i Endegeest nog niet uit ruimteprobleem Wachten op socio-woningen Ginjaar-Maas op bezoek bij streekschool Vrouwen praten en drinken met vrouwen Bouwplan Geregracht/ Binnenvestgracht mag Ruzie over kraakpand 'Natuurwetenschappen en geneeskunde 19de eeuw' VRIJDAG 29 MAART 1985 LEIDEN "De mensen in de Meerval zijn slecht gehuisvest. Dat komt, omdat de provin cie in 1980 de nieuwbouwplannen van Endegeest doorkruiste. Endegeest had een aan vraag ingediend voor nieuwbouw met een capaciteit van 420 mensen. De provincie wilde dit aantal terugbrengen met 130 plaatsen. Een nieuw gebouw voor 50 plaatsen werd geschrapt. Daarop hebben wij socio-woningen aangevraagd. Nog steeds is daarvoor geen toestemming. Het gevolg is dat een aantal mensen in het oude fort van de Meerval is gevestigd". Aldus directeur patiëntenzorg van om 8Endegeest, A.J. Lameijn gister middag. Aanleiding voor deze uit- lleen Spraak was een werkbezoek dat de raadscommissie voor maatschap- öur& pelijke aangelegenheden, volksge zondheid en cultuur onder aanvoe ring van wethouder Kuijers aan dit psychiatrisch ziekenhuis bracht. Na de roerige jaren zeventig is nu de rust in Endegeest enigszins te- JgJÏ ruggekeerd. Al is het nog geens- 1 zins allemaal koek en ei, zo bleek e< v, gistermiddag. ssen Ingekrompen In vier jaar tijd is het ziekenhuis i, teL al zestig plaatsen ingekrompen. Maar door een beter opname— en Smit, vervolgbehandelingsbeleid is de Jur* capaciteit daarvan gegroeid met e ddertig plaatsen. Er moeten dus nog dertig plaatsen 'afvloeien'. Boven- ;gra dien zijn er nog dertig zwakzinni gen aanwezig die op de nominatie staan te worden uitgeplaatst. Die 'klap' moet administratief worden opgevangen. Financieel directeur t Bronkhorst legde uit, dat dertig 52 plaatsen afbouwen betekent dat er 1414 ook dertig arbeidsplaatsen ver dwijnen. "rul, Een herschikking van het perso- s, D neel heeft inmiddels plaats gehad. Twintig mensen zijn, op eigen ver- Vltt* zoek, op wachtgeld gezet. "Het per- (ord. soneel staat niettemin onder grote spanningen", aldus Bronkhorst. "Het probleem is iets opgelost. Maar nu is er weer een andere tel spanning: die van de functiewaar- 0-13 dering. Ik ben van mening dat je moreel en zakelijk als werkgever tekort schiet, wanneer dat niet ge- tel regeld wordt. Het gaat hier om ir functies die onder modaal liggen. is nu onmogelijk. Dat kan in deze tijd bij geen enkel bedrijf'. Jelgersma De personeelsperikelen zijn niet de enige zorg voor beide directeu ren. Er is ook nog het oude, monu mentale gebouw van de Jelgers- makliniek. Opknappen van het le ge bolwerk zal meer dan zes mil joen gaan kosten. Daarna zullen de jaarlijkse exploitatiekosten twee ton bedragen. "Het gebouw is zo rot als een mispel. Voor de gezond heidszorg hebben we de ruimte niet nodig. Om jaarlijks twee ton neer te tellen voor het in stand hou den van een mooi plaatje is onzin nig", aldus Bronkhorst. Vandaar het advies van de Endegeest-di rectie om het gebouw te slopen. Ook het Koetshuis staat op in storten. Wellicht, zo suggereerde de directie, kunnen daarin college zalen worden gemaakt. De nieuwe Jelgersmakliniek zal worden inge past in de organisatie van Ende geest. De wens van de directie is om daarin ook artsen op te leiden. Inmiddels is er op het Endegees t-terrein het een en ander aan nieuwbouw tot stand gekomen: de Caljé—kliniek met 60 plaatsen, de weidepaviljoens voor verpleegbe- hoeftigen en de nieuwbouw van sector 2 met een capaciteit van eveneens 60 plaatsen. Verder staat er al een socio-woning