Rekenkamer hekelt j ongerenpr oj ecten Haagse huurders willen geld zien loonadministratie 'een potje' VALUTA -DEPOT REKENING EAJ-regeling 'te soepel' Turkse premier op bezoek bij Reagan WOENSDAG 27 MAART 1985 PAGINA 11 DEN HAAG - De experimentele arbeidsprojecten voor jeugdige werklozen (EAJ), be taald door het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, voldoen niet aan de voorwaarden. Dat meldt de Rekenkamer naar aanleiding van een onderzoek onder negentien projecten van deze projecten. Financieel zijn bij de regeling geen stringente voorwaarden gesteld. Daarom was er ruime armslag om de regeling uit te voeren, wat ertoe bijdroeg dat het per deelnemer be stede bedrag bij sommige projec ten is opgelopen tot 50.000 gulden, tweemaal zo hoog als bij de werk- gelegenheidsverruimende maatre gel voor jongeren uit 1983. Boven dien kan de regeling vier jaar wor den toegepast, twee maal zo lang als andere regelingen. De Rekenkamer vindt, dat de EAJ-projecten het predikaat 'expe rimenteel' nauwelijks meer verdie nen. Zo waren er in 1982 onder de 69 projecten twintig kinderop-. vangprojecten met in totaal 195 deelnemers, "een groter aantal dan voor een experiment nodig lijkt". Volgens de regeling moeten de EAJ-projecten de concurrentiever houdingen niet verstoren, mag bij de prijsbepaling voor te leveren diensten of goederen de subsidie geen rol spelen en moeten de pro jecten aansluiten bij de maatschap pelijke behoefte. Met uitzondering van dat laatste, bleken de negen tien onderzochte projecten aan geen van de voorwaarden te vol doen. Overigens heeft de Rekenkamer bij haar onderzoek gebruik ge maakt van een onderzoek door de Rijksuniversiteit Leiden naar de EAJ-regeling. Daaruit kwam al naar voren dat vooral bij projecten als 'klussenbussen' concurrentie vervalsing een probleem is. Boven dien blijken veel projecten na vier jaar niet zonder subsidie verder te kunnen. Minister De Koning (sociale za ken) heeft de Rekenkamer inmid dels geantwoord dat in de regeling geen nauwkeurige grenzen van maatstaven en voorwaarden kon den worden aangegeven, omdat de regeling experimenteel was. Wel is geprobeerd hier wat aan te doen. Hij vindt een vergelijking met de kosten van andere regelingen niet gerechtvaardigd, omdat die andere regelingen ook andere doelstellin gen hebben. Het bedrag van 50.000 gulden per deelnemer is volgens De Koning onjuist. DEN HAAG (GPD) - Uit een oogpunt van bezuiniging moet de kapel van de rijkspolitie min der vaak repeteren en optreden. Minister Korthals Altes (justitie) heeft hiertoe besloten nadat een onderzoek van de Algemene Re kenkamer had aangetoond dat de kosten van de kapel (1,8 mil joen gulden) te hoog waren. De kapel van de rijkspolitie be staat uit een orkest en een drum band, waarvan in totaal tachtig politiemensen deel uitmaken. Enkele malen per maand wordt in diensttijd geoefend in Nieu- wegein. Bovendien wordt één keer per jaar gedurende vier da gen in Putten gerepeteerd. Er wordt zo'n 30 keer per jéar opge treden. Omdat de leden van de kapel uit het hele land komen, kost het reizen veel tijd en geld. Alleen al aan reis- en verblijfkosten werd in 1983, het jaar waarin de Re- Politiekapel: per optreden 60.000 kenkamer het onderzoek deed, een bedrag van ruim 260.000 gul den uitgegeven. Met salaris en vergoedingen voor dienstoptre- dens kwamen de totale kosten op 1,8 miljoen gulden, gemid deld 60.000 gulden per optreden. Het aantal optredens en repeti ties is nu teruggebracht tot maxi maal 46 per jaar, waarvan het aantal repetities niet meer dan de helft mag bedragen. Volgens de minister levert dat een kostenbe