RCL blijft in de gevarenzone Noordwijk mist de juiste instelling Quick Boys nog niet rijp voor titel Ondanks deling (1-1) tegen sterker Rijnsburgse Boys Belangrijke punten Katwijk en Ter Leede Kozakken Boys neemt leiding over Misstap MVKV en Voorschoten Lisse-SHO 11 zware klus MAANDAG 25 MAART 1985 PAGINA 13 KATWIJK - Eens te meer bleek za terdag dat Quick Boys nog niet rijp is voor de titel in de eerste klasse. Na het ontnuchterende 0-3 verlies tegen middenmoter NSW, staan de blauw-witten weer met beide benen op de grond. Een misser voor open doel, want bij winst had Quick Boys weer volop in de titel race kunnen meedraaien. Van te voren stond reeds vast dat Quick Boys het op Nieuw-Zuid niet gemakkelijk zou krijgen. De Numansdorpers mogen worden gerekend tot wat trainer Martin van Vianen na afloop kwalificeer de als "kick and run-ploegen", die zich, zoals een hoop van onze te genstanders, voor het eigen doel opsluiten en gokken op de counter. Dat is voor ons altijd moeilijk voet ballen". Dat beproefde concept zette za terdag voor NSW zoden aan de dijk. Deels lagen de individuele kwaliteiten van snelle aanvallers als Reedijk en Van Trigt daaraan ten grondslag. De Katwijkse ach terhoede ging echter bij de doel punten evenmin vrij-uit, terwijl de Quick Boys-aanval erg slordig om sprong met de doelkansen die er dan toch nog kwamen. De eerste dertig minuten beloof den niet veel goeds voor de amuse mentswaarde van het duel. NSW wachtte rustig af, terwijl Quick Boys voorzichtig begon en zich be perkte tot een aantal schoten uit de tweede lijn. Deze konden echter de, bepaald niet van lengte ge speende, doelman Beider nauwe lijks verontrusten. Opvallend was reeds in die fase de vrije rol die aanvoerder Freek Rienks vertolk te. De voorstopper kreeg alle ruim te om mee op te schuiven. De aan vallende acties van de thuisploeg kwamen dan ook nadrukkelijk via hem te lopen. Keerzijde daarvan was, dat Kees van Rooyen een ver loren wedstrijd speelde, de centra le middenvelder kwam nauwelijks in het spel voor. Meer dan een tweetal door Martin van der Plas gemiste kansen leverde het eerste halve uur uiteindelijk niet op. De Katwijkse defensie, met Jo- han Jonker als een souvereine laat ste man, oogde onderwijl solide in elkaar te zitten. Een ongelukkige dag van Leo van Delft gooide ech ter roet in het eten. In de 30ste mi nuut leverde Van Delft de bal par does in bij Van Trigt, die tot geluk van Quick Boys met de eerste kans voor zijn ploeg nog geen raad wist. Toen de sobere mandekker het le der drie minuten later opnieuw slecht raakte, ging het echter wel mis. Ditmaal was Reedijk er als de kippen bij om de bal op te pikken, om na een korte demarrage Johan Jonker en de nog altijd in de plaats van Theo Guyt keepende Kees de Best het nakijken te geven: 0-1. Die tegenvaller betekende voor Quick Boys het sein om gretiger de aanval te zoeken. De NSW-achter- hoede, waarin laatste man Jos Bol ogenschijnlijk niet werd gemist, hanteerde daarbij op adequate wij ze de buitenspelval. De kansen voor de Katwijkers bleven daar door beperkt. Goaltjesdief Martin van der Plas, wel steeds op de juis- Marco van der Plas glipt langs Peter de Jongste, maar kan niet doorbre ken. Hij gaat in de 'sandwich'. (foto Holvast) te plaats staand, wist daarbij een tweetal mogelijkheden (waaronder één via een op zich fraaie omhaal) opnieuw niet te benutten. Na de rust voerden de Katwij kers de pressie verder door. Rond de 60ste minuut geraakte de NS W-defensie zelfs even