Tot ziens\ zei de paus Bijdrage in kinderopvang niet omhoog Golden Ten op afstand gestuurd Vijftal bekent moord van 14 jaar geleden Huur naar draagkracht kan 1 miljard besparen WIESTAATOPHET BESTE LOOPT WEG MET TIMBERLAND VRIJDAG 29 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Het Golden Ten spel in Zwolle met de magneten in de speelbak die door de bouleur (wedstrijdleider) vanaf zijn kruk met schakelaars konden worden bediend. Politiemensen laten zien hoe er op die manier kon worden gemanipuleerd. (foto anpj Arrestaties in Zwolle wegens oplichting ZWOLLE (ANP) - De Golden Ten speeltafel die het afgelopen week einde in Zwolle in beslag werd ge nomen wegens manipulaties, blijkt tijdens het spel op afstand te zijn beïnvloed door een vernuftig elek tronisch systeem. Volgens de Zwolse politie is dit in ons land nog niet eerder aangetroffen. Het bijzondere van de speeltafel is onder meer dat het spel op af stand radiografisch kan worden beïnvloed. Dit gebeurt met een zendertje waarvan de signalen worden opgevangen door appara tuur met magnetische eigenschap pen onder de tafel. Het balletje van deze Golden Ten-tafel is voorzien van een ijzeren schil. Zo kan wor den voorkomen dat het balletje in dét hokje rolt waarop het meeste geld is ingezet. De radiografische besturing van het balletje lukte het vorige week einde nog niet doordat de accu's onder de speeltafel te vol waren ge laden. Aangezien de opening van de Golden Ten Club in de Buiten- socïeteit van Zwolle al was aange kondigd, werden er toen inder haast andere voorzieningen getrof fen om van meet af aan toch te kunnen manipuleren. Daarom was de stoel van de bouleur, de wed strijdleider, onzichtbaar van de no dige bedrading voorzien, die naar de speeltafel liep. Zo kon het ge beuren dat het balletje toch zo rol de als de exploitanten wilden. Een inwoner van Enschede, zijn vrien din en een man uit Katlijk werden daardoor het afgelopen weekeinde voor in totaal 66.000 gulden opge licht. De exploitanten van de speelta fel hadden volgens de politie de pech dat de twee mannen deskun dig waren op het gebied van Gol den Ten en merkten dat er iets niet klopte aan de speelapparatuur. Hun argwaan werd nog groter toen hun verzoek om onder de speelta fel te mogen kijken werd afgewe zen. De Enschedeër alarmeerde de politie, maar die mocht evenmin het binnenste van de tafel inspec teren. De agenten deden dat echter wel en zagen dat er apparaten wa ren aangebracht die niet bij het Golden Ten-spel horen. De speeltafel en de bijbehorende apparatuur werden daarom in be slag genomen en de twee exploi tanten aangehouden wegens op lichting. Het gaat om een 32-jarige man uit Nijverdal en diens 26-jari- ge broer uit Arnhem. De Zwolse politie heeft inmid dels haar collega's in het land at tent gemaakt op de wijze waarop in de Overijsselse hoofdstad is ge knoeid met een Golden Ten-tafel omdat elders ook soortgelijke ta fels zouden kunnen functioneren. ROTTERDAM (ANP) - Als het principe van woonlasten naar draagkracht wordt ingevoerd, kan dat het rijk ruim een miljard gul den opleveren. In zo'n inkomens- woonlastenstelsel zouden huishou dens tot de ziekenfondsgrens (44.500 gulden) erop vooruit gaan, terwijl huishoudens met meer dan 50.000 gulden belastbaar inkomen erop achteruit zouden gaan. Tot deze constatering komen drs. L. de Klerk en ir. F. Raadsen, beiden ambtenaar bij de gemeente Rotterdam, in hun rapport 'Grond slagen voor een inkomens-woon- lastenstelsel', dat gisteren werd ge presenteerd. Volgens de twee amb tenaren is het huidige huur- en subsidiesysteem nodeloos inge- Bastiaans krijgt groen