Dodental loopt op in Z.-Afrika GOEDKOPERE KAARTJES ZUNZOGEK NOG NIET. Moord op Romero massaal herdacht Korea geeft China torpedoboot terug Partijtop zoekt opening naar rechts Botha: 'Ik zal orde bewaren' Nog geen meerderheid voor nieuwe Griekse president 'Pakistaanse heroïnestroom onstuitbaar door corruptie' Nationale staking in Denemarken komst MAANDAG 25 MAART 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - Het aantal doden in de zwarte woonwijk Langa bij Uitenhage, in het district Port Elizabeth, is de afgelopen week opgelopen tot zeker 44. Vijftien mensen kwamen reeds het vorig weekend om, 19 werden donderdag door politieagenten doodge schoten en 10 vielen er nog eens tijdens onlusten het afgelopen weekend. ATHENE - De tweede ronde van de presidentsverkiezing in het Griekse parlement heeft zaterdag wederom geen staatshoofd opgele verd maar wel veel tumult. De kan didaat van de socialistische rege ringpartij Pasok, opperrechter Christos Sartzetakis, kreeg even min als in de eerste ronde, da- gestemd. Over de identiteit gen tevoren, de vereiste tweederde ze twec vprmnpdeliik meerderheid, dat wil zeggen 200 mansfracties Het dodenaantal door onrust in Zuid-Afrika steeg deze maand hiermee tot ten minste 79. Sinds 3 september van het vorig jaar, toen onlusten uitbraken in de Vaal-drie- hoek, zijn zeker 234 mensen in zwarte woonwijken om het leven gekomen. De situtie in Langa was gisteren rustig. Zeker 30.000 mensen waren aanwezig bij de begrafenis van zes slachtoffers van de schietpartij van donderdag. De politie bleef op rui me afstand en legde de begrafenis stoet van bussen en taxi's niets in de weg. Journalisten kregen echter geen toestemming Langa binnen te gaan. Zwarte ordebewakers zorgden er voor dat de lange begra fenisstoet die liep van Langa, door de blanke woonwijk Uitenhage naar KwaNobuhle, zonder inciden ten heen en terugkeerde. Als gevolg van het gewelddadige politieoptreden in Langa hebben vijf van de acht politieke partijen door Ruud de Wit door Frans van Hasselt stemmen. Zijn aantal steeg echter van 178 tot 181, en dat is een meer dan hij nodig heeft bij de derde en laatste ronde, die vrijdag a.s. plaats heeft, wanneer nog slechts een drievijfde meerderheid, dus 180 stemmen, is vereist. Behalve een Pasok-man die bij de eerste ronde afwezig was moe ten nu ook twee figuren die vorige keer een blanco stem uitbrachten deze keer op Sartzetakis hebben de- vermoedelijk de een- George Mavros en Stathis Panagoulis was de he le afgelopen week zwaar gespecu leerd. Anders dan bij die eerste ronde waren ditmaal de stembiljet ten voor Sartzetakis gekleurd, en nog wel met de Griekse kleur blauw, terwijl de blanco-biljetten gewoon wit waren gebleven. Welis waar zaten ze samen in de gesloten en ondoorzichtige envelop die elke stemmer kreeg uitgereikt, maar toch wekte dit kleurverschil ver denking bij Sartzetakis rechtse te genstanders en daarmee tot tu mult. De leiders van de rechtse opposi- tiepatij Nieuwe Democratie - die zich zelf op instigatie van voorzit ter Mitsotakis openlijk onthield van deelname aan de stemming net als acht dagen geleden - protesteer den dat deze gekleurde biljetten een novum waren in de parlemen taire geschiedenis van Grieken land en alleen waren gebruikt bij de twee door de kolonelsjunta georganiseerde referendums. Op een gegeven moment stormde de ND-afgevaardigde Kaloyonnis naar voren, pakte de nog lege stem bus beet en snelde ermee naar de vergaderkamer van zijn partij, ach terna gezeten door een Pasok-af gevaardigde maar ook door zijn ei gen partijleider Mitzotakis. Sinds het herstel van de demo cratie in 1974 had het Griekse par lement, dat over het algemeen juist een toonbeeld