sparing van 400.000 gulden op. De dertien lichtkanonnen die de rijkspolitie te water heeft aan geschaft, worden nooit gebruikt, aldus de Algemene Rekenkamer in haar jaarverslag. Met de aan koop van de kanonnen was een bedrag van 130.000 gulden ge moeid. Lichtkanonnen De kanonnen werden in 1977 aangeschaft om de boten van de rijkspolitie te water te kunnen la ten deelnemen aan zoekacties. De directe aanleiding was de ont voering van de voorzitter van de Westduitse werkgeversbond Schleyer, van wie werd vermoed dat hij in Nederland verbleef en die later door leden van de Rote Armee Fraktion bleek te zijn ver moord. De Rekenkamer heeft gecon stateerd dat over een periode van ruim vier jaar slechts een van de dertien lichtkanonnen zes keer is gebruikt. DEN HAAG (GPD) - De zigeuners die sinds 1977 in een aantal ge meenten zijn ondergebracht, ko men niet in aanmerking voor een bijzondere positie binnen het min derhedenbeleid. Dat deelde minis ter Rietkerk (binnenlandse zaken en coördinerend bewindsman voor het minderhedenbeleid) gisteren mee in een v vergadering met de bijzondere Tweede-Kamercom missie voor het minderhedenbe leid. Een meerderheid van de Tweede Kamer - alleen de WD schaarde zich achter het regeringsbeleid - drong gisteren aan op een soepeler toepassing van de voorschriften en regelingen voor zigeuners, maar de minister weigerde aan de wensen Geen soepeler beleid voor zigeuners van PvdA, CDA, CPN en PSP tege moet te komen. Rietkerk toonde zich bereid een aantal van de wensen aan te kaar ten in de werkgroep waarin verte genwoordigers van rijk, gemeen ten en VNG zitting hebben, maar over de realisering ervan was hij zeer terughoudend. Het overleg concentreerde zich gisteren op de verlaging van de bij standsuitkeringen naar het niveau dat ook voor andere groepen uitke ringstrekkers geldt. Daarbij hekel de de meerderheid van de kamer commissie de strafkortingen die een aantal gemeenten op de bij standsuitkeringen had toegepast. Rietkerk verklaarde dat dit slechts gebeurt als 'in redelijkheid opge legde voorwaarden' niet worden nagekomen. Hij weigerde overi gens ondanks aandrang van com missieleden te tornen aan de be voegdheid van gemeenten om zi geuners te verplichten deel te ne men aan alfabetiserings- en taal cursussen. Deze verplichting geldt alleen als er een reële kans op ver betering van de positie van de zi geuner is, zei hij. Echt lente is het nog steeds niet, maar de krokussen op de Lange Voorhout in Den Haag laten zich toch niet langer op de kop zitten door de lage temperaturen. <r0to anp> INSTANBOEL - De Turkse pre mier Turgut Ozal begint vandaag aan een bezoek van negen, dagen aan de Verenigde Staten. Hij zal op 2 april president Reagan ontmoe ten. Ozal zal ook het Congres toe spreken en uitvoerige contacten hebben met de Amerikaanse me dia en de zakenwereld. De laatste wil hij betrekken by grotere - nu nog stagnerende - investeringen in zijn land terwyl ook de recente en brandende kwestie van de Ame rikaanse textielprotectie, die de Turkse export bedreigt, moet wor den aangesneden. In zijn contacten met de Ameri kaanse regering, volksvertegen woordiging en media moet Ozal, zo schrijft de Turkse pers, binnen en kele dagen een spectaculair tegen- door Frans van Hasselt wens meestal in een adem wordt genoemd met de 'Armeense lob by'. Wat de Griekse lobby betreft, valt het bezoek op een voor Turkije Turkije niet ontbreekt w. nogal gunstig moment. Ameri- wicht leveren tegen het jarenlang kaanse irritatie over de opstelling van de Griekse premier Andreas Papandreou was reeds zeer hoog opgebouwde werk van de 'Griekse lobby', die hier