in War mond, komt er binnenkort een in Rijnsburg en zal dit jaar in Oegst- geest een derde socio-woning ver rijzen. Op een vraag van een van de raadsleden hoe de bewonersraad functioneert, kon directeur Bronk horst positief antwoorden. "Er is ook een goed contact met de direc tie. Maar het gevaar bestaat, dat de raad een manusje van alles wordt. Hij moet niet in andere circuits verzeild raken. De problemen van het personeel horen in de bewo nersraad niet thuis. Toch is dat een meer dan theoretisch gevaar", al dus Bronkhorst. Tijdens het werkbezoek bracht de directie naar voren weinig eigen beleidsruimte te hebben: "Het is een gemeentebedrijf met een om zet van 45 miljoen per jaar. Daar van komen enkele tienduizenden guldens van de gemeente. Het overgrote deel is afkomstig van zie kenfondsen en particuliere verze keringen. We zijn gebonden aan voorschriften van ministeries, aan budgetten en controles. Weinig be leidsruimte dus". LEIDEN - De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, me vrouw Ginjaar-Maas, heeft gister middag een bezoek gebracht aan de Streekschool voor beroepsbege leidend onderwijs in Leiden. De regering streeft er naar het aantal leerlingen dat jaarlijks wordt toegelaten tot de opleidin gen in het leerlingwezen de ko mende jaren te verdubbelen. Om die verdubbelingsoperatie te sti muleren bezoekt de staatssecreta ris een aantal regio's om zich ter plekke te informeren over de stand van zaken in het leerlingwezen. Gisteren was de beurt aan de streekschool aan het Lammen- schanspark in Leiden, nadat de staatsecretaris eerder op de dag het nieuwe kantoor van de Stichting regionaal orgaan voor het leerling wezen in Zuid-Holland-Noord offi cieel in gebruik had gesteld. In Lei den wisselde mevrouw Ginjaar- Maas van gedachten met vertegen woordigers van het plaatselijke en regionale bedrijfsleven en was er een forumdiscussie over onder meer de mogelijkheden en behoef te aan uitbreiding van nieuwe be roepsopleidingen. Groei De streekschool aan het Lammen- schanspark heeft de afgelopen ja ren een stormachtige groei doorge maakt: van tweehonderd vijftig leerlingen bij het begin van het be roepsbegeleidend onderwijs (ne gen jaar geleden) tot ongeveer tweeduizend leerlingen op dit mo ment. Zo'n kwart van de leerlingen zijn partieel leerplichtig. De rest heeft hun schoolopleiding afgemaakt en komt uit vrije wil naar de streek school om bijgespijkerd te worden in hun beroep of omdat ze eigenlijk toch iets anders willen. Jongens maken het overgrote deel uit van het leerlingenbestand. Ongeveer vijfentwintig procent van het aantal leerlingen bestaat uit meisjes. Van de tweeduizend leerlingen volgen er ruim zeshon derd één of twee dagen per week avondonderwijs. Volgens directeur W. de Rooij van de streekschool is er nog steeds behoefte aan nieuwe cur sussen waarmee op creatieve wijze .kan worden ingespeeld op vragen vanuit het bedrijfsleven. Om meer leerlingen te kunnen opleiden zal evenwel, voor de derde maal sinds de opening van deze regionale school voor het beroepsbegelei dend onderwijs, nieuwbouw nood zakelijk zijn. De streekschool kan momenteel niet meer leerlingen herbergen. "We zitten vol", aldus directeur De Rooij. ^Waarschijnlijk hulp gemeente bij problemen stookkosten LEIDEN "Ik hoop en verwacht dat het college van burgemeester en wethouders geld beschikbaar zal stellen om individuele pro bleemgevallen, die door de koude winter de hoge stookkosten niet kunnen betalen, te helpen". Wet houder Kuijers (maatschappelijke