Een erfenis, die wordt gekoesterd Woningbouwplan stuit op verzet in Warmond Vlootschouiv, vuurwerkvarende prominenten en: weer Kaagwater Driekwart eeuw 'Koninklijke Watersportvereniging De Kaag' Raadslid stelt vragen over Jelgersmakliniek WOENSDAG 27 MAART 19J Jaar barstensvol evenementen bij 'De Kaag' WARMOND In dit lustrumjaar trekt de Koninklijke Watersport vereniging 'De Kaag' een slordige 20.000 gulden uit om allerlei evene menten te organiseren. Meest in het oog lopend programma-onder deel is de wedstrijd, waaraan be kende Nederlanders zullen deelne men. Een paar namen van mensen die zijn gevraagd: minister-presi dent Lubbers, de commissarissen Wiegel en Patijn, minister Smit- Kroes, de burgemeesters Goekoop (Leiden) en Wagenaar (Alkemade) en staatssecretaris Van der Reij- den. Of ze ook allemaal komen? Voor zitter J. van der Klugt van de jubi leumcommissie heeft goede hoop, omdat hij al heel wat positieve reacties binnen heeft. De prominenten zullen 'optre den' bij de gelijknamige wedstrijd in Regenbogen tijdens de eerste zondag van de 'natte Kaagweek'. Dat is op 7 juli. Overigens wordt die natte Kaag- week op vrijdag 5 juli geopend in het Warmondse gemeentehuis. De organisatoren van de 'natte' en 'droge' hebben de handen ineen geslagen en komen nu met een ge zamenlijk programma uit. Traditie getrouw zal het zeilgebeuren zich zoveel mogelijk rond de Sociëteit afspelen, maar één avond hebben de watersporters wel voor het dorp gereserveerd. In dat dorp zal de Kaagweek met een kermis worden opgefleurd. 'Jazz behind the toll" blaast ook een partijtje mee. Op het water belooft de 'pretzon- dag' veel mensen te lokken. Deze middag is de hele vereniging verte genwoordigd bij een grootse vloot- schouw, afgesloten met een spie gelgevecht tussen platbodems en een vuurwerk. De 'natte' en 'droge' overlappen elkaar niet helemaal. Eerstge noemde eindigt op donderdag 11 juli. In het dorp gaat men nog tot zaterdag door. Het spits van de lustrumaktivi- teiten wordt afgebeten met het Paasevenement, waaraan cadetten uit Nederland, België en Engeland deelnemen. Dal evenement valt op 6,7 en 8 april. Op 21 april krijgen trouwe leden (vanaf 25 jaar) een speld uitgereikt. Koninginnedag is natuurlijk ook aanleiding tot feestvieren: dan is er een borrel, kinderfeest en ontmoe ting tussen de jeugd van de Kaag en de Braassem. Van der Klugt en de zijnen heb ben nog meer wedstrijden in petto: een strijd tussen rond- en platbo dem- en scherpe jachten (18 en 19 mei), het 12-Voetsjollen evenement (25 tot 27 mei) en de lange afstand wedstrijden (1 juni). Verder nog oe fenwedstrijden (2 juni), een vos senjacht (8 juni) en de Nakaag (5 en 6 oktober). Uiteindelijk geeft de ju bilerende vereniging op 12 oktober dit jaar een receptie. Dit jaar wordt het aloude Kaag- water in ere hersteld. Het wordt tij dens het Midzomernachtsfeest per schip aangevoerd. Men hoopt nog tijdens de Kaagweek het jubileum boekje gereed te hebben. J LiiS WOENSDAG Leiden Gulden Vlies, Breestraat, raadscommis sie ruimtelijke ordening, openbari werken en verkeer, 20 uur. De Waag, Aalmarkt, Roze Lente '85, to neelgroep Hek speelt 'Het blauw zwembad', 20.30 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66, Droomproducenten' van Robbe Hert. 20 en 22.15 uur Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat film 'Diva' van Beneix, Warmond Meerpunt, Herenweg ring historisch genootschap 'Warme da'. 