ijpend werk voor stads vei^waniiiii gsnet begint volgende week Onderzoek naar parkeer- behoefte omgeving station Academie verliest kort geding over opleiding logopedie Ook Leiderdorp kan worden aangesloten iWOENSDAG 27 MAART 1985 LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) maakt volgende week daadwerkelijk een begin met de aanleg van een stadsverwarmingnet in Leiden. Bij de Leeuwenhoek wordt dan een opslag- en montageterrein voor de leidingen ingericht. Vermoedelijk rond 1 mei gaat in de nieuwbouwwijk de Stevenshof de eerste 'spade' de grond in voor de aanleg van de transportleiding van en naar de centrale aan de Langegracht. Later die maand wordt begonnen met het leggen het gedeelte van de transportleiding onder de Korte Mare. In de stad zijn dan dus op twee plaatsen ploegen bezig met de aanleg van het net. Daarbij wordt gewerkt in de richting van het opslag- en montageterrein aan de Leeuwenhoek. Het karwei moet eind januari 1986 zijn voltooid. Het energiebe drijf houdt daarbij echter wel de nodige slagen om de arm. "Je weet maar nooit wat je allemaal tegen komt en op welke manieren het werk kan worden vertraagd", zegt De Boer. Het EBR heeft in elk ge val op verschillende plaatsen proefsleuven laten graven. Dit met de bedoeling om te kijken of bij de aanleg van het net moeilijkheden zijn te verwachten. Vooralsnog lij ken zich echter geen bijzondere problemen voor te doen. Hinder Dat betekent overigens niet dat de aanleg van het stadsverwar- mingsnet een simpel karwei is. Met name het gedeelte van de trans portleiding tussen de centrale aan de Langegracht en het Plesman- viaduct voert door een dichtbe bouwd stukje Leiden. Opbrekin gen daar leiden ongetwijfeld tot hinder voor verkeer, bewoners en bedrijven. "Toch zullen we er alles aan doen om de overlast zo beperkt mogelijk te houden", bezweert adjunct-di recteur G.H. de Boer. Hij legt uit dat het hele tracé bijvoorbeeld niet in één keer wordt opengegooid, maar telkens in stukjes van 50 tot 70 meter. "Bovendien worden er, waar nodig, overbruggingen ge maakt voor het verkeer. Straten moeten altijd bereikbaar blijven voor het 'nutsverkeer', zoals brand weerwagens". Bij het Stationsplein hoeft het verkeer overigens weinig hinder te verwachten van de aanleg van de leiding. Daar zijn namelijk al 'hul zen' aangebracht waar de trans portbuis doorheen wordt getrok ken. Ter hoogte van de kantoren aan de Plesmanlaan moet de lei ding de weg 'oversteken'. Ook daar merkt het verkeer weinig van de werkzaamheden. De leiding wordt namelijk op een speciale manier onder de weg door 'geperst'. Het energiebedrijf geeft nog een informatieblad uit waarin een aan tal feiten over de aanleg van het net wordt vermeld. Daarin worden ook de gevolgen van het werk voor be woners en bedrijven uiteengezet. Nu een aantal straten in de stad toch wordt opengebroken voor de stadsverwarming, vervangt de ge meente meteen enkele riolerings buizen. "Dat houdt wel in dat wij bij het maken van het aanlegsche- ma nauw hebben moeten overleg gen met de gemeente", zegt De Boer. Gezond Bij stadsverwarming wordt de warmte die vrij komt bij het op wekken van elektriciteit in de gere noveerde centrale aan de Lange gracht gebruikt voor het leveren van warm water aan huizen, ge bouwen en bedrijven. Het systeem wordt in Leiden ingevoerd uit het oogpunt van energiebezuiniging. Voorlopig wordt het alleen inge voerd in nieuwbouwwijken. Naast de Stevenshof is dat de Leeuwen hoek, terwijl ook het nieuwe AZL, Holiday Inn en de toekomstige sporthal in de Mors op het net wor den