'Langs de sloot was de tractor gaan wiebelen' Catharina Halkes mag paus niet toespreken Reportage Nieuwkoper onthult gevaar autotelefoon Boerenbedrijf door mechanisatie gevaarlijker geworden VRIJDAG 29 MAART 1985 PAGINA 17 De feministische theologe dr. Catharina Halkes mag van aarts bisschop Simonis van Utrecht straks de paus niet toespreken namens de Unie van Katholieke Vrouwenorganisaties. In deze Unie werken vijf verenigingen In een verklaring zegt mon seigneur Simonis, van meet af aan de uitdrukkelijke wens naar voren te hebben gebracht, dat mensen wier optreden - hoe in teger en goed bedoeld ook - een polariserend effect zou kunnen hebben, geen woordvoerder by het pausbezoek zullen zijn. "Dat zou de tegenstellingen onder de katholieken kunnen versterken. Bovendien zou het in strijd zijn met de bedoeling en het karakter van dit bezoek". Mevrouw Halkes is sinds 1970 verbonden aan de theologische faculteit van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen. In 1983 werd zij benoemd tot bijzonder hoogleraar om onderwijs te ge ven in het vak 'feminisme en christendom'. Zij zou de paus toespreken tijdens de ontmoe ting met maatschappelijke orga nisaties op 12 mei in Utrecht. Van de Unie van Katholieke Vrouwenorganisaties zijn lid: het Katholiek Vrouwengilde, de Ka tholieke Plattelandsvrouwen Ne derland, de Vrouwenbeweging NKV, het Katholiek Vrouwen dispuut en de Stichting Neder landse Vrouwelijke Religieuzen. Het bestuur van het Katholiek Vrouwengilde heeft inmiddels besloten, niet deel te nemen aan de ontmoeting met de paus. Dit 'uit ontsteltenis'. Volgende week praten vertegenwoordigers van de Unie over deze zaak met de aartsbisschop. Tot zolang Wen sen de andere leden van de Unie geen commentaar te geven. Me vrouw Halkes zelf is op het ogen blik in het buitenland. Hoop. Op de algemene verga dering van de 'Samenwerking Nederlandse Priester-Religieu zen' in Heeswijk hebben de ho gere oversten uitvoerig gespro ken over de huidige situatie in de Nederlandse Rooms-Katholieke kerk. Dat overleg mondde uit in een verklaring, waarin de oversten zeggen, dat de gemeenschappen van religieuzen open moeten staan voor gelovigen "die teleur gesteld of ontmoedigd zijn, maar toch willen blijven zoeken naar wegen die perspectief bieden". "Onze gemeenschappen moe ten ruimte bieden aan allen voor wie in de kerk zo weinig ruimte lijkt te bestaan. Ze moeten hen die bij de opbouw van de kerk zijn betrokken stimuleren om op de ingeslagen weg verder te gaan". "Alleen op deze wijze", zo be sluit de verklaring, "kunnen wij zelf het geloof in de kerk bewa ren en anderen met wie wij in plaatselijke geloofsgemeen schappen verbonden zijn hoop geven op de toekomst". Paters. De 35 'witte paters' in Boxtel moeten uiterlijk in 1988 verhuizen omdat hun klooster 'St. Charles* (aan de rijksweg Boxtel-Eindhoven) wordt afge broken voor verbreding van de rijksweg. Het kerkhof van de pa ters blijft intact. De paters krij gen te zijner tijd onderdak in een bejaardenoord in Esch, waar nu nog vijftig bejaarden wonen. Die kunnen er blijven. Schrik. Toen de 63-jarige do minee J. van Vliet woensdag avond zijn intrede deed in de ge reformeerde gemeente van Ka- pelle-Biezelinge (Z.) werd hij, kort na het begin van zijn preek, door een hartaanval getroffen, ten gevolge waarvan hij onmid dellijk overleed. De verslagen heid onder de vele kerkgangers was groot. In verband met een verbouwing van de eigen kerk werd de dienst gehouden in de hervormde kerk van Kapelle. 