in lichte paniek, maar echt profijt trokken de blauw-witten daar toch niet uit. Marco van der Plas zocht wanho pig naar zijn vorm, terwijl Kees Varkevisser de acties van de ge blesseerde Leen van der Plas niet kon doen vergeten. Van de vleu gels kwam pas gevaar, wanneer de gretige middenvelder Floor van Duyn zich aldaar met de gang van zaken bemoeide. Voor het overige moest alles via het overvolle cen trum worden gespeeld. De kansen bleven op deze manier beperkt, ze ker toen de Numansdorpers hun gelederen weer wisten te sluiten. De komst van Arnold Boers voor Leo van Delft mocht daar geen ver andering in brengen. Tien minuten voor tijd ging het aan de andere zijde pardoes mis. Na een afgeweerde en vervolgens weer teruggebrachte cornerbal, dachten de Katwijkers de tegen stander buitenspel te kunnen zet ten. Zij zagen evenwel de nog in de doelmond aanwezige Floor van Duyn over het hoofd, hetgeen Van Trigt de kans bood om de bal na een eerste stop van goalie De Best via de rebound in het doel te drop pen: 0-2. Daarmee was het pleit beslecht. Zonder veel fortuin vocht Quick Boys verbeten voor de aansluiten de treffer. Het was echter Van Trigt die op slag van tijd vanuit een te genstoot de eindstand op 0-3 be paalde. Trainer Van Vianen wijtte de pijnlijke nederlaag aan een complex van factoren: "Een onge lukkig scoreverloop, het niet be nutten van de kansen, de druk op de spelers en het doorwerken van de benoeming van een nieuwe trai ner. De titel kunnen we wel verge ten, maar nu we vrijuit kunnen spelen zit er misschien nog een pe- riodetitel in". RUUD DOBBELAAR WERKENDAM - Olé, olé. Kozakken Boys, olé. "Ben jij de trainer. Gefeliciteerd, zeg. Ik ben de burgemeester. Ga zo door hè". Feest in Werkendam, na de 1-0 overwinning van de plaatselijke Kozakken Boys op Noordwijk. Zelfs de burgemeester, die veel te laat arriveerde om getuige te zijn van het winnende doelpunt, was enthousiast. Extra trots als de Werkendammers oktober bij Zwart Wit'28), had trappen. En in de duels win je het na een artikel vorige week in een Noordwijk afgelopen zaterdag met niet van die bullen", landelijk ochtendblad op hun dorp een overwinning de tweede perio- met kerk, kroeg, voetbal- en bas- de-titel en ook goeddeels het kam- ketbalclub zijn, laaide de euforie pioenschap veilig kunnen stellen, na de overwinning van zaterdag middag hoog op. Begrijpelijk, Zover kwam het niet (wat die pe- want Noordwijk staat in het Mer- riode-titel aangaat moet Noordwijk wede-dorp in zeer hoog aanzien en komende zaterdag één punt goed om dan eigenhandig die ploeg van maken op Kozakken Boys) en daar de bovenste plaats te verdringen, maakten de Noordwijkers geen al bepaald geen alledaagse te groot probleem van. De weg is nog lang, heet dat dan. Ze konden de zoveelste trouwens alleen maar kwaad zijn kost. Kozakken Boys nieuwe leider in IA. Van alle clubs op zichzelf. Naar aanleiding die bovenaan hebben gestaan uitspraken van Kozak Philip den bleek Noordwijk tot nog toe het meest honkvast. Hield aanvanke lijk een hele meute kanshebbers beurtelings toezicht vanaf de hoog ste trede, sinds begin februari had ken Boys niet in de broek te doen. de Eelman-ploeg de leidende posi- Geheel tegen hun gewoonte in was tie in handen. Na een score van 17 Noordwijk niet bepaald baldadig, punten uit de voorgaande negen "De mentaliteit vóór de wed- wedstrijden (de laatste nederlaag strijd was goed. Ze zouden het hele in competitie-verband was eind veld onder pissen, maar van die in stelling