'Winkelformule is nog niet versleten' Beiroet weer strijdtoneel Amnesty weer in actie tegen martelen Gereformeerde synode schrijft bezwaarden Reportage Vijftien jaar wereldwinkels in Nederland Shell-raffinaderij op Curacao blijft open PAGINA 6 MAANDAG 25 MAART 1985 UTRECHT Nee, zegt voorzitter Theo Andriessen van de Landelijke vereniging van wereldwinkels nadruk kelijk, de formule van de wereldwinkel is allesbehalve versleten. "Ik denk dat het integendeel een voorbeeld is van iets dat jaren zeventig heeft overleefd. Dat komt vooral omdat deze formule zoveel mogelijkheden biedt. Je hebt wereldwinkels die alleen maar produk- ten verkopen en er zijn groep waarbij informatie voor op staat en de verkoop bijzaak is geworden. Het is een model dat leven biedt". Anno 1985 hebben bijna 200 ge- meenten een wereldwinkel. Groepen van tien, twintig of soms meer vrijwilligers die in een kraampje op de markt, op een bakfiets, of soms in een ei gen pand produkten verkopen uit de Derde wereld. Die levens middelen, kunstnijverheid en ge bruiksartikelen kopen ze via or ganisaties als SOS-Wereldhandel en Stichting Ideële Import recht streeks van arme boeren en handwerkslieden die zich - vaak samenwerkend in coöperaties - proberen te onttrekken aan de al macht van de commerciële we reldhandel. Daar krijgen ze vaak net te veel om dood te gaan, maar in elk geval te weinig om van te leven. De wereldwinkeliers beta len 'eerlijke prijzen' en stellen zo de armen in staat de vicieuze cir kel van bittere armoede te door breken. De wereldwinkel is èen erfenis van de idealistische jaren zestig. Aangespoord door de Unctad-ge- dachte - eerlijke kansen voor de arme landen op de wereldmarkt - ipril 1969 de eerste dwinkel zijn deuren. Nog geen jaar later waren er 60 en was er een landelijke stichting Wereldwinkel. De groei bleek ontstuitbaar: eind 1971 waren er 120 winkels, in 1975 stabiliseerde zich dat rond de 150. In dat jaar kwam van de kant van de Neder landse commissie voorlichting en bewustwording ontwikke lingssamenwerking (NCO) offi ciële erkenning voor de inmid dels tot vereniging omgedoopte stichting in de vorm van subsidie voor 9 professionele krachten om de winkels te begeleiden. En nu, vijftien jaar na de oprichting, telt de vereniging zo'n tweehon derd winkels, 8 veldwerkers en de nodige vrijwilligers op het se cretariaat aan de Utrechtse Wes terkade. Een paar maanden geleden werd het jubileum in eigen kring gevierd. Op 11 mei is het 'feest' voor de buitenwacht. Dan orga niseert de vereniging een ronde tafelconferentie met als thema 'bewustwording'. Daarvoor ko men Filippijnse, Eritrese en Bra ziliaanse ontwikkelingswerkers naar Nederland, die dan tevens een 'toernee' langs een aantal we reldwinkels maken. Informatie Begeleiding van de winkels is, zegt Theo Andriessen, nog altijd een van de belangrijkste taken van de vereniging. Maar, relati veert hij daarbij onmiddellijk, 'met 8 veldwerkers kun je na tuurlijk nooit 200 winkels echt goed begeleiden en helpen. door Sjaak Smakman Daarom stimuleren we ook zo veel mogelijk samenwerkings verbanden tussen winkels in be paalde regio's zodat ze van elkaar kunnen leren en elkaar kunnen helpen'. Je kunt, zegt Andriessen, niet spreken van 'de' wereldwinkel. Elke groep heeft zijn eigen pro blemen en zijn eigen identiteit. "Het maakt natuurlijk nogal wat uit of je in een stad of op het plat teland zit. En of je in een ge meente zit waar CDA en WD de dienst uitmaken of waar een pro gressiever gemeentebestuur zit. Bovendien zijn ook de groepen onderling heel verschillend. Er zijn er die bestaan uit linkse stu denten, maar andere bestaan uit net het CDA ontgroeide huis vrouwen". Een tweede poot van de ver eniging vormen de themagroe- pen, die zich verdiepen in onder