aangesloten. Bestaande wo ningen komen niet in aanmerking. De Boer verwacht dat gedurende 25 jaar in totaal 500 tot 600 miljoen kubieke meter aardgas wordt be spaard. De adjunct-directeur van het EBR zegt dat de stadsverwar ming een zeer gezond project is. Het energiebedrijf verwacht in elk geval dat het te zijner tijd winst op levert. In mei wordt aan het alge meen bestuur van het energiebe drijf bekend gemaakt wanneer er mogelijk winst wordt gemaakt en hoeveel die winst uiteindelijk zal bedragen. Voor die tijd wil De Boer daarover geen mededelingen doen. De winst stopt het EBR in elk ge val niet in zijn eigen zak, maar komt ten goede aan alle afnemers van het EBR, verzekert De Boer. Daarbij maakt het niet uit of ze zijn aangesloten op het stadsverwar- mingsnet of dat ze hun woning ver warmen met aardgas. "We hebben bewust gekozen om alle aangeslotenen te laten meepro fiteren van de winst omdat iemand LEIDEN/LEIDERDORP - Het Energiebedrijf Rijnland blijft er reke ning mee houden dat in de toekomst ook Leiderdorpse huizen op de stadsverwarming worden aangesloten. In de transportleiding door Lei den zullen daarom voorzieningen worden opgenomen die het mogelijk jnoeten maken het stadsverwarmingsnet uit te breiden naar Leiderdorp. Of en wanneer Leiderdorp op de stadsverwarming wordt aangesloten, durft G.H. de Boer, adjunct-directeur van het EBR nu nog niet te zeggen. "Voorlopig zijn de onderhandelingen op een laag pitje gezet", verklaart hij. 'Toch verwachten we dat Leiderdorp vroeg of laat weer om de tafel gaat zitten met ons". De gemeente Leiderdorp haakte in 1983 af omdat zij bang was dat het project te hoge kosten met zich zou meebrengen. Directie-secretaris J.A.F. Sandbergen van het energiebedrijf vindt dit echter geen rationeel argument. "Het EBR is de klos als het mis zou gaan met de stadsverwar ming en niet de gemeente", zegt hij. Op dit kaartje is te zien waar de vier kilometerlange hoofdtrans portleiding voor de stadsverwar ming (brede zwarte lijn) komt te liggen. Deze leiding loopt van de centrale aan de Langegracht rechtsnaar de wijk Stevenshof (links). (tekening EBR) het per slot van rekening niet voor het zeggen heeft of hij op aardgas stookt of stadsverwarming heeft", meent de adjunct-directeur van het EBR. "Daar komt nog bij dat het een project is van het totale ener giebedrijf Rijnland". Ketelhuis De bewoners van de nieuw bouwwijk Stevenshof hebben ove rigens al geruime tijd stadsverwar ming, dus nog voordat de trans portleiding naar deze wijk is aan gelegd. Het warme water wordt tot nu toe geleverd door een speciaal voor dit doél gebouwd ketelhuis (een hulpwarmtecentrale) in deze wijk. Als de transportleiding ge reed is, blijft dit ketelhuis in dienst. Het wordt dan gebruikt voor het opwekken van warmte als de vraag ernorm hoog is of als de centrale aan de Langegracht uit valt. Stadsverwarming blijkt de be woners van de Stevenshof goed te bevallen, zo meent een voorlichter van het EBR. Het energiebedrijf krijgt nauwelijks klachten of vra gen meer binnen over stadsverwar ming. Het EBR overweegt daarom het informatiekantoortje in deze wijk op te heffen. Open middag universiteits bibliotheek LEIDEN - De nieuwe universi teitsbibliotheek aan de Witte Singel 27 houdt volgende week woensdag een open middag voor belangstel lenden. De bibliotheek is medio vorig jaar van het Rapenburg overge gaan naar het universitaire nieuwbouwcomplex. De nieuwe be huizing bevat drie binnenpleinen met vides, twee glazen lichtkoepels en een dichte koperen koepel boven de centrale hallen, waar