'Koudenhoorn levert straks ruimtenood op' Amnesty houdt in Leiderdorp actieweek Leiderdorps Operettegezelschap toegewijd, maar bijna té serieus 'der^ iWH'HI'H? MAANDAG 25 MAART 1985 LEIDERDORP - Amnesty In ternational Leiderdorp houdt deze week de actieweek 'Toe gang tot gevangenen'. Het doel van de actie is om in vyf landen de toegang tot gevangenen te verbeteren door druk uit te oe fenen op de autoriteiten. Deze verbeterde toegang moet lei den tot een vermindering van het aantal martelingen. Om dit te bereiken worden onder an dere een schrijfavond en twee schryfochtenden gehouden. De actie, die een vervolg is op de campagne 'Martelem is mensenwerk, ...maar de bestrij ding ervan ook', wordt toege- autoriteiten van deze landen zal druk worden uitgeoefend om de wetten die de toegang tot ge vangenen regelen na te komen of om die wetten aan te passen als ze niet aan de internationale normen voldoen. Op de autoriteiten van Iran wordt een algemeen beroep ge daan om martelingen te stop pen en om de toegang tot ge vangenen te garanderen. Op de schrijfavond en -och tenden worden brieven ge schreven, die samen met een aantal voorgedrukte kaarten worden verstuurd naar de auto riteiten in de doellanden. De actie-schrijfavond is komende woensdag van half acht tot ne gen uur in de Scheppingskerk in Leiderdorp. Vanochtend was er al een schrijfochtend, de volgende is donderdag van tien uur tot half twaalf bij Eleen Al- derlieste, Koningstraat 42 in Leiderdorp. Jongen na achtervolging gepakt OEGSTGEEST - Een jonge Oegstgeestenaar is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats door de politie aangehouden, na een woeste achtervolging door Warmond en Oegstgeest. Tijdens de achtervolging ontstond aan drie auto's schade. De jongen was niet in het bezit van het rijbewijs en reed in een onverzekerde auto. De achtervolging begon, toen de jongen op de Herenweg in Warmond een stopteken van de Sassenheimse politie negeerde en doorreed rich ting Oegstgeest. De jongen reed met een snelheid van tachtig kilometer in de verkeerde richting door de Dorpsstraat van Warmond. In Oegstgeest reed de jongen tegen de achterkant van een politiewagen van de Oegstgeeste politie aan, die de weg blokkeerde. Op de kruising van de Irislaan en de Kennedylaan botste hij tegen een van rechts komen de auto, waarna verder rijden onmogelijk was. WARMOND - De Warmondse politie is bang dat de par keergelegenheid bij het splinternieuwe recreatie-eiland Koudenhoorn onvoldoende zal zijn, het komende zomer seizoen. Schrijversavond in Leiderdorp LEIDERDORP - In het kader van de boekenweek vertelt Rein Ed- zard morgenavond een verhaal van Anton Koolhaas in de Leiderdorp- se Hollandsche Tuyn. Het verhaal gaat over een olifant, die ten onder gaat omdat hij zijn instinct kwij traakt. Volgens de organisatie ver telt Edzward heel beeldend en ge detailleerd, zodat het publiek in tens kan meeleven. Aanvang mor genavond negen uur in het geres taureerde pand aan de Hoofdstraat 24. De 60 parkeerplaatsen bij de gemeentehaven zullen wor den bestormd door autorijdende surfers en dagjestoeristen, zo ver wacht de postcommandant Van Abswoude. In een gesprek met de gemeente heeft de commandant dan ook ge polst of er plannen bestaan de par keerplaats uit te breiden. Dit blijkt niet het geval. De gemeente over- wéégt niet eens om voor dit doel een aangrenzende tuin aan te ko pen of te onteigenen. Niet alleen vindt ze het zonde "kostbaar groen op te offeren", ook is ze niet zo overtuigd door Van Abswoude, die niet kan aangeven hoeveel extra parkeerplaatsen eigenlijk nodig zijn. Gemeentesecretaris Zoetemelk: "De gemeente sluit niet uit dat op hele mooie dagen in het hoogsei zoen de capaciteit aan de krappe kant zal blijken te zijn. Maar dat is niet zo bijzonder, het is nu al vaak zo dat in de weekeinden bij de jachthavens te weinig parkeerac commodatie is. Auto's zoeken dan hun weg in de woonwijk". In het geval-Koudenhoorn zou dit betekenen dat wordt uitgewe ken naar de Jan Steenlaan en Sweilandstraat. Overlast zal dit niet geven, verwacht Zoetemelk. De