Islamieten nog niet zeker van eigen zendtijd Geen geld voor musea Dolly Dots helpen Turkse songfestival-deelnemers Opwinding Amerikaanse televisiewereld Ondanks positief advies Omroepraad AVRO schrapt tv-serie over Wereldoorlog II Haagse Bluf verdwijnt WOENSDAG 27 MAART 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 31 ABC voor 3V2 miljard dollar verkocht WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse televisiewereld verkeert in staat van opwinding. Dat is geen ongebruikelijk ver schijnsel, maar ditmaal zijn er re denen van betekenis: ABC (American Broadcasting Companies), een van de drie gro te omroepmaatschappijen is voor de som van 3.5 miljard dol lar verkocht aan een andere, klei nere, onderneming op dit terrein, Capital Cities. Afgezien van de olie-industrie is dit de grootste bedrijfsovername in de historie van het bedrijfsleven en het is de eerste keer dat een van de drie grote commerciële televisieon dernemingen op de Amerikaan se markt in andere handen over gaat. In het afgelopen jaar had ABC 3,71 miljard dollar aan inkom sten en maakte een winst van 195,3 miljoen. Voor Capital Cities waren die cijfers respectievelijk 949,7 miljoen en 135,2 miljoen dollar. De samenvoeging van de twee ondernemingen tot Captal Cities/ABC Inc. vormt een me dia-gigant, die televisie- en radio stations zal moeten verkopen om binnen de overheidsvoorschrif ten te blijven: een maatschappij mag 12 tv-stations bezitten die niet meer dan een kwart van de Amerikaanse huishoudens berei ken. Op het ogenblik bereiken de zenders van CC/ABC ruim 28 procent van de gezinnen in de VS. door Henk Kolb ABC heeft stations in de grote markten van New York, Chica go, San Francisco, Los Angeles en Detroit en bovendien een ka belnet voor sportuitzendingen, 12 radiostations, twee film-on dernemingen, negen tijdschrif ten (van computertechniek tot en met borduren), een grammo foonplaten en cassette-industrie (Schwann) en uitgeverijen onder meer op religieus en industrieel gebied alsmede een data-bank voor de industrie. Capital Cities heeft behalve ze ven tv-stations, met dat in Phila delphia als voornaamste, 54 ka bel tv-systemen in 16 staten, twaalf radiostations, een aantal grote kranten, koopgidsen, huis- aan-huis-bladen en Fairchild Pu blications, uitgever van 31 tijd schriften die mode en woningin richting zo goed bestrijken als medische specialismen. Met dit 'vriendelijk samen gaan' is een enorm stuk Ameri kaanse cultuur en invloed ge moeid. Zij komt op een ogenblik dat de omroepwereld door ge ruchten omtrent 'onvriendelijke overnamen' wordt overspoeld. CBS staat bloot aan aanvallen van een ultra-rechtse politieke pressiegroep onder leiding van de goeroe van 'nieuw rechts', se nator Jesse Helms, die de stijl van CBS News te liberaal vindt. Bovendien heeft Ted Turner, de eigenaar van Turner Broadcas ting System Inc., die allang tot het front van de grote maat schappijen wil doorbreken, het oog laten vallen op CBS, dat on middellijk is begonnen zich te gen deze invasies te verdedigen. ABC heeft zich in de afgelopen negen jaar tot een gigant in de omroepwereld opgewerkt, waar aan de wereld niet alleen zulke series als het vroeger legendari sche 'Peyton Place', maar thans onder meer ook 'Dynastie', 'Hap py Days', maar ook 'Roots', 'The Winds of War' en enorme tv-rech- ten voor de Olympische Spelen te danken heeft. Van onaanzienlijke derde en laatste van de grote drie, werd het eerste. Dit winterseizoen zijn ABC's kijkcijfers onrustbarend gezakt en het zijn die omroepac tiviteiten waaraan de maatschap pij 89 procent van zijn inkomsten ontleent. Capital Cities, dat twin tig jaar geleden onder meer werd opgericht door de huidige CIA- directeur William C. Casey, heeft zyn voornaamste belangen in de uitgeverij (63 procent). Het is nog onduidelijk of het samengaan van de twee maat schappijen van invloed zal zijn op het beleid van de nieuws- redactie en de programmering, of welke personeelsverschuivin- gen eventueel zullen optreden. Op de aandelenmarkt zijn de om- roepaandelen in het algemeen flink gestegen. 