zag je niets terug", consta teerde John Eelman verbitterd. "In dit soort wedstrijden moetje buffe len, dat hoort erbij. Zeker hier bij Kozakken Boys". Geert Jan Bak ker (ondanks zijn spierblessure van vorige weken weer van de par tij) daarentegen: "We vergaten te voetballen. We speelden ons eigen spelletje niet, maar pasten ons aan de tegenstander aan. Oké, we kre gen dan weinig gelegenheid om te kaatsen, maar we hebben het ook niet geprobeerd. Allemaal lange LEIDERDORP - RCL sprokkelt langzaam maar zeker zijn puntjes bijeen. En dat is maar goed ook, want ondanks dat de Bloemerd-formatie na de winterstop aan de beterende hand is, blijft de ploeg in de gevarenzone. Tegen Rijnsburgse Boys mocht RCL weer een belangrijk punt aan het totaal toevoegen (1-1), dat voor de jubilarissen Dick van der Bijl en Ab Braat (allebei 250 wedstrijden) een passend cadeau bleek te zijn. Een overwinning had natuurlijk het feest kunnen completeren, doch was niet verdiend geweest. Alleen Rijnsburgse Boys kwam daar namelijk voor in aanmerking. Van het begin af aan namen de gas- ten uit Rijnsburg (zonder de zieke Johan de Kroon en de geblesseer de Fred Arroyo) het heft in handen en zette RCL onder druk. Een doel punt leek een kwestie van tijd, maar al snel werd duidelijk dat de aanvalsopzetten niet constant ge vaar opleverden. De beste moge lijkheden bleven evenwel voor de Rijnsburgers. Huug Aandewiel be sloot een actie met een schot, dat net naast de verkeerde kant van de paal belandde. Het zou wat betreft Huug Aandewiel bij dit ene gevaar lijke moment blijven. Door een zware overtreding van Ruud Boen dermaker (ten koste van een boe king) moest de Katwijker al vroeg het strijdtoneel per brancard verla ten. Rijnsburgse Boys raakte niet uit zijn evenwicht door deze tegenval ler en ging met invaller John van Soest als links-back (Paul van der Blom schoof op naar de middenli nie) op dezelfde voet verder. Zo kopte Rob Gillissen, na een terug kaatsend schot van Wim Drieber gen, net naast en schoot Marcel van der Blom, na een één-twee combinatie met Martin de Louw, iets te hoog. Surprise RCL daarentegen was aan aan vallen nauwelijks toegekomen en opereerde machteloos. Dat de Lei derdorpers de score openden mocht dan ook verrassend heten. Door goed storend werk van Ron van der Post leed Toon Houteka mer balverlies, waarna de in balbe zit gekomen Pierre van Gemerden de opkomende Peter Siera op maat bediende. Laatstgenoemde steven de alleen op doelman Henk van Voorbergen af, omspeelde deze en werd vervolgens door diezelfde Van Voorbergen bij de enkels ge pakt. 'Slachtoffer' Siera schoot de toegekende strafschop zelfverze kerd binnen: 1-0. Rijnsburgse Boys, dat nu in- plaats van een voorsprong tegen een achterstand aankeek, zette zich eveneens over deze teleurstel ling heen en kwam vlak voor rust op gelijke hoogte. Een in de 'pot' gedeponeerde bal belandde voor de voeten van Paul van der Blom, die het leder in de linkerhoek plaatste: 1-1. Tempo RB-captain Jack Manuputty feliciteert de jubilerende Dick van der Bijl »n Ab Braat. Zij speelden hun 250ste wedstrijd in RCL's eerste, (foto Holvast) Het tweede gedeelte gaf aanvan kelijk eenzelfde beeld te zien. Een machtiger Rijnsburgse Boys en een ongewild verdedigend RCL. Doch, naarmate de wedstrijd vor derde veranderde dat. Het vel- doverwicht dat de bezoekers gedu rende het grootste deel van twee strijd bezaten, ebde weg. RB-trai- ner Arie Lagendijk: "Door het ho ge tempo konden we het de laatste twintig minuten