gemeente voelt zich dan ook niet bezwaard door de ontstane si tuatie: "We hebben gedaan wat we konden. Door een goede herverka veling van de gemeentehaven zijn er zoveel mogelijk parkeerplaatsen aangelegd. Meer mogelijkheden zijn er niet". Bromfietsen Daarnaast vindt hij de situatie ook weer niet zo dramatisch: "Bij veel recreatiegebieden moetje hele einden lopen, en de mensen die een wagentje bij zich hebben kun nen zó over de brug komen". Hij verwacht bovendien dat Kouden hoorn vooral zal worden bezocht door Warmonders, die ook gebruik kunnen maken van andere ver voersmiddelen dan de auto. Het is hem opgevallen dat vorig jaar veel surfers per fiets of brom fiets naar het eiland gingen, dat toen provisorisch in gebruik was genomen. Ook nu behoort dit tot de mogelijkheden, al zal 'brom men' op Koudenhoorn uit den bo ze zijn. Hooguit staan B en W toe dat aan de hand meegevoerde brommers de brug over mogen. Over andere zaken moeten ze zich nog uitspreken, zoals het toelaten van windschermen en tenten en het maken van open vuur. Van Abswoude is daarover "in zekere mate teleurgesteld. De tijd wordt krap", voert hij aan. "Er moeten uitspraken over een hoop zaken komen, anders kunnen we niet eens optreden op Kouden hoorn". In een bijeenkomst met de gemeenteraad, half april, wil hij zijn ongenoegen uitspreken over de langzame afwikkeling van een en ander. En aan de politie heeft het niet gelegen, zo voert hij aan. Reeds vorig jaar had ze de gemeen te een Koudenhoorn-rapport over handigd, barstensvol suggesties. Volgens gemeentesecretaris Zoetemelk is dit rapportje niet zo maar in een la terechtgekomen, maar wordt er druk op gestudeerd. Eind april, begin mei moet het ambtelijk onderzoek zijn afgerond. De raadscommissies kunnen zich er dan begin mei over buigen. "We zijn dan nog vroeg genoeg", aldus de eemeente-secretaris. TROS trekt duizenden lopers WASSENAAR - De Tros Cross heeft gisteren in Wassenaar een kleine tweeduizend man getrokken. De deelnemers, onder wie Tros-kop stukken en bekende sportmensen, liepen naar keuze drie, zes oj twaalf kilometer over het landgoed Duinrell. Een mooi, maar ir parcours, zo oordeelden de meesten. Immers, men moest nogal eens heuveltje-op, heuveltje-af. Daar stond de mooie omgeving te genover. De recreatieloop, die in samen werking met de Leidse atletiekver eniging AV Holland werd gehou den, trok volgens de organisatie ook relatief veel kijkers. Zij maak ten van de gelegenheid gebruik om het pretpark aan een 'inspectie' te onderwerpen. Door die massale op komst van lopers en kijkers zou de s' volgens AV Holland-voorzit ter Van Venetiën uitmonden in "een spektakel". De Tros zendt in het middagpro gramma van komende woensdag beelden van de loop uit. (foto Holvast) MAANDAG Leiden Stadhuis - Gemeenteraadsvergadering De Waag, Aalmarkt - Folkmuziek, t optreden Ar Bleize Ruz, 20.30 uur. Leiderdorp Hal Scheppingskerk, Van Poelge< laan - inleveren kinderspullen v UW beurs, van 19 tot 21 uur. Menswording, Heelblaadjespad - Le denvergadering PPR, 20.30 uur. Voorschoten Gouden Leeuw, Veurseweg - Mode. show Lions Club/Voorschotense winke liers, 20 uur. Oegstgeest De Roode Leeuw, Dorpsstraat 55 - Bij Leiderdorp Hal Scheppingskerk, Van Poelgeest laan - inleveren kinderspullen UW-beurs, 9-11 uur. Operette 'Die Czardasfürstin' van Em merich Kalman, uitgevoerd door het Leiderdorps Operettegezelschap. Diri gent/regisseur: Ger van Strien. Mede werking verlenen: Els Joosten u et Muzenhof in Leiderdorp. LEIDERDORP - Emmerich Kél- mén, met Lehér de belangrijkste fi guur uit het tijdvak van de Weense operette, Hongaar van afkomst, schreef aan het begin van deze eeuw de operette "Die Czardasfür stin", waarin de Hongaarse tong val, waarmee het Weense dialect werd uitgesproken, een welhaast onmisbaar attribuut was. In zijn melodievorming en instrumentatie verloochent hii ziin afkomst niet De geschiedenis speelt zich af in Boedapest en Wenen rond 1910. De ster van het Orpheum-cabaret in Boedapest, Sylva Varescu, zal op tournee naar Amerika vertrekken, tot groot verdriet van