Expositie zomerbloemen overwegen waard DYS na 32 jaar eindelijk onder dak Commissaris der Koningin S. Patijn bij opening Keukenhof: Meer te zien dan alleen maar bloemen Katwijkse muziekvereniging neemt binnenkort clubhuis in gebruik Plan nodig voor redden Ridderbos in Katwijk 'Er zit muziek in bloemen' motto bloemencorso Rijnsburg VRIJDAG 29 MAART 1985 PAGINA 19 LISSE - De commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. S. Patijn, heeft gisteren in Lisse de bloemen tentoonstelling 'Keukenhof geopend. Patijn deed dit door de naam te onthullen van het nieuwe glazen, Ko ningin Beatrix Paviljoen. In dat paviljoen worden zo lang de bloementuin open is een aantal zogenaamde bloemenparades gehouden. De start van het Keukenhof-sei zoen is dit jaar niet geweldig. Gisteren, kort voor de opening van de bloementuin sneeuwde het nog hevig. Als gevolg van het koude weer van de laatste weken is er buiten, behalve de volop bloeiende sneeuwklokjes, cro- cussen en aconieten, nog maar weinig fleurigs te zien. Keuken- hofs tuinarchitect Henk Koster verwacht echter dat als de tem peratuur stijgt de tuin binnen en kele dagen 'open barst' en in vol le schoonheid zal zijn te bewon deren. Het is dit jaar voor de 36ste keer dat de bloemententoonstel ling in Lisse wordt gehouden. In 1949 werd de expositie voor de eerste keer georganiseerd. Dit jaar is De Keukenhof open tot en met 27 mei. Een week langer dan gebruikelijk. In al die Keukenhof] aren heb ben vele bezoekers de weg naar de bloemententoonstelling we ten te vinden. Een topjaar was 1978. Niet minder dan 944.000 be talende belangstellenden pas seerden dat jaar de loketten van het park. Vorig jaar werd de Keu kenhof afgesloten met een totaal 'an 902.112 betalende bezoekers. In een toespraak zei mr. Patijn dat de Keukenhof als toeristi sche attractie een bijzondere plaats inneemt. Niet alleen bin nen de provincie Zuid-Holland, maar zeker ook binnen Neder- door Kees vari Kuilenburg land als geheel. Volgens de com- missaris van de koningin is de Keukenhof voor velen en met na me de buitenlanders toch één van de plaatsen waar het beeld dat zij hebben van Holland als 'land van tulpen, klompen en molens' werkelijkheid wordt. "Of wij nu wel of niet gelukkig moeten zijn met een dergelijk beeld van ons land, wil ik hier verder maar in het midden laten. Een feit is dat veel buitenlandse toeristen juist vanwege de ken nelijke attractiviteit van dat beeld een bezoek aan ons land brengen". Topattractie Patijn wees erop dat de Keu kenhof met 900.000 bezoekers per jaar zich al kan rekenen tot de grotere Nederlandse attrac ties. "Dit enorme aantal wordt bereikt in twee maanden! En daarmee neemt de Keukenhof als toeristische attractie toch wel een bijzondere plaats in", aldus de commissaris". De commissaris zei dat de pro vincie Zuid-Holland niet achter kan blijven als de regering haar inspanningen meer gaat richten op het bevorderen van het toeris me in ons land. Hij herinnerde niet voortdurend goed strand weer. Bovendien zijn er mensen die strand- en duinbezoek graag eens willen afwisselen met ande re uitstapjes". Patijn was dan ook van me ning dat de attractiviteit van de streek als vakantiegebied ver groot kan worden wanneer er naast het strand en de duinen in de zomer een ruimere variatie aan dagrecreatieve voorzienin gen geboden kan worden. "Je zou die 'slecht-strandweer-voor- zieningen' kunnen noemen", zei "Zou een zomerbloementen toonstelling, aansluitend aan de openingsperiode van de Keuken hof passen in deze gedachten- gang?" zo vroeg mr. Patijn zich af. "Een dergelijke tentoonstel ling zou het imago van de duin en bollenstreek als bloemen- streek versterken". Dergelijke opmerkingen voor een langer Keukenhofseizoen zijn al eerder gemaakt. Begin vo rig jaar lanceerde de voorzitter van de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde, ir. Hofman, een plan om alle ten toonstellingen op het gebied