Onbegonnen Werk Katholiek Onderwijs treft verbouwingsmaatregelen Watersportcentrum splijt links meerderheidscollege Voordeurdelersregeling ook inhoudelijk laakbaar' PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 29 MAART 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon economische en welzijnsbelangen heeft gefaald" en dat "hierdoor het aanzien van de linkse poli tiek ernstig is geschaad". De ledenvergadering van D'66 besloot het college eveneens te blijven steunen. Dat klinkt def tig. In werkelijkheid ging het om negen mensen (het Jan Terlouw- effect moest nog komen) die in een stemverhouding van zes te gen drie besloten geen politieke crisis in het Leidse stadsbestuur te veroorzaken... Vaak gesteund door de CPN en toch ook de PSP (het onaantrek kelijke alternatief voor deze par tijen was: meestemmen met WD en CDA) kon het college betrekke lijk ongestoord de rit uitzitten. Hoe het de hoofdrolspelers, al thans van dit stukje, verder ver ging: die ene D'66-er is de stad uit, één van de twee PPR-raads- leden van toen is nu lid van de PvdA, de cRtder is directeur van een bejaardencentrum, Leo Meij er is gemeente-ambtenaar stads vernieuwing, Anne van der ZaTi- de actief in het vakbondswerk en Jit Peters gewoon een wethouder die voor zijn verkeersbeleid hoopt op een linkse meerder heid... Intussen blijkt de politiek dik wijls een bedrijf van nieuwe mensen met oude idééën. Zou de geschiedenis zich daarom zo vaak herhalen? Vrouwenkerkplein Op 16 december 1982 werd in deze krant de opmerking ge maakt dat het de hoogste tijd werd het Vrouwenkerkplein een functie te geven. "Anders zouden Camp-winkeliers deze egale vlakte wel eens kunnen gaan kraken als extra parkeerruim te". Welnu, op 19 maart 1985 was het zo ver: koffiebaas Labruyère legde twee planken uit, tekende het woord oprit op straat en daar was opeens een parkeerterrein vlakbij de Haarlemmerstraat. Door middel van een gemeente lijk paaltje is aan deze tijdelijke bestemming al weer een einde ge komen. Dat maakt het plein niet min der tot een troosteloze vlakte, waar slechts hondendrollen en graffiti schijnen te gedijen. De historische en voor veel geld ge restaureerde muurresten van de kerk lijken op obstakels die op de slopershamer wachten. "Een oase in een verpauperde buurt", werd het Vrouwenkerk plein kort na de restauratie in deze krant genoemd, "een vlag op een modderschuit", zei het toen malige raadslid Glaubitz (D'66), "een parel op een mestvaalt", be dacht Walenkamp (CDA). Intussen is de vernieuwing van de Camp in volle gang en het om gekeerde dreigt werkelijkheid te worden: het plateau als die ene rotte appel. Als de grootste mis lukking van de Leidse stadsver nieuwing. Klusjes in jeugdherberg als straf DEN HAAG/LEIDEN - Negen maanden gevangenisstraf is giste ren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 26-jarige Leide- naar die vier inbraken in woonhui zen op zijn naam heeft staan en een stadgenoot heeft mishandeld. Met een 21-jarige Leidenaar die hem bij twee inbraken heeft geholpen en er zelfstandig ook twee heeft uitge voerd werd een alternatieve straf overeengekomen. De jongste van de twee zal vijftien zaterdagen achtereen acht uur klusjes opknap pen voor een jeugdherberg. Hem werd ook verweten een stadgenoot te hebben mishandeld en tijdens de rechtzitting werd duidelijk dat het slachtoffer dezelfde persoon was die de oudere inbreker ook hardhandig had aangepakt. Zuiver toeval luidde echter de conclusie. De jongste trof de onfortuinlijke Leidenaar op de kaak toen hij een ruzie wilde beslechten en de oud ste had de man een paar klappen toegediend omdat deze zijn stief dochter had geschopt en geslagen. De