de laatste tijd trou- Ruimtevaart: duur beleid DEN HAAG (ANP) - Alleen Fokker profiteert van de Nederlandse bijdra gen aan het Europese ruimtevaartbeleid. Terwijl de staat vorig jaar ruim 84 miljoen gulden afdroeg aan het Europees Ruimte Agentschap (ESA), blijven de commerciële mogelijkheden ook in de komende jaren beperkt tot een exportomvang van 25 miljoen per jaar. Fokker neemt daarvan 20 miljoen voor zijn rekening. Volgens de Algemene Rekenkamer is het ruimtebeleid daarmee een relatief zeer cluur onderdeel van het industriebeleid, dat niet voldoet aan de oorspronkelijke commerciële verwachtingen. Ook van verwachte po sitieve effecten die ruimtevaartactiviteiten zouden hebben op manage ment, technologie en afzet is vólgens de Rekenkamer weinig gebleken. De ministers Van Aardenne (economische zaken) en Deetman (onder wijs) zijn het wel eens met de Rekenkamer, maar benadrukken het be lang van de Europese samenwerking en van de gezamenlijke ontwikke ling van nieuwe technologieën. Volgens de Rekenkamer is daarmee een "nieuwe beleidsdoelstelling" geformuleerd. gestegen en de argwaan heeft deze dagen haar toppunt bereikt nu de ze zijn pro-westerse tegenwicht, president Karamanlis, heeft ge loosd en zijn eigen machtspositie door een grondwetsherziening wil gaan versterken. De Griekse pre mier wekt in Washington zoveel weerzin en wantrouwen dat het in bewe ringen als zou hij, 'Turkije's beste bondgenoot' zijn geworden. Papandreou heeft zich weliswaar in 1983 geleend voor een defensie- verdrag met de Verenigde Staten volgens het welk de Amerikaanse bases in Griekenland nog tot 1988 kunnen blijven, maar hij heeft de dubbelzinnige tekst daarvan reeds zo uitgelegd dat ze daarna dan ook echt zullen moeten verdwijnen. In de Verenigde Staten zijn de laatste weken stemmen opgegaan dat nu reeds moet worden ge streefd naar verplaatsing van die bases naar de zoveel betrouwbaar der bondgenoot Turkije. Enkele Turkse kranten op hun beurt heb ben eraan herinnerd dat Turkije/ 'nog steeds geen kolonie van Ame rika is' en het laatste woord heeft in een aangelegenheid als deze. Het kwam wat slecht uit dat juist vorige week enkele Turkse arbei ders op de grootste Amerikaanse basis in Turkije, Incirlik, zeer lelijk werden toegetakeld door Ameri kaanse waakhonden toen zij zich verzetten tegen fouillering door Amerikaans personeel van die ba sis, dat daartoe niet het recht heeft. Bovendien is er ook nog zoiets als een Amerikaans-Turks defen sieverdrag dat reeds in 1979 is on dertekend en dat door elk van bei de partyen in de tweede helft van dit jaar kan worden opgezegd dan wel verlengd. Opzegging zou ook het eind van de tientallen Ameri kaanse bases op Turkse bodem be tekenen. Ozal, hoe ook pro-Ameri kaans ook, zal wel een slecht diplo maat zijn als hij dit feit niet zou uit spelen tijdens de onderhandelin gen die hij in Washington gaat voe- Het heetste hangijzer is en blijft de kwestie van de Amerikaanse militaire hulp aan Turkije, die elk jaar opnieuw, onder pressie van het Congres, dreigt te worden ge bonden aan Turkse concessies in zake Cyprus. Opnieuw werkt hier de timing gunstig voor Ozal, want in deze fase lijkt het de Griekse en Grieks-Cyprische zijde te zijn, die een oplossing tegen houdt. Meer ter sprake zal een andere oude kwestie komen, die van de verhouding zeven op tien in de mi litaire hulp die Washington aan respectievelijk Griekenland en Turkije geeft. Deze verhouding is de laatste jaren in de praktijk steeds aangehouden, hoewel Rea gan en zijn voorganger Carter daar geen voorstander van waren. Onderwijs faalt bij automatisering DEN HAAG (ANP) - Drie