aangelegenheden) zei dit gister avond in de vergadering van de raadscommissie. Daarin werd een brief besproken van het Comité van Vrouwen in de Bijstand. In die brief wordt het college verzocht er bij het Energiebedrijf Rijnland (EBR) op aan te sturen de hoge kosten aan deze groep niet in reke ning te brengen. "In juni krijgen we de verrekening. Sommige bij standsvrouwen Viadden al enorme schulden bij het EBR. Enkelen wa ren daarom al vóór de eerste kou- deperiode van energie afgesloten. Ik ben bang dat we die extra kos ten in juni niet kunnen opbren gen", zo lichtte een van de vrou wen toe. Bovendien zal het voor schotbedrag worden verhoogd, zo luidde de verwachting. Het raads lid Hoekema (D'66) pleitte ervoor dat bedrag niet te verhogen, "om dat het niet reëel is dat de volgende winter opnieuw zo koud zal zijn". Boot (PvdA) zei bevreesd te zijn dat de gemeente dit jaar nog niets tegen dit soort problemen kan doen. "Hoewel er meevallers zijn in Den Haag door de hoge aardgas opbrengsten. Helaas vloeien die niet in de gemeentekas". Middendorp (PSP) wees op het feit dat een motie van haar partij om een noodfonds uit de reserves van het EBR op te richten was op geschort. "Omdat de GSD, de ge meentelijke kredietbank en het EBR overleg plegen". De raads commissie zegde de vrouwen toe een 'politiek breed verzoek' in te dienen bij de algemene raad van het EBR om deze individuele pro bleemgevallen doeltreffend op te lossen. Je kunt mensen niet jarenlang een zwaardere functie laten werken, zonder hen daarvoor uit te betalen. We werken hard aan die tel. functiewaardering". De opleiding van verpleegkundi gen is eveneens een aanhoudende zorg. Na beëindiging van de oplei- oor. ding kregen de kersverse verpleeg kundigen vaak tegelijkertijd met het diploma de ontslagbrief in de brievenbus. "Nu neemt het ver- 'ark loop weer wat toe", aldus Bronk- 3ur' horst, "van de laatste groep is bijna iedereen hier of elders - ge plaatst". Hij pleitte voor een aange past beleid, maar wees garanties van vooraf van de hand. "Dat gebeurde )rdt in het verleden weieens, maar dat Netwerk om meer gefundeerd emancipatiebeleid te voeren LEIDEN - Honderden vrouwen, werkzaam bij de Leidse universi teit en het academisch ziekenhuis, hadden gistermiddag rond borrel tijd gehoor gegeven aan de uitnodi ging van Vrouwennetwerk. Daar toe was in het restaurant van het faciliteitencomplex aan de Witte Singel een informele bijeenkomst georganiseerd. Doel: contacten leggen. De voorzitter van de Emancipa tiecommissie aan de universiteit, F. van Soest maakte in haar ope ningswoord duidelijk waarom het zo belangrijk is dat ook vrouwen zo nu en dan in een informeel circuit vertoeven en met elkaar praten. "De meeste mannelijke collega's weten op een of andere manier meer over geld of over sollicitaties of over vrijgekomen plaatsen. Op een of andere manier zijn daar spelregels voor. Ik heb ook het ver moeden dat ze ons daar niet bij wil len hebben, omdat wij verdedigen als we moeten aanvallen of omge keerd, domweg omdat wij dat spel niet kennen". De toehoorders knikten instem mend. Van Soest maakte hen er ook op attent dat de emancipatie commissie en het netwerk het van elkaar zullen moeten hebben. "Wij hebben gegevens nodig van men sen uit de praktijk om een meer ge fundeerd emancipatiebeleid te tacten. De opzet is dat via netwerk vrouwen in (sub)faculteitsraden, -commissies, besturen en dienst raden elkaar beter kunnen infor meren. Tegelijkertijd zijn zij direc ter te bereiken voor vrouwen die er niet