas worden geopend voor de leden wanneer het stakin gen aan komt. Bij Akzo, Philips en Hoogovens zijn de cao-onderhandelingen in middels weer hervat, terwijl bij Ahold (Albert Heijn, Miro) gister avond een akkoord over een 38-uri- ge werkweek werd bereikt voor de 3500 personeelsleden op het hoofd kantoor in Zaandam en in de distri butiecentra. Gehandhaafd is de in 1984 gemaakte afspraak dat de werktijd verder zal worden verkort tot gemiddeld 36 uur. Bijzonder verbolgen reageerde de Dienstenbond van de FNV gis teravond op de houding van de werkgevers in het verzekeringsbe drijf. „Ze hebben hun winsten met 15 tot 20 procent zien groeien, be staan bij de gratie van het feit dat mensen zich willen verzekeren te gen risico's en laten hun eigen werknemers in het onzekere". Vol gens de FNV-bond willen de verze keraars in 1986 juist af van halve en hele roostervrije dagen. KOPENHAGEN - Boze arbeiders hebben gisteren geprobeerd door mid del van blokkades de werkzaamheden van het Deense parlement te ver hinderen. Daarbij kwam het tot botsingen met een naar schatting dui zendkoppige politiemacht. De protesten zijn gericht tegen een wetsvoor stel,om de loonsverhogingen te beperken tot twee procent. Denen met inko mens van meer dan een ton zullen samen zo'n 600 miljoen gulden moeten inleveren als gedwongen spaargeld bij de regering, dat vanaf 1991 rente loos wordt terugbetaald. (Polfoto) DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de keuze voor meer kerncen trales gebaseerd op in hoge mate aanvechtbare gegevens. Boven dien kwamen die gegevens uit een zeer beperkte kring van adviseurs. Dit schrijft de werkgroep 'Goedko pe en Veilige Elektriciteit' in zijn gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden rapport. In de werk groep hebben zitting het Centrum ,voor Energiebesparing, de Consu mentenbond en de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV). Zoals bekend besloot het kabi net in januari dat een deel van de elektriciteitsvoorziening moet worden opgewekt door kerncen trales. Het kabinet is van mening dat er in Nederland ten minste twee nieuwe kerncentrales moeten komen met een vermogen per cen trale tussen de 900 en 1.300 megat- watt. In een toelichting erop, zei minister Van Aardenne van Econo mische Zaken in januari dat dit idee werd ingegeven door voorde len voor de economie en werkgele genheid. Secretaris J. Stekelenburg van het hoofdbestuur van de FNV be tichtte gisteren de kabinetsbereke ningen "op zijn minst van leugen achtigheid". De regering is in haar berekeningen uitgekomen op een elektriciteitsprijs bij kernenergie centrales van 8,7 cent per kwh, al dus Stekelenburg, maar om een dergelijke lage prijs voor te reke nen heeft men zich wel in de merk waardigste bochten moeten wrin gen. De energie-prijs komt in 1985 - indien een nieuwe centrale thans in bedrijf zou worden genomen - op 13 a 14 cent per kwh, zo heeft de BTJV berekend. Bovendien gaat de regering er vanuit dat de kosten van atoomstroom tussen nu en 2000 constant zullen blijven. Een volstrekt ongeloofwaardige optie, aldus Stekelenburg, nu juist atoomstroom gedurende de afgelo pen tien jaarzo snel in prijs is geste gen. Het samenwerkingsverband van industriële grootafnemers van energie SIGE vindt dat het aandeel van kernenergie in het brandstof pakket voor de elektriciteitspro- duktie juist groter moet worden dan de 2000 megawatt die de rege ring op termijn voor ogen heeft. De SIGE denkt eerder aan zo'n 4000 megawatt, aldus voorzitter Ir E.A. de Wit gisteren in Rotterdam op een persbijeenkomst over de ener- giebeurs Total Energy die van 7 tot en met 12 mei in Ahoy wordt ge houden. Wordt het regeringsstandpunt gevolgd dan zal kernenergie op ter mijn voor 20 procent van de elek triciteitsopwekking zorgdragen. In het