de hevig ver liefde Edwin, zoon van een Oosten rijkse vorst Leopold, die echter een betere vrouw voor zijn zoon op hel oog heeft, diens jeugdvriendin gra vin Stasi. Maar zoals bijna altijd in operettes het geval is, alles keert zich ten goede. Iets vergelijkbaars gold nu ook voor deze voorstelling waar de tweede helft beter werd uitgevoerd dan de eerste. Bij operettegezelschap én orkest viel vóór de pauze de bijna té se rieuze toewijding en inzet op, maar gemist werd de wervelende show, de vrolijkheid van een operette, de schwung, er was nergens losheid van lijf en leden. Luitenant von Ronsdorf was de eerste die, zij het in een bescheiden rol, acteertalent toonde. Een dieptepunt voor de pauze was wel het 'Oh habt Ihr Euch lief waar én graaf Feri en het koor ver boven hun technisch kun nen zongen. Helaas ontbrak het vrijwel overal aan zangtechniek. Het optreden, bij de bruilofsmars, van de balletgroep van Els Joos- •ten, in beeldschone zelfgemaakte kleding, was daarentegen zó per fect en gracieus, ondanks de zeer wankele, weinig maatvaste bege leiding van het orkest o.l.v. Cor Kuygrok, dat het letterlijk met kop en schouders boven de voorstel ling uitstak. Wat doen grote c ring en discipline wonderen, want ook dit zijn amateurs. Na de pauze werden nieuwe aspecten én r sen aan het gezelschap toege voegd. Voor mij was de ster van de mid dag Lilian Kanbier als gravin Stasi, de enige die acteertalent, souplesse en een uitstekende stem in zich verenigt. Haar volume was nog wat klein, maar helder, zuiver, en goed articulerend zong zij vol expressie haar rol. Ook moet zeker genoemd worden Nel van Holland, als Anhil- de, gemalin van vorst Leopold, Voor mijn gevoel een oude rot ir het vak. Met een echte operettes- tem, een ondeugende twinkeling in haar ogen, vertolkte zij stralend "Anzoletto und Estrella". Ook het koor was na de pauze veel meer op dreef. Het "Hurrah" en "Das is die Liebe" waren, op de hoge noten na, een lust voor het oor. LIDY VAN DER SPEK Politie Voorschoten pakt dieven VOORSCHOTEN - Een viertal jongens uit Voorschoten, in leeftijd varië rend van vijftien tot zeventien jaar, is afgelopen zaterdag door de Voor- schotense politie aangehouden op verdenking van een aantal diefstallen en inbraken. De jongens hebben toegegeven dat ze de afgelopen maanden diverse keren hebben ingebroken en gestolen, gezamenlijk en ieder voor zich. De jongens zijn zaterdag na verhoor door de politie in verzekering gesteld en gistermiddag verder verhoord. Om drie uur mochten ze weer vertrekken. Door het verhoor zijn de namen van diverse helers bekend geworden en zijn plaatsen waar gestolen voorwerpen liggen boven water gekomen. De politie kwam de jongelui op het spoor door een tip van de Sassen heimse politie. Deze had een jongeman aangetroffen die een luchtbuks bezat die hij had gekocht van de Voorschotense jongens. De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat hebben ze de laatste jaren nu eigenlijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trek ken? Vragen die in deze (weke lijkse) rubriek worden beant woord. Raadsleden doen - per fractie - een boekje open over hun hobby/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet-politiek geïn teresseerde streekbewoner vaak denkt. Want die plaatse lijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. OEGSTGEEST - Laten we be ginnen met het nieuws. In de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk zijn hoogovenslakken gebruikt om een pad nabij het Oegstgeesterkanaal te egalise ren. Deze slakken zijn resten van de zware metalen die bij de Hoogovens worden verwerkt Door regenval kunnen deze gifti ge metalen in het grondwater te recht komen. In een eerder sta dium verzekerde wethouder Kohlbeck dat de gestorte mate rialen 'onschuldige' lavaslakken zouden zijn. Het gaat volgens de gemeente om kleine hoeveelheden die bin nen de grenzen van het toelaat bare blijven. De hoogovenslak ken zijn er neergelegd door hét hoogheemraadschap Rijnland. De gemeente Oegstgeest heeft gevraagd om het gebruik van hoogovenslakken voortaan