werpen als de herkomst van pro dukten, (straat)theater en bij voorbeeld de positie van de vrouw in de Derde wereld. Ook daarbij staat de beantwoording van vragen van wereldwinkels voorop, zegt Andriessen. De uit gave van het eigen blad 'Ontzet' levert daaraan ook een bijdrage. Volgens Theo Andriessen is in de afgelopen jaren het accent bij de wereldwinkels geleidelijk ver schoven van de verkoop van pro dukten naar het geven van infor matie en voorlichting over de ontwikkelingsproblematiek. "Il lustratief is dat zo rond 1971 de naam Derde-wereldwinkel werd veranderd in wereldwinkel. De visie is duidelijk verbreed: het gaat niet meer alleen om de ver loop van produkten uit de Derde wereld, maar ook om de verbin dingen die de problematiek dóór heeft met hier: de rol van multi nationals, van internationale or ganisaties, de relatie van het oost-west- met het noord-zuid- conflict. Dat zijn steeds meer de vragen van de wereldwinkels ge worden". Hulp De vereniging treedt ook op als landelijke spreekbuis en heeft bijvoorbeeld zitting in de NCO, overlegt met politici en probeert invloed uit te oefenen op het lan delijke beleid ten aanzien van ontwikkelingssamenwerking. Dat gaat, stelt Andriessen vast, de verkeerde kant op. 'Vercom mercialisering', zo vat hij de Theo Andriessen: "Het gaat niet alleen tussen de problematiek daar en hier". nieuwe beleidslijn samen. "Wat je ziet is dat deze liberale minis ter (Schoo (WD), red.) onom wonden een beleid voert dat wei nig meer te maken heeft met ech te ontwikkelingshulp maar veel meer wordt beheerst door het idee dat het Nederlandse be drijfsleven goed kan boeren in de Derde wereld. Wat de echte doelstelling van het beleid zou moeten zijn - het ondersteunen van de armsten in hun strijd voor een beter leven - wordt steeds meer vervangen door export bevordering", aldus Andriessen. Het bedrijfsleven kan wel een belangrijke rol spelen 'maar de doelstelling van het beleid moet hulp blijven', stelt hij nadrukke lijk. Hij ziet ook meer in kleinscha lige dan grootschalige projecten. De armen worden dan vaak beter bereikt en bovendien lopen grote projecten nogal eens op een fias co uit omdat ze gewoon niet aan sluiten bij de behoeften van de mensen. Hoewel het ontwikke lingsbeleid nu feitelijk is ver deeld over een aantal ministeries - onder meer Buitenlandse Za ken, Economische Zaken en Fi nanciën - voelt hij niets voor plannen om Ontwikkelingssa menwerking op te heffen en on der te brengen in een nieuw mi nisterie van internationale eco nomische betrekkingen. "Ont wikkelingssamenwerking heeft een duidelijke eigen functie. In derdaad, ontwikkelingshulp is maar een fractie van het geldver keer tussen het westen en de Derde wereld, maar ik denk dat die fractie wel een belangrijke rol kan spelen in het steunen van pogingen van groepen in de Der de wereld om hun eigen situatie te verbeteren. Je moet een soort twee-sporenbeleid volgen: aan de ene kant directe hulp, aan de andére kant ook in je andere be leid rekening houden met de ar me landen". Belangstelling Van een verminderde belang stelling voor de Derde-wereld- problematiek in Nederland is volgens hem geen sprake, en hij wijst daarbij op het resultaat van de actie Een voor Afrika. "Ik denk dat de belangstelling en be trokkenheid nog altijd groeit. Het aantal wereldwinkels is bij voorbeeld de afgelopen jaren al leen maar toegenomen en de dis cussie over de ontwikkelingspro blematiek verdiept zich steeds meer, mede dankzij de inspan ningen van die talloze vrijwilli gers. Maar het is wél een kriti sche betrokkenheid. Mensen ge ven niet meer slaafs hulp en wachten dan de succesverhalen wel af, maar ze vragen zich af hoe we ervoor kunnen zorgen dat we die mensen daar écht helpen. Als je kunt aantonen dat je