Leiden ondanks zege in mineur Foreholte bouwt nu al aan de toekomst Spanning terug in rayonstrijd Een aangename avond met Nieuw Brunhilde Veel te veel balverlies Leiderdorp flitst langs leider Blitz Van der Starre snelste zeiler Elfstedentocht Algemene pakt de draad op MAANDAG 25 MAART 1985 DO/ST SPORT PAGINA 15 BVO kanshebber LEIDEN/ALPHEN - De spanning in de rayoncompetitie is door de tweede nederlaag van Blitz verder opgevoerd. Lokomotief sloop weer twee punten naderbij door een 129-84 zege op Voorne. Ton Paulides trof vanachter de driepuntslijn acht maal doel uit evenzovele pogingen. BVO toonde de stijgende vorm door MSV in Alphen met 74-65 te verslaan. Bij de vrouwen lijkt de kans dat MSV nog een wedstrijd wint definitief verkeken. De Noordwijk- se eredivisieploeg verloor zaterdag andermaal van BOB. BVO had in Jeroen van Leeuwen (24) een speler onder de borden waartegen geen Noord wij ks kruit gewassen was. Driessen hield MSV in de openingsfase op de been, maar toen de foutenlast ging mee spreken liep de thuisploeg weg naar een 21-10 voorsprong. MSV- coach Samson greep naar de press om weer aansluiting te krijgen, doch BVO liet zich niet inpakken: 38-24 bij rust In de tweede helft had de verdedigende tactiek van MSV wat meer succes, waarby met name de Alphense spelmaker Theo van Leeuwen goed van de bal werd gehouden. De Noordwijkse beker finalist had weer uitzicht op een goed resultaat bij 48-43, maar toen deed BVO definitief de wedstrijd op slot. Via 56-43 werd het uitein delijk 74-65 voor de formatie van Ben Ponsioen, die zaterdag in het strijdperk treed tegen Blitz. Trotters leverde een prima pres tatie tegen OSG, dat na een 50-32 ruststand naar een alleszeggende VrOUWen 94-68 nederlaag werd gespeeld. Bo ns Monkhorts was met 12 re bounds en 18 punten de meest op vallende speler bij de Leidenaars, die ook Leon Zaal (15 reb., 12 pnt) in de dubbele cijfers zagen komen. van Frank Wessels echter niet In dezelfde klasse won Hillegom met 63-77 (28-41) in een slaapverwek kende partij van Adams. Grasshoppers kan volgende week de titel binnenhalen nu tegen Dragons (73-66) geen misstap werd begaan en koploper Lakers verloor van Achilles. De Katwijkers moe ten nog één wedstrijd winnen om in ieder geval verzekerd te zijn van promotie. LUSV klopte Charlois met ruime cijfers: 120-75. Richard van Poelgeest (19) vier de zaterdag zijn verjaardag met het binnenhalen van de jeugdtitel. Met de juniorenploeg van Elmex maak te de Rijswijker korte metten met New Stars: 103-61. Holland Lions oefende in Rot terdam tegen de Nederlandse ju niorenploeg: 138-94 (47-38, 83-66). Oranje speelde zonder de gebles seerde Marcel Huybens (Leider dorp), maar met Frank Bey (El mex) en Marlon Dorsiel (BVO). Lisse herstelde zich tegen Mos quito's van de recente nederlagen- reeks: 83-78 (43-34). Ook zonder de voor de rest van het seizoen uitge schakelde Simon Kooiman wist Lisse achter Frans (28) en Evert (24) Luyk en de sterk acterende Theo Koomen de Amsterdammers tot capitulatie te dwingen. SDO verloor in Volendam de eer ste plaats door een 86-78 nederlaag tegen Docos. De Hillegommers kwamen al snel in foutenlast en moesten in de tweede helft gaan forceren om de achterstand (41-31, 64-59) ongedaan te maken. Dichter bij kwam SDO ondanks 23 punten MSV hield tegen BOB tot vijf mi nuten voor tijd stand (68-69), maar toen liep de Oudbeijerlandse ploeg onder aanvoering van Carla de Liefde weg naar een 72-81 (39-43) overwinning. Tineke Vos (17) was de beste speelster bij MSV. Lisse leed een dramatische ne derlaag tegen Flash (66-65), dat in het eindsignaal de winnende tref fer scoorde in het