van kalmte was ge weest, niet zulke wilde taferelen gekend. Toen de rust was hersteld deelde Mitsotakis mee dat zijn fractiegenoot Kaloyonnis zich aan onparlementair optreden te buiten was gegaan hij werd kort daarop voor de disciplinaire raad van zijn partij gedaagd - maar dat de rege ring met haar gekleurde stembil jetten de door de grondwet voorge schreven geheimhouding bij de presidentsverkiezing geweld had aangedaan. Pasok-woordvoerders, onder wie premier Andreas Papandreou, her innerden Mitsotakis eraan dat zijn partij als eerste die geheimhouding had aangetast door zich in het openbaar aan de stemming te ont trekken, waarop Mitsotakis weer memoreerde dat de Pasok in 1980 bij de verkiezing van Karamanlis tot president een dergelijke taktiek had toegepast. Als er bij de derde stemming weer met gelijkgekleur de biljetten wordt gestemd en als er een scherm wordt opgesteld om de stembus heen, dan zou zijn frac tie wellicht actief meedoen aan de stemming. MEXICO-STAD Duizenden Sal vador anen verdrongen zich gister morgen voor de kathedraal van de hoofdstad San Salvador om eer te bewijzen aan mgr. Oscar Arnulfo Romero. Mgr. Romero, 'De stem van de armen', werd precies vijf jaar geleden door een scherpschut ter vermoord terwijl hij een specia le herdenkingsmis opdroeg in een kleine kapel in de Salvadoraanse hoofdstad. door Rob Sprenkels Hoogstwaarschijnlijk bij wijze van wraak is aan de vooravond van de herdenking van de moord op Romero de oprichter van de eerste ultra-rechtse terreurgroep van El Salvador vermoord, generaal Jose Alberto Medrano, de peetvader van Roberto d'Aubuisson, op het ogenblik de politieke leider van ul tra-rechts. De gepensioneerde Medrano werd door onbekenden neerge schoten in zijn auto. In de jaren zestig was hij het brein achter de rechtse terreurorganisatie 'Orden', die grootgrondbezitters bescherm de tegen protesten van landarbei ders. Roberto d'Aubuisson was een van zijn vertrouwelingen en nam in de jaren zeventig de leiding over. Vorige week onthulde kolonel Roberto Santibanez, die in de jaren zeventig fungeerde als chef van de militaire spionagedienst, dat de top van het Salvadoraanse leger begin 1980 een speciaal comité had opgericht om de ultra-rechtse ter reuracties te kunnen coördineren. Dat comité werd volgens Santiba nez onder meer gevormd door de toenmalige minister van defensie, generaal Jose Guillermo Garcia, en kolonel Eugenic Vides Casanova, de huidige minister van defensie. Volgens Santibanez zou het comité in tientallen gevallen direct op dracht hebben gegeven tot de moord van een vooraanstaand fi guur. Volgens Santibanez zou ook de moord op aartsbisschop Romero zijn besloten door het zogenoemde Nationale Veiligheidscomité. De actie zelf zou zijn gecoördineerd door Roberto d'Aubuisson, tegen wie inmiddels vergaande bewijzen bestaan. Kolonel Adolfo Majano, de vroegere leider van de Salvado raanse junta, bezit fotokopieën van die bewijzen, die in Amnerikaanse handen zouden zijn. Niettemin heeft de Salvadoraanse justitie het onderzoek naar de moord op Ro mero gestaakt bij gebrek aan be wijs. LONDEN (GPD) - Pogingen van onder andere Nederland om de grote stroom heroïne vanuit Pakis tan in te dammen, zijn tot misluk ken gedoemd als gevolg van grote corruptie in Pakistaanse regerings kringen en in het bijzonder bij de narcotica-brigades daar. in het Zuidafrikaanse driekamer- parlement het aftreden geëist van de minister van Wet en Orde, Louis Le Grange. Twee van de partijen, de Labour-party en de National People's Party, maken deel uit van de coalitieregering-Botha. Deze eis is echter politiek van gering be lang, zolang de blanke regerings partij van president P.W. Botha, de