daarmee bezig bent, dan denk ik dat het draagvlak voor ontwikkelingssa menwerking alleen maar groeit". Daarvoor is dan wel een ander beleid nodig: "De huidige ver commercialisering in het beleid zorgt er alleen maar voor dat mensen zich hoofdschuddend van het gebeuren afwenden". Voor de wereldwinkels is, denkt hij, ook in de toekomst een belangrijke taak weggelegd. "Juist vanwege dat winkelmo del. Een winkel waarin je infor matie kunt krijgen maar waarin je ook gewoon wat kunt kopen heeft een lage drempel. Een veel lagere drempel dan bijvoorbeeld een actiegroep met alleen een te lefoonnummer. Bovendien is de wereldwinkelbeweging de groot ste Derde-wereldbeweging in Nederland in die zin dat hij het grootste bereik heeft, het groot ste aantal plaatselijke groepen heeft en het meest verspreid is over het hele land. Ook al gaat het vaak fout en ook al is het vaak een moeilijke en eenzame strijd om in een gemeente je ei gen plaats te vinden en je eigen geluid te laten horen". BEIROET (AP) - In de nacht van zaterdag op zondag is langs de 'Groene Lijn' tussen Oost- en West- Beiroet hevig gevochten tussen christelijke en islamitische mili ties. Daarbij werden machinege- n, mortieren en raketgranaten men. De soldaten zouden het vuur hebben beantwoord. Het Libanese leger sloot één van de belangrijkste kruisingen tussen Oost- en West-Beiroet af voor het gewone verkeer vanwege het sluip- schuttervuur in het verwoeste ingezet, aldus de hoofdstedelijke voormalige zakencentrum van de politie. Bij die gevechten zouden ten minste één dode en één gewonde zijn gevallen. Het was de eerste ernstige confrontatie in de hoofd- jongste vijandelijkheden stad sinds het Libanese leger vorig niet bekend, duidelijk stad. Vijf andere belangrijke kruis punten bleven open, maar het ver keer was er niet noemenswaard. De directe aanleiding voor de nog echter jaar juli een bufferzone instelde wel dat de rivaliserende milities de langs de demarcatielijn. In de loop afgelopen dagen versterkingen i zondagmorgen luwde de strijd, hadden aangevoerd langs de 'Groe- ïe Lijn.' De politie meldde voorts dat za- dat de stellingen van het Libanese terdagnacht bij vuurgevechten tus- leger langs de 'Groene Lijn' i nacht van zaterdag op zondag i het Libanese leger en Israëli sche oorlogsbodems voor de kust wel vanuit het christelijke oosten één Libanese soldaat en een burger gewond zijn geraakt. Islamitische werden geno- milities zouden stellingen hebben ingenomen langs de kust van Bei roet toen het gerucht de ronde deed dat Israël een invasie vanaf de kust voorbereidde. De Libanese president Amin Ge- mayel en zijn Syrische collega As sad voerden zaterdag in Damascus vijf uur durend overleg over de problemen in Libanon. Assad be loofde Gemayel te zullen steunen in zijn strijd tegen de revolte bin nen zijn eigen christelijke partij, de Falange. Bovendien werd Gemayel steun beloofd in het verdrijven van de Israëliërs uit rijn land en het 'bewaken van Libanons eenheid en integriteit,' aldus een woord voerder van Assad. Den Uyl: meer aandacht voor Derde Wereld DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider Den Uyl wil dat het ontwikkelings beleid weer terugkomt in het cen trum van de de politieke discus sies. Op de jaarconferentie van de Evert Vermeer Stichting in Drie bergen verklaarde Den Uyl zater dag, dat ontwikkelingssamenwer king onder het huidige kabinet een randverschijnsel is geworden. De FRAUDE (ANP) - De Culemborgse PvdA-leider beloofde, dat bij een Politie heeft in samenwerking met volgend socialistisch kabinet het de belastingdienst en het GAK af- ontwikkelingsbeleid weer centrum gelopen weekend een inval gedaan de politiek zal worden. Hij zei in principe een v< der te zijn van een ministerie bij een meubelfabriek