ach terwege te laten. "Er zijn andere materialen voorhanden, waarom zou je dan hoogovenslakken ge bruiken?", aldus het onbegrip van een Oegstgeester ambtenaar. De brenger van dit nieuws is ras-Oegstgeestenaar A.M.J. (Guus) van Eisen, 30 jaar oud, le raar aardrijkskunde op het Bona- ventura College in Leiden, bewo ner van de Willem de Merode- straat in Haaswijk en fractielei der van de Politieke Partij Radi calen in de Oegstgeester ge meenteraad. In die laatste hoeda- Guus van Eisen voor de nieuwbouw Het is tekenend dat juist de PPR in de persoon van Van Ei sen met deze onthulling komt. Zorg voor het milieu staat bij de ze partij immers hoog op de poli tieke prioriteitenlijst. Van Eisen woont op korte afstand van de plaats waar de slakken zijn ge dumpt. "Ik hoorde van Kohl beck dat het lava was, maar vol gens mij is de structuur daarvan een stuk regelmatiger". Na een paar telefoontjes met de gemeen te en de provincie was het Van Eisen duidelijk dat er rotzooi langs het kanaal was neergelegd. Het feit dat hy nu als raadslid dergelijke zaken aanhangig kan maken, moet hem deugd doen. "Als je iets wilt veranderen, moet je dat op een politieke manier dóen", geeft hij namelijk op als reden dat hij in de politiek is ge gaan. Dat politieke bewustzijn ("Betrokkenheid met je omge ving") begon in de jaren zestig. Van Eisen zat in die jaren mid den in de vernieuwende maat schappelijke stromingen. Later werd hij actief in het kerkelijk werk. Uiteindelijk zag hij in dat voor werkelijke invloed de ge meenteraad het meest geëigende - platform was. Aldus geschiedde. Steun Twee jaar geleden volgde hij tussentijds Dick Sanders op in de raad. Sanders maakt nu nog deel uit van de vierkoppige ïteunfractie van de Oegstgeester PPR. Van Eisen roemt het be staan van deze actieve achter ban: "Ze houden je in het spoor, mocht je op een bepaald moment bijvoorbeeld verslappen als raadslid, dan geven zij het sig naal dat je verkeerd bezig bent. Ook om te 'brainstormen' over bepaalde zaken, is' het goed datje met zijn vieren bent. Het is een samenspel. Het klinkt misschien gek, maar soms heb ik over een bepaalde zaak geen standpunt. Echt, dan weet ik het niet. Met je steunfractie praat je er dan over, dan begin je al met je menings vorming". Behalve dat wil de Oegstgees ter PPR ook andere dorpsgeno ten horen om te weten wat er on der de bevolking leeft en welke invalshoeken er bij een bepaald onderwerp nog meer zijn dan de al bekende geluiden. Daarom is vorige week dinsdag begonnen met een maandelijks 'spreekuur' in het gemeentehuis. Daar kan iedereen terecht die vragen aan 'de politiek' heeft. Guus van Eisen: "Je kan on mogelijk alles zelf zien. Dat met die hoogovenslakken merk ik omdat ik er toevallig vlakbij woon. Maar mensen die bij Kam steeg in de buurt wonen, hebben bijvoorbeeld gezien dat daar va ten met waarschijnlijk trichloor- ethyleen uit de grond kwamen. Dat soort waarnemingen van burgers moeten bij de politici te recht komen. Men realiseert zich dat te weinig. De politiek moet van de basis komen, maar de po litiek moet ook zorgen dat ze be reikbaar is". Radicaal In de brief die de instelling van 'spreekuren' verkondigt, wordt gesproken over 'radicale ge meentepolitiek'. Hoe radicaal is de partij eigenlijk? Van Eisen na een korte stilte: "We zijn realis- tisch-radicaal. Je moet er reke ning mee houden dat jouw standpunten niet altijd haalbaar 7\jn in een rechtse gemeenteraad met een rechts college. Maar wat je vaak genoeg ziet, is dat we met goede ideëen en goede argumen ten komen. Op zo'n moment kan je de andere raadsleden overtui gen. Zoals met de mogelijkheid om windenergie bij het zwem bad op te wekken, daar was wet houder Van Hazel eerst niet voor, maar door onze argumen ten heeft hij toch ingestemd om een keertje mee te gaan naar Hoek van Holland om te kjjken in een onderzoekscentrum voor alternatieve energie. Radicale ge meentepolitiek wil ook zeggen dat je de moeite neemt om veel tijd en energie in dingen te stop pen die jij principieel belangrijk vindt. Andere partijen geven eer der de