Leiden wil veer fietsers over Zijl Recreatie- eiland vlakbij Merenwijk Opknappen Morspoort brug duurt ruim half jaar Pony cadeau voor manege Moedig Voorwaarts9 Europese Uni< ter discussie in universiteit Vrouw raakt licht gewond bij aanrijding 'Scholieren Anne Fr ank krant geven' LEIDEN/WARMOND - De Leidse Merenwijk krijgt een recreatiege bied vlak naast de deur en War mond houdt de Leidse waterspor ters uit de buurt. Tenminste, wan neer de provincie zo'n vier ton sub sidie geeft voor de inrichting en ontsluiting van het Warmondse ei land Strengen/Tengnagel, vlak voor de kust van de Merenwijk. De gemeente Warmond heeft in elk geval goede hoop, zo bleek gis teravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening. Gedeputeerde Borgman zou in het verleden en thousiast hebben gereageerd op de plannen, die zijn ontwikkeld door een Leids/Warmondse werkgroep en vanavond worden besproken in de Leidse raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer. Wanneer ook deze raadscommissie akkoord gaat, kan de subsidieaan vraag snel de deur uit. In het kort zien de plannen er als volgt uit: op het eilandje, aan de kant van meer 't Joppe, komt een startpunt voor surfers en een be scheiden watercamping voor klei ne zeilboten. Ook komen er aan de ze kant van het eiland ligplaatsen voor boten die korter dan een dag willen aanmeren. Het is de bedoeling om dit alles over land bereikbaar te maken: op schetsen zijn enkele voetpaden in getekend, die beginnen bij een klein bruggetje over de Groote sloot, vlak voor de Merenwijk en dicht in de buurt van de Zijl. Dit bruggetje wordt alleen toeganke lijk voor fietsers en voetgangers. Opwachten Wel houdt de werkgroep reke ning met de komst van een par keerplaats, vlak naast het fietspad dat vanuit de Merenwijk naar het eiland gaat lopen. Het is echter nog niet zeker of de parkeerplaats, die in de subsidieaanvraag wordt aan gekaart, er komt. De werkgroep wil eerst beginnen met de aanleg van de brug naar het Strengen/ Tengnagel en de inrichting van dit eiland. Daarna kan worden beke ken of de parkeerplaats er ook moet komen. Een inspreker noemde dit gister avond een "ongelukkige zaak". "Dan wijken mensen uit naar het Warmondse recreatie-eiland Kou- denhoorn", sprak zij, onder in stemmend geknik van waarne mend burgemeester Dalhuisen. Burgerlid Bonjer (ex-WD-fractie- voorzitter) zag het niet zo somber in. "Daar wachten wij die lui dan wel op", sprak hij strijdlustig. Werkgroepleden susten de gemoe deren met de verklaring dat de par keerplaats er waarschijnlijk wél komt en vanuit de Merenwijk be reikbaar wordt per verharde weg. LEIDEN - Het Leidse colle ge van B en W heeft het pro vinciebestuur van Zuid- Holland gevraagd om een veerverbinding over de Zijl, tussen de Merenwijk en de Z^ldijk, op te nemen in het provinciaal fietspadenplan dat thans aan een herzie ning toe is. Het veer zou voorlopig in de zo mermaanden moeten functioneren en de rest van het jaar hooguit in de weekeinden. B en W van Leiden zeggen zich te kunnen voorstellen dat de beperkte financiële midde len en de in het algemeen hoge ex ploitatietekorten van een veer tot een zekere terughoudendheid bij het provinciebestuur leiden. Maar, de noodzaak van het veer zou in de toekomst steeds groter worden omdat het in de bedoeling ligt het recreatiegebied De Strengen en Tengnagel, gelegen ten noorden van de Merenwijk, voor fietsver- keer te ontsluiten door aanleg van een nieuwe verbinding vanaf het bestaande 't Joppe Pad. Dit pad zou, volgens het gemeen tebestuur, in westelijke richting moeten worden doorgetrokken en aansluiten op het provinciaal fiets pad no. 3. Voorts zou het pad via een reeds in het kader van de aan leg van de Schiphollijn gemaakte voorziening onder de spoorbaan verbonden moeten worden met het Kwaakwegje in Oegstgeest door middel van de aanleg van een fiets pad door de Broek- en Simontjes- polder, welk pad reeds in het be stemmingsplan De Kwaak is opge nomen. Op deze wijze ontstaat voor het recreatief fietsverkeer een zeer aantrekkelijke verbinding tussen het westelijk en noorddijk deel van de agglomeratie en het Plas- sengebied. B en W vragen het