en de 39-jari- vóorstan- fie directeur en zes werknemers 23 tot 46 jaar aangehouden. Ze internationale economische be- worden verdacht van belastingont- trekkingen in de plaats van het nisterie van ontwikkelingssamen- steunfraude duiking, premieontduiking en i bedrag 1 werking. Maar wanneer onder rechts kabinet zo'n minsterie on dergeschikt wordt gemaakt handelsbevordering, dan ongeveer een half miljoen gulden- .De zes werknemers zouden een bedrag van ruim een ton aan het het GAK hebben ontfutseld. Na ver- verlies groter dan de winst, vindt Jjoor de directeur de PvdA-leider. bewaring verzekerde gesteld. WILLEMSTAD (ANP) - Shell houdt zijn raffinaderij op Curacao voorlopig open na de toezegging van Venezuele voortaan 50.000 va ten ruwe olie per dag meer te leve ren. De toezegging om in plaats van 25.000 nu 75.000 vaten per dag te leveren komt precies een week na een bezoek van de Venezolaan se minister van energie Arturo Hernandez Grisantie aan Curacao om over de kwestie te praten. De overeenkomst sluit aan op een uitgelekt geheim rapport van een Amerikaanse onderzoeksbu reau over de Shell-raffinaderijen UTRECHT (GPD) - Toegang tot gevangenen'. Onder dat motto voert Amnesty International vanaf vandaag tot zaterdag een actie om te benadrukken hoe belangrijk het is dat familieleden, advocaten en vrienden te weten komen waar ge vangenen vastzitten. Het kan voor komen dat gevangenen worden ge marteld, zegt Amnesty. Als sym bool voor de actie heeft Amnesty op een eiland in het Gooimeer een 'geheim detentiecentrum' inge richt. Het staat hier, aldus Amnes ty, maar het had kunnen staan in Chili, de Sowjet-Unie, Turkije, Iran of Zaire. Vorig jaar april begon Amnesty International een grote internatio nale campagne onder het motto 'Martelen is mensenwerk... maar de bestrijding ervan ook'. Deze ac tie vormt daar een onderdeel van. Toegang tot gevangenen is een eer ste stap. Daarvoor moeten verwan ten en advocaat in de eerste plaats weten waar iemand gevangen wordt gehouden. Nu houden auto riteiten vaak vol dat ze niets van de persoon in kwestie weten of niet weten waar hij of zij zit. In deze gevallen is er sprake van 'geheime detentie'. In sommige landen zijn er speciale centra voor. Deze liggen ver van de bewoonde wereld, in een oud fabriekspand, of midden in een stad in de kelder van het politiebureau of in goed bewaakte militaire kampen. Er is geen controle meer mogelijk op de behandeling van de gevangenen. Maar zelfs wanneer er geen ge heime centra meer zijn, is het mo gelijk dat iemand lang 'incommu nicado' wordt gehouden. Dat bete kent dat mensen opgesloten zijn zonder dat zij contact hebben met de buiténwereld. Dit vergroot de kans op martelingen: de gevange ne kan er immers niet over klagen. Ook aan de teimijn van 'voorar rest' moeten grenzen zijn. In Tur kije bijvoorbeeld mogen mensen 45 dagen zonder contact met de buitenwereld worden vastgehou den. In het internationaal recht In de actieweek staan vijf landen centraal: Turkije, Sowjet-Unie, Zaire, Chili en Iran. Er worden (stille) demonstraties georgani seerd voor de ambassades van deze landen. Verder worden er kaarten worden termen gebruikt als: een gedrukt, die overal in het land gevangene moet 'onverwijld' voor kocht worden. Op deze kaarten de rechter worden geleid, een ge- wordt de autoriteiten gevraagd toe- vangene heeft recht op juridische gang tot gevangenen te waarbor- bijstand 'zo snel mogelijk na aires- gen. tatie' en 'binnen de kortst mogelij ke periode'. Controle Waar het nu uiteindelijk om gaat is dat regeringen een vorm van controle toestaan om echte be scherming tegen martelen te verze keren en dat die onafhankelijk is. Want als een gevangenisdirecteur voortdurend een bezoek van een onafhankelijke contróle-instantie