's Middags had ds. J. de Pater van Krabbendijke de predikant be vestigd. Ds. Van Vliet had eerder af scheid genomen van Veen. In 1977 moest hij om gezondheids redenen enkele niet-pastorale functies neerleggen, zoals zijn lidmaatschap van het hoofdbe stuur van de Vereniging voor Ge reformeerd Schoolonderwijs. De begrafenis van ds. Van Vliet is maandag om 2 uur in Ka pelle na een rouwdienst (1 uur) in de hervormde kerk. Steun. Het bestuur (modera- men) van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft de premier van Nieuw-Zeeland, David Lan ge, per telegram steun toegezegd voor zijn kernwapenbeleid. De Nieuwzeelandse regering wei gert schepen met kernwapens in de havens toe te laten. "Deze po litiek betekent een grote morele steun voor allen die streven naar beëindiging van de nucleaire wa penwedloop", schrijft het her vormde moderamen in zijn tele gram. Leden. Op 1 januari van dit jaar telde de Leidse doopsgezin de gemeente 276 leden, 11 min der dan op 1 januari 1984, zo meldt het jaarverslag. Het aantal remonstranten was 352 (13 min der dan op 1 januari 1984). De doopsgezinden telden 20 'be langstellenden' (niet-leden) en de remonstranten 62 'vrienden' (eveneens niet-leden). Rijnsoever. Een extra finan ciële actie binnen de hervormde gemeente van Katwijk aan Zee voor een kerkelijk centrum in de nieuwe wijk 'Rijnsoèver' heeft 'in één klap' ruim f. 250.000 opge bracht. Op 21 maart werd voor dit centrum de eerste paal gesla gen. Orgelconcert. De organist van de Nieuwe Kerk in Delft, Jan van den Berg, bespeelt morgen avond om 8 uur het orgel in de hervormde kerk van Koudekerk aan den Rijn. Bezoekers van vo rige concerten mochten hun wensen kenbaar maken. Daaruit heeft Van den Berg een verzoek programma samengesteld. België. De synode van de Verenigde Protestantse Kerk van België gaat niet naar de paus tjjdens diens bezoek aan dit land. Uit de kerk was kritiek gekomen op een eventuele ontmoeting. Zweden. De evangelisch-lu- therse synode in Zweden gaat al le gemeenten en kerkelijke orga nisaties oproepen om zich te ont doen van alle aandelen van on dernemingen die zaken doen met Zuid-Afrika en met Namibië onder Zuidafrikaans beheer. "Als teken van afschuw van de apartheid". door Conny Smits De autotelefoon van PTT, vooral model I, dat geschikt is voor internationaal gebruik, is voor iedereen thuis makkelijk af te tappen. Door middel van een gewone huiscomputer is men bovendien in staat bepaal de personen en hun gesprek ken door het land te volgen. Ook bijvoorbeeld vooraan staande politici die zo'n appa raat in de auto hebben. Door diezelfde huiscomputer kan men er bovendien achter ko men wie opbelt, naar welk nummer men belt, waar men rijdt, hoe laat het telefoonge sprek plaatsvindt, en wat de gespreksduur is. De privacy van de bezitter van zo'n mobie le telefoon is ver te zoeken. Maar het grootste gevaar is wellicht dat niemand waar schuwt ook PTT zelf niet dat alle gesprekken bijna let terlijk op straat liggen. Dit is kort samengevat de mening van de technicus en hoofdredac teur van Radio Amateur Magazine, Willem Bos in Nieuwkoop. Hij heeft dezer dagen de kat de bel aangebonden en alle gegevens die hij heeft verzameld over 'spionage rond de autotelefoon' in het april nummer van zijn blad afgedrukt. Zijn conclusies zijn zo fantastisch, dat de slogan van George Orwell 'Big Brother is watching you' van toepassing moet worden verklaard op 1985. Sommige mensen die het april nummer van Radio Amateur Ma gazine onder ogen kregen doen de publikatie af met: 'het is een 1- aprilgrap'. Maar dat is het aller minst. De feiten zijn de volgende: zowel autotelefoon 1 als de nieuwe, pas geïntroduceerde autotelefoon 2. zijn gemakkelijk door iedereen af te luisteren. Dat kan al met een eenvoudige ontvanger van f 150,- en een sprietje als antenne. Wil men een betere ontvangst en mak kelijker naar alle kanalen kunnen luisteren, dan zijn er fraaie scan ners te koop die automatisch van 'kanaal' wisselen als daar niets ge beurt, maar wel automatisch een verbindingskanaal doorgeven als daar een gesprek op gevoerd wordt. De nieuwste bedreiging voor de privacy is de huiscomputer. Wan neer men namelijk de computer - bijvoorbeeld eer} Commodore - aan de scanner koppelt en hem voor ziet van een