pro vinciebestuur dan ook de gehele verbinding (inclusief het veer) in het fietspadenplan op te nemen en in de financiering van onderdelen van de route deel te nemen. Onvoldoende Het ontwerp-plan van de provin cie voor de herziening van het pro vinciale fietspadenplan is bij het Leidse gemeentebestuur overigens in niet zo goede aarde gevallen om dat het onvoldoende inzicht zou geven in de bestaande en gewenste fietsvoorzieningen in de Leidse re gio. Aansluitingen op het lokale we gennet in Leiden ontbreken vol gens de gemeente in het provincia le plan en het door de gemeenten in de Leidse agglomeratie aanvaar de fietsrouteplan is slechts ten dele overgenomen. "Het provinciale plan geeft dus geen totaal beeld, di verse bestaande voorzieningen ontbreken en de nog te realiseren voorzieningen zijn niet alle zicht baar", aldus het college van B en W in een voorlopige-reactie. De gemeente wijst er op dat het opheffen van de bijdrageregeling van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat grote gevolgen heeft voor de aansluiting van buitenste- delijke fietspaden op het lokale wegennet. De bestaande provincia le subsidieregelingen zouden naar de opvatting van de gemeente Lei den meer aan de stedelijke situatie moeten worden aangepast. Het provinciebestuur gaat er, naar de opvatting van het Leidse college, bijvoorbeeld ten onrechte van uit dat de verbinding tussen het provinciaal fietspad 87 met de Kanaalweg in Leiden (ter hoogte van de spoorbrug) wordt gereali seerd in het kader van de ontslui ting van het polderpark Crones- teijn en de woonwijk Roomburg. Voorwaarde voor de realisering van deze verbinding is, volgens B en W, dat de provincie een bijdrage een extra open podium voor mu sici die willen optreden en een reünie voor oud-leden. Dat ge beurt in Aniba's Muziekkamer, Herenstraat l,om negen uur. Op geven kan bij Thomas Steenweg, tel 071-149284. Bijen De Imkersvereniging Leiden Vestdijk Het Literair Café van studen tenvereniging SSR houdt don derdag een avond over de schrij ver Simon Vestdijk. Er wordt een algemene inleiding gegeven, de kwestie rond de biografie over Vestdijk wordt besproken en tot slot de klassieke motieven in het werk van Vestdijk. SSR is geves tigd aan de Hogewoerd 108. Vrouwengeschiedenis Het stedelijk volwassenenwerk van het Leidse Volkshuis organi seert een korte cursus vrouwenge schiedenis, met als thema 'Het ge zin, vroeger en nu'. Op vijf dins dagavonden, te beginnen op 16 april, wordt ingegaan op het ont staan van het gezin zoals we dat nu kennen, het gezin in de negen tiende eeuw, de rol van de moe der toen, de verschillen tussen rij ke en arme gezinnen, de positie van de vrouw nu en de invloed van kerk en staat. Bij de cursus worden dia's getoond. De bijeen komsten zijn van acht tot tien uur in het gebouw Middelste gracht 5-7 en staan onder leiding van Jacqueline Zirkzee. Voor in formatie: tel. 149180. Jazz In café Napoleon aan de Steen straat treedt donderdagavond het Rotary Kwintet onder leiding van Jos Paardekoper op, alsme de enkele leden van de Passa Dea Dream Band. Aanvang negen Open podium De Leidse folkclub Horus orga niseert ter gelegenheid van het tienjarig bestaan vrijdagavond een bijeenkomst met diverse pro gramma-punten: een lezing over de behandeling van bijenvolken met tabaksrook en de ether-be handeling, een lezing over het im keren net volken die besmet zijn met de Varroa-mijt en een verto ning van de film 'Varroa - een bijenplaag'. De bijeenkomst wordt gehouden in Leiderdorp, in het wijkcentrum Zijlkwartier aan de V.d. Marckstraat 19, aan vang acht uur. Pech onderweg De ANWB organiseert ook dit derweg' in Leiden, en wel in de technische school aan de Vijf Mei laan 137. De cursus wordt gehou den op de donderdagavonden 25 april, 2, 9 en 16 mei, aanvang half-acht. Doel is de automobilis me) enige handigheid bij te bren gen om zelf storingen aan de auto te kunnen opsporen en verhelpen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het ANWB-kantoor aan de Stationsweg, tel. 071- 146241. Kinderkleding Buurthuis Cornelis Joppensz. aan de Durieustraat organiseert zaterdag een kinderkleding- beurrs, van twaalf tot twee uur. 