buitenland ligt dat percentage een stuk hoger, aldus de SIGE. Centrale Bank Antillen in somber rapport Kort en zakelijk Bijenkorf Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) heeft in het op 31 januari dit jaar afgesloten boekjaar een posi tief netto resultaat weten te boeken WASHINGTON/TOKIO (AP) - De van 34,5 miljoen gulden, zo is giste- Amerikaanse Senaat heeft gisteren ren bekendgemaakt. In het voor- gaande boekjaar werd een winst tie behaald van 700.000 gulden, waar bij 3,6 miljoen gulden apart werd gezet voor reorganisaties. De aan deelhouders zal worden voorge steld het dividend te passeren. uitvoering gestemd voor een resolu- i president Reagan wordt gevraagd tariefmuren en import quota vast te stellen voor Japanse produkten. De woede van de Senaat is ge- WILLEMSTAD (ANP) - Zowel voor Aruba als voor de gehele Ne derlandse Antillen staat het finan- cieel-economisch gezien buiten kijf dat de Arubaanse afzondering noet worden heroverwogen. Dat schrijft de bank van de Nederland se Antillen (Centrale Bank) in een rapport over de huidige financieel- economische situatie wordt geana lyseerd. Het uiterst sombere rapport, gaat er echter gedwongen door „de poli tieke realiteit" vooralsnog van uit dat Aruba die datum het Neder- lands-Antilliaanse staatsverband zal verlaten. Het 28 pagina's tellen de rapport maakt een analyse van de economische positie van de ei landen Aruba en Curacao, alsook die van het land als geheel. De economische pijlers waarop de welvaart van de Nederlandse Antillen is gebouwd staan onder zware druk. „Enkele van deze pij lers dreigen zelfs geheel te verdwij nen". De bank wijst op de sluiting van de Lago, de onzekere toekomst van Shell-Curacao en de te ver wachten daling van inkomsten uit de financiële offshore (inkomsten van papieren bedrijven op de An tillen). De sombere economische situa tie en de te verwachten stijging van de werkloosheid zyn dusdanig, „dat het twijfelachtig wordt of de eilandgebieden Aruba en Curacao in staat zullen zijn om bij de huidi ge bevolkingsomvang een redelijk bezuinigingen zijn deze tekorten niet op korte termijn weg te werken. Aruba zal derhalve exter ne steun moeten ontvangen". Er zal verder op Aruba niet te ontko men zijn aan een drastische verla ging van de totale personeelslasten van ten minste 25 procent, zo schrijft de bank. Shell Voor Curacao is er intussen nieu- hoop op behoud van de Shell- raffinaderij. Venezuela is bereid om op 15 april in Caracas overleg te plegen over de mogelijkheden om Shell Curacao open te houden, zo heeft het consulaat van Venezuela gisteren in Willemstad bekendge maakt. In een persverklaring zegt de consul-generaal van Venezuela, Luis Ochoa Teran, dat zijn minister buitenlandse zaken, Simon Al- landse Antillen, Shell en Venezue la, „om de diverse alternatieven te bestuderen". Het overleg zal alleen zin hebben als Shell bereid is de datum van 31 maart, waarop het concern uitsluit sel wil hebben over de voorwaar den voor redding van de noodlij dende raffinaderij, op te schuiven. De Shell-directie buigt zich nog over een brief van de Nederlandse verloopt in grote lijnen volgens de verwachting. Ontslag De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van PSP en PvdA ver worpen om minister De Koning er toe te bewegen zijn plannen te la ten varen tot versnelde ontslagpro cedures en halvering van ontslag termijnen. Daarmee staat niet vast dat de minister een groen licht van de Kamer heeft gekregen voor zijn voornemens. Het CDA wacht af wat de Sociaal Economische Raad en de Stichting van de Arbeid te berde zullen brengen over de plan nen, alvorens zijn standpunt te be palen. Vakopdeiding Voor de vakopleiding van jonge ren heeft staatssecretaris Kappey- ne van de Coppello (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) voor