speciaal programma en een beetje extra elektronica (al lebei gewoon te koop) kan men al les van de autotelefoonbezitter en zijn gesprekken te weten komen. De pieptoontjes, die aan elk ge- door Hugo van der Heem sprek voorafgaan bevatten name lijk alle gegevens. De huiscompu ter kan die decoderen. Op die manier kan men op het scherm en de printer van de huis computer zien wie degene is die opbelt. Men krijgt namelijk het nummer van autotelefoon die het gesprek aanvraagt. Hoort men een bekende stem van een belang rijk politicus of bekend zakenman dan is de associatie met het nummer gauw gelegd en kan men bijvoorbeeld zo iemand conse quent blijven volgen en zijn ge sprekken opnemen. Daarnaast worden de telefoon- gegevens van de gene die wordt opgebeld op het scherm zichtbaar. Aan de hand van het netnummer kan men zien waar dat is en wie wordt gebeld (telefoonnumer). Voorts wordt de steunzender vast gelegd (dat wil zeggen dat men weet waar de auto ongeveer rijdt) de tijd waarop het gesprek wordt gevoerd en de tijdsduur (noodza kelijk in verband met het afreke nen van de gesprekskosten door PTT). Dezelfde elektronica kan ook automatisch een cassetterecor der starten, die alle gesprekken vastlegt. Privacy Deze verregaande aantasting van de privacy was al bekend in kleine kring, maar is zo blijkt uit het onderzoek van Radio Amateur Ma gazine nu binnen het bereik van iedereen. Willem Bos ontdekte de toegepaste computer-programma- tuur, die alle gegevens decodeert, in Duitsland op een 'security beurs'. Tevens bleek hem dat er erg veel belangstelling voor dit soort spullen is van de zijde van opsporingsinstellingen. Waar schijnlijk ook van de andere zijde, de onderwereld. Wie nu wie in de gaten houdt, is onduidelijk. Vast staat echter dat deze appa ratuur in toenemende mate door gewone scannerluisteraars zal wor den aangeschaft. De prijs van een dergelijke autotelefoon-decoder is circa f 1250; geen ongewone prijs voor mensen die als hobby het af luisteren van politie en brandweer hebben. Volgens een ruwe schatting zijn er zo'n 600.000 scanners in Neder land verkocht. Met al die appara ten kan men de Autotelefoon 1 in de 160 MegaHertzband en de Auto telefoon 2 in de 450 MegaHertz band horen. Favoriet bij de meeste 'scanner-gekken' is nog altijd de politie-radio. Vaak weet men dan heel snel waar iets gebeurd is. Een goede tweede is de autotelefoon. Daarbij gaat het niet om de zakelij ke gesprekken maar wel om emo tionele en dubbelzinnige gesprek ken, die men kan afluisteren. 'Wijven' Een redacteur van een van de meest prominente geïllustreerde weekbladen, die een primeur aan het afluisteren van de autotelefoon te danken heeft, zei eens over het medium: „De tonnen (gelds) en de wijven vliegen je om de oren". In derdaad komt het voor dat men een zakenman zijn vrouw hoort melden dat hij moet 'overwerken' en dat men zo iemand even later een afspraak met een vriendin hoort maken. Voorts dat men voor vele duizenden guldens handel koopt en verkoopt via de autotele foon. Het is merkwaardig dat zo wei nig over het totale gebrek aan pri vacy van 'de openbare mobilofo- nie' bekend is, dat menigeen zich veilig genoeg waant om de meest intieme zaken via de ether aan an deren toe te vertrouwen. Zeker is, dat de PIT, mogelijk om markt technische redenen, buitengewoon verdoezelend is opgetreden op dit gebied. Willem Bos: Big Brother is watching you. Bij het instorten van zjjn landbouwschuur kwam een 36-jarige Friese veehouder vorig jaar maart om het le ven. Twee anderen werden onder het puin bedolven en raakten zwaar gewond. Een paar maanden later overle den twee broers in Akersloot in de gierkelder van hun boerderij, nadat zij door on der meer ammoniakgassen buiten bewustzijn waren ge raakt. En afgelopen maand stikte een 24-jarige man in Wanroy in een voedselsilo die hij aan het schoonmaken was. Hoe veilig is eigenlijk het