licht voor voortzetting werk DEN HAAG (ANP) - Het werk van de Leidse hoogleraar dr. J. Bas tiaans voor oorlogsslachtoffers moet worden voortgezet. Dat heeft de meerderheid van de Tweede Kamer gisteren uitgesproken door aanvaarding van een tweetal mo ties, respectievelijk door PvdA en WD ingediend. Ook na 1 juni, de datum waarop Bastiaans met pensioen gaat, moet de huidige behandelingswijze van en door prof. Bastiaans zonder on derbreking worden voortgezet, zo legde de Kamer vast. Uiterlijk 1 ja nuari 1987 moet in zijn opvolging worden voorzien. In een tweede aangenomen motie wordt het werk van Bastiaans van groot belang ge noemd voor de kwaliteit van de hulpverlening aan oorlogsslachtof fers in de toekomst. De regering wordt gevraagd ertoe bij te dragen dat het wetenschappelijk werk van Bastiaans volledig kan worden af gerond. Bij de stemmingen werd ook uit gesproken dat vervolgingsslacht offers in het buitenland gevrij waard moeten worden van inko mensachteruitgang als gevolg van valuta-schommelingen. DEN HAAG (GPD) Een hart- chirurgisch team van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Am sterdam heeft op 4 maart kans gezien een „klinisch overlede ne" weer tot leven te wekken. De toestand van de patiënt, de 24-jarige Paul James uit Ier land, is volgens een woordvoer der van het ziekenhuis „uitste kend". Binnen enkele dagen zal de patiënt uit het ziekenhuis Artsen wekken Idinisch dode tot leven na 7 uur opereren worden ontslagen. De Ier raakte begin deze maand onder het ijs in het Fle- vopark in Amsterdam-Oost tij dens een poging zijn hond te redden die in een wak terecht was gekomen. Na ruim 23 minu ten in het koude water te heb ben gelegen, werd hij gered en naar het ziekenhuis gebracht. De dienstdoende arts van de afdeling eerste hulp van het OLVG verklaarde de sterk on derkoelde Ier klinisch dood. Na een operatie van ruim zeven uur slaagde een chirurg er evenwel in het hart van de Ier weer tot kloppen te brengen en de li chaamstemperatuur tot 36 gra den te laten stijgen. De patiënt sloeg dezelfde dag nog de ogen open, maar het nam nog twee dagen in beslag voordat men be sloot de Ier van de beademings apparatuur los te maken. ROME (GPD/AP) - Koningin Bea trix en prins Claus hebben gister morgen een veertig minuten du rend onderhoud gehad met paus Johannes Paulus II. Het gesprek, waarbij niemand anders aanwezig mocht zijn, vond plaats in de privé- biliotheek van de paus in het Vati- caan. Over de inhoud van de ont moeting zijn geen mededelingen gedaan. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) besprak intussen el ders in het Vaticaan met kardinaal Casaroli de komende reis van de paus naar Nederland. Volgens een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst uitte de kardinaal in dit beraad de bezorgdheid van het Vaticaan over de situatie in ons land. Van zijn kant heeft Van den Broek uitleg gegeven over de ver schillende denkrichtingen in Ne derland binnen en buiten de katho lieke kerk. Koningin Beatrix hield zich aan de eeuwenoude traditie dat niet- katholieke vorstinnen in het zwart zijn gekleed. De paus droeg wit. In het verblijf van de paus wisselden beiden geschenken uit. Koningin Beatrix bood Johannes Paulus II een uit twee delen bestaande Rem- brandtbijbel aan. De paus deed het koninklijk paar een exemplaar van Dantes 'Divina Comedia' cadeau. Het gesprek tussen Claus en Beatrix en de paus werd in het Frans gevoerd. Alleen toen Johan nes Paulus zijn gasten uitgeleide deed zei hij in het Nederlands 'tot ziens'. De leden van het koninklijke ge volg werden verrast op een legpen ning van het