conditioneel niet meer aan". RCL kon het initiatief niet over nemen, omdat de Mouter-brigade net zoals Rijnsburgse Boys teveel had moeten geven. Linksbuiten Ron van der Post bijvoorbeeld liep meer achter de herhaaldelijk opko mende Martin Toet aan dan ander som het geval was en kon daardoor in aanvallend opzicht, gelijk zijn medespelers, geen potten breken. Het geringe gevaar betekende voor keeper Henk van Voorbergen een rustige middag. Iets wat colle ga Peter van der Heyden niet over kwam. De RCL-goalie moest voor al in de eerste twintig minuten na de thee een aantal keren hande lend optreden. Doelpogingen van Wim Driebergen, Martin de Louw en Paul van der Blom stuitten op Van der Heyden, terwijl een ande re inzet van De Louw juist naast ging. Mede door de RCL-defensie (met de uitblinkende Cees Ruis na een schorsing weer terug in de ge lederen), was er daarna van echte dreiging geen sprake meer en viel de tot dan toe zeker aantrekklijke confrontatie terug. Met de komst van Ben Heems kerk voor Sieto Schalkers gelukte het RCL de bal wat langer in de ploeg te houden, maar stelde de Racing in zijn geheel toch teleur. Alleen scheidsrechter Heil uit Rot- Stijlvolle actie van Rob Gillissen, die overigens geen doelpunt oplevert. Dick t Ab Braat en Cees Ruis zien met bewondering toe. terdam vervulde nog een 'hoofd rol'. Overtredingen van Arie van Dijk, John van Soest (beide Rijns burgse Boys) en Peter Siera (RCL) bestrafte hij met een officiële waar schuwing. Karakter Ondanks dat er voor beide doe len weinig meer te beleven viel, zakte de amusementswaarde niet tot een bedenkelijk peil. Door een enorme inzet van zowel Rijnsburg se Boys als van RCL, bleef het tref fen het bekijken waard. Arie La gendijk zat na afloop wel met een kater. "Gezien het spelbeeld had winst verdiend geweest". Collega- oefenmeester Laurens Mouter toonde zich wel content met het behaalde puntje, maar was niet ge heel tevreden over het op de mat ten toon gespreidde spelletje. "We spelen nog steeds een tempo te laag". Dat RCL aan het einde van het seizoen 'intensive care' als eer steklasser zal verlaten, is daarom voor Mouter nog lang niet zeker. HENRY POUW LEIDEN - Dankzij een 0-2 ze ge op Die Haghe handhaafde Katwijk zich aan kop in de der de klasse. Onderaan de rang lijst behaalde Ter Leede een kostbare 0-1 overwinning bij Hoekse Boys. Al in de eerste helft besliste Katwijk de topper. Guidi van der Bent zag na vijfentwintig minuten zijn schot gekeerd door de Haagse doelman, maar de scheidsrechter oordeelde dat de bal de lijn al was gepas seerd. Tien minuten voor rust plaatste Floor Schaap een vrije schop loupezuiver voor de voe ten van de toegesnelde Wim Guyt-2, die koppend 0-2 liet no teren. Or» ap7atr v?n trainer Cïp- re beperkte Katwijk zich ver volgens tot de consolidatie van de voorsprong. Pas na rust (0-0) barstte de strijd werkelijk los bij Hoekse Boys-Ter Leede. Eindigde een vrije trap van Rob Enthoven over zeventien meter zes minu ten na de hervatting nog op de paal, even later zorgde dezelfde Sassenheimer, op aangeven van Jan van Harskamp, voor 0- 1. Het slotoffensief van de thuisploeg leverde in het laat ste kwartier ondanks een fors aantal vrije- en hoekschoppen geen gevaarlijke situaties op voor het doel van Ter Leede keeper Jan Blankenspoor. Geen toeval Nu is Kozakken Boys lang niet meer louter een toonbeeld van on verzettelijkheid, dat in de loop der jaren menige topper in problemen bracht op sportcomplex 'de Vier- laan'. Trainer Gert