Hage naars eisen in een kort geding dat staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) terugkomt op zijn verbod om ten onrechte betaalde huurver hogingen terug te betalen. Het drietal voert het proces mede na mens 3000 medehuurders, die den ken over een periode van vijf jaar 1,5 miljoen teveel te hebben be taald. Landelijk gaat het om een bedrag van vijf miljoen gulden. Het geding draait om een be- SCHOLEN - Een deel van de scholen in ons land gaat door met het opgeven van te hoge leerlin genaantallen. Vooral de scholen die net onder de grens zitten waarop ze een leerkracht erbij krijgen, willen nog wel eens te veel leerlingen opgeven. De oor zaak moet volgens de Rekenka mer niet meteen in boze opzet ge zocht worden. Een gebrekkige ad ministratie en verschil van me ning met het ministerie over wel ke leerlingen wel en welke niet meetellen, zijn de belangrijkste oorzaken. Het ministerie van onderwijs heeft toegezegd intensiever te gaan controleren. Naar aanlei ding van vroegere controles heb ben 25 frauderende scholen samen een bedrag van 4 ton terug moe-, ten storten op de rekening van het ministerie. schikking van Brokx uit 1980. Hij stond de woningbouwverenigin gen huurverhogingen toe voor mensen die nog geen jaar in een nieuwbouwhuis woonden. De huurprijzenwet verbiedt dit echter volgens het Haagse Stedelijk Over leg Stadsvernieuwing (SOS), en eind januari stelde de Haagse rechtbank de bewoners in het ge lijk. Maar toen zij dit wilden halen bij hun huisbaas, de woningbouw vereniging 'De Goede Woning', vingen ze bot. Na een brief van de woningbouwvereniging liet Brokx weten dat er niets mocht worden teruggegeven. Brokx is namelijk bezig met het vaststellen van 'defi nitieve huren' voor de betrokken bewoners. SOS-medewerker Houthoff noemt dit volksverlakkerij. Vol gens hem vallen de berekeningen straks zodanig uit dat de huurders geen cent terugkrijgen. De bewo nersorganisatie eist dat de staatsse cretaris de woningbouwvereniging niets meer in de weg legt als zij tot uitbetaling wil overgaan. Ook 'De Goede Woning' is voor de rechter gedaagd. Die moet onmiddellijk te rugbetalen, eisen de huurders. De hele zaak moet zijn beslag krijgen vóór 1 juli, vindt het SOS. Op die datum worden de huren weer ver hoogd, en wel op basis van de be dragen die nu worden betaald. De zaak dietit op donderdag 4 april voor de Haagse rechtbank. Klooster voor ME een miskoop DEN HAAG (GPD) - De overheid heeft een verlies van ten minste 22 miljoen gulden geleden bij de aan- en verkoop van een voormalig klooster in het Limburgse Vlo drop. Na aankoop bleek het ge bouw onbruikbaar. Het werd na zes jaar met een fors verlies door verkocht. Dat staat te lezen in het jaarverslag van de Algemene Re kenkamer. Het complex heeft de overheid in zes jaar tijd bijna 28 miljoen gul den gekost aan koop-, bewakings- en onderhoudskosten en rentever lies. Met de verkoop van het ge bouw kon 1,9 miljoen gulden wor den terugverdiend. Verder hield de overheid nog een stuk onbebouw de grond over met een waarde van 3,8 miljoen. Volgens de Rekenka mer heeft de overheid bij de aan koop van het complex bewust fi nanciële risico's genomen door de mogelijkheden tot huisvesting niet voldoende te onderzoeken. Het klooster Sankt Ludwig met 160 hectare omliggende grond werd in 1978 door de Rijksgebou wendienst aangeschaft voor het ministerie van binnenlandse za ken. De bedoeling was om in het gebouw een opleidingscentrum voor de mobiele eenheid te vesti gen. Bij de aankoop was echter geen rekening gehouden met de bezwaren van de ministeries van WVC en landbouw, die de vesti ging van een