Vaticaan, terwijl de paar journalisten die het gebouw mochten betreden een rozenkrans mee naar huis kregen. Tegenover de overige verslagge vers benadrukte mgr. J. van Lier den, de vicaris-generaal van de paus, nogmaals de soberheid van het bezoek. „Het is geen staatsbe zoek. Onthoud u dat nou goed. Maak het niet erger dan het is", sprak hij opgewekt. Het onder houd met de paus vormde de af sluiting van het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Italië, 's Middags vlogen zij te rug naar Nederland. Overigens werden gisteren extra veiligheidsmaatregelen genomen rondom het koninklijke bezoek aan het Vaticaan nadat woensdag de vooraanstaande Italiaanse eco noom, vakbondsleider en hoogle raar Ezio Tarantelli was vermoord door leden van de Rode Brigades. Samen met koningin Beatrix en prins Claus bekijkt de paus het ge schenk dat hij kreeg: een exemplaar van de Rembrandtbijbel. (foto anp> wikkeld en leidt het lang niet altijd tot een rechtvaardige verdeling van woonlasten. Zij hanteren het principe van de kwaliteit van de woning en het in komen van de bewoner(s) die be palend moeten zijn voor de prijs van het huis. Dat betekent in de praktijk dat iemand met een hoger inkomen voor hetzelfde huis meer moet betalen dan iemand met een lager inkomen. Als mensen te veel betalen, moeten ze subsidie kun nen krijgen, betalen ze te weinig dan zouden heffingen moeten wor den opgelegd. De twee ambtenaren gaan uit van de volkshuisvestingsprijs, dat wil zeggen: een woning van 150 kwaliteitspunten (dat komt over een met de gemiddelde kwaliteit van een nieuwbouwhuis) moet, zonder subsidie, betaalbaar zijn voor een gemiddeld cao-inkomen. Dat komt neer op een inkomen van 2.010 gulden bij een huis van ruim 428 gulden huur. In het rapport is voor verschil lende inkomens aangegeven welk deel er besteed zou moeten worden aan de huur: tot het minimumloon (1.988 gulden bruto) tien procent, modaal (2.946 gulden) 14,8 procent, ziekenfondsgrens 17 procent, twee keer modaal (3.709 gulden) 20,5 procent en vier keer modaal (11.782 gulden) 24 procent. Volgëns de gemeente Rotterdam moet het rapport van beide ambte naren louter worden gezien als een discussiestuk dat een bijdrage moet leveren aan een landelijke discussie over de woonlastenpro- blematiek. Kamer: geheime diensten mogen vredesbeweging onderzoeken DEN HAAG (GPD/ANP) - De meerderheid van de Tweede Ka mer heeft er geen bezwaar tegen dat (militaire) inlichtingendiensten 'bepaalde activiteiten van bepaal de groeperingen' binnen de vre desbeweging onder de loep neemt. CDA, WD, SGP, RPF, GPV en Janmaat verwierpen dan ook giste ren een motie van het PSP-kamer- lid Van Es waarin werd uitgespro ken dat het verzamelen van inlich tingen in die gelederen in strijd is met een eerdere toezegging van de regering dat de vredesbeweging met rust zal worden gelaten. Minister De Ruiter (defensie) zei gisteren in de Kamer dat militaire inlichtingendiensten niet infiltre ren in vredesbewegingen. De in lichtingendiensten houden wel ge gevens bij van vredesgroepen. Die informatie halen ze uit 'open bron nen', de media, aldus de bewinds man tijdens een interpellatiede- batje over de militaire inlichtin gendiensten dat was aangevraagd door PSP'er Van Es en het fractie lid Lankhorst van de PPR. Beide kamerleden zijn ontevreden over de beantwoording van kamervra gen over de Contra Inlichtingen Dienst (CID) van de Koninklijke Landmacht. Daaruit bleek dat veel vredesgroepen zich in de belang stelling van dit soort inlichtingen diensten konden verheugen. De twee kamerleden vonden dat in strijd met de bewering van de be windsman dat er