het cur susjaar 1985/86 ruim 100 miljoen gulden meer beschikbaar gesteld dan voor het cursusjaar 1984/85, toen 135 miljoen gulden werd uit getrokken. Voor het komende cur susjaar is 243 miljoen gulden be schikbaar, zo heeft de staatssecre taris aan de landelijke opleidings fondsen laten weten. Het geld is bedoeld voor nieuw af te sluiten leer(arbeids)overeenkomsten met jongeren in het kader van het leer lingwezen. de reorganisatie wekt door de Japanse aankondi- j dat het maximale aantal i de V.S. te exporteren auto's in het jaar beginnend op 1 april 2,3 mil joen zal bedragen, een stijging van 25 procent. Amerikaanse functionarissen zijn koortsachtige onderhandelin gen begonnen om een handelsoor- loog te vermijden. De toevloed van Japanse auto's is de Amerikanen NS'ers moeten reclame maken UTRECHT (ANP) - NS wil zijn werknemers actief inschakelen bij het aan de man brengen van de trein. De spoorwegen timme ren via grote reclamecampagnes fors aan de weg nu de treinkaar tjes voor het eerst sinds 40 jaar goedkoper worden (per 1 april). NS verwacht dat ook het eigen personeel tot heil van de trein en de eigen werkgelegenheid een duit in het zakje zal doen. Alle NS-ers krijgen een brief van de directie in de bus waarin ze wordt' gevraagd een bijgesloten gratis dagkaart (kosten normali ter ongeveer 50 gulden) cadeau een doorn in het oog, omdat Japan zijn eigen markten niet geheel voor buitenlandse produkten openstelt. Het Witte Huis had al eerder op de dag gezegd 'zeer teleurgesteld' te zijn over het Japanse besluit. Het exportplafond voor het fiscale jaar 1985, dat op 1 april begint, is gesteld op 2,32 miljoen auto's. De welvaartpeil en een stabieler kli- Japanse automobielindustrie ziet maat te garanderen", de maatregel als een beperking van De bank wijst erop dat in „alle" de vrije handel. Omgekeerd willen deskundigenrapporten (waaronder de Amerikanen dat Japan zijn die van het IMF), die in de loop der markt toegankelijker maakt voor jaren zijn verschenen, is betoogd buitenlandse elektronica en ande- dat de „economische veerkracht re produkten. In totaal produceer- van de zes eilanden tesamen groter de Japan in 1984 11,4 miljoen autós is dan van Aruba en de Nederland en was daarmee voor het vijfde se Antillen apart". „Dit argument achtereenvolgende jaar de grootste weegt des te zwaarder doordat de autoproducent ter wereld. economische omstandigheden zijn verslechterd". De bank bepleit een uitstel van de status aparte voor langere tijd. „Uitstel zal alleen dan de nodige rust kunnen terugbrengen, indien dit uitstel minstens vijftien jaar geldt, zodat alle aandacht kan worden besteed aan het oplossen van onze grote economische problemen". Indien de status aparte toch door moet gaan om politieke redenen, dan ziet de bank het liefst dat nu al een aantal bevoegdheden en taken wordt overgedragen aan Aruba, „zodat dit eiland de daar heersende problemen geheel zelfstandig kan oplossen met de minste gevolgen voor de overige eilanden". De te verwachten tekorten voor Aruba over 1985 en 1986 zullen bij ongewijzigd beleid respectievelijk 116 en 165 miljoen Antilliaanse gul den bedragen. „Zelfs bij drastische berto Consalvi, akkoord gaat met regering, waarin zeer waarschijn- het overleg tussen de vier betrok- lijk wordt aangedrongen op uitstel ken partijen: Nederland, de Neder- van het ultimatum. De Lago-raffinaderij op Aruba is gisteren door het Amerikaanse Exxon (Esso) gesloten. Het complex zal nog niet worden ontmanteld, omdat de eiland-regering haar pogingen voortzet een koper te vinden. Lago was veruit de belangrijkste economische kurk van Aruba. (foto gpdj te doen aan vrienden of kennis sen die tot nu toe het spoor me den, zo blijkt uit het NS-blad De Koppeling. NS houdt er rekening mee dat