opleidingscentrum in strijd vonden met het bestem mingsplan. Uiteindelijk werd be sloten het Douane Opleidingsinsti tuut er in te vestigen, maar omdat een verbouwing te duur werd be vonden, werd het complex toch maar weer verkocht. Gaspak bleek kat in de zak DEN HAAG (GPD) - De gaspak- ken voor de rijkspolitie te water zijn een kat in de zak gebleken. Door nieuwe veiligheidsmaatrege len zijn de pakken, die toch al niet werden gebruikt, overbodig ge worden. De Rekenkamer vindt dat het ministerie van justitie met deze aankoop een 'ondoelmatige inves tering' heeft gedaan. Justitie kocht de pakken de pak ken en beademingsapparatuur (to tale investering 250.000 gulden) om politiemensen te beschermen by de controle op schepen met ge vaarlijke stoffen. De pakken ble ken slechts beperkt bruikbaar. Ze werden door de groepscomman danten van boord gehaald en opge slagen. Voor het gebruik van de beade mingsapparatuur was instructie nodig, maar dat bleek zo duur dat er geruime tijd geen instructie is gegeven. Volgens de minister wordt inmiddels overigens weer les gegeven in het gebruik van de - apparatuur. Defensie koos te dure mijnen DEN HAAG (GPD) - Defensie heeft 4,7 miljoen gulden te veel be taald voor legermaterieel omdat de order niet aan de laagste inschry- ver, een Zweeds bedrijf, werd ge gund. Volgens de Rekenkamer be stelde het ministerie in 1980 in plaats daarvan voor 43,5 miljoen gulden anti-tankmijnen en mijnen- leggers by een Franse dochteron derneming van een Nederlands Aan de aankoop lagen indertijd politiek motieven ten grondslag. Ook België en Duitsland zouden deze mijnen kopen, zo kreeg de vaste Kamercommissie voor de fensie te horen. Zou Nederland de Zweedse mijnen kopen, dan bete kende dat het einde van de interna tionale samenwerking binnen NA- VO-verband. Achteraf bleek Duits land toch voor de Zweedse mijnen te kiezen. ADVERTENTIE Voor wie verder kijkt dan de gulden reikt! DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van Onderwijs maakt een potje van de salarisadministratie. Bij de automatisering ontbreekt het aan plannen en deskundigheid. Het streven naar een zo efficiënt moge lijke opzet lykt ondergeschikt ge maakt aan competentiekwesties tussen de minister en de onder wijswereld. Dit constateert de Algemene Re kenkamer in het vandaag versche nen jaarverslag over 1984. Het computersysteem van het ministe rie heet in de wandeling Caso-nova en is het meest uitgebreide van de overheid. Elke maand worden er 480.000 salarissen mee betaald, tot een bedrag van 14,5 miljard per jaar. Volgens de Rekenkamer is het systeem veel te duur, te laat klaar, ingewikkeld en weinig flexi bel. De salaris-administratie van het ministerie heeft de afgelopen jaren dan ook de nodige steekjes laten vallen. In juli 1982 werden 3400 salarissen verkeerd berekend. Een paar maanden daarvoor bleek dat vertrokken werknemers vrolijk werden doorbetaald. Nog net voor komen werd, dat aan een onderwij zer 2,5 miljoen gulden salaris werd overgemaakt. Inmiddels zyn de problemen met Caso-nova wat minder, zij het ten koste van een hoop tijd, geld en moeite. Het systeem zal volgens de Rekenkamer wellicht nog iets be ter werken als vanaf augustus dit jaar de nieuwe salarisstruktuur in het onderwijs wordt ingevoerd. Minister Deetman van onderwas erkent de problemen met het sys teem, maar zegt dat niet zyn minis terie maar het Rijkscomputercen trum (RCC) in Apeldoorn verant woordelijk is voor de puinhoop. Maar daarin geeft de Rekenkamer Deetman ongelyk; hoewel het RCC niet vrijuit gaat, blijft het mi nisterie als opdrachtgever verant woordelijk voor het geheel. Defensie