Het grote Roberto Jacketti-interview Klachtenboek Minderjarigheid Zelfs polonaise bij Roberto Jacketti Fietstocht tegen rascisme Lezers Schrijven WOENSDAG 27 MAART 1985 PAGINA 13 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Jongeren beneden de 21 jaar kunnen over een heleboel zaken nog niet zelf beslissen. Ze kunnen bijvoorbeeld niet altijd zelf uitmaken wie ze over een bepaalde kwestie in vertrouwen zullen nemen (arts of hulpverlener); ze kunnen niet zelf bepalen welke opleiding ze willen volgen en evenmin waar en hoe ze willen wonen. Ook op school is de medezeggenschap vaak niet goed geregeld. In het kader van het jongerenjaar zal een Klachtenboek Minderjarigheid verschijnen. Jongeren die klachten hebben kunnen die melden bij Klachtenboek Mindeijarigheid, Antwoordnummer 10843, 1000 RA Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. .Van 1 tot 5 mei wordt in het ka der van het internationaal jonge renjaar een fietstocht tegen ras- cisme gehouden. Die fietstocht wordt georganiseerd door de Na tionale Werkgroep Jongerenjaar en door een aantal Nederlandse en buitenlandse jongeren. Er zijn vijf startplaatsen: Bre da, Groningen, Nijmegen, En schede en Maastricht. Eindpunt van de fietstocht is, hoe kan het ook anders: Amsterdam. In elke startplaats begint een vaste groep jongeren van ver schillende nationaliteiten aan de tocht. Het is de bedoeling van de organisatoren dat de groep on derweg aangroeit en dat zo veel mogelijk Nederlandse en buiten landse jongeren de tocht uitrij den. De Nationale Werkgroep Jon gerenjaar hoopt dat jongeren van verschillende nationaliteiten el kaar tijdens de fietstocht beter leren kennen. Het is de bedoe ling dat de deelnemers onderweg overal hun stem laten horen en zo de discussie over rascisme op gang brengen. Motto's van de tocht zijn: sa menleven met respect voor de verschillen tussen alle groepen in de samenleving; gelijke rech ten voor buitenlandse en Neder landse jongeren en solidariteit met alle jongeren in de hele we reld. In iedere stopplaats op weg naar Amsterdam zorgt een plaat selijk comité voor de ontvangst van de fietsfers. Op 5 mei worden alle deelnemers verwacht op een grote slotmanifestatie in Amster- Jongeren die zich willen opge ven kunnen zich melden bij de werkgroep Fietsen tegen Rascis me, Ferdinand Bolstraat 39,1072 LB Amsterdam, telefoon: 020-640445. Dukdalf naar finale maquette-wedstrijd De openbare lagere school De Dukdalf uit de Leidse Meren wijk mag deelnemen aan de landelij ke finale van de maquette-wed strijd van Simavi. Lagere scho len uit heel Nederland hebben aan deze wedstrijd meegedaan. Afgelopen zaterdag werd in de Openbare Bibliotheek in Leiden de prijswinnaar van de Zuidhol landse voorronde bekend. Eerste werd de lagere school 't Schry- verke uit Zoetermeer. Tweede werd De Dukdalf. Hun maquet tes zijn nog een weekje te zien in de bibliotheek. Ook de maquet tes van scholen uit Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Rijns- burg, Katwijk en Nieuwkoop ko men naar de Leidse bieb. De organisatie van de maquet te-wedstrijd is in handen van de vereniging Simavi die zestig jaar bestaat. Simavi is een vereniging die zonder tussenkomst van an deren medische steun geeft aan ontwikkelingslanden. Mensen op het platteland en in de krot tenwijken krijgen vain Simavi de meeste aandacht. Simavi stuurt geen dokters naar die gebieden toe, maar heeft als gedachte dat mensen in de Derde Wereld zichzelf moeten le ren helpen. Omdat in 1925 de vereniging tot Steun In Medi sche Aangelegenheden Voor In landers (wat Simavi voluit in achterhaald taalgebruik bete kent) werd opgericht, doet de vereniging dit jaar iets extra. Voor de scholen in heel Neder land werd een plan gemaakt om jongeren bij te brengen dat er meer op de wereld is dan video clips en kwartponders. Scholen