werken-in en om de boerderij? Het beeld dat de stadsmens vaak heeft: arbeid in een rustige, lan delijke omgeving, ver weg van voorbijrazend verkeer en de uit laatgassen van fabrieken, blijkt bedrieglijk. Want juist agrariërs lopen tweemaal zoveel kans op een arbeidsongeval als werkne mers in andere bedrijfstakken. Uit statistieken van de arbeidsin spectie blijkt dat in de agrarische sector zelfs elke tiende dag een ongeval met dodelijke afloop ge beurt. Zo vielen er vorig jaar 28 do den in de landbouw, van wie zes kinderen onder de zestien jaar. Cijfers die volgens de arbeidsin spectie niet veel afweken van die van voorgaande jaren. Het aantal ongevallen dat ernstig letsel tot gevolg had, was nog veel groter. Schattingen spreken van maar liefst 16.000 gewonden per jaar. Om nog maar te zwijgen van het aantal bijna-ongelukken, waarbij niet dft had moeten gebeuren of de gevolgen waren minder rooskleurig geweest. Wiebelen Veehouder H.W. van Dorp uit Hazerswoude kent dat. "Een on geluk heb ik nooit gefiad, maar toch héb ook ik wel eens met de tractor ergens tussen hemel en aarde gehangen. Op het smalle strookje langs de slootkant was de tractor aan het wiebelen ge gaan. De buren hebben me uit die benarde positie moeten be vrijden. Of ik heb eens een paar weken met een blauwe teen gelo pen omdat een koe erop was gaan staan. Dat zijn dingen die je niet kunt voorkomen, beesten zijn ondoorgrondelijk". Van Dorp is ervan overtuigd dat de risico's in het landbouw bedrijf tegenwoordig groter zijn dan vroeger. "Je werkt nu met machines. En die kunnen nog zo goed beveiligd zijn, ze worden ook wel eens oud. En dan kan de aandrijfas naar de machines de fect raken, of er vliegen onderde len los. Vroeger, met paard en wagen, zul je daar niet snel last van hebben gehad". Het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreven tie (TBBS) vond de omvang van de risico's in het agrarisch be drijf zo zorgwekkend, dat er on langs een 'preventiekrant' werd uitgegeven. Onder het motto "Dit varkentje moet gewassen", werd boeren en tuinders gewe zen op de grote gevaren die in hun bedrijf op de loer liggen en hoe die het beste kunnen worden afgewend. De heer Soet van het TBBS: "In vergelijking met pakweg 25 jaar geleden is het werk in de agrarische sector er een stuk ge vaarlijker op geworden. Dat komt vooral door de steeds ver dergaande mechanisatie in deze bedrijfstak. Wanneer je de oorza ken van alle ongelukken op een rijtje zet, zie je dat er vooral veel gebeurt in gierkelders en met trekkers. Er bestaan wel allerlei veiligheidsvoorschriften voor die trekkers en landbouwwerk tuigen die eraan worden gekop peld, maar het komt nog vaak voor dat die in de wind worden geslagen". Agrariërs lopen tweemaal zoveel kans op een arbeidsongeval als werknemers in andere bedrijfstakken. (foto Wim Dljkmar Onderschat Dit gebrek aan voorzorgsmaat regelen valt meestal terug te voe ren op de financiën. "Iedereen weet dat de agrarische sector fi nancieel voortdurend onder druk staat. Maar soms zijn het ook puur praktische redenen waarom een kantelbeveiliging op een trekker achterwege wordt gelaten. Mét beveiliging zou de trekker bijvoorbeeld niet meer onder de schuurdeur heen kun nen. En dan vraag je je toch af of de risico's niet danig worden on derschat". Ook menselijke fouten zijn vaak oorzaak van ongelukken. "Sommigen halen zulke gekke toeren uit met de machines dat er ondanks de veiligheidsmaat regelen toch brokken worden ge maakt. Onbekendheid met de apparatuur speelt dan vaak een rol. In de agrarische sector wordt nu eenmaal vaak gebruik ge maakt van seizoenarbeiders en vakantiehulpen en die weten in de regel niet veel van de machi nes af'. Dat geldt natuurlijk ook voor kinderen die tijdens de drukke werkzaamheden op de boerderij nog wel eens aan de aandacht willen ontsnappen. Juist in de oogsttijd, wanneer iedereen ge concentreerd