van de sierteelt naar Lisse te halen. Behalve instemming oogstte het plan-Hofman ook veel kri tiek. Onder meer van de eigenaar van de Keukenhof-grond, graaf Van Lynden. Van Lynden zei niet mee te willen werken aan een uitbreiding. "Eén Keuken hof is wat mij betreft voldoen de", zo reageerde hij op het plan- Hofman. Ook het 'vak' reageerde niet enthousiast op het plan. Tal van deskundigen zijn van oordeel dat de sierteelttentoonstellingen niet op één plaats moesten worden gehouden. Mr. Patijn trekt de vlag weg die Rechts Lisses oud-burgemeester drs aan de studie ten behoeve van het toeristisch-recreatief ontwik kelingsplan (TROP) die op dit moment wordt verricht. In de TROP-studie zullen con crete ontwikkelingsvoorstellen voor de toerisch-recreatieve sec tor in de provincie Zuid-Holland moeten worden aangegeven. En wel op een zodanige manier dat zowel het bedrijfsleven als de ovërheid daarop kunnen inha ken. Patijri: "Het bevorderen van werkgelegenheid en regionaal inkomen zal bij de te presenteren ontwikkelingsvoorstellen cen traal staan". de ingang van het Koningin Beatrix Paviljoen aan het zicht onttrok. A. J. Berends, de voorzitter van de raad van bestuur van Keukenhof. (foto Holvast) Volgens de commissaris is de TROP-studie inmiddels in de laatste fase beland. Het eindrap port wordt aan het begin van de zomer verwacht. Patijn zei in middels begrepen te hebben dat in'het rapport een terughouden de en voorzichtige opstelling te genover nieuw te ontwikkelen attracties wordt ingenomen. De nadruk zou liggen bij op wegne men van de bestaande knelpun ten en op verbetering, verster king en uitbouw van het huidig toeristisch-recreatief produkt van de provincie. Dit in tegenstelling tot de al af geronde TROP-studies van ande re provincies. Daar worden vaak voorstellen gedaan voor het ont wikkelen van nieuwe grootscha lige attractiepunten. Op dergelij ke voorstellen is veel kritiek ge komen. Ze zouden onrealistisch zijn, omdat er al genoeg van der gelijke punten zijn in ons land. Dagrecreatie' Tot besluit maakte Patijn nog enkele opmerkingen over de duin- en bollenstreek. Volgens Patijn vormen de kust en de dui nen in de zomer grote trekpleis ter. "Helaas is het in ons land LISSE - Op de gisteren geopende Keukenhof zijn behalve uiter aard de bloemen ook andere za ken te bekijken. Zo is er in het Ko ningin Juliana Paviljoen een reuzedia te zien. Een imposante opname van 3 bij 10 meter van het Friese dorpje Piaam. In het Juliana Paviljoen be vindt zich tevens een collage van verlichte dia-bakken met karak teristieke plekjes van ons land. In de Groningse korenmolen die op het terrein van De Keukenhof staat, heeft de groep Haarlem en omgeving van de landelijke stichting Het Echte Bakkersgilde een brood-expositie ingericht. Al sinds 1976 bakken de 'echte war me bakkers' van het meel van een aantal korenmolens in ons land een molenbrood, het zogenaamde 'bruin van de molen-brood'. Daarnaast is er een informa tie-balie van de Bloembollenraad en een informatieve presentatie van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. Ook is de inzending van de Federatie Goud en Zilver te zien, die dit keer is gewijd aan de 'tijdme ting'. Een tiental fraaie scheepsmo dellen, waaronder dat van de 'Halve Maan', waarmee Henry Hudson zijn ontdekkingsreizen deed, hebben hier eveneens een plaatsje gevonden in het Juliana Paviljoen. De modellen zijn ge maakt door R.J.M. van Ark uit Noordwijkerhout. Amsterdam, dat veel moeite doet om de Olympische Spelen van 1992 naar ons land te halen, is ook vertegenwoordigd. De Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 heeft een spe ciale expositie ingericht. Paaltjes nodig bij Boulevard KATWIJK - De Katwijkse politie vindt dat in de bocht Boulevard/ Sportlaan paaltjes moeten worden geplaatst. Vooral in de zomer-, maanden is de parkeeroverlast op dit punt dermate groot dat de poli tie daar bijna dagelijks moet