boven het hoofd hangt, zal hij min der snel de regels overtreden. Amnesty-groepen schrijven brie ven om de aandacht te vestigen op gevangenen en martelpraktijken. Een voorbeeld is Ignaoio Manari- quez uit Chili. In augustus 1984 ar resteerde de Chileense geheime politie deze 29-jarige metaalarbei der en bracht hem naar een geheim detentiecentrum. Voordat hij voor de rechter werd geleid was hij ern stig mishandeld. Marteling Een rechter van het hof van be roep meldde dat hij niet in staat was zonder hulp van anderen te lo pen en hij zijn ogen niet volledig kon openen. Uit Manariquez' ver slag: "Toen we arriveerden werd ik in de maag gestompt en tegen het hoofd geslagen, waarop men mij naar een kamer bracht, me daar folterde en mijn naam vroeg... Toen begon de foltering. Ik werd volledig ontkleed en met handen en voeten vastgebonden aan het onderste gedeelte van een stapel bed. Ze bonden me met riemen en goten water over mijn geslachtsde len en buik - later hoorde ik dat dit de elektrische geleiding bevor-, dert. Ze bevestigden twee metalen' naalden als radiostekkers onder een riem aan mijn borst en buik. Toen gaven ze mij elektrische schokken, steeds heviger van in tensiteit. Ik werd ondervraagd en men vertelde me dat ik een vinger moest opsteken om de foltering te laten stoppen. De eerste sessie duurde tussen de 20 en 40 minu ten". Zo is Manfiquez dagenlang be handeld, zonder dat iemand wist waar hij was of wat hij onderging. Op 7 september werd zijn incom- municado-detentie opgeheven. Manriquez werd overgebracht naar een gevangenis en wacht nu op zijn proces. In veel brieven wordt aange drongen op vrijlating van gevange nen. De brieven gaan vaak in grote aantallen naar hoge autoriteiten. Zo'n twintig internationale orga- niaties (vakbonden, juridische, po litieke, kerkelijke en mensenrech ten-organisaties) hebben hun steun betuigd. Het directe resul taat is dat steeds meer mensen meewerken in de strijd tegen mar telen. En dat is verheugend, want aan martelen moet een einde ko op Curacao en Aruba. In dat rap port, dat is gemaakt in opdracht van de Antilliaanse regering, staat dat Shell-Curaco in 1990 weer winstgevend is, zelfs indien het be drijf niets verandert aan zijn huidi ge capaciteit en kostenstructuur- .Volgens het rapport lijdt Shell op basis van de huidige capaciteit en kosten in 1985 een verlies van 34 mihoen dollar (ongeveer 123 mil joen gulden), maar verdient in 1990 38 miljoen dollar aan de raffinage op Curacao. Als Shell 40.000 vaten olie per dag kan vervangen door een aanvullende hoeveelheid ruwe olie uit Venezuela, dan blijft het verlies dit jaar beperkt tot 17 mil joen dollar en kan de winst in 1990 zelfs 60 miljoen dollar zijn. De La- go-raffinaderij op Aruba blijft een zorgenkind. Dit jaar is volgens de Amerikanen een verlies van 96 mil joen dollar te verwachten, in 1990 ligt een verlies van 19 miljoen dol lar in het verschiet. Bij verwerking van Venezolaanse olie worden die verliesen respectievelijk 93 mil joen dollar en 3 miljoen dollar. Ondanks de voorspelde winst in 1990 is het rapport niet zo optimis tisch over de toekomst van de Shell-raffinaderij op Curacao. Deze is vooral gebaseerd op de verwer king van olie uit Venezuela, maar dit land zal naar verwacht het grootste deel voor binnenlands ge bruik nodig hebben. Shell is een grote werkgever op de Antillen. In 1915 werd op Cura cao een raffinaderij gevestigd en op het hoogtepunt, in 1952, bood deze werk aan ruim 11.000 mensen. Naar schatting levert de raffinade rij een indirecte werkgelegenheid op aan ongeveer 8.000 mensen. Bo vendien levert Shell Curacao 25 procent van zijn inkomsten. Olie- raffinage zorgde in 1983 voor 18 procent (bijna 900 miljoen gulden Nederlands) van de deviezen- stroom naar de