twee hebben diefstallen op hun naam staan in woonhuizen in Leiden en Leiderdorp, waar video recorders, geld en sieraden de fa voriete buit vormden. Tegen de 26- jarige Leidenaar zei de officier van justitie zwaar te willen optreden omdat hij een aanzienlijk crimineel verleden heeft en het rapport van de reclasseringsvereniging ook sprak van twijfel hoe het in de toe komst met hem op dit gebied zal gaan. De officier noemde voorts diefstallen in woonhuizen een van de ernstigste vormen van inbraken omdat die veel angst en onzeker heid veroorzaken. „En er is een groot risico dat dief en bewoner el kaar daarbij ongewild ontmoeten en er dan iets nog veel ernstigers gebeurt". De rechtbank doet 11 april uit spraak. Inbreker gepakt LEIDEN - Een 18-jarige Leide naar is in de nacht van dinsdag op woensdag betrapt bij een inbraak in een reisbureau aan de Vismarkt. Een getuige zag hem langs de re genpijp klimmen en dat werd hem fataal. Bij verhoor bekende de man acht inbraken, vooral gepleegd in winkels en boetieks in de Haarlem merstraat en Donkersteeg. Zijn buit bestond vooral uit dure kle ding en stereo-apparatuur. Een deel van die buit is terug gevon den, de gehele waarde bedroeg on geveer tienduizend gulden. Verder bleek de man eerder in Zutphen lid te zijn geweest van een jeugdben de. Over die activiteiten liep nog een periode van voorwaardelijke straf. H. Hartschool dit jaar aangepakt LEIDEN - De H. Hartschool aan de Lusthoflaan zal dit jaar dras tisch worden verbouwd. De kleu terschool wordt afgebroken en op de opengevallen plek zal een grote speelplaats komen. De verbou wing van het gebouw houdt ver band met de fusie tussen deze school en de Alfons Ariënsschool aan de Timorstraat, aldus W. San ders, directeur van de Stichting Katholiek Onderwijs in Leiden. Die fusie is noodzakelijk, omdat het aantal leerlingen van beide scholen was teruggelopen. Boven dien treedt in augustus van dit jaar de wet op het basisonderwijsder- wijs in werking, waarbij het lager en het kleuteronderwijs samen vloeien. "Het gebouw van de H. Hartschool dateert uit 1922. Het is oerdegelijk, maar te groot. Door deze fusie met de Alfons Ariëns school en kleuterschool 't Klompje kunnen we het gebouw nu ge schikt maken als basisschool". Op de parterre van de H. Hart school zullen drie lokalen worden samengevoegd tot twee. Het gym lokaal wordt aangepast als speello kaal voor de jongsten. Er komt een docentenkamer en de toiletten worden gerenoveerd. Boven wor den zes leslokalen voor de boven bouw gereserveerd, evenals een vi deolokaal. Het is de bedoeling in augustus met de verbouwings werkzaamheden te beginnen. Dan is de fusie al een feit, evenals de basisschool. Dat betekent dat er af en toe wat klassen moeten verhui zen, maar "dat heen en weer sprin gen hoeft niet al te veel bezwaren op te leveren". In december moet de verbouwing klaar zijn. De H. Hartschool is dan ook uiterlijk verfraaid: de gevel wordt schoon bibraak in restaurant LEIDEN - Een Chinees restaurant aan de Brahmslaan heeft gister nacht bezoek gehad van inrbekefs. Behalve twaalf flessen jenever werd een bedrag van rond de 4.500 gulden meegenomen. De inbrekers kwamen via de achterzijde van het huis binnen. BINGO. Clubhuis Matilo aan de Zaanstraat organiseert vandaag een bingo-avond. Er worden zes rondjes gespeeld en er is tevens een verloting. Aanvang acht uur. gespoten en nu al zit er een nieuw dak op. De Stichting Katholiek Onder wijs heeft nog meer bouwplannen: op de Pacellischool aan de Dam- laan zullen eveneens toiletten wor den gemoderniseerd. Ook komt daar een gemeenschapsruimte voor de jongsten. Verder komt de kleuterschool aan het Eksterpad naar de lagere