Nasionale Party, achter Le Grange blijft staan. En dit laatste lijkt voor alsnog het geval te zijn, gezien het interview dat Botha vrijdagavond in het Amerikaanse ABC-program- ma Nightline weggaf. Over de schietpartij in Langa zei Botha: „Ik zal er voor zorgen, dat de orde in Zuid-Afrika gehand haafd blijft en niemand, waar ook ter wereld, zal me daarvan afhou den". Hij weigerde in het interview het politiegeweld in Langa te ver oordelen. Volgens hem, was de po litie bedreigd door communisti sche agitatoren. Hij bracht de de monstraties van de zwarte bevol king in Langa en andere zwarte woonwijken in direct verband met communistische infiltraties in het in Zuid-Afrika verboden ANC, het African National Congress. Wel heeft Botha rechter Donald Kannemeyer verzocht een officieel onderzoek in te stellen naar de toe dracht van de schietpartij in Lan ga, die donderdag aan 19 mensen het leven kostte. Het is vrijwel ze ker, dat de ware toedracht van de schietpartij in Langa aanzienlijk verschilt van de verklaring, die mi nister Le Grange donderdag in het parlement heeft afgelegd. Volgens ooggetuigen heeft de politie niet gewaarschuwd, noch is er traangas gebruikt. De 19 politieagenten zou den direct gericht geschoten heb ben en een aantal gewonden zou la ter door het hoofd zijn geschoten. De eerste minister van het thuis land KwaZulu, Chief Gatsha Bu- thelezi, heeft inmiddels woedend gereageerd op het bericht, dat de Zuidafrikaanse politie Zulu-agen- ten heeft ingezet in Langa. Rond Port Elizabeth wonen voorname lijk Xhosas. De beide stammen staan al sinds eeuwen op vijandige voet met elkaar. Een van de huidi ge punten van wrevel tussen de beide stammen is het feit, dat Kwa Zulu s Buthelezi tot nu toe gewei gerd heeft zijn thuisland 'onafhan kelijk' te maken, in tegenstelling tot de twee 'onafhankelijke' Xho- sas-thuislanden Transkei en Cis kei. Buthelezi noemde het inzetten van Zulu's tegen de Xhosas 'kwaadaardig in het extreme'. Een lid van de oproerpolitie in Langa houdt zijn geweer tussen de benen, om zijn handen vrij te hebben voor de aankoop van een krant, met het laatste nieuws over de rellen die de afgelopen weken aan zeker 44 leven hebben gekost. Spanje/NAVO Tienduizenden mensen hebben gisteren deelgenomen aan een pro testmars tegen de NAVO en de Amerikaanse militaire aanwezig heid in Spanje. De betogers liepen van de Spaanse hoofdstad Madrid naar de 12 kilometer oostelijk gele gen Amerikaanse basis in Torre- jon. Anti-terrorisme De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA en het leger leiden com mando-troepen op in zeker 12 lan den, waaronder Libanon en Hon duras, in het kader van een geza menlijke strijd tegen het terroris me. Dit heeft de krant Washington Post gemeld, daarbij ongeïdentifi ceerde bronnen citerend. Doel van het anti-terrorisme programma is bevriende regeringen te helpen reageren op situaties als ontvoerin gen, vlietuigkapingen of andere terroristische incidenten. Olievlek Pogingen om de reusachtige olievlek voor de kust van mondai ne badplaatsen aan de Straat van Messina op te lossen zijn gisteren voortgezet. Daartoe waren twintig Dat meldt het Britse zondags blad The Sunday Times dat onder meer heeft vastgesteld dat veroor deelde drug-smokkelaars na om koping van agenten gewoon weer kunnen opereren, en dat nogal was leden van de narcotica-brigades in Pakistan zelf zwaar verslaafd aan heroïne zijn. De grote drug-handelaars beta len geregeld grote sommen gelds aan topmannen van de narcotica brigades om ongehinderde door gang van heroine zeker te stellen, aldus The Sunday Times die zich onder meer beroept op Westerse in Pakistan gestationeerde politie mensen. Een aantal