voor de bezetting van de tweede plaats cruciale tref fen. Lisse had een 33-27 achter stand bij rust weggewerkt tot 60- 65, maar ging in de laatste 35 se conden tegen de Bossche press het schip in. LUSV (62-50 zege op Ara- hernia Eagles) was opnieuw de la chende derde. Grasshoppers kan ook bij de vrouwen na de 60-75 (23-42) zege op Red Stars het kampioensfeest voorbereiden. Deze week kan ook hier de beslissing vallen. LEIDEN - Theo Kropman is een buitenstaander, maar desondanks voelde hij de sfeer zaterdagavond na afloop van het laatste competitietreffen tussen Elmex en Supercracks in de Vijf Meihal bijzonder goed aan. Met een welgemeend: "Kop op jongens, dat komt heus wel goed en tot ziens in Den Bosch", stak de spelverdeler van Werkendam het groepje nakaartende Leidenaars een hart onder de riem. "Jullie winnen heus wel van Haaksbergen. Dat moet gewoon, want ik wil straks weer een goede finale zien". Robert Jan Rijsbergen gaat Leiderdorp voor in strijd tegen Blitz. Rolf van Oort en Ton Kallenberg komen te laat, terwijl Dick Koorneef assisten- tie verleent. iroto Holvast) LEIDERDORP - Leiderdorp heeft in zijn laatste thuiswedstrijd koploper Blitz de tweede achter eenvolgende nederlaag toege bracht: 74-70. Blitz moet de reste rende twee duels tegen de al even zeer gemotiveerde streekgenoten BVO en MSV winnen om onbe twist beslag te leggen op de al lang zeker gewaande titel. Indien de Voorschotenaren uit de twee laat ste (thuis) wedstrijden niet het ma ximale rendement halen, kan het Rijswijkse Lokomotief langszij ko men en moet er een beslissings wedstrijd worden gespeeld. Leiderdorp liet zich zaterdag avond in de stampvolle sporthal 'Op Dreef van zijn beste kant zien. Blitz-coach Krouwel, die na afloop van de wedstrijd door de spannin gen onwel werd, gooide vooraf olie op het derbyvuur door met steun van arbiter Snijder de Leiderdor- perse-wan 'hun' bank te veijagen, hetgeen voor de thuisploeg als de bekende rode lap op de stier werk te. Marcel Sommeling (14) had op ponent Wil Moerer in zijn zak en gaf de Leidenaar een rondleiding door de speelzaal, terwijl een sterk spelende Daan van Egmond (17) met dunks en geblokte schoten (Van Oort, Van Niekerk) eveneens voor spektakel zorgde. Blitz kwam al in de eerste helft op een 24-12 achterstand, maar kon vlak na de rust (39-31) terugkrabbe len tot 41-39. Ingrijpen van Van Eg- mond bracht Leiderdorp in veilig heid (47-39) en zorgde voor een ou derwetse stemming op de tribunes. Een driepunter van Ton Kallen berg verhoogde de spanning bij 72- 68, maar Leiderdorp hield het hoofd koel: 74-70. Zonder een spoor van teleurstel ling te tonen hadden hij en zijn ploegmakkers even daarvoor door de 80-73 nederlaag hun laatste theoretische kansje op het halen van de play-offs in rook zien op gaan. "Maar daar geloofden we toch al niet meer in", verwoordde ook Cock van de Lagemaat de ge voelens. Net als Kropman probeer de de joviale center van het Neder landse team vervolgens om de Leidse gezichten wat 'bij te stel len'. "Jullie zijn de besten. Laat dat nou eens een keer zien". Harrewijn, Wiel, Van Helfteren en Heijdeman wisselden na die lof- betuigingen plichtmatig wat be dankjes uit, maar echt opvrolijken konden die woorden hen toch niet. De generale repetitie voor de mini serie van drie wedstrijden tegen Haaksbergen gaf daartoe ook geen enkele aanleiding. Al putte de im mer optimistische coach Harre- wijn toch nog wel een beetje moed uit de overwinning op Werkendam. "Dat is so wie so geen slechte ploeg. Daarbij ben ik tevre den over het schotpercentage van 56 en het voordelige saldo van 13 rebounds." Record Daartegenover