school aan het Valkenpad om daar eveneens een basisschool te vor men. In de huidige lagere school komen een speellokaal en een werklokaal voor de jongsten, even als een gemeenschapsruimte. Bui ten zal een speelplein worden ge maakt. Petrusschool Ook de Petrusschool aan de Lo- rentzkade zal enige veranderingen ondergaan. Van twee lokalen zal een speellokaal worden gemaakt en ook hier krijgen de docenten een eigen vertrek. De Stichting Katholiek Onder wijs Leiden is, zo mag worden vastgesteld, klaar voor de start van het basisonderwijs. Al vroeg is op de veranderingen ingespeeld. San ders: "We hebben het goed voorbe reid. Op dit moment hebben we al vijf experimentele basisscholen. En de volgende stap: de benoe ming van directies is ook al rond. Op elke school zijn een directeur en een adjunct-directeur aange steld. De formatie is met elke school gemeenschappelijk doorge sproken en, waar nodig, ook nog eens individueel. Dat is allemaal prima verlopen". Liep het aantal leerlingen in het katholiek onderwijs de laatste ja ren drastisch terug - Sanders spreekt van een vermindering met 40 procent - tegenwoordig trekt het toch weer aan. Het gevaar dat de scholen nu weer te klein wor den, is volgens hem niet zo groot. "Er zit ruimte om de aanwas op te vangen". PSP gispt College van B en W: LEIDEN - "De bezwaren tegen de zogenaamde voordeurdelersrege- ling zijn niet alleen van technische aard. Deze raadscommissie heeft al eerder ook inhoudelijke bezwaren gemaakt. Als Leiden nu alleen om technische redenen uitstel tot 1 ju ni vraagt, wordt aan die bezwaren voorbijgegaan". Raadslid Middendorp (PSP) toonde zich gisteravond in de raadscommissie voor maatschap pelijke aangelegenheden, volksge zondheid en cultuur niet onver deeld blij met de brief die Leiden, samen met tien andere Zuidhol landse gemeenten, aan staatssecre taris De Graaf heeft verstuurd. Daarin bepleiten de betrokken ge meenten uitstel tot 1 juni. Ook het raadslid Boot (PvdA) was van mening dat er méér aan de hand is dan een technisch nog niet uitvoerbare regeling. Zij wees daarbij op de maatregelen die de vier grote gemeenten gaan nemen. Ambtenaren van de sociale dien sten van die gemeenten zouden, zo had zij zojuist vernomen, weigeren de maatregel uit te Wethouder Kuijers antwoordde, dat de regeling nog in discussie is in de Tweede Kamer. "Maar als een dergelijke regeling democratisch is vastgesteld, dan vind ik datje bent gehouden een dergelijke regeling uit te voeren. Anders is er sprake van onbehoorlijk bestuur". Hoekema (D'66) sloot zich aan bij zijn collega's van PSP en PvdA. "Uw voorganger had wel degelijk meer bezwaren tegen de regeling. Nu is in het wethoudersoverleg al leen de technische kant naar voren gekomen. Zijn er nog andere as pecten aan de orde geweest?". Kuijers antwoordde dat iedereen in het overleg van mening was dat een regeling die langs democrati sche weg tot stand is gekomen moet worden uitgevoerd. "Maar dat is pas op 1 juni haalbaar". Middendorp deed de suggestie in het college te overwegen toch te gen de inhoudelijke zaken van de regeling bezwaar te maken. Boot vroeg zich af of het mogelijk is dat, in navolging van de belastinggids, de sociale dienst een gids maakt, waarin mogelijkheden staan om langs legale weg de korting zoveel mogelijk te ontlopen. De toekomst Uit de krant van 10 januari 1988. LEIDEN - Wethouder De la Mar van volkshuisvesting heeft gister avond zijn lidmaatschap van het college van B en W opgezegd. Hij deed dit na een besluit van de le denvergadering van zijn partij, de PSP, die met 19 tegen 8 stem men besloot om de samenwerking met de PvdA te verbreken. De PSP besloot tevens als zelfstandi