Bals, wiens naam onverbrekelijk met Ajax ver bonden zal blijven, heeft voetbal in Kozakken Boys gebracht. "Van huis uit was het hier altijd 'van dik hout zaagt men planken', maar nu zit er een beetje lijn in. De juiste spelers staan op de juiste plaats en er is spel- en ploegdiscipline". "Van begin af aan hebben we er in geloofd", noemde Bals de goede prestaties geen toeval, "al komt voor een kampioenschap natuur lijk meer kijken. De wedstrijd vori ge week tegen Excelsior Maassluis was een half uur hardstikke goed en daarna werkelijk het aanzien niet waard. Maar goed, je wint en blijft in de top meedraaien. Dat zal wel het geluk van de kampioens- ploeg zijn". Onverstoorbaar, zo blijkt wel, droeg Bals zaterdagmiddag bij aan het feestgedruis. Hij wilde zijn spe lers kennelijk niet in hun overwin ningsroes storen, waarschuwde niet voor een al te uitbundige hoe- ra-stemming. Was het niet beter zijn Boys in bescherming te nemen tegen de druk van buitenaf, die ge zien de betrokkenheid van 'heel Werkendam' (2100 toeschouwers) onmeetbare vormen zal aannemen. Bij Noordwijk mogen ze daar dan zogezegd aan gewend zijn ge raakt, maar Ivan Hermans stelde na het verlies in zekere zin opge lucht "dat het misschien wel goed is dat nu even een andere ploeg op de eerste plaats staat". Dat is type rend voor de last die per definitie op de schouders van een lijstaan voerder drukt. Indruk De eerste minuten maakten dat Noordwijk toch meer onder indruk van Kozakken Boys kwam, dan de ploeg wilde doen laten blijken. Het openingsoffensief leverde de thuis club geen uitgespeelde kansen op, maar Noordwijk (met de van hun spierblessures herstelde Wetzel en Smits op de bank, Eelman: "Nee, dat heeft niets te maken met het feit dat dit team de laatste weken won") kreeg weinig kans in de wedstrijd te komen. Ook later niet. Daarvoor had Noordwijk veel te weinig balbezit. "Dat eerste half uur lieten wij geen voetbal zien dat waardig kon worden bevonden voor een top- ploeg", sprak Eelman bestraffend. "Drie, vier spelers bleven duidelijk beneden hun mogelijkheden. En als je dan ziet hoe zo'n goal tot stand komt, dat is gewoon belache lijk". In de 19de minuut, de burge meester zou pas ruim vijf minuten later arriveren, dropte Bert Schou ten na balverlies bij het uitverdedi gen met een halve omhaal de bal achter de te ver voor zijn doel staande keeper Dick Dortmundt heen: 1-0. Noordwijk kon tot aan de rust niets terug doen. Het mocht blij zijn dat in de laatste vijf minu ten van de eerste helft Cees van Reyn en Schouten Kozakken Boys niet op 3-0 zetten. Bij de kans voor Van Reyn verijdelde Simon van Beveren op het nippertje de vrij wel zeker beslissende 2-0. Ruimte Zelfs na rust, toen Andries Wendt als extra middenvelder ope reerde, zou Noordwijk niet aan één uitgespeelde mogelijkheid toeko men. "Omdat we toch spitsen heb ben die een beetje ruimte moeten hebben", zei Hermans. Samen met Vink, die bij de correct leidende scheidsrechter Pleunis naar de ge- vatheidsprijs solliciteerde, had hij de pech dat de bal in voorkomende gevallen niet juist voor de goal kwam of in de kluts steeds de ver keerde kant opstuiterde. "Maar als je ervoor knokt, is dat dikwijls an dersom", verweet Eelman zijn spe lers nogmaals een onjuiste instel ling. Noordwijk kreeg pas laat in de tweede helft haast. Omdat Van Reyn (5de minuut al) en oud-Den Bosch-speler Dick Salm (22ste) ga ve counters 'vergaten' af te ronden, bleef er tot het laatste moment hoop, vrees en spanning. De burge meester