met het binnenha len van de oogst doende is, zijn de gevaren groot. Veehouder Van Dorp beaamt het: "Mijn ei gen kinderen weten wel dat een tractor gevaarlijk is, maar vriendjes en vriendinnetjes die hier komen spelen hebben er vaak geen notie van. Zo heeft mijn neefje hier op de boerderij wel eens zijn arm gebroken bij het spelen in het hooi". De commissie veiligheid van het Landbouwschap probeert iets aan de grote risico's in het agrarische bedrijf te doen door de aandacht van boeren en tuin ders zoveel mogelijk op de geva ren te vestigen. In de commissie zitten daarvoor onder meer de landbouworganisaties, voedings bonden, arbeidsinspectie en ook het TBBS. Belangrijkste doel van de commissie is de veilig heid te bevorderen, maar ook de gezondheid in het algemeen is een aandachtspunt. Beroepsziekten "Want het zijn niet alleen de ongevallen die een bedreiging vormen", zegt secretaris M. Cree- mers van de commissie. "Er zijn ook de beroepsziekten. Je kunt je bijvoorbeeld afvragen wat er met het gehoor gebeurt wanneer je jarenlang op een trekker zon der geluidsdichte cabine zit. Of wat de effecten zijn van het werken met bestrijdingsmidde len in de landbouw. Naar dat soort dingen doen wij onder zoek". Want er is al met al nog veel te weinig bekend over de risico's in de agrarische sector, vindt Cree- mers. "De enige cijfers die be kend zijn gaan over het aantal dodelijke ongevallen. Hoeveel mensen jaarlijks gewond raken of ziek worden tijdens hun werk, 'is niet precies bekend. Onze in druk is inderdaad dat de situatie niet bepaald gunstig is. In elk ge val weten we dat de ongevallen tegenwoordig misschien wel minder in aantal zijn, maar tege lijkertijd van veel ernstiger aard". De commissie veiligheid pleit er dan ook voor dat verzeke ringsmaatschappijen eens met statistieken naar buiten komen. "Zij zijn degenen die over cijfers kunnen beschikken, want zelf standige ondernemers zijn voor een verklaring van arbeidsonge schiktheid aangewezen op de particuliere verzekeringsmaat schappijen. Wij hebben grote be hoefte aan die cijfers, want daar mee sta je sterk wanneer je gaat pleiten voor betere maatrege len". Een van de dingen die bijvoor beeld nodig eens moeten worden aangepakt, is volgens Creemers het feit dat in Nederland ver kochte landbouwmachines aan maar weinig veiligheidseisen hoeven te voldoen. "Als een boer kan kiezen tussen twee tracto ren, een met beveiliging en een zonder, dan ligt het voor de hand dat de keus op de goedkoopste valt. In Duitsland is het wat dat betreft beter geregeld, daar mo gen de machines niet worden af geleverd zonder goede beveili ging". Verplicht Daar komt nog bij dat niet mensen in de agrarische sector volgens de Arbo-wet verplicht zijn te werken met een tractor met kantelbeveiliging. Sommige zelfstandigen vallen niet onder die wet en zijn volkomen vrij in het gebruik van machines. "Veel onduidelijkheid zou worden weggenomen als zo'n beveiliging verplicht werd", vindt Creemers. "Want door het ontbreken van zo'n kantelbeveiliging vallen er elk jaar toch weer drie doden". Verder beijvert het Landbouw schap zich voor goede voorlich ting op landbouwbeurzen en in het landbouwonderwijs. "Je moet mensen al op jonge leeftijd confronteren met dit soort za ken. Wanneer je de aandacht voor veiligheid integreert in het onderwijs, kun je hopen dat het voorkomen van risico's iets van zelfsprekends wordt voor de nieuwe generatie boeren". Want een ongeluk, dodelijk of niet, heeft ingrijpende gevolgen voor een landbouwbedrijf, aldus Creemers. "Het kost ontzettend veel geld wanneer een boer voor kortere of langere tijd wordt uit geschakeld door een ongeval. Er moet een vervanger worden ge vonden en het kost ontzettend veel moeite om zo'n bedrijf gaan de te houden. Om natuurlijk nog maar niet te spreken van de men selijke aspecten".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17