moed op". Eén zetel, is dat niet wat wei nig? "Het is jammer dat mensen ook voor de gemeenteraad op de partij stemmen die ze landelijk een warm hart toedragen. Als de kiezers werkelijk zouden volgen wat er in de gemeenteraad ge beurt en op grond daarvan stem men, dan zou de gemeenteraad er heel anders uitzien. De WD- fractie zou beduidend kleiner zijn. Ik vind dat ze betrekkelijk weinig doen voor een fractie van zeven personen. D'66 zou groter worden als de kiezers kijken naar het raadswerk. Met één ze tel zyn ze erg karig bedeeld". Uiterlijk beantwoordt Van Ei sen niet aan het stereotype beeld i de bebaarde PPR-aanhanger met een coltrui, sandalen en gei tewollen sokken. In de gemeen teraad draagt hij een colbert, echter zonder stropdas. "Die concessie wil ik niet doen. Ik trek een jasje aan om te laten zien dat ik bereid ben het spel mee te spelen, maar in mijn hart vind ik die vormelijkheid tijdens en voorafgaande aan de gemeen teraadsvergaderingen niet zo no dig". Van Eisen deinst er niet voor terug om zijn mond open te trek ken in de raadsvergaderingen. Soms levert dat pittige discus sies op met burgemeester Scheenstra en WD-fractieleider Rijks, beiden ook niet op hun mondje gevallen. "Tja, ik ben een jong ventje in dat gezel schap, met de grootste mond. Ik heb de indruk dat Rijks me daar om weieens aan mijn oren wil trekken om me te prikkelen". Ten slotte lopen we in het kort wat 'hete hangijzers' door. Van Eisen geeft 'radicaal commen taar'. Digros? "Eerst het parkeren oplossen en kijken hoe groot die zaak eigenlijk wordt. Officieel weet de raad nog van niets, ik moet in de krant lezen dat er een onderzoek wordt gehouden". Woonwagenkampje? "Als we echt hadden gewild, zou dat kamp er al lang hebben gestaan, desnoods op een andere plek. Maar nee, het moet zo ver moge lijk van de bewoonde wereld af omdat ook in Oegstgeest een on gegronde vrees leeft die geba seerd is op vooroordelen. Wij hadden liever een paar stand plaatsen meer dan een paar min der gehad. Daarmee kom je tege moet aan de wensen van de woonwagenbewoners". Haaswijk? "Dat multi-functio- nele gebouw had er al moeten zijn. We horen veel te weinig van de discussies hierover. Het ge beurt allemaal achter gesloten deuren. Ook zou er een lagere school in Haaswijk moeten zijn. Ik wilde dat daar grond voor zou worden gereserveerd. Dat kon niet. De school in Haaswijk zal waarschijnlijk een belangrijk punt worden bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen". DIRK JAN ROELEVEN Voorschotenaar kwart eeuw 'ds. VOORSCHOTEN - Precies 25 jaar dominee was Voorschotenaar ds. A.K. van der Schoot vorige week. "Als dank én ter herinnering" bood de kerke- raad en de hervormde gemeente de jubilerende dominee gistermiddag een zangdienst aan in de Dorpskerk. Daarna maakten velen gelegenheid om dominee Van der Schoot (midden) en zijn vrouw de hand te schudden. Onder andere de gereformeerde 'collega', ds. De Zeeuw (rechts). Van der Schoot is nu bijna veertien jaar aan de hervormde gemeente van Voorschoten verbpnden. Daarvoor diende hij in Appelscha en Harich. (foto Holvast) ABONNEMENTEN n huis bezorgd Lt.L^CH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrlj. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE per jaar. per post (binnenland) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling). 250,90 345.20 65.70 89,30 22,10 lingenn (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. taling te worden voldaan. Restitutie mogelijk. Bij automatische betaling geen administra- dag ingaan. Indien één maand verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 -• Haarlem. Damiate Holding BV te HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw AJg. redactiechef: A. van Leeuwen Phr. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon iDuin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen BinTBuitenlVEcon.W.FJ. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad Gemeenschappelijke gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City, Tel

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2