's Ochtends van tien tot elf kan de kleding (en ook schoenenwor den ingeleverd. De beurs is ge richt op kinderen tot en met twaalf jaar. De kleding moet voorzien zijn van kaartjes met huisnummer, prijs en maat. Ledenvergadering De volgende ledenvergadering van de Leidse PvdA-afdéling vindt vrijdag plaats in 'Het Par lement', ingang Nieuwstraat. Punten op de agenda zijn onder meer: voorbereiding van het PvdA-congres in april en actuele gemeente-politiek. levert in de kosten. "De voorzie ning moet mede worden gezien als een afbouw van het provinciale fietspad 87 en dient ons inziens dan ook in het fietspadenplan te worden opgenomen", aldus B en W. Zoeterwoude Het Leidse college is voorts van mening dat de provincie onvol doende oog heeft voor de oost-west verbinding tussen het provinciaal fietspad 89 en Zoeterwoude. "Deze regioverbinding heeft primair een recreatieve functie van bovenlo kaal belang. Het geeft een goede ontsluiting van het recreatiegebied Vlietland en is anderzijds voor de oostzijde van de Leidse agglomera tie een goede aansluiting van het Wassenaarse duingebied". De rou te dient naar de mening van B en W dan ook geheel in het provinciale plan te worden opgenomen en de provincie zou bovendien financieel moeten bijdragen in de kosten van realisering van de ontbrekende schakels. Het provinciebestuur heeft ook onvoldoende oog voor een verbin ding tussen het Morskwartier en het provinciaal fietspad 88, vindt het gemeentebestuur van Leiden. Het betreft hier een fietsbrug naast de spoorbrug De Vink en een tun nelvoorziening onder, de spoor baan Leiden/Den Haag die een kor te en veilige verbinding zou vor men voor het woon-werk en woon- school verkeer. De verbinding sluit bovendien aan op het fietsroutenet van de gemeente Voorschoten en vervolgens op het provinciaal fiets pad 88. In het provinciale plan wordt volgens de gemeente Leiden te recht gesteld dat een goed beweg wijzeringssysteem dient te worden ontwikkeld. Het college zegt he laas een uitwerking van dit be leidsuitgangspunt in het plan te De Morspoortbrug zoals die er uit zag LEIDEN - Over ruim een maand wordt een begin gemaakt met de restauratie van Morspoortbrug en de vernieuwing van een stuk wal- muur tussen de brug en het Galge water. Restauratie is eigenlijk niet het juiste woord voor het karwei dat ruim een half jaar zal duren. De brug wordt praktisch geheel ver nieuwd, overeenkomstig het huidi ge model en afmetingen. De (enke le) houten ophaalbrug, met een doorvaartbreedte van ongeveer 4,5 meter, werd oorspronkelijk ge bouwd in 1611 en is in de loop van de tijd talrijke malen vernieuwd en hersteld. In 1927 is de brug ver breed, waarbij een vleugel aan de Morspoortzijde is aangebouwd. De laatste restauratie heeft plaatsge vonden in 1968. Sinds een aantal jaren verkeert de Morspoortbrug in wel zeer slechte staat. De houten funde- ringspalen zijn ter hoogte van de waterlijn ernstig aangetast en na genoeg vergaan. Ook van de con structieve elementen, zoals het brugdek, is de toestand slecht. Begin 1981 moest met het plaat sen van hekken worden verhin derd dat het* gemotoriseerd ver keer over de genoemde aange bouwde vleugel van de brug zou rijden en vorig jaar is in verband met instortingsgevaar de boven bouw van de brug verwijderd. In afwachting van de restauratie zijn vervolgens nog enkele tijdelijke voorzieningen getroffen om de on derbouw te verstevigen. In mei aanstaande is het dan zover dat de Morspoortbrug een volledige vernieuwingsoperatie zal ondergaan. Het door de afdeling bruggen van de gemeentelijke di rectie Civiele Werken ontworpen restauratieplan omvat de vernieu wing van de onder- en bovenbouw van de brug en van de aansluitende noordelijke walmuur. De walmuur aan de zuidoostzijde van de brug is enige Ujd geleden al vernieuwd. In het plan is ook de aanleg van een noodbrug voor fietsers en voetgan gers begrepen. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft met het plan in gestemd. De bedoeling van de gemeente is dat de restauratie voor het einde van dit jaar zal zijn voltooid. LEIDEN - De manege Moedigy Voorwaarts' kreeg dezer dagen de pony 'Nobelle cadeau. De pony was een geschenk van de Rotaract Club te Scheveningen, de jongerengroep van de Rotary Organisatie in Ne derland. De jongerengroep verkreeg het geld voor aanschaf door op de vlag getjesdag in Scheveningen met stands aanwezig te zijn; tevens werd acte de presence gegeven tij dens de Europese hockey-kam- pioenschappen op het terrein van de hockeyclub 'Klein Zwitserland. Verder verzorgden de jongeren ook enkele Ladies' Nights, waarbij het door de club ontworpen Rotaract spel werd gespeeld. In de manege 'Moedig Voor waarts' worden op jaarbasis onge veer 10.000 lesuren gegeven aan li chamelijk- en geestelijk gehandi capten. WOENSDAG 27 MAART 198! LEIDEN - De Europese Bewe ging in Nederland organiseert ii samenwerking met de Studenten vereniging voor Internationale Be trekkingen een forumdiscussi over de totstandkoming van eei Europese Unie. De discussie vind morgenavond plaats in het Acade miegebouw aan het Rapenburg aanvang acht uur. Staatssecretaris dr. W.F. van Ee kelen zal een inleiding houdei waarin hij zal ingaan op de achter gronden van de Unie-gedachte. Te vens zal hij de recente ontwikkel lingen rond het ontwerp-Verdraf1 tot oprichting van de Europes Unie van het Europese parlemen en de werkzaamheden van het cc mité-Dooge verduidelijken. De Tweede Kamerleden prof. di ir. J.J.C. Voorhoeve (WD) en A.G van der Spek zullen hun meningei over de wenselijkheid en de moge Ujkheid van de totstandkomin, van een Europese Unie naar vorei brengen. Staatssecretaris Van Ee kelen zal ook deze discussie leiden waarin het publiek zich kan men gen. LEIDEN - Een 42-jarige vrouw uit Leiden heeft gisteren een lichte hersenschudding opgelopen bij' een botsing op het kruispunt Bree straat/Noordeinde/Rapenburg. De botsing gebeurde toen een 30-jari- ge plaatsgenote de wagen van de vrouw te laat opmerkte. De 30-ja- rige vróuw reed op het Noordein de. Ze verklaarde later dat haar zicht werd belemmerd door de werkzaamheden bij dat kruispunt voor de herbouw van de Gijselaars- bank. LEIDEN - Het zou een goede zaak! zijn als de 'Anne Frank Krant' op alle lagere en middelbare scholen in Leiden wordt verspreid. PSP en PPR stellen dat in een brief aan dei wethouder van onderwijs, H. van Dongen. De Anne Frank Stichting heeft ter herdenking van de bezetting twee speciale kranten uitgegeven: 'Bezet' voor het lager onderwijs, 'Vervolgd' voor het voortgezet on derwijs. In die kranten wordt een koppeling gelegd tussen het fascis me van vijftig jaar geleden en hetj opkomende neo-fascisme van de laatste jaren. PSP en PPR vinden j het belangrijk dat die kranten daarom overal worden verspreid. GEMEENTE-ARCHIEF - In ver band met het afscheid van ge meente-archivaris mr. M.W. Dow ner zal de studiezaal van de Ar- i de Rotaract Club feliciteert de manege chiefdienst donderdag en vrijdag al om half vier dicht gaan. Contactdagen voor bedrijven De Bedrijven Kontakt Dagen die gisteren en vandaag in motel Ho- liday-Inn in Leiden zijn gehou den, zijn vooralsnog een redelijk succes. Het organisatiebureau ExpoCare, dat het evenement op poten heeft gezet, is tevreden. Al geeft het wel toe dat de opkomst gisteren matig was. "Maar tij dens de laatste dag is het altijd veel drukker", verzekerde H. Of fermans van ExpoCare gisteren. De Bedrijven Kontakt Dagen hebben op het eerste gezicht iets weg van een consumentenbeurs. Her en der in het racketcenter van Holiday-Inn zijn standjes in gericht waar ondernemers hun produkten laten zien en desge vraagd aan bezoekers uitleg ge ven. Het grote verschil met een con sumentenbeurs is echter dat het 'gewone' publiek de zaal niet in mag. De Bedrijven Kontakt Da gen zijn namelijk bedoeld om on dernemers uit Leiden en de dor pen daarom heen met elkaar kennis te laten maken. De filosofie achter het evene ment is dat veel ondernemingen, wanneer ze produkten of dien sten van andere bedrijven nodig hebben, niet noodzakelijkerwijs bij een ondernemer uit de regio aankloppen. Dat komt doordat veel ondernemers soms geen flauw idee hebben wat hun colle ga's in de stad of in de streek doen. Door nu een groot aantal bedrijven uit de regio bij elkaar te brengen en met elkaar kennis