geen onderzoek wordt verricht naar de vredesbe weging. De Ruiter verklaarde wel dat er gegevens over de vredesbeweging worden bijgehouden. Die worden geknipt uit kranten en tijdschrif ten. De bewindsman vindt dat vol strekt legitiem en noemde het „een algemene oriëntatie van de militai re inlichtingendiensten op de sa menleving". Er vindt geen gericht onderzoek plaats, want daarvoor, is toestemming van de minister no dig en deze had hij niet gegeven, zo verklaarde De Ruiter. De minister kondigde wel aan dat het inwinnen van gegevens door de inlichtingendiensten in de toekomst zal worden overgelaten aan het departement. „Het moet een meer centrale activiteit gaan worden, dat komt de overzichte lijkheid ten goede". HENGELO (GPD) - De 14 jaar ge leden op mysterieuze wijze ver dwenen 24-jarige G. E. (Djatti) Wensing uit Losser is in maart 1971 met pistoolschoten vermoord. Vier mannen en een vrouw die twee we ken geleden in verband met deze zaak werden aangehouden, heb ben bekend de man te hebben ge dood, omdat hij als bezoeker van het toenmalige open jongerencen trum Fashion in Hengelo te lastig werd. Na de moord wikkelden ze hun slachtoffer in een doek van skai en begroeven ze hem in een weiland in het buitengebied van Hengelo. Het lijk is nog niet gevon den, omdat de omgeving van het graf in de loop der jaren is veran derd. De vijf uit Hengelo afkomstige verdachten zijn de 37-jarige K., zijn 35-jarige broer, de 35-jarige Van de V., de 42-jarige J. en de 30-jarige mej. D. Zij wonen allemaal nog in Hengelo. De recherche, die kort geleden een tip over de zaak binnen had ge kregen, heeft van meet af aan reke ning gehouden met de mogelijk heid van moord. Ook in 1971 bracht de recherche het nu gear resteerde vijftal in verband met de vermissing, maar zij kon nooit vol doende bewijzen verzamelen voor een aanhouding. De verdachten hebben verklaard Wensing te hebben omgebracht, omdat ze hem als een bedreiging zagen voor het reilen en zeilen van het open jongerencentrum Fas hion. Volgens de verdachten was het slachtoffer berucht vanwege zijn uiterst agressieve - soms ge wapende - optreden en bracht hij het experimentele karakter van het jongerencentrum in gevaar. Daarop besloten zij onder leiding van de vroegere projectleider J. voor eens en altijd een eind te ma ken aan het probleem, omdat her haalde verzoeken om hulp door de overheid werden genegeerd. De Fashion-bezoeker Wensing werd op een avond in maart 1971 onder valse voorwendselen naar het open jongerencentrum in Hen gelo gelokt om daar te worden ver moord. De vijf verdachten hebben bekend hem binnen te hebben op gewacht, waar ze vervolgens de vo lumeknoppen van de geluidsappa ratuur op maximum zetten om het geluid van de schoten te overstem men. Daarna werd Wensing, zoals vooraf was afgesproken, zonder pardon door twee van de vijf ver dachten met enkele schoten om het leven gebracht. Tevoren hadden de vijf afgespro ken nooit ook maar met één woord ovér de moord te reppen. Degene die, wanneer en waarom dan ook, de zaak aan het licht zou brengen, zou hetzelfde lot ondergaan als Wensing. „Een dreigement dat de politie ook nu nog steeds neemt", zo verklaarde gisteren de officier van justitie mevrouw mr. Sorgdrager. „Het heeft de politie nooit lekker gezeten dat ze geen klaarheid kon brengen in deze zaak. In de afgelopen jaren staken elke keer nieuwe geruchten de kop op en werd regelmatig een klein onderzoek ingesteld. Tot twee we ken geleden leverde dat niets op. Toen stapte iemand die van de zaak op de hoogte was, naar de po litie omdat hij niet langer met het geheim wilde rondlopen". Vullingen