20 uur. DONDERDAG Leiderdorp Koningstraat 42 - Schrijfochtend Am nesty International, 10-11.30 APOTHEKEN Apotheek Zuid-West, Brahnislaan 20 Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. Wassenaarse Apotheek, Stadhouders plein 13, tel. 12402. van Kobbe d terkkoorstraat lfl ix, 20 en 22.15 uuJ 45 - Jaarvergade J WARMOND - De Kaag be gin deze eeuw: als er vijf bootjes op de plas dobberen is het druk. Maar is dat aan tal bereikt, dan vloeit er meteen een wedstrijd uit voort. Het luttele aantal wa tersporters weet elkaar on middellijk te vinden. Tijdens een van die evenementen wordt geopperd dat het helemaal niet zo gek zou zijn om die wedstrij den voortaan in verenigingsver band te houden. Nog geen twee we ken na die uitspraak, gedaan in het jaar 1910, stromen 59 water sportliefhebbers van heinde en ver re op de oprichtingsvergadering van de 'vereeniging ter bevorde ring der roei-, zeil- en motorboot- sport' toe. Nu, precies vijfenzeventig jaar la ter, is de vereniging met 1395 leden op één na de grootste die ons land op dit gebied kent. Inmiddels ge tooid met het predikaat 'Koninklij- door Miep Hoenson ke' maakt de Watersportvereniging De Kaag zich op voor het gewichti- BeShTg, omdat 75 jaar natuur- w® Wnde^ oSe'geTdl j^n aa"°richtagde mhet^di"eerJ"e mgLÏ'a^hef^^^oms'treden SStlïSïïï! EÏ2rï5L5E startpunt. Zeiltechnisch ligt 'ie vol- De huidige sociëteit plus de markante starttoren tijdens een 'natte Kaagweek'. Weg rust weet te vertellen dat er begin deze terwijl Beatrix veel later, in de ja- 7 totaal geen waterkaarten a Warmond en omgeving bestonden. Daar is de vereniging mee begon nen. Koningin Wilhelmina zelf was daar zo verrast over dat ze met het predikaat zwaaide. vijftig, lid wordt van 'De Kaag' n zich verwaardigd haar valkjacht i de jachthaven te stallen. Kaagweek Overigens zal de vereniging die koninklijke naam in de loop der ja ren waardig blijken te zijn, want zowel prinses Juliana als prinses Beatrix zullen zich ooit in het War- Maar tegen die tijd is 'De Kaag' dan ook een begrip geworden. Niet in de laatste plaats vanwege de lan delijk bekende 'Kaagweek'. We gaan even' terug naar de beginjaren twintig, als 'De Koninklijke' lang zaam maar zeker richting een jaar lijkse wedstrijdreeks toegroeit. Die Kaagweek heeft vanaf 1923 buiten- atm ipuiii. ue1ikGi.11111at.11 ngt ic vui- En m°g J gens het bestuur niet lekker. Het Tvereniging een geeft bijv00rbeeid problemen om geven. een llgplaats te daar voor de wind te starten. Maar Nog geen twee jaar na de oprich- Wle maalt erom? ting hééft men die jachthaven. Een VrtrT kavel aan de Warmondse Leede No® ln diezelfde jaren krijgt de wordt omgedoopt, waarbij het vereniging het predikaat'Konink- startterrein aan de Spriet Laak v?kWaarom? Vanwege bewezen meteen maar is ingericht tot piek- diensten aan het vaderland", meldt nickterrein. Van gezelligheid hiel- den (èn houden) de leden wel. Al I Ha°aer "e komeT"roeienDen Schrapplan moet ruimte scheppen voor omwonenden Kaagsociëteit Aanvankelijk blijft de vereniging maar uitbreiden. Steeds meer stuk jes Warmond komen in de in vloedssfeer van 'De Kaag', c.q. de bootjesbezitters. Aan de overkant van de Leede wordt ook een haven gebouwd. Elektrisch licht floept voorgoed aan in 1925, een jaar waarin de vereniging ook druk doende is met de bouw van schui tenhuizen. Een eigen clubgebouw floreert dan al een paar jaartjes. De Kaag sociëteit wordt in 1917 aangekocht. De boerderij aan de Kagerplassen, vlak bij het punt waar de Zijl en de Zijp samenstromen, krijgt een ont moetingsfunctie die tot op de dag van vandaag z'n weerga niet kent. Want iedereen die wel eens een bootje van binnen heeft gezien Auto terecht VOORSCHOTEN - Een Fiat 127 die vorig jaar eind augstus werd gestolen, is vanochtend rond zeven uur in de Voorscho- tense Vliet ter hoogte van de Hooghkamerbrug in Voorscho ten teruggevonden. Tijdens baggerwerkzaamheden vonden mensen van Rijkswaterstaat de auto, die van een inwoner van Leiden is. Na onderzoek van de politie wordt de auto aan de ei genaar teruggegeven. Inbraak kantine WARMOND - Bij een inbraak in de kantine van de voetbal vereniging Warmunda aan de Herenweg in Warmond, zijn een cassettedeck, een radio, zestig gulden en een hoeveel heid snoepgoed van onbeken de waarde ontvreemd. De in brekers zijn in de nacht van maandag op dinsdag in de kan