Westerse landen, waaronder ons land, Engeland en de Verenigde Staten, heeft de afge- l°Pei} drugs gespeciali- üet afweten. Buitenlandse maatschappijen leidden vluchten naar Kopenhagen om naar Stockholm. De extra kosten worden geschat op ruim 3,5 miljoen gul- Asiel in VS voor Sowj et-diplomaat NEW DELHI (Rtr.) - De Sow- jet-diplomaat Igor Geja, die een week geleden spoorloos ver dween, heeft politiek asiel ge kregen in de Verenigde Staten. Een Amerikaanse diplomaat bevestigde dat hij al in de VS is. De Sowjet-ambassadeur in In dia, V.N. Rykov, heeft New Delhi geïnformeerd dat Geja het land heeft verlaten. Geja verdween vorige week zondag tijdens een vroege och tendwandeling in New Delhi. In New Delhi werd een moge lijk verband tussen de verdwij ning en de moord, enkele da gen later, op een andere Sow- jet-diplomaat, Vladislav Chi- tritsjenko, niet uitgesloten. Chitritsjenko werd donderdag door twee mannen op een mo torfiets doodgeschoten. Een Oekraïense groep stelde zich verantwoordelijk voor de aan slag. sen terug te gaan naar het Chinese vasteland. De boot had een beman ning van 19 koppen. De Zuidkoreaanse woordvoer der verklaarde dat de boot en de bemanningsleden worden terugge zonden zodra het vaartuig is gere pareerd en opnieuw van brandstof voorzien, en de twee gewonden in zoverre zijn hersteld dat zij kunnen worden vervoerd. Eerder werd ge- meld dat zij niet gevaarlijk waren enkele bemanningsleden"om poli- verwond. Over de stoffelijke resten SEOEL (AP) - De Zuidkoreaanse regering heeft vandaag bekendge maakt dat zij een Chinese torpedo boot, die met zes dode en twee ge wonde bemanningsleden naar Zuidkoreaanse wateren was gedre ven, met alle nog in leven zijnde bemanningsleden aan China zal te ruggeven. De regeringswoordvoerder zweeg over eerdere berichten te kennen was gegeven dat tiek asiel hadden verzocht. Hij leg de er de nadruk op dat na een offi cieel onderzoek was vastgesteld dat bij de bemanningsleden geen sprake was van politieke motieven. Alle overlevenden zouden te ken nen hebben gegeven dat zij wen- KOPENHAGEN (Rtr./DPA) - In Denemarken heb ben gisteren zeker 300.000 mensen in de particuliere sector het werk neergelegd of zijn door hun werkge vers uitgesloten. Het arbeidsconflict is het gevolg van het mislukken van de CAO-onderhandelingen. De luchtvaartmaatschappij SAS schrapte alle vluchten doordat technisch en bagagepersoneel het van de zes doden werd niets mee gedeeld. De boot en de bemanning wer den zaterdag opgepikt in de Gele Zee en naar de havenstad Kunsan, 204 km ten zuiden van Seoel, ge leid. Het contact tussen Zuid-Ko- rea en China, die geen diplomatie ke betrekkingen met elkaar onder houden, vond plaats via Hong Kong. Aanvankelijk was gemeld dat twee Chinezen het schip over wil- benzinestations stonden lange rijen auto's, vanwege ^en nemen om er mee naar Taiwan dp vrpps voor een dreigend tekort aan respectievelijk vluchten. Er ontstond een schietpartij aan boord, zo meldde seerde politiemensen in Pakistan gestationeerd omdat uit dat land, met name het ontoegankelijke grensgebied met Afghanistan, enorme hoeveelheden heroïne ko men. De agenten hebben enige succes sen geboekt, en er in elk geval voor kunnen zorgen dat een aantal he- roïne-zendingen kon worden on- dergeschept, maar zij voelen zich machteloos staan zolang door de wijdverspreide corruptie in Pakis tan de echt grote drugsbazen bui ten schot blijven. den. Ook de veerverbindingen tussen de kleine Deense eilanden, niet die tussen de hoofdeilanden, hadden te lijden van de acties. Boeren op Lyoe en Avernakoe gooiden melk weg bij gebrek aan transport. Een zie kenhuis in Aalborg in het noorden van het land stuur de honderden patiënten