1 3) 2 2) 6 (10) 7 4) 8 9) 9 6) 10 (12) 11 (14) 12 7) 13 (11) 14 (25) 15 16 (18) 17 (24) 18 (13) Nightshift- Commo dores Ik meen 't - Andre Hazes - Love Pride - King - This is not America - David Bowie You're my heart - Modern Talking Just can't enough - Depeche Mode Just another night - Mick Jagger Material girl - Ma donna Shout - Tears for Fears - Slippery people - Talking Heads Love like blood - Killing Joke Sussudio - Phil Col lins Sharp dressed man -ZZ Top - You spin me round - Dead or Alive - We are the world - USA for Afrika - Steen stoal en senti ment - Normaal - Some like it hot - The Power Station - Loverboy - Billy Ocean 26 (19) - Save a prayer - Du- ran Duran 27 (23) - Yaki taki oowah - Gigantjes 28 (15) - Easy lover - Phil Bailey/Phil Collins 29 - Live is life - Opus 30 (17) - Do what you do - Jermaine Jackson 19 (32) Gimme gimme gim me narada - Mi chael Walden 20 (29) I won't let you go - Agnetha Faltskog 21 (16) - Treat her like a la dy - Temptations 22 (36) - Forever man - Eric Clapton 23 (30) - Where were you - Dolly Dots 24 - Popie Jopie - Pisa 25 (27) - Give me your love - Fun Fun 31 (28) 32 (33) 33 (26) 34 (35) 35 (39) 36 37 (34) 38 39 (20) 40 Love is Anny Schilder Let's dance tonight- Pia Zadjora I know him so well Elaine Paige/Bar bara Dickson - Rode rozen en witte seringen - Jantje Koopmans - Zaterdagavond Dennie Christian en Mieke All at once - Whit ney Houston Jozefien - John Spencer Mi amor - Audrey Landers Camilo Sesto Watching you - Sha- katak Say it again - Santana (Stichting Ned. Top 40) DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) overweegt een zendtijdaanvraag door de Stich ting Turks-Islamitische Culturele Federatie niet te honoreren. De Omroepraad, het belangrijkste ad viesorgaan van de minister, bracht over deze aanvraag eind vorig jaar een positief advies uit. Minister Brinkman moet vóór 1 1 april aanstaande over het toeken- nen van de zendvergunning beslis sen. Alleen dan kan de Federatie, v die representatief wordt geacht voor een belangrijk deel van de is- lamitische bevolking van Neder- land, per 1 oktober van dit jaar nog in het zendschema van de omroep worden opgenomen. Het ziet er echter naar uit dat de minister ne gatief zal beschikken, omdat hij de zendtijd voor de in ons land ver blijvende 400.000 moslims liever wil onderbrengen bij de program ma's voor minderheden van de NOS. Het is hoogst ongebruikelijk dat de minister voor de media advie- zen van de Omroepraad, met name als deze betrekking hebben op toe wijzing van zendtijd, naast zich neerlegt. Een woordvoerder van de Omroepraad wijst erop dat een mi- nister zonder de steun van de Om- roepraad aanmerkelijk zwakker staat in geval de aanvrager van de zendmachtiging in beroep gaat te gen het afwijzende besluit van de bewindsman. Wettelijk is hij ech ter niet verplicht het advies van de raad op te volgen. De verontwaardiging onder de moslimgroeperingen in Nederland over het mogelijk negatieve besluit van de minister is groot. Ibrahim Gormez, voorzitter van de Federa- _4 tie, zegt: "Officieel weten wij nog van niets, maar ons hebben berich ten bereikt dat de minister niet van plan is op onze aanvraag in te gaan. Wij begrijpen de minister niet. Er is een positief advies van de Om roepraad. Als hij dat niet volgt, zet hij bijna een half miljoen moslims