ge fractie verder te gaan en dus te breken met de PPR en de CPN, met welke partijen ze nog een ge zamenlijke lijst vormde tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van 1986. Wethouder Van Oosten, die eveneens namens deze combina tie in het college van B enW zit ting heeft, zei clesgevraagd zich nu te zullen beraden over zijn po sitie. Veel zal afhangen van het besluit dat de ledenvergadering van zijn partij, de PPR, deze maand zal nemen over de samen werking met PSP/CPN enerzijds en anderzijds de PvdA. Van Oos- tens persoonlijke voorkeur is om de samenwerking met de PvdA voort te zetten, "om een rechts be leid te voorkomen". Hij zei de kri tiek binnen zijn partij, op de ge brekkige wijze waarop het colle ge soms met inspraak omgaat, wel te begrijpen. "Anderzijds: sinds ik wethouder ben, en eigen lijk ook al daarvoor (Van Oosten was enige jaren directeur van het bejaardencentrum Rijn en Vliet-red.), heb ik gemerkt dat je een fenomeen als inspraak ge nuanceerd moet benaderen. Je moet de mensen wel zoveel moge lijk horen, vind ik, maar uitein delijk toch zelf de beslissing ne men". In een verklaring die de PSP gisteravond uitgaf, wordt vooral PvdA-wethouder Tesselaar (fi nanciën en sport) als de zonde bok aangewezen voor de slechte samenwerking in het college tus sen PvdA enerzijds en PSP/PPR/ CPN anderzijds. Hem wordt een regenteske en a-democratische houding verweten. Door Tesse- laars opstelling zou het vrouwen- voorrangsbeleid dat zijn partij genote wethouder Van Dongen, wil voeren waarbij ze volledig wordt gesteund door klein links - telkens weer worden gefru streerd. Aan de hand van een lijst met 23 voorbeelden lichtte het PSP-bestuur de leden gister avond toe hoe gewiekstde ge routineerde Tesselaar het telkens presteerde om geld dat voor emancipatorische activiteiten was bestemd over te hevelen naar het fonds waaruit de bouw van het nieuwe watersportcentrum in de Merenwijk zal worden be taald. Het veelvuldig door Tesse laar gehanteerde argument daarvoor, dat er op de dinsdag middag speciale zeiluren alleen voor vrouwen zullen worden georganiseerd, waarbij kinde ropvang aanwezig is, wofdt door de PSP "hypocriet" genoemd. Onder het motto "we laten ons door Tesselaar niet in de boot ne men" besloten de PSP'ers tot een breuk, die voor insiders overi gens niet als een verrassing kwam. Fractieleider De Vreeze van de PvdA constateerde in een korte reactie dat "de geschiedenis zich heeft herhaald". Hij noemde de PSP een onbetrouwbare partner, "beter in risicoloos actievoeren dan in besturen waar vuile han den wel eens onvermijdelijk bij zijn". De Vreeze gaf toe dat zijn voorganger als fractieleider. Ei kerbout, achteraf toch gelijk had toen hij boos opstapte wegens de samenwerking met PSP/PPR/ CPN, waar de PvdA na lange on derhandelingen in 1986 voor koos. Wethouder Tesselaar zei desgevraagd "in zijn hart" altijd al de breuk te hebben verwacht, al noemde hij de samenwerking met De la Mar in het college een meevaller. "We zijn duidelijk naar elkaar toe gegroeid, sinds Hans wethouder is geworden". Maar, voegde hij er aan toe, "zijn achterban komt nooit verder dan gemier in de marge". Wethouder Van Dongen wil geen commen taar geven "uit solidariteit met mijn partij". De fractieleider van de grootste oppositiepartij, Bakker van de WD, zei in een reactie dat de PvdA "de straf krijgt die zij ver dient wegens haar onverstandige houding na de verkiezingen in 1986". Volgens Bakker hadden de socialisten de samenwerking met de WD moeten voortzetten. "Wij van onze kant waren bereid veel water in de wijn te doen". De breuk tussen PvdA en WD, na acht jaar samenwerking in het college, maakte twee