evenwel stond een seizoenrecord van maar liefst 24 keer balverlies. Een dergelijke uiting van concentratiegebrek, slordigheid of gehaastheid past nu niet bepaald in het beeld van een ideale voorbereiding op wat mis schien woensdag wel de belang rijkste wedstrijd van het jaar wordt. Toon van Helfteren reali seerde zich dat ook. "Die eerste wedstrijd moeten we winnen. An ders zie ik het somber in". Hoe de routinier, die zelf ook vijf keer de bal weggaf, dat exorbitant hoge aantal weggevers tegen Werkendam moest verklaren wist hij niet precies. "Een combinatie van factoren, denk ik. Niet ieder- Elmex Leiden Supercracks 80-73 (39-35) Scores LEIDEN - Beek 21 (9), Lockhart 14 (8), Kragtwijk 13 (10), Wiel 11, Hagens 10, Heijdeman 6, Van Helfteren 5, Van Dam 0. Schotpercentage 56, rebounds 39, balver lies 24. WERKENDAM - Polk 24, Camero 16, Knight 14, Van de Lagemaat 10, De Jager 5, Govers en Van der Pijl 2, Kropman 0. Schotpercentage 49, rebounds 25, balver lies 16. Vijf fouten: Camero irsnijc i: 300. a Dijkema een was bij de les. Anderen daaren tegen misschien juist overgecon centreerd. Daar kampen we al een paar weken mee. Geen prettige we tenschap, met de wedstrijd tegen het gevaarlijke Haaksbergen in het vooruitzicht. Doen we dat tegen hun ook, dat worden we zoekge- speeld." Dat gebeurde tegen Werkendam dus niet. Om de doodeenvoudige reden dat de tegenstander de bal op zijn beurt net zo gemakkelijk weer teruggaf. Zestien maal om precies te zijn en dat bracht het to taal van beide teams op veertig zo genaamde turn-overs. Eén per mi nuut. Geen wonder dat de wed strijd een tamelijk rommelig ka rakter had. Wat nog eens extra in de hand werd gewerkt door de warrige beslissingen van het arbi trale duo. Van wie met name Dijke ma op dit eredivisie-niveau beslist nog niet thuishoort. Kans Tussen de bedrijven door werd er ook nog gebasketbald en op de aanvangsfase na (8-12) verkeerde Leiden de verdere wedstrijd niet of nauwelijks in de problemen. Tot tweemaal toe kreeg de thuisclub zelfs een kans om de partij van zijn spanning te ontdoen, als gevolg van een betere schotkeuze en een duidelijk overwicht in de rebound. i balver- Het eerste breekpunt kwam zes minuten voor rust. De Leidse fast- break trad toen even in volle wer king en Werkendam moest tot tweemaal toe aan de noodrem trek ken. De opzettelijke fouten van Govers en Camero en de techni sche fout van Knight bracht Wiel driemaal aan de vrije worplijn waardoor Leiden een gaatje van tien punten sloeg: 34-24. Maar de weggevers veertien, vijftien, zes tien en zeventien deden de voor sprong net zo snel weer slinken tot 39-35 bij de rust. Dunks Zes minuten na de pauze sloeg opnieuw de vlam in de pan dankzij twee vernietigende dunks van Jer ry Beck, opnieuw de enige speler aan Leidse zijde die er blijk van gaf echt klaar te zijn voor het grote werk. De score schoot naar 63-55. Die voorsprong bouwde Leiden weliswaar niet verder uit, maar aan de andere kant zag Werkendam daarna geen kans meer om het gat te dichten. Dichterbij dan vijf pun ten (68-63, 76-71) kwam de hevig pressende ploeg van Roel Tuinstra niet. In tegenstelling tot de rest van de speeltijd hield Leiden in de res terende minuten de bal namelijk koel en professioneel vast. Dat was dan nog een lichtpuntje voor Harrewijn, want in de play offs tellen de laatste tikken van de klok zwaar mee. Een spannende slotfase is eerder regel dan uitzon dering en tegen het wanhopig vechtende Werkendam liet Leiden in elk geval zien in dergelijke om standigheden de situatie het hoofd te kunnen bieden. Maar ook dat vermocht de immer reëele Van Helfteren niet van mening te ver