een deel van de „cadeautjes" te recht zal komen bij mensen die toch al verstokt treinreiziger zijn (NS'ers incluis die wel met kor ting maar niet geheel gratis mo gen reizen). Maar NS verwacht dat toch minstens de helft van de spoorwegmensen zijn best zal doen om de „doelgroep" te berei ken. Het is eigenlijk een proefrit, zoals autoverkopers die ook han teren, aldus de spoorwegen. DEN HAAG (ANP) - De rege ringsfracties van CDA en WD houden vast aan het uitgangspunt dat er door de verplaatsing van de Centrale Directie van de PTT uit- përiode van eindelijk 2200 PTT-ers in Gronin gen moeten komen te werken. Dat staat in een motie van beide frac ties die gisteren door de Tweede Kamer is aangenomen. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft de Kamer enige operatie, "i tijd geleden in een brief laten we- gelijke opgave" ten dat zij, indien de spreidings operatie meer mocht kosten dan 270 miljoen gulden, het aantal te verplaatsen PTT-ers zou willen verlagen. CDA en WD vinden echter dat vooralsnog niet aan dit uitgangspunt getornd mag wor den. De PvdA stemde tegen de mo tie, omdat de socialisten niet gelo ven dat de verplaatsing voor 270 miljoen gulden mogelijk is. Kritiek De minister kreeg in de Kamer ongezouten kritiek te horen op de toonzetting van de brief, waarmee zij het spreidingsplan van de PTT een paar weken geleden naar de Kamer stuurde. De minister sprak daarin van "grote risico's" voor de PTT als gevolg van de spreidings- zo niet onmo- "grote risico's voor het uit de hand lopen van de kosten". Mevrouw Smit-Kroes be sloot haar brief met de constate ring dat het kabinet besloten had de operatie toch maar door te zet ten, omdat de kamer dat wilde. Woordvoerders van CDA en PvdA zeiden gisteren als reactie op de brief, dat de minister geen verant woordelijkheid voor de operatie wil dragen. Scargill De leider van de Britse kolensta- king, Arthur Scargill, heeft in een interview met het Russische vak bondsdagblad Trud gezegd dat de mijnwerkers met hun recent beëin digde staking een 'briljante over winning' hebben behaald. Scargill zei dat de strijd zelf de belangrijkste overwinning van de staking was. 'In de loop van 12 maanden zijn vele duizenden jonge mannen en vrouwen tot een graad van politiek inzicht gekomen die nog maar twee of drie jaar geleden ondenkbaar was,' aldus Scargill. De voorzitter van de Britse mijn- werkersbond arriveerde maandag in Moskou voor het bijwonen van een internationaal congres van mijnwerkers. ARNHEM/SASSENHEIM (ANP) - Het chemisch concern Akzo, ook eigenaar van Sikkens lakfabrieken in Sassenheim, gaat de jaarlijkse uitgaven voor onderzoek en ont wikkeling met ruim dertig procent opvoeren tot 800 miljoen gulden in 1988. Dat levert nieuwe werkgele- Akzo betwijfelt echter of die in Nederland te vinden zijn. Het be stuur zei gisteren bij de presentatie van het jaarverslag hiervoor des noods buitenlanders te zullen wer ven. Voor de omvangrijke verho ging Akzo gen vermogen steeg vorig jaar met 1 miljard gulden en het bedrag van de leningen verminderde met 1,1 miljard. Akzo kan investeringen zelf be kostigen en zal voorlopig geen aandelen uitgeven of 1984, mede dankzij de vlucht van de dollarkoers, is Akzo niet be vreesd voor een teruggang dit jaar. „Nu het er naar uitziet dat de eco nomie in de VS wat achterblijft maar in Europa enige groei ver toont acht ik het goed mogelijk dat rchkosten heeft onze resultaten in 1985 niet zullen beroep gedaan op de achterblijven bij die van vorig overheid. Gesproken wordt van 50 jaar", aldus topman jhr. A.A. Lou- miljoen gulden. Het concern zelf is don. "Sterker nog, ik zou teleurge- intussen zeer goed bij kas. Het ei- steld zijn wanneer de nettowinst Loudon maakt zich voorlopig weinig zorgen over de daling van de dollar. Loudon