te laten maken, krijgen onderne mers een beter inzicht welke pro dukten of diensten dichtbij huis verkrijgbaar zijn. En als een be drijf de spullen inkoopt bij een onderneming uit de buurt, kan het geld besparen omdat de transport- en communicatiekos ten dan lager zijn. Het idee voor de 'beurs' is af komstig uit Groningen. Daar worden sinds enkele jaren met groeiend succes soortgelijke da gen gehouden voor bedrijven. ExpoCare vermoedde dat het idee ook in Leiden zou kunnen aanslaan. Het vroeg daarom een groot aantal ondernemers uit de stad en de regio of zij belangstel ling hadden om met een stand op de Bedrijven Kontakt Dagen te komen staan. Het resultaat was bemoedi gend. Er meldden zich zoveel be drijven aan dat de hal volledig gevuld kon worden met stands.' De belangstelling was zelfs zo groot dat een stuk of vijftien be drijven op de wachtlijst moesten worden geplaatst. Mevrouw L. Jonkers van ExpoCare: "En dit is nog maar de eerste keer. Je kunt verwachten dat veel bedrij ven een beetje de kat uit de boom kijken en pas overwegen een kraampje te huren als ze we ten wat het allemaal inhoudt. De kans is dus groot dat er volgend jaar, wanneer er weer Bedrijven Kontakt Dagen worden gehou den, er nog meer bedrijven be langstelling tonen. Ik vraag me af waar wie die dan moeten laten. Misschien moeten we uitwijken naar de Groenoordhallen. Maar dat vind ik eerlijk gezegd niet zo'n goede ruimte voor een eve nement als dit". Overigens is het niet de bedoe ling dat louter en alleen de on dernemers die een stand hebben gehuurd bij elkaar op visite gaan. spi Ook ondernemers en handelaren Soi gisteren nog geen sprake i "Die geluiden heb ik hier en daar ook gehoord, ja", zegt Offer- mans. "Ik denk echter dat die on dernemers te veel het idee van een consumentenbeurs in hun hoofd hebben. Als je het daar- die geen kraam wilden of kon den huren zijn uitgenodigd de 'beurs' te bezoeken. Die hebben gisteren echter nog niet in over weldigende mate hun gezicht la ten zien. Enige standhouders klaagden zelfs dat ze het een beetje stilletjes vonden. inderdaad stil. Maar de bedoe ling van de Bedrijven Kontakt Dagen is dat ondernemers on derling contacten leggen. En dat gaat goed, naar ik heb begre pen". Gistermiddag, vlak na de ope ning door de Leidse wethouder J. Fase-Dubbelboer van econo mische zaken, was er evenmin sprake van een grote drukte. -mmige standhouders zullen daar niet zo rouwig om zijn ge weest, aangezien zij hun stand nog niet helemaal gereed had den. Vlak voordat wethouder Fa se aanstalten maakte haar ope ningswoorden uit te spreken, moesten sommigen zelfs tot stil te worden gemaand omdat 2 nog onbekommerd op los tim merden. Op de Bedrijven Kontakt Da gen hebben zich 110 instellingen en bedrijven gepresenteerd. Het soort bedrijven liep behoorlijk uiteen. Naast banken, autobe drijven, touroperators, fotostu dio's, schilderbedrijven, groot handelaren, architectenbureau's, uitzendbureau's en reclamema kers, zijn bijvoorbeeld ook een instelling voor volwassenenon derwijs, een groothandel in an sicht- en wenskaarten, een be drijf dat koffiezetapparatuur ver koopt, een drukkerij van compu terformulieren, een firma die zich speciaal heeft toegelegd op de verkoop van relatiegeschen ken en bedrijfsmakelaars aanwe zig. Bovendien zijn de gemeen ten Leiden en Leiderdorp pre sent, onder meer om de bedrijfs- grond in de beide gemeenten aan te prijzen. De stands van de PTT en de Stadspost Leiden staan tegen over elkaar. Dat deze concurren ten oog in oog met elkaar staan, is puur toeval. Het feit werd trou wens pas na de opening van de 'beurs' door het organisatiebu reau ontdekt J.M. Wassing van de PTT had er overigens niet zo veel problemen mee dat hij voortdurend door de mensen van de Stadspost op de vingers werd gekeken. "Trouwens we kennen elkaar zo langzamerhand wel", zegt hij. De 'beurs' duurt twee dagen om de verschillende onderne mers voldoende tijd te geven kennis te maken met hun colle ga's. Wat Wassing betreft had het organisatiebureau de hal nog wat langer mogen afhuren. "Twee dagen vind ik eigenlijk te wei nig".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4