anderen. "Ik ben er niet gerust op", sprak hij nogmaals. AD VAN KAAM LEIDEN - Foreholte bouwt aan de toekomst. Dat is gisteren in de voorlaatste wedstrijd van de zaal handbalcompetitie wel gebleken. Het Haagse Wings dat nog een theoretische kans had op het kam pioenschap in de eerste divisie A kwam in eigen huis op volle oor logsterkte binnen de lijnen. Fore holte daarentegen miste Nel Geer- lings, geschorst, en Ellen van Dam, geblesseerd, terwijl Elly Hoek nog niet volledig fit toch meespeelde. De taktiek die Foreholte in de thuiswedstrijd met succes tegen Wings toepaste, een 4-2 defensie met het accent op de Haagse schut ters Hannie en Thera Loof, leverde in de eerste helft geen rendement op omdat de achterste linie een verdedigster van het kaliber Nel Geerlings ontbeerde en de tandem die de zusters Loof in bedwang moest houden Ellen van Dam mis te. De rust ging daaroms in met een duidelijke 10-4 voorsprong voor Wings. Maar de Voorhoutse jeugd, Anita Bax, Marianne de Groot, Anja van der Ploeg en Jacqueline Aardman, leert snel. Evenals nieuwkomer Monique van Beelen. De tweede helft kon Wings weliswaar nog ne gen treffers laten aantekenen, maar Foreholte stelde daar tien goals tegenover. Derhalve 19-14 voor Wings. Monique van Beelen scoorde viermaal, Jacqueline Aardman liet met twee breakouts zien dat Foreholte op dit spelon- derdeel niet alleen afhankelijk is van Ellen van Dam. Marianne de Groot en Anja van der Ploeg scho ten beide eenmaal raak. Als straks de vedetten afscheid nemen zullen hun plaatsen zonder mankeren kunnen worden bezet. Foreholte hoeft over "morgen" geen grote zorgen te hebben. In de veldhandbalcompetitie verloren de vrouwen van Oase in de landelijke eerste klasse met 6-7 van WIK uit Rotterdam. De man nen van Saturnus wonnen, even eens in de eerste klasse, met 11-7 van DWS uit Schiedam. SNEEK (ANP) - John van der Starre heeft gisteren voor de derde keer de Elfstedentocht voor plank- zeilers, met start en finish in Sneek, gewonnen. De 24-jarige zei ler uit Den Haag had na de 220 kilo meter een voorsprong van 26 mi nuten op de als tweede aankomen de Olympisch kampioen Stephan van den Berg. Van der Starre zette zijn achter stand van zes minuten op de leider na de eerste dag, Marcel Reintse- ma, pas in de slotfase van de strijd om in een voorsprong. Vooral tus sen Dokkum en Leeuwarden maakte Van der Starre goed ge bruik van de in zijn voordeel zijnde weersomstandigheden. De surfer uit Den Haag had in tegenstelling tot veel concurenten een klein en licht zeil gemonteerd en kon daar op het lange stuk met tegenwind veel beter mee uit de weg dan zijn opponenten. In Bartlehiem was van zijn aanvankelijke achterstand nog slechts iets meer dan een mi nuut over. In Leeuwarden lag hij al vier minuten voor. Op het stuk naar Sneek breidde hij zijn voor sprong sterk uit tot de uiteindelijk 26 minuten en 21 seconden. De nummers één en twee van het alge meen klassement na de eerste dag, Marcel Reintsema en Hans van Stekelenburg, vielen op de tweede dag terug. Reintsema werd tenslot te derde in het eindklassement door een vierde plaats in de tweede etappe. Einduitslag: 1. John van der Starre (Den Haag) 220 kilometer in 22 uur, 20 minuten en 57 seconden; 2. Stephan van den Berg (Heemste de); 3. Marcel Reintsema (Apel doorn). Oase zat WIK de hele wedstrijd op de hielen. Helma van der Geest vertolkte weer een hoofrol en was met twee treffers en een schitteren de aangever uit een vrije worp op Genie Hoogenboom ook zonder meer de beste speelster van het veld. Een gelijkspel zou de krachtsverhouding het best heb ben weergegeven maar het geluk lachte WIK in