informa tie over boeken wordt verstrekt. Het uitleenbureau en de catalogi bevin den zich op de begane grond en de studiezalen op de verdiepingen. Een deel van de boekenverzame ling is ondergebracht in het een- De universiteitsbibliotheek, op een glibberige dag (foto Loek zuyderduint trum van het gebouw op beide ver diepingen, waar het van het dag licht is afgesloten. Het gaat hier on der meer om oude handschriften en zeldzame kaarten. is inmiddels uitgegroeid tot onge veer twee miljoen banden. De ge schiedenis van de bibliotheek en de functie worden besproken op de open middag, evenals moderne ont- De universiteitsbibliotheek werd wikkelingen als automatisering, in 1575 gesticht. Het eerste boek Belangstellenden kunnen zich tot was een schenking van Prins Wil- en met 2 april aanmelden bij de lem I: een monumentale viertalige dienst voorlichting van de univer- bijbel in acht delen De verzameling siteit, tel. 071-148333 tst. 3133/3665. ADVERTENTIE In opdracht vereniging voor industrie In het Waldorf Astoria- hotel te New York wordt het Wereldcongres gehouden. Fred N huysen maakt deel uit van de Nederlandse af vaardiging intern: LEIDEN - De Leidse Vereniging voor Industrie heeft aan het Bu reau Goudappel Goffeng bv ge vraagd een onderzoek in te stellen naar het huidige gebruik van par keerruimte in de Stationsbuurt en omgeving Schuttersveld. Daaruit zouden dan conclusies moeten worden getrokken voor de toe komstige situatie, als het Schut tersveld geheel bebouwd is. Over ongeveer twee maanden denkt men een antwoord te hebben op de vraag of de gemeente Leiden in de ze omgeving genoeg parkeerplaat sen heeft gepland. De vereniging schrijft dit in een brief aan het Leidse gemeentebe stuur. Tijdens de inspraakperiode voor de bestemmingsplannen voor de Stationsbuurt en het Schutters veld is van de zijde van het Leidse bedrijfsleven en de Leidse univer siteit twijfel geuit over de geplande omvang van de parkeeraccommo datie. Nu schrijft de vereniging voor in dustrie dat men weliswaar niet wil tornen aan de deskundigheid van de gemeente, maar desondanks 'nog steeds twijfels heeft. "Het is mogelijk dat u gelijk heeft en onze twijfel niet gerechtvaardigd is; het is ook mogelijk dat onze twijfel wel gerechtvaardigd is en de beschik bare parkeerruimte onvoldoende Om uit deze impasse te komen, zoals de vereniging de situatie ty peert, heeft men het bureau ge vraagd het onderzoek te doen. "Ui teraard zullen wij u van de resulta ten op de hoogte stellen". LEIDEN - De Akademie voor Ge zondheidszorg mag komend schooljaar niet met een opleiding logopedie beginnen. De president van de Haagse rechtbank, mr. Wijnholt, zei gistermiddag dat plaatsing op het scholenplan niet automatisch bekostiging inhoudt. Twee weken geleden voerde de Leidse Stichting Samenwerkende Akademies, waaronder ook de Akademie voor fysiotherapie valt, een kort geding tegen de staat. De academies hebben onlangs een nieuw gebouw betrokken aan de Endegeesterwatering in de Leeu wenhoek. Begin van dit jaar stond de oplei ding logopedie (de leer van de spraakverbetering) op het scholen plan 1985. Echter, de Tweede Ka mer besloot een maand later van wege bezuinigingsmaatregelen drie opleidingen, waaronder logo pedie weer van het plan te schrap pen. De minister ging daarmee ak koord. De advocaat van de Samenwer kende Akademies meende dat dit niet kon. Hij vroeg zich af of dit wel viel te rijmen met de ministeriële verantwoordelijkheid. De presi dent zag daarin geen enkele aanlei ding om de staat in het ongelijk te stellen. Hij stelde dat de