tine gekomen door een keuken raam te forceren. WARMOND - Het plan om tien premie-c woningen te bouwen ach ter de Warmondse Teijlingerkade, aan de Noorremeerstraat stuit op veel verzet bij omwonenden en raadsleden. De bouwplek zou te dicht by twee bedrijven liggen en bovendien de zon weghalen uit en kele achtertuinen aan de Teijlin gerkade. Vreeken, WD en PW stelden gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening dan ook voor om wat minder woningen te bouwen op de plek. Vreeken wil drie a vier woningen schrappen. De WD twee en PW (hooguit) een. Het CDA ten slotte wil het plan laten zoals het is. Gezamenlijke doel van de schrapplannen: wat ruimte schep pen voor de mensen van de Teijlin gerkade. Een hoge zijmuur precies op de erfafscheiding van de achter tuin is nu eenmaal niet zo plezierig. De WD en Vreeken bleken nog een tweede doel te hebben met schrappen: de huizen wat verder van de botenloods van KPM afbou wen. In de plannen zou een kant van een huizenblok bijna tegen de ze loods worden aangebouwd. PW bleek voorzichtig met schrappen. Er mogen alleen huizen 'af wanneer dat de overige huizen niet te duur maakt voor Warmon- ders. Zij hebben volgens de fractie behoefte aan huizen binnen of net boven de premiegrens, die bij pre mie-c woningen overigens niet scherp is aangegeven. De c-premie van 6.500 gulden wordt weliswaar het meest verstrekt bij woningen van rond de 140.000 gulden (de prijs die Erica voor ogen staat in dit bouwplan), maar ook wel eens bij duurdere woningen. Flat Het CDA schatte de koopkracht van de woningzoekenden lager in. Volgens deze partij zijn de wonin gen alleen interessant wanneer ze rond het genoemde bedrag van 140.000 gulden blijven. Omdat de huizen duurder worden wanneer er minder worden gebouwd, willen de christen-democraten dan ook dat het plan blijft zoals B en W heb ben voorgesteld, met tien wonin gen dus. WD-raadslid De Vos verbaasde zich over de vele aandacht voor de positie van Warmondse woning zoekenden. "Dit is toch de com missie ruimtelijke ordening?", riep hij uit. "Hier moeten we toch iets doen aan planologie? En toch niet een oplossing zoeken voor de War mondse woningmarkt? Als je een flat van 20 hoog neerzet achter de Teijlingerkadë ben je ook zó van de woninglijst af'. Hij verwierp dit idee vervolgens ferm, net zoals hij ook weinig voelt voor het huidige plan: twee huizen blokken, gebouwd aan weerszij den van een smalle weg, die even wijdig aan de Leede loopt en na een bocht uitkomt op de Noorre meerstraat: "Waarom bouwen we het hier zo akelig vol? En waarom staan de woningen zo dicht op de bedrijven? Daar krijgt U proble men mee". Het CDA zag dat totaal anders. Volgens deze partij kan het blok met zeven huizen dat evenwij dig aan de Leede wordt gebouwd, zelfs nog wel een stukje opschui ven in de richting van de boten loods van KPM. Gedachte hierach ter: het blok komt zo wat verder van de achtertuinen van de Teijlin gerkade te liggen. De bewoners krijgen op deze manier wat meer Donderjagen Pikant werd de discussie toen de onafhankelijke christen-demo craat Vreeken, die zijn zeilmakerij dicht in de buurt van de nieuwe woningen heeft, eiste dat de nieu we bewoners niet zouden gaan "donderjagen in de richting van de bedrijven. Waarnemend burge meester mevrouw Dalhuisen noemde dat "een gekke vraag". Wanneer het bedrijf van Vreeken aan de hinderwetvergunning vol doet hoeft hij ook nergens bang voor te zijn. Toen Vreeken hier geen genoegen mee nam en een na der uitgewerkt voorstel wilde zien op dit punt, sloot Dalhuisen deze "persoonlijke discussie". Zij zegde vervolgens toe dat on derzocht zal worden hoe duur de huizen worden wanneer een of twee exemplaren worden ge schrapt. Ook de kwestie met Noor- remeerstraatbewoner Vogel wordt niet uit het oog verloren. Deze man heeft het recht van overpad, op de plek waar een blokje met huizen moet komen, evenwijdig