laatste minuut toe toen Anita van der Poel vanuit de linkerhoek een kogel losliet die van paal naar paal langs een ver steend toekijkende Rotterdamse keepster weer uit het doel caram boleerde. Het bleef 7-6 voor WIK. Saturnus miste tegen DWS An ton van Noort, Jan Wolter Ijssel de Schepper en Feiko Cogler. De wis sels waren gisteren Andre van Leeuwen, terug van weggeweest, en Pedro Melita. DWS kon van die wissels bij Saturnus niet profite ren. De Schiedammers probeerden wel door wijziging in hun aanvals- concept, van 3-3 naar 4-2, de giste ren goed functionerende Leidse defensie in de problemen te bren gen maar slaagden daar niet in. Pas toen Saturnus met de stand 9-3 in de tweede helft de teugels wat liet vieren kon DWS terugko men, 9-7. Saturnus ving de Schie dammers in de slotfase op met een tempoverhoging die de marge op vier treffers bracht, 11-7. Anton Klok was gisteren vanuit de twee de lijn weer eens ouderwets ge vaarlijk met zijn dreunende sprongschoten en in het Saturnus doel stal Ad van Fessem de show van zijn maat Rob Otten. In de landelijke tweede klasse verloren de vrouwen van MMO met 8-9, rust 4-6, van Ancora. De mannen van HVV '70 gingen on- verrichterzake naar Actief in Rot terdam. Vanwege absentie van het scheidsrechterlijk duo vond de wedstrijd geen doorgang. MMO miste tegen Ancora twee speelsters uit de basisploeg, Conny van Goossen en Ilonka Wolvers. Maar als de defensie de uitstap op de balbezitsters niet af en toe had gelaten voor wat het was zou Anco ra niet met de winst zijn gaan strij ken. Nu kwamen er enkele af standschoten door die doel troffen. Pas in de tweede helft ging ook MMO over op de taktiek van Anco ra. Paal en lat stonden toen een MMO- zege in de weg. FRANK BONTE De kleuters van Nieuw Brunhilde stoeien met een 'menuet' in de Apollohal in Oegstgeest. LEIDEN - Met een drietal inhaal- duels is de korfbalcompetitie be scheiden begonnen aan het tweede deel van het veldseizoen. De Alge mene pakte de draad uitstekend op, won met 5-6 bij KVR en nestel de zich aan kop van de tweede klasse D. Velocitas en hield slechts een punt over aan het duel tegen Merwede (7-7) en Crescendo bleef puntloos bij DKC (11-9). De zorgen van het zaalseizoen, waarin het zich ternauwernood redde, schudde De Algemene bij zonder snel van zich af, want op het veld immers lokt een klasse ring in de top van de ranglijst. Een tegenslag was het afvallen van Adrie Rusman (rugblessure), maar in Janny van Iterson had coach Hans van Zonneveld een minstens even geroutineerde vervangster. Na de opening van Jory Sjardijn (0- 2), zorgde zij voor een 2-3 ruststand en vervolgens voor 2-4. OEGSTGEEST - Zijn gymnastiek-uitvoeringen uit de tijd? De verenigingen in deze tak van sport roepen dat al jaren, maar de vraag blijft of het werkelijk zo is. Uitvoeringen in Leiden zijn de laatste vijftien jaar in onbruik geraakt door een combinatie van oorzaken. De technische leiding van een vereniging, over het algemeen veel minder betrokken bij een club dan vroeger, vindt het maar een zware, tijdrovende klus; de (jeugd)leden hebben nogal eens moeite het geduld en de concentratie op te brengen om langdurig met een bepaalde oefening bezig te zijn en ten slotte is er het financiële aspect. Verreweg de beste en gezelligste plaats om een uitvoering te geven, is de Stadsgehoor zaal (een accommodatie met een grote traditie op dit gebied), maar die is eenvoudig voor een doorsnee-ver eniging onbetaalbaar geworden. Dat alles betekent allerminst dat de gymnastiek-uit- voering, mits aangepast aan deze tijd, achterhaald is. Integendeel. De 60-jarige Leidse damesgymnastiek vereniging Nieuw