buiten spel". Een woordvoerster van het mi nisterie van WVC verklaart dat mi nister Brinkman nog lang niet toe is aan het nemen van een besluit over de islamitische federatie. "Hij is nog lang zo ver niet en nog bezig met de voorbereidende adviserin gen. Er zijn meer aanvragen dan die van de Federatie". Bij toewijzing van de zendver gunning zou de Federatie met in gang van komend najaar de be schikking hebben gehad over 13 uur televisie per jaar en 1 uur radio per week. De Federatie maakt aan spraak op zendtijd op basis van ar- tikel 17 van de Omroepwet. Zoals het Humanistisch Verbond en De Vrije Gedachte beschouwt de Fe deratie zich als een 'geestelijke stroming'. De in ons land verblijvende mos lims komen voor het merendeel uit Pakistan, Turkije, Indonesië, Ma rokko en Suriname. De volgelin gen van de verschillende richtin gen van de islam, die vaak tegen over elkaar staan, hebben zich in diverse organisaties verenigd. Ver reweg de grootste en krachtigst georganiseerde groep moslims zijn de Turken. Bij de Stichting Turks- Islamitische Culturele Federatie hebben zich 80 van de 110 plaatse lijke verenigingen aangesloten. De Omroepraad staat op het standpunt dat een belangrijke geestelijke stroming als de islam zich via de media moet kunnen ui ten. Daardoor kan deze stroming zich rechtstreeks tot haar geestver wanten richten. Maar tevens zal het proces van emancipatie en in tegratie kunnen worden bevor derd. Een breed publiek zal van de ideeën en achtergronden van de is lam kunnen kennisnemen. Volgens de Omroepraad richt de Federatie zich niet alleen op Turk se moslims, maar ook op moslims van andere nationaliteiten of etni sche achtergronden. Om echter elk risico te vermijden dat de zendtijd een uitsluitend Turkse aangelegen heid wordt, moet de verzorging van de zendtijd worden opgedra gen aan een onafhankelijk instel ling, de Islamitische Omroepstich- ting, naar het voorbeeld van de IKON die de zendtijd voor de ker ken verzorgt. De afdelingen minderheden van de ministeries van WVC en van binnenlandse zaken, alsmede pro jectgroepen van twee universitei ten en de Stichting Nederlands Centrum Buitenlanders hebben zich destijds al achter het stand punt van de Omroepraad ge schaard dat de islamitische ge meenschap in ons land eigen zend tijd moet krijgen. Eerder onder het bewind van minister Gardeniers werd een aanvraag voor zendtijd na een toen negatief advies van de Omroepraad afgewezen. NOS Minister Brinkman heeft inmid dels de NOS benaderd met het ver zoek de zendtijd van de Federatie in te passen in de bestaande pro gramma's voor minderheden en buitenlandse werknemers. Maar de NOS voelt daar niets voor, om dat haar programma's niet primair bedoeld zijn voor het uitdragen van religies, maar gericht zijn op de nationaliteiten van de verschil lende groeperingen buitenlanders. Voorzitter dr. H. Roethofvan de Omroepraad zou bijzonder verbol gen zijn over het voornemen van minister Brinkman de zendtijdaan vraag van de Federatie niet te ho noreren. Volgens Federatie-voor zitter Gormez zullen ook de vak centrales een negatief besluit van de minister sterk afkeuren. Gormez: "Ik ben al jarenlang be zig met deze kwestie. We dachten nu eindelijk in aanmerking te ko men voor zendtijd, waarmee we grote groeperingen belanghebben den de noodzakelijke informatie over hun geloof en levensovertui ging hadden kunnen geven. We hadden ons willen richten op inte gratie van al die verschillende groepen moslims in dit land en hun onderlinge vooroordelen kun nen wegnemen. We zouden ook kritische zaken niet uit de weg zijn gegaan, ook niet die in het land van herkomst. Nee, we zouden er zeker geen EO voor islamieten van heb ben gemaakt". DEN HAAG (GPD) - Het voortbe staan van vier rijksmusea staat op het spel en er blijkt geen geld te zijn voor de oprichting van een ar chitectuur- en een fotomuseum. Dit staat in de definitieve versie van de museumnota van minister Brinkman van WVC die vandaag naar een aantal adviesorganen is gezonden. De vier rijksmusea die ofwel op geheven moeten worden of voor taan geheel gefinancierd zullen moeten, worden door de lagere overheden, zijn museum Mesdag in Den Haag, het rijksmuseum Twenthe in Enschede, museum G.M. Kam in Nijmegen en het Huis Lambert van Meerten in Delft. Vol gens de nota zijn deze musea van onvoldoende nationaal belang en dienen ze primair beschouwd te worden als regionale of lokale mu sea. Voor de instelling van een archi tectuurmuseum, dat na maanden lang touwtrekken tussen beide voornaamste gegadigden (Rotter dam en Amsterdam) toegewezen werd aan Rotterdam en waarover de vaste Tweede-Kamercommissie voor welzijn en cultuur vandaag een hoorzitting houdt, is onvol doende geld op de begroting van WVC beschikbaar. Hooguit zou er een dergelijk museum in sterk af geslankte vorm kunnen worden in gericht. Er moet nog, zo staat in de nota, naar extra middelen worden gezocht. Voor het zo dringend gewenste foto-museum, waarin onder meer de gigantische collectie-Hartkamp, kort geleden voor enkele miljoe nen door het rijk aangekocht, een plaats zou moeten krijgen, bestaat thans helemaal geen budget. De museumwereld is over de uit gelekte inhoud van de nota in alle staten. Henk Overduin, voorzitter van de Nederlandse Museumver eniging, zegt: „Het allervervelend ste is wel dat de provinciale mu seumconsulenten die een jaar lang op besluitvorming uit Den Haag hebben gewacht nu dit op hun bord krijgen. Het is bedroevend, dat minister Brinkman de zaken voor zich uit blijft schuiven en dat we eigenlijk nog steeds niet pre cies weten waar we aan toe zijn". De minister zou het liefst zien dat de vier met opheffing bedreig de musea onderdeel gaan vormen van grotere musea in de regio. Zo als Museum Mesdag onderdeel moet gaan uitmaken van het Haags Gemeentemuseum, zo zullen in de ze trant oplossingen voor de drie andere musea moeten worden ge zocht. Hij is bereid daarvoor geld van zijn departement naar gemeen ten en provincies over te hevelen. Volgens Overduin is dit echter een vorm van „verkapte bezuinigin gen". ISTANBOEL (GPD) - "Ik werd verliefd", de Turkse inzending voor het Eurovisie Songfestival in Göteborg, wordt op het ogenblik in Nederland bijgeschaafd door de popgroep de Dolly Dots, om het nummer tot een "volledig Europe se attractie" te maken. Daarmee hoopt Turkije eindelijk uit de on derste gelederen van de ranglijst te geraken, waarin het vanaf het be gin van zijn deelneming steevast eindigde. De niet meer zo jonge mannelij ke sterren, Mashar-Fuat-Ozkan, die in Turkije behoorlijk bekend zijn geworden, laten zich nu door de zes Nederlandse meisjes van de be faamde Dolly Dots helpen om hun liedje in gegarandeerd succesvolle Europese banen te leiden. Daar mee is tevens de beslissing geno men inzake de hier elk jaar opdui kende strijdvraag, of de Turkse in zending "typisch Turks" moet zijn dan wel "zo Europees mogelijk". Voorstanders van de eerste stel ling komen dan weer voor een an der probleem: wat is typisch Turks? De voorkeur van de brede massa hier gaat inzake lichte mu ziek immers uit naar Arabisch- beinvloede klanken, liederen die dan ook de soortnaam "Arabesk" HILVERSUM (GPD) - De vijfdeli ge televisieserie .Veertig jaar na da to' wordt, althans in ongewijzigde vorm, niet uitgezonden. AVRO-di- recteur Wibo v.d. Linde en de pro grammaleiding van deze omroep hebben daartoe besloten, omdat de makers van de serie, daarin ge