vindt de ontwik keling van de economie in de ver schillende werkgebieden van het concern van groter belang. „Vorig jaar heeft Akzo inderdaad geprofi teerd van de hoge dollar, maar ge middeld over het hele jaar 1984 was de dollar 3,22. Bovendien is het met die dollar vaak een kwestie van plussen en minnen in de ver schillende landen", aldus Loudon. Met de in 1984 behaalde resulta ten heeft Akzo een kentering be reikt in zijn nog jonge ontwikke ling. De belastingdruk voor het concern was vorig jaar met 35 pro cent aanzienlijk hoger dan de 14 procent in 1983, omdat er zo lang zamerhand geen verliezen uit het verleden meer opgevoerd kunnen worden. De omzet nam, vorig jaar met tien procent toe tot 15,6 mil jard gulden; de nettowinst steeg van 428 tot 752 miljoen. De zorgen van de zeventiger ja ren hebben daarmee plaats ge maakt voor een nieuw elan in de jaren tachtig. Loudon: „Door de betere financiële positie is ruimte ontstaan voor een offensieve stra tegie, die een versnelling zal geven aan de verdere groei. Voor Akzo liggen die groeigebieden vooral in farmacie, coatings, chemische spe cialiteiten en nieuwe materialen, zoals aramide- en koolstofvezels en hoogwaardige kunststoffen". Intussen probeert Akzo al meer dan een jaar haar positie in de Ver enigde Staten te versterken. Van overnemingen is tot dusver niets gekomen, omdat zich geen ge schikte kandidaat aandiende. Akzo blijft echter op het vinkentouw zit ten en zal toeslaan wanneer dit maar mogelijk is, al zal het bestuur zich niet tot haast laten verleiden. Loudon tekent hier echter by aan dat deze aandacht voor de VS niet ten koste zal gaan van Akzo's belangen in Nederland en West- Duitsland. „Ook zullen wij het be lang van uitbreiding in andere de len van de wereld niet uit het oog verliezen. Het extra accent dat de VS in onze geografische spreiding heeft komt omdat Amerika de grootste industriële markt in de wereld is en omdat er voor Akzo op die markt nog witte plekken zijn". DEN HAAG (ANP) - Schiphol is de beste luchthaven ter we reld en Swissair de beste lucht vaartmaatschappij. Dat vinden de leden van dè Internationale Organisatie van Luchtreizigers, de IAPA. De IAPA houdt elke twee jaar een enquête onder haar le den, meer dan 100.000 zakenlie den uit de hele wereld. De re sultaten van het jongste onder zoek werden gisteren bekend gemaakt in Den Haag. Het is de derde keer dat Schiphol er het beste afkomt. De luchthaven van Singapore, Changi, wist beslag te leggen op de tweede plaats. Derde is Zürich, vierde Frankfort, vijfde het Londense Heathrow en zes de Charles de Gaulle nabij Pa rijs. Om hoog te eindigen moet een luchthaven kunnen bogen op een snelle afhandeling van de bagage, een snelle en ge makkelijke manier van inchec ken, snelle passage van de douane, gemakkelijke over- stapfaciliteiten en korte loopaf standen. Van de luchtvaartmaatschap pijen staat Swissair al jarenlang hoog aangeschreven bij de IA- PA-leden. De tweede plaats wordt hier ingenomen door Lufthansa, gevolgd door Singa pore Airlines en British Air ways. De KLM staat op de vijf de plaats. Uit de gegevens die de IAPA donderdag bekendmaakte blijkt overigens dat de voor keur voor Swissair niet bete kent dat er met deze maat schappij het meest wordt ge vlogen. De afgelopen twee jaar hebben de zakenlieden het meest gebruik gemaakt van British Airways. Swissair neemt op dit lijstje de vierde plaats in en de KLM de vijfde. De IAPA-leden blijken voor hun zakenreizen de voorkeur te geven aan de business-class. Veertig procent van de leden boekt in deze categorie tegen 24 procent twee jaar geleden. De goedkopere economy-class raakte minder in trek. Nu reist dertig procent in deze klasse. Twee jaar geleden was dat nog 45 procent.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9