kregen van Simavi informatie over gezondheidszorg in de Der de Wereld. Om de leerlingen een beetje op weg te helpen by het bouwen van een maquette van een tropische kliniek, gaf Simavi bouwplaten aan de leerlingen. De Leidse school De Dukdalf had meerdere maquettes inge- staat op het podium voor de boxen van de groep, dan kunnen ze zichzelf horen zingen. Om kwart over negen wordt er een half uurtje gepauzeerd. Marco, de blonde hulp van R.J., ver zorgt alles: het drinken voor de bandleden, de handdoeken, de teksten opplakken, de volgspot bedienen enzovoorts. De stijl van hun muziek is van alles, zoals: ska rock roll. Nadat de bandleden weer zijn opgeko men, onder veel gejuich, zit de stemming qr nog veel meer in. Het publiek gaat zelfs even polonaise lopen. Dan komt er een solo van bassist Rob, saxo fonist Barend, synth/zanger Erik, drummer Jeroen en synth/gitarist Bart. Daarna spelen ze het beken de Preaching (wat ik zelf heel erg mooi vind), Mos cow Nights, Time en als laatste nummer I save the day. Natuurlijk kwam het publiek met 'We want more' en werden er twee toegiften gegeven en handtekeningen uitgedeeld. Om half elf was het concert afgelopen. Iedereen vond het geslaagd. Buiten stond de Chevrolet-bus van Roberto J. helemaal volgekladderd met o.a. 'I love Jeroen. Ineke uit Leiden'. Als kanttekening zou ik willen vermelden dat ik de muziek te hard vond ten opzichte van de vocals en dat kwam misschien doordat de geluidsinstalla tie ingehuurd was en niet goed op elkaar was afge stemd. LONNEKE VAN VLIET was altijd het zielige jongetje waar iedereen altijd bij kwam uithuilen en zelf had ik nooit ie mand om bij uit te huilen". Bart: "Ik was nooit zo goed op school, maar dat kwam ook om dat ik veel spijbelde. Daar schaam ik me trouwens hele maal niet voor. Ook heb ik slech te rapporten gehad". Klopt het dat Jeroen in dienst moet Erik: "Hij is wel opgeroepen, maar we zijn in een correspon dentie verwikkeld, want we pro beren hem er natuurlijk uit te houden. Ik moet ook als ik van school kom, maar ik ga liever niet. Helaas heb ik geen platvoe ten". Worden jullie het nou nooit zat om duizenden keren hetzelfde nummer te zingen? Erik: "Nee, want je zingt het toch steeds weer anders. De ene keer spelen we het anders en de andere keer dansen we het an ders". Hoe ziet jullie toekomst er uit? Hebben jullie nog wensen, want jullie zijn nu zo beroemd? Bart: "Ja, natuurlijk heb je meer wensen. Je blijft wensen hebben, maar mijn wens is dat we weer gauw naar het buiten- .land gaan". Worden jullie opgemaakt voor het concert? Erik: "Nee, we worden niet op gemaakt. Alleen als we de vorige avond laat naar bed zijn gegaan, dan doen we zelf wel eens een potloodje op". Künnen jullie voetballen? Erik: "Nee, ik niet zo goed. Bart ook niet zo, maar Barend kan wel goed voetballen". Hoe gaat jullie nieuwe single heten? Erik: "Die zal gaan heten: 'One day is enough'. Deze zal eind maart, begin april uitkomen". Welke singles vinden jullie zelf heel goed? Erik: "Ik vind David Bowie 'This is not America' heel erg goed en de Dijk 'Binnen zonder kloppen'. Bart: "Love and Pride van King en Bowie". We waren al een tijdje met het interview bezig, toen Kob binnen kwam lopen. Hij schoof z'n stoel aan en we gingen verder met het interview. Zijn jullie bang voor de tand arts? Erik: "Dat ligt er aan". Bart: "Nee, helemaal niet". Rob zingt: "Ik ben niet bang voor de tandarts Kunnen er met een concert ook invalide mensen komen kijken? Erik: "Ja, in bepaalde plaatsen kan dat. Dan kunnen de invalide mensen op het balkon zitten en als er hekken zijn, dan kunnen ze tussen de hekken en het pödium zitten". Waarom moeten de mensen al tijd zo lang wachten voor het con cert begint? Erik: "Op ons contract staat bijvoorbeeld dat we om tien uur moeten beginnen. De