Antillen. Een dertigtal plaatselijke ker keraden en een paar regionale kerkbesturen hebben van het be stuur van de gereformeerde sy node een uitvoerige brief gekre gen naar aanleiding van hun klachten over bepaalde ontwik kelingen in de Gereformeerde Kerken. De belangrijkste punten in de bezwaarschriften van deze kerkeraden en classes betroffen het functioneren van het bybel- gezag, de homofilie, de (vrijzin nig geachte) opvattingen van de Leidse studentenpredikant dr. Herman Wiersinga, de IKON en het spreken van de kerk over het openbare leven. Over het 'samen eerbiedig luis teren' naar de Schrift en de belij denis zegt het synodebestuur in zijn brief, dat de Heilige Geest vanuit Gods Woord de lijnen wenst door te trekken naar van daag. "Het gebed om de verlich- ting met de Geest is dan ook on misbaar, als wij hopen dat* de Schrift voor ons zal opengaan". De wereld van de bijbel is in veel opzichten zo totaal verschillend met die van onze dagen. "De Geest kan en wil de afstand tus sen toen en nu overbruggen, zo dat ook wij het Woord van God als tot óns gericht kunnen ver staan én ernaar kunnen hande len". "Dankzij de Geest zijn er in de bijbel ook telkens nieuwe dingen ontdekt". De brief noemt als voorbeeld de plaats van de vrouw in de kerk. Het bestuur van de synode er kent, dat leden van de kerk er al les aan moeten doen om bij ande ren geen wantrouwen op te roe pen als het gaat over de trouw aan God en zijn Woord. "Er kón in de kerk helaas sprake zijn van een ónder evangelie, dat geen evangelie is". De aanwezigheid van de Geest garandeert nog geen onfeilbaarheid. Toch ziet de synode duidelijk twee elementen in het belijden van de kerk: het duurzame én het beweeglijke. "Het evangelie moet niet aangepast worden aan maar wel telkens vertolkt wor den in een nieuwe tijd". "De woorden en gedachten van ker kelijke belijdenisgeschriften ademen de geest van de tijd waarin ze ontstonden. Dat geeft een nieuwe generatie gelovigen de opdracht om niet alleen het belijden steeds te toetsen aan het Woord van God, maar ook op nieuwe wijze onder woorden te brengen". "Duurzaam en niét- beweeglijk betekent verstarring. Beweeglijk en niet-duurzaam be tekent verwarring. Tegen beide gevaren van eenzijdigheid dient de gemeente van Christus zich te wapenen". "Daarom", zo besluit de brief, "hebben wij elkaar nodig". "El- kaars geloof, moed, terechtwij zing en inzicht". Het onderlinge gesprek in de gemeente wordt in de toekomst welücht een steeds dringender noodzaak. Daaraan probeert de synode leiding te ge ven, "niet door het opleggen van leeruitspraken of ethische beslis singen, maar door meningsvor ming". De synodale commissie (De- stuur) van de Evangelisch-Lu- therse Kerk hééft besloten, deel te nemen aan de ontmoeting met de paus op 13 mei in Utrecht. De tegenwoordige voorzitter van de synode, ds. A. Burghoorn, en de vroegere voorzitter, ds. W. Bleij, gaan erheen. - De algemene vergadering van beraad van de Remonstrant se Broederschap steunde zater dag in grote meerderheid het be- n het dagelijks bestuur deze ontmoeting af te Correspondentie. De Neder lands Gereformeerde Kerken (een afsplitsing uit de jaren 60 van de vrijgemaakt-gereformeer- den) zullen officiële 'correspon dentie' aanbieden aan de zwarte Gereformeerde Kerk van Suid- Afrika. Dat besloot de landelijke vergadering zaterdag in Ensche de. Correspondentie houdt in, dat beide kerken elkaar van dienst zijn met bijvoorbeeld publikaties uit eigen kring en dat ze naar el- kaars synodes gaan. Met de blan ke dochterkerk in Zuid-Afrika wordt al langer over correspon dentie gesproken. De vergade ring in Enschede wilde voorko men, dat de zwarte kerken zich daardoor achtergesteld zouden voelen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6