in zitten, omdat beiden deel uitmaken van het netwerk. Een andere functie is het signale ren van veel voorkomende proble men. Netwerk kan gebruikt wor den voor collectieve doelen zoals: hoe worden de gevolgen van de au tomatisering ervaren door admini stratieve medewerkers; hoe kan betaalde arbeid het beste worden gecombineerd met kinderopvang: loopbaanontwikkeling of de gevol gen van de bezuinigingen voor Het college van bestuur van de Leidse uiversiteit heeft een paar maanden geleden een halve plaats beschikbaar gesteld voor de duur van één jaar om de netwerkactivi teiten te coördineren. Elly van Ve- netiën heeft die taak op zich geno men. "Ik ben een centraal informa tiepunt in het geheel. Ik kan door verwijzen of voorwaarden schep pen, zodat vrouwen met elkaar in contact kunnen komen. Die ge structureerde contacten ontbraken tot nu toe. Eergisteren is bijvoor beeld al het centraal secretaresse- overleg begonnen. Het gaat daarbij om ervaring uitwisselen, ontplooi ingsmogelijkheden en wensen. We hopen zo een beter beeld te krijgen van deze beroepsgroep". Provinciale commissie akkoord DEN HAAG/LEIDEN - De pro- 10.j vinciale Arob-beroepscommissie ie- heeft de bezwaren verworpen die id- omwonenden hadden ingediend tegen de bouw van 22 woningen aan de Geregracht/4e Binnenvest- er gracht in Leiden. De bezwaren te- 10_ gen het daar eveneens geplande Centraal Wonen-project zijn niet er- ontvankelijk verklaard omdat de >m bezwaren hiertegen niet op tij d zij n ingediend. >u' De beroepscommissie, die het j dagelijks bestuur van de provincie ian adviseert, meent dat het mogelijk moet zijn om naast oude bebou- wing eigentijdse bouw te realise ren. De nieuwbouw sluit redelijk aan bij de bestaande bebouwing en er is geen sprake van een te kolos saal bouwplan, aldus de commis sie. Wat betreft de parkeerproble- matiek zegt de commissie dat de 59 parkeerplaatsen die de gemeente er wil aanleggen ruim boven de parkeemorm van 47 ligt. Toename van de geluidsoverlast zal er bo vendien slechts zijn voor enkele woningen op de hoek van de Gere- gracht/4e Binnenvestgracht. Op het bewuste terrein was vroeger het postkantoor gevestigd en die trok ook verkeer aan, zo meent de Arob-commissie. Er kan dan ook niet gespoken worden van een one venredige toename van geluids- of verkeersoverlast, mede gezien het feit dat er extra parkeerplaatsen worden aangelegd. Wat betreft de aantasting van de privacy zoals die door enige Plant soen-bewoners wordt gevreesd, zegt de commissie dat de afstand tussen slechts enkele woningen van het bouwplan en huizen aan het Plantsoen zeven tot tien meter bedraagt. Tussen het resterende deel van de woningen aan het Plantsoen en die van het bouwplan is die veel groter. Daardoor kan er niet worden gesproken van een on aanvaardbare aantasting van de privacy van de huidige bewoners, aldus de beroepscommissie. LEIDEN Het pand Morsweg 5 is gisteren inzet geweest van een ru-. zie tussen krakers en eigenaar. In de nacht van dinsdag en woensdag namen krakers bezit van het leeg staande huis. De eigenaar wond zich daar gistermiddag dermate over op dat de krakers zich be dreigd voelden. Ze riepen de hulp van de politie in. Na onderling overleg besloten de krakers het pand in de loop van de middag weer te ontruimen. Tentoonstelling in museum Boerhaave: LEIDEN - In het museum Boerhaave is van 30 maart tot en met 2 februa ri van het volgende jaar de tentoonstelling "Balans van een eeuw. Natuur-' wetenschappen en geneeskunde in de 19e eeuw" te zien. De tentoonstel