zaaleigena ren zetten dan op de kaarten dat het om acht uur begint, want dan komen de mensen vroeger en kunnen ze meer verdienen aan drankjes en dergelijke". Houden jullie plakboeken bij over de band? Erik: "Nee niet meer. Er zijn dingen die ik voor het eerst zie, uit roddelbladen bijvoorbeeld. Je kan niet eens meer met ie mand over straat lopen, of ze ver zinnen er wel wat over". Wat zijn jullie volledige na men? Erik: "Van mij gewoon Erik van der Hoff Rob: "Mijn volledige naam is Robert Jean Blanchemanche". Van Bart, die inmiddels was gaan eten, hoorden we nog dat zijn volledige naam Bartolomeus Nicholaas Corver is en van Je roen is zijn volledige naam Je roen Booy. Barend heet Middel hof van achteren. Wisten jullie trouwens dat Jeroen zijn rijbe wijs heeft gehaald? Kunnen jullie je voorstellen dat er meisjes zijn die verliefd op jullie worden? Bart: "Als ik in de spiegel kijk, dan kan ik me dat helemaal niet voorstellen". Rob: "Dat weet ik niet, want ik ben geen meisje". Toen nam Erik het interview in handen en hij vroeg nog een keer aan Rob of hij het zich kan voor stellen dat er meisjes zijn die ver liefd op hem worden. Rob: "Ja natuurlijk, dat moet haast wel met zo'n knappe jongen!". Daar was Erik het totaal niet mee eens, maar hij ging maar verder met aan Rob te vragen of hij zijn haar zelf zo overeind deed. Rob, handen door z*n haar ha lend, waardoor het inderdaad overeind gaat staan: "Wat heet overeind? Zit het overeind dan"? Tot slot kregen we nog wat do cumentatiemateriaal met 'space' oogjes en we maakten nog wat fo to's van de jongens. Toen moesten ze gaan eten, want het optreden moest op tijd beginnen. Karin gaf Erik nog twee kusjes, wat bloemen en de interviewsters wensten de jóngens veel succes. Na het optreden hebben ze Erik en Rob nog in hun blote bast ge zien. "We zijn nu nog van streek KARIN FIANEN KAREN DEN OUDEN Een beetje boos naschrift van de interviewsters op de recensie van onze verslaggever Wim Koe voet: Volgens deze man was het concert een grote mislukking, maar als hij naar de reacties van het publiek had gekeken, was hij wel van mening veranderd. Het was juist onwijs gaaf. Wij moeten toegeven: het was niet zo druk, maar dat kwam omdat het con cert op een doordeweekse dag werd gehouden en de toegangs prijs was nogal duur (17,50). Maar dat veranderde niks aan de stemming. Meneertje Koevoet, was u eigenlijk wel aanwezig tij dens het concert?????? stuurd. Het ontwerp dat won, was een kliniek in een Indone sisch landschap met veel water en paalwoningen. Die was ge maakt door de klas van 'Meester Piet*. De mooiste maquettes van heel Nederland krijgen op 11 mei een plaatsje in het Koninklijk In stituut voor de Tropen in Am sterdam. De Dukdalf maakt dus nog kans om daar terecht te ko men. Op 13 april worden de beste twee van alle provinciale voor ronden in het Tropenmuseum bekeken en zal de eindwinnaar worden bekendgemaakt. Voor de winnende scholen is er een computer, videorecorder of boe kenpakket. Voor de Derde We reld is er hopelijk nog zestig jaar medische hulp van Simavi. Gezien op 21 maart in de Stadsgehoorzaal: Roberto Jac ketti the Scooters. Het is donderdagavond en ik zit op het balkon van de Stadsgehoorzaal in Leiden. De ingang is net opengegaan en de meisjes hollen naar binnen om een plaatsje vooraan te bemachtigen. Intussen worden de bandleden van R.J. geïnter viewd door Karin én Karen (twee grote fans). Nadat de bandleden wat gegeten hebben, gaat om half negen het licht in de zaal uit met een volgspot op saxofonist Barend. De stemming zit er gelijk al in en de nummers volgen met o.a. de Bolero, Kaktie en Soldier (dit speelden ze speciaal voor hun drummer Jeroen omdat hij waarschijnlijk in dienst moet). Het pu bliek is bezeten van ze en al gauw worden de aan stekers in de lucht gestoken. Achteraan