minister te allen tijde het recht heeft om de Kamer te volgen of ervan af te wij ken. "Volgt hij het advies dan zal hij daaruit ook consequenties moe ten trekken", aldus Wijnholt. Dubbele botsing fietsster (14) LEIDEN - Een 14-jarig meisje uit Leiden is gistermorgen gewond ge raakt bij een verkeersongeval op de ventweg langs de Willem de Zwijgerlaan in haar woonplaats. Het meisje reed op haar fiets toen een 47-jarige man uit Rijnsburg plotseling het portier van zijn wa gen opende. Ze klapte tegen het portier aan en geraakte vervolgens op de ande re weghelft. Daar kwam het meisje in botsing met twee bromfietsen, bestuurd door een 17-jarige Lei derdorpse en een 18-jarige Leidse. Welke verwondingen het meisje heeft opgelopen, kon de politie vanmorgen niet vertellen. Ze is op genomen in het Academisch Zie kenhuis. Lezing politiek en martelen LEIDEN - In het kader campagne 'Martelen werk, maar de bestrijding er van ook' organiseren de Leidse werk groep van Amnesty International en het Studium Generale van de Leidse universiteit morgenavond een lezing met aansluitend discus sie over de onmacht van de poli tiek bij het ontstaan en het bestrij den van situaties waarin gemarteld wordt. De lezing zal worden gehouden door dr. P. Baehr, voorzitter van de voorlopige adviescommissie men senrechten buitenlands beleid. Daarna zullen mr. J. Gualthérie van Weezei, kamerlid van het CDA, en mr. M. van Traa, buitenland-se cretaris van de PvdA, zich onder leiding van Drs. T. Zwart, van de Nederlandse Juristen Commissie voor de mensenrechten, over dit onderwerp in een forumdiscussie buigen. De lezing begint om acht uur in het Centraal Voorzieningenge bouw, Cleveringaplaats 1. Tien uur nadat het Vrouwen- kerkplein weer parkeerterrein af is, blijkt hoe omwonenden er over denken. De één zegt 'stront plein', de ander zegt 'strontmas sa'. Het Vrouwenkerkplein staat er dankzij de hondse poepers bruin gekleurd op. Het plein kwam overigens maar zijdelings ter sprake. Het ging gisteravond in de buurtwin- kel van De Camp eerst en vooral over de Vrouwenkerkkoorstraat. Dé gemeente heeft allerlei mooie plannen voor dit binnenstads wijkje en om het terrassenoffen- sief voort te zetten, heeft de Vrouwenkerkkoorstraat voor rang. Herbestraten, afsluiten autoverkeer en ruim baan tafeltjes en stoeltjes. "Een simpel plan, veel kan ik er eigenlijk niet over vertellen", vond ook de ambtenaar. Winke lier Van der Zon vroeg het woord en automatisch rolt dan het vol gende begrip van zijn tong: 260 parkeerplaatsen. Maak de slager midden in de nacht wakker en de oogjes zijn nog niet open of daar heb je het al: 260 parkeerplaat sen. Volgens de plannen denkt de slager op dat aantal recht te hebben en bij elke gelegenheid zal hij dat ook kenbaar maken. Mooie plannen vond hij het, maar waar komen die 260 par keerplaatsen. "Liever parkeer plaatsen dan een strontmassa". Ambtenaar Cusell: "Dat parke ren is een groot probleem, maar het gaat hier om dit straatje". En zo was het maar net. Maar om iedereen enthousiast te krij gen, moest er toch weer met par keerplaatsen gegoocheld wor den. Er werden een paar plekjes gevonden: de stoep tegenover de ingang van het Kijkhuis kan weg om plaats te maken voor vijf par keerplaatsen. In de bocht rond het Vrouwenkerkplein kunnen de paaltjes weg en dan heb je ook negen parkeerplaat sen. Koffiebaas Karei Labruyère, de 'pleinkraker', keek nog even verder dan zijn straatje lang was: "De stoep op de Lange Mare kan best smaller en maak parkeer plaatsen waar je de auto's in steekt. Dan win je alleen ruimte". Goede ideeën vond ambtenaar Cusell: "We nemen ze zullen ze op het stadhuis bespreken". Maar wat doen we met het plein, Cusell? 