aan zijn straat. Officieel kan de gemeente overigens niets voor hem doen: het is een (privaatrechtelijke) zaak tus sen twee eigenaren. Twijfels over ambulancedienst in Wassenaar WASSENAAR - Moet het ambuj i één na grootste op dit gebied zijn, lancevervoer in Wassenaar nog volgens het huidige bestuur gaat verder in particuliere handen ko- - - men? Die vraag leverde gister avond tijdens de raadscommissie welzijn de nodige twijfel op. Niej bij wethouder Van der Wiel-vari i der Flier, want zy steunt in grotd het hier om een hechte club. Heel wat families geven het lidmaat schap 'van vader op zoon' door en de vereniging heeft derhalve on telbare 'oom'- en 'tante'-zeggers. landse namen op de deelnemerslij sten staan. Denk daar niet te licht zinnig over: we hebben het over een tijd waarin de trailer nog niet was uitgevonden en praktisch alle vervoer over het water moest. Echt in de problemen komt de vereniging pas tijdens de oorlogs jaren. Die vormen niet altijd te om zeilen klippen. Draait de vereni ging die eerste jaren nog lekker door, in de jaren '44/'45 worden heel wat schepen en eigendommen van leden door de bezetter geroofd. Ere-voorzitter burgemeester Kete- laer (Ketelaar) van Warmond valt als slachtoffer, terwijl bij een bom bardement van de spoorbrug in 1945 heel wat eigendommen ern stig worden beschadigd. De Kaag- weken in die laatste oorlogsjaren gaan dan ook niet door, hetgeen een unicum is. De ledenaanwas lijkt er niet on der te lijden. In die jaren wordt het magische getal 1000 al bereikt en voorzitter J.C. van Hoolwerff kan zijn hamer dan ook met een gerust hart overdragen aan Luc. van der Steur. Erfenis De bakens worden beetje bij beetje verzet. Een haven is geen statisch geheel, zegt de huidige voorzitter: "Want kleine schepen zijn groter geworden en de grote schepen kleiner. Daar moet je op inspelen. Hetzelfde geldt voor de veranderde behoeften. Men wil nu vanaf elke ligplaats water en elek triciteit. Dus komt het er". 'De Kaag' is voor het huidige be stuur een erfenis, "die moet wor den gekoesterd", maar men moet met de tijd meegaan. De verande ringen rondom haar zijn in die 75 jaar per slot van rekening drastisch geweest. Was de watersport ten tij de van de oprichting nbg een ge noegen dat slechts de beter gesi tueerden en degenen die er hun laatste cent aan uitgaven werd ge gund, vandaag de dag wordt De Kaag massaal bezocht. Men be drijft nu volkssport. Derhalve zijn de chique obers-in-rok in de Kaag sociëteit in het niets opgelost. Wat in elk geval blijft, dat is de mentaliteit van de leden. Als je bij de vereniging bent aangesloten hoefje geen dikke portemonnee te hebben, maar je dient daarentegen een "echte watersporter" te zijn. Wat dat is? Vier bestuursleden trachten tot een definitie te komen. Uit hun woorden mag worden op gemaakt dat het om een man vrouw gaat bij wie het weer op het water geen enkele rol speelt. Als de watersporter heeft besloten mor gen te gaan varen, dan vaart hij. Weer of geen weer. Trouwens, weet bestuurslid mevrouw B. Dront- mann-Lampe: "Op het water is het weer altijd mooier dan je denkt". Van Eek begrijpt precies wat ze bedoelt: "Ook als het mist is De Kaag prachtig. Dan heb je de hele plas voor jezelf. Mensen die je dan ziet, dat zyn de échte liefhebbers. Echt, dat zijn de mooiste dagen. Dan neem je die paar drukke zon dagen in een jaar maar op de koop toe". Muziekschool heeft bezoek LEIDERDORP Streekmuziek- school 'Rijnakkoord' is deze week gastheer van 38 jongens uit Enge land. De Britten zijn hier in het ka der van een muzikale uitwisseling tussen de 'Oundle School' en 'Rijn akkoord'. In Oundle, een stadje 120 kilometer ten noorden van Lon den, stond meer dan honderd jaar geleden het pijporgel dat nu in de grote zaal van de Leiderdorpse Mu- zenhof prijkt. Vijfentwintig gastgezinnen heb ben de jongens opgevangen. De Engelsen zijn nu bezig om een reeks concerten in de regio af te werken. Vanavond staan ze bij voorbeeld in de gereformeerde kerk in Hazerswoude (half acht), morgenavond in de Leiderdorpse Muzenhof. Ook hier begint het uit wisselingsconcert om half acht. lijnen het voorstel van de Centralè Post Ambulancevervoer om partij culiere diensten ook bij het spoedj vervoer te gaan betrekken. .anger dan 25 jaar Kaag.id zijn. ee°%CrramiSgSidtch.