Brunhilde toonde dat zaterdag avond nog eens aan met haar uitvoering in de Oegst- geester Apollohal, waarnaar men was uitgeweken. Een zaal boordevol toeschouwers (onder wie Nieuw Brunhildes ere-presidente, de 86-jarige mevr. Van Dorsten, de gewezen beschermvrouwe van de vereni ging, mevr. Vis en voorts afgevaardigden van tal van zusterverenigingen) zag een aardig, gevarieerd pro gramma, dat het bekijken zeker waard was. Het inte ressante van een uitvoering is dat men een inzicht krijgt in hetgeen er in een vereniging aan ideeën leeft, ja, wat de spankracht van een club is. Eens te meer bleek dat het niet per se iets moeilijks hoeft te zijn om de aandacht gevangen te houden. De leukste nummers van de avond: 'Putting on the hat', 'Kinderen voor kinderen'. 'In smurfenland' en 'Zwart wit' hadden helemaal niet zo'n ingewikkelde struc tuur, maar ze boeiden door een mengeling van oor spronkelijkheid, leuke, sfeervolle costumering en ver zorgde uitvoering. Jazz-gymnastieknummers als 'Walking in the suns hine' (meisjes) en "Lost in music' (dames) waren am bitieuzer van ontwerp, maar oogden minder, omdat er óf te weinig op geoefend was óf omdat ze te veel verg- den van de uitvoerende groepen. Men toonde zich in elk geval te afhankelijk van de leider/ontwerper die op enige afstand de nummers meedeed. Of moet men zeggen: vóórdeed? De keurgroep deed op lange mat en minitramp aller minst opzienbarende dingen. De indruk die zij achter liet was toch plezierig, want wat er werd getoond, was aangenaam om te aanschouwen. Er werd netjes ge werkt. Nieuw Brunhilde had maar heel weinig toestelnum mers in het programma opgenomen. Zeker als men dat vergelijkt met vroeger tijden. Wat werd gebracht, vroeg bepaald niet om meer. De puur technische gymnastiek is de afgelopen jaren eerder zwakker dan beter geworden, zo viel te constateren. Niet alles wat Nieuw Brunhilde zaterdagavond liet zien, was dus goed. Bepaalde nummers kenmerkten zich door een zekere rommeligheid, maar de algemene indruk was stellig dat de uitvoering gezien mocht wor den. Het gastoptreden van 'Ten Voeten Uit' met jazz- gymnastiek van hoge kwaliteit droeg daar zeker ver der toe bij. Tien jaar geleden, bij het gouden jubileum, had Nieuw Brunhilde voor het laatst een uitvoering gege ven. Zal er nu opnieuw een decennium overheen gaan voor men zich er weer aan waagt? RUUD PAAUW Was de eerste helft het betere veldspel van De Algemene, na rust waren er twee gelijkwaardige ploe gen aan het werk in de zware Rijs wijkse klei. KVR kwam na 3-5 (Martin Flippo) terug tot 5-5, maar de voor de zieke Bert Molloy inge vallen Alfred Lambooy besliste in de laatste minuut het duel: 5-6. Een helft lang bleef Velocitas in het duel tegen Merwede op de nul steken. De donderspeech van coach Piet l'Ami in de rust sorteer de duidelijk effect, want al na vier minuten hadden Jeroen van Driel en Ron Goudsmit de achterstand opgehaald tot 3-2. De gelijkmaker van Rien van Poelgeest liet echter tot de vierentachtigste minuut op zich wachten: 7-7. Heieen van Om men, Martine van der Water, Ste ven de Ronde en Jeroen van Driel scoorden eveneens. Crescendo raakte in de de eerste helft ver achter op DKC. Na rust (6-1) kwam de ploeg van coach Ruud Niesing aanmerkelijk beter voor de dag en even leek de omme keer mogelijk. Bij 8-7 bleef de ge lijkmaker echter uit en toen Cres cendo op 9-7 een strafworp onbe nut liet, was het pleit wel beslecht. Via 11-7 werd een 11-9 eindstand bereikt, waarvoor Anita Alberts (3), Joke Geijer (2), Wilfred Coraelisse, Hans Westerbeek, John Huigsloot en Alphons Coraelissen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15