naar huis omdat de verwar ming bij gebrek aan brandstof uitviel. Daardoor kwa men ook de 70.000 inwoners van Aalborg in de kou te zitten. De verwachting is dat het conflict zich de komende dagen zal uitbreiden tot bijvoorbeeld de vitale trans portsector. In supermarkten werd gehamsterd en voor levensmiddelen en benzine. Vandaag komen ook genoeg geen kranten uit. - De Deense vakbonden eisen een verkorting van de twee aspirant-overlopers zouden werkweek van 40 naar 35 uur en een loonsverhoging n*et onder de slachtoffers zijn. van drie procent voor de laagstbetaalden. De werkge- vers willen uit concurrentie-overwegingen niet verder gaan dan een werktijdverkorting tot 38,5 uur en een loonsverbetering van twee procent. De centrum-rechtse minderheidsregering van pre mier Poul Schlüter is onderhandelingen begonnen met de oppositionele Radicale Partij om haar steun te verkrijgen voor het uitvaardigen van een loonmaatre gel waar ze bij de wet het recht toe heeft. Naar verluidt wil de regering een loonsverhoging van gemiddeld 2,5 procent en een verkorting van de werkweek met een tot anderhalf uur. De Deense pers speculeerde boven dien op een voorlopige prijstop. De staking bedreigt de economische regeringspoli- tiek, gericht op het terugdringen van de inflatie en het verkleinen van het tekort op de betalingsbelans dat vorig jaar met 50 procent steeg tot 1,5 miljard dollar. Vierhonderd doden bij veerbootramp DHAKA (DPA) - In Bangladesj zijn zaterdagavond vermoedelijk 400 mensen omgekomen doordat twee veerboten met in totaal 600 passa giers op een rivier bij de hoofdstad Dhaka in zware storm verongeluk ten. Volgens de politie kapseisde een van de schepen en liep het an dere aan de grond om vervolgens uit elkaar te breken. Van ooggetuigen werd verno men dat ongeveer 200 mensen zwemmend de oever poogden te bereiken. Aan boord van de sche pen bevonden zich arbeiders die na drie vrije dagen in de hoofdstad terugkeerden naar hun werk. Speculatie over doorbraak in Ierse kwestie LONDEN - Protestantse politici in Noord-Ierland hebben gisteren met grote bezorgdheid en woede gereageerd op berichten in enkele Britse kranten volgens welke de Britse en Ierse regering een door braak zouden hebben bereikt inza ke de Noordierse problematiek. De politici reageerden zo scherp, omdat volgens deze berichten de overeenkomst tussen Engeland en door Henk Dam Ierland zou betekenen dat de Ierse Republiek voor het eerst enige zeg genschap krijgt in de Noordierse zaken. Dat beschouwen zij als „verraad". Zowel in Dublin als Londen wer den de berichten over een op han den zijnde doorbraak gisteren te gengesproken, maar zeker is dat er de afgelopen dagen intensief over leg is geweest tussen hoge Ierse en Britse delegaties. Engeland is bo vendien door de Verenigde Staten onder druk gezet. Volgens de gewoonlijk betrouw bare zondagskrant The Observer heeft de Amerikaanse president Reagan onlangs de Britse premier mevrouw Thatcher laten weten, dat zijn land tot aanzienlijke finan ciële offers bereid is als Engeland en Ierland elkaar inzake Noord-Ier land kunnen vinden. Een belangrijk deel van de Ame rikaanse hulp zou bestaan uit grote belastingvoordelen voor Ameri- het Japanse persbureau Kyodo.pe kaanse bedrijven die bereid zijn af- x - ..j_ deiingen jn Noord-Ierland te ope nen, naast directe financiële steun. ADVERTENTIE Franse socialisten: samenwerking met communisten lijkt voorbij PARIJS - De socialistische partij leiding is sterk verdeeld over de vraag of tegen de parlementsver kiezingen van volgend jaar de kies- speciale schepen ingezet. Een gun- wet zal moeten worden veranderd om de socialistische kansen te ver groten. Uiteenlopende figuren als