raakte er bijna onderste^ boven van, het gros van zijn dorpe lingen bleef daarbij niet achter. GERARD HAVERKAMP LEIDEN - MVKV en Voorschoten maakten in de vierde klasse zater dag grove misstappen. De Katwij kers werden door BVCB met 4-0 kopje onder geduwd, terwijl Voor schoten bij Unicum een verdiende 2-1 nederlaag werd voorgehouden. Valken '68 sleepte onverwacht een punt weg bij DSS'26 en bewees Voorschoten daarmee een dienst. Unicum-Voorschoten 2-1. Uni cum was in deze wedstrijd tot de toppen geladen. De ploeg uit Schiedam overtroefde het verbaas de Voorschoten, dat in de eerste helft geen kansen kon creëren. De tegenstander wel, want poortwach ter Herman Keijzer moest twee keer de gang naar het net maken. In de tweede helft liet oefenmees- ter Warmerdam zijn équipe alles of niets spelen. De door Voorschoten genomen risico's bracht veel Schiedammers in vrije positie voor Keijzer. Een kwartier voor tijd hal veerde Marcel Rosier de achter stand. Voorschoten verordonneer de eenrichtingsverkeer, maar de 2- 2 bleef uit. "Maar kansloos voor de titel zijn we geenszins", wist War merdam, "er volgen nu vier thuis wedstrijden achtereen. Daarna we ten we meer". DSS'26-Valken '68 1-1. Een te recht punt van de Valkenburgers, "en eigenlijk hadden we een over winning verdiend", verklaarde trainer Will Henskens. In de eerste helft kwam Valken via een treffer van Hans Vijgeboom op 0-1. DSS zette de geelhemden daarna onder druk, maar goalie Jansen hield zijn veste tot het theeintermezzo schoon. In de tweede helft bleef DSS in het eenvoudige recht-toe- recht-aan spelletje volharden. Een goed uitgevallen 'kluts' leverde DSS de gelijkmaker. Daarna werd nog een buitenspelgoal van Theo van Rijn afgekeurd. BVCB-MVKV 4-0. De opgaande lijn werd in Bergschenhoek abrupt afgebroken, hoewel het daar aan vankelijk niet naar uit zag. MVKV had het betere van het spel, wat in een gemiste kans van Rick Curfs tot uitdrukking werd gebracht. De treffers vielen echter aan de zijde van doelman Jaap Visser. Binnen tien minuten werd de goalie drie maal gepasseerd, waaronder een keer door medespeler Ton van Es. Dat was de genadeklap voor MVKV, dat in de tweede helft nog wel van alles probeerde, maar, zo als de laatste wedstrijden te doen gebruikelijk, de ploeg van de zater dag wanhopige Leo de Jong ver- morstte de meest fraaie mogelijk heden, terwijl aan de andere kant nog een maal werd raakgeschoten. LEIDEN - De te elfder uren aangewezen scheidsrechter Hartman had een zware klus aan FC Lisse-SHO. Maar liefst vijfmaal moest de resoluut leidende Sassenheimse arbiter de 'gele kaart' tevoorschijn halen in de harde confrontatie, die onbeslist eindigde: 1-1. Nog voordat de Lisser verdediging zich had georganiseerd was SHO spits Rien Ton vrij voor keeper Bart de Bruin opgedoken en zorgde al in de eerste minuut voor 0-1. Het was echter de laatste doeltreffende actie van de ploeg uit Oud-Beijerland, die alle middelen hanteerde om de voor sprong vast te houden. Drie SHO-spelers, waaronder Ton, alsmede Eric Wijnhout en Edwin Wuldenberg van FC Lisse kregen de gele kaart voor gehouden, terwijl SHO-trainer Bentzon, oud-speler van Sparta, naar de tribune werd verwezen. Na twintig minuten kwam Lisse op gelijke hoog te door een strafschop van Peter Schalk na een handsbal. Dezelfde Schalk en ook Jan van Schoten waren in de slotfase dicht bij het winnen de doelpunt, maar de sterk keepende Wim Meijer redde tot tweemaal toe.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13