Volgens mevrouw Sorgdrager gaat de politie binnenkort samen met de gravendienst en een door de landmacht beschikbaar gestel de detector op zoek naar het stoffe lijk overschot van Wensing. Men hoopt de restanten via de vullingen in de kiezen te vinden. De vjjf verdachten hadden nau welijks nog contact met elkaar. Een aantal van hen had in de afge lopen jaren een respectabele loop baan opgebouwd. Ze moeten nu alsnog terecht staan voor moord, omdat dit delict pas over vier jaar zou zijn verjaard. Friesland door Belgen ontdekt LEIDSCHENDAM (ANP) - Hoe- wel de paasvakantie pas volgende week vrijdag begint, zijn de Neder landse hotelbedrijven nu al, door vooruitboekingen, goed tot zeer goed bezet. De provinciale WV's melden - behalve het traditionele Westduitse bezoek - meer toeristen dan voorheen uit Engeland en Frankrijk. Opvallend is dat er bij Belgen een wel bijzonder grote be langstelling bestaat voor Friesland. Woordvoerster A. Huininga van het Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT) heeft dit gisteren ge zegd. Het NBT verwacht ongeveer 600.000 buitenlandse toeristen, net zoveel als 1983. 1984 was een top jaar, toen 800.000 toeristen onze grens overkwamen, maar in dat jaar viel Pasen later en het weer was zeer gunstig. Zoals gewoonlijk zullen de mees te Nederlanders de paasvakantie in eigen land doorbrengen; slechts een klein gedeelte zal zijn heil bui tenslands zoeken. Brinkman zwicht voor Kamer DEN HAAG (ANP) Onder druk van de voltallige kamer commissie voor welzijn en cultuur heeft minister Brink man (WVC) gisteren toegezegd dat de algemene verhoging van ouderbijdragen voor kinderdagverblijven en'buiten- schoolse opvang zal worden opgeschort. Het enige wat er verandert is dat de minimale bijdrage voor kinderopvang wordt verhoogd tot 45 gulden. Dat bedrag zouden ouders uitsparen doordat het kind door het kinderdagverblijf wordt gevoed. Na het Paasreces zal de minister op basis van een nieuw voorstel over leg plegen met de Kamer. Die heeft vooral grote bezwaren tegen de voorgestelde verhoging van de bij drage voor het tweede kind op het kinderdagverbUjf tot vijftig pro cent van de bijdrage voor het eer ste kind. De Kamer bleek gisteren ge belgd doordat Brinkman in een brief aan de gemeenten had ge meld dat de verhoging de instem ming genoot van een meerderheid van de Kamer. Dat werd krachtig tegengesproken door woordvoer ders van WD, CDA, PvdA, PSP en CPN. Pogingen van de minister om een compromis te formuleren met een gematigder verhoging van de ouderbijdrage voor het tweede kind liepen spaak. De commissie leden sloten zich aan bij de opvat ting van het CDA-kamerlid me vrouw Evenhuis-Van Essen dat op deze wyze geen gedegen afweging kon worden gemaakt. Verbazing Brinkman verklaarde, tot verba zing van de commissie, dat de ge meenten lagere ouderbijdragen mogen vaststellen dan uit zijn ta bellen valt af te lezen. Uit de minis teriële brief aan de gemeenten had de commissie begrepen dat de be windsman de nieuwe maximale VERMORZELD (GPD) De 18- jarige vuilophaler M. Poortman uit Bemmel is gistermorgen in zijn woonplaats vermorzeld in de bak van een vuilnisauto. Hy liep achter de wagen van de Bemmelse vuilophaaldienst en werd volgens de rijkspolitie op nog onverklaar bare wijze gegrepen door een transportketting van de vermaalin stallatie. De man werd in de bak gesleurd en op slag gedood. Politie en arbeidsinspectie stellen een na der onderzoek in. SPOOKRIJDER (ANP) Een dronken spookrijder heeft gister avond in Rotterdam en in Slie- drecht een aantal ongelukken ver oorzaakt nadat hij dertien kilome ter op de verkeerde rijbaan had ge reden. Na een ongeluk in Slie- drecht reed hij naar de Brie- nenoordbrug, veroorzaakte een on geluk by de afslag Europoort en kwam op de brug tegen twee auto's tot stilstand. Zijn auto begaf het uiteindelyk volledig. 