optre den. KATWIJK De Katwijkse muziekvereniging DVS (Door Vriendschap Sterk) maakt zich na een zwerf tocht van ruim 324jaar door de kustplaats op voor de officiële ingebruikneming van een eigen clubhuis. Burgemeester C.A. Bos en wethouder W. van der Plas hebben inmiddels toegezegd tijdens de opening op zaterdag 20 april hun opwachting te zullen ma ken. Het nieuwe onderkomen van DVS bevindt zich aan de Am- bachtsweg en was tot voor kort eigendom van het werkvoorzie ningschap 't Heem. Na de ver koop van dit houten gebouw aan de gemeente voor 350.000 gulden kon DVS het overnemen, voor een bedrag van 108.000 gulden mag de vereniging zich voor een periode van voorlopig 30 jaar ei genaresse noemen. "Een droom is werkelijkheid geworden", glundert DVS-voor- zitter M. Ros. Door diep in de buidel te tasten en bij een bank instelling een hypotheek van 70.000 gulden af te sluiten was de muziekvereniging in staat het benodigde bedrag op tafel te krij gen. Het plaatselijke bedrijfsleven heeft een flinke bijdrage gele verd in de verbouwingskosten en de aanschaf van de nodige materialen. Dank zij de inzet van enige tientallen vrijwilligers kon het gebouw in een paar weken tijd in een nieuw jasje worden gestoken. "Het is nu de parel van de regio", pocht secretaris D. de .Jong. Nettenzolder Sinds de oprichting heeft de christelijke drum- en showfanfa re voortdurend onderdak moe ten zoeken in lokaties die va rieerden van een nettenzolder tot een schoolgebouw. Om een eind aan de omzwervingen te maken heeft DVS de gemeente in het verleden diverse voorstellen ge daan. Ooit werd het idee gelan ceerd om zelf aan de Cantineweg een geheel nieuw onderkomen te bouwen. door Adriaan Brandenburg De plannen ketsten echter steeds af. Totdat de gemeente na rijp beraad besloot DVS het leeg staande gebouw van 't Heem aan te bieden. "Nu kunnen wü onze leden eindelijk die ruimte bieden die wij altijd voor ogen hebben gehad. Niet alleen is het een pri ma oefenruimte, maar wij kun nen nu ook diverse andere activi teiten organiseren, zoals een bin- i de nieuwe barruimte: "Een droom i go- of een filmavond", vertelt De Jong. Behalve de barruimte is in het pand onder meer een grote zaal ondergebracht, zogenaamde een percussionroom (slagwerkruim te), een bestuurskamer, en twee repetitiezalen. Voorzitter Ros: "Het is nu ook mogelijk dat drie verschillende groepen tegelijk oefenen. Die weelde hebben wij nooit gekend". Het grote voor deel van gebouw is aldus De Jong dat het geen 'buren' heeft, zodat DVS tijdens de samen komsten en repetities niemand overlast bezorgd. Vrouwen Ros en De Jong menen dat door de ingebruikneming van het nieuwe onderkomen wellicht ook de mogelijkheid kan worden geschapen vrouwen toe te laten tot DVS. De - tot op heden - typi sche mannenvereniging telt mo menteel 130 muzikanten (60 se nioren en 70 junioren). Vrouwen bekleden momenteel 'slechts' enkele bestuursfuncties. "Misschien hebben wij over een paar jaar wel een dames- korps of zangclub", loopt De Jong op de zaken vooruit. Vol gens hem is de belangstelling van vrouwen die zich bij de ver eniging willen aansluiten groeiende. De plannen om ook vrouwen toe te laten moeten nog ter sprake worden gebracht bin nen het bestuur van DVS. Overigens heeft de Katwijkse fanfare in het verleden reeds vrouwelijke muzikanten binnen de gelederen gehad. Dat bleek om diverse redenen destijds ech ter geen doorslaand succes, zo dat die 'tak' weer werd afgesto ten. "Maar het zou mij niets ver bazen als het nu wel lukt", aldus De Jong die slechts kwijt wil dat wanneer er dames zullen worden toegelaten er geen sprake zal zijn van een samensmelting, maar van een afzonderlijke afdeling. KATWIJK - Het Katwijkse raadslid J. Haasnoot (PvdA) vindt dat de gemeente een overlevingsplan voor het Rid derbos (nabij het gemeente huis) moet maken. Volgens door hem ingewonnen infor matie z^J het bos langzaam maar zeker afsterven als niet snel