waar het wat rustiger is, zijn een paar grietjes als een gek aan het dansen. Het decor is simpel, maar wel leuk: Jeroen zit op een verhoging en bespeelt het drumstel. Achter de groep staan twee luxaflex-wandjes, zwart/wit gestreept. Daarop schijnt, af en toe, paars licht, wat een leuk effect geeft. Aan het balkon hangen zestien spots en beneden ook nog eens acht. In de zaal staat een monitor om het geluid van de boxen te regelen. Een monitor Donderdag 21 maart was het zo ver. Karen en Ka rin, winnaressen van de KITS-prijsvraag van en kele weken geleden, mochten Roberto Jacketti and the Scooters intervie wen. Om kwart voor acht gingen ze de kleedkamer van de Stadsgehoorzaal in, waar het interview zou worden gehouden. De jon gens waren nog aan het in spelen, dus daar bleven ze even naar staan kijken. Om acht uur was de band klaar. Zanger Erik en gita rist Bart gingen met ons mee naar de kleedkamer. Eerst stelden zij zich voor en toen begon het inter view. Hieronder hun verslag. De speciale Küs-verslaggeefsters Karen (met bloknoot) en Karin (met microfoon) tijdens het interview met Erik en Bart. iroioHoivasti Erik heeft een Russische moeder, dus vroegen we hoe zijn moeder in Nederland kwam. Erik: "Mijn moeder rat in de oorlog in een werkkamp in Duitsland als Russische vrouw. Mijn vader zat in de buurt in een werkkamp in de stad. Daar heb ben m'n ouders elkaar ontmoet. Na de oorlog zijn ze naar Neder land gevlucht en ze zijn in Duits land getrouwd. Wat doen jullie met de spullen die de fans op het podium gooi- Bart: "Ik neem de bloemen...". Erik: "...en ik neem de leuke beestjes en dingetjes". (er blijft dus zo te horen niet veel over voor Barend, Rob, en Jeroen) Wat doen jullie met de briefjes die jullie van fans krijgen? Bart: "We lezen ze in ieder geval en op latere termijn sturen we een antwoordbrief, als we een beetje tijd over hebben". Erik: "Maar dat kan nog welja- ren duren". Hoe maren jullie vroeger op school? Erik: "Heel verschillend. Ik Roberto (1) Graag wil ik op deze wijze even reageren op het artikel over Rober to Jacketti and the Scooters in de krant van 22 maart jl. Het is zeer kleinerend te lezen hoe hij alle fans, week- en maandbladen en ie dereen die iets met de groep te ma ken heeft afkraakt. Ik ben op dat concert geweest en vond het te gek. De hoge prijs (die vast niet al leen door de jongens is vastge steld) zal voor de echte fans van weinig of geen belang zijn geweest. Eerder zal de doordeweekse dag, de koopavond en de drukke tyd tijd op scholen met tentamens, ex amens en repetities van invloed zyn geweest. De zaal was inder daad niet vol, maar het publiek dat er was had een avond om nooit te vergeten. En met Doe Maar te wor den vergeleken, daar hebben de jongens absoluut geen zin in. Ook het geklieder op de bus wordt door Roberto Jacketti and the Scooters allerminst gewaar deerd, want de bus elke keer op nieuw weer schoonmaken is ook geen geintje. De bus van de band leden was brandschoon toen hij in Leiden aankwam, helaas niet bij het vertrek. De jongens proberen ook niet anders te zijn dan ze lij ken, ze lijken eerder jonger dan ze zijn. Ik hoop en ik denk dat vele fans het met mij eens zijn, dat ze hun spontane, vrolijke muziek nog jaren weten vol te houden. Voorlo pig moet de schrijver van het arti kel nog proberen ze te evenaren. Trouwens, ik vind het onverklaar baar dat een krant die dit optreden heeft begeleid zo'n stuk kan plaat- D. Biese (een 37-jarige kleuter en grote fan van Roberto Jacketti) Werkhovenstraat 37 Den Haag Roberto (2) We wilden even reageren op het ar tikel van dat onwijs te gekke con cert van Roberto Jacketti. We vin den jou maar een gefrustreerd af- krakertje. Volgens ons ben je ge woon jaloers op dat mooie haar van Erik. Je moet ook niet alles zo se rieus opnemen, onhumoristisch