ë. Tofang Uit de cijfers blijkt die verbon denheid evenzeer: de vereniging telt 180 namen door wordt bespaard. sdé legendarische daaraan twijfelen ze nu juist. Verwarring leverde ook de vent Regenboogzeiler. Met zijn ning vijf jaren is Bo de Ridder de jong- risico ste. Heemstedenaar Van der Steur (voormalig voorzitter) kan zich erop beroepen het langst aan 'De Ka,aoC'nI..ij™TbTien' Hii 5ïfrd ook met velc vra6™ geconfron- 1926 lid. De huidige voorzitter, teerd. Van Eek, weet er anders ook weg mee met zijn 44-jarig lidmaat schap. Nog wat cijfertjes: met de drie havens (West, Oost en Sociëteit) beschikt de watersportvereniging over 400 ligplaatsen. De walac- commodatie biedt nog eens aan 200 staanplaatsen. Momenteel zit men 'goed vol'. Kort en goed: alle raadsleden! bleven van mening dat de beleids notitie van het CPA onduidelijk is| wat het punt besparingen en hand-| having van kwaliteit betreft. De| wethouder was en bleef echter van mening dat de particuliere ver voerders het uitstekend doen. Uit eindelijk beloofde ze de bedenkin gen van de raadsleden 'mee te ne- Sloop is slechte ontwikkeling OEGSTGEEST/LEIDEN - De fractieleider van D'66 in de Leidse gemeenteraad, J. Hoekema, heeft schriftelijk vragen gesteld aan wet houder Peters over de toekomst van de Jelgersmakliniek. Hoeke ma wil dat vanavond de Jelgers makliniek wordt toegevoegd aan de agenda van de commissie ruim telijke ordening en volkshuisves ting. De vragen hebben betrekking Vijver wordt niet kleiner LEIDERDORP - Het protest van een aantal Buitenhof-bewoners in Leiderdorp is niet tevergeefs ge weest: de vijver aan de Buitenhof laan wordt niet kleiner. Aanvanke lijk wilde de gemeente wat van de grootte 'afsnoepen' om in plaats daarvan een aantal huizen meer te kunnen neerzetten. Daartegen kwamen omwonenden in protest. Omwille van een snelle realisering van Buitenhof midden en west hebben burgemeester en wethou ders besloten om toe te geven. op de door Leiden voorgestane sloop van het op Oegstgeesteri grondgebied staande witte villa. Hoekema wil onder meer ant woord op de vraag of wethouder Peters de mening deelt dat slood een slechte ontwikkeling is. Hoe-j kema wil voorts weten of de ge meente Leiden, eigenaar van het pand, de Jelgersmakliniek op de monumentenlijst wil laten zetten. Verder stelt Hoekema de vraag welke toekomstige functie de Leidse burgemeester en wethou ders voor de kliniek zien vanuit het oogpunt van de gezondheidszorg. Ten slotte vraagt de democraat of het college van B W in samen werking met Oegstgeest andere ge bruiksmogelijkheden van het pand overwegen. Hoekema noemt de ook door Oegstgeest gedane sug gestie om studenten in het pand te vestigen. De vragen van Hoekema zijn ge rezen naar aanleiding van het be richt dat Oegstgeest naar de Natio nale Ombudsman wil stappen om het ministerie van WVC tot spoed te manen by het nemen van een be slissing over de toekomst van het gebouw. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES ABONNEMENTEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorglng na 19.30 uur) zaterdag van 18.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. t 65.70 89.30 22,10 per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. 3203571 tVan lbonnemen,en °P 9iro Haarlem. Damiate Holding BV te HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.FJ. Wirtz. A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.FJ. Wirtz Sport: P J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2