Ook bij andere departementen blijkt de automatisering, zoals de Rekenkamer vorig jaar al consta teerde, nog steeds problemen op te leveren. Een onderzoek bij de ma rine bracht aan het licht dat dit le geronderdeel werkt met een verou derd (informatie)systeem voor ma terieel- en voorraadbeheer. Het systeem is traag met het verwer ken en verschaffen van informatie en bovendien niet in staat gedetail leerde informatie te geven. Bij het departement defensie zelf bestaan teveel systemen naast el kaar, waardoor "adequate begro tingsbewaking" niet mogelijk is, aldus de Rekenkamer, die binnen kort apart verslag uitbrengt van de Walrus-affaire: de bouw van twee nieuwe onderzeeboten die een half miljard duurder uitviel dan was be groot. De Rekenkamer stelt vast dat de coördinerende rol die het ministerie zou moeten vervullen niet uit de verf komt door perso neelsgebrek en spanningen met de krijgsmachtdelen. Door het regel matig overplaatsen van deskundi gen wordt de toch al schaarse ken nis versnipperd. Justitie Bij andere departementen is vol gens de Rekenkamer inmiddels 'leergeld' betaald. Bij justitie zal nog dit jaar een nader onderzoek worden ingesteld naar de automa tisering. Dit ministerie schafte in 1980 voor 700.000 gulden een com puter aan voor de registratie van vreemdelingen, die echter te klein bleek en bovendien door brand verloren is gegaan. Inmiddels is een grotere computer aangeschaft, waarmee de invoer van de aller noodzakelijkste gegevens en de voortdurende bewaking van dos siers wordt gerealiseerd. DEN HAAG (ANP) - De Alge mene Rekenkamer signaleert in haar jaarverslag over 1984 dat aan de Universiteit van Amster dam een wetenschappelijk me dewerker zeven en een andere elf jaar afwezig waren en toch al die tijd salaris kregen doorbetaald. Het universiteitsbestuur liet hierover weten dat de situatie rond de twee medewerkers hem al al jarenlang zorgen baarde en dat een oplossing niet eenvoudig te vinden was. Voor een van de twee was een afkeuringsproce dure gaande, voor de ander werd die mogelijkheid onderzocht. Mi nister Deetman van Onderwijs vond het onaanvaardbaar dat be- Al elf jaar geen werk, wel salaris slissingen over ontslag zolang waren uitgebleven. Een ambtenaar van het minis terie van justitie werd in 1975 ge schorst,omdat hij een misdrijf zou hebben begaan. Zijn salaris werd intussen doorbetaald. Twee jaar later bevestigde de Ho ge Raad zyn veroordeling en had hij ontslagen kunnen worden. Dat gebeurde niet. De ambtenaar kreeg een andere plaats aangebo den, maar kort voor hij hier zou beginnen meldde hy zich ziek. Hij werd daarna voor de functie ongeschikt verklaard. Uiteinde lijk werd eind 1980 een ontslag procedure in gang gezet. Daar over moest weer advies worden gevraagd. In 1982 werd het ont slag tenslotte eervol verleend. De Rekenkamer constateerde dat de ambtenaar 7,5 jaar zonder enige arbeidsprestatie zijn volle salaris heeft genoten, waarmee in totaal 275.000 gulden was gemoeid. Het eervol ontslag betekent dat hij daarna in aanmerking kwam voor wachtgeld. sparen in vreemde valuta. In Amerikaanse Dollars, Engelse Ponden, Japanse Yens, Duitse Marken, Zwitserse of Franse Francs en natuurlijk de ECU (European Currency Unit). Voor wie de valuta-markt volgt, dè manier om hogere rentes te maken. Valuta-sparen: minimum inleg tegen waarde van f2.500,-, jjjy, maximum inlegf500.000,-. 97^ jWa Deze tarieven worden maandelijks herzien, wsftji De percentages gelden voor de maand Maart. Credit Lyonnais Bank Nederland Coolsingel 63,3012 AB Rotterdam, Telefoon 010-695911. Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11