ventje!! Dat stukje van die tikker tje-spelende meisjes slaat helemaal nergens op en we willen ook even weten wat je tegen paardestaartjes hebt. En we laten ons geen kleu ters en bakvisjes noemen. Het con cert was trouwens hardstikke goed, want we zijn er toevallig ge weest en het was helemaal geen huppelmuziek. Als je even uitje poezelige oogjes had gekeken kon je zien dat er kor tingsbonnen waren geplaatst en als je een briefkaart had ingestuurd kreeg je vijf gulden korting. We weten wel zeker datje dit niet durft te plaatsen, scheitlijstü Je plaatst alleen van die domme artikeltjes. Hartelijke groeten van Astrid, Claudia en Monique Kagertuinen 133 Sassenheim Roberto (3) Wij zijn zeer kwaad over hetgene wat de heer Koevoet over het con cert heeft geschreven. De heer Koevoet weet of ziet zeker geen verschil tussen jonge kinderen en de lui ouder dan vijftien jaar (de ge- noemde moeders van de kleine kinderen waren ook nergens te be kennen). Bovendien was het con cert (dus geen kindermatinee) hardstikke goed. De vijf jongens konden ondanks dat het zo rustig was een fantastisch sfeertje ma ken. Marion, Jeanet, Saskia, Mar- greet, Yvon, Karin allen 16 jaar). Roberto (4) Er is werkelijk niets goeds te vin den in uw artikel over Roberto Jac ketti. Ik vind dit zéér onterecht. Hoewel ik moet toegeven dat het niet bijzonder druk was, heerste er een prettige stemming en werden er leuke en goede liedjes gespeeld. En wat u bedoelt met 'huppel muziek' weet ik niet, want toeval lig is deze 'huppelmuziek' zéér po pulair onder het Nederlandse volk. Ik weet ook niet wat u met 'plastic' bedoelt. Maar ik vind het zeer on beschoft van u zo te schrijven over een jonge groep die net begint. En met de woorden 'eigen schuld, dikke bult' vraag ik me af wie hier de autostep net is ont groeid. tend kinderachtig over. Maar me neer Koevoet kan schrijven wat hij wil, Roberto zal er zeker niet onder lijden. Jacolien Schaap Nassaudreef 5 Katwijk Roberto (5) Het is ronduit belachelijk wat voor een artikel de heer Koevoet heeft geschreven over deze popgroep. Het blykt uit dit artikel dat de man een bloedhekel heeft aan deze groep. Ik ben zelf op 1 maart naar een concert van hen geweest en het was in één woord fantastisch. En dan durft hij nog te schrijven dat deze jongens zich proberen ou der voor te doen. Als ik dat zo lees denk ik dat de heer Koevoet pro beert het juist andersom te doen. Dan moet ik zeggen dat het hem prima is gelukt. Hij komt ontzet- Roberto (6) gevarieerd publiek van 9 tot 25 jaar. Wij willen u een goede raad mee geven: richt u zich voortaan op be jaardenkoren. Miijam Huner (15 jaar) IJselkade 37 Leiden en Miijam Groeneweg (14 jaar) Soembastraat 65 Leiden Beste opa Koevoet, we vragen ons af of U te oud bent om de heden daagse popmuziek te waarderen. Vervolgens denken wy dat de ou derdom ook naar uw oren is geste gen, omdat het 'bassistje' (wat trouwens en neerbuigend woord is, maar daar weet u wel weg mee), niet vijf, maar vier keer 'het' ge daan heeft. Ook had u uw oude ogen wat beter de kost moeten ge ven, dan had U kunnen conclude ren dat het publiek niet alleen be stond uit kleuters, bakvisjes en jongetjes op zoek naar hun identi teit en verkering, maar ook uit een Roberto (7) Wim Koevoet heeft iets weg van een bejaarde 'puber' die de fans van Roberto Jacketti and the Scooters op agressiviteit test. Zijn oortjes slaan rood uit zodra hij het woord seks verneemt. Zijn ogen rollen bijna uit zyn hoofd als hij hoort dat het bassistje 'het' al vier keer heeft gedaan. Geheel over stuur doet de heer Koevoet er nog een schepje bovenop en maakt er vyf keer van. Vanaf nu wordt hij met de nek aangekeken door de huppelmuziekliefhebbers. Jeanette Neuteboom (16 jaar) Karin de Haas (15 jaar) Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13