vlek de Calabrische en Siciliaanse de minister van landbouw, Rocard, kust bereikte.Na een aanvaring en die van onderwijs, Chevene- tussen de Spaanse tanker Castillo ,ment, voelen er niets de Monte Aragón en de Griekse tanker Patmas in de nauwe Straat van Messina, afgelopen donder dag, stroomde tussen de 3.000 en 5.000 ton olie uit de ruimen van de Patmas. huidige systeem, waarbij ieder par lementslid de afgezant van zijn kiesdistrict is, wordt afgeschaft. Afghanistan De Sowjet-Unie heeft in Afgha nistan tot dusverre 15.000 man ver loren. De strijd tegen het Afghaan se verzet sinds de Sowjet-inval in 1979 kostte Moskou tot op heden 20 miljard dollar. Deze schattingen van de verliezen en kosten door Amerikaanse deskundigen zijn ge publiceerd door het Amerikaanse weekblad „News and World Re port". door Rudolph Bakker le systeem - dat ook in ons land wordt toegepast - geeft een groter aantal kleinere partijen toegang tot het parlement. Partijvoorzitter Jospin en minis ter voor economie Beregovoy spra ken zich afgelopen weekeinde wel uit voor dit systeem van evenredi ge vertegenwoordiging. Het zou de socialisten volgend jaar na de par lementsverkiezingen de kans moe ten geven aan de macht te blijven in samenwerking met andere par tijen. De vraag is nu welke partijen dit zouden moeten zijn. De kans dat de communisten nog een keer willen mee regeren moet uitgeslo ten worden geacht. De enige moge lijke partners voor de socialisten zijn dan ook elementen uit de bei de rechtse oppositiepartijen. Ten zij deze gaullisten en aanhangers De ministers spraken afgelopen weekeinde tijdens een bijeen- i i 1 i vaii uuu-jji Cdiucilv VJIoLdlU 2.C11 i een ondergangskeus en een n zetels hebben verzameld om oplossing die de socialisten niet een reeerine te vormen helpt'. Ze doelen hierbij op het een regenng te vormen- plan voortaan de kiezers te laten De verdeeldheid over een even- stemmen op nationale lijsten, en tuele kieswetverandering binnen niet langer op kandidaten per dis- de socialistische top kan dan ook riet. Dit zogenaamde proportione- worden vertaald in de houding die Michel Rocard: Districtenstelsel (foto AP) voor- en tegenstanders aannemen tegenover deze samenwerking met rechts. Een enkeling hoopt er nog op dat de communisten om zullen gaan. Anderen menen dat het beter is volgend jaar terug te keren naar de oppositiebanken. Intussen te kent zich langzaam maar zeker een stroming af die bereid zou zijn sa men te werken met kopstukken uit het zogenaamde centrum van de rechtse partijen. Deze moeten ge zocht worden in groepen die zich binnen de UDF achter de toenma lige president Giscard d'Estaing hadden geschaard. De schermutselingen binnen de socialistische partijleiding hebben aangetoond dat de meerderheid binnen de partij iedere kans op een nieuwe samenwerking met de communisten onder de huidige omstandigheden uitgesloten acht. En ze hebben de bel geluid voor de eerste ronde van de historische toenadering tot de oppositie. De beslissing die het partijbe stuur uiteindelijk zal nemen is in feite van geen belang. Of er al dan niet een nieuwe kieswet komt wordt bepaald door president Mit terrand alleen. Begin volgende maand zal zijn keus bekend wor den gemaakt. Per april zijn enkeltjes en retourtjes zo'n 2'/-% goedkoper. Stijgen de abonnementsprijzen slechts met gemiddeld i'/2%. Is de Dalurenkaart ook geldig op vrijdag v.a. 9.00 uur. En komt er ook een 60+ kaart voor mannen. Veel leuke nieuwtjes dus bij NS. Lees er alles over in de nieuwe folder'Treinprijzen'. Haal 'm aan het loket of vraag 'm aan via telefoonnummer 030-33 4515. ENKELTJES EN RETOURTJES ZO'NT/2%0 GOEDKOPER.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7