jaar gele den een einde aan het wethouder schap van Kuijers die toen pas anderhalfjaar in het college zat) en Fase-Dubbelboer. Beiden heb ben inmiddels andere betrekkin gen: Kuijers is burgemeester van Baarn en Fase-Dubbelboer heeft een functie bij de ontwikkelings maatschappij voor bedrijven die de gemeentelijke directie voor economische zaken onder leiding van ambtenaar Keijser heeft op gezet. Volgens CDA-fractieleider Wa lenkamp doet de PvdA er ver standig aan nu voor samenwer king met het CDA te kiezen. "We hebben in de oppositie de afgelo pen periode bewust voor een an dere, meer constructieve houding gekozen dan de VVD". Walen kamp is persoonlijk bereid zich voor het wethouderschap "be schikbaar te houden". Volgens SP'er Vergeer maakt het niet uit "zolang er oliemaat schappijen zijn" of er nu een col lege met of zonder PSPIPPR/CPN de wethouderszetels bezet. "Ook De la Mar heeft niets aan de over last in de Koningstraat gedaan". CPN-secretaris Walle was niet voor commentaar bereikbaar. Naar verluidt zou hij zich echter de laatste tijd voornamelijk heb ben beziggehouden met de inter ne moeilijkheden in zijn partij - die volgens de opiniepeilingen nog maar op 27 stemmen in Lei den kan rekenen en vrijwel geen contact meer hebben met het enige CPN-raadslid, mevr. Pas- schier. Waarschuwing Voor eigenaren van een knipse larchief en degenen die daar la ter in bladeren: het bovenstaan de artikel is gelogen. Het kan op zijn hoogst waar worden gewor den zijn). Het verleden Maar voorlopig proberen de kleine drie linkse partijen straks aan de gemeenteraadsverkiezin gen met één gezamenlijke lijst mee te doen en willen ze daarna samen met de PvdA het college van BenW gaan bevolken, waar bij ze vast twee wethouderspos- ten voor zichzelf hebben gereser veerd. Zei de PSP deze week, de PPR vorige week en de CPN nog eerder. Onvermijdelijk roepen deze voornemens herinneringen op aan een periode die ruim tien jaar geleden begon. Aan de ge meenteraadsverkiezingen van 1974 werd door een gecombineer de lijst van 'klein links' deelgeno men. Ten opzichte van nu is er minstens één in het oog vallend verschil. De lettercombinatie, die zo uit het computertijdperk lijkt te zijn weggelopen zag er toen zo uit: PPRJPSP/D'66. Leiden had die jaren zo zijn ei gen ingewikkelde politieke ver houdingen en plaatselijk gold D'66, met autohaters als Bert Oosterman en Willem van Rooij- en als veel 'progressiever' dan de CPN, die toen nog niet door de golven van de emancipatie was meegesleurd en dus nog gewoon horizontaal was. En niets van linkse meerderheidscolleges moest hebben. Enfin, het linkse meerderheids college kwam er wel en het be rustte in de raad op een meerder heid van één stem. De enige D'66'er in de raad, Oosterman, werd wethouder; zijn 'achterban' bestond uit twee leden van de PPR en één van de PSP. Dit ge zelschap van vier moest het tel kens weer eens zien te worden met het veel grotere PvdA-blok (vijftien leden). Het laat zich ra den dat overeenstemming veelal slechts na veel tandengeknars werd bereikt. In het openbaar hoorbaar; want zo waren ze wel in die dagen. Het kon eigenlijk niet goed gaan. Het ging niet goed. Op 9 januari 1976 werden de barsten een breuk. De PSP ging haar handen wassen en brak met het college. Het enige raadslid, Anne van der Zande, zette haar politieke loopbaan als één- vrouwsfractie voort. Het gaai te ver om de gebeurtenissen van toen tot in detail te herhalen, Veel was er de afgelopen week te doen om het Vrouwenkerkkoor- plein, dat even als parkeerterrein kon tongeren. Maar al weken blijft in de aangrenzende Vrouwenkerkkoorstraat deze situatie on gehinderd voortbestaan. Nooit geweten