'We moeten wachten tot de omgeving klaar is. Veel kan ik er daarom nog niet over zeggen. Maar er zijn wel plannen om er van de zomer iets mee te doen. Allerlei festiviteiten organiseren. Je zou kunnen den ken aan het festival of fools". Dat zullen wel grappen met hondedrollen worden. Soep (1) Mag L. Kamphues, die met een receptenboek in zijn handen als opperspreekstalmeester fun geert, op zijn woord worden ge loofd dan is het tomatensoepje dat dadelijk de keuken uitgedra gen zal worden een soep die op bijzondere wijze is klaarge maakt. En nog sterker: de be denkster van deze culinaire lek kernij is in staat om haar toma tensoep in tien minuten te ma ken. Vlak nadat Kamphues is uitge sproken serveert een keuken hulp drie kopjes. De heren Broekhof, Fulpen en Schreuder, allen chefkoks, proeven bedacht zaam, zoals het kenners betaamt, dus niet zo van: ha, lekker soepje is dat en dan zo gulzig aanvallen dat de tong purperrood uitslaat. Nee, de kenners keuren voor zichtig. Ze nemen ook maar een paar lepels soep tot zich. Na een aan tal minuten worden de drie nog redelijke volle kopjes wegge haald. De keukenhulp mag het volgende produkt aandragen. Hij kwijt zich met vakmanschap van ?ijn taak: zwijgend en professio neel. Hoewel hij het niet kan la ten om de tomatensoep even te typeren als "een lekker soepje". Plaats van handeling: restau rant 'Le Forestier' aan de Rem- brandtstraat. Gistermiddag werd daar de zogenaamde soepkook- wedstrijd gehouden. Ongeveer honderd mensen zonden een re cept in. Vervolgens maakte een jury een selectie, met als gevolg dat dertien mensen werden op geroepen om hun soep voor te zetten aan een drietal kenners. "Het idee voor deze wedstrijd werd geboren op een vergade ring", zegt Frans van Cappelle van 'Le Forestier'. "Je hoort mensen immers vaak zeggen: mijn moeder die kon lekkere soep maken... Nou, dachten wij vervolgens, laten we maar eens een wedstrijd uitschrijven. Nee, nee, het is niet zo dat we op deze manier aan goedkope, goede re cepten voor onszelf willen ko men; deze wedstrijd is gewoon een aardigheidje". Soep (2) De deelnemers, onder wie ook soepkokers uit de randgemeen ten en Amsterdam, mochten hun soep thuis bereiden. Van Cappel le: "Dat kan ook niet anders na tuurlijk, want de meeste produk- ten zijn nogal bewerkelijk, die maak je niet even één, twee, drie klaar. Soms moet een bouillon wel twee dagen trekken. Dus hebben wij gezegd: neem de kant en klare soep maar mee naar het restaurant en dan kun nen jullie het hier opwarmen en afmaken". Ondertussen is het in de keu ken nog steeds een drukte van je welste. Klopt het schema van Kamphues - en niet kloppen? - dan zal binnen luttele seconden de door hem als exotisch getypeerde broccoli- soep op tafel verschijnen. De koks wachten rustig af. Zouden die mensen de soep niet beu worden? "Welnee", meent een man. "Ik heb gezien dat we telkens twee schepjes nemen. In totaal krijgen ze dus 26 Iepels binnen. Wat is dat nou hele maal?" De soepwedstrijd werd gewon nen door mevrouw Berna-Pruis- sen met een rocquefort-soep. Zij mag een weekeinde naar Parijs. Tweede werd meneer Veldman (broccoli-soep). Hij won een di ner voor vier personen. De derde plaats, goed voor een magnum Cóte du Rhone, werd gedeeld door de heren Van Iterson en Sanders. De eerste maakte een soep met gerookte paling, de tweede een soep met spinazie en gerookte zalm.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3