ling is ingedeeld in vier thema's: Wetenschap Willem I; Thorbecke en de opbloei van de natuurwetenschappen; Geneeskunde in de 19e eeuw en Nederlandse intrumentmakers in de 19e eeuw. Op de tentoonstelling worden de beide helften van de negentiende eeuw als het ware tegen elkaar afgewogen. Het museum Boerhaave is gevestigd in het voormalig Pathologisch Anatomisch Laboratorium van de Leidse universiteit, gebouwd in 1885, nu juist een eeuw geleden. Met zijn Latijnse opschriften en de soms wat macabere architecturale details vormt dit 'Boerhaave Laboratorium' een inspirerende omgeving voor de tentoonstelling "Balans van een eeuw". Van der Werf "Hij zegt er geen enen", merk te één van de werklieden en zo was het maar net. Zonder een kik te geven liet het standbeeld van oud-burgemeester Van der Werf zich gistermiddag beentje lich ten. Zeker een eeuw lang sokkel- vast in zijn eigen park wind, re gen en studentenfeesten getrot seerd en nu hulpeloos onder een hijskraan zweven. Waar had hij het aan verdiend? Van der Werf had het ook niet verdiend, hij had het nodig. Het beeld vertoont scheurtjes, is groen uitgeslagen en heeft onder zijn bronzen borstkas misschien wel de engste ziekten. Tussen twee 3 oktoberfeesten door kon er tijd en - belangrijker - geld worden gevonden voor een diag nose en waar nodig opknap beurt. "We gaan het standbeeldenbe stand eens onder handen ne men", zegt W. Ephralm, chef rio leringen, waterwerken en werk tuigbouw. Vooralsnog houdt dat alleen maar de standbeelden Van der Werf en Boerhaave in. Gistermorgen werd begonnen met de ontmanteling van het Van der Werfmonument. De bouten werden los gedraaid in afwachting van de komst van de hijskraan. Ephraïm lachend: "Niet te los, anders weet je ook niet wat er gebeurt". Tegen twee ën arriveerde de kraan. Van der Werf kreeg een soort stropdasje om met een haak er aan een half uur later zweefde het ruim drie meter hoge gevaarte (een ge wicht van rond de drie ton) naar de begane grond. Een vlekkeloos verlopen operatie. Vandaar werd het standbeeld naar Amsterdam vervoerd, waar het bij de Firma Wits eens flink zal worden geboend. Als dat is gebeurd, keert Van der Werf weer terug naar Leiden. Niet naar het park, maar naar de Rijnlandse Kunstgieterij op De Waard. Daar zal het eigenlijke opknappen gebeuren. Wat dat in houdt? Ephraim: "Dat zal dan ei genlijk pas blijken. Er zit in elk geval een oxydelaagje op. Maar de buitenkant is brons, dus dat roest verder niet door. Binnen in zit staal en we hebben geen idee in wat voor staat dat verkeert". Van Van der Werfs afwezigheid zal in de tussentijd gelijk gebruik worden gemaakt: een deel van de sokkel wordt vernieuwd en vrij van graffiti gemaakt. Omdat de werkzaamheden nog onzeker zijn, is ook het tijdstip van terugkeer onzeker. "Uiterlijk september", denkt Ephraïm. In elk geval ruim op tijd voor de ha ring en wittebrood. Potenrammen (1) Van potenrammerij en geram de poten naar rammende poten? Ja, in de zin van individuele zelf verdediging. Nee, als dan ge dacht wordt aan een soort weer macht van de homo-beweging. Terwijl maart zijn staart roert, viert de Leidse Werkgroep Ho moseksualiteit dezer dagen Roze Lente. Gisteravond was er in De Waag plaats voor een serieuze noot: een forum over de poten- en pottenrammerij, zeg maar de zwarte herfst. Drie genodigden bespraken oorzaak en gevolg van het homo-geweld. Een vierde had het laten afwe ten en dat was jammer omdat juist Marcel Bullinga van de Am sterdamse stichting 'Op je flik ker gehad' waarschijnlijk