dat je niet met de auto mag stilstaan in een straat, waar je niet in mag rijden. Of vreest de gemeente in haar ijver om parkeeroverlast te bestrijden dat auto's vanuit de lucht op straat kunnen worden gedropt? Laat automobi listen die het inrijverbod hebben overtreden, dus niet denken dat ze ook nog eens in de Vrouwenkerkkoorstraat kunnen gaan wach ten. Gewoon, zo snel mogelijk doorscheuren, de Haarlemmerstraat Op. (foto Dirk Ketting) maar uit een briefwisseling die volgde op de breuk, blijkt tot wel ke onderlinge verhoudingen de linkse samenwerking had geleid. De fractieleider van de PvdA uit die jaren, Leo Meijer, schreef een pinnige brief aan "het lid van de groep 'Van der Zande' in de Leidse gemeenteraad". Hij verweet de PSP een partij te zijn met "naar buiten de mond vol over 'socialistische stadspolitiek', maar achter de schermen op per sonen gerichte dorpsintriges". Meijer noemde Van der Zande "een juffrouw van de ballentent" die "aan rechts Leiden gratis worpen uitdeelt". Het antwoord van de PSP was minstens zo gepeperd en bevatte passages als "de woede van Meij er lijkt ingegeven door de angst dat zjn eigen fractieleden onbe trouwbaar zijn" en "het epistel van Meijer toont aan hoe treurig het klimaat is in de PvdA". Het toenmalige PvdA-raadslid Jit Peters uitte op zijn beurt in het openbaar zijn ongenoegen over de briefwisseling: "Er bekruipt mij een gevoel van walging als ik de brieven lees. Ik voel geen don der voor lachwekkende borrel- clubpraat". De PPR besloot dat jaar de sa menwerking met de PvdA niet te verbreken. Maar in een resolutie sprak de ledenvergadering wel uit dat "het. college op essentiële punten niet heeft beantwoord aan de verwachtingen", dat het college "op het gebied van in spraak en democratisering en op het gebied van de afweging van LEIDEN - De Digros-parkeergara- ge wordt dezer dagen stukje bij beetje aan het het oog onttrokken door de bouw van negen woningen aan de Oude Singel en het nieuwe politiebureau dat verrijst op het voormalige Krantz-terrein aan de Langegracht. Alleen op een afstand is te zien dat de parkeergarage nog boven het in aanbouw zijnde politiebu reau uittorent. Maar, het zal niet lang meer duren of de stenenstape- laars zullen het hoogste punt van het bureau bereiken en daarmee de parkeergarage definitief naar de achtergrond hebben gedrongen. Een positie die niet meer wordt prijsgegeven, want de bedoeling is dat straks vanaf de openbare weg nimmer meer een barst van de lelij ke parkeerkolos te zien zal zijn. Parkeergarage verdwijnt uit het zicht De bouw van het nieuwe politie bureau (foto boven), waarvoor vo rig jaar mei de eerste paal is gesla gen, is thans ongeveer halverwege. Het nieuwe complex, dat zal be staan uit een souterain en drie ver diepingen, wordt opgetrokken uit beton en een roodbruine baksteen. Naast de Digros-supermarkt komt. onder de eerste verdieping van het politiebureau, een expeditie straatje met een inrit naar de par keergarage. Verwacht wordt dat de bouw van het politiebureau voor het einde van dit jaar zal zijn vol tooid. Aan de Oude Singel worden mo menteel negen maisonnette-wonin- gen neergezet die de 'blinde' achter zijde van de parkeergarage aan het oog zullen onttrekken (foto on der). De bouw van deze woningen is geruime tijd vertraagd omdat de aannemer er geen brood in zag de woningen voor een redelijke prijs neer te zetten. Begin dit jaar is, na enige druk van de kant van de ge meente, de bouw toch begonnen. De contouren van de nieuwbouw wor den thans zichtbaar. De bedoeling is dat deze negen woningen ook voor het einde van dit jaar gereed zijn. (foto's Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4