steund door medewerker dr. L. de Jong, weigeren een korte tekst te schrappen over de rol van de toen malige AVRO-directeur Vogt ge durende de Tweede Wereldoorlog. De programmamakers voelden niets voor het voorstel van Van de Linde c.s. om de gewraakte passa ge te vervangen door letterlijke ci taten uit het standaardwerk van dr. De Jong over de oorlog. Ook De Jong zelf verzette zich daartegen. hebben gekregen. Dit wordt door de culturele bovenlaag even hevig aangevallen als in Griekenland het fenomeen dat de meeste muziek daar Turks-beinvloed lijkt te zijn. Niemand minder dan Theodorakis is de laatste tijd op het oorlogspad tegen de deunen met Turkse en zi geuner-invloeden, waaraan de Grieken zich bij het dansen te bui ten gaan. door Frans van Hasselt Een echt goed Arabesk of een au thentiek Turks lied heeft de Turk se TRT (Turkse Radio en Televi sie), die de beslissing strikt aan zichzelf houdt, nog nooit naar het Eurovisie Songfestival gestuurd. Het zijn gewoonlijk pogingen tot Europese produkten, waarin ech ter toch in onbewaakte ogenblik ken wat oriëntaals is geslopen, het geen dan later weer de schuld krijgt van het falen. De enkele stemmen voor Turkije kwamen de laatste keer voornamelijk van Ma rokko... De Turkse deelneming aan het festival is in Turkije een gewichti ge zaak die op hoog politiek niveau wordt besproken. De bezadigde hoofdartikelenschrijver van de krant 'Milliyet', Mehmet Barlas, hield nog één keer een pleidooi voor een authentieke Turkse in zending, al was het alleen maar uit zelfrespect. En een afgevaardigde van de oppositionele (uit de gene- raalsjunta voortgekomen) Partij van Nationalistische Democratie, Abdurrahman Kara, vroeg in het parlement waarom Turkije in Gö teborg moest worden vertegen woordigd door "een groepje gek ken". (De heren hebben een nogal clownachtige manier van optre den.) Maar het pleit is definitief be slecht: de Turkse inzending zal dit jaar honderd procent Europees zijn, en de Dolly Dots, die zelf eer der in Turkije zijn opgetreden, moeten er de laatste Turkse of an dere oriëntaalse smetjes die er eventueel nog aan kleven, uit sane ren. Dit alles om te vermijden dat de Turken uiteindelijk een com plex krijgen als muzikale hekken sluiters in een Europa dat toch al zoveel kritiek op hun regeringswij ze heeft. Een ander voordeel is, dat ook Nederland op deze manier langs een omweg nog een beetje aan het festival kan meedoen. Hij dreigde om, als de AVRO-lei- ding zou doorzetten, al zijn inter view-fragmenten te zullen intrek ken. Omdat geen overeenstemming kon worden bereikt en de AVRO- directie in de oorspronkelijke tekst een ongegronde aanval bleef zien op Vogt, werd besloten tot het la ten vervallen van de uitzending half april. Met de programmama kers zal verder worden overlegd hoe het vergaarde materiaal op an dere wijze voor uitzending kan worden gemonteerd. Het conflict gaat over de passage in de serie over de rol van de Ne derlandse omroep tijdens de Twee de Wereldoorlog. Geconstateerd wordt dat de houding van de om roepen tegenover de bezetter mee gaand was: „AVRO-directeur Vogt bijvoorbeeld stelde direct na de ca pitulatie enige joodse medewer kers op non-actief'. De AVR0-di- rectie vindt dat die zin uit zijn ver band is gerukt. AMSTERDAM (ANP) - De eerste van twee benefietveilingen, die gisteravond in het Amsterdamse Concertge bouw werd gehouden, heeft zeker 130.000 gulden opgebracht. Dit bedrag komt geheel ten goede aan de renovatie van het gebouw. Dit heeft een woordvoerster van een van de twee veilinghuizen die gratis hun medewerking aan deze veilingen verlenen, meegedeeld. Tussen het veilen door trad in het Concertgebouw een aantal bekende musici op, onder wie de