maatregelen worden geno- Haasnoot die deze opmer king gisteren tijdens de ge meenteraadsvergadering maakte sloot daarmee aan op klachten van de stichting Leef baar Katwijk die in een brief aan burgemeester en wethou ders eveneens haar bezorgd heid over de toestand van dit bos uitsprak. Het college wilde gisteren niet ingaan op de opmerking van Haasnoot omdat dit punt geen deeluitmaakte van de agenda. Dat zal echter wel tij dens de volgende vergadering van de gemeenteraad het geval zijn, zo beloofde burgemeester C.A. Bos. Kluunwedstrij d op 30 april in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT - De Oranjevereniging Noordwijker hout wil op Koninginnedag in Noordwijkerhout een 'kluunwed- strijd' houden. Het wordt volgens de organisatoren een wedstrijd die de sfeer van de Friese Elfsteden tocht zal moeten uitademen. Klü- nen is hardlopen op de schaats. Omdat er voor het uitzetten van het traject aanzienlijke hoeveelhe den tapijt nodig zijn doet de Oran jevereniging in Noordwijkerhout een beroep op mensen die oude ta pijten ter beschikking willen stel len. Het parcours, dat in het cen trum van Noordwijkerhout wordt uitgezet, is ongeveer 1850 meter lang. De Noord wijkerhouter Cor Looijestijn, die drie elf-stedentoch ten heeft uitgereden, organiseert het inzamelen van dë tapijten. Hij is te bellen onder nummer 02523- 5483. RIJNSBURG - 'Er zit mu ziek in bloemen'. Dat is het motto van het Rijnsburgs bloemencorso dat traditie getrouw de eerste zaterdag in augustus door de streek Inbraak in Hillegom HILLEGOM - Bij een inbraak in een bejaardenwoning in het cen trum 'Groot Veenenburg' in Hille gom is gisteren voor 350 gulden aan sieraden gestolen. De daders zijn de woning bin nengekomen na het forceren van een slaapkamerdeur. Van de da ders ontbreekt elk spoor. rijdt. Dit jaar wordt het cor so voor de 39ste keer gehou den. Gisteravond werden de tekenin gen voor de praalwagens door bei de ontwerpers, Joop van Egmond en Jaap van der Plas, gepresen-, teerd in Rijnsburg. Vervolgens werden de ontwerpen verloot on der de sponsors. Naar verwachting van de voorzitter van het corso-be stuur, C. Leeuwenburg, zullen er dit jaar 13 of 14 praalwagens aan het corso meedoen. Het motto van het corso van dit jaar is de muziek. "Niet zo verwon derlijk dit thema. Het is dit jaar in ternationaal muziekjaar, dus de keuze lag min of meer voor de hand", aldus Leeuwenburg. Voor de wagens is voor een aantal klas sieke componisten gekozen. Daar naast wordt op elke praalwagen een instrument uitgebeeld. Het is de tweede keer dat Van der Plas en Van Egmond de praal- wagens voor het Rijnsburgs bloe mencorso ontwerpen. Vorig jaar verzorgden zij dat eveneens toen' rond het thema 'Bloemen, ja na tuurlijk'. Voor het eerst koos het corsobestuur toen voor een moder ne aanpak. Het bestuur was een beetje uitgekeken op de traditione le onderwerpen. Jaap van der Plas (25 jaar) is in het dagelijks leven werkzaam bij de veiling Flora. Hij heeft een op leiding gevolgd aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kun sten in Den Haag. Zijn stijl kan om schreven worden als modern en abstract. Zijn collega Joop van Eg mond (41) werkt als brandweer man in Leiden en heeft zijn sporen als kunstenaar eveneens al ruim schoots verdiend. Uit de woorden van Leeuwen burg bleek dat het ook dit jaar weer de nodige moeite heeft ge kost om het corso rond te krijgen. "Al verwonder ik er mij over dat wij gezien de slechte economische omstandigheden er toch nog in zijn geslaagd een ruim aantal deelne- De ontwerpers Joop van Egmond (links) en Jaap i 39ste bloemencorso van Rijnsburg. mers aan te trekken voor ons cor- zaterdag 3 augustus door de streek. Daar zullen de wagens in de avond- so". Een dag eerder staan de praalwa- uren door het publiek te bewonde- De bonte stoet praalwagens trekt gens opgesteld in de veiling Flora, ren zijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19