75 zedendelicten WIJCHEN (ANP) - Een 26-jarige inwoner van Nijmegen heeft tegen over de politie van Wijchen bekend dat hij zich sinds medio 1983 heeft schuldig gemaakt aan ten minste 75 zedendelicten. De man pikte liftsters op, die hij vervolgens on eerbare voorstellén deed en aan randde. Ook viel hij vrouwen op straat lastig en maakte hij zich schuldig aan openbare schennis van de eerbaarheid. Dit heeft de politie van Wijchen gisteren meegedeeld. De man werd eerder deze week aangehouden op grond van de aangifte van enkele slachtoffers. Hij pleegde de straf bare feiten volgens de politie in Gelderland, Noord-Brabant, Lim burg en Utrecht. De politie ver wacht dat de man veel meer zeden delicten heeft gepleegd dan de 75 die hij inmiddels heeft bekend. bedragen verplicht wilde stellen. De commissie heeft ook moeite met de nu voorlopig opgeschorte verhoging van de bedragen voor het eerste kind. Vooral mensen met hogere inkomens zullen hun kinderen van het kinderdagverblijf halen omdat zy goedkoper zelf kin deropvangvoorzieningen kunnen treffen, zo wordt gevreesd. Bij een netto-gezinsinkomen van 3.600 gulden of meer zou volgens het oorspronkelijke plan een maxi male ouderbijdrage voor het eerste kind (hele dagen) van 609 gulden per maand worden gevergd. Met twee kinderen op het kinderdag verblijf komt dat neer op bijna elf mille per jaar. Als die mensen afha ken zal de meeropbrengst voor de gemeenten die de ouderbijdragen innen,ook voor Brinkman, wel eens fors kunnen tegenvallen, zó betoogden Willems (PSP), Ern- sting (CPN) en Van Nieuwenhoven (PvdA). Extraatje voor 'echte minima' wordt komende weken bekeken DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal de komende weken bekijken of er iets extra's kan worden gedaan voor de zogenoemde 'echte mini ma' bij het vaststellen van de een malige uitkering. De echte minima - huishoudens die moeten rondko men van één minimuminkomen - zullen naar verwachting extra in inkomen achteruitgaan. Dat komt door een voorspelde stijging van de inflatie met 0,5 a 0,8 procent. Minister De Koning (sociale za ken) zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Hij reageerde tijdens een spoed debat dat was aangevraagd door de PvdA-fractie waarvan het kamer lid Buurmeijer het kabinet verweet nog geen maatregelen te hebben getroffen om het koopkrachtver lies van de echte minima te com penseren. Door PvdA en D'66 hier over ingediende moties kregen echter niet de steun van een van de twee regeringspartijen, zodat zij werden verworpen. Tijdens de algemene beschou wingen van vorig jaar beloofde het kabinet nog dat de echte minima dit jaar niet in koopkracht achter uit zouden gaan, mits de inflatie beperkt bleef tot 1,5 procent. On der invloed van de hoge koers van de dollar, de koude winter en de groter dan voorspelde stijging van de arbeidskosten, lijkt de inflatie echter tussen 0,5 en 1 procent ho ger uit te vallen, zoals premier Lubbers dinsdag al in de Kamer toegaf. Met die 'uitspraak zaaide hij twij fel by de betrokkenen, aldus Buur meijer, die de verantwoordelijke minister daarover dan ook aan de tand wilde voelen. Hij gelooft dat de stijging inmiddels al zeker 0,8 procent bedraagt. Minister De Koning bestreed de ze zienswijze. Volgens hem valt er nog geen oordeel te geven over de ontwikkeling van de koopkracht van der ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5