violist Jaap van Zweeden. Ook de opbrengst uit de toegangskaarten voor deze avond, voor honderd gulden per persoon, komen ten goede aan de renovatie. Dit bracht dinsdagavond een bedrag van 35.000 gulden op. (foto ANP) MADRID Spanjes favoriete zangeres voor het Eurovisie Songfestival, dat op 4 mei ii\Zweden wordt gehou den. Paloma San Basilio zal op die avond het liedje 'La fiesta termino' (Het feest is afgelopen) ten gehore brengen. HILVERSUM (GPD) - Haagse Bluf, het politieke televisiepro gramma van de VARA, zal eind mei haar laatste uitzending bele ven. Het programma gaat verdwij nen omdat het produktioneel te moeilijk wordt om het op donder dagavond te blijven maken. Bo vendien besteedt het VARA-mid- dagprogramma 'Bij Koos' ook veel aandacht aan politiek. Een paar jaar geleden werd Haagse Bluf op vrijdagavond uit gezonden. Omdat er dan altijd veel politici bereid waren om in het pro gramma te komen viel het de redactie wat tegen toen dat op don derdagavond moeilijker bleek te zijn. Nu is het idee ontstaan dat er misschien een stukje van Haagse Bluf in het middagprogramma van Koos Postema kan komen. Dat programma doet het goed en zal op de vaste dag gehandhaafd blijven. In oktober begint het programma van Koos met een stukje Haagse Bluf. POPAGENDA In Het Kasteel in Alpben aan den Rijn komt zaterdag zangeres Mar griet Eshuys met haar band. Sinds ze haar loopbaan in de pop muziek begon bij Lucifer is ze uit gegroeid tot één van de meest de gelijke acts in het Nederlandse popcircuit. Haar laatste single heeft de titel 'I just wanna hang around you'. De band bestaat uit: Cor Meyer (toetsen), Frank Papen- drecht (bas), Bob Langenberg (drums) en Harry Hardholt (gi taar). het optreden begit om 21.00 Batmobile is een 'psychobilly'- groep uit Rotterdam en Breda. Hun muziek vrolijkt zaterdag de rock en rollavond in het Leids Vrijetijds Centrum op, die verder met plaatjes wordt gevuld. Het optreden van de Engelse groep Amazulu, die vrijdag naar het LVC zou komen, is afgelast. Stevie Wonder verboden JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse radio en televisie - de door de regering-Botha gecon troleerde SABC - heeft Stevie Wonder in de ban gedaan. De po pulaire Amerikaanse soulzanger dus niet meer pp de staatsradio of -televisie te horen en te zien zijn. Deze beslissing werd genomen, omdat Stevie Wonder de uitreiking van een Oscar voor de beste film song ('I just called to say I love you' uit de film 'Woman in Red') accep teerde 'in de naam van Nelson Mandela'. De zwarte politicus en ANC-leider Mandela zit al meer dan 22 jaar in Zuid-Afrika gevan gen op beschuldiging van hoogver raad en staatsvijandige activitei ten. George London (65) overleden WASHINGTON (DPA) - De Ameri kaanse bas-bariton George Lon don op 65-jarige leeftijd in Armonk in de staat New York overleden. De zanger, die afkomstig was uit Montréal in Canada, heette eigen lijk George Burnstein en was de zoon van een immigrant uit Rus land. Hij was sinds 1968 artistiek directeur van het Kennedy Center in Washington en later algemeen- directeur van de opera van Was hington. London maakte zijn operade buut in 1941 in Hollywood als Grenvil in Verdi's La Traviata. In 1947 vormde hij met Mario Lanza en Frances Yeend een trio dat zich op het belcanto toelegde. Zijn Weense debuut maakte George London in 1949 in Verdi's Aida en een jaar later trad hij in Mozart op in Glyndebourne in Engeland. Van 1952 af kon men hem beluisteren in Salzburg en aan de Scala van Mi laan. Ook in Moskou zong London: hij was de eerste Amerikaan die in 1960 in het Bolsjoi-theater de titel rol in Boris Godoenov van Moes- sorgski zong.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 31