de meest wezenlijke en concrete bij drage aan de discussie had kun nen leveren. Niet dat het nu een volledig zin- en zouteloos ge sprek werd, maar een gezelschap dat niets voor elkaar onderdoet in de afschuw over potenramme rij, is het gauw eens. Zelfs over de vraag wat tegen de homosek suele mishandeling te doen. Eerste vraag was: waar komt die potenrammerij vandaan? Ho mo-haat wist Annemarie Willig- mans. En, wist ze ook nog, homo haat is aan de orde van de dag, maar ongrijpbaar. Zij is voorma lig buurtwerkster in Amsterdam Noord en had daar indirect te maken met de doodslag vorig jaar op een 54-jarige man. In el kaar geslagen door acht jongens omdat hij homoseksueel was. "Ik heb die jongens goed ge kend. Jongens die opeens tot zoiets in staat zijn. Dat maakt het voor mij zo eng". Marcel Smits van de LWH sneed in dat eerste verband de opzet van een 'homo-agressielijn' aan. Het is niet duidelijk hoe groot de agressie tegen poten en potten in Leiden is en zo'n meld lijn zou daar misschien duide lijkheid in kunnen brengen. Agressie die er volgens hem wel is. "Zo liberaal en tolerant als burgemeester Goekoop Leiden afschildert, zal het wel niet zijn". Moet de LWH daartoe een apart initiatief nemen of moet worden meegedaan met plannen voor een algemeen klachtenbu reau tegen discriminatie? "Ik be praat m'n problemen liever met een homo", vond iemand in de zaal. "Bij buitenlanders bestaan vaak problemen over juist homo seksualiteit", meende een ander. Marcel Smits: "In Leiden is het een intern probleem van politie ke aard. Als de democratische or ganisaties van buitenlanders met ons gaan samenwerken, wordt dat door de organisaties die niet democratisch zijn, politiek mis bruikt". Liever een eigen lijn dus, was de algemene teneur. Potenrammen (2) Wethouder Henriëtte van Don gen (onderwijs en emancipatie) was de derde achter de tafel. Wist zij van homo-haat binnen de ge meente? "Het zal binnen het ge meentelijk apparaat vast wel voorkomen, maar uit eigen erva ring is me daar niets van be kend". Kwam niettemin de vraag wat voor maatregelen moeten wor den genomen tegen homo-haat en in het bijzonder pot(t)enram- merij. Willigmans ging het verst: "Georganiseerd verzet kan zijn voordelen hebben. Ik denk aan de alarmregeling binnen de kraakbeweging en ik acht dat ook zeker legitiem". Marcel Smits prefereerde met name goe de voorlichting, had geen moeite met individuele zelfverdediging, maar zag weinig in echt georga niseerd verzet. "Je moet als indi vidu of als groep wel weerbaar zijn, maar ik zie toch weinig in een soort roze handtassenbriga- de" Van Dongen vond ook: goede - voorlichting op scholen, zeker ook op de lagere. Stelling nemen tegen de vanzelfsprekendheid van heteroseksualiteit. "De leer krachten ook voeden: hoe ga je in je eigen gedrag er mee om. On derwijzers zijn ook mensen". Misschien zelfs wel homoseksue le. Van Dongen had ook nog een toezegging wat betreft zelfverde diging en voorlichting. "Het is zaak voor de gemeente om daar zowel inhoudelijk als financieel steun aan te geven". Of de ge meente verder nog wat in petto had, wilde een brutaaltje in de zaal weten. Van Dongen kon ui teraard niets toezeggen, maar zei wel: "De gemeente heeft het af gelopen jaar in velerlei opzicht al veel gedaan voor de homo-bewe ging en als het niet zo is, dan hoor ik het graag". Zij hoorde niets. Van der Werf is van zijn sokkel getild en hangt in een soort strop en kraan. Op weg naar Amsterdam. (foto Hoi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3